BINNENLAND. Gemengd nieuws. Uit winnet,. STADSNIEUWS. BUITENLAND. zangers, hier in de stilte van het eeuwige natuur- mystene vond de Weemer, vanaf de oude te tijden, zijn diepe levensvreugde, zijn levensgratde, Zóó, met in zijn hart de ernst der herinnering en in zijn oog de schoonheid der vrije natuur heeft het Yv eensche volk zijn eigenaard weten te behouden en weten te verdedigen tegen uitheemse he invloeden. En hoe ook het leven rondom bruischt en woelt, Weetnen blijft Weenen en wil niet anders dan blijven wat zij is, wat zij geworden is uit de eeuwen. In die traditie worstelt haar schoonheid en haar bekoring, haar weemoed en haar jubelend levenslied, daarin ook vindt men de grondoorzaak van de ontroering en de vreugdige levensblijheid, waarmede Weenen beurte lings weint und lacht. Weenen, 11 October. Q. v. R. Rectificatie. In de eerste correspondentie uit Praag wordt Dr. Hrubant uit Weenen genoemd als de eerste Oostm- rijksche journalist, die ons welkom heette. Dit moet wezen Dr. Puck-stein uit Weenen» Prof. Hrubant woont te Praag -en was onze mentor door Bohemen's hoofdstad. PEIST OP JAVA. Een Reg.eeringstelegram betreffende pestgevallen op Java van 24 Sept. tot en met T dlezer vermeldt de volgende gevallen: Afdeeling Malang 3-52 nieuwe pestgevallen, 837 dood-en; in de vorige periode nog 9 dooden, Kediri 119 nieuwe gevallen, 112 dood-en. Magetan 31 nieu we gevallen, 28 dooden; in de vorige perio-de nog dood'en. Madioen 27 doodelijke gevallen. Soerabaja 30 nieuwe gevallen, 28 dooden, waaronder een Euro- eaan. Berbek 11 nieuwe' gevallen, 4'3 dooden; in de vorige periode nog 3 doodelijke gevallen. Toeloenga- goeng 30 doodelijk gevallen. Bangil 0 nieruwe geval len, ,een doode. brand ontstaan in den hoedenwinkel van mejuffrouw j A. Bood. De bewoonster sliep boven den winkel en daar beneden het vuur zich snel verspreidde, was dien uitweg voor haar afgsmeden en moest ze door een bovenraam worden gehaald. Buren hebben den j brand gebluscht en verzekering dekt de schade. Benoemd tot lid van het bestuur der Banne Winkel, de heer A. Robel, en tot Ho-ofd-lngeland van het Amba-cht „de Schager- en Hiedorper Rogge", de heer S. Over. UIT AKERSLOOT. Met ingang van 14 dezer ie de brugwachter P. Kooger, van de vlotbrug aan de Kogerpoider, over geplaatst in gelijke betrekking te Burgervlotbrug. Van de 68 ouden van dagen van 70 jaar en ou der in deze gemeente woonachtig, vallen er 29 in de termen eener rente in verband met axtikel 369 der Invaliditeitswet» UIT BERGEN. Het Stbl. no. 378 bevat een Kon. besluit van den 8sten dezer, tot vernietiging van het besluit va* B. en W. van Bergen van 17 Maartl 1913, waarbij aan het R. O. Parochiaal Kerkbestuur aldiaar, verlof is verleend tot het aanleggen van een bijzondere be graafplaats. Dit besluit berust op dia overweging, dat de af stand van de grens van vier pereealen, welke deel uit maken van. de buurt Oostdorp, tot d'e grens van de ontworpen begraafplaats minder bedraagt dan 60 meters. voorzitter liet uitkomen, geenszins verontrustend is, daar honden belasting, tonnenbelasting, die op too- neeluitvoeringen e. a. hier niet worden geheven. De verhooging moest dan ook worden gevonden uit óf TL O. of opcenten op het personeel. Het eindcijfer der beigrootiag werd thans 12231.17 aan inkomsten «n uitgaven. De verschillende posten zijn behoorlijk ruim geraamd De begrooting werd goedegekeurd Daar de rondvraag niets opleverde, werd de verga dering hierna gesloten. UIT HELLO. Inzake de lichtkvrestie werd hedtem op voorstel vin den heer v. d. Molen door den Raad1 besl-oten, en dit op grond van art. 240 van dia gemeentewet, om degenen, die eventueel van de