DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ]Mo. 259 Honderd en vijftiende jaargang. 1913. DONDERDAG 6 NOVEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar H.H. Koopers. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Grooie letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Carrosseriefabrikant, ALKMAAR, Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. op Woensdag 5 Nov., 's avonds 7i uur. Vertegen woordiger ALRMAARSCHE COURANT. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig do heer Glinder- gemeente- maai. De algemeene beschouwingen over de begro-oting worden voortgezet. JST& heropening dier zitting krijgt die nr. Ver kei k nogmaals het woor'dl. Spreker wenscht iets te zeg gen over de woningtoestanden in deze gemeente. Hij herinnert aan het verslag .der vereeniiging van Volks huisvesting, waarin gezegd wordt, dat er nog steeds gebrék aan woningen i®. Voor 40 bewoners komt spr. tot een som van pLm. 16 meer huur, dat is peir bewoner fean som van 0.40'méér per wéék. Volgen!» spreker maken de huiseigenaars misbruik van de -Sfihaarschte dér woningen, door de huren op te drij'veu. Nu las «preker dat er geen onderzoek is gedaan naar do onbewoonbaiarhei'd. Daar ex toch geen onbewo-onbaairverklaring volgt, wordt het wo- ningoinderzoek stil igeleg.d. In een rapport van Wihaut wordt naar aanleiding van deze kwestie een zeer juiste opmerking gemaakt. De strekking van deze clausule is, dat de voorschrif ten niet worden gehandhaafd, omdat er geen be schikbare woningen zijn. Daardoor werd de krotbewoner niet alleen ge doemd, om zijn krot te bewonen, niét alleen, dat men schatplichtig is aan den eigenaar, maar hier door wordt gemaakt, dat in Al'kmaalr twee 'gözinnen in een huis wonen, 'd'at zelfs niet voor1 een gezin ge schikt is. Jonggehuwden kunnen geen woning vinden en van elders kan meni zich hier niet vestigen, omdat er womingschaarschte is. In officiëele rapporten wordt die schaarschte erkend, maar 'daarmede alleen komt men niet verder. Spr. heeft zich daarom afgevraagd of hij geen voorstel zou doen om te komen tot betere toestanden. Spir. waardeert wat de vereeniging voor volkshuisvesting in 'deze doet, tauaar meent, dat het niet vlug genoeg gaat. Weet men niet, hoe de toestand1 is, dan komt men er niet zoo gauw toe. Daarom heeft 'spreker in de sectie gewezen op de w-enschetijkh-eid! van een wo ningtelling. Het antwoord van B. en W. bevredigt spreker niet. Zij verwijzen naar vroegere onderzoe ken, id'o-cli daar heeft mén thans niét veel aan. Men ltan niet over deze zaak met vrucht spreken indien men niet weet zoo en zoo ziet 'hét er hieir uit. Daarom stelt tepréker alsnog voor een woningtel ling van gemeentewege te doen houden. De voorzitter antwoordt dat hij graag ge looft, dlat .er gebrek is aan woningen, m.aar daarte genover staat, 'd'at wij; een electrician hebben be noemd, die dadelijk een woning heeft gevonden in de Kinhei'mstnaat. Verder zegt dé voorzitter dat de ombewoonbaarverklaring wel doorgaat en er nog een voordracht in bewerking is. Verder wijst d'e voorzitter op de kosten van een woningonderzoek dat vroeger gekoisit heeft ruim 1100. Wil de raad een nieuw onderzoek, dan zal men een erediet moeten gefven van minstens 1200. Nog wenscht da voorzitter te antwoorden op de vraag in die middagizitting naar het onderzoek der zwakzinnigen, dat de deskundigen 'spoedig met hun rapport 'klaar zullen zijn. Ten slotte dringt de voorzitter er op aan dat men 'zich op d'it oogenblik vooral zal bepalen tot de alge meene beschouwingen en niet zal afdalen tot de bij zonderheden der begrooting. De he.er Lubbe heeft een