BUITENLAND. STADSNIEUWS. een vluggen afloop en ook voor het gemak van den betaalmeester. Ook maakt hü bekend., d'at 1 Novem ber niet, dloch ini plaate daarvan op 31 October ge veild zali wot dien. Artikel' 21, ah 0 tokte heel wat bespreking uit. Het 37 st» vóór, 8 tegen en 8 blanco werd' besloten, dat de daalder gehandhaafd moet worden en, blijven. De secretaris dleelldle madle, diat de Vereeniging „de Noord1" ie opgericht met 41 aandeel en van 100, waarvan slechts 75 is gestort. Nu die uitgaven de begrooting hebben overschreden stelt het Bestuur vóór liever de rest ook te storten! dan een leenimg te sluiten. De vergadering vereenilgde zich daarmee. Nog weies die Voorzitter er op, dat het voor dien bloei der veiling in die toekomst zeer gewenscht, ja. noodzakelijk is, dlat de bouwers zich taeer gaan toe leggen op de teelt van bijv. reuzen-bloemkool, gele kool' en wortelen. Het bestuur wil daartoe een lijst bij de bouwers laten rondlgaan, waarop bet aantal te verbouwen^ sneez-en van deze groenten wordt ge plaatst opdat ieder wete of hij meit goeden uitslag die produkten kan gaan verhouwen. Als afgevaardigden naar d'e Alg. Verg. van de Centrale Vedlingsvereeniging werden gekozen dfe h.h. P. Vlam, «Tb. Swan, G. Tess-elaar, K. Mekken, P. Mo lenaar, O. Nannes, J. van Diepen, W. Gutker Jhz., C. Gutker, J. Gutker, D. Mosch P-z., 0. Kroon, M. Moisch en D. Mosch Mz. en tot plaatsvervangers A. de Groot Jhz., P. Smit en HL Schouten. Bij varia kwam ter sprake de afwijzendte beschik king op een verzoek dhr Vereeniging aan het Be stuur van de Banne Warmenhuizen om het stemrecht voortaan te verleen-en aan 1 HA. inplaats van aan 3 HA. en die verkiesbaarheid toe te kennen aan 3 H.A. inplaats van aan 5 H.A. Het Bestuur van „de Noord1" zal trachten nog een weg te vinden om te komen tot uitbreiding van kiesrecht en verkiesbaar heid1. Hierna sluiting om half 12 met een wensch voor dten bloei van het vereenigingsleven en die veiling. het een belangrijk offer, dat, than» van de gemeente wordt gevraagd. De voorzitter wae dit met den beer Beet» «ene, het offer ie voor de gemeente nog al bedhid'endl hoog. De heer BeetB wild» in ieder geval wat de in koopsom betreft niets op de ambtenaren verhalen, waarmede men zich algemeen vereenigdle. Spr. stelde verder voor 3 voor het eigen pensioen dier ambte naren te verhalen en de 5 voor weduwen en wee zen door d'e gemeente te doen betalen. Verdter om verschil te maken tusschen de ambtenaren, die 1 Oc tober in dienst waren en die welke er na d'at tijdstip in komen. Dit voorstel werd aangenomen met 6 te gen 1 stem, die van den heer Boldewijn, die voorge steld had de regeling voor de gemeente-ambtenaren overeenkomstig die voor de onderwijzers te maken, n.I. 3 verhalen voor eigen pensioen en 2 voor weduwen en weezen. Op voorstel van dten voorzitter werd' besloten den voorloopigen pensioensgrondslag te stellen op het indertijd door dien raad1 vastgestelde salaris en daar bij te rekenen da vergoedingen aan de diverse betrek kingen verbonden. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voor zitter hierna met een woord van dank voor die mede werking de vergadering, Deze maatregel van die betrokken Nedfertondsehe i reed-errs zal in de afd'eeling Grimsby van die Nationale Vereeniging van Zeelieden en Stoker» een onderwerp van bespreking uitmaken. WEER EEN NLEIUWE OOMIRTNATIE Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Crt.: Met zekerheid' kan worden gemeld, dlat het Nieuws blad voor Nederland', in verband' met het aftreden van den heer D. A. van Waalwijk ais directeur van dat blad, eigendom is geworden van den heer Ho-1- dert, van De CourantTelegraaf. UIT KOEDIJK. In de Donderdagmiddag gehouden voltallige raadsvergadering d'eed de voorzitter, nadat dfe notu len der vorige vergadering waren gelezen, en onver and'erd vastgesteld! o.m. meded-eöling van die navol gende ingekomen stukken: een schrijven d'.d'. 