DAALDERS Herms. COSTER Zoon, 1 Kilo 1 Ons 18 ets. AD VERTENTI EN. Voordam C 9, ALKMAAR. schillende .plaatsen leden zich aansloten. In Nijmegen is het eerste tehuis 'gesticht. Men had reeds 2000 voor een bouwfonds hijeen, doch de vereeniiging dUrfdle nog niet overgaan tot de stich ting van een eigen gebouw. Daarom besloot zij een huis te huren en dit in te richten, dlat den 2®en Fe bruari 1013 werd geopend'. De voorzitter van het hoofdbestuur zei bij. dleae gelegenheid! dlat dtit feit een getuigenis is, dat de vereeniging leeft en zich krachtig genoeg acht om het doel dat zij nastreeft te kunnen verwezenlijken. Zij wil trachten, d'at de klacht niet meer 'kan worden gehoord1 van oppassen de ouders, dat er wel gezorgd wordlt voior kinderen, wier ouders den kinderzegen niet waard) zijn, terwijl men hen, die er naar streven goede ouders te zijn in hun zorgen en moeiten alleein laat staan. Behalve voor de stoffelijke behoeften en de ver standelijke ontwikkeling zorgt de vereeniging ervooT, dat ook het zieleleVen veraorgd wordt. De vereeniging wil kleine tehuizen omdat in groo te weeshuizen het kind niet individueel kan worden opgevoed en de opvoeders met elk kind afzonderlijk niet vertrouwd geraken. Ook 'de opneming in een gezin heeft vele bezwaren, want die meeste kinderen zullen zich toch vreemd gevoelen, al doen de opvoe ders nog zoo hun best dit te voorkomen. Ook zal men gemakkelijker één goede opvoeder voor 16 kin deren vinden, dan 16 gezinnen, waarvan in elk een kind wordt opgenomen. Ongeveer terzelfder tijd dat deze vereeniging werd opgericht, had ook een- andere vereeniging het doel kleine tehuizen te stichten, doch deze wilde alle godisdfcnlsten eh gezindten opnemen en deze naar hun overtuiging huisvesten in afzonderlijke tehub zen. De vereeniging voor vrijzinnige tehuizen wil'de daarmee niet samenwerken, omdat dan het vrijzinni ge karakter der vereeniging verloren was gegaan, terwijl deze juist de hoofdzaak in de opvoeding is. Gaat men te weirk gelijk deze vereeniging wil!, dan kweekt men geen verdeeldheid, 'hetgeen bij de andere vereeniging wel het geval is. Behalve de tehuizen beoogt de vereeniging nog een ander doel, n.l. het stichten van een verzekering- fonds. Die tot het fonds toetreedt, ontvangt *de ze kerheid dat zijn kinderen na zijn overlijden opgevoed zullen worden in vrijzinnig godsdienstigen geest.. Ook kan een uitkeering aan de moeder, Wordiem ger geven, wanneer de vader overlijdt, zoodat ze op deze wijze financieel geholpen wordt bij de opvoeding van haar 'kinderen. De hoogste jaarlijksche toelage waarop men aanspraak kan maken zal 300 per kin'd bedragen, doch ook kan men zich voor kleinere be dragen verzekeren. Het fonds zal in werking treden aOJs 125,000 zal zijn ge&tort, omdat men een solide basis wil hebben, om daarop voort te kunnen bou-'| wen. Men zal alleen lüd van het fonds kunnen zijn, wanneer men lid van de vereeniging is. Tenslotte raadde spr. aan lid te worden van de op te richten afdeeling Alkmaar, om d'e vereeniging te steunen, zestien personen traden toe. De voorzitter bracht daarna dank aan den spreker voor de heldere uiteenzetting van het doel der veree niging, waarop d'e vergadlering gesloten werd. hof, we weten den weg niet. Enkele vondsten vor men wegwijzers, sommige er van zijn onleesbaar sommige wei te ontcijferen, Het is zoo moeilijk den weg te vinden, hoe meer vondsten er komen, hoe meer de weg aan vastheid wint. Langzamerhand dacht spr., zal men wel komen tot den zekeïen weg. De rede van prof. Boeke vond veel instemming, de heer P. A. de Lange bracht den hooggeleerde een woord van hartelijken dank. ARRO'NDI'SSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 28 