DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im Het beste uur in Kantoortijd voor een kop No. 263. Mon&erd en Yijftaende jaargang. DINSDAG 11 NOVEMBER. ^3 M FEUILLETON. De Ziel van Margaret Rand. H.H. Koopers. arrosseriefabrikaiit, ALKMAAR, BINNENLAND. Vertegen- gjm woordiger 99 KMAARSCHE COURANT. ([Nadruk verboden). Kom an van L. L MEAT XEL 7) Charlotte was iemand, die haar gel'aastrekken vol komen in haar macht hiadl Zij keek met een glim lach. op. Het is heerlijk weer, zei mevrouw Mansfield. Je bent toch niet dien geheelenl dag thuis gebleven? Ja, moiedler, i'k was zoo verdiept in een roman dat ik niet met l'efcen kon uitscheidien. Verlangde u iets van mij? ÏTeen, niets bepaalds, maar (het is verkeerd, Charlotte, om zoo in huis te zitten suffen. I'k heb een hekel aanl het stadsleven, dlat weet u toch, moeder. Zeker, het is eene verandering, stemdle me vrouw Mansfield toe, terwijl zij op den dichtstbijzijn- den stoel neerviel en haar kanten) 'mantel losmaakte. Ha dlat vrije vroolijke léven tö iMelchester Hall, geeft Londen een gevoel van beklemming. Spreek niet over Melchester Hall, eed Char lotte. Ik kan niet laten ex over te spréken, liéve. Sb zette en ik spreken 's morgens, s middags en *e avonds over oude tijden, is 't niet, Susie? Ja, moesje, en over mijn pony Gipsy en tm'ijn kat Jacob en mijn hond Bonheur. O, ik wou, dat wij er weer waren, dat wou ik! Maar ik heb wat nieuws te vertellen, zei Ohar- ALKMAAR, 11 Hovember. Mendel Beijlis; beschuldigd inl de fabriek SaiZef den twaalfjarigen Andreas Joesfjinski vermóórd te hebben is vrijgesproken. Vrijgesproken na een pro ces dat van 8 October10 Hovember 'heeft geduurd, vrijgesproken na twee en een half jaar in voorloopi- ge hechtenis te hebben doorgebracht. Terecht is dit proces een wereldproces genoemd. En wanneer er thans recht is geschied te Kiëff, dan is dat waarschijnlijk niet iin de laatste plaats te dan ken aan de aanwezigheid van zoovele journalisten in de rechtzaal, dia da oogen! van 'd'e geheel'e beschaafde wereld vestigden1 op hetgeen daar gebeurde, aldus een niet te onderschatten factor vormend ter voor koming van onrecht. Beijlis is vrijgesproken. Maar dé knapste verdedi gers zijn er aan te pas moeten komen, om aan te toonen dat hij onmogelijk de moordenaar van den 'knaap kon zijn, om te verhoeden, dat Beijlis het slachtoffer ward van dé legende, welke nog altijd in, Kusland voortleeft en volgens welke er ritueele moorden door Jo'den worden 'bedreven om met het bloed op het Faascbfeest het brood te mengen. En de beste kenners van het Jodendom hébben in de rechtzaal moeten verschijnen om te getuigen tegen .vooroordeel en onkunde, waarop de verklaringen ten gunste van het bestaan dier legende waren gebaseerd. De rechtbank hadl aanvankelijk dé vraag waarop dé gezworenen hadden te antwoorden, aldus gesteld: „of Beijlis schuldig was, met behulp van andere personen uit godsdienstig fanatisme den moord op het erf van Saiizef te hebben gepleegd." Maar een dér aan klagers wensehte de vraag te splitsen en daartoe werd, ondanks de protesten daartegen van dé zijde der verdediging, besloten. Aan die gezworenen werden, naar de H. R. Oh mede deelt, de volgende twee vragen gesteld!: Ie. Is het bewezen dat in de pannienbaikkeriji van het joodsche ziekenhuis te Kieff, Andreas Joestsjinkski, terwijl hem dé mond werd dichtgedrufct, met een scherp voorwerp aan slapen, nek enl hals is verwond, waarbij bersenaderen, slagaderen in de linkerslaap en aderen in de hals zijn gekwetst, hetgeen een gxoote bloed uitstorting tengevolge heeft gehad? Is het verder be wezen dat, toen Joestsjiuslkii ongdveer vijf glazen bloed had verloren, hij nogmaals met hetzelfde voor werp is verwond aan longen, lever, rechtemier en hart, waarbijl de laatste steek in het 'hart is toege bracht? Is hef bewezen dat alle wonden, 47 in getal, Joestsjinski pijnen hebben! veroorzaakt en, toen het lichaam nagenoeg volkomen was leeggebloed!, zijn dood tengevolge hebben gehad? 