3 Octo ber van d'en rijks-betaalmeester te Alkmaar, houden de medtedeeling, d'at hij- 1134.90 aan dien gemeente ontvanger hadl afgedbagen; een. adres van- het hoofd!- comité, voor de tentoonstelling, dite 'het volgend jaar d'e afd'. Schagen van die Holl. Mij-, van Landbouw hoopt te organis-eereu ter gelegenheid van d'e groote vergadering met het verzoek o-m een bijdrage in het waarborgfonds. Beide stukken werden door dien raad aangenomen vo-or kennisgeving. De voorzitter dteald'e daarna mede, d'at van den voorzitter va-n h-et college van Gedeputeerde Staten terug ontvangen was het in de vorige vergadering' genomen besluit ten aanzien van het aangaan van een geldleening voor het elect,riciteitsbedirijf. Gede puteerden berichtten, -dat van een aflossing in 60 jaar geen sprake kan zijn, het college acht geen ton geren termijn toelaatbaar dan ongeveer 30 jaar. De jaarlijksche aflossing mag niet minder zijn dan 1000. In verband hiermede, vervolgde d'e voorzit ter, stellen B. en W. voor het de vorige vergadering genomen besluit tot het aangaan van een geldleen-ing in1 te trekken en thans te bes-luiten een geldleening aan te gaan van 30.000 met een jaarlijksche aflos sing van 750, dus een aflossing in 40 jaar en ver d'e r in verband met den 'hoogen rentevo-et te hesluiten d'at de rente inplaats van hoogstens 4% hoogstens 6 mag zijn. B. en W. haddien gemeend nog niet geheel en al gevolg te geven aan- het schrijven van den Commissaris der Ko-ningin, n.1. d'e jaarlijksche aflossing niet op 1000 te stellen, d'aar d'e gevolgen van het bedrijf nog niet te overzien zijn. Verder wil den B. en W. de eerste aflossing doen plaats hebben in 1915. De heer Beets merkte op, dat de O. d. K zich in het schrijven vrij beslist uitdrukt. Er wordt ge sproken van een jaarlijksche aflossing van tenminste 1000. De voorzitter dacht, dat wanneer kon worden- aan getoond', dat een diergelijke aflossing thans nog niet mogelijk is, Gedeputeerden wel met het nu te nemen raadsbesluit zouden kunnen meegaan. De voorzitter had thans nog niet de vrijmoedigheid om een jaar lijksche aflossing van 1000 voor te stellen. Over eenkomstig het voorstel van B. en W. werd hierna besloten. Van Gedeputeerde Staten was verder een schrijven ingekomen, waarbij werd meegedeeld, dat met ingang van 1 Januari de jaarweddie van d'en burgemeester is bepaald! op 850 (thans 550), d'ie van den gemeen te-ontvanger op 325 (thans hetzelfde bedrag). Aan de or d'e was daar na de beh andeling van de gemeentebegrooting. Namens de commissie, welke de begrooting had nagezien, deelde de h-eer Beets me de, dat de oommissie -allies in orde had bevondlen en voorstelde d'e begrooting, zo-oals die is aangeboden, vast te stellen. Alzoo geschiedde; d'e begro-oting sluit met -een bedrag van 16498.21 aan inkomsten en uitgaven. Dezelfde mededeeling als ten -aanzien van de gemeentebegrooting deed de heer B-eets om trent die van het Burgerlijk Armbestuur, welke op een bedrag van 3-685.14 aan inkomsten en uitgaven werd' vastgesteld'. De voorzitter deelde medJe, d'at hedlen' (Donderdag) morgen een ad-ras was ingekomen van Pieter Spruyt, waarin hij mededeelt een flinke schuit in de vaart te willen brengen voor een vasten overhaal' bij de tramhalte a-am het Noordeinde. Adressant, die het tarief zoo laag mogelijk wenscht te stellen en een vasten man in diienst mo-et nemen, vroeg den raad om gald'elij ken steun d'oor het toekennen van