DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE BUS VAN HOUTEN '5 Rona RECHTERHAND VAN DE ZUINIGE HUISVROUW No, 246. Honderd en vijftiende Jaargang. 1918 WOEPSDAG 22 OCTOBER. Journalistieke Excursie. Cacao 15 DE Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 11,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. VAN HOUTEN 'S ZUIVER OPLOSBAAR BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT. i I>it nummer bestaat uit 2 bladen. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ■AT K' M A A R brengen ter algemeene kennis, dat he den op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van 1J. H. VERMEULEN, orgelmaker aldaar, om vergunning tot het oprichten van een electro-motor van 4 P. K., dienende tot aandrijving van machines voor het ver vaardigen en hexstellen van orgels in het perceel Achterweg, Wijk O, Ho. 3. Bdzwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 4 November e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien. tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen, schriftu ren kennis nemen. Alkmaar, 21 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. D'ONATH, Secretaris. VII. PARADE;. Donderdagochtend, d'en dag van ons vertrek uit Weenen, zou er ter gelegenheid' van de herdenking der voi'kerenslag bij Leipzig een groote parade gehou den worden; invitatiekaarten om deze plechtigheid, waarbij die Keizer tegenwoordig zou zijn, te kunnen bijwonen op de voor den gemeenteraad gereserveerde tribune, werden ter onzer1 beschikking gesteld. De parade was om 10 uur vastgesteld en het vertrek der N-ed'eriandsche journalisten uit Wieenen om half 'waalf. Het zou d'us een stuivertje op zijn kant zijn 5f we dien trein naar de Semmering nog zouden ha- en. Maar er waren nog meer bezwaren: voorgeschre ven was rok en witte das, en aangezien d!e plechtig heid, gelijk dat hij1 parades te doen. gebruikelijk is, n de open lucht zou plaats; hebben, „vox dem Qenkmale dtes siegreiehen H-eerführera in den Ba- freiungskampfen dés Jahras '1813, Eeldmarschaïls Earl Eürsten zu Schwarzenberg'* gelijk het op d'e iffioiteela uitnoodiging vermeld stond! behoorde oij deze kleeding een hooge hoed'. In rok en "witte ias te verschijnen, was voor geen onzer een bezwaar, naar op een hoogen hoed' hadden maaT enkelen, maar teer weinigen onzer gerekend1. Ei" was een oogienblik aprake van om een twaalftal cylinders en gros in te -'aan, maar óók met het o'og op den zeer krap toege meten tijd en dta omstandigheid, diat niemand het cordon politieagenten mocht pa-ssearen, alvorens de Eeizer vertrokken was, zagen onlza collega1'® van het bijwonen der plechtigheid af: bohalve twee, waar on der ge toekende er een van wasi Met hoogen hoed' dus getooid en 'begeleid door een jong „consipist" dier Gewer'be- en Handtelskammar, dr. Ertl, die ons al de diagen van ons Verblijf te Weenen op zullk een sym pathieke wijze tot gids had gestrekt, togen wij naar de SchwarzenbergplatZ, waar de tr-oèpen reed's ston den opgesteld en waar het van generaals wemelde, allen kenbaar aan de groen-geverde steken, da 'kleur groen, wederom in verschillende nuances al naar ge lang de diverse rangen van generaal, waarover het Ooistenrijksche leger beschikt. Een excellente plaats werd ons aangewezen, van waar wij dan ook den Keizer op geen tien pas af- etands hebben gezien; vlak bij het ruitar-standbeeld van den Veldmaarschalk, den vorst Karl Schwarzen berg, den held) van 1813, waren ter weerszij dén tribu nes, met alléén staanplaatsen, opgericht; die rechter voor de raadsleden, waar het ook ons vergund werd plaats te nemen, de linker voor de ministers, het corps diplomatique, dlei généraals en vlak tegenover onze staanplaats, in een afzonderlijke loge, de familie Schwarzenberg, vertegenwoordigd door een tiental