verlichting kunnen profiteeren de mogelijke belastiagverhooging te laten opbrengen. De heeren Maas Geestaranus en van 't Veer stemden teigen, de heer Bakker wa» afwezig. Na uitvoerige bespreking werd met algemeene stammen besloten een door B. en W. te benoemen adviseur op te dragen inzake gasverlichting een rap port uit te brengen. Over het voorstel van den voorzitter om reeds thans te besluiten één van beide te namen staakten de stemman. UIT OUDÜB-NEEDORP. Voor het -beroep naar da Ned. Herv. kerk te Ou de Niedorp en Veenhuiaan heeft bedankt de hear K. Nobel Dz., te Geertruidenberg. HET PANTSERJSiOHIP. B-e Tel. verneemt, dat spoedig bij de Tweede Ka mer zal inkomen een suppletoire begrooting, waarin de minister van Marine den eersten termijn aan vraagt van een pantsarschip voor Indië, type „Dread nought." Is het blad goed ingelicht, dan zal de mi nister te kennen geven, dat hij op behandeling van dit ontwerp in het komend voorjaar prijs stelt. Er schijnt bij een aantal instellingen op handelsgebied, voornamelijk te Amsterdam, hei plan te bestaan, om, wanneer de Stateu-Generaal dit pantsarschip moch ten toestaan, een oproep te richten tot het Neder- landsche volk, ten einde gezamenlijk do gelden voor een tweede soortgelijk schip bijeen te brengen. „Het Vaderland" teekent hierbij aan: Door ons ingewonnen inlichtingen -bevestigen het bovenstaande, echter met dien verstande, dat voor de daarin genoemde suppletoire begrootingen Indische suppletoire begrooting gelezen moet worden. De be doeling van den minister zou, volgens onze inlichtin gen, zijn, een leening ten laste van Indië te sluiten, wanneer onze eigen middelen ontoereikend blijken. Verder zou een exploitatie-zekeninig geopend wor den, waarbij onderhoudskosten enz. tusschen moeder land en Nederlandsch-Ind'iö verdeeld zouden worden. HULDIGING VAN OUD-MINISTER TALMA. Te Tilburg is, schrijft de Tel., Zondagmiddag in een bijeenkomst van afgevaardigden van verschillen de vereenigingem besloten, eene groote huïdebetoo- ging te houden voor den oud-minister Taima, uit dankbaarheid voor die vele door hem t'ot stand ge brachte sociale wetten. Aan de betooging, die einde November zal plaats hebben en waarbij1 de heer mi, dr. Jan van Best, te Eindhoven, lid der Tweede Ka mer der Sta ten-Genera al, als hoofdredenaar zal op treden, hebben reeds een vijftiental var eeni gingen hunne deelneming toegezegd. De uitnoodiging -door de Handels vereeniging „St. Eranciscus van Aasdsio" aan minister Talma, om bij de huldabetooging aanwezig te zijn, heeft deze niet aan kunnen nemen. Hij heeft zich echter 'bereid ver klaard, te komen spreken over een op te geven on derwerp. Deze aanbieding werd geaccepteerd en als onderwerp gekozen „oneerlijke concurrentie." DE BURGEMEESTER VAN AMERON1GEN. Zooals wij, indertijd' gemeld hebben, werd in den gemeenteraad van Amerongen gevraagd naar de woonplaats van den nieuwbenoemden burgemeester, jhr. rnr. W. van Weede. Uit de rede, door den, nieuwbenoemde bij zijn in stallatie gehouden, blijkt, volgens het „N. v. d. D.", dat de burgemeester zich op manoeuvres bevond en daardoor zeer laat van zijn benoeming kennis kreeg. KAASHANDEL. Hhkfn Aïphen a. d. Rijn aan het Gistermiddag had alhier een conferentie plaats van afgevaardigden van verschillende afdeelinigen van de Holl. Maatschappij van Landbouw en het be stuur der Vereeniging van Kaashandelaren, terwijl namens de Utrechtsehe Landbouwvereeniging de heer C. J. Kneppelh-out van S;terkenburg uit Drie bergen tegenwoordig was. Het doel dezer bijeenkomst was te overleggen op welke wijze verbetering kon worden gebracht in de conditiën waarop de verkoop van kaas plaats heeft. Ten slotte werd de wenech der vergadering be lichaamd in een motie die ter kennis van belangheb benden zal worden gebracht. EEN GESCHIL. De heer K. ter Laan verzoekt aan „Het Volk" het volgende te plaatsen: „De Haagsche (soc.