DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 247. Honderd ©n vijftiend© Jaargang 1918 mm DONDERDAG 28 OCTOBER. V ergadering Gemeenteraad van Alkmaar, FEUILLETON. Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Onder Suggestie. Telefoonnummer 3. op Woensdag 22 October 1913, 's n.m.1 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeens kennis dat in het Gemeenteblad' van Alkmaar, No. 419, is opgeno men het besluit van d'en Raad dier gemeente van 15 October 1.1., waarbij is vastgesteld eene wijziging der verordening op het benoe men en ontslaan van sommige gemeente ambtenaren en bedienden. Welke verordening, heden afgekondigd', gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing is neder,gelegd en aldaar tegen betaling van 0.05 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 21 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. van den Voorzitter de heer G. Ripping. Secretaris de heer O. D. Douath. Tegenwoordig 17 leden. Afwezig d'e heeren Glin- derman en de Groot. De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat ia in gekomen: a. een adres d.d. 12 October 1.1. van het bestuur der Vereeniging voor volkshuisvesting „Alkmaar," houdende bericht, dat het aanbod van grond, ge daan bij raadsbesluit van 18 Juni 1.1,, no. 14, goed gekeurd bij besluit van de Gedeputeerde Staten d.d. 16 Juli 1.1., no. 22, door .de genoemd© vereeni ging wordt aanvaard; Voor kennisgeving aangenomen. b. een adres d.d. 12 October 1.1., van dezelfde Veree niging, houdend© het verzoek eene som van 75000 te harer beschikking te stellen voor den bouw van 40 arbeiderswoningen; Gesteld in handen' van B. en W. om bericht en raad. o. een adres d.d. 20 October 1.1. van G. van den Berg, tolgaarder, houdende het verzoek zijn loon te willen verhoogen; Alsvoren. d. een adres d.d. 21 October 1.1. van E. Mak c.s., hou dende het verzoek om een paal vóór de Zander- sloot te doen verwijderen. Gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. e. id. van de bewoners tusschen Ritsevoort en Baam- straat om het pad' voor hunne woningen te verbet teren. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad, f. kennisgeving van mevrouw Snellende Lange houdende bericht van aanneming van har© benoe ming tot regentes van, het Weeshui®. Voor kennisgeving aangenomen. BEGROOTING VAN HET BURGERLIJK ARM BESTUUR, DIENST 1914. De uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur wor den voor het jaar 1914 geraamd op 27597.88°, de ontvangsten op 3297.88°, zoodat een subsidie uit de gemeentekas noodig is van 24300; voor 1913 was hiervoor geraamd 26000. De uitgaven wegens bedoeling in geld en brood worden, evenals voor 1912 en 1913, geraamd op Roman naar het Duits,ch van C. CROME SOHWIENING. 37i o De chef vau het politie-bureau luisterde met de grootste aandacht naar het verslag van den commis saris. „Ik keur natuurlijk alles goed' wat udoet, mijnheer van Rinschoten; maar ik geloof dat u zelf ook weinig hoop hebt de gestolen sieraden terug te zullen vinden; dat moet u mij zeker toegeven 1" „Ik heb nog al eens de aandacht gevestigd op on zen sterksten bondgenoot, namelijk op „Zijn Majes teit het Toeval 1" antwoordde de commissaris. „Die speelt een gewichtige rol' in het leven van een mis dadiger zoowel als zijn vervolging. Maar toch ben ik bang, dat wij den buit zelf als verloren moeten be schouwen, al gelukt het ons de roovera op te spo ren." Op dat oogenblik trad ©en agent met ,een telegram binnen en reikte het zijn chef over. „Het Toeval!" zeide dleze lachend, terwijl hij' het telegram openbrak. „Daar moet men toch niet te vast op re.1" Hij sprak den volzin niet uit, mav sprong met een luiden uitroep van verbazing van zijn stoel. „Dat is meer dan toeval", zeide hij ern stig, terwijl h'ijl het telegram aan van Rinschoten gaf. „Dat is de hand der Voorzienigheid. De siera den zijn gevonden hij een stervende!" Met grooter haast dan betamelijk was in tegenwoordigheid van een