DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im ISo. 254 Honderd en vijftiende jaargang. VRIJDAG 31 OCTOBER. FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Onder Suggestie. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALRMAARSCHE COURANT AEKMAiAR, 31 October. Hoéwei de verkiezingen voor de Fransche vo'lks- ver tegen w-o or d'i'ginlg eerst inl Mei zullen plaats heb ben, zijn de voorbereidingen al druk aan idan gang. En afgaande op de verschijnselen, wel'ke er tbans reeds waar te nemen! vallen, mag men de voorspel ling wagen, daf de' verkiezingsstrijd met buitengewo ne felheid zal worden gevoerd al zal men waar schijnlijk niet argumenten trachten te ontleemen aan vuist en revolver, gelijk dit in de afgelteopen dagen in Italië is geschied. Bij da vorige verkiezingen, acht en vier jaar gele den, heeft de meerderheid der kiezers een zeer sterke zuiver radicale meerderheid! naar het parlement ge lzouden. Het gevolg hiervan was, dat de radicale partij had te beschikken! ever het president schap der republiek, over het kamerpresldtentschap en over versoheiden minister-portefeuilles. En zoo. werd da heer FaKièr'es bekleed met bet hoogste ambt in den Staat, werd de heer Brisson president der Kamer en werden de premiers uit de Kamer meerderheid gekozen. De tijden zijn veranderd. De radicale meerderheid is geslonken, idle radicalen hebben het presidentschap der republiek verloren zij hadden den heer Pams voor deze functie bestemd, terwijl de republikein- sche meerderheid den heer Poincare da overwinning diaed! behalen. In de Kamer werd de heer Brisson vervangen door den heer Deschanel, ongetwijfeld een uitnemend president, maar altijd door de radicalen bestreden. En de ministeries werden samengesteld door de heeren Briand en Barthou, die eveneens steeds bestrijding van den radicalen kant vonden. Op het laatste congres der radicale partij te Pau is de heer Combes als leider bijna vervangen door een politicus, die thans een geduchten strijd tegen de radicalen voorbereidt I Geen wonder, dat verscheiden radicalen met onge rustheid! de verkiezingen ingaan: zijl vreazen nog grooter verlies van macht en van invloed. Enkelen hunner hopen op een samengaan met dte revolution- naine socialisten, zij .geven reeds lonkjes in die rich ting, maar tot dusverre tevergeefs. Andere radica len hebben da partij, verlaten en gaan afzonderlijke groepen vormen. Een nieuwe partij-foraiatia is voorts tot stand gekomen onder leiding van den beer Briand, welke zich de partij der sociale democratie heel wat anders dan sociaal-dtemocratie noemt. Eindelijk is er nog een fractie ontstaan onder dien naam van onafhankelijke socialisten, onder leiding van dan heer Miilerand, welke met -de radicale partij finaal gebroken beeft en veel vooruitstrevender is dan de partij" van den heer Briand'. En alsof dit alles nog niet mooi genoeg was, zegt een Franseh journalist, aan wien wij hier gegevens ontleenen, spreekt men ook notg van een nieuwe groep van ontevreden republikeinen, die een Jtópu blique populaire;" gaan vormen, welke partij reeds moet beschikken over goede financiën en o.a. prins Victor tot aanhanger en -geldschieter moet hebben. Roman naar het Duitsch van O. ÖROME SOHWIENING. 43) o— To.en commissaris van Rinsichoten, na te Rotter dam de weduwe Bla-sma en de roode Peggy in ver hoor te hebben genomen, naar den Haag terugge keerd was, dreef zijn onrustig gevoel hem wed'er naar Lizzie: De hoofdverpleegster liet h'em in de kamer van den do eter. „Er is reeds iemand naar u toegezonden/' zeide zij De dokter kwam hem tegemoet. „Kom binnen, als ik u verzoeken mag. Het meisje, Lizzie Potter, heeft weer een aanval van vreeselijken angst gehad. Zij zeide herhaaldelijk, dat de man, waar zij' zoo bang van was, zich i!n de buurt ophield baar kwam halen, Zij moest naar hem toe wanneer hij haar riep." „En gelooft u dat er een bepaalde oorzaak is voor die vrees?" „Na die scène van vanmorgen, ja. Die man beeft zeker een akelige, een verschrikkelijke