October. HUISVREDEBREUK. Alle goede dingen bestaan uit drieën, zal d'e niet verschenen arbeider G. B., uit Zuid-Scharwoud'e, wel gezegd hebben toen hij 14 September in Oude Nie- dorp was. Men zal misschien van opvatting over het goede verschillen, maar jedes Tierchen.niet waar? De arbeider dan werd tweemaal verwijderd uit de herberg van P. Bruin, maar ging voor dé der de maal nog eens naar1 binnen. Het gebruik maken van het scheepsrecht door een boerenarbeider mag hem volgens het O. M. op 25 boete subs. 10 dagen hechtenis ko-men te staan. TE VROEG BEGONNEN. De niet verschenen aannemer A. M. J., van Haar lem, heeft 10 September te Bergen klei gegraven van een dijk der gemeente Bergen, waartoe hij nog geien vergunning had. De gemeente beliep hierdoor een schade van 20, d'eze ils niet vergoed. Na verhooT van den heer J. van Reenen, burgemeester van Ber gen, en twee grondwerkers in dienst van den aange klaagden aannemer, eis-cbte het O. M. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. TUIN-VREDEBREUK. Om wat iris germanica te koopen kwam 19 Sep tember J. van der O., koopman te Akersloot, in den tuin van zijn vroegeren patroon E. Schermerhorn, bloemkweeker aldaar, bij wien hij meesterknecht is geweest. Na dé dienstbetrekking schijnt er een ze kere animositeit te weizen, die tot uiting kwam teen 19 S'ept. van der O. in den tuin kwam om wat te ha len. Sebermerhorn zei: „Voor jou ia niets te koop." Vier maal' moest bekl. toen het verzoek worden ge daan zich te verwijderen uit den tuin, doch hij ging zoo maar niet. Hij1 begon te mieren over zijn ge tuigschrift en ten slotte moest 'Schermerhorn vóór gaan en dan zou bökl. wel! volgen, 't Werd1 een waar combat de gamérofeité: apr'ès vous, après vousl Doch de tegenwoordige meesterknecht kwam en bekl. werd uitgeleid)". Zoo vertelde Schermerhorn, doch bekl. zei, dat -alles heel gewoon was gegaan. Heel gewoon, héél gewoon, herhaalde hij' telkens; 'hij was al direct gegaan. Een getuige verklaarde wel een beetje an ders en het O. M. werd1 door den tamelijk erg zeu renden koopman ook al niet overtuigd> vroeg 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. PHYSICA. Voor het natuur- en letterkundig genootschap So lus Nemo Satis Sapit, trad Maandagavond in de na genoeg geheel bezette bovenzaal der Unie als spreker op de heer piof. dir. J. Boeke, van Leiden, met het onderwerp: De jongste anthropologische vondsten. Spr. wilde een en ander mededeelen omtrent de wijze van het onderzoek en de wijze, waarop bouw- steenen zijn verzameld, om een beeld te geven van de onhechtheid van het ópgetrokken gebouw. De wetenschap over de afstamming van dten mensch is nog geen oude wetenschap. Voor 100 jaar nam de Franschman Cu vier "aan, dat wel de aarde een voor geschiedenis heeft gehad, doch hij hield vast aan het oude Mozaische scheppingsverhaal. Hij stelde de leer van de catastrophen op en beschouwde als laat ste schepping den mensch. Uit de leer van Cuvie-r volgde, dat onmogelijk overblijfselen van den voor- historischan mensch te vinden zijn. Dit w-etrd wel niet door al zijn tijdgenooten aangenomen. Verdere onderzoekingen gaven deze catastrophe-theorie aan den lachlust prijs. Toen kwam er kentering in de biologische wetenschap, de Da'rwin-theorie, de theo rie der evolutie, die geen vaststaande eenheden aan nam zooala Cuvier deed, won thans veld. Voor 40 jaar heeft men toen gezegd: nu moet de mensch ook ontstaan zijn uit andere soorten en moeten we de voorloopers kunnen vinden, die de schakels vormen tot vroegere geslachten. Voor dat opzoeken van vroegere vormen, tusschenvormen van dierenwereld en den mensch van than» zijn niet alleen d'e men- scheüjke overblijfselen zélf noodi-g