DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 ZATERDAG 18 OCTOBER. ]So. 243. UIT DEN RAAD. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk flt— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BINNENLAND. ALKMAARSGHE COURANT Dit nummer bestaatu it 4 bladen. Da openbare raadsvergadering van Woensdag droeg geheel het karakter van een openbare gecom bineerde sectie-vergadering. Het leek meer diat «i voorloopige besprekingen wei-den gehouden be sprekingen, waaraan met uitzondering van den heer Luiting, allen hebben deelgenomen - dan wel, dat er over punten van een agenda werd heslist, welke rijp waren voor openbare behandeling. Het gebrek aan voorbereiding, het tekort aan overleg, de fout van overrompeling,, kortom het gemis aan methode kwam weereens duid)el|jk aan het licht. Dat de voor bereiding onvoldoende 'was, bleek het dliid'el'ijkst bij die behandeling van da bijlage nopens de be lasting op openbare vermakelijkheden. Er was bij den Itaad een verzoek tot wijziging van de desbe treffende verordening ingekomen, het college van B. en W. had den gemeente-controleur verzocht zijn ge voelen te willen doen kermen, dia ambtenaar had een rapport uitgebracht, en het college had verklaard dat het „zich met de beschouwingen van den ge meente-controleur wel kon vereenigen." In dat rap port kwam voor een nieuw voorstel, dat gebaseerd was vp een arrest van den Ho-ogen Baad, te vinden in een opgegeven nummer van het orgaan „de Ge meentestem". Door overneming van bedoeld voorstel stelden B. en W. zich er aansprakelijk vo-or een andere aansprakelijkheid is in dezen trouwens o.ok niet denkbaar. Hu heeft de heer Udo, die blijkbaar zeer veel werk van zijn raadslidmaatschap maakt, de moeite genomen het arrest in „de Gemeentestem eens even na te slaan en hiji is daarbij tot ontdekking gekomen, dat de beslissing van den Hoog; n Baad juist in tegenovergestelden zin is uitgevallen, zoodat het voorstel van B. en W. daarmede geheel in strijd is. Eu wat wordt daartegen van de tafel van B. en W. aangevoerd? Dat het gewenscht is, de verdere behandeling op te schorten, mede omdat B. eu W. wel graag willen weten, of de heer Udo gelijk heeft! Bij een goede voorbereiding had het college dit a pri ori geweten. Het tekort aan overleg in het college van B. en W. viel te constateeren bij de behandeling van het voorstel tot goedkeuring van de rekening van den dien3t voor den Hout, de plantsoenen en de kweeke- rijen over 1912, waarbij de commissie, met het nazien bolast, de opmerking had geplaatst, dat de meerdere uitgave van 2433.10 door den Gemeenteraad had moeten worden goedgekeurd! bij een suppletoir© be- gro-oting. Een der wethouders was het met die op vatting niet eens en scheen de zaak nog al ernstig op te nemen. Er was natuurlijk volop gelegenheid geweest om in deze kwestie, die alle leden van het college van B. %n W. aanging, overleg te plegen, toch was dit niet geschied, zoodat elk der leden zijn persoonlijke meening ter tafel bracht en de eene wet houder ten slotte geheel alleen bleef staan. Mis schien was het na een samenspreking in het college anders geloopen, waarschijnlijk echter niet, maar in elk geval hadl in deze beheerskwestie, die alle ge meentebedrijven raakte, overleg voor de hand! gele gen. Aan de fout van overrompeling, maakte zich voor al de heer Udo schuldig. Ingrijpende wijzigingen, in belastingverordeningen, gelijk hij voorstelde en zag over- of aangenomen, moesten eigenlijk niet tijdens de behandeling in den Baad een onderwerp van be slissing kunnen uitmaken, maar te voren worden in gediend en niet dan met een prae-advies van B. en W. den Baadl bereiken. B'eslist men dadelijk over een staande die vergadering ingediend voorstel, d)an loopt'men kans dwaze fouten te begaan, gelijk er Woensdag een is gemaakt, toen in strijd met artikel 253 deir gemeentewet, hetwelk zegt, dat op 'honden, gehouden ter beiwaking van gehouwen of erven in elk geval een mindere belasting, dan op andere hon den gelegd moet worden, werd besloten, dat waak honden door dien fisoi si voor „vol" zouden worden aangezien, op welk besluit men in een volgende ver gadering zal moeten terugkomen. Zelfs bij de voor treffelijkste voorbereiding ia het natuurlijk lang niet altijd mogelijk hij voorbaat rekening te houden met alle voorstellen of meit amendementen, die tüj-ddns de behandeling ook door de meest deskundige raadsle den kunnen worden ingediend en de gevolgen daar van te overzi-en. 