macht over de zieke. Zij zal wegloop-en van hier om naar hem toe te -gaan, indien die misdadiger het inderdaad zou durven wagen in de nabijheid van het huis te ko nten." „Kan ik door een anderen uitgang dan dezen het hui-s uitgaan?" „Ja zeker; waarom?" „Ik wou een paar agenten laten konten om mij te helpen; want waarschijnlijk hebhen wij m'et een ge vaarlijken misdadiger te do-en." „Kunt u bij het invallen van die duisternis terug zijn?" „Ja zeker. Nog één vraag: kunnen wij ons verstop Waar deze groote versnippering o.p uit moet loo pen, valt nog niet te zeggen. Misschien dat een han dig politicus er nog in slaagt om de radio-alen weer tot elkaar te brengen. Het heet trouwens nu reeds, dat de heer Caiilaux bezig is een groep te vormen, uitsluitend uit aanhangers van de radicale en de so- cialistisoh-iadicale partij' te vormen, een groej^ wel ke, zoo ze kon beschikken over 140 stemmen in de Kamer, .op het beslissende oogenblik wel de mede werking zou vinden van de 75 geunifieerde socialis ten, om heit tegenwoordige ministerie-Barth-ou een beentje te lichten. Wat daarvan aan -is zal wel spoedig bekend zijn niet onwaarschijnlijk zal heel gauw de kabinetskwes tie gesteld w-ordCn en dan kan blijken of aan het Fransche kabinet hetzelfde lot is beschoren, dat het Spaajus-che ten deel viel, dan wel, dat het achter zich een betrouwbare meerderheid en tegen zich een ver snipperde minderheid heeft. In elk geval zal deze parlementaire ontmoeting slechts een voorpostengevecht zijn in den gr-ooten elector alen strijd van -de komende Meimaand. Gemengd nieuws. EEN NIEUWE VEREENIGING. 11 November a.s. wordt te Utrecht een vergadering gehouden om te komen tot die stichting van eene vereeniging Het Nederlandsche Volk. Deze veree niging beoogt, blijkens d'e aan de N. R. Crt. toege zonden concept-statuten, zoo mogelijk een band te vormen tusischen de instellingen en personen, die deelnemen aan d'e studie der bevolking en -om den toestand des volks zoo alzijdig mogelijk te bestudee- ren, wijl eerst bij dergelijke studie bet onderling verband der verschijnselen! zi'ch laat opsporen. Aan het geestelijk en zedelijk leven, zoomede aan den lichamelijken toestand des volks zal, vooral aan vankelijk, bijzondere aandacht moeten worden gewijd, eensdeels omdat juist in die opzichten onze kennis zoo gebrekkig is, andlerdeels omdat het studiemate- rieel, dat reeds in allterlei instellingen opgestapeld ligt, hieromtrent meer in het bij'zondar 'licht kan ver spreiden. Maar daarnaast zal ook de ©economische zijde van het leven des volks met zorg moeten worden be&tu deerd1, niet het minst wijl wisselwerking tusscben d'e oeconom-ische factoren en den geestelijken, zedtelijken en lichamelijken toestand mag worden aangenomen. Die vereeniging zal zich toeleggen op de vorming van een centrum (een instituut), geheel gewijd aan de studie der bevolking, waar de gegevens, welke al lengs van onderscheidene zijdte kunnen worden ver wacht, worden bewerkt. Het comité van oprichting bestaat uit de heeren mr. D. van Blom, hoogteer aar te Délft, -dir. G. Her mans, hoogteera-ar te Groningen, dr. O. A. Pekelha ring, hoogleeraar te Utrecht, dr. D. Schermers, ge neesheer-directeur van het christelijk sanatorium te Zeist, dr. J. H. Sehuurmans Stekhoven, inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigengestichten, deze laatste tevens secretaris. geweest van een bodle op omliggende gemeenten en in diie dienstbetrekking was 't nogal eens voorgeko men, dat hij voor ingezetenen van die gemeenten in d'e stad 't een of ander moest bestellen en mede brengen. Toen hij nu echter uit zijn dienst bij den bode was ontslagen, maiakte hij valschelijk ten name van den een of anderen ingezetene van Loosduinen bestelbriefjes op eni nam daarop bij winkeliers alhier goederen in ontvangst. Zoo wist hij zich o.a. toe te eigenen eenige paren schoenen, fietsbanden enz. enz. De aangehoudene ging bij zijn handelingen zelfs zoo brutaal t© werk, dat toen een houder van een schoe