55 cent per 5 ons. op Donderdag 13 on Zondag 16 NoroÉer. DE JONG'S RECLAME CACAO i Kilo UO Roomboter-Melange Imhülsen Hoyer, te STOM PETOREN, Shawls Jabots Handschoenen DE WIJS BROERS' teuo Ondergoederen LAAT 133. TELEF H. 32. ALKMAAR. blijft steeds de pu i kste eaeao voor den prfls. STADSNIEUWS. ADVERTENTIE N. der Tooneelvereeniging 99 *6 Aanvang half acht. voordeelig altijd goed ÜATUURVJOLLEN Jansen &TILANUS Alleen verkrijgbaar bij Alkmaarsche Crediet- en Effectenbank. LANGESTRAAT A 45 Verschaft credieten en neemt gelden a deposito. hemelsch schoon, dat ik na de inspectie <101)1 eersten keer, verplicht was op te houdeta, door een sterke ontroering aangegrepen. Enkele «.ogenblikken van) rast gaven aan mijn krachten weer nieuwe bezieling eni ik hervatte, met beide handen aan mijn kijker, mijn aangename taak terwijl mijn hart ttezedï der tijd! door twee aanvullende extra-handten werd omvat, evenals dien dichter bij het neerschrijven zijner alexandrijnen aanvullende han dten wordt gegeven voor de pathetische gebaren, die hij ter bezieling van zijn werik behoeft. Ik heb tot principe, dat men niet eerder dan na algehe)ele be zichtiging een keuze moet -doen en ik ging door met mijn astronomische studies. Maar wat befeekenen vaste voornemens van den man, als een vrouw om 't hoekje komt kijkenl Nam welijks had ik mijn besluit genomen, of op 't ooigen- blik zelve, dat ik het nam, ontdek ik op htet objec tief van mijn kijker een zoo boteiend' vrouwenkopje; dat ik eerst meende te droo-men eni duchtig mijn oioigen uitwreef om zeker te zijn, dat ik wakker was. Wat ik zag, was een wonderbaar sehoone vrouwen gestalte; golvend goud) haar omlijstte een teer-fijn voorhoofd en slapen; oortjtes alis parelkuoeien-Belhelp- jas glipten even er onderuit. De rest -dier verrukke lijke haarpracht rustte verborgen onder een bergère- hoed met lichte bloemen en platten breedten strik. De sehoone vrouw had zich een grijs zijdten toilet geko izen, waarin haar sehoone vorimen omsloten werden. En nu haar hoofd! Neen, ik kan dat wonder niet beschrijven; niets evenaart die koninklijke, zonnige, ontoegankelijke, verheven schoonheid i Ik voelde, dat ik het echt „te pakken1" had; als een gloeiende priem voeilde ik die sensatie mijn hart doorboren, met 'trillende neusvleugels, inet bonzend hart zat ik onbewegelijk, leefde ik niet langer mijn lieven, maar zweefde ik omhoog. Naar de -oneindige hoogten, waarheen mijn extase mij voerde, stegen die aardsche geluiden, nauw-hcor- baar naar mij op en van al het geschitter -der in licht-badetnde zaal, zag ik slechts een bleeken glans verblind als ik wat door- den stralenbundel om haar hoofd. Toen begon ik over mezelf na te dtenken. De eerste overpeinzing openbaarde mij helder, dat ik een Verloren man was, Mijn toestand liet aan duidelijkheid niets te wen- schen over. De afstand, die mij van haar scheidde, kon ik met geen middel bekorten, want wij zaten aan denzelfden kant; zij kon mij slechts zien, wanJneer zij zich extra daartoe wilde omdraaien. Ook was het te gewaagd, te durven verondterstellen dat ik haar bij den uitgang zou kunnen naderen; voordat ik in den corridor zou zijn, kon zij reeds haar rijtuig gevonden hebben. Dank zij een wreed spel van het noodlot, zag ik