een jaar lijksche subsidie. Besftoten werd) dit punt aan te houdiem tot de vol gende vergadering, wanneer B. en W., na een confe rentie met Spruit, met een advies te dezer zake zul len komen. Ingekomen was verder het bekend rondschrijven aan de gemeenteraden van den Alg. Ned'ertondschen Politiehond inzake de pensionneering, d'at gelijk met het de vorige vergadering aangehouden adtes van den Nederl'audschen1 Bond van Gemeenteambtenaren aan d'e orde werd gesteldl Den heer Beets, die inform eer d'e naar dfe meening van B. en W., ten aanzien van de pensionneering, werd door den voorzitter geantwoord, dat B. en W. gemeend hadden geen voorstel' te moeten doen, doch dit geheel' a-an den raad' te moeten overlaten. De heer B-eets achtte het wel wat bezwaarlijk voor de gemeente, wanneer ze alles voor haar rekening neemt. Een kl'eine vergoeding m-oet van dfe -ambte naren wordfen genomen. Sfer. vroeg het persoonlijk oordeel van den voorzitter. De voorzitter zeidie te denken, dat zijn opinie wel bekend! zou zijn. Met vol vertrouwen heeft hij' inder tijd het voorstel gedaan om voor het' onderwijzend personeel de pensioensbijdrage voor rekening van d'e gemeente te nemen, heeft toen sprake was van pen sionneering van (torn veldwachter terstond zijn schou- dters onder de zaak gezet en herimnerdfe tevens aan zijn standpunt ten aanzien van de pensionneering van doodgraver en telefoniste. De heer Beets gaf gaarne toe, dat die voorzitter dit alles voor dfe ambtenaren heeft gedaan, m-a-ar vond „HU ZETT WAT." Deze uitdrukking van dfen dag blijkt, bij nader in zien, zich tooh op een certificaat van herkomst te kunnen beroepen, schrijft het Hhlld. De w-ordingsg-eschiedtenis ervan is wel typisch Am- sterdamsch; ze wordt aan het blad op verschillende wijzen, d'ie echter o-p het punt in quaestie overeen stemmen, meegedeeld. Eén 'lezing is de volgende: Op dfe Amsterdamse-ha Trafalgar Square, genaamd dfe Dam, bevindt zich een reclameTichtopstand, waar-op eiken avond' een negerkop en face ver-schijnt, die zich na eenige seconden in een profielvoorstel- ling metamorf-o-setert. Dat is echter niet alles. Het pr-ofiel heeft de eigen-schap, zijn kin te bewegen alsof het dfe na'ast hem -geprojecteerde reclame uitspreekt. Dit verschijnsel werd op een m-ooien avond door drie arm-in-arm wandelende Jordaandlames, oftewel kof- fieleesters, opgemerkt. Een van haar standi onmid dellijk stil en in onvervalscht Amsterdamsch klonk het over dfen Dam: „Hij zeit wat F' Waarop No. 2 repliceerde: „Hij klemt zijn ka'ke fan mekoar en zeit v wat." En No. 3, haar twee vriendinnen ni-et alleen aan het woord kunnende toten, voegde daar aan toe: „HÜ houdlt zijn san. .11 niet!" Dit aütes tot groote hilariteit van dfe omstanders. Een tweede lezing brengt ook het gezegdte in ver band met den lichtenden reclame-ko-p. Echter be weert hij, dat het een oud vrouwtje is, die de eerste zegster zou zijn geweest; want op het oogenblik dat deze lichtende -kop zich draait en zijn m-ond gaat 'be wegen, sprak het vr-ouwtje vol bewondering en ta melijk hardop: „Hij; zeit wat! Hij' schuift met z'n kaken!" Dit werd do-or -omstandters opgevangen en het sinds di-etn van m-on-d tot mond- gegaan. Een dterde heeft twee burgerjuffrouwen, ook al weer -op den Dam en ook al weer bij het kijken naar de lichtende letters ho-oren zeggen: „Kijk daar, hü zeit wat." Wij mogen, schrijft het Handelsblad, na deze drie getuigenissen, dus wel vaststellen, dat het onze ouwe trouwe Dam is geweest, waar dfe diepzinnige spreek wijze geboren werd. En dat het een moderne licht reclame was, die hetzij aan één Amsterdamsch oud vrouwtje, dan wel aan twee middelbare Amsterdam- sche burgerjuffers, of mogelijk aan dlrie Amsterdam- sche koffiepiksters de gevleugelde woorden in den m-ond legde. KORTE BERICHTEN. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde den 56-jarigen ontslagen assistent van dfen Burgerlij ken Pensioenraad wegens verduistering tot acht m-aanden gevangenisstraf. De brievenbesteller uit Haarlem, die eenige brieven m-ee naar huis nam, om ze te lezen, is verooT- d'eeld tot een maand gevangenisstraf. De eisch was vier maanden* Kapitein tetr zee N. J. van den Worm is met in gang van 15 Nov. eervol ontheven van het -bevel over Hr. Ms. instru-ctieschip „Van Galen." Tfe Hel-mondl heeft eeni jongen van 18 jaar eten ander vam 19 doodgestoken. Gisteravond zou de heer Oudiegeest, can-didaat der S'. D. A. B. van- Amsterdam III, een l'ezinjg hou den, die echter wegens gebrek aan belangstelling niet doorging. Te Wo-lvega hebben- zi-ch, schrijft het Er. D., een 99-jarige moeder m-et haar 7'0-jariga dochter aan gegeven vo'or de oudletrdbmsrente. Ds. Hendriks, predikant bij de Herv. Gem. te Surhuisterveen, heeft zich als student in de medicij nen toten inschrijven aan dfe hoogeschool tie Gronin gen. Het predikambt blijft hij waarnemen. Tq Groningen is gisteren een nieuwe, de vierde, Roomsc-h-Katholieke kerk in gebruik genomen. Zaterdag wordt door pr-of. 't Is me Edso te Helpman bij Groningen, alda-ar een biljart-voorstel ling, uitsluitend voor dames, gegeven. De raad van Stedum beeft Woensdagavond reeds den heer Beishuizen ontslagen. De ontslagen gemeente-ontvanger van Noord- wijk heeft door zijn verschillende frauduleuze boe kingen de gemeente een schade van 7342.66% be rokkend. Laatste Berichten. mng. Zondag van 6%7 uur, vergadering van de Christ. Knapen vereeniging „Timotheus" voor knapen van 12 tot 16 jaar. Herv. Gem. te Ou dorp, 10 uur, Da. Groot. Hervorming. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen een ingezonden stuk van een Vo-et- bal'veireeniging, waarvan dfe inhoud niet belangrijk genoeg is, om het te plaatsen. UIT HOORN. Nu aan d'e Kennamer Electricirteits maatschappij oo-neessie is verleend- voor -die electrificatie van N.H., zal het voor dfe Wesrtfrieeche Blectriscbe Centrale wel onmogelijk zijn haar plannen tot uitvoering te brengen. Verschillende gemeentebesturen zien nu het Verlichtingsvraagstuk opnieuw onder dfe oogen. Zoo zijn door dfe gemeenten Hoogwoud, Opmeer en Spanbroek onderhandelingen geopend met de firma Spruit en Bakker -te D'en Helder over den bouw van een gasfabriek, terwijl die gemeente Berkhout besloot to-t het instellen van een -onderzoek over de levering van electrisch licht. - De salarissen van Burgemeester, Secretari-s en Ontvanger zijn thans vastgesteld) op resp. 1950 met vrije woning, 2400 en 1700. UTT OUDKARSPEL. Gisteravond kwam dfe commissie van h-et St. Nico- laas-kinderfeest wed'erom bijeen voor verdere rege ling der verschillende werkzaamheden. Uit de ant woorden ingekomen van de persioneielen -der verschil lende sch-olen, bleek, d'at -die personeelen dfer -0. L. scholen van Noordls-charwoudte -en Zuid'scharwoiud'e bereid! waren- hun volle medewerking te verieenen, terwijl d'ife van OudkarspeO! en Broek op Langen-d'ijk eerst meerdere inlichtingen wemschten. Deze zullen door de commissie wo-rden verstrekt. Van het perso neel der christelijke school -te Broek op Langend'ijk is een weigerend' antwoord ingek-omen, terwijl door het personeel der christelijke sch-ool te Noordschar- woude geen antwoord was ingek-omen. Dit werd' ten zeerste betreurd, daar een beleefde vraag toch een antwoord' waard' i-s. Van de Christelijke Geheelont- houdersvereeniiging waa ook geen bericht ingekomen, hoewel dit uitdrukkelijk