DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, rgaasring BEU en OVERLAND taMM* Ho, 251 Honderd en vijftiende jaargang 1918. DINSDAG 28 OCTOBER. Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool. Yrijdag 31 October 1913, Woensdag 24 December Journalistieke Excursie. x. FEUILLETON. Carrosseriefabrikant, ALKMAAR, Onder Suggestie. op Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeens kennis dat de Kaasmarkt, welke dit jaar valt opfden 2den Kerstdag zal worden gehouden op te voren en 'dat j de iKaasmarkt fop den 2den Januari 1914JGEW00N DOORGAAT, zoodat de Kaas reeds op den len Januari (Nieuwjaarsdag) op de markt kan worden nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. G. v. R. BINNENLAND. ALKMAARSC3E 's namiddags 3 nor. 1. Notulen. 2. Begrooting voor 1914. 8. Benoeming van de Financieöle Commissie. 4. Benoeming van een nieuw bestuurslid in de plaats van den Heer J. A. HUISKEN. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. C. M. EITSNEIJENHUIJS Secretaresse, rit te KaRNTEN EN TIEOL. Mijn laatste reisbrief zij gewijd; aan de rij'ke na tuur van Oostenrijk. Acht dagen achtereen hebben wij Kamten en Tirol doorgespoord, wederom was het de Siidbahn, die een specialen waggon ter onzer beschikking had gesteld met slechts één, hoog- vtens anderhalven dag oponthoud in enkele badplaat- ien: Gastein, Villach, Bozen, Meran en Riva, en in iie acht dagen hefbben wij „unter1 s-a-chkundiger Führung" van den Kaiserlichen Rat Lehr de schoon ste plekjes van dit overschoone berg-gebied bezocht. Wij hebben de bergen gezien gelijk te Meran als ie vriendelijke, tot den top toe hoogbagroei'de d'al- oeschutters, renzenwallen al® opgeworpen rondom d'e lichte, levendige, propere badplaatsen ter bescher ming voor al te felle windvlagen; bergen, zacht- giooiend dalwaarts, begroeid met groote, hoogop- schietemie cypressen, de bergpaden zig-zag tegen d;e helling omzoomd met bloemenhagen. Vriendelijke landschappen, met witte kerkjes en met 'n beel-even romantisch tintje door de aanwezigheid, ergens in dé verte, van een ruïne of een, in later tijd gerestau reerd, roodld'akig kasteel. Ala dan, in den zonnigen ochtend, de ijle nevelen uiti het woudrijk dal optrek ken, een stroom in blanke bochten zichtbaar wordt, gelijk van af de Guntschau-promenade te Bozen de nu smalle, maar in regentijden tot een geweldigen stroom aanzwellenden Eisak dan blakert, alsof het snik-heete zomer ware, heel het vlakke dal1 in den warmen gloed van een goud-poederende zon en wij, wandelend zonder overjas langs bloeiende rozen hagen of dïnearende op het open terras van een hotel met rondom ons cypressen, palmen en laurierboo- men, wij, noorderlingen, verwomdbren er ons over Roman naar het Duitseh van O. OROME SCHWINNING. 41 o— EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. GESINE. Terwijl deze dhgen voor van Rinschoten zoo vol onverwachte gebeurtenissen waren, gingen zij in het kleine huisje in Delft rustig en gelijkmatig voorbij. Schijnbaar ten minste. Want in het hart van tante Betty had dat onverwacht voor den dag komen van den ring, die niet anders dan aan haar zuster An'tje kon hebben toebehoord, veel' aandoeningen opgewekt, hetgeen men kon zien, aan da roode oogen van de oude dame, een zeker bewijs, dat zijl veel geschreid had. De genezing van doctor Helpert ging uitstekend onder de zorgvuldige verpleging en het toezicht van den ouden huisarts, doctor Wijnberg, ging hij' goed vooruit. Gesine verrichtte wonderen. Het vinden van dien ring had ook op Gesine veel indruk gemaakt. Maar zij had al zoo lang gedacht, dat tante Antje dood was en zij herinnerdb