DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rapport en Memorie. ffo. 255 Honderd m Tljffciende jaargang, 1913. ZATERDAG 1 NOVEMBER. V ergadering: Gemeenteraad Tan Alkmaar, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 11,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. op Woensdag 5 Nov. 1913, 's n.m. 1 uur, zoo noodig voortzetting des avonds 7i/s uur en Donderdag 6 November 's nam. 1 uur. BINNENLAND. ALKMAAR COURANT. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. van den Punten van behandeling 1. Vaststelling dier notulen van de vorige vergade ring. Medëdeelingen. Ingekomen stukken,. 2. Voorstel van B. en W., inzake overneming van straten op het bouwterrein van die wiedi. Kapteijn (Bijlage no. 110). 8. Vaststelling Rekening Kamer v. Kooph. en Pabr. 1912 (Bijlage no. 112). 4. Idem Begrootingen Stads-Ziekemhuis, Gem.-gas- fabriek, Plantsoenen en Gem.-reiniging 1914 (Bijlagen ars. 113116). Idem, inzake uitkeering subsidie tuberculosebe strijding (Bijlage no-. 118). 0. Idem, betreffende gebruik schoollokalen (Bijlage no. 119). 7. Behandeling der Gemeente-begrooting 1914. 1 November. Hedenmorgen ontvingen wij het algemeene rap port der sectievergaderingen van den Gemeenteraad over de gemeente-begrooting, dienst 1914, met bijbe- h-oorende memorie van antwoord van Burgemeester en Wethouders. En tegelijkertijd zond men ons van het stadhuis het „raadsbriefje," di w. z. de mededëe- l'ing, dat er tegen Woensdag a. st. een Raadsvergade ring is uitgeschreven, waarin de gemeente-begrooting in behandeling zal worden genomen, een vergadering, welke, zoo noodig Woensdagavond en Donderdag middag zal worden voortgezet. Het verslag van de secties is ingeleverd 23 Oct. en 't antwoord van) B. en W. dateert van 27 Octo ber. Hoewel men moet erkennen, -dat B. en W. 't niet hebben laten ontbreken aan bekwamen spoed, mag toch warden gevraagd!, of de openbaarmaking van rapport plus memorie en de behandeling in den Raad niet wat al te -spoedig op elkaar volgen. Voor da Raadsleden in die eerste plaats zon het gewenscht kunnen zijn, dat er een langere termijn genomen was. Voor het publiek Ikan het echter in nog m-eeTdëre mate wenschelijk zijn, dat de verschijning van rap port en memorie niet zoo kort aan dë behandelimg.der begroeting voorafgaat. Het publiek toch neemt van den inhoud dezer stukken bijna uitsluitend kennis door middel van de pers. Dank zij de verbetering welke onze drukkerij- beeft ondergaan, zijn wij thans in -staat -een groot deel ervan nog in die courant van heden op te nemen, ma-ar het zal wel Maandag of Dinsdag wordlen, voordat wij' den ge-heelen inhoud van het' ditmaal zoo lijvige stuk hebben vermeld, ter wijl de andere bier verschijnende bladen te dezen op zichte in nog ongunstiger conditie verbeeren. Wan neer ingezetenen, hetzij! individueel, hetzij als- veree- ni'ging, als -vakorganisatie, zich in verband met een of andere opmerking of voors-tei van het rapport of die memorie willen wenden tot d'en Raad' of tot de Raadsleden, dan w-ordt hun dit wed) heel moeielijk ge maakt door het reeds Woensdag houden van de be- grootingsv-ergadering. De vraag is dan ook zeker gewettigd of bet geen overweging verdient, hierin verandering te brengen. Trouwens wil men de begrooting o-p tijd, dat is vóór 1 November ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten aanbieden, dan zal zij- nog vroeger dan thans is geschiedl moeten wordten ingediend'. Wij zeiden hierboven reeds terloops dat bet rap port ditmaal zoo lijvig is. Het onderscheidt zich echter niet alleen in den omvang van zijn voorgan gers. Naar vorm en inhoud' is het anders en beter dan men bier gewoon is. Tot dusverre er is in dit blad d'aaiop meer dan eens geWezen bestond het „algemeene rapport" enkel uit een verzameling van in de secties gemaakte opmerkingen, wel-ke als lo-s zand' aan elkaar hingen. Men las bij-v. 