ondergeschikte, rukte van Rinschoten hem het papier uit de hand. Het telegram kwam van het bureau van politie in Leiden en behelsde deze woor den: „Gestolen sieraden onbeschadigd gevonden tusschen de kleederen van een bij het spoorwegonge luk doodielijk gewonden man. Verzoeke instructies." „Telegrafeer dat u met den eersten trein in Lei den zult wezenriep de chef van het politie-bureau 20000, en eveneens zijn gelijk aan de raming vooi 1913 gebleven de uitgaven voor granen en kosten der bakkerij,verpleging ziekenhuis, belastingen en ad- ministratiën, onderscheidenlijk uitgetrokken op 1100, 2100, 50 en 450. Verhoogd zijn de posten: kkeding en gereedschap met 25, omdat eenige kinderen ten laste van het Burgerlijk Armbestuur gebracht zijn; onvoorziene uitgaven met 36.20; daarentegen zijn verlaagd de posten turf en arbeidsloon met 25 en besteding in gestichten met 200. Hoewel de commissie van oordeel is, dat het in werking treden van art. 369 der Invaliditeitswet in begin December aanstaande, wel eenigen invloed zal hebben op het voor bedeeling benoodigde bedrag, heeft zij geen bezwaar tegen de voorgedragen cijfers, weshalve zij den Raad voorstelt de begrooting goed te keuren. De heer Boel ma na ter Spil'l vraagt of die laatste toevoeging wel noodig is; het Burgerlijk Armbestuur weet dat toch wel. De heer de Lang© zegt, dat dit wel het geval kan zijn, doch men heeft gemeend, dlat het goed is er de aandacht op te vestigen, omdat er £n die begreo- ting niet van wordlt gesproken. De voorzitter zegt: Baat het niet, het schaadt niet, dat de toevoeging blijft staan. De begrooting wordt goedgekeurd. BEGRlOO'TXNG VAN DE STADS-APOTHEEK, DIENST 1914. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt den raad voor te besluiten de begrooting van de Stads apotheek voor het jaar 1914 in ontvang en uitgaaf vast te stellen op 7475, met toekenning van eene toelage uit de gemeentekas van 5900. Goedgekeurd. BEGROO'TINIG BURGEE1WEEISHUTS, DIENST 1914. Da -commissi© tot die belastingzaken enz. stelt den raad voor te besluiten; lo. da begroeting voor het Burgerweeshuis voor het jaar 1914 vast ta stellen in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 8975. 2ow het bedrag d'er schadeloosstelling voor verple ging van niet tot het huis behoor,endie weezen voor h'et jaar 1914 ta bepalen op 205 per wees. In dia beigrooting is o.m. opgenomen een verhoo ging van den huur voor het gymnasium, welke huur op 1000 wordt gesteld. De voorzitter merkt op, dat het Bestuur van het Weeshuis gerekend heeft op een meerdere huur voor het Gymnasium, welke gesteld wordt op 1000. Als de Raad deze begrooting goedkeurt, dan be sluit men dus tevens tot verho>oging van den huur en daarmede moet op de gemeente-begroeting rekening worden gehouden. De heer Dorbeck zegt, dat de ver'hooging nog al belangrijk is en merkt op, dat er al eens geklaagd is over gebrek aan ruimte voor het Gymnasium. De voorzitter stemt dat toe, doch iu den laat- sten tijd heeft men di'e klachten niet gehoord. Latei- kan hierop terug worden gekomen. De begrooting wordt daarop goedgekeurd. BEGROPTING GEMEENTE-SLACHTHUIS DIENST 1914. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt den raad voor te besluiten bovengenoemde rekening goed te keuren in ontvang tot een bedrag van 325.983.11° en in uitgaaf van 235.708.80°, afzoo met ©en batig in de hoogste mate opgewonden. „Ik zdf za'1 per soonlijk het bericht aan den minister overbrengen. Het vertrek van den Radjja van Mataram moet wor den uitgesteld totdat u met de sieraden terug is. Zoo de man bij uw aankomst nog in l'aven is, dan tracht u hem natuurlijk eerst te verhooren. Is hij dood, dan vraagt u onmiddellijk een extra locomotief aan en rijdt daarmee en met de sieraden naar den Haag terug, wanneer er ten minste niét dadelijk een trein Vertrekt! Vooruit! mijnheer van Rinschoten, eerst de schat en dan met ijver de misdadiger® achterna; het wrekend Noordlot heeft ons waarschijnlijk