DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 243. Honderd en Yijftiende Jaargang. 1918 ZATER DAG 18 OCTOBER. Journalistieke Excursie. Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT POSTKANTOOR TE Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, weike wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt- le helft der maand October 1813. Brieven. 0. Kerkmeer, Amsterdam. Mej. J. Verwey, Assen. Vermeer, Rijswijk. C. A. de Bruyn, Wijk aan Zee. J. Temmink, Selder. Mej. Dirkmaat, N.-Schaiwoude. Briefkaarten. Mej. A. Brugman, Burger brug. G. Pleur, Hilversum. H. Hiebing, Hier. Tam. Honing, Middelburg. Mej. M. Bak, Seheveningen. Kamphuis, Zaandam. Buitenland. Brieven. A. v. d. Akker, Hoekweid. Muus Hart, Ureschen. V. EIK MORGEIN, EÏN MIT'TAG, EIN ABEND IN WIEN. (2) De middaguren van ons verblijf in Weenen waren vastgelegd voor het verzamelen van indrukken en studiemateriaal op het gebied van ©conomisch-soei- ale, industrieele eau commercieele toestandten. Het laat zich begrijpen, dat over dit dieel' van onlze tocht alleen een beschouwing, die iets meer wil! zijn dan een vertaling der1 veie brochures, recl'ameboeken en balansen, die ons 'bij' de talrijke bezoeken in de hand werden gestapt, eerst dan mogelijk is wanneer wij, rustig in het vaderland teruggekeerd, gelegenheid zullen vinden de medegebrachte bouwstoffen te over zien en te ordenen. De enorme gebouwen evenwel, die wij bezichtigden, de reusachtige gestichten, waarin wij werden romdgelteiti, de „naar de nieuwste eischen des tijdsr" gemeenplaats vdn welk een om vangrijken inhoud) I 1 ingerichte fabrieken 'leveren evenwel het onmiskenbaar en tastbaar bewijs, dat het O'ostenrij'kscha volk althans imj Weenen in mo derne krachtsontwikkeling bij geen Westersche staat achter is gebleven en ook niet achter wil blijven. Wij kunnen hier niet in debat treden over de vraag of staats- en gemeentebemoeiing, met haar daarmee gepaard gaande kostbare ambtenarij, wel zóó sterk ■doorgevoerd mag worden als in Weenen het geval is noch aan die orde stellen d'e al of niet wenschelijkheid van armenzorg, welke te veel rekent met filantropie en te weinig met de economische evenwiehtseisch maar dat een gemeente in staat is 'binnen enkele ja ren, op weliswaar eigen grond, maar geheel bui'ten de bewoond® huizenstad, een uit 32 gebouwen be staande paviljoen-stad, te bouwen, met eigen kerk en ziekenhuis, gelijk het Wiener Yersorgungsheim te Lainz of het Landes-Irrenanstèlt am iSteinhof, waar de gestichts-geneesiheier een dokterskoetsje met twee paarden noodig heetft om alle paviljoens dagelijks te kunnen bezoeken, dat toch zeker strekt wed tot bewijs, dat, waar de gemeente Weenen 'bijna alles wat mogelijkerwijze onder eigen beheer te nemen was, ge annexeerd heeft, zij die gemeentezaken met krachti ge hand aanpakt en op een breede basis heeft laten ontwikkelen. Trouwens de enorme gebouwen, die er in alle stadsdeeien ten dienste van handel en nijver heid verrijzen particulier zoowel als openbaar de reusachtige bankpaleizen in 'het bi'zondeT wijzen op ee!n toenemend en bloeiend verkeer, een opgewek- ten handelsgeest, die zich naar allle zijden tracht uit te breiden en niet schroomt nieuwe bronnen en af zetgebieden met volhardenden ijVer te gewinnen met overwinning van hoe zware moeilijkheden óók! Nemen wij, om met een particuliere insteling te beginnen, in die eerste plaats het pracht-pa'leis, waar in de Wiener-Bank-Verein gevestigd is, de reusachti ge financieele instelling met een aandeeleln-kapitaai van 130 .millioen kronen, een reserve van 40 millioen en een jaarlijks stijgende winst van 14 