'het vorige jaar: de le sectie acht f wenschelijk die l'oonen der werklieden te verhoogen met 1 per week, de 3e sectie m-aakt de opmerking, dat zij gaarne d-eelt de idlee van B. en W., dat verhooging der l'oonen van alle gemeente-werklieden wenschelijk is, de 4e sectie kan zich vereenigen met da wenscbalijkheid, door B. en W. uitgedrukt om d'e loonen der werklieden eeni- germate te verhoogen. Dit is een uitvoerigheid, wel ke evenzeer overbodig is als een verklaring, dat een -der secties zich vereenigt met een voorstel van B. en W.,In het jongste rapport is dit noodeloos uitgebreid notuleeren ten d'eel-e vermeden. Ditmaal is gestreefd naar meerdere eeniheid en grootere be knoptheid. Het verslag is niet geteekend door ver schillende rapporteurs maar door den h-eer O. J. Verkerk als „Aig. Rapporteur." Een „centraal rap port," gelijk d'it elders bestaat, is het nog niet, maar nu men eenmaal in de goede richting aan het veran deren is gegaan, is er alle h-oop, dat het daartoe ook komen zal. Wellicht dat men tegen dien tijd tevens terugkomt van het verkeerde systeem, dat het rapporteeren „knechtjeswerk" is, heel geschikt voor jonge raadsleden „om er zich in te werken," en in de toekomst tot rapporteurs uitsluitend mannen met langdurige ervaring en kennis van de gemeentezaken zal benoemen. Wat nu de inhoud van1 het rapport betreft d'eze is in menig opzicht verrassend'. Er worden verschei dene belangrijke opmerkingen gemaakt over zaken van gemeentebeleid, gemeentepolitiek, gemeente-in stellingen, zaken van algemeen belang. Er waait den leizer van dit rapport een frisscheren -geest tegeimoet, dan dë laatste jaren het geval is, een geest, die wanneer hij blijft doorwerken een gunsti- gen invloed kan hebben. Uns trof al dadelijk de belangrijke opmerking, dat de le, 3e en 4a sectie eenparig van meening zijn, dat splitsing van werkzaamheden tusschen de led'en van het Dagetijksch Bestuur gewenscht zou zijn en dat ziji zich vleien, het gevoelen van B. en W. in deze aangelegenheid' wed! -te mogen vernemen, terwijl ook in de 2e sectie dit denkbeeld geopperd werd. Meer dan eens hebben wij- gelegenheid gehad te 'betoogen, dat een gezamenlijke, een gedeelde aan sprakelijkheid, gelijk bet college van B. en W. bier bezit, eigenlijk geen aansprakelijkheid! is -en dat in tal van opzichten individueel-e verantwoordelijkheid -aanbeveling verdient, m. a. w., dat de leden van het collega elk een tak van dienst krijgen, waarvoor elk ho'ofdelijk verantwoordelijk is. Wat zeggen B. en W. nu in hun memorie van ant woord over deze belangrijke aangelegenheid: „In zekeren zin is aan de uitgesproken meening der sectiën reeds voldaan. Immers, voorzoover de bedrijven betreft, zijn dë fun-ctiën reeds verdeeld. Voorts is d'it het geval in betrekking tot die on derdeden der gemeente-huishouding, waarvoor op uitnoodiging van Burg. en Weth. commissiën van. bijstand werden ingesteld1. Thans de verdeeling reeds verder door te voeren, komt Burg. en Weth. noch noodig, noch wenschelijk voor, omdat zij niet inzien dat dë -belangen der gemeenschap, daarmede voorshands