DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 5©„ 249 Honderd en Tflftiende jaargang i9ia ZATERDAG 25 OCTOBER* Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. UIT DEN RAAD. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. UIT zuid-sohaËTwoude. STADSNIEUWS. ALRMAARSCHE COURANT mi dm mm iii i ii i iB mil Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Unt-WapeesteL Ingezetenen der gemeente, die in aanmsrkinsr wen- eehen te komen voor de vervulling der betrekking van aesiatent-waagmeester op eene jaarlijksche bezoldiging van f 25u, om uitsluitend dienst te doen gedurende de Vrijdagscke kaasmarkt, worden uitge nodigd hunne stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 3 November a.s. Quandoque bonis dormitat Homerus! Zelfs- de goedle Homerus slaapt wel eens hoe zou men het dan een gewoon sterveling kwalijk kunnen s-viien, dat hem ©en enkel keertje hetzelfde over komt? En wie is er, die ©r zich achterna nimmer op heeft betrapt, dat hij een gegeven moment, met open oogen had gesuften wat blij was, dat dit aan de buitenwereld voorbij was gegaan? De eerste gedachte moest Woensdag wel zijn, dat dó heer Udo minder fortuinlijk was geweest, daar zijn Homerisch oogenlblikje niet ondier den korenmaat maar in een openbare raadsvergadering geplaatst werd voor iedereen zicht- en becritiseerbaar. Uit het verslag heeft men kunnen lezen, dat de heer Boelmans ter Spill betoogde en hij deed dit met rustige zekerheid! dat de heer Udo, die in d'e vorige vergadering een voorstel tot wijziging eener verordening had toegeschreven aan totaal verkeelrd lezen van een arrest van den Hoogen Baad, zelf ver teerd had gelezen. En die rustige zekerheid verliet den wethouder niet, toen bet raadslid verklaarde, iat een dergelijke vergissing hem zoo overweldigend voorkwam, dat hij paf stond. Bovendien verzekerde dia heer Udo dat d'e gemeentesecretaris zou het aiet gewenscht zijn dezen ambtenaar, die in den Raad enkel een zwijgende rol heeft te vervullen en ius het woord niet mag voeren, nimmer in de delbat- ten te betrekken? bij; de raadpleging van het ar rest tegenwoordig waa geweest en hem onmiddellijk in het gelijk gesteld had. Maar toen het arrest Woensdag onder zijn oogen kwam, verklaarde de heer Udoi: ik heb me teneenen- maie vergist. Hiermee waa het geval afgeloopen, dachten we. De heer Hdó moet echter bij; rustiger nalezen dan Woensdag onder de vergadering geschie den kon, tot het inzicht zijn gekomen, d'at Hij ten onrechte de juistheid der betichting van verkeerd-le- zen en de daaraan verbonden vermaning heeft aan vaard. Wij hebben n.l. vernomen, dat hij1 in de eerst volgende vergadering het woord zal vragen over een persoonlijk feit, aldus die zaak opnieuw ter sprake brengend. Wie zich op het standpunt plaatst, dat B. en W. aansprakelijk zijn voor den inhoud der bijlagen, zal het misschien verwonderd hebben, dat de heer Boel mans ter S'piö geheel van het college zweeg, doch enkel den gemeente-controleur wilde disculpeeren. Het grappige van het geval' is, dat het door B. en W. op het arrest gebaseerde voorstel, waarbij, den burgemeester het recht zou worden toegekend1 een openbare vermakelijkheid te dóen stuiten bij verzium van aangifte of niet voldoening van het verschuldig de, zonder eenige motiveering werd ingetrokken. Overigens haddón B. en W. eeniga wijzigingen op de beide voor d'e tweede maal in behandeling komen de verordeningen voorgesteld, waarvan de afschrif ten toevallig da verslaggevers worden hier altijd, het zij met groote erkentelijkheid verklaard, voortref felijk op de hoogte gebracht van niet in de bijlagen opgenomen voorstellen of amendementen de pers tafel ni'et hadden bereikt. Het standpunt, dat de verordening op hef heffen eener belasting op Open bare Vermakelijkheden niet tot onbillijikhedón leidde, was door hen verlaten, Na ernstige