STADSNIEUWS. UIT WARMENHUIZEN. Hedenmiddag kwamen P. 8. Wz. en K. W. van Schooridam samen in een tilbury van d'e markt te Behagen. In one dorp sehrok het paard van «en «toomfiete, doch de voerman wist !het paard te hon den. Op het eind van het dorp etond een fiets met een slager em and op zij van den weg. Daarvan maak te het paard zich bang, sprong d^wans over den weg en kwam in het hek aan de andere zij terecht. Het rukte de tuigen stuk, d'e kar raakte omver, de inzit tenden geraakten half naast, half onder heft rijtuig, terwijl het paard alleen naar Schooridam tippelde. K. D. moest onder het wiel vandaan getild worden, terwijl P. S. zijn been erg bezeerd had. Zij werden bij J. Pr. in huis gedragen, waar nog ©enigen tijd op den dokter moest worden gewacht. Deze achtte het het veiligst dat K. D. naar Alkmaar (h-et St. Elisabethgesticht) werd overgebracht, daar hij over arm, schouder en borst klaagde. P. S. is per as naar zijn woning vervoerd. VA!N TEXEL. In de gister gehouden vergadering van den ge meenteraad werd' o.a. medegedeeld, dat de heer Dr. H. Over wegens vertrek ontslag had genomen al» lid van den Raad en Wetlhoudër. Tot onderwijzeres aan de herhalingsschool te Den Hoorn werd benoemd Mej. Duinker aldaar. Aan den heer Tjebbes werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Directeur der zeevaartschool. Pesloten werd' dë jaarwedde van den Directeur te bepalen op 2400 met twee 3 j aar lij ksche verhoogingen van 200, maximum 2800, een tijdelijk leeraar in de stoomwerktuigkunde aan te stellen en een verhoogd! Rijks- en Provinciaal sub sidie aan te vragen in de kosten der zeevaartschool. De voorstallen betreffende derf'bouw dieir school wer den goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot het invoeren van eene straatbelasting werd verwor pen. UIT BERGEN. Hedenmorgen acht uur reden een vijftal electri cians naar Bergen, toen op de Veerenhrug een kaas wagen uit Groet, bespannen met twee paarden, kwam aanrijden. De bestuurder kon blijkbaar zijn paarden niet inhouden, de wagen schoot althans plotseling naar links waardoor een tweetal electriciens in ge vaar geraakten. Een van hen wist over d'e leuning te springen en aan de leuning hangende zich zelf in veiligheid te brengen. De andere geraakte onder de paarden, die gelukkig spoedig tot staan werden gebracht, en be kwam een inwendig kwetsuur. De rijwielen van hei den werden bovendien zeer gehavend, Ook de brug leuning werd iets beschadigd. UIT SCHOORL. Een varken voor 50 cents. Eenige dagen geleden is door iemand te Schoorl een biggetje gekocht voor 60 ets. van iemand, die het gekocht had voor 25 ets. en het voorloopig in een ren voor kuikens had ge daan. Het was afkomstig van een wijfjesvarken, dat voor het biggetje geen plaatsje over had om gezoogd te worden, waarom de eigenaar van het varken het biggetje had verkocht. KORTE BERICHTEN. Het O. M. bij' de Haagsche rechtbank eischte tegen een ontslagen assistent bij den Pensioepraal BI. acht maanden gevangenisstraf, wegens verduiste ring van traktementen van de ambtenaren van dien Raad, welke traktementen door hem waren geïnd. De gebroeders Dirks te Haarlem zijn veroor deeld tot een jaar, 4 en 3 maanden wegens de bekende mishandeling van den adjunct-inspecteur van politie. De sinds drie weken uit Winschoten verdwenen bioscoop-exploitant is in België gearresteerd. Wegens diefstal van een schilderstukje uit het Frans Hals museum te Haarlem is 'n Amsterd'amsch heer van goede familie veroordeeld tot een maand gev. str. De eisch was jaar. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren een R. K. onderwijzer uit Utrecht wegens het opzettelijk verkeerd invullen van een verkiezings biljet, tot 5 dagen gevangenisstraf. De Indische mail (Engelsche dienst) werd 'he denmiddag om 2 u. 40 m. te Amsterdam verwacht. Een 88-jariga schoenmakersknecht te 's-Grave- moer heeft 76 jaar onafgebroken bij' dezelfde firma gewerkt. HET SCHOUWBURG1- EN OONICERTZ AAL- VRAAGSTUK. Gisteravond werdl in het lokaal van den heer W. Mooy aan de Roerstraat de vergadering 'ter bespre king van bovengenoemd vraagstuk gehouden. Vertegenwoordigd! waren de volgende vereenigin- gep.: Het Natuur en Letterkundig Genootschap S. N. S. S., de MariaWereeniging, de PlUimveevereeni- ging Aves, de afdeeling Alkmaar van den Bond van Nederlandsehe Onderwijzers, da Liedërentafal „de Vereemgde Zangers," de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, de Alkmaarsc'he Winkeliers^er- eenig-ing, da Ontfeëtvereeuiging, Het Vrije Tooneel, de Gymnastiekvereeniging „de Halter," de Geheel- onltttioudersvereeniging da A. N. G. O. B., Het Kruis- verbond, Internos, Ondier Ons, Zanglust, R. K. Ge mengde Zangvereeniging Sint Caecilia, Turnvereeni- £)ing „Kracht en \lugheid'," „Door Onthouding ver- eenigd'," da S. D. A. P., Zouaven broederschap, „Turnlust," het Departement Alkmaar van d'e Maat schappij tot Nut van het Allgemeen en Nieuw Leven met Orpheus. De voorzitter der vergadering, de heer J. J. T. Kooij, begon met in herinnering te brengen, dat in dë algemeene vergadering van Nieuw Leven en Or pheus van 30 Sept. een der leden de vraag opperde of het niet mogelijk was, dat dë vereeniging een adres naar den gemeenteraad' richtte om alhier een Schouwburg en Concertzaal' te stichten. Deze vraag werd in het kort besproken, over het algemeen bleek men voor dat idee te zijn, maar het bestuur meende, dat het meer effect zou maken, wanneer een dergelij ke beweging uitging van zoo mogelijk alle vereeni- gingen in deze stad. Het bestuur verkreeg dan ook de opdracht zich met de verschillende vereenigingen in verbinding te stellen, teneinde de zaak verder te bespreken. Het bestuur zond aan een 50-tal vereenigingen in d'e sta'd een uitnoodlging om deze vergadering bij te wonen en t'hans kunnen wiji aan 24 vereenigingen het welkom toeroepen. Dit is voor ons het bewijs, dat het terloops in onze vergadering in het mid'den ge brachte, weerklank 'heeft gevonden bij het Ai'kmaar sche publiek en wel speciaal in de Ai'kmaarsche ver- eenigen. Hierover verheugen wij ons ten zeerste, vervolgde de voerz., maar tooh is het voor ons een teleurstelling dat niet alle vereenigingen die wij hebben uitgen'oodigdl hier vertegenwoordigd zijn. Het bestuur van Nieuw Leven aanvaardde de op dracht om de vereeniging bijeen te roepen gaarne, omdat„Nieuw-Leven" van oordeel is, dat het meer dan tpd wordt, dat het vraagstuk niet alleen méér naar voren komt, maar dat er stappen worden ge daan die een oplossing brengen in die zaak, die niet alleen m het belang van verschillende vereenigingen maar zeer zeker een belang is voor geheel Alkmaar! Alkmaar toch is een centrum voor een groot deel van Noord-Holland! en d'ank ziji de uitbreiding der laatste 10 jaren is Alkmaar ala centrum zoodanig toegrmo men dat wel overwogen mag worden dat de stad' haar naam