'tls te hopen dat de hr. Udo die zich ook overigens no-g niet heel behagelijk scheen- te ge voelen in 't gareel van h-et reglement van orde, dit in het vervolg zal inzien en daarnaar zal handelen. In de gevoerde besprekingen nam het nieuwe raadtelicl een zeer gro-ot aandeel, hij beheer sch te ei genlijk de debatten en de leiding berustte feitelijk hij hem, hetgeen trouwens niet behoeft te verwonde ren, daar hij op belastinggebied krachtens zijn ambt deskundige is. Een eigenaardig succes behaalde hij hij de vaststelling der verordening op het heffen van een beerputtenbelasting. Uit de 'bijlage van B1. en W. kreeg men den indruk, dat d'eaa vaststelling -enkel ©en formeele daad was, wijl de verordening tot 1 Januari 1914 koninklijk goedgekeurd was. De heer Udo wee® er echter op, dat de verordening indertijd als -een voorloopige regeling was aangemerkt, en nu maakte hij bezwaar tegen een onveranderde vaststel ling, daar hij de beerputtenbelasting van 10 te -hoog vond en deze op 5 per closet teruggebracht wens-chte te zien. Bij1 de bespreking kreeg men het vriji zonderlinge feit, dat terwijl vroeger B. en W. eens schreven „wij zouden ons er over verheu gen, als ons college in de gelegenheid werd gesteld aan de ingezetenen, die daarom zouden vragen, te vergunnen in hun woningen privaten te maken en te hebben met spoelinrichting afvoerende op beerput ten met oversto-rting naar openbaar water of naar 't straatriool", terwijl later van de tafel van B. en W. werd verklaard, dat de naam belasting niet juist was, wijl het hier enkel rechten voor bewezen diensten be trof en dat het bedrag nogal hoo-g gesteld was in verband met de noodzakelijke aanschaffing van duur materiaal, nu geheel andere verklaringen werden afgelegd. Thans bleek, ondanks de verheuging van B. en W„ ondanks, het steilsell van beta- ling-naar-diensten, ondanks het ddre materiaal, het bedrag op 10 gesteld om.d'e aanschaffing zoo veel mogelijk tegen te gaanl 's Baads meerderheid heeft Woensdag op voor-stel van den hr. Udo aan deze merkwaardige bescherming van het tonnenstelsel want daar komt de heffing in de practijk op neer een einde gemaakt. Wel wat overhaast, naar het ons wil voorkomen. Toen inde - tijd de vereeniging van patroons in het bouwvak óm verlaging verzocht, werd daarover het advies inge wonnen van de Gezondheidscommissie zal d'it col lege, waar het hier niet enkel een financieel© doch wel degelijk een principieel© kwestie betreft, waarbij naar zijn meening een groot hygiënisch belang is be trokken, zich thans niet gepasseerd gevoelen? Bij die behandeling van de verordeningen op het heffen en invorderen eener belasting op d'e honden, wist de h-eex Udo niet enkel te bereiken, dat de hon den, die uitsluitend worden gehouden „ten diens-te van den landbouw of eenig bedrijf van nijverheid-" buiten de belasting bleven en zooals boven gezegd in strijd' met d© wet de waakhonden door den fiscus voor „vol" worden aangezien, maar ook werden op zijn instigatie verschillend© technische wijzigingen aangebracht. Het optreden van den heer Udo wettigt het vermoeden, dat het opnieuw vast stellen van belasting-verordeningen in het vervolg wel eens niet meer als een bloote formaliteit kan worden beschouwd en dat er voortaan aan het ont werpen van een nieuwe verordening bijzondere zorg zal worden besteed. Bij de wijziging der verordening op het heffen eener belasting op openbare vermakelijkheden hield die heer