overweging was het college tot de slotsom gekomen, dat de vrijstellin gen voor „vereenigimgen in 't bezitvanrechtspersoon- lijkh'eid of afdeelingen daarvan mits hier ter ste de gezeteld en uitsluitend ondernomen of gegeven ter bevordering van kunst, wetenschap, volksontwik keling en volkswelvaart, voor zoover geen winst wordt beoogd! of gemaakt anders dan ten bate van de vereeniging of ©enig liefdadig doel" dienden te wor den ingetrokken en dat enkel openbare vermakelijkhe den, waarvan minstens de helft van de bruto, op brengst wordt besteed voor een weldadig doel moeten worden vrijgesteld. Had de heer Verkerk in de vo rige vergadering, de vervalling-verklaring subsidiair aangeprezen, thans waagde hij een niet zeer gelukki ge en ook niet gelukte poging, om de toen door hem primair bepleite vrijstellingen voor allen gehand haafd te krijgen. Het debat ging in hoofdzaak overhet bioscoopgevaar, gevaar op fiscaal ge bied namelijk. Gevreesd! werd, dat de bioscoop-ex ploitanten vereenigingetje zouden gaan spelen om de verordening te kunnen ontduiken. Nu is dunkt ons daarbij de kardinale vraag buiten bespreking ge bleven b.1. deze: of onze belasting in die mate drukt op het bezoek aan de bioscoopinrichtingen, dat haar ondernemers tof dergelijke maatregelen zouden wil len overgaan. Kwam die tij dl dan zou er bovendien nog raadgeschaft kunnen worden. Echter er bleek slechts weinig te worden gevoeld voor het handhaven der vrijstellingen, ook al bleven de bioscopen daarbuiten, en het voorstel van B. en W. behaalde de overgroote meerderheid. Door dit besluit heeft men aan eenige onbillijkhe den in d'e heffing een einde gómaakt en de op brengst der belasting, reeds aanzienlijker dan inden tijd door menigeen zal zijn vermoed, nog verhoogd'. Wij vreezen intusschen, dat men, door ©enerzijds een bron van ontevredenheid ten deale te detepen ten deele, immers propaganda-bijeenkomsten als bijv. door Staatspensionneering belegd blijven, zoodra er iets meer dan een redevoering gegeven wordt, ondier de belasting vallen 1 aan den anderen kant eenige nieuwe opengeboord heeft. Zoodra de gewijzigd© verordening van kracht wordt, zullen bijv, tal van vereenigingen, tot dusverre vrij gesteld, er onder vallen. 'tNut, Toonkunst, zangver- eenigingen, zijl allen zullen voortaan, zes uur voordat zij een bijeenkomst houden of een concert geven schriftelijk aangifte daarvan moeten doen ter ge meente-secretarie. Zij1 allen zullen op de hoogst on billijke wijze belasting hebben te betalen. Nemen wij bijv. ©en zangvereeniging als Nieuw Leven, welker kunstlievende leden f 2 per jaar contributie bijdra gen. Dan dient allereerst er op gewezen te worden, dat de gemeentelijke wetgever dit niet mogelijk acht. Hij spreekt (art, 3). alleen van een contributie die minder of die meer dan 2 per jaar bedraagt. Wordt 2 gerekend tof minder dan 2, dan moet belasting betaald worden voor 1 per bezoeker, wordt 2 ge rekend tot meer dan 2, dan moet betaald worden naar 0.50 per bezoeker! Wordt het bedrag op 0.50 gesteld en rekenen we op een voile zaal, dan zal voor iedere uitvoering 15 belasting moeten worden betaald, hetgeen per jaar wordt 30, terwijl dó vereeniging, gesteld zij heeft 150 donateurs, per jaar 300 inbeurt, zood'at in stede van 5 proeent 10 procent aan 'belasting wordt betaald! Wij. nemen 'tNut. De samenkomsten worden be zocht door ongeveer 300 personen, er zijn 4 in het jaar, zoodat dus voor 1200 belasting moet worden betaald!, bet „belastbaar bedrag is 1200 maal 0.75 is 900 zood'at de belasting bedraagt 45. De con tributie bedraagt 3, waarvan 1.50 moet worden afgedragen aan bet hoofdbestuur, zood'at de leden feitelijk betalen, 1.50 maal 160 is 240. Voor die 240 wordt 45 belasting betaald, dat is d'us bijna 20 procent! Uit bovenstaande voorbeelden blijkt reeds voldoen de dat een dórde behandeling van