zich de persoon zelve in1 't geheel niet meer. Daarenboven moest zij- zich1 meer dan gewoonlijk met de huishoude lijke bezigheden bemoeien, want tante Betty voelde zich voor veda dingen niet geschikt. Dit alles bij el kaar genomen maakte, dat db indruk van Kareis tij ding verflauwdb en zijl er niet veel aan diaeht. Zij. had! zich db eerste dagen de taak niet laten ont nemen, den reconvalescent zelf in zijn rolstoel voort te duwen, gewoonlijk door den tuin achter het huis, die er, evenals alles, kenrig netjes uitzag. Docter Helpert bracht daarenboven menig uurtje met zijn dat het al eind October is en vragen ons af of het nu in Holland werkelijk al zoo late herfst kan zijn, dat de menschen beginnen te hunkeren naar1 kachel'warm- te. En toch we herinneren het ons, al zijn we al drie weken uit het vaderland weg toch was 'heit bij ons vertrek uit Holland in onze atmosfeer al gansch en al herfstig en koud, was het ook in Weenen zón der overjas kou-lijden geweest. Maar hier, beschut door db bergen, in Meran, in het wonderlijk tusscKen bergen gebouwde en door een krachtigen waterval doorsneden Gastein, in Villach, in Bozen, in Riva hier is het nog de zon, die regeert, dte zon, die koeste rend de zomerweelde stooft in de dal-kommen, waar het zachte klimaat als een stille weldaad den zieken en herstellenden genezing brengt. Zóó hebben we de bergen van Oostenrijk gezien van hun lieflijkste zijde: beschenen dloor zonnige en van zomerwarmte alléén bestaénde dalen. Maar men 'heeft ook ons van Karnten en Tirol het gewbldige, huiverig-hooge, ruige berglandschap laten zien: de Dolomiten, met hun scherpe, afgebrokkelde spitsen, sneeuw-gekroond', als reusachtige stukken puntig ijs, als een geweldigen rotsen-zaag de toppen somber en prachtig omhoog, de berggroepen rondom Villach, de Karawanken bij1 Bozen-Gries de Rosen- gartengruppe, de flanken der rotsen steil, tot aan de top een gebroken bergwand', loodrecht nedbrhellend, zonder plantengroei, met slechts hier en daar een kleine woning, aan den berg gebouwd. Hier was het dia grootsche, verheven p'racht dbr rij'ke vormen, het wonder-ontzagwekkend'e, dat' den reiziger imponeert; hier zoeken geen kranken genezing, 'hier alleen dringt de 'kerngezonde bergbeklimmer door om zijn krachten te meten met den ontzaggelijken reus, om ten slotte ook over dit onoverwinnelijke overwinnaar, triumphator te worden. Wij1 hebben die bergen ge zien in de morgenuren, van ui't het venster onzer slaapkamer, als het eerste rood den hemd begon te verlichten én zelfs vogelstemmen nog een zilveren morgenzang zongen; wij hebben de bergreuzen gezien in den heeten middaggloed!, van af d'en 1300 meter hoogen Mendel de sneeuwtoppen bewonderd bij zoo kld&r licht, dat het leek alsof achter en boven den voorsten rotsenwand een sneeuw-zee golfde; wij heb ben, op diezelfde hoogte hoe koel en' ijl was er de berglucht als bij ons op sommige dagen van een jon gen winter! de zon zien' ondergaan en de in het Oosten liggende sneeuwtoppen teed'er, rozenrood be licht zien gloren, om dan na eenig verbleeken, nog een teeder-rose naschijn te zien schemeren als waren de toppen der verre bergen transparant. En óók van uit d'en trein hebben we den maneschijn zijn bleeke pracht zien spreiden over de bergreuzen, als de nacht, de rijk-gestamde, vol huiverende stilte, den indruk der geweldigheid versomberde. Tirol vooral is grootsch en schoon en heeft op Zwitserland althans dit voor, dat het nog geen afgereisd land is en dat het zuiverder dan Zwitserland den eigen-aard der bevolking heeft weten te behouden. Dat vooral is het sympathieke, ie de charme van