leden, allen in uniform, één, de jongste, nog in het tenue van cadet. Achter dieze tribunes stelden zich de vertegenwoordigers van verschillende regimenten op, dragende de oude standaarden uit den slag van Leipzig, gescheurd, aan flarden, met kogelgaten doorboord en allen met eiken kransen omhangen. Prachtig was de opmarseh d<ezér vaandeïwachten, iedere banierdrager geflankeerd d'o-or twee officieren, de sabel getrokken, in groot uniform, de helmen gelijk alle manschappen, die aan deze parade deelna men met een bescheiden takje levend dennen groen getooid. Telkens trokken weer nieuwe regi menten Voorbij, in steeds wisselend uniform: de zware cavalerie met hun bont omzoomde donkerblau we j-a-sseu, gouden tressen om hals èn over d'e horst, de zware, goudbekapte helmen diep over de oogen; de Uhlanen in hun gracieuse uniformen, de karabij nen schuin over de rug, de artillerie in hun bruine uniformen, de infanterie, waaronder, voor ons vreem delingen, speciaal interessant waren de Bosnische troepen, met als hoofddeksel de roode fez met zwaTte afhangende kwast. De beide tribunes vulden zich al meer en meer met 'belangstellendende kardinaal aartsbisschop verscheen in geestelijk ornaat, een rid der der Duitsche ordle in het oude, rijke ridderge waad, e)en Ho'ngaarsch edelman in zijn romantische nationale kleederdracht, de ministers met dten minis ter-president aan het hoofd, die burgemeester en vice- burgemeester der stad Ween'en, terwijl op het ballcon van het aan deze plaats grenzende militaire casino verschillende aartshertoginnen! d'e plechtigheid1 bij woonden. Daar opeens, tegelijk met het doorbreken d'er zon, „die Kaisersonne," heel in dé verte, een flauw gerucht van menschengejuich, bijna onmiddel lijk gevolgd door een eveneens nog heel uit de verte opklinkend „Gott erhalte Franz den Kaiser." Er ÏIjm ni in mimi mil in ihimIIHHIHIH iiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiii.il, iiiiiniiiiiiiii KAMERVERKIEZING AMSTERDAM IH. In de gisteravond! gehouden vergadering van de Vrijzinnig-Democratische Vereeniging werd besloten het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer in Amsterdam IH over te laten aan „Vooruitgang" en den door die vereeniging te srtell'en candidaat te steunen. De vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruit- gang" besloot den heer P. 'Otto candidaat te stellen. komt nu beweging in de wachtende menschenmassa de soldaten presenteeran de geweren, d'e standaarden worden gebogen, de generaals tegenover ons saluee- ren met de handl aan de steek, hoeden gaan neer. Iets sterker klinkt nu het volkslied, overgenomen door een meer nabij' opgestelde militaire kapel; de Keizer nadert, maar langzaiam. Weer naderbij komt het geluid' van muziekeen derde corps, dat zijn Kei zer met het volkslied begroet; eindelijk, vlak bij ons, klatert voor de vierde maal met schetterend kopérge- luidl de Oostenrijksche nationale hymne en op den hoek van den Karntnerxing verschijnt het eerste hofrijtuig, een open victoria met gouden wielspaken en op den bok dien populairen lijfkoetsier des Kei pers, met daarnaast den lijfjager met gevederde eteek. Verschillende andere victoria/s volgen: eerst de troonopvolger met zijn adjudant, d'an de andere aartshertogen, waaronder speciaal aartshertog Euge- nius opvalt, da populairste onder allen, ben hoofd grooter dlan da anderen. Langzaam stijgt de oude Keizer uit zijn rijtuig; ietwat gebogen is zijn gang, als gaat de oude man gehukt onder da zwaarte van zijn veldmaarsohalks- uniform en 't géwicht van z'n gr oen-bevederde stéék. Hartelijk klinkt van alle zijden nu gejuich; nog schettert het kop'er der militaire muziekkorpsen als éen manneuzangvereeniging een cantate inzet. Rus tig schrijdt da Keizer tusscben da beide tribunes door, met langzame