opmerking gemaakt naar aanleiding Van 'de balans der gemeente. Wan neer men in die gémeen'te zoo nu en dan hoort: Ja, de raad d'oet maar, zij leenen maar, dian is het wel gewen'scht in 'het openbaar eens te laten hooren hoe d'e zaken er bij 'staan. Om .dien) verkeerden indruk weg te nemen wijst spr. er op dat de nieuwe leening van 20.000 sléchts diént tot conversie der l'oopende tijdelijke leeningen. Ook een -overlegging van dén staat dier eigendommen en schulden zou spr. gaarne bij de begroeting zien afgedrukt. Spr. heeft op eigen houtje getaxeerd td'e eigen dommen. Spreker zegt dat de schul'd'en bedragen ruim 500.000 en dat de eigendommen behalve de gasfabriek geschat kunnen worden op 4 ton. De toe'stand is 'dus niet ongunstig, en stellen we daartegenover dat .de hoofdelijke omslag in 'geen ne gen jaar is verhoogd, dan zou spxéker zeggen, in dien men maar gladweg verkondigt dat de bela-sting zoo wordt opgedreven, d'an is het in het be lang der gemeente, dat hier de aandacht op wordt gevestigd. Al's men dan bedenkt, dat men staat voor groote uitgaven, die voor de gemeente toch produc tief zijn. Idan gelooft -spreker dat d'e .toestand niet zoo ontmoedigend' is 'en wanneer dan ook dé heer dé Groot nu met zijn sigaar een gaatje brandde in het tafelkleed, dan zou dit nog wel kunnen worden ver nieuwd. Wat de 'opmerking van den heer Vierkerk aangaat, in zake de retributie van de gasfabriek, dat hij heeft genoemd' een belasting voor den middenstand, zegt spreker, dat dit dé sehulld ia van den mi'ddlenstand zelf, die d'an maar' -menschen naar- den naad' bad moe ten zenden die daarop hadden gewezen. Spreker zegt in vele opzichten met den heer Verkerk mee te gaan en alle middelen die aanwendbaar zijn om het gemeentebestuur in meer democratische richting te sturen, zal steunen. In dit verband verklaart spreker zich ook een voorstandier van sterkere pro-gessie de inkomstenbelasting. De voorzitter zegt, dat ook de heer Lubbe zich niet geheel heeft bepaald' tot de algemeene be schouwingen. Nu spr. volgnummer 4 feitelijk heeft ter sprake gebracht m.l. de .staat van .schulden enz. ter inzage te leggen, wijst de voorzitter er in dio verband op dat in 14 jaren slechts door 2 persone inzage wetrd -geVnaagd van de -begrooting, en wel per sonen, die een verzoek om salarisregeiing hadden ingediend en eens kwamen kijken, hoe het er mee stond. De heer Lubbe zegt, dlat hét aantal verslagge vers vrij wat ia toegenomen en dat indien d'e 'staat in de begrooting wordt afgedrukt, daarvan ook meer notitie zal worden genomen. Op die wijze komt het ning zeggen over het winsttrekken door .de gemeente uit het bedrijf, Spreker stelt zich op het standpunt, dat indien men een billijken prijs voor het gas vraagt en d'an nog winst maakt, die wéér ten goede komt aan het algemeen, dat dan die winst niet te veroor- deelen is. Men kan daardoor belaistingveirhooging voorkomen en dat is toch ook een voordeel. Als men ging zeggen', ail die winst moet gelegd worden op .den hoofdelijkern omslag, dan zou men zich wel eens tweemaal bedenken, eer men sommige uitgaven zou doen. Ook in het buitenland zijn de bedrijven de 'kunk Probeert alle eerste klas merken, ket laatst Xi. gvmumivujn ii .j door middel van de pers toch onder .de aandacht van waar de gemeente op dryit, in Berlijn bijv. trekt men IV2 millioen mark uit de waterleiding. Ais men .dit het publiek. De heer Ihomsen betoogt de wenschelijkheid van de verdeeling van die werkzaamheden in het col lege van B. en W. Hij zou in deze een uitspraak willen van den Baad. De heer Verkerk is het met den 'heer Thonn sen eens en wil gaarne een motie