den gewichtigste reeds in handen geleverd." Een half uur later zat de afgematte commissaris in den trein naar Leiden. Zou hij den zwaargewonde nog in leven vinden? Zou de duisternis waarin de ring met de slang was gehuld, optrekken? Hij reed in de eerste p'laats naar 't politie-bureau, maakte zich daar bekend eu nam tegen quitantie den lederen zak met sieraden in ontvangst. Toen ver- zo,cht, hij om een beambte die hem kon bijstaan en procesverbaal opmaken in geval de gewonde in staat mocht zijn in verhoor genomen te worden en einde lijk begaf hij zich in groote spanning naar het zie kenhuis, waar men de gewonden naar toe gebracht had. „Eet loopt af met hem", fluisterde de dokter ter wijl hij hem naar het bed) van Wapstra bracht, die rochelende ademhaalde. „Het is een wonder d'at hij nog leeft; zijn borstkas is ingedrukt en zijn beide beenen zijn tot de knie toe vernield. Wij zijn niet tot een operatie overgegaan; hij is reed® stervende." „Is er iets aan te doen om hem nog even tot be zinning te brengen?" vroeg van Rinschoten, terwijl hij den stervende strak aanzag. „Zoo aanstonds zal er een einde zijn aan zijn lij- den", antwoordde de dokter. „Er staat hier meer op het spel dan het verdorven leven waar een einde aan komt. Een enkel woord van den stervende kan een daad ophelderen, waaraan de Regeering ontzettend veel gelegen is. In naam der wet moet ik u verzoeken dokter, alle middelen ialci'o van 9U.274.31, aU eersten post van ontvang re brengen op de rekening voor 1913. De overgelegde exploitatierekening wijst een winst aan van 96023.69, de resultatenrekening een winst van 32.487.97°. Goedgekeurd, er de aandacht op te vestigen. BELASTING OP OPENBARE VER MAKELIJKHEDEN. Dit punt werd in de vorige zitting aangehouden. Ingekomen zijn de volgende amendementen: Van Burgemeester en Wethouders: In ar.t. 5 der heffingsverordening achter het sub b. vermelde te doen volgen de woorden: uitgezonderd schouwburgtenten, paardenspellen en bioscopen. Van den, heer Verkerk: Art. 5 der heffingsverordiening als volgt te lezen: Van belasting zijn vrijgesteld alle openbare verma kelijkheden: a. door vereenigingen en uitsluitend ondernomen of gegeven ter' bevordering van kunst, wetenschap, volksontwikkeling en volkswelvaart, voor zoover daarbij geen winst wcrdtl beoogd of gemaakt anders dan ten 'bate van de vereeniging of eeaig weldadig doel'; b. gegeven gedurende da kermis in lokalen of ten ten, waarvoor markt- of staangeld is betaald; uitge zonderd schouwburgtenten, paardenspellen en bios copen; c. gehouden wordende vóór 7 uur 's namiddags en uitsluitend toegankelijk voor kinderen en geleiders, mits de middelsom der toegangsprijzen per persoon oen bedrag van 2-5 cent niet te boven gaat. Van den heer Udo; De Verordening op da invordering aan te vullen met eene bepaling van den volgenden inhoud: HÜ dia de belasting betaalde of zijn gemachtigde kan binnen dlrie maanden na de betaling teruggaaf vragen bijl het college van Burgemeester en Wethou ders. 'Tegen de beschikking van Burgemeester en Wethouders kan hiji bij' den Raad in beroep komen binnen dertig dagen, nadat deze hem ie medegedeeld. De heer Boelmans ter Spill wil vooraf nog even terugkomen op hetgeen in de vorige zitting is gezegd betreffende de aanhaling in het rapport van dien gemeente-controleur, dat de Burgemeester het recht zou hebben 'bij' wanbetaling de zaal' te sluiten en waarbij werd aangehaald een arrest van den Hoo- gen Raad. De heer' U'do heeft dat nagezien en be vonden, dat dit onjuist was. Nu wil spreker' deh heer controleur in deze verdedigen. De controleur heeft het nagezien in een werk van den heer La'ke- man en daar staat het werkelijk in. 