dó wijziging dezer verord. beslist noodzakelijk is. Eh 't l'ijkt ons waar lijk geeui gemakkelijke taak om de thans geopende bronnen van ontevredenheid te dempen op een dus danige wijze, dat men er geen last van ondervindt 1 Bij de tweede lezing van d'e verordening op het heffen eener belasting op de honden zag de heer Udo zijn voorstel om den aanslag voor waakhonden op 2.50 te stellen met de kleinst mogelijke meerder heid! (9 tegen 8 stemmen) aangenomen. Zooal's men weet, was in de vorige vergadering in strijd met de Gemeentewet besloten, deze bondón voor vol aan te zien. De burgemeester waarschuwde tegen de ver hooging van deze waakhondenbelasting, die B. en W. op 1.50 gesteld wild'en zien. En terecht de Raad mocht het den vorigen keer gewenscht hebben gevonden, waakhonden gelijk te stellen met andere bonden en op grond daarvan thans de gelijkstelling zoo dicht mogelijk wenschen te benaderen, vergeten was destijds de bepaling der Gemeentewet, waarme de men nu rekening had te houden. Aan de letter der wet (mindere of geene belasting voor waakhon den)1 is thans voldaan. Aan den geest echter Dat zullen Gedeputeerde Staten hebben uit te maken. TWEEDE KAMER. Het plan van werkzaamheden der Tweedie Kamer is, op 4 November, den dag van hervatting van de werkzaamheden aan de orde te stellen de behandeling van eenige spoedeischende ontwerpen: 5, 6 en 7 No vember te bestemmen voor afdeelingsonderzoek, en Dinsdag 11 November de beraadslaging over de In dische begrooting 1914 aan te vangen. In deze week zijn verschillende rapporteur-comfnis- sies over hoofdstukken der Staatsbegrooting bijeen geweest. Gisteravond vergadórden de rapporteurs o ver binmenlandsche. zaken. De samenstelling van bef afdeelingsverslag over de algemeene beschouwingen vareiseht dit -jaar langdu rige voorbereiding. MINISTER BOSBOOM EN DEI A. S. FENSION- NEERINGEN. De N. Crt. bespreekt bet door ons aan de Tel. ont leende bericht omtrent Minister Bosboom en de a. s. pensionneering&n, dat „onmiskenbaar de bedoeling beeft, om de openbare meening reeds voor de eerste ontmoeting van dón Minister van Oorlog met de Sta- ten-Generaa! te diens ongunste te bewerken." „Ons tot de vrij algemeen „in militaire kringen" bekende feiten bepalende, doen wij allereerst opmer ken dat althans van een der genoemde opperoffieie- ren, generaal Bruee, de ontslagaanvraag het departe ment bereikt bad, lang voordat van het .optreden van een opvolger van minister Colijn sprake was. Wat de verhouding tnsschen den nieuwen minister en den chef van den generalen staf betreft, komt bet dengenen die met het karakter dezer beide heeien bekend zijn, niet waarschijnlijk voor dat daaromtrent zelfs aan overigens welingelichte zijden veel zal zijn bekend gemaakt, maar in elk geval kan aan verbol genheid over bet passeeren van kolonel- Bosboom als sous-chef van den staf bij den nieuwen minister niet worden gedacht, daar deze (naar aan ons en velen bekend was) èn door minister Colijn èn door gene raal Snijders zelf dringend en bij herhaling is aan gezocht deze betrekking te aanvaarden hetgeen is afgestuit op da weigering van den heer Bosboom, die toen reeds zijn aanvraag om ontslag uit den dienst had ingezonden. De voordracht éindelijk van den heer Bosboom tot generaal, welke volgens den be richtgever zo-u geschied zijn door den ministerraad waarvan de benoemde zelf deel uitmaakte, is van mi nister Colijn afkomstig en opgemaakt voor nog aan dezen bekend was, wie zijn opvolger zou zijn. Dit weinige reeds lijkt ons voldoende om den geest waaraan da kwaadwillige praatjes in de Tel. bun ontstaan danken, te signaleer en." BOND VAN VRIJE LIBERALEN. Naar De Fakkel meldt, zal de algemeene vergade ring van den Bond van Vrije Liberalen gehouden worden Zaterdag 15 November en 'Zondag 16 Nov. ajs. te Amsterdam» De vergadóring zal een huishoudelijk