anijn ziel, mijn leven, mijn wenschen, mijn hoop plot seling gebonden aan een Wezen op enkele pass-en van mij verwijderd en binnen een uur zou het in de on eindigheid verdWenen zijn, had1 het zelfs mijn be staan niet opgemerkt, met zich meevoerend alles, wat voor mij waarde had. Ellendig idee, dat zij in Parijs zou kunnen leven, dicht bij mij, vooïibij kon loopen wat ik even tevoren was voorbij gegaan, ver schijnen o-p honderden plaatsen, vijf minuten nald'at ik haar er tevergeefs had gezocht. Zij z-ou kunnen wegreizen naar Amerika en nooit meer terugkomen, terwijl ik de rest van mijn leven zoU verdoen met naar haar te zoeken, op allle plaatsen van samenkom sten in het groote Parijs. Wat mijn toestand buitengewoon onrustig maakte, was de ledige plaats naast mijn onbekende. De voorstelling was reeds gefvor'dterd en in mijn helderziendheid zag ik die ongebruikte plaats bezet door c,en of anderen meneer, door bet fortuin zooda nig begunstigd'. De dwaaste fantastische gedachten joegen door mijn hoofd en niets d'ronig tot haar van 'mijn verlangens door,, van het leed, d'at op enkele passen afstand® om haar werd geleden. Ik hoopte, dat er iets zo-u gebeuren, een opschudding, iets on verwachts, waarin ik misschien tot haar.... Ik dacht aan mogelijke neerploffing van de reuzen- kroon.Misschien sloeg een paard op hol.... W aarom zou een paardrijeteter niet kunnen tuimelen en voor dood worden weggedragen? Eigenlijk ont brak nu toch een bom. Verdiept in mijn wildte gedachten, schrikte ik plotseling -op door een groote, zware gedaante vóór mij. Da ouvreuse was bezig haar plaatsbiltjet te ont cijferen. „386, dat ïs daar", zegt zij tegen de groote*, zware dame, terwijl zij meteen miji vroeg op te willen staan. „Maar ik heb No. 386", wierp ik tegen. De ouvreuse nam mijn biljet, Zag 't nauwkeurig na en maakte mij er op attent, dat het jiiiste cijfer niet 886, maar 336 was; die 8 was onduidelijk gedrukt. Ik stond op. W at werd er nu tvan- mij Waar was- stalles 386? Zeker heel ver weg, ergens hoogerop, cfa hetmel mag weten waa-rl O, ik voelde het, mem gaf mij een plaats waar niets meer van haar te zien zou zijn.Het was dus uit, voor goed. Wanhopig, als een slachtoffer naar hetschavot-, volgde ik dte, ouvreuse. Wij naderden even de sehoone onbekende als om mij te tarten, wij waren er geien tien stappen meer van verwijderd. Ik legde in mijn oogen alles wat er aan liefdte eni wanhoop in me was. Ik wilde probeereni haar blik tot mij te trekken, op dat zij iets zou ondergaan van wat er om haar ge voeld werd. Eindelijk stond de ouvreuse stil, keek opnieuw het nummer na, en wees met haar vinger naar de plaats. Hemelsche genade! Hemelsche akkoorden, juiicht, heft aan een liefdezang! de plaats, die n-aast de on bekende ledig was, is No. 386! De plaats die dten gelukkige, den vooruit beschikte, den held wachtte, dat nummer was.ik! Een diepe zucht van zalige verlichting ontsnapte aa.? ,m^n borst om behoedzaam, ingehouden., liet ik Anij in mijn stoel neervallen. Ik was lam van geluk met mijni hoofd een weinig achterover gebo-ken, met half-g-eslotem oogen, niet trillende neusvleugels en even open mond, luisterde ik naar het even ritselen van haar zijden kleed; ik snoof de fijne parfums op, die af en toe