van deze strekking steunen. Spreker komt het voor, dat als men een wethouder van onderwijs bijv. had, dat dan vele za ken .spoediger zouden wordén afgehandeld. Efen wet houder van onderwijs zou zich ook beter op de hoog te kunnen 'stéllen. Nu moet 'meui zich steéd's tot het heele collega wenden en di't moet eg steed's in zijn geheel 'over oordeelén. Ook voor andiere takken van dienst acht spreker verdéeling en nadere aanwijzing van ieders taak noodzakelijk. De voorzitter wijst er op dat alleen d'e fi nanciën en onderwijs niet onder een bepaald lid van het Dagelijksch Bestuur ressorteer en. Dat d'e te genwoordige regeling oponthoud zou 'veroorzaken ontkent .'de voor-zitter. De heer Boel mans ter Spil'l zegt, dat de werkzaamheden groeien met de uitbreiding d'er stad. Toen spr. wethouder werd, was er nog geen .sprake van inzage van stukken. Tegenwoordig wordt de eene dag bé&teed om den anderen dag in het college te behandelen stukken in te zien. Daardoor 'komt men beter op d'e hoogte. Eén splitsing van werk zaamheden is eigenlijk in strijd met do -gemeentewet. Daar staat: de wethouders staan den burgemeester bij. Bij splitsing neemt men de burgemeester de taak uit de handen. In groote gemeenten kan dat noodig zijn, maar in een 'gemeente als deze acht .spr. het nog niet noodzakelijk. Voorts zegt .spr. dat bij' sommige ziaken 'men wel de verdediging enz. van sommige punten in den raald', aan d'it of dat lid 'opdraagt, doCh d'an blijft het ooilege in zijn geheel toch verantwoordelijk. Den toe stand. te wijzigen lijkt 'spreker vooralsnog niet noo- dlilg. Da heer V erkerk meent, dat het beroep op art. 91 der Gemeentewet niet opgaat. In vele gemeenten is de splitsing er al e-n als dat in strijd w.as 'met de wet, dan zou dat niet kunnen. In Zaandam heeft men ook de noodzakelijkheid ge voeld. Nu heeft spreker gehoord, d'at de burgemees ter meer hepaalldl onderwij-s en financiën voor zijn re kening ha.d, doch dat Was spreker niet bekend. Da héér B'oelmane ter Spill antwoordt hierop dat de gemeentewet toch geschreven is en dat men zich aan het beginsel d'er wet moet houden. In groote gemeenten wijkt men daar, van af, doch dat is dan toch een afwijking. Voor Alkmaar acht spr. die afwijking niet noodig. De heer B i n ig e r -s wlj'st er op dat de heeren wethouders voorzitters zijn van verschillenide com missies van bijstand. Indien de heeren op bepaalde uren voor die takken van dienst te spreken wwren, dan zou er al veel gewonnen zijn. De heer Lubbe dikt dit nog even aan door een voorbeeld van iemand die een kwestie had aan het slachthuis. Spreker heeft d'ien man aangeraden naar den heer de Wit te .gaan. De voorzitter wil well even mededeelen, hoe de zaken thans staan: de heer Zaadnoord'ijk is belast met de zaken der reiniging. De heer de Wit met het slachthuis, die heer Boelmanls ter Spill voor de plantsoenen en de voorzitter voor de gasfabriek, onderwijs, financiën enz. De heer Zaadnoord ij k dieelt mede, dat hij elke Dinsdag te spreken is. De voorzitter is bereid Sdlat lalllés nog eens te publi-ceeren. De heer 'Dorleck herinnert er aan, dat al meermalen op hetzelfde aambeeld is geslagen als thans. Nu heeft de raad toevallig wat van d'e ver- deeling gehoord doch men wist .er officieel niets van. op de belasting ging 'leggen, zouden er nog al wat stemmen tegen opgaan. Spreker acht het standpunt van .den heer Verkerk wel theoretisch goed, maar in de pria-ctij'k niet met goed gevolg toe te passen. De heer Verkerk heeft eenige moties ingediend, dat is handig, maar spr. wil uit de stemming over die mo ties niet laten afleiden 'bijv. 