Oostenrijk: dat we, directer dan tot de bevolking van Duitsc'hland, kunnen doordringen tot de ziel van het volk, welks aard den onze ook nader staat. Bij aangenaam reizen behoort een op moderne leest geschoeid hotelwezen; daarover beschikken Kamten en Tirol in zelfs meer dan voldoende mate; want het maakt den indruk alsof het reisverkeer nog in het hotelwezen moet „ingroeien"; men staat verwonderd over d'en durf der Oostenrijksche ondernemers wat betreft het oprichten van hotelpaleizen; niet alleen in de badplaatsen, in de dalen, maar tot zel'fs op aanzienlijke hoogte tegen de bergen. Hotels, die voor den bouw alleen 2 a 3 millioen kronen gekost hebben, zijn in deze streken geen zeldzaamheid. In Villach o. a. logeerden wij in een dezer allermodernste hotels: iedere slaapkamer had een bijbelhoorende badkamer; lagen de kamers aan de voorzijde van het gebouw, met het uitzicht op d'e bergen, dan ontbrak aan geen een afzonderlijke loggia; de andere appartementen hadden allen een balkon. Aan het hotel was annex een groote concertzaal met meer dan 500 zitplaatsen en een 15-tal' loges; behalve de gewone gezelschapsza len. leeszaal, speelkamer, schrijf- en rookzaal, da mes-boudoir, enz. had) men in dit hotel nog een verpleegster door onder de heerlijke veranda aan den achterkant van het huis. De bijzondere omstandigheden, waaronder d'eze twee jonge, aardige menschen elkaar hadd'en ont moet, brachten ze sneller tot elkaar dlan anders mis schien het getvall geweest zou zijn. Het was of zij' el kaar al jaren kenden. De jonge letterkundige had haar al vrij- wat van zijn leven verteld, van zijn werk zaamheden in de bibliotheek van den vorst, van zijn succes op letterkundig gebied', waar hij' trouwens heel weinig ophef van maakte, van zijn idealen, hoop en verlangens voor dia toekomst. Hij' veelde ziéh on weerstaanbaar aangetrokken tot dit fijngevoelige, verstandige, Hollandsche meisje, tot haar krachtige gestalte, haar oprechte, flinke wijze van spreken, tot het echt VTOuwetUij'ke, dat al degenen, die haar leer den kennen, onweerstaanbaar aantrok en zoo had hij haar in all'e schuilhoeken van zijn hart laten lezen, behalve in een; en dat was het hoekje, waarin de herinnering verborgen was' aan het lieve, bleeke, on bekende meisje. Al hetgeen docter Helpert de laatste dagen onder vonden! had, was niet in staat geweest de scherpe om trekken van het portret der bleeke onbekende, al was het slechts eenigszins, te dben verflauwen. In zijn verwarde koortsachtige droomen had' hij' zich met haar beziggehouden en sedert zijn gedachten weder vaste vormen konden aannemen, had hij dikwijls aan haar gedacht. Het weemoedig verlangen, dat hem heendreef naar het raadselachtige jonge meisje, het welk het Noodlot hem op zijn levenspad had doen ontmoeten en hem steeds weder werd ontrukt op het oogenblik dat hij1 het meende te naderen, was er niet op verminderd', integendeel, het was een dieper ge voel geworden. Maar een onverklaarbare schroom valligheid hield hem terug er met Gesine over te spreken. Gesine genoot van zulke uren, evenals men na en kele regendagen geniet van den eersten warmen zon neschijn. Zij was opgegroeid omringd1 door liefde en na den dood van haar ouders had zij door de teedere zorgen en liefde van tante Betty en van Karei nooit Voikskeller," een „Burgerstube," een „Rathhaus- stübl," een „Willroidenstube" (naar den Viiiacher kunstenaar WBlroid 'genoemd')| en eene afzonderlijke CabaretzaaL Voorts kegelbanen, automobialgarage en een eigen.kinematograaf. Electrisch schel- gerinkel hoort men in de moderne hotels niet meer; lichtsignalen hebben de bellen