in kleine d'osis mij beroerden. Ik kon haar slechts van terzijde zien; met smart moest ik^ mij bekennen, dat ik slechts ten dbel'e de uitdrukking op haar gelaat kon volgen, maar ik troostte mij met haar pTofiiel en met mijn berekening, dat ik, wat ik ter zij-die waarnam, slechts met twee had te vermenigvuldigen. De eerste minuten zag ik mets, waaruit bl-eek d'at zij mijn nabijheid had be speurd'. Daardoor vond i-k tijd' om mij te herstellen, em om rustig naar haar op te kijken met het dbel' haar bl'ik te ontmoeten. Ik geloof n.l. vast in de macht van een blik. Na eenige minuten werdbn vage voorteekenen merkbaar. Zij verschikte zich in haar stoel, en nam haar waaier op, waarmee zij een beetje gin-g spelen, zonder hem te openen. Zij. nam ha-ar kijker, liet weer ia ^aar -scho-ot terugvallen, zondter hem te nebben gebruikt en bezag haar handschoenen met onverschilligen blik. Ik keek steeds naar haar. Zij nam haar zakdoek, plukte even aan het gebor duurde randje en bracht hem naar haar lippen. Ze wierp zich achter in haar fauteuil en keerde zich toen na-ar mij' en zag mij- in mijn doordringende oogen. Een uitwisiseling van -contact had in d'ien blik plaats; ik bukte mijl d'aarna, al-s op heetbrdbad betrapt en zijl zat weer rechtuit te kijken, met haar profiel naar miji gewend. Een onmerkbaar blosj kleurdb even haar wangen; zij; nam haar waaier- opende hem en met langzaam gelijkmatige bewegin gen deinde zij hem heen en weer. Ik had! mijn oogen niet van haar afgewend. Dit mo-est zij voeüem en uit mijn blikken moest zij- weten, hoe ik over- haar dkcht. Zij -scheen miji steeds bekoorlijker; of dit veroor zaakt werd door haar triomfantelijk bewustzijn van vrouwe-macht, of door mijn steeds aangroeiende be wondering De waaier'bewegingen deinden voort, meevoerende varleid'elijk-gteuresade parfums, die mijn wangen even streelden. Ik zag niets* meer, wenschte niets meer onderging alleen haar nabijheid. M-aar plotseling, op het o-ogenbllifc van- ho-oge extas©: voelde ik in de parfumgoiven een tiagehstrooming een andere geur, die van viooltjes-, drong naar vo ren.In een machinale beweging wendde ik mijn hoofd naar den linkerkant en ontdbkt© ik, tot mijn niet geringe verbazing, dat links van mij een andbre dame was gezeten. Ik had haar nog niet opgemerkt, dat zweer ik Ik zag haar aan en ik moet bekennen, dat zij van buitengewone sch-oonlheddl was en ,na inijai blonde buurvrouw ter rechter, was mijn brunette ter 'linker zijde de mooiste vr-ouw uit db zaal. Ondanks mijn toestand Van zelftevredenheid, waarin ik door die blonde d'ame was geraakt, gaf de gedachte, dat ik tusscben de twee mooiste sohepael- tjes ter wereld was gezeten, miji de heerlijkste ge waarwordingen. De d'ame met -de donkerbruine haren behoorde tot het warme brunette-type. Haar huid deed dienken aan een pterzik; golvend haar, tot 'gloed, was in har monie met gloedvolle, donkere -oogen. Zij droeg een in -strengen stijl gehouden, bruin toilet, en zag er zeer gedistingeerd uit. Een onmerkbaar glimlachje, waarin ik een glimpje spot meende te bespeuren, trok even haar mondhoek omhoog; zij- ging door haar waaiter te gebruiken met snellere beweging. Ondbr voorwendsel iets aan haar japon te moeten verschik ken, keerde zij haar gezicht