-dem.) raadsfractie wees ais haar candidaat voor de wethoudersvacature den heer Hoejenbos bij' meerderheid van stemmen aan. De voorzitter, de heer K. ter Laan, deelde daarop aan de vergadering mede, dat hij na deze beslissing het voorzitterschap neerlegde, in verband met het feit, dat hij pas de vorige maand als candidaat van de fractie was aangewezen." In de gisteren gehouden raadsvergadering is tot wethouder gekozen da heer Jurriaan Kok (U. L.} UIT WTERINGERWAARD. De heer T. Pranger, die een paar jaar geleden als koolbouwer in onze gemeente is komen wonen, heeft j met goedvinden van Gedeputeerde Staten en het Polderbestuur een flinke brug van gewapend beton j in den Zijperweg laten maken, waardoor het hem nu mogelijk is met zijn producten per vaartuig uit zijn bouwland in dte hoofdVaart te komen, ten einde die aan tram of grooter scheepvaartwatar te kunnen af leveren. Ook is hij hierdoor in de gelegenheid zijn land van bagger te voorzien uit de hoofdvaart, hetgeen zoo onmisbaar h voor bemesting van koolbouwakkers, en waarmede h® tevens zeer zeker de schipperij een groote® dienst zal bewijzen. Waar autoriteiten het baggeren beschouwen als niet in het belang van den .rolder, zal_ thans door particuliere bemoeiing het vaarwater m betere conditie komen. Door onbekende oorzaak is hedenmorgen vroeg UIT OTERLEEK. In de Maandagmiddag gehouden voltallige ver gadering van den raad dezer gemeente deed de voor zitter, nadat de notulen waren vastgesteld, voorlezing van het bekende schrijven uit den Haag inzake de regeling van den pensioengrondslag der gemeente ambtenaren. Besloten werd: het aan te houden tot de volgende vergadering. D. d'. 19 September was ingekomen een schrijven van de firma Alberts en Kluft te Amsterdam, waarin er op gewezen wordt, dat da K. E. M. verlof heeft gekregen voor de electrificatie van heel' Noord-Hol1 land boven het U. Hoogstwaarschijnlijk komt de hoofdtoevoerkabel gratis door de gemeente, de Ken nemer zal een kabel AlkmaarHoorn leggen als en kele gemeenten aansluiten. De firma biedt zich aan voor het kosteloos maken van plannen voor een. cen trale, stroomverdeelingsnetten etc., in de hoop, dal bij1 eventueele aansluiting haar de leverantie zal wor den opgedragen. Dit schrijven werd gevolgd door één d.d. 30 September. De voorzitter wees er <op, dat reeds in beginsel be sloten is tot electrificatie, de gemeente kan goedkoop tot aansluiting komen, de kabel komt vlak langs het dorp, er behoeft slechts 800 M., de straatlengte, ka bel gebruikt te worden. Besloten werd bovengenoemde firma de stukken ten gemeentehuize ter beschikking te stellen, tenein de plannen met kostenberekening te maken. Van den Allgemeenen Ned. Politiebond kwam een schrijven in in verband met de regeling van het pen sioen voor den gemeenteveldwachter, welk schrijven behandeld zal worden bij het andere, dat aangehou den werd. Van het onderwijzend personeel was een verzoek ingekomen om de kosten van dis pensioensbijdrage voor rekening van de gemeente te nemen. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken, 't punt zal hij de begrooting worden behandeld. Op het verzoek van den heer van Hattum, arron- dissements-schoolopziener te Alkmaar, om een subsi die voor dén hoofdacbe-cursus werd afwijzend be schikt. Eenige af- en overschrijvingen werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de ouders van alle school gaande kinderen verzocht hadden de kinderen vrij te stellen van de vrije- en ordeoefeningen, daar bij slecht weer de gezondheid er onder lijdt en de tijd voor dit onderwijs besteed aan de drie klaseen tege lijk volgens hun oordeel beter kan worden besteed. Hoe d'e schoolopziener hierover dénkt, moe nog wor den afgewacht. Ook in verband hiermee werd op een verzoek van het hoofd der school om rekstokken afwijzend beschikt. De voorzitter deelde mede, dat voor het herhalings onder wijs zich 13 leerlingen hebben aangegeven. En kelen hebben hier geen recht op, maar daar het on derwijs toch gegeven dient te worden, werd goedge vonden ook dezen tot het onderwijs toe te laten. Yan elf der leerlingen zal het volle lesgeld worden gehe ven. Alvorens tot de behandeling der begrooting voor 1914, die ter inzage van de leden had gelegein, over te gaan, trad de voorzitter in een vergelijking van de begrooting voor het loopende jaar met die van 1892. Toen bedroeg de H. O. 816, thans 1800, een stij ging dus van f 1000. Het personeel brengt thans minder op 150, de opcenten op gebouwde eigen dommen 100 minder, schoolgeld' 100 minder, ver goeding van Schermer'horn etc., toen 462, thans 126, in 1892 werd 300 huur van het doktershuis ontvangen, wat feitelijk de diaconie betaalde. Dus ook 1000 minder ontvangen. De posten, die meer kosten dan vroeger, zijn uit de gewone inkomsten be streden. De thans door B. en W. aangeboden begrooting sluit met een bedrag van 11931.17 aan ontvangsten en uitgaven en een post onvoorzien groot 169.14. Goedgekeurd werd den H. O. van 1800 op 2200 te brengen. De andere posten werden één voor één nagegaan en goedgekeurd. Op het verzoek van het onderwijzend personeel om de kosten voor de pensioensbijdragen voor rekening van de gemeente te nemen, werd afwijzend beschikt, maar besloten de jaarwedden te verhoogen. De tegenwoordige regeling is voor de hoofden der scholen met 10 of minder dienstjaren 1000, 10 of meer dienstjaren 1100, Yoor de onderwijzers, die de hc of den bijstaan, minder dan 5 dienstjaren 550, 5 en meer doch minder dan 10 dienstjaren 050, 10 15 dienstjaren 725, 15»—20 dj. 800, 20 en meer dienstjaren 875. Hoofdacte 100, 50 vergoeding woninghuur. Besloten werd' de regeling voer de hoofden te ma ken als volgt: minder dan 10 dienstjaren 1100, meer dan 10 dienstjaren f 1200. Daarna werd eerst besloten voor de hulponderwijzers na 20 en meer dienstjaren het salaris met 50 ta verhoogen, dus op 925 te brengen. De heer Vader stelde voor 76 maar te geven, maar met 0 tegen 1 stem, die van den heer Vader, werd besloten 50 meer ta geven. Met 1 stem tegen, die van den heer de Jong, werd besloten het beginsa laris (minder dan 5 dienstjaren) te brengen van 550 op 600. Verder werd de regeling aldtxs vast gesteld: 5—10 dienstjaren, 700» 10—15 dienstjaren 800, 15—20 dienstjaren 875. De nieuwe regeling zal 1 Januari a.s. ia werking treden. De uitgaven stijgen hierdoor met 300. Met al gemeene stemmen werd besloten* dit bedrag te vin den uit een hoogere opbrengst van den H. O. Deze komt daardoor van 1800 op f 2500, wat zooals de KORTE BERICHTEN. De aviateur, die gistermiddag boven de hoofd stad zweefde, was luitenant Versteegh. Hij was van Soesterberg gekomen en keerde ook daarheen terug. - Da ambulance van het Ned', Roode Kruis, te Belgrado, onder dr. Lingbeek werkzaam, komt Vrij dag te 's-Gravenhaga aan. BeriohUMt. BRAND. BO V ENKARSPEL, 14 Oct. Gisteravond is het Diaconiehuis alhier geheel afgebrand. Het werd be woond door 3 verpleegden en de directrice. Huis en warfea verzekerd. De oorzaak is onbekend, PLECHTIGE OPENING MILITAIR INVALI DENHUIS. LEIDEN, 14 Oct. Hedenochtend had de plechti ge opening en in gebruikstelling plaats van het nieu