vervangen. Zoo is in diitj deel van Oostenrijk het hotolwezen geheel up to diate up to d'ate in dleza eerste-klasse hotels even wel ook wat do prijzen betreft, al zal de tourist in iedere plaats ook best een billijker onderdak kunnen vinden. Voor wie ©en| open oog heeft voor de schoonheden van God's heerlijke natuur, is Tirol een aasthtisch.luilekkerland. Ik aarzel, nu ik het heerlijke woord heb neerge schreven. Luilekkerland' Het woerd is banaal. Lie ver had ik geschreven: Tirol is een paradijs. Doch ik wilde overdrijving vermijden. Voor één plekje etven- wel moet ik uitzondering maken en mij aan overdrij ving schuldig maken; dlat is voor hot plekje, vanwaar ik delzen, laatsten brief schrijf: Riva en het Garda- meer. Dit te noemen een hoekje van het aardsche paradijs voel ik niet als overdrijving. Want Riva is heerlijk. Een zomneplaats bij uitnemendheid, prach tig gedegen aan het diep-dlonkerblauwe het beken de blauw der Italiaansche meren, maar toch nog weer iets anders Gard'ameer, terzijde beschut dioor de hooge, steile rotsen, en met zijn witte huizen aan den oever een stille waterlelie gelijk, drijvend op het watervlak. In ranke boot te deinen over het even kabbelend meer, ondier den teer-blauwen zuidexhemel met zijn hooge zon, snarenspel klinkt tot ons over uit de tuinen, fonteinen, sprankelend! en koel, rui- schen over het glanzend! gras 1den ijlen morgenne vel te zien opklaren over het sehitterundi-blinkend'e water, en dan op te zien, in plechtig beschouwen, tot da breede rots-bastions, berg-gevaarten, d'ie massief- vierkant zich afteekenen tegen het luchtbl'auw en dan, in zalig vergeten met schoonheid-verlangende oogen de ongerepte grootschheid van dit stuk natuur in te drinken, te droomen van puur geluk en vrede all'één, om dan, ineens, den' oever naderend', als in levende schoonheid voor zich te zien opdoemen Böeklim's Toteninse! hooge, donkere cypressen met in schemerende blankta een oud huis, een ruïne verscholen onder zwaarder geboomte - dat is we derom, nu in andere verschijning, des menschen eigen levensdroom, die werkelijkheid wordt;, dlat is de vreugde van! 'het aardsche leven en zijn donker leed! weervinden in de zuivere schoonheid der eeuwi ge natuur. Hier, in Riva, vindt onze reis zijn heerlijk besluit, wel wacht ons, één dag nog, de tocht over den hoogen Brenner, een bezoek aan Innsbrück, maar in Riva nemen wij met langen, verlangenden, met ware het niet ondankbaar haast verwijtenden blik afscheid van Oostenrijk. Ehl we herdenken, wat we hebben genoten, hebben gezien, hebben gezocht en hebben gevonden; hier hebben we, één vollen dag, ons ge voeld kinderen der natuur, één met het grootsche heelal, dat zich hoog en sereen heenbuigt over we reldsteden en natuur-grootschheid'; hier hebben we geleerd, dat hoe schoon ook het werk van menschen- handen mag wezen in wereldsteden, er een nog groo- tere macht is, d'ie nog grootscher arbeid verricht. Wereldsche machten mogen in dezen dubbel-staat el kaar bestrijden en vernietigen, groote denkers mogen het edelste van hun leven wijden aan het wegnemen van economische gruwelen, groote gevaren mogen de Donaumonarchie van huiten als van binnen bedrei gen naast veel dat groote zorgen haart bezit Oos tenrijk één groote schat: zijn natuur, zijn heerlijke schoonheid van Karnten en Tirol. Straks zullen we Oostenrijk verlaten, terugkeeren naar huis en haard, wed'er opvatten de voor dlrie weken afgebroken ar beidstaak maar één herinnering zal in ons hoofd achterblijven en onze gedachten terugvoeren naar dit land, waar we onvergetelijke dagen hebben doorge1 bracht en het Schoone en het Goede hebben