even naar mij en lachte heel fijntjes ondeugend# Begreep de blonde dame ha-ar gedachte? Zij ook keerde haar hoofd naar mij en alsof de twee machten, waartusschen ik geplaatst was, in stilte een overeen komst haddten gesleten, -begonnen de twee waaier®, de witte waaier ter rechter en de zwarte waaier ter linker, in gelijk rhytme te bewegen. Ik voelde, -dat mijn zijn langzamerhand in een aanvankelijk zachte, doch -bij voortduring, duizelige schommeling geraakte tusschen die twee waaier- luchtgolvingen. Mijn 'hart en mijn -oogen gingen om de beurt van den witten waaier naar den- zwarten Vaai-er, van de grijs-zijden japon naar die donker 'bruine, van de blende haren naar db bruin-zwarte, en ik voelde h-oe die tWee waaiers mijn arme ziel' folte rend heen en weer kaatsten als ra-kketten een v-o-lant. Naar mate dit wreedle en toch bekoorlijke spel zich verlengde, begon ik dia twee, zoo verschillende vrou wengestalten, waartusschen ik heen en weer soho'm melde, te vereenzelvigen. Ik liet me gaan, ik verdte digde mij niet meer en oninachtig iets tot mijn eigen heil aan te wenden, wierp ik mijn hoofd achterover, Verward, hijgend als een -arm ree, dat door twee leeuwinnen als buit wordt betwist. Wat hierna eigenlijk gebeurde, zou ik niet kunnen zeggen. Ik weet -slechts, d'at na het eindte dbr voor stelling ik alleen nog maar de blonde dame zag: de brunette bestond niet meetr vaor mij, ik weet niet wat met haar gebeurd was. Doch de blonde dame stond recht overeind en fixeerde mij met verleidelijke blikken, terwijl ze plan maakte heen te gaan. Toen, alsof een geweersch-ot mij mijn bezinning h-ad teruggegeven, overzag i-k dte wreedle werkelijk heid in al haar afmeting. I-k zag met schrik, d'at binnen vijf minuten alles gedaan zou zijn, diat zij ver dwenen zou zijn, dat ik haar nooit meer terug zou zien! Mijn besluit was weldra genomen. Zonder mij om db menschen rondom te bekommbren, bracht ik mijn hand naar mijn lippen en wierp ik een handkus naar de onbekende, als een allerlaatst vaarwel, en ik doorwerkte ijlings het plan mij in de Seine te wer pen. Zij zag mij niet. Een keurig-nette mender kwam op haar toe, groette haar. In een laatsten d'ranlg van liefde, luisterde ik toe, ik wilde, vóór ik ging ster ven, nog eens haar goddtelijke -stem opvangen. „WeJ, wel mevrouw, u is dus nog in) Parijs? „Inderdaad, tot aaq d'e Grand- Prix. Mijn man. „Steeds nog Avenue Eriedland woont u? Meneer X is nog niet vertrokken?" „Ja, m-aaT wij zijn verhuisd, ons nummer is nu. Mijn man ia nog niet vertrokken." Ik zal' mij er wel voor wachten u het numiner te verklappen. Maar ik was gered; ik wist n-u haar naam en haar adres Een naam.een adres, nog is het niet het vol maakte, maar het is reeds iets: een mogelijkheid. een belofte.Dat is heu-seth niet te veel voor een avond, doorgebracht in de vestibule van het geluk InzezoiKleu me<led«M*llnK<M>. GEVESTIGDE PERSONEN. J. O. Vermeeren, eleictrieiën, r.k,, Dijk 23. 0. Spierdijk, ambt. ter secr., n.h., Stuartstr. 52. J. Paauw, slagerskn., r.k.,, Huigbrouwerstr. 5. H. Kof- man, timmermanekn., njh., Payglop 11» *)KL v. Twuijven, z.b., n.h., Kennemersrtraatweg 9. L. Bons, huish., n.h., Westerweg 31. *)A. Bakker, z.b.» d.g., Pr.