millioen. Zul ke zaken kunnen financieel met iets goeds voor den dag komen en doen het ook. Haar bankgebouw r>' is van buitengewone pïacht, uiterlijk en innerlijk. Eigen telefoon-centrale met 320 apparaten, eigen „Rohrp'oistan'lage," eigen liften, alleen voor het ver voer van geldswaardige papieren en kantoorbeschei den, zorgen voor snel-m'ogelijksta verbinding tus- sehen de dikwijls ver uit elkander 'liggende lokale® en zalen, die allen, naar modernen smaak ingericht, den duizenden beambten een aangename omgeving voor den dagelijkschen arbeid! verschaffen. De on- deraardsche kelders brand! eni bommenvrij, zelfs met het oog op revolutie tegen djmamietaanslagen gepantserd, bevatten 15.000 safes, alles op zooda nige ^wijze ingericht, dat de dienstdoende beambten met één enkelen blik controleeren kunnen of ergens ook een pantsexdeur vergeten werd te sluiten of eenig onraad zich voordoet; het minste geluid wordt zelfs oogenblikkedij'k verraden. Bij alle loketten in de hoofdzaal zijn noodsignalen aangebracht, die, voor het geval d'e noodzakelijkheid zich voordeed om alle buitendeuren van het gebouw te sluiten, in werking gesteld kunnen worden. De talrijke verdiepingen, waarop zich de kantoorlokalen, tot onder het dak zelfs, bevinden, zijn! onderling behalve door trappen, verbonden door een steed's omhoog en omlaag gaande lift, in hetvoor die overgroot© meerderheid' katholie ke Oostenrijk niet oneigenaardig bekend onder den tnaam van „Pater Noster Aufzug." Schitteren zijn in. dit Wiener-Bankge(bouw die directiekamers inge richt,. zalen als gebouwd voor de ontvangst vén vor sten en diplomaten, de wanden en vloeren van het zeldzaamste marmer in verschillende kleur en ge aardheid, alles tesameni een wonder van architectura le smaak en schoonheid; de zaal, waar de aandeel houders plegen te vergaderen, zou het Vredespaleis geen oneer hebben aangedaan. Niet minder rijk en smaakvol! is het gebouw der Handéls- undl Gewerbe Tammer ingericht. Ook 'hier is in gangen en trappenhuis het marmer niet ge spaard; de groote vergaderzaal voor de 48 leden der Kamer van Koophandel is een parlementzaal in het klein, maar menige vergaderzaal van de volksverte genwoordiging in andere landen overtreffend in fijn heid van bouw en aankleeding. Ook de afzonderlijke appartementen der hoogere ambtenaren zijn van een aangename luxe. Dat er1 in deze luxueus© omgeving ook veel en hard gewerlkt wordt blijkt uit 'de enorme hoeveelheid arbeid, die hier wordt verzet, waardoor het budget dezer Kamer van Koophandel al tot over de 2 millioen kronen gestegen is. Wat dan ook de in tensiteit van dén arbeid der Kamer aangaat, zoo heeft zij) in de laatste jaren zelfs dien van het be roemde Philadeifia Handelsmuseum weten te over treffen. De Kaiserlieh-Königliche Postsp'arkasse heeft ook een veilig onderdak gevonden in een' enorm gebouw, in modernen stijl gebouwd door den 'architect Wag ner, wiens particuliere woning het ons vergund' ge weest was een dag te voren te mogen bezichtigen. Men kent het grond-idéé der moderne architektuur: eerbied voor het materiaal en volgens d'at principe is de reusachtige postspaarbank opgetrokken, een principe, dat zoowel doorgevoerd' is in den monumen- taalbouw als in da 'détails der afzonderlijke inté rieurs. Nog steeds wordt deze inrichting einde 1912 waren er 2.267.180 spaarbankboekjes in omloiop tot een bedrag van 202.629.148 kronen het cen traalpunt ook van het cheque- en giroverkeer, einde 1912 bedroeg het aantal 116.904 tot een bedrag van 441.453.582 'kronen, terwijl de jaarlijksche omzet bij een aantal van 72.772.929tr'a'nsacties32.9'l>6.697.