en noodzakelijk. Ook uit oude steenen door menschenhanden bewerkt heeft men conclusies getrokken. In Frankrijk, hèt land' der prae-historische wetenschap, heeft men met groote moeite conclusies getrokken uit fo-ssielenres- ten van menschen zel'f, vaak gebroken, afgeslepen, vermorzelde beenstukjes. In Nederland heeft men nog maar één voor-historisch skelet ontdekt, dat in stukjes voorhanden is. Op vele plaatsen, waar grafheuvel-s die ligplaats van een lijk aanduiden, vindt men dikwijls niets dlan een kleine verkleuring van het zand, de geraamten hebben vaak chemische veranderingen ondergaan, zijn soms bijna geheel uitgeloogd In 1911 heeft men in Frankrijk in een grot dliep ond'etr d'an grond een skelet gevonden, dat volkomen goed bewaard bleek. Het is uiterst voorzichtig uitgegraven. Dit uitgra ven gaat dikwijls met zeer groote moeilijkheden ge paard', dikwijls vallen de vondsten, aan de lucht blootgesteld, als poeder uiteen. Van de vroegste periode heeft men uiterst weinig gevonden, wel vond men een en ander, dat een in druk kan geven, hoe de voor-historische mensch er uitzag. De meest belangrijke en interessante vond sten dateeren van de laatste tien jaren. Spr. wees er op, dat er een bepaalde tijd was in de ontwikkeling der aarde, welke voor het menschelijk geslacht van het grootste belang was, n.l. de ijstijd. I gaf f 5 boete subs. 2 dagen hechtenis tegen B. senior In den ijstijd kwam in den loop van duizenden jaren I eilschen. BELEEDTGING. 't I» niet veel moois, wat de arbeider J. D. A. te Uitgeest 27 Sept. op den Middenweg aldaar den ge meente-veldwachter Elmers naar het hoofd heeft ge slingerd. Had) hij! zijn invectiven binnengehouden, dan zou hij niet de 'kans loopen 10 boete te moeten betalen of in plaats daarvan 5 dagen afzondering te ondergaan. Zooals A. M. B., de vrouw van P. Veld te Berkhout 8 September S. Waterdrinker, winkelier en 10 Sep tember O. Edam, arbeider, beiden aldaar, gekwalifi ceerd heeft, neen dat zullen we nu maar niet neer schrijven. 't Is nog al een scheldpartij geweest. Wat de oorzaak precies geweest is? Waterdrinker heeft naar aanleiding van de bevuiling van een kar tegen bekl. gezegd: „Leelijk wijf, ga naar huis." Geen com pliment voor een dame, vond de president. Water drinker zou toen volgens bekl. tegen haar gezegd hebben.... lees maar: zwijn, maar 't was een ander woord en zij had daar toen een scheldwoord1 van afgeleid: zwijne.... jager. Doch volgens W. en nog een getuige, een hupsch dienstmeisje met een aardi ge pleureu'se, had Waterdrinkerr geen woord gebe zigd, dat aanstoot kon geven. O. Edam had 10 Sept. heelemaal geen aanleiding gegeven, hij heeft de vrouw nog nooit een woord waardig gekeurd. Het O. M. vroeg 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, waarop bekl. van eeuwige plagerijen gewaagde en de president er haar op wees-, dat ze als lastig bekend staat, haar nog den raad gevende, verder niet in ruzie, doch desnoods in onverschillig heid met haar buren, waartoe Waterdrinker de eer heer te behooren, te leven. MISHANDELING. O. B., arbeider te de Rijp, heeft 22 September al daar zijn collega A. Wijs weinig collegiaal behan deld1; hij gaf hem een slag in het gezicht. Bekl. ver keerde nog in de navieugde van die Rijper kermis, was niet heelemaal zwaanwit en reed zoo hard met zijn ket, dat een vriendelijke waarschuwing hem be reikte. Deze meende hij echter met de gepleegde mishandeling te moeten betalen. Eisch 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. A. B., tuinder te Limmen, moest terecht staan wegens mishandeling van den 14-jarigen J. S'tet. Deze was aan het vechten met den even ouderen zoon van bekl. en toen greep vader dien jeugdigen Stet