BUITENLAND. STADSNIEUWS. tot 400 CENTRALE RAAD VAN BEHOEF, BRAND OP DE GENTSOHE; TENTOON STELLING. i I I f EEN MOTIE. Naar aanleiding van de doer dten keer De Klerk tegen die. Jongebreur te Veenendaal ingebrachte klacht, nam die kecrkeraad der Ned Hear. Kerk al daar de volgende motie aan: „De Kerkeraad der Ned Hervormde Kerk te Yee- nendiaal, ontvangen hebbende een klacht van den heer A. de Klerk tegen dis. Jongebreur, als zou deze opzettelijk en met geweld tegen hem aan zijn geloo- pen, „gehoord van da. Jongebreur dat de zaak zich eer omgekeerd heeft toegedragen als door den heer De Klerk in die klacht wordt voorgesteld, „overtuigd dat de waarheid in deze zaak geheel aan de zijde van da. Jongebreur ia, „spreekt met eenparige stemmen zijn bevreemding en diepe afkeuring uit over deze klacht, waardoor de naam van genoemden predikant in opspraak is ge bracht, „en besluit hiervan afschrift te zenden aan den heer De Klerk." EK TUSSCHEN UIT. Te Harderwijk verzocht Zondagavond een man, die in voorarrest zat wegens desertie, den wachtcomman dant een raampje open te zetten voor luchtverver- sching. Deze voldeed aan dat verzoek, maar terwijl hij doende was, ging, meldt de N* R. Crt., de gevan gene uit de cel en grendelde daarna de dteur, zoodat de wachtcommandant gevangen zat. De deserteur ging daarop naar de chambree, waar hij zich ver kleedde en verliet de kazerne. De pogingen om den man weer op te sporen zijn tot nog toe niet gelukt. UIT BERGEN. Zondagmiddag hield de Schietvereeniging „Diana" alhier een huishoudelijk achietconcours. De uitslag was als volgt: Peraoneeüe baan 200 Meter, le prijs W. J. van der Steen, 2e pr, Jac. Oldenburg, 3e pr, B. de Jonge. Vrije baan 200 Meter: le pr. B. de Jonge, 2e pr. W. J. van dar Steen, 3e pr. W. Bak ker Pz. Cylindergeweer, afstand 12 Meter: le pr. F. van Pelt, 2e pr. B. de Jonge, 3e pr. Jac. Oldenburg. Het bouwen van een woon- en winkelhuis voor rekening van den heer J. Klanker en onder beheer van den architect J. O. Leijen, alhier, ia bij ondter- handsche aanbesteding gegund aan den timmerman en aannemer J. Rampen alhier. UIT HENSBROEK. Ter gelegenheid van d'a najaarskermis is hier een geanimeerde ringrijderij per fiets gehoudten, waaraan door 10 personen werd! deelgenomen. Uitslag: le pr. W. Boot, 2e pr. J. Schotsman, 3e pr. K. Schenk, al hier. Tevens werd in d'e zaal van den heer Gunder een biljart-wedstrijd gehouden. Na een vinnigen kamp op het groene laken tusschen de 14 deelnemers, vie len de prijzen resp. ten dteel' aan da hearen P. Stam mes, Obdam, P. da Vries en L. Insing. UIT ZIJDEWIND. Ter gelegenheidl van de najaarskermis alhier werd er bij den heer Jb. Burger eene ringstekerij gehouden op fietsen. De la prijs werd gerwonnen door den heer O. de Wit te Warmenhuizen, da 2a pr. door den heer J. Quax te Alkmaar en da 3e pr. door J. Stoop, alhier. De prijzen bestonden in contanten. Des avonds werd er in het café van den heer P. Bruin eafé-chantant gehouden. Het duettistenpaar, de heer en mevrouw Rosely, van Krommenie, die daar optra den, haddten groot' succes. De zaal was Jlink bezet Na afloop bal, dat zeer ordelijk verliep. man een bovenwoning binnengedrongen en heeft 200 gestolen. De vrouw die thuis was, werd met een revolver bedreigd, waardoor hulp roepen werd belet BELGIS. ^UEtinceill'sf" schrijf tl het volgende; Het grootste ongeluk dat een schofldea; dar goede stad Brussel kan overkomen, is arm te zijn en Vlaam- scha ouder» te hebben. Zoo'n jongen moet onvermij delijk in een klas van abnormalen terecht komen,. Bet middel, te Brussel' gebruikt om