als centrum waardig zal toonen; dat het ook een centrum mag zijn op gebied van kunst en ver maak. Wanneer men met ons overtuigd is, dat het kunst leven hier in Alkmaar ie een zaak van het algemeen belang, dan moet men, wanneer men zich de zaak maar even indenkt toegeven, dat de tegenwoordige toestand een opbloei van die kunst tegenhoudt en dat deze toestand als zoodanig belemmerend werkt op de belangen van Alkmaar, Men is tegenwoordig aange wezen op één gelegenheid. Een zaal die overal ge- sohilkt voor is, maar allerminst als tooneel en con certzaal. Wanneer wij da situatie in het bestaande l'okaal nagaan en merken, dat die zaal voor uitvoerin gen bestemd, door een groot aantal deuren in verbin ding staat met den Foyer om dan maar van de an dera inrichtingen dia daar zijn te zwijgen en men be denkt hoe de toestand gchtar het tooneel is, een toe stand waarvan mij onlangs nog iemand zei „ik geneer mij om daar een solist te brengen," dan behoeven wij niet te vragen of die inrichting schade doet aan het groota belang dat Alkmaar heeft bij kunst en ver maak. Er word't dikwijls geklaagd, dat er in Alkmaar zoo weinig te genieten valt en zeker is dia klacht ge grond. Menigmaal toch word't Alkmaar niet opgenomen in een tournée van een eerste klas Tooneelgezelschap, een Opera Ensemble of gezelschappen die zich tijde lijk of permanent vereenigd' hebben in verschillende plaatsen van ona land' om concerten of uitvoeringen te geven. Een enkele maal gebeurt dit wel, maar dan gelooft spr, zeker, dat de gezelschappen terugkeeren met een gevoel van teleurstelling, ten eerste omdat zij niet hebben gevonden een1 publiek zooals zij verwacht hadden, maar bovenal omdat men niet heeft gevon den een gelegenheid om de kunst ten'beste te geven. Z'Oo iets schrikt af en een volgenden keer past men er voor Alkmaar te bezoeken. Wanneer men in Alkmaar op muziekgebied iets wil genieten, dan moet men zich met een surrogaat tevreden stellen. Wie al eenige jaren in plaatselijke vereenigingen d'e geschiedenis meemaakt, weet dat men altijd zit met gebrek aan ruimte. Men kan nooit een publiek plaatsen, zoo groot, dat de recette de onkosten dekt en dit vooral, wanneer men een uitvoering wil geven die meer dan een gewoon karakter heeft. Wanneer wij onze concerten willen geven, zooala wij, „Nieuw Leven", dat heel graag doen, b.v. de opvoering van een of ander Oratorium, dan is de Harmonie altijd veel te klein! en zijn wij aangewezen op da Gxoote Kerk, die ons gelukkig steeds welwillend wordt afge staan, maar dan zijn wij ook steeds gebonden aan een bepaald Oratorium en moeten wiji blijven bij' de ge- wijide muziek; die Groote Kerk kost ons dan meer d'an d'e Harmonie, maar toch hebben wij gelegenheid genoeg alle menschen te plaatsen, zoodat de recette ruimschoots de onkosten dekt. Hieruit blijkt d'an; meteen, dat wanneer er een be ter en greater lokaliteit ia, het publiek ook meer be langstelling toont. Ook is het bekend', dat in Alkmaar verscheidtene menschen zijn, die een concert of iet» anders willen bijwonen, nooit naar de Harmonie gaan, omdat zij vinden, d'at daar een uitvoering of voorstelling niet tot haar redht kan komen. Ziedaar dug bewijzen genoeg, d'at de tegenwoordige toestand schade doet aan den bloei van die vereeni gingen en dan de belangen die de inwoners hebben bij goede kunst. Wanneer men dit: allee1 met ons eens is en met ons meent, dat kunst een volksbelang is, dan