was verzocht en beloofd, Uit enkele niet-officieela mededetelingen kan echter wordfen opgemaakt, dat o-ok van haar igeen medewer king is te verwachten. Aan B. en W. d'er venachillendte gemeenten zal worden gevraagd, voor die gelegenheid) de schoolloka len te mogen gebruiken, terwijl tevens voor d-e kin deren der Christelijke scholen die aan het- feest wen- schen d'eel te nemen een andere gedegenheid, zoo mo gelijk gezamenlijk met dfe andere kin-deren zal wor den gezocht. Lijsten ter teekening vo-or het feest zul len worden aangeboden. Gisteravond' trad' voor dfe afd. der S. D. A. P. ten locale van den heer Buckman op, -dfe heer A. H. Gerhard, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp De weigering der minister-portefeuilles. Spreker zette voor het vrij talrijk opgekomen aandachtig ge hoor uiteen, waarom tot dfeze weigering was -beslo ten, met duidelijke uiteenzetting van de redenen, waarom de tegenstanders van aanvaarding tot wei gering besloten. Mochit dlit besluit voor velen der kieizers een teleurstelling zijn geweest, spreker hoop te en vertrouwde, dat d-eze teleurstelling een tijdte- lijke is. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik ge maakt door d'en heer du Burck, die zich al-s voor stand-er der aanvaarding deed kennen. STAKING TE IJMUTDEN, Uit Grimsby wordt a-an dfe N. K. Crt. geseind, dat tengevolge van- de staking te IJmuidfen meer d'an een dozijn Nedferlandsche stoomtrawler® hun vang sten te Grimsby aanbremgtem OUDERDOMSRENTE s-GRAVEMHlAGE, 31 October. Een redacteur Van het persbureau Vas Diaz heeft een kort onder houd gehad- met minister Treub naar aanleiding van de beschouwing dlezer dagen in de per-s ver-spreid over de verwachte gevolgen van artikel 3-69 d'er Inva liditeitswet (oudler-dlomar-ante). Hij verklaarde het cijfer 90.000, dat genoemd' is als het aantal personen-, dlie in aanmerking meenen te komen niet ver bezij den dfe waarheid] is en verklaarde dat het minste aan tal voltrekkenden we!J 70.000 zal zijn. Dinsdag zal in die Tweedfe Kamer een nota van wij ziging worden ingediend], strekkende tot verhooging van de begrooting voor landbouw, nijverheid en han del 1913, waarhij 210.000 voer d'e 4 weken voor 1913 waa uitgetrokken, welk bedrag zal worden gebracht op 5S0.990. Daar over deze verhooging wei debat in, die Kamer zal w-orden gevoerd, wenschta dfe minister zich hier over niet nadfer uit te laten. Naar aanleiding van de beschouwing der Neder lander over het optreden van zeikeren hoofdambte naar bij de toepassing van het artikel, verklaarde de minister, dat dlit' „eeven onlbillijik als onjuist" ia. D'E STAKING TE IJMUIDEN. IJMUIDEN, 31 Oct. Hedeg, zijn drie stoomtraw lers binnengekomen, waarvan de bemanning zich bij dfe staking aansloot. Vermoedelijk vertrekken he denmiddag twee stoomtrawlers naar de vtoscherij. Bij het station van dfe H. U. S. M. wordt voort durend gapos-t. EEN! VLIEGONGELUK. BERLIJN., 3-1 Oct. Uit Versailles wordt aan de B. Ztg. a. M. gemeld, d'at dfe vlieger Stiöffler met een passagier en zijn machine naar benedfen is ges-tort. Hij bleef ongedeerd, d'e passagier brak zijn -been, het toestell werd vernield. ALWEER EEN VERLIES. BERLIJN, 31 October. De bekendfe kapitein Hil- debrand'tl van de 2e compagnie van het vliegbatalj-on, d'ie vaak een Zeppelinschip hestuurdie, is van het paard' gevallen en heden overleden. BILJARTWEDSTRIJD. De gisteren te Haarlem gehouden varvol'gwedstrij d van dten Donderdag 23 dezer alhier begonnen match tusschen 5 spelers van „Aïcmaria" en 5 van „Haar lem," die toen eindigde met dfeni stand: Altman,- 1398, Haarlem 1001 caramboles, is geëindigd' met een overwinning van „Haarlelm," die haar