zouden worden gebaat." Wat B. en W. hier zeggen zal den raadsleden na tuurlijk geenszins onbekend zijn. Het antwoord gaat dan ook langs hun wensch heen. Een commis sie van bijstand is, zooal's haar naam reeds zegt, geen verantwoordelijk college -en art. 66 der Gemeentewet geeft haar enkel tot taak van „bericht en raad"1' te dienen. De daad en dë ver-anfwoorddijkhd'd moet echter uitgaan van en berusten- bij het daarvoor aan gewezen lid van het Dagel'ijksoh Bestuur. En bij geen enkele gelegenheid is gebleken dat -de bedrijven verdedd zijn. Vroeger is wd eens gezegd, dat de leden van het coilleg-e van Bw en W. voorzitters zijn van het die desbetreffende eommiss-iën maar dit is natuurlijk -gëhedi iets anders dan thans door de secties wordt! gevraag,dL 'Of d!oor dë hoofdelijke aan- spr-akdijkbeid „de belangen der gemeenschap voors hands (niet) zouden worden -gebaat?" Men kan zich haast niet voorstellen, d'at hieraan nog getwijfeld wordt I Wij hebben reeds vroeger met klem van reden-en aangetoond, dat een verantwoordelijk wethouder voor onderwijs niet een bijlage zo-u teekenen als -die aller eerste, welke B. en W. betreffende het onderwijs aan achterlijke kinderen het licht deden zien en we heb ben toen als voorbeeld aangehaald hoe de Dordltsohe onderwijswethouder de zaak h-ad aangepakt. In de 4e sectie 'hebben thans meerdere leden hun ne teleurstelling er over uitgesproken, dat in deze begrooting noig met geen enkel wo-ord gerept wordt van de oprichting eener school voor achterlijke kin deren, terwijl zij toch- meenen te weten, dat B. en W. voor geruimen tijd dit -onderwerp in studie namen. „H-et medisch-paedagogisch onderzoek omtrent de zwakzinnige kinderen, tot het instellen waar van Burg. en Weth. in de raadsvergadering van 29 November 1911 werden uitgenood'igd, is sinds ge- ruimen tij-d aangevangen -door de daartoe aange wezen deskundigen. Omdat het daarover uit te brengen rapport nog niet is ingekomen, ligt het voor de hand, dat het onderzoek nog niet beëindigd is. Aldus B. en- W. Wij- meenem te weten, dlat de deskundigen eerst zéér -onlangs zijn bijeengeroepen en vragen: zou eea dergelijk uitstel) hebben plaats gehad, indien er een onderwijs-wethoudbr was geweest? Met dë kwestie der aanstelling van een, schoolarts, waarvan de w-ensch-elijkhoi'd! door d)e 4e sectie wordt beaamd, terwijl in andere secties- het geVoelen van B. en W. wordt gevraagd, is het evenzoo gesteld. Het antwoord van B. en W. is eigenaardig: „Mocht „het blijken, dat het gevoelen van de-ze leden- door „de meerderheid van den Raad wordt gedeeld', dan „zijn Burg. en! Weth. gaarne bereid een voorstel tot „aanstelling van een schoolarts in te dienen." Her innert men zich nog, dat B. en W. reeds in 1907 de opdra-cht van dien Ra-ad kregen om een -onderzoek in te steHen naar de werkzaamheden van dë schoolart sen te Zaandam Dezelfde eigenaardigheid val't o-p hij db ter sprake gebrachte instelling van klassenverplëging in het stadsziekenhuis. D'eze zaak is sinds lang bij B. eu 'W. o-m „bericht en raad". Thans leest men hierom trent in de Memorie: „Al ontveinzen Burg. en Weth. zich dë moeilijk- „heid niet aan eene regeling van dit onderwerp ver- „bondën, waarmede naar hunne m-eening belangrijke „kosten gepaard zullen gaan, toch zijn zij' gaarne be- „reid van den Ra-ad ter zake een opdracht te aan vaarden." •Ten -opzichte van een nieuwe zaak nemen B. en W. precies betzelfdë standpunt in. „Door -een lid d'er 2e sectie werd gewezen -op de wenschelij