Verkerk zijn maidenspeech. Het was wei zeer toevallig, dat zijn eerste red©, welke zich geheel op neutraal terrein bewoog, een betoog was van pre cies dezelfde strekking als zijn socialistische voor ganger in den Baad indertijd heeft gehouden. Vier jaar geleden drong d'e heer Uitenhosch bij de vast stelling der verordening er reeds op aan, dat voor de vrijstelling van belasting d'e eisch van rechtsper soonlijkheid' achterwege zou blijven. De heer Ver kerk -deed thans het zelfde in een sympathieke rede, waarin hij klaar zijn hoofdmotief voorop stelde: „alw l'e vereenigingen vrijstelling of allen betalen." Waar om d© eisch ten stadlhulze zoo noodzakelijk wordt ge acht, is nog nooit even duidelijk toegelicht als hare onwenschelijkheid is aangetoond. Dat er aan het aanvragen van de koninklijke betwill'iging slechts ge ringe kosten verbonden zijn, kan kwalijk aangemerkt worden als een bewijs van de noodzakelijkheid van den eisch. Theoretisch mo-ga het juist zijn dat bij gebreke van dezen eisch ieder gezelschap (dus ook beroepsgezelschappen) van de vrijstelling zou kun- pen genieten tegen de bedoeling der verordening in, maar voor de practijlk lijkt ons dit argument van geringe waarde. Immers behalve rechtspersoonlijk heid wordt geëisoht, dat de openbare vermakelijkheid uitsluitend1 ondernomen of gegeven word't ter bevor dering van kunst, weten-schap, volksontwikkeling en volkswelvaart, voorzoover daarbij geen winst wordt beoogd of gemaakt dan ten bate van de vereeniging of eenig weldadig doel. Er staat uitdrukkelijk in de verordening „Van be lasting zijn vrijgesteld, alle openbare vermakelijkhe den," dus „alle uitvoeringen, voorstellingen en veT- tooningen, ondernemingen en inrichtingen, waarme de aan het publiek gelegenheid wordt gegeven om zich te vermaken of genoegen te verschaffen." Is het nu niet wat heel vreemd' de vraag te stellen en er over te kibbelen, of een propagandarbijeenkomst, tij dens welke een tooneelstuk wordt vertoond, al of niet vrijstelling dient te erlangen? Blijkens de ver ordening zelf staat het immers vast, dat het publiek gelegenheid mag gegeven worden zich te vermaken of genoegen te verschaffen. Zoodat o-ok hier weer een min gelukkige redactie te constateeren valt. Wij gel-oo'ven dat de Baad den bestaanden toe stand niiet zal bestendigen, maar een bepaling zal geven, die meer beantwoordt aan de practijk, zoo als Woensdag het eerst door den heer Verkerk werd betoogd. Dat ook hij d© volgende behandeling reke ning zal worden gehouden met de wenken, door den heer Udo gegeven, ligt evenzeer voor de hand. DE KAMEBVEBKIEZING IN AMISTEBDAM Hl. Naar „Het Volk" verneemt, zijn als voorloopige candidaten voor de Kamervacature bij het bestuur der S. D. A. P.-afdeeling opgegeven J. Oudegeest, C. Thomassen en dr. Th. van der Waerden. De laatste heeft echter medegedeeld, dat hij niet in aanmerking wenscht te komen, indien den bestuurder van het N. V. V. tot de candidaten mocht -b.ehooren, zoo al® hier inderdaad het -geval is. De Candidatenlijst is geslo ten. Dr. Paul Beimer, te Hilversum, die door de B. K. kiesvereeniging candida-at was gesteld, heeft voor deze candidatuur bedankt. De B. K. kiesvereeniging heeft nu candidaat gesteld den heer D. Kuiper, voor zitter van den Christelijk en Metaalbewerkersbond, behoudens nadere goedkeuring van het centraal be stuur der B. K. kiesvereenigingen. NATION AI,E KIElZEBSB OND IN NEDERLAND. Sedert geruimen tijd is, schrijft d© N. B. Crt., de reorganisatie van den Nationalen Bond van Pro- iestantsche kiezers in Nederland' tot den Nationalen Kiezersbond in Nederland bij het hoofdbestuur in voorbereiding. Daartoe is een nieuw beginsel-pro gram ontworpen, in hoofdzaken overeenkomend met dat van den thans bestaanden 'bond. Donderdag heeft h-et hoofdbestuur van den 'b-ond vergaderd o.a. ter behandeling van de nieuwe con cept-statuten, welke behandeling in een op 7 Novem ber te houden hoofdbestuursvergadering zal worden voortgezet. Daarna zullen de concept-statuten aan d© goedkeu ring van een algemeen© ledenvergadering worden onderworpen. Gemengd nieuw». INTEBN ATION AAL 1 Een eigenaardige zaak is d-o-or de arr.