beet, smeet hem tegen den grond en sleurde hem een eindje mee over den weg. De jongens kunneta het niet erg goed samen vinden, Stet had zijn mede- dorpsbewoner uitgescholden voor „witte geep" en d'eze schold toen terug. Toen werd Stet kwaad en deze stelde zich verdekt op. Hij kreeg het zoontje van B. te pakken, do,ch ook vader B. had zich ver dekt opgesteld- en nu weird Stet aangegrepen. Volg de het mishandelingetje, dat den Officier aanleiding ijs van de Pool over Europa. Er vol'gdle een reeks van afkoelingen en verwarmingen, zich telkens uit strekkendie over langdurige perioden. De bewoners van de koude periode woonden, ter hunner beschut ting, in holen. 'Gelijk met hen leefden de mam- mo uths, de dieren van de koude periode. Van de jongere, warme periode heeft men overblijfselen ge vonden in de kiezelbermen aan dien- kant van rivie ren, waar men zich bezig had gehouden met jacht en visscherij. Latere overblijfselen, van een nu volgen de koude periode zijn weer gevonden in holen, maar nu minder diep in den grond. De steemem wapenen, t-m1611 er vindt, zijn beter bewerkt. Uit de ver schillende ligplaatsen en de betere staat der wapenen en werktuigen, 'kunnen conclusies worden getrokken omtrent ouderdom en betere 'levensomstandigheden. Spr. liet nu tal van lichtbeelden zien, waarbij het gesprokene werd toegelicht. Verschillende vondsten warden geprojecteerd en die moeilijkheid van het on derzoek door spr. aangetoond. In Europa worden wel vondsten van den anthropos aangetroffen, die op laag staande kenmerken wijzen, maar er is geen spra ke van overgangsvormen. Men weet er nog bitter weinig van. We zijn, eindigde spr., als in een dool- DLEFSTAL. P. M., veldarbeid'er te Wervershoof, „zat laatst in een schuitje", doch niet met het weizen, waarvan het couplet, waaraan de woorden tusschem aanhalings- teökens zijn ontleend, spreekt. Hij had f wais 23 September balgger in zijn schuitje, nu juist niet iets om een hart in feilen minnegloed te zetten. Hij had dezen bagger van een verboden plaats gehaald, namelijk uit een dfijk-graeht van het Waterschap de „Vier Noorder Koggen". Voor negen stuivers per schuit zeide bekl. den bagger te betalen aan zijn baas Klaas Smak, die hem echter geen opdracht had 'ge geven. Het O. M. vroeg 5 boete subs. 2 dagen hech tenis tegen den baggeraar. Ook T, van S. heeft 23 -September bagger ge trokken uit de dijkgracht van „de Vier Noorder Koggen". E'isclr 5 boete subs. 2 d'agein hechtenis. HONDENBELASTING BETALEN 1 E. M., veehouder te Anna Paulowma, J. G., koop man, W. N., dito, F. van R., arbeidter, P. 8., koop man, P. S., dito, A. van S., melksllijter, alen- te Hoorn, zouden wanneer ze verschenen waren, we gens het niet aangeven van hun canis in de belasi ting 6 boete subs. 1 dag hechtenis hebben hoorem eischen. VERNIELING. J. M. K., los werkman te Amsterdam, heeft ter ge legenheid van de Hoormsehe kermis een zeil in de tent van Hommersom stuk gesneden. De bereïijagei' (Ohodaisjewitz was thans als getui'ge verschenen. Het O. M. vroeg 15 boete -subs. 5 dagen hechtetus. BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 20 tot 25 October zijn in het badhuis van „het Witte Kruis' genomen 73 kuip baden, 90 regenbaden 1« klas «q 146 regenbaden 2e klas tezamen 80S Kaden. Ingezonden stukken. HET VE'RLICHTINGS VRAAGSTUK TE HEILO. Geachte Redactie, Het zij me vergund naar aanleiding van de laatste raadsvergadering m deze gemeente eenige beschou wingen te wijden aan het verlichting,svraagstuk, dat terecht de belangstelling van vele ingezetenen bezit, Dat ik eerst nu hiertoe overga, vindt zijn oorsprong in de heden ontvangen weigering op het verzoek, om mij even inzage te geven van het schrijven