'd'at hij overal! tegen is. Indien een school noodig is, zal spreker er zeker niet tegen zijn, doch men dient ook daarbij niet al te zeer aan sommige dingen te veel gewicht te hech ten, zoo bijv. 'heeft de heer Verkerk genoemd een maximum aantal leerlingen van 36 per- klasse. Daar tegenover staat een uitspraak van een man als Dr. Gunning en ook in het buitenland zijn grootere klas- sen. Voorts zegt spreker naar aanleiding van de sa menstelling van het Dagelijksch Bestuur, dat hij gaarne had gezien, dat de verkiezingen ook anders waren uitgevallen. Da v-oorzi'tter m-eent, da-t deze beschouwing meer op een verga,delring van een klesvereeniging thuis hoort. De heer Van den Bo-s ch meent, idiat hij het recht heeft -om over deze zaak te spreken. Bij de be- grootimg is gevoegd een staat v,an ambtenaren. S'pre- ker herinnert er aan d'at in de pers is gezegd dat bij de vorige begrooting geen aanmerking is gemaakt -op het beleid van B. en W. en 'bijv. op het benoemen van a'm'btenaren. Spreker wijst er op, dat er 240 ambtenaren -zijn aan wie betaald wordt 172.000 gld., daaromdér zijn 15 E.-Ivatho-lieken. Spreker is wel eens gevraagd of het B. C. zijn een belegsel was voor een benoeming, 't Geldt alleen de ambtenaren, bij d)e werklieden is bet anders en daarop maakt spreker geen aanmerking. Die E.-K. ambtenaren behooren zooais spr. aanwijst tot de minst bezoldigden. Spr. wenscht er alleen op te wijzen dat het percentage E.- K. erg klein ik 'Spreker heeft -dit alleen gezegd om de aandacht van B. etn W'. op dit kleine percentage te vestigen. Hij dénkt hier niet aan 'opzet en heeft het al'leen gezegd, omdat men wel eens meent, dat het katholiek zijn een beletsel zou 'zijn. De voorzitter merkt op dat de heer Van den Bosch waarschijnlijk ook gerekend heeft het on derwijzend personeel en daaronder zijn, het spreekt van zelf, geen B.-K. sollicitanten. 'Die categorie moét dus niet meegerekend worden. 'Spreker noemt verschillende ambtenaren die katholiek zijn, en i-s zi'eh niet bewust, dat B. en W. in dezen niet goed zouden hébben gehandeld. De heer Van (den B'o-sch wil' dit ook geenszins zéggen, hij heeft er ook in deinzelfden zin .als de voorzitter o-ver gesproken. Had m-en nu een reehtsche wethouder, dan zou er in 't college wel de aandacht o-p gevestigd zijn en had -daarvan eenige invloed kunnen uitgaan. De voorzitter zegt dat indien er een rech't- ache wethouder was, dleze ook.van .de andére fralctie zo-u zijn, dan zou volgens ide redemaering van -den heer Van den Bosch ook ,d!ia zijn richting naar voren hebben geschoven. Spr. wijst er op, dat onder -de ambtenaren tal van antirevolutionairen zijn. De meeste 'benoëmingen -dateeren bovendien nog uit den tijd, dat de heeren de Goedé en de Sonnaville wet houders waren. De heer Van d' e n Bosch zal' er nu niet verder op ingaan, doch heeft alleen 'door deze discus sie willen doen uitkomen, dat er geen beletselen zijn om indien men B.-K. is te solliicitearen in déze ge meente. De voorzitter neemt da-ar gaarne acte van. Het college kan niet worden verweten, dat het partij dig zou zijn bij de benoémingen. Spr. wijst er op, dat de adviseur van de bouw van 't stadhuis was d'e hepr Jan Stuijt, een katholiek. De heer V e r k e r k vraagt het woord, om te antwoorden op hetgeen'de heer Van den B-osch heeft Spéciaal wat het onderwij-s betreft acht spreker I gezegd naar aanleiding van sprekers motie inzake de het van groot belang, d'at één wethouder speciaal met dözenj tak van dienst wordt belast, -om- -te kun nen -overleggen 'met de 'hoofden van Scholen en schoolopzieners en spoediger de zaken te kunnen afdoen. De voorzitter komt er togen op, dat de