-Hendri'kstr. 32. *)E. Voorhorst, koopman in gal. n.h., Fabrieksweg 8. B. iStil, d.'b., n.h., Kennemer- straatweg 87. *)V. Pranger, arb., n.h., Karnemelks- buurt 20. E. J. P. Oukes, z.b., n.h., Fabriek sweg 11. M. J. M-onfrooi, waschknecht, n.h., Overdiestr. 37. M. Kokkes, z.b., n.h., Druiven'laan 48. -S'. Joman, harmonicaspeler, n.h., Akerspad' 5. Wed!. D. Dekker Po-stma J. A. P., huish., -n.h., Akerspad 5. A. Ruis, d.b., mih., Koorstraat 10. A. Pool, arb., r.k., Luttik- Oudorp 51. O. M. J. Massa, modiste, r.k., Payglop 19. M. J. van dbr Veer, z.b., r.k., La-at 119. J. Nop pes, bloemistkn., r.k., Koningsweg 52. G. J. Brouwer, eltectriciën, n.h., Kinheimstr. 28. 8. Scholie, d.b., n.h., Emma-straat 1. J. A. Nieuwenhuis, architect, n.h., Lamoraal'» tr. 3. J. M. Barneveld, -d.b., n.h., Langestraat 24. Wed'. W. J. Wijnands-d-e Long M. E., z.b., r.k., Hofdijkstr. 8. B. M. Schipper, d.b., n.h., Koorstxaat 20. Zwanenburg van-Esseveld van G., z.ib., n.h., 2db Kabelatr. 15. VERTROKKEN PERSONEN. K. Buwalda, z.b., n.h., Strafgevangenis Amsterd. G. Bergmans, db., r., Luttik-O'udorp 40, Obdam. J. E, van Wi-erst, strijkster, r.k., Heiligland 16, Hilver sum. M, Geur ten, huish., r.k., Oudegracht 143, Haar lem. W. C. Woostenburg, d.b., r.k, Luttik-Oudlorp 87, Graft. C. i. Droog, slagerskn., r.k., Heerenstr. 4, WesUaan. P. Kaas, krankz.-vexpL, dg., Nieuw- poortslaan S8, Castricum. T. Kaas, krankz.-ver- pleagster, d.g., Nieuwpoortslaan 58, Castricum. Mr. H. G. van Sons-beeck, Off. van Justitie, r.k., Langestraat 85, Den Bosch. *)A. Koasen, z.b„ d.g., Geestersingel 53, Sloten. A. H. Jamin, winkedtbed, r.k„ Verdr.-O-o-rd' 38, V-enlte. A. M. Sneek-es, d.b., r.k., Toussaintstr. 9, Zijpe. J. M. van Dijk, winkel juf fï., r.k., Molenbuurt 3-1, den Haag. O. Schouten, db-, r.k., Houttil 40, Zwaag. Jt Kuipers, zui- velchef, r.k., Westerweg 55, Sale Cheshire. *)L J. Laghuwitz, z.b., r., Snaarmanslaan 90, 'Uitgeest. N. Wagemak-er, z.b., r.k., KL Nieuwl-and 15, Amsterdam. A. Schuitemaker, z.b., r.k,, 0-udegradht 117, Etten en Leur. 0. Verdonk, d.b., r., Kennem-erstraatweg 87, Doorn. G. Vreeker, d.b., r.k., Baanpa-dl 17, Z.-Schar- woude. E. van Dr-unen, naaister, r.k., Zij dam 3, Utrecht. J. A. Bruning, winkelbed., r.k.,'Vroom en Dreesman, Arnhem. A, J. Matthes, z.b., m.h., Nas- saulaan 39, Hilversum. B. Harto-g, arb., n.h., Overdiestraat 26, Zijpe. D. P. Zwakman, -bamketb.kn., n.-h., Giees-tersingel 7, Haarlem. J. Selie, assistent Buitendienst H.LLS.M., n.h,, v. d. Woudestr. 39, Ob dam. J. Zijdewind, letterzetter, n.h., Doelenstraat 19, Hoorn. J. H. Behr, schild-erskn., r.k., Strafge vangenis, Amsterdam. J. Kokkes, d.b., n.h., Sta tionsweg 16, Bergen. H-oofd van een gezi-n. Ingezonden stukken. Alkmaar, 4 November 1913. Mijnheer dte Redacteur. Mag iik nog eenige ruimte verzoeken in uw veelge lezen courant? Bij voorbaat mijn dank. Zeker, mijnbeer Klomp, vermoedde ik, dat mijn schrijven niet in -dte gunst zeu vallen van de Dage- raad'smann'en, als ik -schreef dat zij -dte halve weten schap verbreidt onder het volk, ni-et -omdat ik be wust was te vee II ta schrijven dan wed dat dieze woorden niet naar hun gading zouden, zijn. Natuurlijk is dte Dageraadsman zich bewust de ge- heeie wetenschap onzer dagen uit te dragen, maar iets anders -wordt het, of