ö86 Ikronen bedroeg nog steeds wordt de<ze „Spark'as- sa" uitgebreid met nieuwe kluizen en kelders, ter berging van dé veile geldswaarden en papieren, aan d'e zoirg dezer bank toevertrouwd, welke ouderaard- sche gewelven zoodanig zijn ingericht, dat ze, zelfs in tijden van oproer, geacht kunnen worden tegen de woeda van het gepeupel beveiligd! te zijn.- Trouwens aan veiligheidsmaatregelen ook ini gewone omstan digheden ontbreekt het in dit gebouw nieit, waarin ten overvloede nog een afzonderlijke soldaten-wacht post gevestigd is. De lagere beambten hebben in de postspaarbank een werktijd van slechts zes uren daags en geen hoog Salaris, wat tengevolge heeft, dat d'e meesten er een particulier baantje bij hebben: schrijver, boekhouder, controleur, enz. Of dat sy steem, waarmede gepaard moet gaan een minimum krachtsinspanning in dén staatsdienst, gelukkig ge- ko'zen is, meenden wij te moeten betwijfelen; niet wij alleen, oo'k enkele hoogere ambtenaren, die het werk der ondergeschikte beambten van nabij kenn'en. Zeer interess'ant, nu op sociaal' gebied, was de be zichtiging van het Wiener Vers'orgungsheim in Lainz met het daaraan vastgeknoopte bezoek aan het Kaiser Tranz Josef Jubileum-hospitaal der gemeente Weenen. Men moet n.l. weten, dat d'e gemeente Weenen ha ren zorg voor d'e armen verdeelt in „Offene Armen- ipflega" en „Gesehlo&sen'e Armenpflege," onder* welke laatste soort van armenverzorging verstaan word't: gestichtsverp'leging. De uitgaven voor beide takken bedragen circa 20 millioen kronen en maken ruim 7 procent van de totaal-uitgaven dér stad Weenen uit. In 10 jaar tijds hebben deze uitgaven zich verdub beld, zoodat zij tlhans circa 7.65 Mark per hoofd dei- bevolking 'bedragen, tegen 7.56 M. in Berlijn, 6.03 M. in Dresden, 8.28 M. in Hamburg en 5.38 M. in MKin- chen. Bizonder hóóg zijn d'e uitgaven voor Weenen •aldus in vergelijking met andere steden niet; voor deze 20 millioeni kronen worden jaarlijks circa 82.000 armen geholpen. De gestiehtsverpleging is in één woord uitnemend. Geheel 'buiten de stad, maar nog op Weenseh grondgebied, tegen de helling van een berg liggen de 30 witte paviljoens, van uit de verte gezien als de bekende witte huisjes uit een Neurenberger speelgoed-doos, rondom een sierlijk kerkgebouw geschaard: een stad op zichzelf, waarin de tramrails voor het vervoer van goederen alleen zelfs niet ontbreken. De armen, die geen onder dak hebben, worden hier liefderijk opgenomen, hetzij in d'e mannen-, dan wei in de vrouwen-afdeeling, het zij, wanneer zij gehuwd zijn, in de „Ehepaarheime," waar mart en vrouw tesamen één kamertje ter be schikking wordt gesteld. Een afzonderlijk ziekenge- bouw bevat 240 bedden1; in een afzonderlijk keuken gebouw wordt voor de geheele stichting gekookt; voor schoone kleederen wordt in een speciaal wasch- gebouw zorg gedragen. Ieder woon-paviljoen heeft de grootte van een ordentelijk ziekenhuis ten onzent; tusischen de paviljoens zijn wegen en parken aange legd met keurige plantaoenaan'leg, terwijl! van af de vele banken, d!ia voor d'e verpleegden zijn neergezet, een prachtig uitzicht genoten wordt op de tegen overliggende bergenrij. In een dezer parken werd „dem m'achtigsten Törd'erer des Versorgungsheimes", d'r. Karl Lueger, dén beroemden Weenschen O'ber- biirgemeister, een ged'enkteelken gewijd, waarvoor het 'benood'igdê bedrag grootendeels bijeengebracht is ge- iword'en door de armen zalven. Het volgende op schrift schreef ik van den gedenksteen af: „Was er für seine alten Wiener hat gethan Wie sie darob in Dankbarkeit für ihn erglliht Das Kund der Mitwelt und den ferasten Zeiten