achterlijke en abnormale scholieren te kweeken, bestaat hierin dat men het Vlaamsohe kind aan een onderwijzer of aan een onderwijzeres toevertrouwt, dia het uitsluitend ia het Eransch aanspreekt. Dit middel is af doende. DUITBOIILAND Het komt in orde met den schoonzoon des Keizers. Da bondsraad 'heëft giste ren met algemeiene stemmen aangenomen het voor stel van Pruisen, waarin een regeearing van prins Ernst August in Brunswijk wordt goedgekeurd. En uit Brunswij'k komt reeds volgens d'e N. Rott. Ct. hat bericht dat prins Ernst August en zijn gemalin op 3 Now. a. st. hun intocht zullen houden. De regent hertog Johan Albreeht van Mecklenburg verlaat in eik geval 31 October Brunswijk. Hem zal dloor 'dien landdag, dia gisteren ter regeling van de troonopvolging bijeenkwam een eeregeschenk worden aangebo'dlen. Den lSden Mei 1907 aanvaardde hij het regentschap. ITAUë. Het is nogal mede gevallen: er zijn bij do verkiezingen Zondag nu niet zoo baal' veel' doodan pn gewonden gevallen. Gekozen zijn 175 constitutioneele ministerieelen, 14 van de constitutioneele oppositie, 86 radicale mi- nisterieelen, 19 katholieken, 11 republikeinen, 22 re- geeringsgezinde socialisten, 10 hervormingsgezinde socialisten. Er moeten 64 herstemmingen plaats hJbben. Alle ministens zijn herkozen. De meeste candiid'aten hebben hun portret op het stembiljet laten afdrukken, natuurlijk met een vriendelijk gezicht. Anderen hebben het echter doel matiger gevonden, om den kiezers een portret uit vervlogen jaren voor oogen te stellen, waarschijnlijk om zich nog als „veelbelovend1" te kunnen doen gel den. Als de familienaam van den candidaat een of andere zaak beteekende, is deze dikwijls als symbool aangewend: zoo had een zekere Gallo den haan tot eym'baol, terwijl zijn collega Gattiüi een hen als herkenningsteeken verkoos; Tamborino liet een trom onder zijn naam drukken. Over het geheel is er heel slecht gestemd hetgeen natuurlijk vooral het ge volg is van het „non exped'it". De candidatuur van generaal Ricciotti Garibaldi, waarvoor veel herrie gemaakt was, kreeg 20 stemmend De befaamde Nasi werd herkozen. Een priester verkondigde te Trapani van den 'kansel, dat dit heerschap geen monument behoefde, zijn naam was in ieders hart gebeiteld 1 meester. De schade beloopt ongeveer 200000 francs. De oorzaak van den brand is onbekend. BENOEMD. De heer mr. drA, D. PL Eockema Andreae, rech ter in de arrondissements-reeh tb ank alhier, is be noemd tot rechter in de ari. rechtbank te Arnhem. BELEEDIGING. De Arrondttesementa-Reohtbank deed heden uit spraak in da zaak tegen A. G. A. V., journalist te Helder, die zich de vorige week had te verantwoor den wegens het schrijven van een 'brief met baleed'i- g-anden inhoud aan den 'kapitein ter zee, N. J. van den Worm, commandant van de „van Galen" te Hal- levoetsluis. Bekl., tegen wien het 'O. M. een maand gevangenisstraf overeenkomstig het bij. verstek gewezen vonnis eischte en voor wien mr. Mendels als verdediger optrad, werdl veroordeeld! boete subs. 60 dagen hechtenis. KANTONGERECHT TE Uitspraken van heden. A. G. A. V., journalist, Helder, beleediging, 400 boete subs. 60 dagen hechtenis. H. Th, Kr., Helder, verduistering, 7 boete «ubs. 7 dagen hechtenis. Joh. S. K., kaasknecht te Hooih en J. W., kruide nier te Hoorn, mishandeling van een ambtenaar, elk 1 week gevangenisstraf. O. B., landbouwer te Bovenkarspel, beleediging, 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. H., Egmond! aan Zee, mishandeling, 7 dagen ge vangenisstraf. H. O., landbouwer te Obdam, mishandeling, 25 boete subs. 10 .dagen