'Gaarne 'brengt spreker den heer1 Udo hulde, da't hij de zaak heeft onderzocht, doch merkt op, dat de heer Udo toch niet geheel juist heeft gelezen; Het arrest betreft deze kwestie eigenlijk niet. In het Weekblad van het Techti komt deze kwestie voor, doch niet van 10 Oct., dat moest 16 Oct. zijn. De heer Lake- man is dus op meer punten niet geheel juist, doch zooals spreker zei, dit arrest betreft eigenlijk deze zaak niet. In „d'e Gemeentestem" wordt echter door den re dacteur op een desbetreffende vraag, geantwoord, dat bij wanbetaling de Burgemeester het recht heeft een zaal te sluiten en „de Gemeentestem" heeft in deze toch ook wel eenig gezag. De heer U d o is den heer Boelmans ter Spill dankbaar voor de hulde, en wil de opmerking inzake het juist lezen gaarne ter harte nemen. Hij staat er echter paf van, dat hij zoo geheel verkeerd zou heb ben gelezen. Het geheele arrest van den Hoogen Raad heeft spreker niet gelezen, doch de conclusie wel, en die is, meent hij, juist. Te zijner verdedi ging zegt spreker ook nog, dat de secretaris dezer gemeente het met hem eens was, dat de opvatting van den controleur onjuist was. Spreker zou echter gaarne van den heer Boeimans ter Spill het betref fende arrest eens inzien,. Na inzage van de bescheiden verklaart de heer Ud'o zich ten ©enenmale te hebben vergist. De voorzitter deelt voorts mede, d'at B. en W. inzake deze verordeningen alleen dit standpunt het meest juiste achten, dat men geen enkdie vereeni ging vrijlaat en d'us den eisch van de koninklijke goedkeuring laat vervallen. De belasting is heusch' niet zoo bezwaarlijk voor dia vereenigingen. Voorts zal worden vrijgesteld! de uitvoering waarvan de helft van da bruto, ontvangst bestemd' is voor 'n lief dadig doel. Da heer Verkerk verwijst naar zijn amende menten en zegt dat hij met B. en W. in deze niet kan meegaan. Den vorigen keer heCft spreker betoogd allen of geen, nu zal' hij' zijne verdediging anders moeten inrichten, ook waar B. en W. thans eerst met hunne wijziging gekomen zijn. Spr. wijst er op, dat hij voorstelt vrij te stellen alle uitvoeringen die kunst, volkso&twikkeling enz. bedoelen. Dat geldt hier vooral de vereenigingen van de arbeiders; voor die is d'e belasting te betwaarlijk en zal' zij het ver- .©enigingsleven drukken» Spr. wijst in dit verband op de 1 Mei betooging. Een dergelijke bijeenkomst alsook andere zullen door de verhoogde entree als ge volg der belasting veel mindor wordemt bezocht. Voorts zegt spreker, dat de 'bepaling, dat een uit voering met een liefdadig doel zal worden vrijgesteld indien de helft der bruto-ontvangst voor dlat doel wordt afgedragen, te bezwaarlijk is. Stel, dat een vereeniging een bruto-ontvangst heeft van 100, dan moet zij 50 afdragen en waar de 'kosten meer dan 50 bodragen d'us een' bedrag uit hare kas bij passen om van de belasting vrij te komen. Ten slotte zegt spreker, dat het hem die vorige maal verheugde, dat de heer Udo aan zijn zijdie stond, waar het betrof een door B. en W, voorgestelde be paling, dat bijl wanbetaling die Burgemeester het recht zou hebben die zaal te «luiten. Het spijt hem thans te vernemen, dat de heer Udo verkeerd had gelezen, doch het doet helm genoegen, dat B. en W. dit amendement hebben laten vervallen. De vóoorzitter heeft hij de berekening van den heer Verkerk gedacht aan het rekensommetje in de „Groene Amsterdammer, waarbij werd uitgerekend, dat een onderwijzer niet werkte, terwijl daartegen over een ander berekende, dat hij meer uren per jaar werkt dan er in een jaar zijn. De Voorzitter rekent dan ook voor dlat de rekening niet juist is en men kan de kleine belasting betalen, die daarvoor noodig is en dat aftrekken van het overblijvende be drag. Verder zegt spreker, dat indien pren ingaat op het geen de heer Verkerk voorstelt, men allerlei voor stellingen kan brengen onder die welke kunst, volks ontwikkeling enz. beoogen, daar zouden ook bios coopvoorstellingen onder kunnen vallen. De heer Udo bestrijdt dit. Een bioscoopvoorstel ling is in het algemeen een vermakelijkheid; alleen, wanneer er bepaalde films worden vertoond, kan zij gerekend worden als een vertooning die kunst of ontwikkeling beoogt. De voorzitter zegt, dat indien men alle ver