Dies Denkmal, das Dankbarkeit und' Liébe ihm [geweiht." Lueger's nagedachtenis wordt in d'eize omgeving, waar „arm en oud" eeni l'iefdterijk toevluchtsoord vind't (al zijn er nog velen, die, wanneer zij eenigs- zins in de gelegenheid! z'ijn hun eigen brood' wee» te verdienen, de vrijheid! verkiezen boven da gestiehts verpleging). ook nog vereerd in de gestichtskerk, waar een altaarbeeld ter eenre zijde der triptiek dr. Lueger knielend voorstelt, ter andere zijde d'e beel tenissen weergeeft zijner beide eenvoudige ouders. Onder de volkeren, die hunne groote mannen weet te ©eren en te waardeeren, behoort ook het Weensche; zou het ook daarom ona, Hollanders, al niet reeds sympathiek wezen? Een bezoek aan de 'Staats-tabakfaibriek leverde weinig belangrijks op; de inrichting van sigarenfa brieken is ons, Hollanders, natuurlijk allen bekend. (Het eigenaardige evenwel is, dat deze Weensche si garenfabriek door den Staat wordt beheerd' en amb tenaren in douane-uniform er d'e leiding hébben. De tabak n.l. is in Oostenrijk sedert de 18e eeuw voor werp van een staatsmonopolie; het monopolierecht betreft den verbouw van tabak, dé fabricatie en den verkoop. De omvang der Oostenrijksche tabaksfa- bricatie bedroeg in- 1912: 1.350 millioen sigaren, 6.200 millio-en cigaretten en 260.000 kilo rooktabak. De staatsfabrieken houden er 22 soorten van sigaren, 17 soorten cigaretten en 20 soorten van rooktabak *op na. De staate-fabrieken gelijk wij er één zagen, zijn keurig ingericht, hygiënisch aan 'alle eischen tege moetkomend en geven aan een 40.000 personen werk; d'e gemiddelde arbeidsduur bedraagt 51 uren per week, met vrijen Zaterdagmiddag en geen nachtar beid. Aan de fabriek zijn keukens, waschk'amers, ziekenkamers, badkamers en zelfs „S'auglingsheime" verbonden, waar tijdens den arbeidstijd der moeders de zuigelingen worden verzorgd. Da inkomsten van het tabaksm'onopolie in Oostenrijk bedroegen in 1912 339 millioen kronen, da uitgaven] 123 millioen, zoodat den Staat een zuivere winst ten deel valt van jaarlijks 216 mil'lioen kronen. Reusachtig zijn, voor een stad! als Weenen met 2 millioen inwoners, d'e gasfabriek en de electrische centrale; ook hier weder ia van da -allernieuwste uit- vindingen op technisch gebied partij getrokken. De prijs van het gas wellicht is dit het eenige- wat onze lezers kan interesseeren, wijl zij begrijpen zullen dat een beschrijving van het technisch bedrijf buiten het kader dezer brieven valt bedraagt in Weenen 17 Heller ('SVz cents) per' M8.; het eiectrisch licht is zeer duur 70 Heller per K.W.TJ. -behalve voor afnemers in het groot, in het bizonder da hotels en koffiehuizen. Die zéér hooge prijs voor gewoon ge bruik heeft echter gemaakt, dat groote winsten kon den worden geboekt, waardoor het mogelijk werd de laatste particuliere electrische centrale aan te koo- pen uit d'e vooraf ter zijde gelegde voordeelige saldo's der gemeentelijke centrale, zoodat het niet nood'ig was voor den aankoop dier coneurreerende electrici- teitsfabriek geiden aan de gemeentekas te onttrek ken, maar de aangekochte centrale op het oogenblik van den aankoop meteen kon worden afgeschreven. Dergelijke financieele bravour-stukjes zijn echter al leen in wereldsteden mogelijk. Weenen is het voorbeeld van een stad, d'ie zoo veel maar eenigszins mogelijk is, in eigen beheer wil heb ben. De vroegere bu'rgemees/ter, dr. Lueger, heeft daartoe den kra-ehtigsten stoot gegeven; onder zijn leiding zijn de gasfabriek, 't tramnet, deelectriciteits- werken in gemeentelijke exploitatie genomen; is de stad in het bezit gekomen eener eigen brouwerij eu slachterij; nog