dlit n'a onderzfoek waar is immers waar zij en velen met haar hij dte vterschijn- selen bij het zichtbare staan blijft, zonder te letten op hetgeen niet gezien 'en niet betast wordt, blijft het halve wetenschap. Alia een deskundige niet an ders een ziekte oonstateerep, kan of hij moet de ver schijnselen zien en hij verstaat dia kunst niet om bui ten de verschijnselen de ziekte te bepalen, 200 iemand zal niet eens practisch mogen werken! Heb ik daarom te veel gezegd, dat de Dageraad -de halve wetenschap dient? Neen ik moet nog verder gaan en zeggen: die Dageraad dient in het geheel geen wetenschap 1 tenzij ze van de materie afzi'et en dte -oogen gaat vestigen op GeestLeven. Het ïs dan ook niet zoo'n groote sprong d'i'en „de Middaghoogte" -do-et, het ï-s in onize dagen to-eh een vanzelfheidl om den mensch niet m'eer te doen zijn een stuk willekeur, dan wel een van te voren bere kend, wei toegerust wezen; -en) nu is het eigenaardig, dat juist -dte mensch die ibij de verschijnselen -staan blijft, j'a dlaar met geen «tok is weg te elaan, 0! zoo'n hekel er aan heeft wann'eer maar naar willekeur met hem -of haar omgesprongen wordt. O'ver dte z.'g.n. vrijheid van -gedachten en woorden geproclameerd' in „dte Dagteraad1", dat staat alleen op papier. Neen, heer Klomp, dat weet u b'eter, ge weet boe dlroevq ervaring ik -daarvan heb opgedaan en daarom begrijp ik heusch niet, boe u zoo iets kunt schrijven. Vrijheid' -olm je gedachten in wo-ordten te brengen'! 't Lijkt er niet naar, ik heb hen dan ook Wel gezegdl a-ls gij 'Dageraadsmannen, zoo voort gaat, uw zoo hooggeroemde vrijheid van spTeken -een ander ontneemt, acht ik u gereformeerder d'an Cal- vijn. Neen, in d'e Dageraad is het ter-dtege echt TurkschDie niet denkt als ik denk, vernietig ik, wordt ter dtege uitgtevoerd', Maar ik helb goedte hoop- voor vele Dageraadsman- n-en. Geloof niet dat i'k ze klein acht, neen, neen, de weg is open om te ko'men tot „de Mid'daigho-oigte", want d'aar moet het been, wil het goed gaan, liefst in hun eigen organisatie, 't i® maar een quaestie van aanpakken. Zoo kan ze niet meer m-et vrucht wer ken. Daarom, 't getij verlo-opt, -dat ze d'e 'bakens ver zet. Als de wetenschappelijke men-sch alleen bij de ver schijnselen blijft staan, houdt hij op wetenschappe lijk te zijn en is op dat mom-ent toeschouwer geworden. Alleen hij, d)ie die schuilplaats ontdekt van het aanstonds naar buiten tredend verschijnsel, is wetenschappelijk te noemen» O. J. TJADEN. HET VERlLICHTINGSVRAAGSTUK TE HEIDOO. Geachte Redactie, Hoewel ik de weigering van de inzage van het adres der firma Spruit en Bakker voor den heer van Eoreest, burgemeester, niet nog -onaangenamer wil maken, dan ze reed® voor hem is, m-een ik één op merking niet achterwege te mogen laten. Waar de heer van Fo-reest schrijft, dat ik in mijn ingezonden tuk een onwaarheid heb debi'teerd door te zeggen, dat de heer van dör Molen inzage heeft 'geweigerd, wensch ik m-et den meesten nadruk te coïistateeren, dat die oorzaak van die onwaarheid' niet m-oet w-orden gezocht bij mij, doch ten gemeentehuilze te Heiïoo. In antwoord op het ingezonden -stuk van deu heer C. Spruit v-oor de firma Spruit en Bakker te den Helder, wil ik in d'e eerste plaats dank betuigen voor