raad -slechts terloops zou hooren dat de verdeëling er t'och eenigermate is. Dat blijkt uit ,de samenstel ling der commissies, waar'van de verschillende heeren voorzitters zijn- Onderwijs is -d'aar niet 'bij1; meent 'men dat dit -een taak moet zijn voor een man, dan weet .spr. niet -of -er een lid van het D. B. daartoe be reid zou zijn, anders zou men het college moeten uitbreiden. Evenwel men zal -dé zaak gaarne over wegen. De h-eeir Van den Bo's-ch onderschrijft den wensch, die in de verschillende secties is geuit en betoogt, dat art. 91 der gemeentewet niet verhindert een verldeeling van werkzaamheden. Men zou zich hierbij volgens h-ém niet 'schuldig maken aan wets overtreding. Verd-er wil spreker een opmerking maken over een onderwerp uit de mi-d'dagzittinig. Spreker onder schrijft 'de meening van den heer Verkerk niet, wie zwijgt, consenteert, en zou daarom gaarne zijn mee- retributie van de gasfabriek,. Spreker vraiagt, wat het anders is dan uitbuiten van -da gasverbruikers als de gasfabriek 75.000 winst per jaar maakt. Het argument, d'at men den hoofdelijken omslag niet kan verhoogen, omdat dan de kapitaalkrachtigen de gemeente verlaten, had -spr. verwacht, maar dan zegt spr. dat dan de raad niet den hoofdelijken omslag bepaalt, maar de kapitalis ten die dreigen de stad' te veriatien. Daartegenover staat, dat het argument van spre ker, d'-a-t het niet aangaat om de minst 'kapitaalkrach tigen, die niet kunnen dreigen met vertrek het zwaarst te belasten om de winst van het bedrijf. In Berlijn trekt men ook winst uit het bedrijf, maar ho-e is daar de raad samengesteld? Van het gasbedrijf is de heer Van -dien B-osc'h gekomen op het onderwijs. Hij heeft aangehaald Dr. Gunning als autoriteit, die heeft gezegd dat voor een goed onder wijzer 44 of 45 leerlingen niet te veel i-s. Maar -spre ker wijst er op dlat mem voor zijn eigen 'kinderen die groote klassen niét gelwenscht acht. Dat ziet men aian dé .scholen voor dé meergegoeden, zooals -spreker des mÜdüla.gfs heeft aangetoond. 'Ook aan de katho lieke scholen -bemerkt mem hetzelfde verschijnsel. Ten slotte zegt spreker naar aanleiding van 'de 99 en Uw besluit is genomen. Proefwagen disponibel. TELEFOON 573. woorden van -dien heeir V an den Bosch in zake dé benoemingen, dat door hem bij -eén benoeming slechts zal worden gevraagd welke p-er'soon dé beste moert worden geacht. De heer Van dien Bo-sch betoogt naar aan leiding van hetgeen i's geize'gtd inzake de winst van de gasfabriek, dat ook hij zal toejuichen, indien de gas- prij® kan word'em verlaagd), doch -dlan meent spreker, dat het toch niet verkeerd! za'l zijn, ind'ien die ge meente (d'an nog een gedeelte al® winst er zou kun nen afnemen. Wat hét vertrek der meergegoeden aangaat, indien m-en dé belasting verhoogt, merkt spn. -op, dat mem di'e menschen niet kan houden. De gemeenteraad bepaalt de bclésting en kan nooit die menschen binden. Zij' gaan naar Brussel -of 't m-eer van 'Genève. -Gaan zij heen, dan zal' men de oy-erbiijvenden zwaarder moéten belasten. Spre ker heeft altijd geijverd voor lage belasting en ver hooging van s-a-iariissen indien dat niet t'e vlhg ging. Het is niet 'de theorie waarmee men da zalk-en m-oet regelen, doch de practij'k. De heer Verkerk zegt, -dat hij het met de heer Van den Boisch wel niet eens- zal worden. Dé op merking dat -dé 'menschen in Brussel of a'an het tneer van Genève g'aian wonen, a'cht spieker 'een zeer zwak argument, daar zullen dé belastingen wel hooger zijn dan hiér. Ten islo-tte zegt -spr. dat het verschil -met dén heer Van -dén Bosch hierin zit, dat spreker het gel-d' WÜ halen, waar het te