hechtenis. K. L. en Th. R., Oudkarspel, mishandeling, vrijge sproken. A. M., drogist te Helder, appèlzaak, bevestiging vonnis Kantongerecht. Meat meildt ons uit Utrecht: In de heden, Dinsdag, alhier gehouden openbare terechtzitting had o. m. da uitspraak plaats in de navolgende zaak: Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad' van Beroep te Amsterdam, houdendb vernietiging der be slissing van de Bank, waarbij is herzien en met in gang van 14 Januari 1913 beëindigd de rente ad 24 cent per werkdag naar 15 pet. invaliditeit, toegekend aan C. J., bootwerker te Alkmaar, ter zake van een ongeva'l, waaruit hij heeft overgehouden eenigen krommen stand en verkorting van het linkerbeen, benevens bewegingsstoornissen in het linker heupge wricht en het linker kmiegewricht;, da Raad verstond dat getroffene ook na 13 Januari' 1913 recht heeft op •eene rente van 24 ct. par werkdag. De Centrale Raad, gezien een rapport van prof. Lameris, bevestigde de uitspraak. UIT SCHA1GERBRTPG. Alhier is Maandag overleden de heer G. O. Hulst, in leven burgemeester van de Zijpe en Ca'liantsoog, welk dubbel am'bt 'hij sedert 1870 bekleedde Tevens was de heer Hulst penningmeester van da Zijpe- en Hazepolder. Men schrijft ons: Onder zeer groote belangstelling herdacht den 26sten diezer Ds. Groene veld alhier zijn 12%-jarig ambtsfeest als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Noordl-Zijpe. Had de jubilaris dea morgens vacature-dienst te Eenigenburg, 's avonda te 0.30 u. trad' hijl voor zijne gemeente op, die in grooten getale opgekomen was. Mede toonden verschillende predikanten hunne be langstelling. Da spreker bad tot tekst gekozen Jes. 55 vers 8 en 10. Na de preek sprak de president- kerkvoogd een woord' van dank en hu'lde tot den leeraar en verzocht daarna de gemeente Psalm 134: „Dat 's Heeren Zegen op u daal," te zingen. Na af loop der godsdienstoefening brachten zeer velen den jubilaris een bezoek te zijnen hui'ze. tJTT SCHOORL. Het bouwen van woningen is hier in vollen gang- Niet minder dan 5 6 huizen zijn in aanbouw, ter wijl door ruim elf landeigenaren bouwterreinen zijn verkocht aan verschillende personen. Het is hier dan ook een gezonde streek, als men in aanmerking neemt, dat op een bevolking van pï. m. 1400 inwoners een tiental boven de 80 jaren oud zijn. Gisteren' werden in 't café Hoogvorst te Groet in publieke veiling verkocht 2 perceelen weiland in dh Groeter polder. Koopers werden: van perceel I groot ruim 3 H.A. den heer S. de Zeeuw tegeni ruim 2200 per H.A. en van perceel II, groot 2% H. A. den heer K. Spaansen tegen circa 2200 per TT.A'. Thans reeds voor de derde keer, werden bij den- zelfdlen eigenaar, en door die zelfde honden, konijnen verscheurd: Ditmaal' waren de verscheurde dieren moo ie ten to on steil i ngs-exemp 1 a r en UIT D® RTJP. De nieuwgebouwde R. K. parochiale school' te De I Rijp zal 15 Dec. e.'k. in gebruik genomen worden. De openbare school aldaar zal dan waarschijnlijk onge veer 70 leerlingen verliezen, zoodat een onderwijzeres op wachtgeld! gesteld wordt en een onderwijzer bo ven den 65-jari'gen leeftijd eervol) ontslag wordt ver leend'. De openbare school in het naburige Graft zal ongeveer' 40 leerlingen verliezen, zoodat ook daar een j onderwijzeres op wachtgeld gesteld kan worden, UIT OUDKARSPEL. In die heden gehouden vergadering van den Polder -Geestmer-Ambacht (Costerdijk en Molengeersen) ,heeft de heer D. d'e Geus Dz., v'oorzitter en molen- feester wegens ouderdom voor beide betrekkingen ibedankt en is door Molenmeelsters en Hoofdingelan den tot voorzitter gekozen d'e heer J. Swan Hz. te Warmenhuizenj en tot molenmeester die heer C. Kroon Jbz. te Zuid-Scharwoude. In functie treding 1 Januari! 