nenmagazijn, bij wien hij op ©en door bem opgemaakt bestelbriefje eenige paren bottines „op zicht" bestel de, deze schoenen daarop bij een bode liet bezorgen, hij d-e schoenen bij dien bode kwam halen om ze zelf te bezorgen." GEMEENTERAAD' YAN ZAANDAM. In die gisteravond gebonden raadsvergadering werd een adres- van de af dealing van het Nederl. Onderwij zers Genootschap, houdende verzoek, B. en W. uit te noodigen ook de afdeeiing om onderwijs-adviezen te vragen, naar B. en W. om advies gezonden. Vervolgens werd een principieel debat gevoerd over de afschaffing van die kermis. In de huidige financieel© omstandigheden hadden sommigen hier tegen ernstige bezwaren, zelfs voorstandiers overigens van de afschaffing. Slechts 3 leden verklaarden zich voor d'e afschaffing. Ook het voorstel van dten heer Baas tot wijziging van de verordening op d'e publieke vermakelijkheden, zoodat het mogelijk zou worden van die belasting vrij te 9tellen bijeenkomsten met ©en godsdienstig karak ter, kreeg slechts 3 stemmen. Aan de woningvereemiging Goed wonen zal een voorschot van 124.000 wonden verstrekt. De eerste aanvrage lui-ddie 140.000. Ten slotte werd besloten, dat de gemeenteraad een adres zal richten tot de H. IJ. S. M. en tot den mi nister van waterstaat in zake het aankomen van de treinen op het vierde perron van het GentraaLSsta- tion te Amsterdam. EEN LPLICHTER. Naar het Huia van Bewaring te den Haag is over gebracht een 17-jarig© jongen ter zake van het ple gen van oplichting ten nadeel© van verschillende winkeliers aldaar. De jongen was vroeger in dienst pen in de ziekenkamer?" „Er is een kleerkast, of liever een kapstok met een gordijn er voor." „Da't is voldoende." Toten het donker werd verborg van Rinschoten zich met zijn agenten achter het gordijn, hij' zel'f het dichtst bij dte deur. Hij was veel zenuwachtiger dfan hij zelf wist. De bovennatuurlijke macht die hier aangewend werd, had ietls onbehagelijks, 't was of het zijn krachten verlamde. Toch twijfelde hij1 er nog steeds aan of Potter in da val zou loop-en, Hij' had verzocht, dat de kamerdeur niet op slot gedaan zou worden, die pleegzusters werden nlaar de achterste kamer gezonden; d'a'ar bleef de doctor bij haar om bij de geringste poging die het meisje moteht doen om te ontsnappen, toe te schieten. Li-zzite lag -onbewegelijk in haar bed. Plotseling richtte zij zich op. „Hulp! hulpl hij komt!" riep zij Van Rinschoten en zijn manschappen wachtten in de grootste spanning; o.p hetzelfde oogenblik (knarste de dteur. „Lilzziel" zeide een bevelende stem met een met'aal- aehtigen klanlk, „doe dezen mantel om en vo'ig mij." Op hetzelfde oogenblik gaf dte commissaris een ge weldigen -schop tegen de deur, zood'at deze in het slot vloog en van achter het gordijn schoten van Rinschoten en de beid© agenten -op Potter af, die een der politiemannen een harden vuistslag toedien de, die h-em achteruit deed stuiven. Mlalar op het zelfde oogenblik had van Rinschoten de armen van den misdadiger als 't ware met ijzeren schroeven om sloten en de tweede agent hield hem bij de keel vast. Nog geen twee minuten waren voorbij gegaan of Potter was .geboeid en met hetzelfde rijtuig waarme de 'hij met Lizzie had willen wegrijden werd hij do.or de agenten naiar het politie-bureau gebracht. Ho-ewall knarsetandend moest Potter -zich wel schikken in zijn lot. En wat van Rinschoten in geheel niet gedacht ha'd geschiedde. Hij bekende alles toen hij in verboor werd genomen. Bij een laatste opwelling van het goede dat in hem was, ont- DEI ONTSLAG-EN ONDERWIJZER. De gemeenteraad van Ambt Hardeniberg beeft met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen het verzoek van den heer H. Meertens, om terug te komen op het besluit, waarbij hem ontslag te ver leend als onderwijzer te Kloostergaar, omdat hij ge weigerd had d'e kinderen nationale liederen te leeren De heer M. betuigde zijn spijt over het gebeurde. Er was een verzoek van 59 ingezetenen ingekomen ter ondersteuning van zijn