gelooft spreker, dat er wel voorwaarden aanwezig zijn om met kracht samen te werken om te komen tot dat gene, wat den opbloei van het kunstleven in Alkmaar zeer zal bevorderen. Mien zal d'an met enthousiasme plannen mee helpen beramen om de kwestie die hier jarenlang aanhangig is, tot oplossing te brengen. In een particulier ondërhoud werd' spr. dezer da gen dë opmerking gemaakt, dat er in Alkmaar van iets dtergelijks nooit iets kon komen. Vroeger waren er reed» plannen gemaakt, maar altijd is men tot de overtuiging gekomen, dat men in Alkmaar een der gelijke zaak niet kan laten bestaan en daarom is er niemand die daar zijn geld in steekt. Bestaat in Alkmaar de Harmonie dan niet? Bestaan er in Alk maar geen twee bioscopen? Bestaan er in Alkmaar niet tal van vereenigingen, die zich bewegen op het gebied van kunst, sport, enz. Bestaat hier niet een belasting op publieke vermakelijkheden en brengt die belasting njet een aardig sommetje op in de gemeen tekas, naar spr. meent een 24.00. I« dit een be wijs, d'at d'e kunstzin van Alkmaar's publiek niet ge noeg ontwikkeld i» om een dergelijke zaak in stand te houden? Is het Ai'kmaarsche publiek dan anders dan het publiek el'ders? Wanneer er in Alkmaar een schouwburg- en concertzaal komt, waar de vereeni gingen kunnen geven wat zij willen geven, wanneer in een schouwburg en concertzaal eerste klas too- neelgezelschappen 'optredlen en de zaak zoo wordt ge ëxploiteerd dat men bij voorkeur naar Alkmaar gaat, dan is er, meent spr., geen reden om te vreezen, dat een dergelijke zaak niet kan bestaan. Hat ligt niet aan het publiek, dat bij: d'a Nederlandsehe Tooneel- vereeniging of Heijermans zoo weinig publiek komt. Dit ligt in de eerste plaats aan de omgeving en in de tweede plaats aan de wijze waarop men vanaf het tooneel bediend' wordt. Altijd' krijgt men iets dat verre ten achter staat bij datgene wat een goed'e too- neelvereeniging op een goed' tooneel kon geven. Wanneer wij een schouwburg hebben, die goed is I ingericht met voldoende ruimte, ook voor de lagere rangen, zoodut men niet in een schapenhok wordt opgeborgen, dan is naar spr's. overtuiging een der gelijke onderneming wel voor exploitatie vatbaar. Dan zullen de mindere en laagste rangen beter be zocht worden en dat zijn naar spr. meening juist de rangen dia een uitvoering mogelijk moeten maken. Wil men in Alkmaar een volksuitvoering geven, die toegankelijk is voor den kleinen, minderen man, voor 25 of 10 cent, dan komt men noodt klaar. Men kan in de bestaande zaal hoogop een 600 menschen her gen en zit dan als haring in een ton. De recetten kunnen dan evenwel nimmer d!e uitgaven dekken. Hierdoor volgt er voor de arbeidersklasse, die de volla prijzen niet kan betalen, weinig te genieten. Ook voor vereenigingen, die zich op andier gebied, dan op dat der kunst bewegen, is een groota zaal van ontzettend veel belang. Er word'en in onze stad wel eens tentoonstellingen gehouden. Dit aantal' is niet groot, maar zoeken wij naar een verklaring, dan is het ook al weer het gemis aan een goede localiteit. Wanneer men de tentoonstellingen van „Aves," die in de Harmonie gehouden worden, bezoekt, dan be merkt men, dat alles wat daar geëxposeerd wordt, zeer weinig tot zijn recht komt. Het tooneel is dom ker, dë zaal is donker, alles is daar even donker en triest. Ook voor gymnastiek- en sportverenigingen ontbreekt ten eenen male de gelegenheid om een goe