1914. KORTE BERICHTEN. Het 10-jarig meisje te Amsterdam, van wel'ker waarschijnlijke aanranding we in een deel van ons nummer van gisteren melding maakten, heeft ver klaard misschien wel te hebbengedroomd. De circussen van Hagenbeek en Wilke, resp. verblijf houdend te Den Bosch en Tiel moesten Zon dagavond door het gevaar vanwege dten storm geslo ten worden. Te Amsterdam is Zondagavond een gemaskerd SPANJE. De conservatief Dato, vroeger Kamer president, heeft een nieuw ministerie samengesteld. De koning moet den heer Dato niet alleen gekozen hebben op Maura's raad, maar ook omdat deze van de conservatieven nog die meest vooruitstrevende is en zeer populair is in arbeiderskringen. Het is in overeenstemming met de constitutioneele gebruiken, dat de tweede kamer, die thans een libe rale meerderheid heeft, ontbonden wordt. KORTE BERICHTEN. Bulgarije zal! naax het heet, aett voorschot van 30.000.000 gulden krijgen vam een syndicaat van Ocstenrijksch-Hongaarsche banken. Griekenland moet gevraagd hebben, óm go'ede Zwitserscbe schutters, die het schieten in het leger zouden verbeteren. De Vesuvius moet alle teekenen vertoo- nen, die een hevige uitbarsting voorafgaan. Te San-Erancisco i® een aardschok waar genomen. Onder de bevolking ontstond' een paniek. De kunststukken van d'en Eranscben lucht- duikelaar Pegoud zijn te Berlijn Zondag door een half mililioeu menschen bijgewoond. Te Warschau beeft de politie een wijdvertakte vereeniging van bandelaars in blanke slavin nen ontdekt. Leider is iemand' die uit Argentinië verbannen werd. Bij den storm is een visschersboot in bet Hondsgat (België), omgeslagen. Twee menschen zijn verdronken. In de Theemsmonding heeft een stoomboot Zondagavond een zeilboot met padvinders over varen en in tweeën gesneden. Vier padvinders ver dronken. Vierduizend! wijnbouwers uit heel Frank rijk hebben te Béziers tegen elke verhooging van den d'rankaccijns geprotesteerd en behoud) der inkomen de rechten op buitenlandsche wijnen verlangd. Met dynamiet is gisternacht getracht een gebouw van de Metró aan de boulevard Haussmann in Parijs in de 'lucht te laten Vliegen, De aanslag mislukte. De vlieger Vedrines ia te Nancy aange houden, daar deze stad 'ligt in d'e voor da aviatiek af gesloten zone. Te Lodiz heeft een bloedig gevecht plaats ge had tusschen dronken recruten en de joodsche bevol king.^ Een pogrom werd voorkomen dloor de politie, die 40 recruten inrekende. De bouwcommissie te Nieuw-Tork vindt d'at men niet hooger moet bouwen dan 47 verdiepin gen, daar het brandgevaar te groot wordt; anders zou men wel tot 100 kunnen gaan. Onverlaten hebben op de lijn Rostoff- Wladi'kaukas een trein laten derailleeren. Er volgde brand. Twee beambten verbrandden, vele reizigers werden ernstig gewond. Dit is de tweed© aanslag binnen drie weken. In verband met hetgeen gebleken is tijdens een proces tegen een Zweedsch onderofficier, beschul digd van hoogverraad, heeft de Zweedeehe re geering den Russischen militairen attaché gelast binnen 24 uur Stockholm te verlaten. Laatste Berichten. STAKING TE IJM'UIDEN GEPROCLAMEERD. IJMUIDEN, 28 Oct. De afdeeling Umuid'eu van den Alg. Ned. Zeemansbond besloot in baar vergade ring van hedenmorgen de staking in het visscherijbe- drijf met ingang van heden te prodameeren. Een voo rist el van het bestuur om d'e staking op een late- gen datum te doen ingaan, kon geen meerderheid verwerven. De Zeelied'edbond „Volharding" vergaderde