-rechtbank te Groningen behandeld. Vo-or een Nederland-sche rechtbank stond terecht ©en Duitscher, die gedomicilieerd is in Engeland. Hij w-erd beschuldigd schoenen t© hebben gestolen van een Zweed en een pak van een Bus op een Bus- sisch schip, dat in een Hollandsche haven lag. De verdachte Duitscher beweerde echter dat niet hij, doch de Bus de diefstal had gepleegd. In deze zaak waren twee tolken. VEBJAAGD. Veel hadden ze van elkaar gehouden, Erits, de forsche smid, en Bet, de stevige deern. Dat zij slechts één oog had.... 't hinderde niet. Dat Bet op haar tijd een borrel lustte, ook al uiet. Vreed zaam, zij het dan met de voor het ware geluk nood zakelijke afwisseling van omeenigheid, woonden zij in hun keldertje aan de Bid-derstraat te Amsterdam. In elk geval, zij deden het met diat huwelijksgeluk, ook al kon het wezen van hun samenzijn althans voor d© wet, niet precies aldus worden aangeduid. Doch liefde is vergankelijk. Toen Bet Donderdag morgen, na een logies van 14 dagen, dat haar, in verband met haar lust in borrels, gratis was ver strekt, terugkeerde, vond zij de woning, waarin zij met Erits lief en leed gedeeld had, geheel tot smede rij ingericht. Doch dat was niet het ergste. Erits zelf deed zoo- ko'el, zo© stug.Bet beschouwde d'at echter als een tijdelijke depressie van zijn liefde en trouw en welgemoed maakte zij een wandelingetje. Todh, je kon niet weten.'t was toch 'beter om iets vroeger naar de Bidderstraat terug te keeren. Ja, wel was de woning opgebroken, maar ach, een matras was spoedig gevonden. En Bet sliep al spoe dig dien slaap des onschul-digen. Maar dat was niet naar den zin van den man, die blijkbaar het er op gezet had met haar te breken en d'ie de buurt -op zijn zijde had. Een echtscheiding was in dit geval niet nood-ig. Trouwens, in de Bidder- straat heeft men andere middelen. Op een gegeven o-ogenblik, 't was omstreeks 7 uur, drong een twintigtal' j-onge Badderstraters den kelder binnen -en joeg dé arme vrouw eenvoudig zooals zij was, d. w. z. in haar hemd1, de straat op. Toen Wa.s het lieve leven gaande. Terugkeeren werd haar be let en zoo moest zij' wel steeds verder. Gevolgd door een aangroeiende, joelend© menigte vloog zij, aldus vertelt het HMd., de Geldersch-ekadé op, den Zeedijk, totdat zij eindelijk, achtervolgd door geheel deze volkrijke buurt, in het politie-bureau Warmoesstraat aankwam, alwaar een dienaar der EL Hermandad zich over haar ontfermde en ha-ar aan Weeding hielp. INHHBKEB TEIGEN WIL EN DANK. In een moeilijk parket bevond zich, schrijft het Hbld., Donderdagavond een man, die in een stoep van een huis in de Boel-of Hartstraat -tie Amsterdam stond. Hij stond daar niet met kwade bedoelingen, doch voor iets heel natuurlijks, 'hetgeen echter, wan neer het aan den openbaren weg geschiedt, bij poli tieverordening strafbaar is gesteld. Plotséling hoorde hij voetstappen.. Om zich voor de naderende voorbijgangers een houding -te geven, haalde hij- een sleutelbos uit zijn zak en deed alsof hij die deur wilde openen en hij d© bewoner was. Het noodlot wilde, dat de voetstappen afkomstig waren van denbewoner zelf. Detze beschouwde den man dadelijk als een inbreker en léverde hem aan de politie over. De inbreker tegen wil en -dank zal zich nu hoog stens wegens overtreding van da politieverordening te verantwoorden hebben. WESTERrES-GHE KANAATJVEBEHNIGOTG. Da Westfriesche Kanaalvereeniging hield gister te Schagen hare jaarvergadering. Bij de opening bracht de waarn. voorzitter, de heer J. Zijp Hz., te Wieringerwaard, een woord van hulde aan d'e nager dachtenis van den ontslapen voorzitter, den heer J. Breebaaxt Kz. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat deze in ontvangst en uitgaaf 1081.66 hadden bedragen. Het jaar 1912 gaf een batig saldo vana 85.33. Tot bestuursleden werden herkozen d'e heeren Jb. Zijp Hz., Wieringerwaard, G. 0. Hulst, Schagerbrug, P. Buis en Jhr. J. P. W. van Doorn, Schagen. Gekozen werd Mr. W. O. B-os-mante Alk maar. Een belangrijke bespreking werd gehouden over da verbetering en uitbreiding van de wa-terwer gen in Westfriesland in verbinding met het Noordr hollandsch Kanaal, zulks in verband met d-e Zuider- zee-plannen der regeering. Besloten werd dit onder werp in de eerste vergadering opnieuw aan de o-rde te stellen en dan definitieve besluiten te -nemen. We gens -bedanken van den heer Hulst al's penningmees ter, werd goedgevonden, deze functie met die van se- cretaaris te vereenigen. De heer W. Boggeveen te Schagen treedt nu in dfeze dubbele betrekking op. UIT SGHEBMEBH-OBN. Onder leiding van Ds. Meijer, Gref. predikant te Alkmaar, is hier- eene vergadering gehouden van voorstanders van eene Christelijke School. Er werd eene vereeniging opgericht, waartoe 14 leden toetra den. Als bestuursleden werden benoemd J. Bos, G. Bor-sjes-, H. Jonker Jz., te Schermer hora, K. van Yeen, te De Bijp, en J. da Boer, te Beemster. Be sloten werd te trachten eene school -op te richten vo-or Christelijk Nationaal onderwijs. De boerderij van wijlen m©j. dé wed. Bijvoet, alhier, gTo-ot ruim 12 H.A, 25 Axen, bracht in publie ke veiling op 23.688. UIT HEILOO. ^Gistermiddag mo-chit h-et den heer Bakker, jacht opziener in d© b-osschen van Jhr. van Eo-reest, ge lukken een Notenkraker t© schieten. De voor deze streken zeer zeldzame vogel werd naar de eigenaren der jacht opgezonden. UIT STOMPETOBEN. In het predikbeurtenlijstje stond gisteren abu sievelijk dé dienst in 'Stompetoren vermeld. Morgen wordt geen godsdienstoefening gehouden. UIT' ZUIDLSCHABWOUDE. Vanwege de Langedtijker Muziekschool had' gister avond d-e eerste uitvoering plaats. De zaal' wae uit stekend bezet. Een groot deel van het programma was gevuld met zangstukjes, uit ta voeren door de leerlingen der lagere en hoogst© zangklasse. De in strumentale muziek eischte eveneens een deel van den avond en wi-sti d© belangstelling vana het publiek ten zeerste te boeien. Het strijkorkest zou noode op zoo'n uitvoering gemist worden; het brengt lerven, opgewektheid en stemming! De operette „de geleemde Koekepan", werd zeer aardig door een aantal- leerlingen weergegeven. Een en ander getuigt van degelijke léerstof, die op deze school wordt gegeven. UIT' WIEBINGEBWAARD. Vrijdagavond vergaderde de af deeling Wieringter- waard van de Maatschappij' tot Nut van 't Algemeen onder leiding van den heer Hazeloop. Slechts 6 le den waTen op 't appèl. Goedgevonden werd, dat dé heeren K. Koster en J. G. Hazeloop onderling van functie zulten verwis selen, zoodat eerstgenoemde nu voorzitter zal zijn, ©n de heer Hazeloop secretaris. Van den heer Dr. P. J. Proost is een schrijven in gekomen, dat hij' gaarne bereid is vo-or onze afdeeling een spreekbeurt ta vervullen en zou deze bij voorkeur willen houden op 14 November a.s. Door Z.Ed. wer den bereids eenige onderwerpen in overweging gege ven. Na eenige besprteking viel da keur op het on derwerp: „Charlotte da Corday". Als bestuursleden in dé plaats van de heeren Fel- kens, overleden, en! no-taxis van Houweninge, die be dankt heeft, werden gekozen de heeren K. Zijl» en J. E. Vos. Beidén namen de benoeming aan. De rekening en verantwoording van den penning meester, overgenomen uit den bundel' van wijlen den heer Fel'kens, werd nageizien. Er bleek een saldo te zijn van 42.3-6%. Over een -belangrijk bestuursvoorstel kon wegens te geringe opkomst geen beslissing worden genomen en in verband' hiermede zullen de leden nogmaals- ter vergadering worden opgeroepen tegen a.s. Vrijdag. UIT DBIEHUIZEN. De heer J. L. Adrian-i, prop orient te Wester-Blok ker, heeft voor het beroep naar de Nedl Herv. ge meenten van Driehuizen en Zuid-Schermer bedankt.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1