aan schouwd; in zoo menigerlei aardsche en eeuwige ge daante. Tot weerziens tu, felix Austrica! Riva, Gar dameer, 22 October 1913. een gevoel van eenzaamheid gehad'. En toch was htet haar soms alsof de zon sedert da vreemde jonge man onder hun dak vertoefde, nooit zoo heerlijk gesche nen had, alsof de vogels inl den tuin mooier zongen en de menschen er vroolijker en tevredener uitzagen dan ooit. Ze zat met haar handen op de 'knieën en haar mooie, heldere gTijlze oogen op haar patiënt ge vestigd, dia er reeds veel! beter begon uit te zien, en dan klonken zijn woorden' haar als muziek in d'e ooren en scheen da werelldi waarin hij leefde haar veel schoener toe. En als dokter Helpert somtijds plotseling ophield met spreken alisof er eensklaps een gedachte bij hem opkwam en droomerig voor zich uit zat te staren, kreeg zij een gevoel van onrust, waar van zij zich geen rekenschap kon geven. Ja, ziji was ook veranderd en dat was opvallend ge noeg, want zel'fs Maartje had' hett opgemerkt. Maar- 'tje, de stevige Noord-Hollandsehe keukenprinses, die als toeken van haar Noord-Holl'andsche afkomst de inën'tingslitteekens op haar roeden onderarm droeg. „Juffrouw Gesine ziet er tegenwoordig al-tijd zoo vroolijk uit", had zijl tot tante Betty gezegd. E'n in dien de goede, oude dame niet zoo bedroefd was ge weest en met heel andere dingen vervuld, dan had den deze woorden zeker meer indruk o-p haar ge maakt. Maar nog een ander zag de verandering en zijn goedig, rood gezicht lachte er -schalks om; dat was dokter Wijnberg. Met echt vrouwelijk instinct gevoelde Gesine dat er iets was op den bodem der ziel van den jongen schrijver, dat hij haar verborgen hield. D'it maakte haar soms angstvallig te moede. Het was of dit een slagboom tusschen hen wierp, vooral wanneer er een pauze ontstond! in 't gesprek en de jonge man zweeg en zijn gewoonlijk zoo opgewekte oogen verduister den. Deze pauzen' in 'f gesprek namen toe naarmate zijn genezing vorderde. Wanneer Gesine onder haar huishoudelijke bezigheden nu en d'an naar hem keek, zag zij hem vaak een half uur lang zitten in diep ge peins verdiept en dit maakte haar onrustig en deed haar hart onstuimig kloppen. Eens had zij met bon- vertegenwoordiger der beroemde BENZ munt uit doorEenvoudige constructie, nieuwste verbeteringen en zeldzaam geruischloozen gang. Proefwagen disponibel. TELEFOON 572. H. M. DE KONINGIN. Een tweede kort en niet-officieel verblijf van da Koningin te Amsterdam ia in den loop dér volgende maand te verwaohten. OOöP. VEREENIGINGHN EN ENDIë. Een wettelijke regeling van coöptratieve vereeni- gingen in Nederlandsch-Indië is in voorbereiding. DEMOCRATISCHE' GEN'EElSHEEREN In verband met den oproep van de hoeren L. Hey- ermans, arts te Amsterdam en dir. Th. Stoop te Dor drecht tot geneeskundigen, studenten in de medlicij1- nen, apothekers en studeerenden in de pharmacie, om een vereeniging te stichten op d'emocratischen grondslag, met het doel die studie der sociale hygiëne in den ruimsten zin des woords te bevorderen, heeft Zondag te Amsterdam een vergadering plaats gehad. Besloten werd tot de oprichting van een dergelijke vereeniging. Bij de besprekingen kwam ook het zie kenfondswezen ter sprake, waarbij bleek, dat de ver eeniging geen -strijd' wenscht tegen de Maatschappij to-t bevordering der Geneeskunst, doch naast d'eze maatschappij voorlichting inzake het ziekenfondswe- zen wenscht te verschaffen. Tot de nieuwe vereeniging zijn ongeveer 50 perso nen toegetreden. Het voorloopi'g bestuur bestaat uit d'e heeren L. Heyermans, arts te Amsterdam, dr. T'h. Stoop, te Dordrecht en J. J. Berdenis van