we militaire invalidenhuis alhier. Nadat de aanwezigen waren verwelkomd door den Commandadtn van de Militaire inrichting, den luite nant-kolonel J. H. van Waveren, werd achtereenvol gens het woord gevoerd door da heeren J. E, Backer, voorzitter van het Hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging van den gewapendten dienst in de Ne derlanden, door den heer E. A, van Braam Houck- geest, oud-genor aal-majoor van het Korps Mariniers, voorzitter van den raad van beheer over het Invali denhuis en door de® oud-generaal-majoor Boellaard van s Gravenhage. MIOORD. HEERLEN, 14 Ootober. Twee Duitschars kregen Zondagnacht wtist in een herberg te Eichelshoven. Een hunner bekwam daarbij' eenige doodelijke messte ken. De getroffene is gisteren in het hospitaal te Heerlen overleden. De dader ia gearresteerd in de mijn „Laura en Vereeniging." EEN MIJNRAMP. LONDEN, 14 Oct. (V. D.) In een groote kolen mijn te Senghenijdd in Zuidwales had hedenmorgen een ontploffing plaats. Zevenhonderd mijnwerkers waren nog in de mijnputten, terwijl1 de kabels touwen waren weggeslagen. LOND'EN (12.44). Men meldt nader dat zich de schacht 900 mijnwerkers bevonden. Men dat 500 van hen zijn omgekomen. DE VERBRANDE VOLTURNO. NEE'li VV-YORK, 14 Oct. (V. D.)i Een extra edi tie van de „Tribune" verklaart, dat de directie van de Uranium Company, eigenaars dér verbrande Volturao, den ramp toeschrijft aan een belsch complot. Zij zou een dreigbrief hebben ontvangen dat, indien de eischen. der Hollandsche en Belgische zeelieden niet zouden worden ingewilligd, een der schepen zou worden verbrand. in vreest sproken. De vele adressen, die zoowel vóói de in wetrking treding ale tijdene hare werking, zijn «r een overtui gend bewijs van. Tot op beden zijn nog niet anders aangesloten dan 4 organisaties uit de bouwvakken. Van deze organi saties zijn 2 bij den Bestuurdersbond en hebben 70 leden. Terwijl 4 organisaties, de Sigarenmakers, Ty pografen, Metaalbewerkers en Handels en kantoor bedienden met 190 leden, zich niet aansluiten, omdat er voor hen bepalingen in de verordening voorkomen welke aansluiting bij' het onds weerhoud. Dat door genoemde organisaties reeds pogingen worden gedaan om aansluiting te krijgen, blijkt ook nu weer uit de adressen gericht tot uwen Raad» Eenige van de belemmerende bepalingen noemen wij hier en doen dan een vergelijk met de verorde ningen van andere, plaatsen van ons land. In art. b wordt de contributie van allen gelijk ge steld op 10 ct. per week, gaan wij d© verordeningen na van Amsterdam, Arnhem, Groningen, Rotterdam, Haarlem, Nijmegen, Hilversum, Leiden, Leeuwarden, bcmedam, Zaandam en Zwolle, daar wordt achter de vastgestelde contributie toegevoegd: „Tenzij de orga nisatie kan aantoonen met minder contributie te kunnen volstaan. Deze toevoeging zou reeds een «tap vooruit zijn om te komen tot aansluiting. D°?k er. 48. meer: de erkenning de reohtsper- soonhjkheid bezitten Landelijke Vakbonden die reeds een werkloozenkas hebben is zeer gewensebt. De reeds genoemde organisaties die nog niet zijn aange sloten, zijn alle afdeelingen ban Landelijke Vakbon- dten met werkloo'zankassen, deze organisaties mogen met recht verlangen, dat door de gemeente geen in breuk wordt gedaan op da aaamhoorigheid, die voor hen onontbeerlijk is. Er zijn dan ook Gemeentewerkloozenfondsen die daar rekening mee houden, wij noemen slechts Schiedam, Delft, Haarlem en Arnhem. Vervolgens stellen de organisaties er zeer veel belang in, dat zoo wel de goedkeuring van het H. H. Reglement, als de benoeming van het fondsbestuur wordt overgebracht van B. en W. op den Raad. Ook dit wordt zeer veel aangetroffen in