armheffing den militairen groet brengend. Vóór het ruiterstandbeeld! van den h'eld van Leipzig blijft bijl staani; op dat oogenblik zetten alle muziekkorpsen het Oiostenrijksche volkslied' in, bonken doffe kanonslagen do»or da lucht, stijgen juichkreten uit de menschenmassa omho-ogj; rondom, waar men ziet, flikkeren de bajonetten der tot saluut naar voren geheven geweren in het zonlicht. Maar rustig, als in zichzelf gekeerd, gaat de Keizer zijn gang. Een reusachtige lauwerkrans met witte linten wordt d'oor twee hofjageTa aangedragen en eigen handig leigt de Keizer deze hulde neer aan1 den voet van het monument. En terwijl heel het leger rond om da geweren presenteert, da vaandels gebogen, heel het gevolg en waar men ziet, alle officieren eerbiedig salueeren, staat d'aar voor het reusachtig ruiterbeeld de kleine, gebogen man, da bevende hand aan de steek, als in gedachten verzonken, het hoofd eerbie dig gebogen voor dé gróóte herinnering, die hier wordt gevierd, de herinnering aan den slag, die aan zijn volk, die aan geheel Europa den vrede heeft her geven. Tot de laatste toon verklonken is, blijft hij staan; dan kijkt hij, met knipperende oogen omhoog naar het beeld, buigt zich nog even voorover om te zien otf de krans wel goed l'igt en begeeft zich dan terug; maar na enkele schreden keert hij weer terug, wend't zich nu tot de familie Schwartzenberg, spreekt elk hunner afzonderlijk aan, nu en dan met het hoofd knikkend, goedig als een oude vader, tevreden over de antwoorden van de al groote zonen. De oudste le den. der familie, met hooge rangen in het léger, krij gen dan hij het afscheid een hand; de jongeren knikt hij even toe, als van uit de verte. Dan gaat de Kei zer terug, spreekt nog hier en daar een generaal, een minister aan; het oude, rimpelige gelaat, nog welge vormd, alleen de vochtig-glanzende oogjes al d'iep weggezonken onder het gefronsde voorhoofd, lacht zoo nu en dan, maar kijkt meéstal ernstig, even soms met 'n nerveuze trek om den mond. Achter hem, d'e aartshertogen, zijn levendiger; groeten hier en daar; spreken dezen en genen aan, krachtig handen-schud dend. Dan schrijdt de stoet, gevolgd door alle ge- noodigden, naar de Karntner-ring, waar onder een hooge booglamp de Keizer de parade zal1 afnemen aan de lantaarnpaal wordt, breedl uitwaaiend, de kei zerlijke «standaard! géheschem eni het défilé begint. Drie 'kwartier lang blijft de oudé Keizer staande zijn troepen groeten, links van hem de aartshertogen, rechts d'e généraals. Eerst komt de infanterie in pa radepas; dan, prachtig te paard, db cavalerie; einde lijk, met hun ratelende batterijen, de artillerie. Fiks zien de manschappen er uit, kranig de officieren op hun fraaie paarden, alles in volmaakte ord'e en tucht, maar toch ook hier weer gemoedelijk. Bij hét voor bijtrekken groeten de officieren met s-abelgroet de ter zij'd'a staande kamera-den, een enkel vroolijk woord iwordt heen en weer geroepen, maar db orde en regel maat wordt geen enkel oogenblik verstoord. Ook het publiek, kalm enl rustig, zond'er een zWeem van ge drang achter de politie-agenten, houdt zich voorbeel dig, verspreidt zich, nadat d!e Keizer vertrokken is, zonder eenig lawaai; gem-oedelijk en ordelievend, zoo als nu eenmaal het Weenscha vo-l'k is. Tusscben de ministers wees onze begeleider ons -den ministervan! buitenlandsche zaken, graaf Berch- told. In zijn sombere, zwarte Hongaarsche kleeding, met -om den hals de orde van het gulden vlies, stond hij rustig de voorbijtrekkende troepen gade te slaan. D.a-cht hij aan -de Balkan-crisis, aan zijn politiek, waardoor tal van jonge levens, die nu zoo levensblij voorbij trokken, gespaard zijn gebleven van een af schuwelijken dood vóór de ves,tingen van Belgrado. Nu reden zij daar heen, de jonge prachtkerels in hun