Berleikom, arts te 's-Gravenhage. PE-'ST OP JAMA. E'en rege-eringstelegram- in zake de pest o-p Java loopende van 8 tot en met 21 dezer, vermeldt de vol gende gevallen: Afdeeling Mal'ang 341 nieuwe pestgevallen, 332 do'oden; Kediri 56 nieuwe gevallen, 53 doe dien, in de vorige periode nog 2 gevallen en 1 doodle; Magetan 23 nieuwe gevallen, 22 dooden, in de vorige periode no-g 1 do-odel'ijik geval; Madio-en 36 nieuwe gevallen, 34 dooden; Soerabaja 25 dbodelijika gevallen, waaroa-< der 1 Europeaan-; Berbek 13 nieuwe gevallen, 7 doo den; Paree 31 nieuwe gevallen, 26 dooden, in db vo-> rige periode nog 4 doodelijke gevallen; Toel-oenga- goeng 29 doodelijke gevallen; Bangil 11 nieuwé g(h vallen, 6 dooden; Blitar en Ngawi beide 1 d'oodelijk geval, Ngawi in de vorige periode 1 doode. C'ONGREIS' VO'ORI ZOND AGSRUST. De minister-s van binrnenlandsohe zaken, van justi tie, van waterstaat en van landbouw, nijverheid' en handel hebben zi'ch bereid verklaard, met den Com missaris der Koningin in Zuid-HoEamdl en da burge meesters van VGravemhage en Rotterdam het eere- eomité te vormen van het derde nationale congrea voor Zondagsrust. Zooais men weet i's H. M. de Koningin bescherm vrouwe van dit congres. KAMERVERKIEZING1 AMSTERDAM TTT_ Bij de gisteren geho-uden verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor district TH werden candi- d-aat gesteld! de heeren: O. J. Kuiper (R.-K.), P. Ot to (U.-L.) J. Oudegeest (S. D. A. P.), D. Wijnkoop (CS. D. P.R De stemming heeft plaats op Dinsdag 4 November; de herstemming eventueel op Dinsdag 11 November. zend hart gevraagd wat hem- deerde, of hij soms te veel naar zijn vaderland' begon te verlangen. Toen had hij een kleur gekregen en had snel' ge antwoord: „Naar mijn vaderland? O, neen, het is wel vreemd, maar ik verlang niet eens naar mijn zwijgende vrienden, mijn boeken en handschriften in de bibliotheek en in het archief. Mijn gedachten vertoefden op een geheel andere plaatsl" Met een onuitsprekelijk gevoel' van vreugde was Gesiine toen weer vroolijk aan het werk gegaan. In de jeugdige, reine ziel van Ernst Helpert, die tot nu toe geen liefde had- gekendj streden twee meis jes -om d'en voorrang: Gesine van Rinschoten en het onbekende jonge meisje. Gesine oefende een diepen, een zacht weldladigen invloed' op hem uit en toch was de beto-overing van het raadselachtige van de andere, sterker. Het hulpbehoevende dat hij in haar opge merkt had, n-o-g vermeerderd d'o-or de verhalen- dter roodharige Peggy, hieldl zijn geheele fantasie bezig, steeds meer en! meer. Vandaar het verlangen b-aar te helpen, haar te redden uit de onwaardige, gevaarlijke handen die haar vasthielden* Wat zou er toch van haar geworden zijn in den tijd d'at hij' tot werkloosheid1 veroordeeld was ge weest. Het raadselachtige wezentje hoopte bevrij ding te verkrijgen door hem en hij- was geketend- aan dit huis. Hij! begreep maar hl te goed' dat hij zijn onderzoek naar het jonge meisje van voren af aan moest beginnen, zoodlra hij! wedler over zijn eigen krachten' kon beschikken. Man Karei van Rinschoten waren niets ander® dan korte berichten gekomen: een briefkaart om naar zijn gezondheid te informeeren, een hartelijke groet, een klacht, dat hij het nu juist in dezen tijd zoo- bijr zonder d'ruk had enJ zoo meer. Hij- had met een paar regeltjes geantwoord en dleze aan Gesine gegeven om bij haar brief in te sluiten. Ook zij had! grooten spijt dat Karei nu juist afwezig moest zijn; maar meer dan een d-er anderen was het tante Betty die iederen dag vo-1 verlangen naar zijn thuiskomst uitzag. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1