kh-eid van annexatie van die gedeelten der aanliggende gem-eeniten, die feitelijk beho-oren bij' dë gemeente Alkmaar. Speciaal- had d'it lid -hieT op 'het oog, dat gedeelte der gemeente Heiloo, dlat aan den straatweg gelegen thans reeds een bevolking bevat, die alle belangen met de bewoners van Alkmaar ge meen heeft, do-ch die terwijl ze b-ehooren tot den be- stelkring van dit postkantoor Alkmaar, uitgesloten zijn van -gas- en waterleiding. Dit lid zou er prijs op stellen van B. en W. te vernemen, of ze bereidl zijn de noodige stappen te d'oen om die annexatie, die dit lid acht èn in bet bel lang, dezer gemeente èn in bet belang van die -bewo ners van het 'bedoelde gedeelte der gemeente Heiloo, te bevorderen." „Dat annexatie v-an een gedeelte detr aangrenzende gemeenten Heilo-o en Oudorp niet lang meer op zich zal kunnen laten wachten, is ook de m-eening van Burg. en Weth., voo-ral gegrond! o-p de verzorging van hygiënische belangen, als daar zijn woningbouw, stratenaanleg, rioleering, afvoer van faecaliën, vuil enz., beschikbaarstelling van goed drinkwater enz. „In dit verband! zijn Burg. en Weth. gaarne bereid aan een opdracht van den Raad ter zake dë noodige uitvoering te geven." Alweer de opdr-a-cht van den Raad. Zou 'het, ge geven de hier uitgesproken overtuiging niet voor de hand gelegen hebben, -dat B. en W. deze zaak zelf hadden geëntameerd! en niet het initiatief uit den Raad had'den afgewacht? Het algemeene rapport vestigt den indruk, dat er pogingen zullen worden aangewend, om de werkwijze te verbeteren. Er zijn belangrijke opmerkingen ge maakt. Maar het zijn nog maar woorden van een of meer raadsleden. Nu die woorden echter eenmaal ge sproken zijn, is er kans, dat ze tot daden zullen lei den. En de Raad! zo-u ongetwijfeld een vruchtbaar werk verrichten, indien hij besluiten nam, welke kun nen leiden tot het volgen van een andere d'an de tot dusverre gevol-gde methode. De administratieve, technische en andere opmer kingen en daarop gegeven antwoorden zullen wij in een volgend nummer opnemen. Heden volstaan wij verder met enkele korte vermeldingen. B. en W. dleelen mede, dat de instelling van een keuringsdienst bijl hun college in voorbereiding is. Zij verwijzen ten opzichte v-an een opmerking over de iny-oaring van een grondbedrijf, naar de memorie va.n antwoo-rd' op 'het sectie-rapport 19-13 en verkla ren voorts overtuigd te zijn, dat in verband met de tegenwoordige duurte van den grond de instelling van een grondbedrijf niet anders dan verlies v-oor- de gemeente tengevolge zal kunnen heb'ben. Zij verkla ren het niet eens të zijn met een wensch van een lid', dat da retributie v-ani d!e gasfabriek groot 43.200 moet worden -geschrapt en dat dit bedrag moet worden overgebracht op dien post hoo-fdelijken omslag. Zij wenschen dë bezoldiging van de twee ambtena ren van den Burgerlijken Stand gehandhaafd te zien. Er bestaat- bij het college geen bezwaar 100 meer uit te trekken voor aankoop van hoëkwerken ten diienste van de Raadsleden. Het zal de aandacht schenken aan de wenschen betreffende aanschaffing Van eenige lagere wagens vo-or h-et Ikaasvervoer, om dat de kaas bij- het laden der hooge wagens te veel te lijden heeft, en betreffende het maken van een ver^ ordening, welke zal bepalen tot hoever de kaas door dë kaasdragers moet worden bezorgd. Waar de w-emachelijkhei'd is uitgesproken om in de vacature van den gem-eente-ingenieur v-oorloopig niet te voorzien, zeggen B. en W., dat zoo-dra met dë