nog ,op het tijdstip van afzending van dit bericht (hslf twaalf) GENT, 28 Oct. (V. D.)1 Hedennacht omstreeks kalf drie is een brand' uitgebroken in het Duitsche restaurant Oberbayem" op de Gentsche wereldten toonstelling. Behalve dteze inrichting werden een groot gedeelte van het nabij gelegen socialistisch ea- fe-restaurant „V oor uit" aLsmedte een gedteelte van het gebouw der handelaars in Oostersche tapijten vernield. Om half vijlf was de brandweer bet vuur NEDEiRLANDSlOHE PROTESTANTEN BOND, NED. PROTESTANTENBOND. Heden en morgen wordt in de groote zaal' der Har monie de 43ste algemeene vergadering van den Ne- darland'sehen Protestantenbond gehouden. In de met planten ver&ierdte zaal zijn afgevaardigden van af- deelingen uit alle deelen d'es lands samengekomen. Pastor Rijser, van Bern en pastor Fischer, van Ber lijn, afgevaardigden van bevriende Pro testanten ver eenigingen, zijn als buitenlandsche vertegenwoodi- gers mede aanwezig. Vanavond komt ds. Reij, van Luik, lid van een co mité dat te België een Bond van, Protestanten wil oprichten. Hedenmiddag om twee uur werden, nadat een ge meenschappelijk lied, no 11 uit den Bundel N. P. B-, gezongen wae, d'e aanwezigen door den voorzitter van den Bond, ds. S. R. Bakker, van Zwolle, begroet. Spr. begon met uiting te geven aan de blijde voldoe ning waarmee zeker allen den uitslag der verkiezin gen hadden vernomen. Al is de Bond geen politieke vereeniging en al heeft Hij, zich altijd verre gehou den van het terrein der staatkunde, waar bijl de afget- loopen verkiezingen ook zoo groote geestelijke belan gen op het spel stonden, daar hebben zeker allen die arbeiden aan de vrije ontwikkeling van het gods dienstig leven de nederlaag der clerical© partijen met vreugde begroet. Hij sprak er zijn vreugde over uit, d'at d'e Bond in Alkmaar vergadert, waar da vrijzinnigen in da laat ste jaren tot nieuw leven ontwaakten. Alkmaar ligt in 't hartje van Noor'd-Hoiland, waar de vrijzinnig heid zoo veel trouwe vrienden heeft. NoordLHol!land heeft bij velen een slechte naam. Hat staat in de reuk© der goddeloosheid. Toen uit da provincie het verzoek kwam, eens tot een punt van bespreking te maken, in hoeverre dat waar is, heeft het H. B. daar aan gaarne gehoor gegeven. En zoo prijkt op de agenda een voordracht over: het karakter der Noord1- Hollandsche vroomheid. Daarover heeft een onge noemde in de N. R. Crt. wat grapjes gemaakt. Spr. meende, dat daarvoor, gezien de toestand, allerminst reden was. Immers juist een vereepiging als de Bond is in staat, dergelijke verschijnselen breed en onbevangen te beooxdeelen. Die ruimte van opvat ting, die hooge moed om ales t© onderzoeken en te toetsen aan de waarheid is der vrijzinnigen eer en kracht. En die moeten ze allereerst in de eigen rij en versterken. Want daar is zeker die volmaaktheid nog lang niet bereikt. Ook in den Bond openbaart zich nog bekrompenheid en behoudzucht. Spr. wees op het feit, dat in sommige afdeeiimgen men geen malcontenten begeert te hooren, in andere chri'sten- soeialistan zorgvuldig weert als sprekers. Maar juist de verscheidenheid ondier de vrijzinnigen is zoo goed en noodig en zoo aantrekkelijk. Men moet de moed hebben, anderen dezelfde vrijheid te gunnen die men voor zich zelf eischt, men moet leeren ook bij anderen de waarheid die zij brengen, te waardeeren. Als uiting van bekrompenheid noemde spr. verder het opkomend' kerkism© in sommige afdeelingeu. Men schijnt soms wel eerder mennist of 'hervormd dan vrijzinnig te zijn. Dat geeft aanleiding tot al lerlei 'kleinzieligheden en daartegen