der Hel' dersche firmai Spruyt en Bakker. Toen ik enkele dagen na de raadszitting den burgemeester dat ver- .zoek deed, had deze niet het minste bezwaar daaraan gevolg te gelven: het ®tuk was -in circulatie bij de raadsleden, doch zou zoo spoedig mogelijk worden opgevraagd. Tweemaal ben ik nadien ten raadhuize geweest, den eeristen keer werd mij medegedeeld, dat de burgemeester vergeten had het aan den heer van der Molen te vragen, en vandaag vernam ik, d'at die er bezwaar tegen had. Ik wemsch hierbij enkel op te merken, dat het stuk den Raad door bemiddeling van den heer van dter Molen, wethoudter, op zeer on gewone wijze heeft bereikt en dat men elders evenmin als de burgemeester hier aanvankelijk be zwaar zou maken een belangstellend ingezetene gele genheid te geven kennik te nemen van den inhoud van een schrijven, dat een punt van behandeling in een openbare raadszitting heeft uitgemaakt. Te meer moet de weigering bevreemding wekken omdat het alweter de heer van der Molen is geweest, die den Raad heeft geleid in een richting, waar dit college het aanbod der heeren Bakker en Spruyt het gemakkelijkst kan ontmoeten. De heer Van der Mo len toch was het die het voorstel deed om de koeten van een nieuwe verlichtingswij ze te laten 'betalen door wie ervan kunnen proHteeren en is het won der, dat enkele raadsleden na dit besluit nog te meer onder de bekoring kwamen van'het aanbod, hetwelk elk gemeentelijk risico uitschakelt,, d'aar die firma het heele verlie's voor haar rekening neemt en aan de geme!ente bovendien de helft der' winst toezegt? Twee kwesties dóen zich 'hierbij voor. In de eerbte plaats geldt artikel 240' i der Gemeentewet, waarop de voorsteller zich beriep voor de openbare ver 'ichtang van straten en wegen, en daarom gaat het 'hier juist niet: wiji hebben hier, zonder dlat alleen zij die er van kunnen proifiteeren 't betalen, een openbare verlichting, -die zoo g-oed is, dat het bepaald jammer is het niet branden 'der straatlantaarns zoo vaak te moeten waarnemen; wij wenschen alleen betere ver lichting in onze huizen. Wil men dus de nieuwe be lasting invoeren, dan vaart men eigenlijk ondier val- sche vla-g en het is dunkt me een open vraag, of men wel in veilige haven zal aankomen. En voordat men er toe overgaat, de gameentenaren te verdeelen naar gelan-g ze ai of niet kunnen profiteeren van een ge meentelijken maatregel, bedenke men wèl, welke ge volgen dit benepen standpunt in de toekomst heb ben kan. Hoe het aanbod dór firma Bakker en Spruyt in den Heii-oër raad' een ernstig punt van overweging kan uitmaken is mij een raadsel. Wat spreekt daaruit een kleinmoedigheid, een gebrek aan durf, een gemis aan zelfvertrouwen 1 Daargelaten, dat genoemde firma ni'et de minste zekerheid heeft, dat Alkmaars gemeentebestuur bereid zal zijn, haar als -tusschen- pers'oon te erkennen, meen ik, dat het gemeentebe stuur van H-eilo' zich een brevet van ómvermogen zou geven, indien 'het op een -diergelijken voorslag inging. Het spreekt immers vanzelf, dat die firma het aan bod niet doet, omdat ze Heilo zoo'n Hef dorp vindt. Zij durft de risico aan, omdat ze er winst in ziet. Welnu, zou een gemeente eten risico niet kunnen dragen, dat een particuliere firma op zich wil ne men, en zou een gemeente zich met de helft eener winst tevreden moeten en mogen stellen, wanneer1 zij, afgezien nog van andere voordleelem db heele winst kan krijgen? Verscheidene buitengemeenten ontvangen gas van een stedelijke gasfabriek - het zou interessant zijn na te gaan, hoevelen of liever hoe weinigen voor de distributie d'e hulp van dusdanig tusschenpersoon hebben ingeroepen. In den Heiloër raad trad zoo sterk de wenscbelijkheidl van een