eenigingen vrij laat, men allerlei vereenigingen zal j krijgen, dan zullen ook b i o s c op e- ondernemer s zich vereenigen, om vrijgesteld te worden. aan te wenden die in staat zouden zijn den stervende nog een oogenblik het bewustzijn terug te doeu krij gen." De dokter trok zwijgend de schouders op, en nam een fleschje dat met een glazen stopje gesloten was. Eir verspreidde zich dadelijk toen hij het had open gedaan een zeer scherpe lucht in d'e kamer. Hij deed1 enkele druppels op een lepel en goot ze op de gloeiende lippen van den stervende. Deze zuchtte; zijn* gelaat vertrok krampachtig en hij sloeg de oogen op. Met straikken, vragendien blik zag hij de beide personen aan. „Potter!" sprak hij rochelend en zijn oogen vielen weer dicht. Opnieuw schudde hij krampachtig, het was of een rilling over zijn lichaam liep. „Gauw dokter nog eens!" riep van Rinschoten in koortsachtige opgewondenheid'; maar d'eze schudde het hoofd, terwijl 'hij zich tot den lijder overboog. „Geen menschelijke macht is in staat-hem levend te maken", zeid'a hij, zich oprichtende. „Indien de man eten misdadiger geweest is, dit oogenblik heeft hem ontrukt aan de aardsche gerechtigheid en voor een hoogeren Rechter gebracht. De man is dood, commissaris." „Potter?" herhaalde deze. „Was dat zijn eigen naam? Was het die van een ander? Wie kan het we ten? Heeft u alles bij elkaar wat op den doode ge vonden is?" voegde hij er bij tot den agent. „Hier is het." „Ik leg er beslag op," verklaarde van Rinschoten. „Zorg, dat er dadelijk een photografie van het lijk genomen wordt en zijn signalement opgemaakt in zooverre dat nog mogelijk is. Met d'e begrafenis moet gewacht worden totdat daartoe verlof is afge komen uit dien Haag." Doodinoe begaf hij zioh naar het station, hij kon zich haast niet- langer staande houden. Daar hij slechts tien minuten op den sneltrein behoefde te wachten en een extra locomotief toch pas na den trein zou mogen vertrekken, zoo besloot hij met den trein te gaan. Van die minuten maakte hij gebruik om iet» te eten en te drinken. Hij wachtte met het nazien der portefeuille, die men den doode had afge nomen, totdat hij in de coupé zat. Hij vond een pas, afgegeven aan den agent Soes- mans, een kleine som aan Hollandsch papieren geld en een briefje, waarin een platte grond' met een paar potloodstrepen geteekend was. Koortsachtig zocht hij de zakjes van d© portefeuille verder d'oox of hij iets vinden kon, dat tot aanwijzing kon dienen van den genoemden Potter, dien de stervende genoemd had. Maar hij vond! niets. Van Rinschoten vond' tot zijn groote verbazing niet alleen den assistent-resident van Lombok op het bu reau van den chef d'er'politie, maar ook den minister van Koloniën. Men had den extra-trein, waarmee de Rad'ja van Mataram naar de boot zou gebracht wor den, zoo lang laten] wachten. „Er ontbreekt niets aan," zeide de commissaris, die totaal uitgeput was. „Heeft u nog iets kunnen' ontdekken?" „De man op wien men de sieraden gevonden heeft, was stervende. Slechts één naam hebben zijn lippen nog uitgesproken, den naam Potter." De chef van het bureau legde zijn hand op van Rinschotens arm. „Blijf nog even", zeide hij terwijl h'ij zich tot zijn Excellentie wendde, die met den assistent-resident op het punt was van vertrekken, „ik wou u nog gaar ne even spreken." Hij begeleidde de heeren tot onder aan d'e trap en keerde ijlings naar zijn werkkamer terug. „Dien naam! Noem dien naam nog eens!" „Potter meen ik duidelijk verstaan te hebben. Dö politie-beambte dien ik had' meegenomen en de doc tor hebben ook Potter verstaan." De chef drukte op een electrisch kno-pje op zijn schrijfbureau. „Is Vanderem daar? Ik laat hem verzoeken hier te komen met het bericht over het meisje dat vanmorgen in het ziekenhuis gebracht is." Eenige oogenblikken later kwam een bejaarde poli tie-beambte met een papier in de hand de kamer bin nen. fWaaedit!

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5