com missie van -bijstand' voor de Publieke Werken overleg is gepleegd, den Raad ter zake voorstallen zullen bereiken. O-ver de noodzakelijkheid der bestratin-gvan -een gedeelte van den B-ergerweg zijn de meeningen bij B. en W. verdeeld. Zij ontraden uitstel van be strating van een gedeelte van Nieuwlandersingel. Zij gaan -daarentegen mede met bet voorstel om het in richten van een wachtkamer en het maken v-an een bergplaats op dë algemeene begraafplaats uit te stel len. Zij bevelen de voorgenomen boombeplanting op dë Laat, waartegen zich twee leden verklaren, aan en deel-en m-ede, dat de Em-mastraat zal worden beplant met acacia's. Een lid deed een voorstel om dë agen ten van politie te bezeldi-gen aldus: agent van poli tie 2e klas 700 met 2 driejaarlijksche verbo-ogingen van elk 30, agent le kl. 790 met 1 driejaarlijksche verbooging van 30, hoofdagent 860, met 1 drie jaarlijksche verhooging van 50. B. en W. ontra den dit voorstel -dat 1500 meer zou koeten. Eén woningtelling in verband met den bestaand-en nood achten zij ongewenscht, in aanmerking nemende de onderzoekingen van 1903 (Volksbond) en 1908 (Ge zondheidscommissie). Ziji achten het niet 'mogelijk het voorstel inzake sal'arisregeling voor het perso neel der Burgeravondschool aan de behandeling -der begro-oting te doen voorafgaan. Zij' vinden den toestand aan da HandaL'sdagschoo-1 onhoudbaar en verklaren een vraag, om elders doorgebrachte dienst jaren in aanmerking te doen komen, voor het toeken nen van periodieke verhoogingen der salarissen van de leeraren aan deze inrichting te zullen overwegen. Zij ontraden! gedeeltelijke verzekering van ge meente-gehouwen tegen brandgevaar. Het ligt in hun voornemen, om tegelijk met een voorstel, hou- dën-dë ev-entueele beschikbaarstelling van een ge schikte loca'litedt in een -gemeente-gebouw vo-or de Openbare Leeszaal en Boëkerij tevens de -subsidie -aan deze instelling nader te regelen. Ten slotte zij -opgemerkt, dat in dë secties nóch wijziging in het stelsel van! den Hoofdëlijken Om slag nóch heft Verdroukenoord^ vraagstuk -besproken is. H. M. DEI KONINGIN—MOEDER De Koningin-Mo-edër zal W-o-ensdag a.s. uit het buitenland op Het Loo arriveeren en gedurende on geveer twee weken aldaar verblijven alvorens naar Den Haag te vertrekken. DERDE- VREDESCONFERENTIE. De minister van buitenlandsche zaken heeft dë beeren mr. J. de Louter, buitengewoon hoogleeraar te Utrecht en mr. O. van Vollenhoven, hoogleeraar te Leiden, benoemd to-t laden van dë Nëderlandsche commissie van voorbereiding voor de derde Vredes conferentie. De opengevallen plaats van wijlen staatsraad Asser is daardoor bezat, terwijl da commissie met één 'lid' is aangevuld. CONSULTATIEBUREAU VOOR HUWENDEN. Het comité ter bevordering van geneeskundig on derzoek vóór bet huwelijk heeft te 's-Gravenhage een consultatiebureau opgericht, waar de heer «T. J. Bar- deni-s van Berleko-m, arts-, aan on- en minvermogen den, die voornemens zijn in het huwelijk te treden, kosteloos advies geeft. Dit is het eerste bureau in Nëderland! van dien aard. TIM10R. Namens de Portugeesche en dë Nederlandsche re geeringen zijn gisteren dë mem-oriën in zake heit Ti- mor-grensgeischil door de heide vertegenwoordigers aan het bureau van het Hof van Arbitrage te 's-Gra venhage overhandigd. Gemengd nieuw». IN- EN UITVAL VANi HET HB-LD. Het vischcoilege „De Groote Dobber" -hield prijs- visschien, -en al dë 'leden hadden zich langs den walle- kant van de vaart met hun hengels