de uitvoering te geven. En ook voor bijeenkomsten is die zaal maar half geschikt. Wie vóór eenige da gen de groote vergadering in de Harmonie mede- maakte, weet op welke wijze men) d'an moet plaats nemen. De zaal word't opgepropt en ook het tooneel zet men daarna nog vol. Een dergelijke toestand is voor zoover het plaatsen ter grootte van Alkmaar betreft, eenig in Nederland. Spr. kwam dus tot de conclusie, dat voor alle ver eenigingen, op welk gebied zij zich ook bewegen, het vraagstuk zeer urgent is en zeer luide om een oplos sing roept. Nu zijn er verschillende wegen om hiertoe te gera ken. In dé eerste plaats zou men kunnen zeggen: Laat het particulier initiatief in deze dben wat het kan. Nu weet men dat het particulier initiatief en kele jaren geleden even van zich liet h'ooren en wel bij den bouw van ,,De Unie", toen teekeningen voor een schouwburg- en concertzaal tentoongesteld wer den. Later is het plan opgevat, om „D'iligentia" te verbouwen, maar al die uitingen van het particulier initiatief hebben tot nog toe tot niets geleid. Wan neer wij dus overwegen op welke wijze dit vraagstuk tot een oplossing moet komen, dient te worden nage gaan in hoeverre dit particulier initiatief thans zou zijn tekort geschoten. Spr. zegt niet, dat het tekort geschoten is, maar dat dit onderzocht moet worden. In andere plaatsen tar grootte van Alkmaar is deze kwestie ook op verschillende wijze geregeld. lil som- I Nieuw Leven^daarvoor"bestuur van omdat wij' haar pas Donderdag terug ontvingen. De heer Visser bleef op het benoemen van een comité aandringen. 'Spreker vond het gewenscht dit comité dë bevoegdheid te geven om zich met in vloedrijke personen aan ta vullen. De heer Holsmuller ondersteunde dit voorstel, zoo ook de heier Fenijn en d'e voorzitter. De heer Boog was voor een beter lokaliteit. Ook dë Ontzetvereeniging had zoo iets gaarne, opdat zij al haar leden kon ontvangen. Spreker zag de tot ■standkoming echter het liefst door 'het particulier initiatief. De voorzitter merkte op, dat 'dit een punt is, wat door het comité overwogen moet worden. De heer Gorter wees er op dat niemand in de ver gadering mandaat van zijn vereeniging heeft en dus uiet als vereeniging kan stemmen. De heer Jung stelde voor een commissie te benoe- d[e de vo'teeild© vergadering bijeenroept. De heer Termaat stelde voor het mige plaatsen is d'e zaak geheel aan het particulier initiatief overgelaten en er zijn andere plaatsen waar de vereenigingen in een door da gemeente gesticht gebouw kunnen vergaderen. Ook zijn er nog andere plaatsen, waar de gemeente dergelijke instellingen subsidieert. Ziedaar dus drie wegen om tot een op lossing te komen. Nu willen wij, vervolgde da voor zitter, de zaak niet vooruitloopen, wij' 'bespreken van avond gaarne de wenschelijkheid, van het tot stand komen van iets anders, dan er op het oogen- bük is, om wanneer het mogelijk geacht wordt, in deze vergadering te komen tot het aanwijzen van een comité, dat naar onze meaning uit niet meer dan 5 personen moet bestaan, we'lk comité de zaak ter dege en nauwgezet zal hebben te onderzoeken, om daarna met de resultaten van het onderzoek te komen en steun te vragen in een of andere richting. Nog deelde de voorzitter mede, dat sympathiebe tuigingen waren ingekomen van Alkmaarsch Ge mengd Dubbel Kwartet, van den Volksbond, vereeni ging tegen Drankmisbruik, van de Dageraad, van St. Lukas en van V.O.K.Z.O.S. De