het aanbod, om mij als belangstellende inwoner van Heiloo alle Verlangde inlichtingen over de aan bieding betreffende dte gaslevering wel te willen ge ven. Ik behoef van di,t vriendelijk aanbod echter geen gebruik meer te ma-ken, omdat beide wethouders, die J achterna hoegenaamd gieen bezwaar blijken te heb ben gehad' -om mij inzage van het adres te geven en eerst uit mijn- ingezonden stuk vernamen, dat ik daarom gevraagd' had, mij het stuk reeds verschaf ten. De heer Spruit brengt ondear mijn aandacht, dat, indien Alkmaar, zoo -d'e firma dit vroeg, een con tract met haar aanging, dlit geen unicum zou zijn. daar den Haa'g gas levert aan den concessionaris vo'o'r Rijswijk en' Leiden electriciteit aan den -conces sionaris voor Aalsmeer. Maar ik bekeek dte zaak als inwoner van Heiloo. En aldus bezien, zijn -de bei-de angehaaldte voorbeelden niet bijster gelukkig geko zen. Immers in Aalsmeter exploiteert -die firma Mur I en Koudïjs een' electrische centrale, doch 'daar de j capaciteit delzer fabriek te klein is gteblteken, levert Lei-den sinds enkele wek'en stroom aan die firma. En in Rijswijk -staat de zaak zo-o, dat de gemeenteraad indertijd -concessie verleende in -de meening, dat door den concessionaris een -gasfabriek met bijbehoo- ren zou w-oxden gebouwd; dte'ze sloot echter, toen- hij eenmaal de concessie had, met dte gasfabriek te 's-Gravenhage een contract af dit was wed niet de bedoeling dier gemeente Rijswijk, maar zij kon er niets -aan d'oen, d'aar dit geval' in dte concessie niet was voorzien. Nu de heer Sluis dte aandacht heeft gevestigd op Leiden, will ik er de aandacht der Heilooër raadsle den ook wel! even op vestigien. Leiden levert ga-s aan Sastsemheim en Voorschoten, maar die gemeenten hebben geen tusscbenpexs-oon genomen doch zorgen zelf voor d-e distributie. Leildlen levert ver-dler gas aan Rijnslburg, Hazerswoude, Leiderdorp, W-arinond epz., die genieenten hebben aan Leiden een conces sie -gegeven, ieder verbruiker daar is dlu's een ver bruiker van Leiden en de gemeenten betrekken van Leiden enkel' het gas voor de openbare verlichting. Ook daar du-s doet men het zondier een tusschenper- so on. Ik kan het vo-or-detel van een tussc'henvo-eging van een concessionaris ni'et inzien. Besluit men in Hei ïoo tot aanschaffing van gas, dan ben ik vast over tuigd, dat het belang der geimeente het best wordt gied-iend indien men zich met Alkmaar vterstaat n'aar den grondslag van 'éen -der bovenlstaande stelsels. „Natuurlijk beschouwen wij -de „Heilotosche ver lichting uit zakenoogpunt", schrijft d'e heer Spruit. „Doch voegt' irrj' -er aan toe dit mag voor dten heer Bruins 'geen redlen zijn tegen -ons aanhod te ageeren." Zekter, d'it is juist dte eenige reden ik beschouw dte Heiiooër- verlichting uit Heilooër standpunt en dit zegt me, dat mien zich de overto-Hige weelde van een de halve winst opstrijk-enden concessionaris ruiet moet veroorloven. Is dit onjuist dan zag ik dat gaarne aange toond. E. C. H. OHR. BRUI NIS. ALKIAIR, Fnidsen 84, Telef. 316. Verkrijgbaar bij: J. TAN DIJK, Nienwpoortslaan. J. TAMAN, Zeglis 51 en RITSEVOOBT 35. DR*ACT VAN FRIEZENVEEN. In elb klimaat in elk jaargett|<ie Telefoonnummer 439.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 6