opgesteld. De president van het -College wil al's beiwij-s van blonde re vriendschap z'n kruikje met ouwe klare aan z'n vriend den! -College-secretaris aanbieden. Een bo-erenljoggie, d'at te kijken staat, krijgt van hem in opdracht, het kruikje naar mijnheer JanBen te brengen, dië verderop in dë lange rij staat te hen gelen. Na een kwartier is het joggie paa terug; hert kruik je is schoon 1-eeg. „Wat heb je dPr mee uitgehaald?" vraagt dë college-president kwaadL - „Ik -ben de heela riji l'angs geweest, om te vra gen wie of meneer Jansen was, om hem t kruikje van den president aan te bieden, zo-oala u gezeid had." „Noul.En?" Ze heetten allemaal Jansen' in dë rij." GRENSINCIDENT. Bij- dë bevoegdë autoriteit is kennis gegeven van een grens-in-cident. Een Nederlandsche commies be vond zich even over de grens -bij Dinxperlo, op d'en uitkijk. Een Duitsiche oommies sommeerde hem het Duitsche gèbied te verlaten, waaraan de Nedëriand- sche commies niet dadelijk voldeed. Toen is hij door den Duits-chen -commies aangepakt. Deze zette hem dë rev-olver op dë borst, waarop de Nederland sche commies het Duitsche gebied verliet. UIT' OTE1RLEEK. Bij den heer A. H. doet zich het in -dë dierenwe reld zeldzame geval voor, dat een nog niet geheel volwassen 'kip als verzorgster optreedt van een 12- tal kuikens-, die d!oor die moeder waren verlaten. Hoewel ze d'e kuikens niet voldoende kan- dekken, toont ze zich een volmaakte verzorgster en bescherm ster. UIT NGORD-SCHARWOUDE. Gisteravond' vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. I De gemeentébegrooting werd' vastgesteld! in ont vangst en uitgaaf op 195.77.3iy2 met een post van onvoorziene uitgaven groot 903.01%. Van Ged. Sta-t-en was een missive ingekomen, mel dende -de volgende salarisregeling: Burgemeester 850, Secretaris 600, Gemeente ontvanger 425. Dë bedragen waartoe d'e raad bad besloten waren respectievelijk 600, 450 en 300. De pensioenregeling werd tot dë volgende vergade ring aan-gehouden om eerst nog eens bij den raad te kunnen cireuleeren. Bij gehoudten kasverificatie bij den gemeente ontvanger bleek overeenkomstig de boëken in kas een bedrag van 1488.79. Beri'cbt was ingekomen dat dë heer O. Brinkman tot burgemeester ia benoemd. Een tweede bericht maakt er melding van, dat door hem de verei&chte eeden zijn afgelegd. Gedlurendë dë -maand Augustus zijn 232 telegram men ingekomen waaronder 4 dienst; gedurende ©ept. 173 waaronder 2 dienst. Door den Rijksbetaalmeester is aan den gemeente ontvanger uitbetaald! 192, 732.82 en f 135.50. Een kleine wijziging betreffende art. 42a der poli- tie-ver ordening werd! door Ged. Staten voorgesteld, waartoe door den raad werd besloten. Op het ver'zoek om waarborg en bijdrage ten be hoeve van da te Schagen te houden Land'- en Tuin bouwtentoonstelling werd afwijzend beschikt. Op een adlres van de afd. van den N. O. P. O. voor drankbestrijding o-m subsidie werd afwijzend beschikt daar door haar reeds een! vrij lokaal, vuur en licht van dë gem-eente wordt genoten. Een_ adres van de afd. van den A. N. G. O. B. om subsidie had tot resultaat dat 6 werd toegekend. Ten behoeve van een te Alkmaar te 'houden cursus voor het verkrijgen van dë hoofdlacte wordt 15 toe gekend. Hierna ging dë raad' in comité, waar een supl. kohier op den H. O. werd opgemaakt tot een bedrag van 32.14. UIT SCHAGEN. Voor Framsche rekening zijn alhieT 48 gxaskalve- ren gekocht. Gemiddeld' werd' 110 besteed.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1