moet krachtig worden opgetreden. Wij schieten in vele dingen nog te kort!, zei spr. Daar i® nog te weinig offervaardigheid' in sommige afdeelingeu, bij' vele voormannen te weinig medewer king. Al staan daartegenover vele verheugende dingen, het minder goede moge aansporen tot meerdere ijver, grooter lust om voor de goede zaak te werken. Met de hoop, dait deze dagen het hunne daartoe mo gen bijdragen opende spr. de 43e alg. verg. De openingsrede werd luide toegejuicht, D'aarna heette spr. die buitenlandsche afgevaardig den welkom. De handelingen: der vorige algemeene vergadering werden goedgekeurd. Het verslag van het hoofdbestuur over 191213, dat daarna werd uitgebracht, geeft een algemeen overzicht van den toestand der verschillend© afdee- lingen, een lijst met de gehouden lezingen is aan het verslag toegevoegd'. Al behoort theoretisch het houden van godsdienst oefeningen en het geven van catechetisch onderwijs allereerst aan de kerkelijke gemeenten, de practijk leert dat daarin krachtig werk door den Bond' wordt gedaan. Eenige mediedeelingen worden daaromtrent gedaan. Evenals over de godsdienstoefeningen mag de Bond tevreden zijn over de catechisaties; het aantal leerlingen is vrij groot- Het blijft, zegt het vcxBlag, altijd zoo te bejamme ren dat in verscheiden afdeelimgen niet meer aan lectuur wordt gedaan en dlat „de Hervorming" niet overal geregeld wordt gelezen, allereerst door de Be sturen. Da uitgaven van de Oommissie voor de Geschriften worden meest op d'e iezingavond'en aan den man ge bracht, maar het blijkt niet dat daarmee veel wordt bereikt, Op het groote belang van d© verspreiding dezer geschriften wordt gewezen. In het verslag van db commissie voor godsdienst onderwijs en godsdienstpredikinig vestigt de commis- sia de aandacht op den geregelden achteruitgang van net bedrag barer inkomsten. Brachten de collecten ook iets meer op dan over' 1911/12, aan contributie werd weer pi.m. 50 minder ontvangen dan over het voorafgaand vereenigingsjaar. Het verslag van de vereeniging van Vrijzinnige Zondagscholen m Nederland vermeldt, dat de veree niging op 't oogenblik 260 leden telt. Een paar der aangesloten Zondagsscholen werden opgeheven, maar 29 nieuwe gaven zich in den lcop van het jaar als lid op. Toch zou het getal nog groo ter moeten zijn; er zijn altijd nog Zondagscholen die in de aansluiting geen heil zien; de provinciale be sturen echter doen wat zij kunnen en zulen er zeker langzamerhand in slagen' allen van de voord'eelen te overtuigen. Volgens de vragenlijsten wordt op de Zondagscholen les gegeven door 1367 leerkrachten aan 25500 leerlingen. Deze opgaven zijn echter be neden de werkelijkheid, want niet alle vragenlijsten kwamem beantwoord terug. Volgens het verslag van de commissie voor de lie derenbundel'» van dbn Ned. Protestantenbond1 over het jaar 1912^-1913 zijn in het geheel 1756 exempla- ren afgeleverd. Het veralag van de Commissie van het Gymnasium- en Studiefonds voor Hooger Onder- wij'S (Seyffardtfond»), over het jaar 1912/T3 ver meldt, dat gedurende den cursu» 1Q12/T3 toelagen werden verstrekt aan 15 studenten in de godgeleerd- heid' behoorende tot de Ned. Herv. Kerk, aan één Doopsgezinde en aan één behoorende tot het Evang. Luth. Kerkgenootschap. Dus in het geheel' aan 17 studenten. Verder aan 11 gymnasiasten en aan t jongelieden, die zich voorbereiden voor het staatsexamen. In het geheel werd aan 31 personen steun verleend* van wie 26 bestemd' zijn voor Predikant in de Ned. Herv. Kerk. Voor het jaar 1913/'14 kwamen 8 nieuwe aanvra gen m, waarvan er 6 konden worden