verzoek. (N. R. Ot.) OM! VAN TEI WATERITAND'EN. De heer F. G. Waller te Delft, schonk indertijd het personeel der Ned. gist- en spiritusfabriek 20.000 voor den bouw van een nieuw vereenigings- gebouw. De totale kosten bedragen 50.000. Door onbekenden te het ontbrekende 30.000) reedis bij een gebracht. De volgende week, schrijft de Tel., wordt aangevangen met den bovenbouw. Het gebouw zal bevatten een) comediö- en concertzaal, alsmede kleinere zalen. UIT WARMENHUIZEN. In dte vergadering van de Tuinbouw-vereeniging „de Noord" gaf na opening de voorzitter, de heer P. Slot K. Rz. het woord aan den secretaris, den heer P. Tromp tot het lezen der notulen van de ledenver gadering van 1 April 1913. Deze werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. hief hij Lizzie van alle schuld, daar zij zonder er iets van te weten in een toestand werd gebracht, waarin zij geheel beroofd van haar eigen wil, blindelings zijn bevelen moest opvolgen. Met even groote bereidwil ligheid 'beantwoordde bij' da vragen omtrent Lizzie's afkomst, zoover hij daar zelf van op de hoogte was. Hij- werti' naar die gevangenis gebracht en verkoos dien eersten nacht een snellen dood boven het lhnge verblijf in d'en kerker, dat hem wtaehtte. Een klein mesje, dat men vergeten had hem- af te nemen, was daartoe voldoende. Hij had geen andere medeplichtigen genoemd dan Wapstra, en ook van Linteloo's behuld had hij te gengesproken. Maar toen hij hoorde» 'dat deze dood was, had hij met 'n boo-slalardig lachje gezegd: „Zoek in uw registers maar naar een zekeren 'Smeedtes. Dat is een goed'e kennis van ui Hij en van Linbeloo wa r'en dielzel'fde persoon. De diamanten van den Radja zijn ons duur te staan gtekom'en. Er rust zeker een JaVaansdhe vloek op; zij zijn doodèiijk voor hern die er de handen naar uitstrekt." Dat waren zijn laatste woorden. Verder© vragen beantwoordde hij met een somber stilzwijgen, totdat bij in de cel gebracht werd, waaruit hij niet mteer le vend zou terugkearen. DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. FOLTERENDE TWIJFEL. Toen Kartel van Rinfechotem den volgenden morgen weer uit Del'ft vertrok om naar den Halag terug te keeren, ging tante Betty met hem mee. Zij had haar neef net zoo lang gesmetekt haar naar het kind van haar ongelukkige zuster te brengen, dat Karei niet langer weerstand kon bieden aan haar verzoek. Hij had 'er zi'ch echter met kracht tegen verzet toen ook d'e jeugdige letterkundige hem -smeekte mee te mo gen gaan. „Neen, beste mijnheer Help-ert, ten eerste is u zelf nog niet sterk genoeg en ten tweede zou het bezoek van twee personen het kind te veel opwinden. Voor de commissie tot nazien der rek-ening van 1913 werden op verzoek van het Bestuur door den heer Koenen aangewezen die heeren K. Quant, D. Mo'sch Mz. en H. die Nijs. Het voorstel van den heer D. Moseh Mz. om het presentiegeld voor dte bestuursleden op de bestuurs vergaderingen van 50 e. per1 lid en per keer te verla gen, werd met 34 tegen, 6 vóór en 8 blanco verwor pen. Over coöperatieve aankoop voor het bedrijf zei de voorzitter dat dit volgens zijn meening niet de moei te zou zijn. Misschien was -de commissie hiervoor benoemd1 niet actief genoeg geweest of misschien be stond onder de leden geen behoefte. Eer waren slechts 146 stel erwtenruiters besteld. Deze kwamen met de vracht mee op 48 c. per stel. Da Nederl. Hei demaatschappij! heeft de 140 stel geleverd. De voorzitter w-enscht het oordeel der ledten te ver nemen of coöperatieve aankoop gewenscht is of niet. Het oordeel der vergadering was: wèl coöperatieve aankoop, bijv. van ro-ttingmandten, die per stuk -ge woonlijk 24 stuivers kosten en bijl groote hoeveelheid 7 stuivers minder. De voorzitter die ook lid van de commissie voor aankoop was, bedankt voor die functie en in zijn plaats wordt bijl acclamatie benoemd de beer A. de Groot Jbz. Da commissie zal gaarne zoo spoedig mogelijk dte verschillende bestellingen der leden no- teeren om tijdig klaar te (kunnen zijn. Hierna werd ter sprake