heer A. Pels zei va:» meening te zijn, dat het beter was geweest indien ook verschillende particu liere personen'waren uitgenoodigd en niet alleen vereenigingen. aan te wijzen, li- ji 6 jr (^0lter achtte het ook gewenscht, dat een lid van de vereen, tot bevord. van 't Vreemdelingen verkeer m het comité zitting heeft en wees er op dat deze vereeniging geen circulaire heeft ontvan gen. De secretaris zei, dat deze toevallig in het bezit van den penningmeester van het Vreemdelingenver keer is gekomen, deze verzuimde dus haar in het be zit van den secretaris te stellen. Het voorstel van den heer Jung werd hierop met vijftien stemmen aangenomen. Dat van de heer Ter- maat verkreeg acht stemmen. Tot leden van het voorloopig comité werden ge kozen de heeren J. J. T. Kooij, J. A. Verkuyl, P. Visser, J. A. B. Fenijn en P. G. J. Jung, waarop dé vergadering, daar niemand meer het woord verlang de, met een woord van dank door den voorzitter werd gesloten. De voorzitter wees er op, dat men zich tot ver schillende vereenigingen had gewend omdat men van meening was, dat dit d'e meest 'belanghebbenden zijn en waar getracht is alle vereenigingen te bereiken, daar zijn ook indirect de invloedrijkste personen be reikt. Spreker stelde de vraag of dë voorstellen van Nieuw-Leven en Orpheus d'a goedkeuring van de vergadering konden wegdragen, erop wijzend d'at het comité wel eenig geld noodig zal' hebben, om op de hoogte te komen. Het 'bezoeken van andere ge meenten, bet houden van bijeenkomsten en bespre kingen met andere personen zal wel no-odig zijn. Spreker vroeg of de aanwezigen de verzekering kunnen geven, dat hunne vereenigingen in die kos ten willen bijdragen. De heer Fenijn geloofde dat de meeste bestuursle den geen mandaat van hunne vereenigingen hebben en dit omdat dë voorbereiding te kort is geweest. Spreker was met den inleider van meening dat alles gedaan moet word'en om tot een beter lokaliteit te geraken. Hij was voor een comité, om toezegging te doen voor de voorloopige kosten zal z. i, moeielijk gaan, spreker geloofd© niet, dat dit echter een be zwaar zal opleveren en hield zich overtuigd', dat de verschillende vereenigingen, wanneer het ter sprake gebracht zal worden, wel zullen medewerken. De heer Ruijgrok vroeg of het de bedoeling is om aan 'het gebouw meerdere lokalen voor amdëre doel einden te verbinden. De voorzitter Wanneer men van meening is, d'at het gebouw zoo groot moet worden, dat alle vereeni gingen er terecht kunnen, dan zal het comité dit gaarne in overweging nemen. De heer Ruijgrok achtte dit noodig, spreker ge loofde niet dat een zaak met één groote zaal kan be staan. De voorzitter merkt op, dat men thans de Harmo nie dlie weken van te voren moet bespreken. De heer Ruijgrok achtte daarom één zaal' niet vol doende, omdat door de totstandkoming de Harmonie wel zal verdwijnen. De heer Fenijn was er voor om iets tot stand te brengen waarin alles ondergebracht kon worden. Spreker achtte dit echter' een kwestie van uitvoering 'en wilde eerst uitgemaakt zien of men in beginsel voor een comité is. De heer Pels stelde Voor om tot het benoemen van een comité over te gaan. Voor de kosten kan z. i. het beste een lijst bij' de verschillende vereenigingen circuleeren. Met het oog op de plannen achtte spreker het be noemen van een bouwkundige in 'het comité ge wenscht De voorzitter merkte op dat men ook een bouw kundige als adviseur kan