dergelijke hulp op den voorgrond, dat men bijkans scheen te vergeten, dat men zich zieltf tot Alkmaar heeft gewend) en dat d'e gemeente Alkmaar Heilo een aanbieding heeft ge daan. Gelukkig maar, dat men, alvorens een besluit te nemen, besloot ook nog naar den gaskant van het verlichtingsvraagstuk een onderzoek te doen instel len.. Het zou trouwens al te vreemd zijn geweest, indien men ma-ar d-adellijk tot aanschaffing van elec- triciteit ware overgegaan. Zelfs zou men niet ver antwoord zijn geweest, indien men reeds nu had be sloten, dat er een andere verlichtingswjjze zou wor den ingevoerd. Niets immers wisten de raadsleden van de mee ning der burgerij. Het lot is Heilo gunstig geweest - de stemmen staakten gelukkig over een desbetref fend voorstel. De Gemeentewet bepaalt, dat er een nieuwe stemming moet plaats helbben in een vol gende, niet in de volgende vergadering, zoiodat er volop gelegenheid is een weg te bewandelen, welke men tot dusverre geheel ten onrechte links heeft la ten liggen, de weg die lei'dt naar d'e b u r g e r ij. Door haar buiten deze zaak te houden, gelijk men dli't tot heden deed, loopt men gevaar het evenwicht der financiën op moeielijk te herstellen wij-ze te verbre ken. Het wil me voorkomen, dat d'e Raa'd-, alvorens een definitieve beslissing te kunnen nemen, gelegenheid' moet heb'ben gehad te weten wat er in dleze gemeen te gewenscht wordt. Daartoe dienen d!e rap porten van beide deskundigen openbaar gemaakt en in het openbaar besproken te worden. Ieder belang stellend burger moet in staat gesteld worden, na te gaan, wat hij zal hebben te betalen, voor ga® en wat voor electri-citeit als er een bepaald aantal aanslui tingen zijn in de tarieven moet inbegrepen zijn de winst, die de gemeente moet maken om haar on kosten geheel of grootendeels vergoed te krijgen, on kosten, die hoofdzakelijk zullen bestaan in rente en aflossing van het te leenen kapitaal voor den aanleg. Op deze wijze kan ieder voor zich een keuze doen en wanneer de gemeentenaren nu de gelegenheid krij gen te verklaren, welke verlichtingswijze zij' 'bereid zijn te nemen, dan heeft dé Raad! althans één be trouwbaren maatstaf, welke thans teneenenmale ont breekt en welke heel' wat' meer waarde heeft dan nietr bindende sympathiebetuigingen. Uit het resultaat van een dergelijke wijze van bandelen kan immers ulijken of een nieuwe verlichtingsmanier in deze ge meente gewenscht wordft en zoo ja, welke die groo te te ■imancieele zekerheid biedt. Zou „Heilo vooruit," welke vereeniging er reeds veel toe heeft bijgedragen, om het verl'iohtingisvxaag- st.uk tot oplossing te brengen, niet het initiatief wil len nemen om te komen: a. tot de openbare bespre king der rapporten; b. het inzamelen van bereidlsver- klaringen? Zij zou daardoor een zeer belangrijk werk verrichten en aanspraak hebben op de erkentelijkheid van allen, die het wel meenen met Heilo en zijn toe komst. Intusschen zij kan weinig doen, zoo zij niet de volle medewerking krijgt van het gemeentebestuur. Kan de poging niet van haar uitgaan, dian zou het gemeentebest. deze zaak zelf ter hand kunnen nemen, al zou dit minder gewenscht zijn. Hoofdzaak is ech ter, diat een dusdanige poging geschiedt en dlat het gemeentebestuur, overtuigd' van het groote belang dat er voor onze gemeente en hare toekomstige ont wikkeling op het spel staat, alle geheimdoeflerij laat varen en doet wat in zijn vermogen iis om een meer openlijke en meer openbare behandeling te bevorde ren. Ik meen, voorloopig althans, te kunnen eindigen, in de hoo-p met bovenstaande beschouwingen er iets toe te hebben bijgedragen om te doen inzien, hoe ge wenscht het is, dat men zich herstelle van db ver blinding, door een aanlokkelijk schijnend aanbod veroorzaakt, en voorts dat er méér licht gaat schij nen over de vraag, wat inzake de verlichting voor Heilo het beste is, licht, dat men voor een niet ge ring deel kan opsteken bij de burgerij, die men tot 'dusverre in dezen -geheel uitgeschakeld heeft. E. C. H. Chr. BRUINS. Heilo, 27 'October. Mijnbeer de Redacteur, Mag ondergeteekendte nog even eenige ruimte in uw veelgelezen Courant, bij' voorbaat mijn dank. 