voorsprong heeft weten te verh-oogen tot ruita 800 -caramboles. De -serieprij® werd toegekend aan den heer O. Pij per, Alkmaar, met 33 caramboles, den mogenneprijs verwierf de heer J. Metz, Haarlem, met een gemid1- delde van bijna 6. EVANGELISCHE UNIE. A. s. Zondagavond-, 7 uur, h-oopt die Weleerw. heer Ds. P. R. A. van Meurs, uit Schagen, in de Groote Kerk alhier, in eene godsdienstige bijeenkomst der Vereeniging van Vrijz. Hervormden, de Kerkhervor ming te herdenken. Een gemengd koor, onder lei ding van den heer H. Lindeboom, zal zijn medewer king verieenen. GESLAAGD. Voor het examen vrije en ordfe-oefeningen slaagden gisteren te Amsterdam de heeren Sj. G. Stavenuiter en J. Ph. Vermeulien. PREDIKBEURTEN. 31 October. Groote kerk, avond' 7 uur, Ds. dfe Pree, Herden king dfer kerkhervorming, collecte voor -die Gustaaf- Adolfvereeniging. Herv. gem. te Bergen-, avond 7 uur, Ds. v. d'. Kie- boom, kerkhervorming. 2 November. Groote Kerk, 10 uur,- Ds. Vinke. Evangelische Unie, Groote Kerk, avond 7 nur, Ds. van Meurs, van Schagen, herdtenking dfer kerkher vorming. Ka-pel, 10 nur, Ds. Kloosterman. Avond 0 uur, Ds. de Pree. Evang. Luth. kerk, IOV2 uur, Ds. Makkirik. Hervorming. Doopsgezinde Kerk, IOV2 uut, Ds. Westra. Remstr. Ger. Kerk, 10% uur, Ds. dfe Regt Hervorming. Ger. Kerk, 10 uur, Ds. Meijer, Heilig Avondmaal. Avond] 8 uur, dezel'fd'e, nabetrachting. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, voorm. 10 uur en namiddag» 6 uur, godsdienstoefe- D'e DE BALKAN. Griekenland heeft volgens het Neue Wiener Tage- blatt in Oostenrijk-Ho-ngarije groote bestellingen oorlogsmateriaal gedaan, d'at binnen zeer korten termijn moet woerden geleverd. OOSTENRUK-UONGARIJE. In dfe Hongaiar- sche Kamer is dfe oppositie gisteren na geruimen tijd van afwezigheid weer voltallig ver-schenen. Zij be sprak d'adeilij-k die zaak van de speelbank en- beweerde, d'at de vroegere minister-president Lukacs 1,5 milll- o-en voor verkiezingsdo-eleindlen had -ontvangen voor die concessie. Graaf Tisza, dfe minister-president nep„U liegt." De oppositie -dlwonlg dfen Kamerpresident den mi nister-president tot de orde te roepen. Graaf Tisza verklaarde o.m. bereid! te zijn de 1.400.000 kronen, voorzo-over deze in de ka-s dfer partij onder de leiding van dien vroegeren minister-president -gevloeid zijn, aan dfe speelbank terug te geven I- Ver-dedi-ger dfer bank, die wegens het niet verkrij gen van een toegeizegd-e concessie d-e regeering in rechten heeft aangesproken, is de bekendfe oppositie- leider Polonyi. De 0-ostenrijksche regeering heeft een wetsont werp ingediend om dfe militaire 'lichting tot 1918 op te voeren van 212.000 tot 243.000 man. CHINA. De hooge politiek, die een grooten in vloed -hetef-t o-p dien economisch en toestand, heeft een crisis teweegigeroepen opda haarmarkt. Door het parool j,geen staarten meer" werd die markt overvoerd!, da prijzen daalden schrikbarend' en thans zi-t me-nijg handelaar, die te voren -hoeveelheden- had opgekocht, met een groo-te partij- haar.in zijn maag, hetgeen in veell gevallen zijn bankroet ten- ge volge heeft Gemengde mededeellngen D'E GROOTSTE VERKWI-ST'ER WAN AMERIKA. grootste verkwister van Amerika is na een jachtpartij in d'e wild'ernissen van Wyoming -overle den. Hij- heette Charles Gates, en had bijna even groote naam als geldman alls zijn vader, die na twaalf maal zijn vermogen te hebben verloren, toch nog 100 millioen naliet. De zinspreuk van Charles Gates was: „Kort leven, maar vroolijk," welke levensregel hij ook ten volle heeft opgevolgd, want hij- -bereikte sl-echts dten leeftijd van 36 jaar en overleed aan een beroerte. O-ok wisit -hij zijn ge'ld zeer goed uit