gebracht een ingekomen verzoek van d'e vereeniging „Samenwerking" te Har rencarspel om -de ijsschuit te mogen huren ten einde vaart van H. naar W. bij' vorst te 'kunnen open houden. Hierover geraakten vele tongen los. Yelten meenden, dat de ijsschuit wèl verhuurd kan worden aan Samenwerking, doch 'alleen als het niet vriest; bij vorst dient dte ijsschuit te Warmenhuizen te zijn. Toen echter schipper Bakker had gezegd, dat, voorzoover noo-dig, zijn ijsschuit ook voor de bouwers van W. beschikbaar is, zonder vergoeding, evenals vroeger, werden d'e tegenstanders wat kalmer. De schipper mag ook met de ijsschuit der Vereeniging de vaart naar Schoorldam open maken, zoodat dan èn schipper èn de kool-overhoudera te Schoorldam ge baat zijn. Bij stemming over het verzoek van „Samenwer king" waren er (er waren 50 leden van de 145 opge komen) 26 vóór, 17 tegen en 6 blanco-stemmers. Daarna werd de ijsschuit onder -de 'leden in de kom der gemeente verhuurd. 'Zij mag niet gebruikt worden tot het vervoer van mest of web De heer J. van Diepen werd voor 3 huurder voor den tijd tot 1 Jan. 1914. Bij- de voorlezing en eventuetele herziening van het reglement voor dte veiling (dit geschiedde volgens dten voorzitter Omdat in -dte praktijk leemten en ge breken gebleken zijn), werden enkel© artikelen aange vuld. Zoo werd o.rn. besloten om op de Alg. Verg. van de Central© Vedlingsvereeniging van „Warmen huizen en Omstreken," welker Bestuur het veilïngs- raglement moet vaststellen, ter sprake te brengen, dat de meerderheid de kool niet meer naar Krabben- dam wenscht te brengen;- dat ieder, die zijn verkoopbriefje verliest, verplicht is dadelijk van dat verlies kennis te geven aan den betaalmeester en dat deze dat geld niet zal1 betalen dan een maand na dato. De voorzitter wijst d'e aanwezigen er nog eens op, dat ieder aanvoerder verplicht is duidelijk leesbaar zijn naam en het getal van het pTeduct op een bordje bovenop zijn vaartuig te hebben; een en ander voor Ook uw tijd zal komen, maar u moet nog een beetje geduld hebben." Niettegenstaande alle beloften, dat zij zilch goed zou houden, stroomden de tranen de goedte oude da me srteteds over de wangen toen zij het 'kind van haar ongelukkige zuster, zoo ontroerend' schoon en bleek, voor zich zag. 't Was of de bleekheid iederen dag iets meer bovenalardsch verkreeg. Tante Betty boog zich over baar helen en haar tranen vielen MP het 'bleekte 'gezichtje. Lizzie sloeg die oogen op. „Schreit n om mij en ik ken u niet!" fluilsterde zij. „Maar 't is of die tra nen mij goeddoen, of ik er al' zoo lang nlaar verlangd had." „Je zult in mij een moeder Wedervinden", zeide de oude dame aangedalan. „Want weet je, je moeder heeft vaak in mijn armen gelegen, en tegen het trou we hart van een zuster gerust." Het was of er een htemelsche vreugde straalde op Lizzie's gelaat. Zij hief blaar magere armen op en sloeg ze om tante Betty's bals. E'n nu kwamen ook tranen in haar oogen, tranen die haar goed deden en verlichting schonken. En ook van1 Rinschoten voel de zijn oogen vochtig worden. Tante Betty, gewoonlijk de bedeesdheid zelVe, was ten eenenmal© veranderd. „Ik blijf bij baar totdat zij beter is en te Delft kan komen", verklaarde zij met beslistheid. „Hier aan 'dit ziekbed is mijn plaats!" Besluiteloos zag van Rinschoten den dokter aan. Deze gaf hem eten wenk bijhem te komen. „Ik vrees dat het nog maar enkele dagen met haar duren kan", fluisterde hij. „De krachten nemen snel' af. Zij verwelkt al-s een bloem, zonder pijn, zonder zich haar naderend einde bewust te zijn. Htet reglement verbiedt dat familiebetrekkingen o'ok 's nachts wór d-en toegelaten in deze inrichting. Maar in dlit ge val wil ik een uitzondering mak-en, en de verant woordelijkheid' op mij nemen. Er komt nitet vaak een geval voor dat mij zul'k een belangstelling inboe zemt. Ik zal nog een bed in deze kamer laten op- slaian en de oude dam© alle gemakken bezorgen, die ons ten dienste staan." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1