vlugge, sierlijke uniformen; wie weet, hoevelen buU- ner uit den strijd! op leven en dood' daarin het moord dadig Zuiden zoudén zijn teruggekeerd als Berchtold den oorlog had doorgedreven, als daar niet op den troon der Donaumonarchie de oude, „guter Kaiser Eranz" gezeten had, smeekend zijn veldheeren om hem, op zijn hoogen leeftijd den oorlog te besparen. „Kein Krieg, ach, kein Kri-eg 1 aldus moet db Kei zer hebben geraden1 aan zijn legexautoriteiten ich bin zu alt fiir Krieg." Na het défilé bezichtigde de Keizer ©en voor een de oude standaarden en sprak die regim'ent-vertegen- woordigers toe; dan steeg hij, vlak voor waar wij stonden-, weer in zijn rijtuig en reedl weg onder het gejubel van duizenden; db aartshertogen volgden ieder hunner kréég gejuich, kreeg gegroet van hoe den en zakdoeken. Om elf uur was db plechtigheid «afgeloopen: een taxi bracht ons naar het station van den Südlbabn,'waar onze collega's nog op het perron stonden te wachten op den trein. Wij hadden de pa rade nog net kunnen meemaken, zonder van het reis programma af te wijken; ik breng aan db zorgzame hand, die bij het pakken van mijn koffer mijn claque niet vergat, hierbij openlijk mijn dank; den indruk dezer plechtigheid! zal ik niet licht vergeten, den ouden Keizer misschien voor de laatste maal van mijn leven te hebben gezien. Gott erhalte Eranz den Kaiser G. v. R. o/d. Semmering 16 October 1913. H. M. DEI KONINGIN TE, AMSTERDAM. Naar het Hbld. verneemt, heeft H. M. de Koningin het voornemen, op hetl eindb d'eZer week gedurende een tweetal dagen niet officieel in Amsterdam te ko men. Hare Majesteit zal daarbijl -ondier anderen een bezoek brengen aan de Koloniaal Aardrijkskundige Tentoonstelling, aan het stoomschip Gelria v.an dten Koninkl. Hollandschen Lloyd en aian de Toevlucht der "V-ereeniging „Hulp voor Onbehuisden." Hare Majesteit stelt zich voor, eenige heeren, zoo wel uit de provincie Noord-Holland als uit Amister dam, ten pa'leize te ontvangen. Hef schijnt in het voornemen van Hare Majesteit te liggen, deze offi- cieuse bezoeken te herhalen, zich biji dié gelegenheid omtrent verschillende belangrijke onderwerpen te laten voorlichten en daartoe telkens verschillende heeren ten paleize uit te noodigem. PANTSERSCHIP. Wederom is bij het hoofdbestuur der Nederland sche Vereeniging Onze Vloot een toezegging van een particulier ingekomen, ditmaal voor 800, als bij drage vo-or een eventueel aan de regeering aan te bieden tweede slagschip voor In-die. Voor ditzelfde do-el heeft een andter Nederlander eveneens een bedrag beschikbaar gesteld, d!at even wél nog niet mag worden genoemd. ADBANIë. De 'kolonel W. J. I. db Veer, co-mmandlant van het 3d-e regiment veld'-artillerie, en de majoor der infan terie L. W. J. K. Thoms-on, oudi-li-d der Tweede Ka mer, zijn door de regeering aangewezen om, in ver band met het verzoek, Nederlandscha officieren1 be schikbaar te stellen ter organisatie v,an de Albanee- -sche gendarmerie, in Albanië een onderzoek in te stellen. (N. R. Crt.)' Gemengd nieuws. PREVENTIEVE! HECHTENIS EN INDIVIDU EELS VRMHEHX Bij db mogelij ke niet zoo heel ver meer verwij der de behandeling van een. nieuw Wetboék van Straf vordering zal, schrijft het Weekblad van het Recht, ongetwijfeld dé regeling der preventieve hechtenis een der belangrijkste punten van bespreking moeten vormen en ernstig moeten worden overwogen of de ontworpen regeling de individueele vrijheid op vol doende wijze beschermt tegen mogelijk verkeerd ge bruik van h-are rechten do-or die justitia In verband daarmede moet alle aandacht wordlen geschonken aan de wijze, waarop die thans geldende bepalingen door de justitie wo-r-den toegepast. Bijzondere inge nomenheid daarover schijnt vooral in dien laatsten tijd in vele kringen niet te 'bestaan. Het Weekblad