te geven. „Het leven is spoed/" meende hij, en daarom reisde hij met extra treinen vo-or een waarvan hij eens 12500 be taalde om dwars door Amerika naar Nieuw-Yoik te komen. De jachtpartij waarvan hij terugkwam toen hij stierf kostte hem 187.500. Uit blijdschap over het vele wild dat hij had -geschoten gaf hij- hoven-dien 25.000 aan zijn gi-dlsen en 2500 aan zijn chauf feur. EEN- REUSACHTIGE WATERLEIDING. E-en civiel-ingenieur schrijft ons: Over twee maanden wordt in Nieuw-Y-ork een nieuwe waterleiding ingewijd, waar men jaren werk aan heeft^gehadL Gebergten heeft men moeten door breken, rivieren moeten „onder-tunnelen," diepe en breed'e -dalen moeten -overbruggen en Nieuw-York van 'het eene einde naar het andere moeten onder graven. Op die manier heeft men een weg moeten banen voor dfe reusachtige 'buis, die een doorsnee heeft van 5 M. en daarbij- 20-5 K.M. tong is* Yoor den aanlag .der bassins heeft men zeven- dor pen moet neer-hakken, terwijl 2000 personen een ge schikt heenkomen hadden te zo-eken. Het Ashokan- rasarvoir alleen -strekt zich uit over een oppervlakte van 310 H.A. en heeft een inhoud voor 430 milliard 'liter water. Behalve die zeven dorpen heeft men 38 K.M. spoorbaan moeten verleggen en zijn er 105 K.M. straatweg opgebroken. 'Er werd-en 64 -KM. nieuwe straatweg aangelegd en men bo-uwdte 10 nieu we bruggen. De tunnel door de rots, -waarop de stad Nieuw-York rust, is 54 K.M. lang en daarmee de langste der aarde. Het heele karwei kost 425 milLlioen, 17240 werklieden hebben er zich zeven jaar achtereen mee vermaakt. Als al die getallen' dfen le zer n-oig niet frappeeren, d'an is er nog een laatste merkwaardigheid te vertellen, die een mensch abso- -l'uut^.paf" dloet staan: wanneer -d'en lödJen- December s middag® twee uur een Nieuw-Yo-rksche „hooge oome" -officieel dfe kranen van het reservoir opent en het water dfe buis invloeit, dan arriveert de eerste droppel! pas dten 18den dier maand) 's middags 4 uur in Nieuw-York! KORTE BERICHTEN. Een personentrein van Haifa n-aar Damascus ontspoorde. Een hulptrein met artsen en in strumenten, di-e -op weg was naar de ptlelk van het ongeval, botste -met een anderen trein. Bij beide ongelukken weridiem veel personen gewond!. - Bij schietoefeningen te Sint-Petera burg ontplofte een kanon. 8 map/ werden zwaar, vijf licht gewond. Een machinist van een posttrein op het traject Londen!Hoiliyhead! heeft het aangedurfd voorbij een in--brand staand station te rijden. Enkele raampjes sprongen. - In dfe buurt van Riga hebben twee zusters g e- duelleerd'. De een viel doodtelij-k getroffen neer, da andere werd' levensgevaarlijk gewond. Oorzaak een jonge man! In Koburg zijn 'drie van vier zusters, di-e we gens een erfenis een -broer bezochten en hij dezen worst en wijn aten, aan vergiftiging overle den. Het Karol'inische Instituut te Stockholm heeft besloten d!i-t ja-ar dfen Nobelprijs voor genees- k u n d e aan Charles Richet, hoogleeraar in physio- logie aan die universiteit te Parijs, toe te kennen. Tijdens een zeebeving te Casa-blanca zijn twee stoomschepen, oen Duits-ch en een Grieksch, vergaan. Van het Grieksche -schip zijn 14 opva renden verdronken. Van een S-pa-ansch stoomschip is de toestand1 hachelijk. In de Amerikaansche republiek San Salvador heeft overvloedige regenval geweldige o verstro 0- m i n g e n veroorzaakt, waarhij 54 menschen omgekomen. zqn Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD. 30 Oot Jan Btoauw en Grietje Pranger. Jacobus Matthias Boom en Margaretha Cornelia Maria Kruijdenberg. Pieter Pool en Cornelia Snij der. OVERLEDEN. 30 Oct. Andries Wallaart, 84 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2