hal-en is. D.e heer Bingers verheugt er' zich over dat B. en W. de urgentie van dé instellinlg van een keu ringsdienst beamen en vraagt, of spoedig -dia voor stellen kunnen w-orden ingewacht. De voorzitter zlegt, -dat d-e z-aak in behan deling is -bij den d'iirecteur van, het slachthuis en spoedig den raad zal bereiken. De heer U d o zegt, dat hij hier niet zou zitten als de heer Van '-den Bosch zijn zin had) igékregen bij de verkiezingen; doordat spreker en anderen hier zijn, is de richting van 'den heer Van -dien Bosch in de minderheid, wat misschien niet aangenaam is en tengevolge waarvan er geen r'eehiscbe wethouder is. Wat betreft de benoemingen merkt spreker op -dat het feit zich voordoet, dat vooral in het Noorden1 des lands 'bij alle ambtenaren weinig katholieken zijn. Over het geheele land is dit ook het geval, er zijn bijv. maar 4 van de 93 inspecteurs van dé belastin gen B.-K. De 'katholieken gaan méér in den hand'el, wat misschien een historisch^ oorzaak heeft. Nu spreker toch aan hét woordl is wenscht hij nog even te spreken over de inrichting Van een grond bedrijf. Spr. meent,, -dat da duurte dér gronden geen belemmering miag zijn om dit bedrijf in te rich ten. De bouwgronden zullen, méént spreker, hooger w-or-dén. Hiji heeft alleen nog eens op de zaak de aandacht willen vestigen en aangenaam zou het hem zijn -als B. en W. nog eens de zaak zullen overwegen. Men zou dan ook niét méér kwesties 'krijgen zooalfl in dé -midd-agzitting aan de orlde kwam. N'o'g eén anldere zaak is dé kwéstie Van aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud bij d)en hoofdelijken om-slag. Het heeft spréker genoegen gedaan, dat B. en W. voorstellen die aftrek te verhoogen en hij hoopt, dat spoedig d'at voorstel zal 'komen, opd-at de zajak nog geregeld) kan worden vo,or 1914. Menschen met een inkomen van 500 of 10 per Week kunnten volgens spr. niet in aanmerking komen voor het be talen van hoofdélljken omslag. Ook andere wijzigingen in dé heffing v-an- den hoof delijken o-mslag acht spr. noodig. De tabel' der hef fingspercentage eischt eeni'ge herziening. Wat voorts den aftrek betreft, ook hierin, zoo bétoogt spreker, schuilen enkele onbillijkheden. De aftrek van per-soneél'a b-elaéting heeft sprekfer wel wat verbaasd, er is meent hij geen redelijke grond' voor, alleen die op het bedrijf zou -spreker voor aftrek in -aanmerking doen komen. -Spr. zou het ook gew-enscht achten ind'ien bij '-dén aftrék voor noodzakelijk levens-onderhoud vo-or géhuwden hooger w-erd gesteld dlan voor ongehuwden en bij' de gehuw den ook rekening werd' gehouden -met het aant'al in wonende kinderen. Verdér zou hij nog een bepaling willen 'dat dé naad rekening z-ou kunnen houden met bijzondere omstandigheden als bij' de Preusieche ein- komst-steuer. Spreker acht dé herziening -om al déze redenen zeer nood'ig. De voorzitter vreest, dat dé gewijzigdé verordening niet inet J-anuari in -Werking kan treden. Gebleken is d'at men nog een -andere wijziging moet voorstellen en daarom zal 'de belasting nog moeten wordén geheven als tot nu toe. Een Wijziging zal eerét kunnen ingaan met 1 Jan. 1915. De tijd van voorbereiding i-s thans te kort. Men moet nu nog een jaar geduld hébben. De heer de Lange heeft met genoegen ge- zién- -dat B. en W. willen rekening houden met de door spr. gemaakte opmerking aangaande het bedrag der leeningen. De voorzitter zegt nog naar -aanleiding van de gemaakte opmerking inzake -dé bestrating, dat uitstel o-mdlat 'd'e -straten opgebroken wordén voor He aansluitingen aan het electrisch net gewenscht is,

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1