steeds gaat Weenen in die richting- voort; het dit jaar aan de Donau geopende enorme gebouw, bestemd voor „Lagerhaus" der stad, waar opslagplaatsen en commercieele inrichtingen het transitoverkeer zullen dienen, is daarvan het bewijs. Rusteloos wordt er in d'e hoofdstad der Donaumo- narehie gearbeid om, waar het handel en nijverheid betreft, het buitenland vóór te kunnen wezen, een streven niet slechts gedragen door een zucht naar winstbejag, maar waarbij tevens in sterke mate re kening wordt gehouden met de sociale toestand'en en d'e verbetering daarvan. Moge Weenen „am Mor gen" interessant zijn om haar schoon en rijk verle den, Weenen „am Mittag" is het niet minder door zijn rijk en hoopvol heden, waar niet in ijdele theo-rie maar in de vaak moeilijke praktijk des levens onder leiding van een hoogstaand en zijn roeping be grijpend intellectualisme met vaste hand en sterken wil gearbeid wordt aan d'e belangen der stad, en te vens naar een practische oplossing wordt gestreefd van de groote sociale vraagstukken waarvoor de mo derne cultuur ook de wereldstad Weenen heeft ge steld. Weenen, 15 Oct. 1913. G. v. R. Gemengd nieuws. UIT HEER-KUGOWAARD. Gister hadden velen zich opgemaakt tot bijwoning eener demonstratie ter kennismaking met electrische verlichting, waarvoor de groote en kleine vergader zaal van „Excelsior" welwillend beschikbaar waren gesteld, terwijl door een ingenieur der Kennemer Centrale de gevraagde inlichtingen werden verstrekt. Door den heer van Slooten, burgemeester dezer ge meente, werden de aanwezigen verwelkomd en uitge- nood'igd vragen te stellen, welke dan door den des kundige zouden worden) beantwoord. De opmerking werd gemaakt, dat voor krachtsaan wending de groot-industrieelen in voordeeliger con ditie zouden zijn, volgens de bepalingen in de Ver spreide circulaire, dan d'e klein-industriëelen, die betrekkelijk maar weinig stroom zouden verbruiken. Hierop werd geantwoord, dat dit een op elk gebied geldende regel isafname in 't groot komt naar even redigheid! steeds goedkooper uit dan in het klein. Was de groote zaal aanvankelijk verlicht met een achttiental lampen, langzamerhand werdl dit terug gebracht tot verlichting met één lamp van 50 nor- maalk'aarsen, vervolgens een van 32, één van 25, één van 16, om tien slotte ook nog de gebrekkige verlich ting met een 16-kaars 'kooliampja te doen zien, tegen over het licht van een flinke petroleumlamp. Vooral de verlichting met de nieuwst Philipslamp van 32 N. K. maakte een gunstig effect. Deze brandde in de z.g. kleine vergaderzaal met afmetingen van on geveer 6 om 5 M. en gaf dien indruk in een niet te groote woonkamer behoorlijk licht ta geven, althans in dé hoeken was hierbij tamelijk fijn drukwerk nog heel goed te lezen. Bij een dergélijke lamp van 50 N. K. zal men in een gewone huiskamer1 beslist fl'ink licht hebben. Op een vraag naar de prijs der lampten werd geant woord, dat de in de groote zaal hangende lampen 85 ets. per stuk kosten, die in de kleine zaal 1.26. Het gemeentebestuur had, volgens den burgemees ter, gemeend' voorloopig 'alleen te moeten onderzoe ken, of onder de gestelde voorwaarden de deelname voldoende zou zijn om de voorwaarden der K. E'. C. te kunnen aanvaarden; bleek dit niet het geval te z'ijn, dan zouden weil'icht in sommige gevallen andere voorwaarden kunnen worden gesteld. De gemeente wenscht den aanleg gratie te verstrek ken, om iedereen in da gelegenheid te stellen het licht te kunnen verkrijgen, wat anders bij vellen juist zou afstuiten op de aanlegkosten. Inlichtingen werdén verstrekt omtrent verplaats bare lampen voor