karakter dra- gen en gewijd zijn aan een bespreking van d'e organi satie en een in verband daarmee voor te stellen sta tutenwijziging. VRIJZ. DEM. BOND. Op de agenda voer dó algemeene vergadering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond op Zaterdag 15 en Zondag 16 No<v. a.s, te Haarlem te houdón, komen o.m. dó volgende punten van behandeling voor: Recta van dir. D. Bos; „De crisis en hare oplos sing". Voorstellen' van het hoofdbestuur: a. Samenwerking met de andere Vrijzinnige par tijen; b. oprichting van een politiek strijd- en propagan dablad van den B-ond; c. Organisatie en propaganda. OUDi-MINISTER] A. 'S. T'ATMïA. Naar „De Ned." verneemt hoopt morgenavond in d'e Regentessekerk te 's^Gravenhage, voor het eerst na zijn ministerschap dó. A. S. Talma een predik beurt te vervullen. KAMERVERKIEZING AMSTERDAM' III. De R.-K. Kiesvereeniging in bet district Amster dam III stelde in baar gisteravond gehouden verga dering cand'idaat voor de Tweede Kamer (vacature- Henri Polak) den heer O. L. Kuiper, secretaris van d'en R.-K. Metaalwerker&bond'. Gemengd nieuws. ONEENIGHEID. Naar men uit Veenendaal (U.) aan de N. R. Ct. meldt, beeft de beer A. de Kl-erek, secretaris van de burgerlijke gemeente, een klacht ingediend bij den kerkeraad' van d'e Nedl Herv. Gemeente en 't classi caal bestuur tegen da. M. Jongebreur „wegens het opzettelijk tegen het lijf loopen 's avonds op de Hoofdstraat." Ten minste twee personen meldt men zijn getuige van dit geval. Dit kan, dunkt -ons, voegt d'e redactie hieraan toe, een interessante kwestie worden, vooral als nu van zijn kant ds. Jongebreur den beer d-e Elerck be schuldigt, bem tegen bet lijf geloopen te zijn, en wel bij dezelfde gelegenheid 's avonds op dó Hoofdstraat. Dezelfde getuigen kunnen bierbij dienst doen. EEN TRUST. De Tijd m-eldt, dat op de paardenmarkt te Ede zich het geval voordeed, dat een 15-tal' reformpaarden van rijkswege zouden worden verkocht. Door dó kooplie den werd een afspraak gemaakt en met een 5(Mal bepaaldó men de prijken, die zouden besteed' worden en deze werden niet te hoog gesteld. Voor zeer lage prijzen werden toen alle paarden door de trustman nen opgekocht en nog dienzelfden middag opnieuw verkocht voor aanmerkelijk hoogera prijzen. ARMEWDOKTER-RAADSLID. In d'e gemeente Anloo, gelegen tnsschen de Drent- sche hoofdstad en de Groninger gemeente Wil'd'er- vank, is dó verhouding tusschen de 'bewoners van allerlei gemeentad'eelen niet te best. Het veenged'eel- te en het zandgedeelte hebben verschillende belan gen, die zich niet te best met elkaar verdragen. Daarbij komt nog dat in de hoofdplaats van d'e ge meente, te Annen, zeer dikwijls ongenoegen bestaat tusschen den burgemeester Römelingh en den arts Borema. Beiden zijn ze nog slechts weinige jaren in Annen, doch da dokter is er reeds in geslaagd zich populair te maken. De gemeente 'bouwt hem nu een woning. Wegens het overlijdón van een raadslid was er on langs een tusschentijdsche verkiezing. En het nood lot bracht als cand'idaten: den burgemeester en dón dokter. In bet zuidelijke gemeentedóel' Eist heeft men warm voor dó candid'atuur-Römelingh gestreden. Doch dó andere dorpen waren machtiger en.de dokter won het pleit. Op den stemmingsdag kwamen eenige ingezetenen van het veengedeelte vernemen hoe da tota'al-uitslag was, maar de burgemeester joeg hen, ondór wie een raadslid was, van -het gemeente huis, waarin de burgemeester woont. In de raadóver- vergadering, d'ie volgde, interpelleerde een raadslid over deze beleed'iging, doch de burgemeester weiger de zich te verantwoorden en verwees hem naar dó justitie. De dokter moest nu zitting nemen. Maar, schrijft het Hbld. verder, hijl was gemeentegeneesheer en had een instructie, die hem aan den Raad' ondergeschikt deed zijn. Dr. Borema vroeg den Raad1 al datgene te dóen wat noodig was om hern