'k Dacht het wel, tegenspraak te moeten hooren of lezen aangaande mijn stukje 'in uw blad van j.l. Donderdag, zoo moet bet gaan. Beter de zulken als degenen, die altijd maar onverschillig zijn, of zich niet eens de moeite getroosten warm te worden. Het blijkt dan ook uit' den beer Klomp'ls betoog dat de mensch zich nog warm kan maken al1 is bet veelal een warmte waar Uilenspiegel van spreekt „Waar 't rookt is bet warm1" en warm zijn, al' is bet nu een rookende warmte, is toch heel' iets anders dan dood, dood), en nog eens dood, i -9 dood daarom dank voor uw stukje. Verder moet ik den beer Klomp even melden, d'at wel Dr. A. M. de Hartog de man is, die de stoot durf de te geven waardoor bet kwam tot oprichting van een Bond van Vareenigingen „de Middaghoogte" evenwel is bij niet de eeni'ge waarop te rekenen valt om 'lezingen, cursussen enz. te lei'den, integendeel! De afdeeling welker alhier staat opgericht te wor den, mag reedls constateer en dat twee, drie weten schappelijk toegeruste mannen, wonendie in Alkmaar of onmiddellijk er bij gaarne genegen zijn lezingen, cursussen, en debat-avonden te houden. Te Amsterdam en den Haag is bet getal van de zulken reeds zoo boog, dat men daar niet eens kans ziet, ze allen vooreerst een beurt te geven dat z'iet er toch anders uit 'dan wanneer Dr. Hartog dit zaak je alleen moet opknappen. Neen, neen, er zijn nog velen in bet land' die. den knie nog niet voor Baal hébben gebogen al komt d'e klacht van alleen-zijn spottend uit die pen van een eerlijken tegenstander. Ten slotte maak ik U even, de opmerking d'at d'e beer A. H. Gerhard, door U genoemd als ook één die volgens U de volle, zuivere objectieve resultaten der wetenschap den volke verkondigt (van voor vijftig jaar? immers niet de hedendaagschewaar ik in mijn stukje op wees) nog dit jaar staande in debat tegenover Dr. de Hartog o-.a. dit zei-db: „Voor zoo een woord, voor zoo een overtuiging sla ik de bajo net af" 1 C. J. T'JADEN. Ingezonden mededeeftagen. UITSLAG VEILING. Alkmaar, 27 October 1913, Notaris <?ottm»r te Obdam. Het woon- en winkelhuis met erf a/d Oostzijde ▼/d St. Annastraat te Alkmaar, wijk C,n© 17, Sectie B no, 568, groot 1 A- 24 cl. Kooper de Heer J. Schoen voor f 2805. Het huis, waarin smederij met erf aan de Nieuw- poortslaau te Alkmaar, Sectie E no. 2118, groot 8 A. 40 c,A. Str. de Heer S. Vreeker op f 1310. De veiling bij afslag zal plaats hebben op Maan dag 3 November 1913, 's avonds 6 uur, in het café de Kroon" aan de Kaasmarkt, alhier. Het Hoerenhuis met erf en tuin aan de Zuidzijde v/h Verdronkenoord te Alkma*r, Wijk D no, 76 met een vrije steeg, uitkomende a»n de Laat, Sectie B no. 8287, groot 2 A. 28 c.A. Str de Heer J. Daal- der f 8020. De veiling bij afslag zal plaats hebben op Maan dag 3 November 1913. 's avonds 7 uur. in het Ca de Burg" a/d Gedempte Nieuwesloot, alhier. UITSLAG VEILING BIJ AFSLAG gehouden den 27 October 1913, ten overstaan van P. C. van Toornenburgh, notaris te Alkmaar van: Het woon- en winkelhuis te Alkmaar aan de Korte Nieuwesloot no. 20, hoek Ramen. Strijkgeld de Heer S. Pluimgraaf? f 2565. Niet verhoogd. VULPENHOUDERS. If.T. Boek- en Handelsdrukkerij, v.h. INT. TEL. No. 3.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 6