ingewilligd, n.l. aan 3 gymnasiasten, aan 2 personen werkende voor het staatsexamen en aan één student. Het door de commissie voor de postpropaganda over October '12 tot Juni T3 uitgebrachte verslag geeft als aantal uitgezonden boeken 3412 aan, het aantal der pakjes was 1135, dat der nieuwe lezers 228. In samenwerking met de Indische Commissie hoiopt d'e commissie na niet al^ ta langen tijd ook het werk in Lnd'ië te kunnen beginnen, zoo de financiën dit mogelijk maken. De verschillende verslagen werden goedgekeurd, den secretaris dr. I. M. J. Hoog van Nijmegen werd d'oor den voorzitter dank gebracht. Na beantwoording door den secretaris in een aan- vullingsversilag van eenige, vragen naar aanleiding van het rondgezonden jaarverslag werd dit goedge- eurd. De secretaris had' o. m. nog medegedeeld', dat 0100A vaa 611 gestegen is van 21559 tot ^löoO. Ook eenige opmerkingen op de commissieverslagen werden goedgekeurd. (De vergadering duurt voort.) Marktberichten. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Oct. Heden werd besteed voor25 zak (85 kilo) aard appelen Sch.m. f 0,— a 0,—, Julia's f 0.- a 0.—. Blauwe f 0,45 a 0.55. 8 baal gele nep f 2.30 a 0. 11 1-65 a 2-—, 408 baal wortelen f0 45 o Ho0 ra™menas f 10.70 a 1100 bieten f 8,80 a 6.60, Kg. slaboonen f 0,a 28 Oct. v.m. 57800 bloemkool le soort f6.a 11 70 2e soort 0.80 a 2.20, 34500 Roode kool f2.80 a 5 ïo' 18700 gele f 1.50 a 3.70112200 witte f2.80 a 7.70 3500 bos wortelen f 2.30 a 3.— per 100 boa. 4 wagone wittekool f 92 a 106. BO VENKARSPEL, 27 Oct. Groote muizen f 1.90 2kleine f 0.— a 0.blauwe f 1,90 a 2, Bloemkool f 8 - a 112e soort f 4 50 a 6,50, Roode kool f 2.50 a 6.— gele id. f 2.50 a 6.witte kool f 2 50 a 6,—. Bieten f 7,50 a 12,60, slaboonen f 0,75 a 1.60. Afslagvereeniging BEEMSTER, enPURMEREND Omstreken, 27 Oct. 86000 slaboonen 65 a 76 et. per 1000, snijboonen a ct, per 1000, peren f 0,a 0.per mand, appelen f 0.a 0.per mand, bloemkool f 2.10 a 6.70 per 100. Handel vlug. 0 - mand Spruitj s 55 a 90 ct. per dubb. mand. WARMENHUIZEN, 27 Oct, Aangevoerd 0 zak aardappelen f 0,per zak, 415 stuks bloemkool f0 60 a 0,80, 18000 stuks wittekool f 1,60 a 6,80, 9300 stuks roodekool f 0,45 a 4.20,stuks gele kool f 0,- a 0.- per 100. K 5 baal nepgele f 1.50 a 2.10, 122 baal uien f 1.40 a 1.70, 0 baal drielingen f 0.a 0.per 60 K.G. —0 bos wortelen, ct. de 100 bos. 200 bos stroo f 3.20 per 100 bos, 10 zak aardap pelen 50 ct. per zak. NOORDSCHARWOUDE, 27 Oct. Groote muizen 70 a 85 ct., drielingen 60 a 80 ct., Schotsche f 1.30 a 1.50 drielingen f 1.60 a 1.80, Eigenheimers f 1, a 1.10, gele nep f 2.— a 2.20, drielingen f 1.40 a 1.60. grove uien f 1.50 a 1.60. PURMEREND, 28 Oct. Aangevoerd 588 runderen, waaronder 436 vette 72 a 85 ct. p. K.G, en 152 melke- en geldekoeien f 160 a 320, prijsh. mtg., 13 stieren, 89 vette ka'veren f 0.95 a 1.15 per pond, mtg,, 221 nuchtere f 15,0 a 30,0, vlug, 1710 schapen en overhoud* f 28.a 40.prijsh. vlug., 369 vette va rkens 50 a 54 et. per kilo, vlug, 29 magere id. t 18.a 25.stug, 426 biggen f 9.a 15,—, stug, 208 ganzen f 4.80 a 5.25, 1000 mand. appelen f 2.a 4.800 mand. peren f 2.50 a 5. Kleine fabriekskaas f 33. kleine boerenkaas f 33.50, middelbare f 31.50. commissie f vol vette f aangev. 106 stapels, 893 kilo boter f 1.60 a 1.65, kipeieren f 7.25 a 8,25, eendeieren f 0,— per 100. Burgerlijke Stand. GEBOREN 27 Oct. Petrus Johannes Nicolaas Maria, z. van Nico- laas van Ommen en Cornelia Hulshof. 28 Hubertus, z. van Petrus van Diepen en Alida Geertruida Korn.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2