verschillende verordeningen van an dere plaatsen, en is de meest democratischen weg, die gevolgd kan worden. Tenslotte willen we nog even wijzen op een leemte m de verordening, die het onmogelijk maakt dat de Handels- en Kantoorbedienden zich kunnen aanslui ten, dat dit op andere plaatsen wel mogelijk is, blijkt uit de aansluiting van de afdeeling in Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Groningen, Arnhem en vervol gens. Vertrouwende dat Uwe Raad het verzoek als ur gent zal beschouwen, en spoedig zal overgaan tot eene herziening van de verordening op het werklo zenfonds, in het belang der Warkeloozen enz. In het adres door de afdeeling Alkmaar van den Allgemeenen Noderlandschen Bond van Handels- en kantoorbedienden wordt betoogd, dat deze groep van werknemers krachtens hun economische en maat- schappelijke positie behoortl tot die arbeiders, even- zeer, wanneer zij geen 'betrekking hebben, dus werk loos zijn, verstoken zijn van hun eenige bron van in komsten, zoodat dan gebrek hun de<el is, daar er van sparen weinig sprake kan zijn. Ook de Rijkswetgever (arbeidscontract, ongevallenziekte, invaliditeitswet) rekent handels- en kantoorbedienden tot de arbei ders. De organisatie is aangesloten bij' de centrales der arbeidersbeweging. Eindelijk wordt opgemerkt, dat dé Bond of zijn afdeelingen reeds aangesloten zijn bij' verschillende werkloozenfondlsen als te Am sterdam, den Haag, Arnhem, Zaandam, Groningen, Eeeuwarden, terwijl nergens prinpipieel bezwaar is gemaakt. Redenen waarom adressante den Raad' verzoekt, de verordening ook van toepassing te verklaren op de handels- en kantoorbedienden. EEN MGED'IGEI REKDING. Het 6-jarig zoontje vaa den heer P. D. Roozendaal, Kooltuin, geraakte gisteravond' bij' het spelen tegen over het Victoriebeeld in het diepe Noord-Hol- landsch Kanaal. Zijin 12-jarig broertje, dat toevallig er langs liep hoorde het hulpgeroep en sprong zonder zich te bedenken geheel gelkleed te water, zoodat hij nog juist het zinkende ventje kon grijpen en met hem behouden aan wal komen. HOG'EDINGELANDi HONDSB'OSSCHE. Bij de gisteren te Egmond' aan den Boef gehouden verkiezing voor een Hoofdingeland voor den Honds- bossche en Duinen tot Petten voor het 4e district van duinkaval werd herkozen dé heer mr. H. P. M Kraakman. Bij deze verkiezing maakte een vrouwelijke kiesge- j rechtigde gébruik van haar stemrecht. ARRON'DIS SEtMENTBi-RECHTB'ANK» Uitspraken van heden. _N. B., koopman, Schermerhom, thans gedetineerd rijwiel verduistering, 2 maanden gev. str. en betaling schadevergoeding van 33.83 aan rijwielhandelaar Leegwater. C. M., zwervend, gedetineerd, bedelarij en landloo- perij, 2 maal 3 dagen hechtenis en 1 jaar opz. Rijks werkinrichting. J. R., landbouwer, Bovenkarspel, huisvredebreuk en vernieling, 15 boete subs. 10 d. h. spfokIT W"' k°°pman te Zijpe' mishandteling, vrijge- D'E VERORDENING NOPENSI DEI BELASTING OP PUBIIEKEI VERMAKELI JKHEDEN. Aan dien Haad is bet volgende adres verzonden: Xamens een 10-tal vereenigingen werd reeds op 31 Dec. 1912 verzocht: vrijstelling van de belasting, geneven op publieke vermakelijkheden, voor zoover deze ook dTukta op vereenigingen van allerlei doel en richting, biji het houden hunner propaganda- avonden. V oensdag 15 Oct. a.s. zal! uwe vergadering over bovengenoemd verzoek hebben te besluiten. 