wijst op het bericht, d'at eenigea tijd geleden iemand' een vijftal weken van zijne vrij heid bero-ofd werd, terwijl thans mag wordlen aange nomen, do-or db bekentenis van den vermoedelijk schuldige, dat de eerstbedoelde persoon niet schul dig was. Dit heeft aanleiding gegeven tot ongexustr beid -en ernstig protest. Of en in welke mate die protesten gegrond' zijn, kan thans n-og niet wordlen beoordeeld. Het is mo gelijk, dat de justitie destijds goede gronden voor haar optreden had, terwijl thans gebleken kan zijn, dat zij zjch op een dwaalspoor bevond. Eene rechter lijke -dwaling behoeft niets te bewijzen tegen den rechter, die haar beging; zij- dwingt alleen tot on derzoek, of niet hij- eene andere wijze van proeedee- ren die dwaling had kunnen zijn voorkomen. Men heeft beweerd, dat in dit en in andere gevallen de justitie zich aan machtsmisbruik en wetsverkrach ting zou schuldig maken door de preventieve hechte nis toe te passen in het belang van het onderzoek. Deze bewering is rechtens eene onjuistheid. Hij dib haar in een ingezonden stuk in het Handelsblad (door ons -overgenomen Red. Alim. Crt.) uitsprak db redactie verzuimde op de vergissing te vijzen meende dat db preventieve hechtenis slechts was toegelaten uit vrees voor herhaling óf uit vrees voor vlucht. De geijkte formule, w-aaxbij1 meerendbels slechts van die twee gronden wordt gesproken, heeft hem parten gespeeld. De wettelijke formule, eene gewichtige red-en van maatschappelijke veiligheid, kan ook het belang van het onderzoek omvatten. Eene gansch andera vraag is, o-f preventieve hechte nis op dien grond! gewenlscht is. Zeker moet die zoo genaamde Collusions-Haft uitzondering 'blijven en slechts worden toegepast bij reeds -gebleken collusie of ernstig vermoeden daarvan. Wij onderstellen ove rigens, dat in het Alkmaansche gev-al da „gegronde" vrees voor vlucht de reden voor de hechtenis zal ge weest zijn. DE VROUWEN HET KERKElIitJIK STEM RECHT. Ds. J. Thijs, pred. der Gereformeerde Kerk te Hat- tem, zal, schrijft db Rotterdammer, volgen-da wteek Maandag o-p een predikanten-conferentie te Zwolle de stelling verdedigen: Aan d'e vrouwelijke belijdende leden dar Kerk moet het actief stemrecht worden toegekend-. KAASMARKT OPGEHEVEN. In de gisteren gehouden Raadsvergadering is, meldt de Sch. Crt., met algemeene stemmen besloten db Kaasmarkt o-p te heffen. Voorloopi'g is ze ondergebracht in het gebouw db! voormalige H. B. S. Bij db opening bracht de heer Avis, voorzitter van 't permanente comité tot stich ting van een Rijkstuinlbouwwintarschool boven het UIT' SINTl PANCRAS. Beroepen bij da Ned. Herv. Gemeente alhier Ds. Nauta te Pairrega, uit 't tweetal, bestaande uit Ds. Nauta en Ds. Engelsma te PaesenS. Het bes-tuur der vereeniging „db Tuinbouw" al hier heeft de levering van 565 witte en rotting-aard appelmanden in 3 soorten gegund aan 'Gebns. Engel, mandenmakers te Broek op Langendlijk. UIT OOS'T-GKAETDIJK. Tot kerkvoogd! van de Ned'. Herv. gemeente te Ooist-Graftdijk is benoemd de heer H. Prins, in de plaats van den heer J. Peek, die, volgens rooster, moest aftredbn, doch voor een herbenoeming niet in aanmerking wilde komen. UTT HENS1BROEK. De bear J. Schotsman Jzn., alhier, is 'geslaagd voor het examen van den cursus tot opleiding van leiders vo-or Turmvereenigingen. Deze cursus w-0T>dt te Zaandam gehouden; hij gaat uit van het gewest N-óord-Holland' van heit Nedl Gymn-astiekverbond en dient om te voorzien in hef gebrek aan geschoolde krachten om de leiding op zich tb nemen van platte lands gymnastiekvereenigingen. Van de ruim veertig deelnemers slaagden een twintigtal. UIT HOORN. De Rij'kstuinbouwwinterschoiol te Hoorn is giste ren geopend! en is haar lessen begonnen met 20 leer lingen.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1