benoemen. De vereeni ging had zich voorgesteld, dat de commissie uit 5 personen zou bestaan en dat daarin benoemd' werden menschen van wie men verwachte, dat zij' genoeg be lang bij de zaak hebben om als comitéleden werk zaam te zijn. Ook hebben wij, vervolgde de voorzitter, menschen noodig van invloed. Het komt ons voor, dat wij met het kiezen van personen niet bij' de vergadering be hoeven. te 'blijven. Iemand uit de vereeniging tot be vordering van het Vreemdtelingenverkeer achten wij zeer gewenscht. Een vertegenwoordiger uit een too- neelvereeniging achten wij mede gewenscht, zoo ook iemand uit ©en muziek- of zangvereeniging. De heer L. Room vroeg of Eet niet beter is hier mede tot een volgende vergadering te wachten, op dat men het gesprokene in de respectievelijke veree nigingen kan 'bespreken'. De voorzitter achtte dit zeer ongewenseht. De heer Ruijgrok achtte het mogelijk om een co mité uit de vergadering te benoemen, welk comité een definitief comité kan benoemen. D'e heer Fenijn vreesde dat een twieede vergadering dan evenzeer noodig is. Het is zeer wei' mogelijk dat men dan personen neemt die niefj wilen. De heer Pels was het met den heer Fenijn eens. De heer Beijnevel'd was van meening, dat bespre king in dë verschillende vereenigingen wel gewenscht is. Op ©en paar dagen komt h'et in deze z. i. niet aan en goedé voorbereiding is in deze alles. Spreker was er voor ook politieke en vakvereenigingen 'aan te schrijven. De hoofdzaak is, dat men %en goed comité heeft. De voorzitter hadl hier niets tegen, maar vreesde den langen weg. Het idee van den heer Ruijgrok leek spreker dan ook beter. De 'heer Zandvoort achtte het wenschelijk in be stuursvergadering het gesprokene te bespreken, om daarna iemand aan te wijzen, waarna van alle veree nigingen dé aangewezenen bijeen komen om daarna een comité te kïézen. De heer P. Visser vond dit een herhaling van deze vergadering. De voorzitter merkte op dat Nieuw-Leven de cir culaire te laat van den drukker ontving. Ze was 'sMaandags gebracht en voor Dinsdag terugge vraagd. Da tijd tot voorbereiding was wel wat kort BILJARTWEDSTRIJD. De gisteren in het café Dolmans gehouden biljart wedstrijd tusschen 5 eerste klas spelers van Alcmaria en 5 van „Haarlem" eindigde met den volgenden stand: Haarlem 1661 en Alkmaar 1398 caramboles. Aan den wedstrijd, die te Haarlem wordt vervolgd, kwamen voor Alcmaria uit de heeren J. Smit, O. dé Boer, J. Huibers, C. Pijper en A. Witteveen, voor "Hafuiamdë heeren J. de Jager, K. van Donel'aar, lh. Kers tel, D. Uljee en J. Metz. HET KLEINE TOONEEL. „Neen zeig, je moet bepaald' komen, die en die komt ook." Verbeeld u, dat ge zoo genood-igd wordt op een avondje en graag geworden gegaan zijt om tot de ontdekking te komen, dat ge geheel onver wachte gezichten aantreft en moet luisteren naar gesprekken, die ge van de vermeende gasten niet had verwacht. Ge zoudt in uw hart ontevreden zjjn over uw gastheer en u voor gezegd houden, wat men voortaan aan zijn invitatie heeft. De directeur van het Kleine Tooneel, de heer J. H. Speenhoff, noodigt u wel al een maand lang met groote affiches in de Harmoniezaal, waar hij u zal doen kennismaken of de kennismaking doen hernieu wen met de dames Kley, van Duyl en Speenhoff en de heeren Smits, Mögle, Broedelet, Bigot en de Haas, meldt Dinsdag nog even, dat de heer Brondgeest te vens van de partij zal zijnge gaat en ge treft geen der dames