't Is daarom dat ondtergeteekenden U nogmaals in overweging geven, te bevorderen de vrije volks-ont- wikkelmg, hetwelk zeker niet minder dan door de drukpers ook geschiedt d'oor het gesproken woord. Wat ook tot opluistering van een propaganda-avond gegeven wordt, deze opluistering is toch altijd on- aergeschikt aan het doel en streven der vereeniging. Aldus: muziek, zang, tooneeLspel enz., gegeven ter wille van propaganda, 'behoort niet op het terrein van publieke vermakelijkheid, doch is propaganda voor, voorbeeld van, of inzicht in het streven, waar voor het in dienst wordt gesteld. Moge Uwe vergadering gunstig beschikken over net verzoek, d,d. 31 Dec. 1912. CW. g.) M. Zwaan Jr., E. O. Ri'ke, L. O. Oudt, G. Groot, A. AukesTimmers, A. B. H. Weber, N. Ca rets', C. Kommer, P. Oudt, H. J. Landman, C. L. üeyneveld, P. Veen, M, Ji'mmink, J. Oloeck. Ongecorrigeerd. ERANKRIJK. In het arrondissement Rices, de- partement Aube, moest eergisteren een aanvullende K. R., landbouwer, Grootebroek, vernieling 5 boe- ,^orKlezmg vo'0-t' den gewestelijken raad plaats heb- te subs. 2 dagen hechtenis. n' W. B., arbeider, Oudeschild, beleed'igimg 10 boe te subs. 5 dagen hechtenis. P. K., metselaar, Warmenhuizen, mishandeling, J 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. U. Z., arbeider, Hoorn, dronkenschap, bevestiging vonnis van den kantonrechten J. D., arbeider, Bovenkarspel, mishandeling, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. f VT0UW J- 7- d- G-, Venhuizen, diefstal, J 40 boete subs. 12 dagen hechtenis* WERKLOOZENEONDS. Door den Alkmaanschen Bestunrdersibond, waarbij zijn aangesloten 8 vakverenigingen, n.l. afd. Alk- i maar v. d. AJg, Ned. Timmer.liedenbond, afd. Alk- maar v. d. Alg. Ned. Typografenbond, afd. Alkmaar I' j 7Tg' S^iddersgezellenbond, afd. Alkmaar j "At I o- Metaal'be|w,erkers'bond, afd. Alkmaar Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond, cai' T}^maar v" 4" Gemeentewerkliedtenbond, afdl Alkmaar v d. Ned. Transportarbeidersbond te Londen afdt Alkmaar v. d. Alg. Ned. Bond van Handels® en Houtvakbediendten, is een adres aan den Raad verzonden, waarin te kennen gegeven wordt dat eene herziening van de verordening op het Ge meentel® k Werkloozenfondla in dezg eemeente drin gend noodzakelijk is, weshalve wordt verzocht d'aar- toe over te gaan. gezegd^11 bijgevoe8rd'9 Memoria "ia Toelichting wordt Dat de verordening op het Gemeentelijk Werklo zenfonds m deze gemeente niet aan zijn doel beant woord, zal wel door niemand meer wordten tegenge- ben. De wijnboeren, die verlangden, diat het departed m'fL v bet champagne-gebied zou worden in- gaiyid, hadden besloten de verkiezing door onthou ding van stemmen onmogelijk te maken. Zondag ver scheen dientengevolge geen enkele kiezer aan de stembus. 1)0 minister van oorlog, d'e heer Etienne, neeft zijn spoedig heengaan aangekondigd. Blijkbaar is de kritiek op de laatste manoeuvres en het protest tegen den driejarigen dienstplicht niet vreemd aan zijn vertrek. ITALIë. Nu weer wordt uit Pouzzole aan de Cor ner© aTtalia gemeld^ dat er tijdens egn verkiezings>- vergadering ernstige incidenten hebben plaats gehad, waarbij verscheiden aanwezigen gewond werden. Komen er in het noorden onlusten voor, in het zuiden, waar het bloed van de Cavalleria Rustieana in de aderen vloeit, is het nog veel erger» Daar wor den politieke redevoeringen gevolgd door messenste- ken en revolverschoten, komen de gevoelens van het volk op al^ te drastische wijze tot uiting. De minister-president heeft een besluit uitgevaar digd, waarin het meebrengen van wapens op verkie zingsvergaderingen verboden is en waarin den pre fecten wordt verboden tijdens den verkiezingsstrijd vergunningen voor het dragen van revolvers te ve- ven I Gemengde mededeelingen. UIT EEN KLEINE REPUBLIEK. Smds 1893 bezat dte republiek San Marino een en kel kanon. Sinds eenige dagen heeft d© staat drie nieuwe kanonnen gekregen. Hat is echter onmoge-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2