werkplaatsen, koolschuren enz. UIT EOMONIDI AAN ZEE. In de gisteravond gehouden voltallige raadsver gadering is, waarin o.m, tot onderwijzer werd be noemd de hfeer H. Keyhe te Schevenimgen, gesproken over de waterleiding. De voorzitter leidde d'it punt in, betoogend dat een waterleiding gewen&cht is uit een hygiënisch oogpunt, waarbij Hij er op wees, da-t toen in d'e eerste drie weken van September het water laag stond in de gemeente, ter secretarie aangifte werd' gedaan van het overlijden van 6 a 7 z.g.n. fleeschenkinderen. Een waterleiding achtte hij' noodzakelijk voor een badplaats en ook met het oog op -brandgevaar, waarin in elk geval1 moet worden voorzien, hetgeen hoogere lasten -tengevolge zal hebben. De heer van Hall' wees er op, dat in hondlerd hui zen heélemaal geen water is, hetgeen een onhoudbare en ongewenschtte toestand is. D-e voorzitter deelde mede, dat een door den heer v. d. Tol, de secretaris en spreker ingesteld onder zode heeft uitgemaakt, dat 322 pereeelen gebruik willen maken van een waterleiding, daarbij komen 91 perc-eelen die geen water, overeenkomstig de Wo ningwet, hebben. Hij achtte dit aantal1 zeer bevredigend. De heer Snoeck meende, dat er enkele namen op het adres staan van personen, die wel er voor z'ijn, doch d'ie geen gebruikers zullen worden, waarop de voorzitter antwoordde, dat alleen huiseigenaren zijn gevraagd'. Voorts kwam dte heer Snoecks ertegen op, dat er vrouwen geteekend hadden, hetgeen d'e voor zitter dleed zeg.g<en, dat dit in een vorige vergadering toegestaan is. De heer Snoecks vond dat de zaak zeer eenzijdig behandeld wordt, flesschenkinderen drinken mel'k, geen water, voorts heeft hij- zijn huis steteds aan bad gasten kunnen verhuren, voor de brandweer a-cht hij een andere voorziening beter. Hij komt met een begrooting van' 3755 in ontvang en 6612 in uit gaaf. Hij vond' het honorarium voor den deskundige van 3000 wel wat hoog en het leek hem sympathie ker een plan in gemeenschap met andteren op te ma ken. De voorzitter vreesde dat een plan in combinatie met andere gemeenten wel 90.000 zou kosten en dat men dan nog well dlrie jaar op een waterleiding zou kunnen wachten. Hij bestreed verder de bereke ning van den heer Snoecks, berustende op willekeu rige schatting van pereeelen. Da statistieken bewij zen dat eten berekening v^n gemiddeld 11 voor een perceel uitkomt. Voor Elgmond is 10 per perceel genomen. Wat die bestrijding van sprekers eerste punt be treft: fltesschenkindenen drinken half water en half melk. Den heer Zwaan viel het aantal aansluitingen zeter mee, sinds d'rie jaar was spreker tegenstander, thans is dit anders. Spreker wild© echter aanhouding om in tegenwoordigheid van den adviseur dte cijfers van den heer Snoeks te b esp rieken. De heer v. Hall! en dte voorzitter zétten uiteen dat dit weinig zal geven. 'Ten sterkste dlrong de voor zitter op spoed aan, hierbij' meerderte onjuistheden van d'en heer Snoeks nog eens recht zettende. Langdurig werd dit pun-t nog besproken plaats gebrek noopt ons tot bekorting. Tenslotte werd met vier stemmen besloten d'en adviseur uit t© noodigen in de vergadering de be groeting te bespreken tegenover de cijfers van d'en heer Snoteks, Tegen stemden dte wethouders. KORTE BERICHTEN. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde de juffrouw uit den drogistwinkel, die in plaats Van zuiveringzout zuringzout had afgeleverd, tot een geldboete van 60, subsidiair 60 dagen hechtenis. Het plan is den 11 November in de Tweede Ka mer de openbare behandeling van de Indische be grooting aan te vangen.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 13