of heeren aan. De heer Speen hoff komt kalmweg, zonder een zweem van excuus, met vijf onverwachten aanloopen. Een viertal één- acters zijn naast liedjes aangekondigd, maar geen der vier stukjes wordt gespeeld. De houding van zoo n gastheer kan niet anders worden gekwalificeerd onhebbelijk, verregaand onbetamelijk. Maar och, hij 'blijkt vrijgoed de kunst te verstaan van jouer la difficult©. Hij laat voer zijn goedig Alkmaarsch publiek, dat de zaal nagenoeg vulde, spelenDe sul En alsof de bespotting er nog niet dik genoeg opligt, vonnist hij grappig zichzelf door als tweede en laatste stukje te laten spelenWraak. En waarsdhijnlijk hebben velen na afloop gemopperd, maar tijdens den avond hebben ze danig geklapt. En kon er nu eigenlijk gezegd worden: Nu wie toch nog zóó voor den dag komt, die mag een potje breken Was er volop reden om tevreden te zijn op den directeur Speenhoff, die aan zijn motto ,,'tls anders een zoo totaal op den kop zetten van het programma meende te mogen ontleenen? De diehter- zanger Speenhoff heeft met recht veel en hartelijk appl-aus geoogst met z'n nieuw© liedjes, maar dit kan de handelwijze van den directeur Speenhoff niet goed maken en of zijn helpers er in geslaagd zijn, om een avond te geven, die de gekoesterde verwachtingen in vervulling deed.gaan? „De sul," een vriendelijk nie- mandalletje, vond een goede vertolking, terwijl Wraak, een transformatieschets, waarin de heer Jac. Sluytars Jr. 0 rollen' vervulde en er zich goed doorsloeg, terwijl mej. Mary Beekman hem goed ter zijde stond', het wèl deed. Noemen we in de laatste plaats Adrienne Solser, „Neerland» eerste soubrette," die meende excuus te mogen vragen voor een beetje platheid en die het niet gelukte haar hoorders mee aan het zing-en te krijgen. BENOEMING. To-t huismeester en huismeesteres van het Stads ziekenhuis zijn benoemd' de heer en Mejuffrouw J. Snoerwang te den Helder. GOEDE BUURSCHAP, OF Twee overburen in de Overdieetraat zijn gisteren verhuisd naar een gezamenlijk gehuurde woning en hebben ondubbelzinnige bewjjzen van vreugd over hun heengaan meegekregen Van tal van huizen wapperde de vlag; toen het groote licht viel werden de verhuizers met lampions bijgelicht, 't Was den geheelen avond vol in de straat en toen het laatste vrachtje om tien uur zou worden weggereden, zou een joelende menigte het escorte door de stad hebben gevormd, wanneer dit niet was belet. VERBETERING. In het raadsverslag stond gisteren per abuis de rekening van de gasfabriek onder het hoofd „Begroo ting gemeente-slachthuis dienst 1914". NIET FORTUINLIJK. De aannemers van de verbetering dter walmuren aan het Lutti'k Oudoxp zijn niet erg gelukkig. Nü is -een plank bijl dë brug van de Bierkade bezweken en is allesi weer onder water geloopen. PREDIKBEURTEN. 26 October. Groote kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman, Viering van het H. Avondmaal. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman Nabetrachting. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Evang. Luth. kerk, lOVz uur, Ds. M'akkink. Doopsgezinde kerk, 10 uur, Ds. Vefhake, van Koe dijk. Remonstr. Ger. kerk, 10% uur, Ds. Haverkamp van Nijtnegen. Ger. kerk, 10 uur, Ds. Meijer, voorbereiding tot het H. Avondmaal, avond 6 uur, dezelfde, Zondag 16. Consistorie Ger. Kerk, Oudegracht D 83, Woens dagavond 8% uur, vergadering van dë Jongelings-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2