in staat te stellen zit ting te nemen, Dól burgemeester waarschuwde, niet alles op losse schroeven te zetten. D© gemeente be taalt 800 salaris. Maar een der raadsleden kwam op het id'ee dr. B. ongevraagd eervol ontslag te geven en de annen-praetijk voor 100 minder aan bem „op ta dragen." Doodscbouw enl vaccinatie kan dan voor d'at bedrag aan dr. Freie van Zuid-LaTen wor den opgedragen. Eh aldus besloot die 'Raad. In de Donderdag gehouden raadsvergadering wer den d'e geloofsbrieven onderzocht; Een raadscommis sie onderzocht ze en bad! geen bedenkingen, al ver bloemde ze niet dat ze zich niet deskundig achtte. De burgemeester zeide dat hij, indien dó Raad' tot toelating mocht besluiten, daartegen toch bezwaren bij het college van GecL Staten zou indienen. Met op één na alg. stemmen ging d'e Raad' met de conclu sie der commissie accoord, waarna die burgemeester zijn voornemen herhaalde. Da dorpsbewoners wachten hu met spanning af wie het pleit zal winnen: hun dokter of hun burge meester. UIT KOEDIJK. Vrijdagavond! had dia aangekondigde verkooping van een landbouwerswoning met koolibergimg en ver huring van 13 perceelen bouwland' plaats in bet lo kaal van A. Bak, ten veTZoeke van dien eigenaar, den heer D. die Ruiter. De landbouwerswoning ging ia opbod! tot 2605 en werd: 375 afgemijnd dloer den heer K. die Waal. De nu volgende verhuring ging voor acht jaren. Huurders werden de volgende hoe ren: perc. 1, 12 snees a 4 per snees K. Wortel, perc. 2, 21 snees a 3.50 per snees K. Wortel, perc. 3, 13 snees a 5.10 per snees S. Blom, perc. 3, 13 snees a 5.50 per snees U. Visser, perc. 5, 14 snees a 3.40 per snees M. Wortel, perc. 6, 12 snees a 2.80 per snees T. IJts, perc. 7, 12 snees a 3.40 per snees M. Pranger, perc. 8, 9 snees a 5.50 per snees G. Hart, perc. 9, 19 snees a 5.20 per snees M. Pranger, perc. 10, 9 snees a 4.80 per snees K. de Waal, perc. 11, 13% snees a 4 per snees, perc. 12, 13% snees a 13% snees a 4 per snees, perc. 12, 13% snees a bleef het bod! aan da verhuurder. Om op te treden al's ledlen der jury voor het a.s. nationaal concours vanwege het famfare-harmoniege- zelschap K. n. A. alhier, zijn bereid gevonden de heeren Van Aken, Amersfoort; Stenz, Tilburg en Maas te Alkmaar. UIT WARMENHUIZEN. De heer Verlaak, die 15 Sept. j.U hier als onderwij zer in betrekking trad, zal tegen 1 Jan. 1914 ontsilag aanvragen wegens zijne 'benoeming als hoof dl te Gees teren (Limb.) UIT' WIERFN1GERWAARD'. De heeren Jb. Zijp Hz. en F. A. F. Groneman al hier zijn Vrijdag, 2e October, ingevolge .eervolle uit- nood'iging op audiëntie geweest bij H. Ml de Ko ningin ten paleize t© Amsterdam. OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 November is de heer W. A. J. de Bunje, rijkskl. 3e kl., van Contr. grondbel. Roer- mand (t.) overgeplaatst naar contr. gTondbal. Alk maar (t.). MANDOLINE-ENSEMBLE. Sedert de vestiging van den heer H. A. Maas als stads muziek-directeur, is in Alkmaar de mandoline zeer in zwang gekomen. De heer M. gaf n.m. onder wijs op genoemd instrument en kreeg langzamerhand heel wat Leerlingen. Dit bracht hem op het idee een mandoline-ensemble-klaas© in het leven te roepen, die 1 November 1912' werd opgericht. Met dit en semble, waarin ook dames zijn, gaf de leeraar gister avond een invitatie-concert. Allerlei soort nummers waaronder aardige stu'kjes van den heer M. werden er gespeeld, oi a. walsen, marscben, barcarolle's, een fantaisie enz. Nummer 1 a. b. e. werd' uitgevoerd door mandoli nes, mandóla, gitaar en klavier, dó nummers 3, 6 en 7 a. b. c. door mandoline's, gitaar, en luit, waarbij zich in het „Ave Maria" van Schubert nog d'e viool voegde. Solisten waren er ook. De jongeheer E. de Boer speelde met klavierbegeleiding twee nummers voor mandoline; d© beer O. Arek twee stukjes voor cither.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1