2e. Indien de vragen sub 1 bevestigend wordén beantwoord, is het dan be wezen dat dé beklaagde Beijlis, met medewerking van andera niet ontdekte personen, uit goidadienstig fana tisme Joestsjinski op 25 Maart 1911 te Kieff in de pannenbakkeriji van hef door den koopman Saiizef be stuurde joodsche chirurgische ziekenhuis van het le- Ven heeft beroofd, na, ter uitvoering van zijn voor nemen den zich daar bevindenden Joestsjinski te hebben gegrepen en in dé fabriek gesleept? Da gezworenen hebben da vragen subs 1 bevesti gend, da vraag sub 2 ontkennend' beanatwoord en dienovereenkomstig is Beijlis vrijgesproken. Beijlis is vrijgesproken. Doch door dit ritueele moordproces is dé bloedlegende niet uit Rusland ge bannen. De anti-semietische propaganda kan haar gang blijven gaan. Zij vindt voedisel in de uitspraak der jury, dat die moord in d'e fabriek van Saizef heeft plaats gehad. Eh nu moge nog zoo duidelijk geble ken zijn, dat een zékere vrouw ïsjelberiak, bij wie het jongetje veel aan huis -kwam en van wie hij te veel wist d'e d'aderes is, dé moord zal' door het verbond der echt Russische mannen aan de Joden blijven worden toegeschreven -reeds gisteren was lotte. Hieuw»? zeil mevrouw Mansfield, terwijl een Meur haar wangen bedekte. "Wat? Wat? Is zij ge vonden? Ik bedoel, heeft zij1 eindelijk geschreven? Zij 'heeft veetll meer gedaan. John is. hier juist geweest. Zij: is in Engeland; zij heeft nooit geschre ven, maar deed wat beters, zij ging op reis; zij: ver trok uit Melbourne met de boot, de „Oceanic" en lo geert nu in een hotel1 hier in -dé etad. Zij wilde haar adres niet opgeven, maar -- verbeeldt u, hoe toeval lig, de wonderen zijn de wereld niet uit! Mr. Earl- tojn, onze goede predlktnt, bevond ziich ook op de „Oceanio" en maakte kennis met haar. Hij1 heeft haar hier naar ©en rustig hotel gebracht, dlat hij kende, maar zij heeft hem doen beloven, dat hij haar verblijf niet zou verraden. Hij kwam John echter tegen en heeft hem toen van haar verteld. Hij prees haar hemelhoog tegenover John; beweerde dat zij een allerliefst schepseltje was, zeer mooi en bekoor lijk, enz. enz. Ik ben blij, dat hij' dat heeft gedaan. B-en je werkelijk blij, Charlotte? vroeg de klei ne Snzette. Ja, omd'at mannen nooit van vrouwen houden, die hun aangeprezen worden. Maar hij moet van haar houden, want hij1 moet met haa-r trouwen, beweerde de Meinie Suzette. Zeg toch niet zulk een onzin, Suzette, zei haar moeder. Het is echter maar goéd, dat het meisje gevonden is; we kunnen nu wat opschieten. Wij Mansfields hebben, den hemel zij1 dank, genoeg mid delen van ons zelf, maar ik heb melijden met J-ohn. Ik niet, zei Charlotte. Somtijds wens-ch ik, dat ik naar het andere eindl van de wereld kon gaan en vergeten, dlat er zoo iemand als John Rand' be staat. er sprake van een boetedienst voor den „door de Joden doodgemarteldlen jongen." Eh dat enkel wijl de reactionnairem van het Tsarenrijk den tegenwoor- d'igen toestand! willen handhaven en een minister president om het bewustzijn van het volk af te wenden van de door hem geschonden grondwet en van het nimmer uitgevoerde liberale Oetobermani- fest in de legende en in dien moord een dankbaar middel vond! Probeert alle eerste klas merken, ket laatst en Iw besluit is genomen. Proefwagen disponibel. TELEFOOM 578. TWEEDE Aan de orde was gisteren de voortzetting van de algemeene 'beraadslagingen omtïent het wetsontwerp tot toevoeging van de terreinen langs den Hieuwen Waterweg en het Scheur, thans deed uitmakend van de gemeente 's-Gravemzande en H'aialdlwijk, aan de gemeente Rotterdam. Ha de voortgezette discussie werd het ontwerp met 61 tegen '6 stemmen aangenomen. Voorts was aan de orde het wetsontworp tot aan vulling en verhooging van hoofdstuk IV der Staats- oegrooting voor 1913 (maatregelen ter invoering van de nieuwe militaire rechtspleging. De Minister van Justitie, de heer Ort zei, niet te begrijpen, hoe men er bezwaar tegen kan hebben, dat de Zeekrijgsraad in Den Helder komt. Amsterdam is toch een ongeschikte plaats, vooral waar eerlang de Marinewerf zal worden op- eheven. Dan zon de wet bovendien verbieden, dat e Krijgsraad in Amsterdam gevestigd is, Ten slotte werd het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen, Heden werd de Indische begrooting behandeld. Gemengd nieuws. HET KAM~R.U.T,m DE JOXG. Politicus vap dé Opr. HrL Ort. wij'dtt zijn laatste beschouwing aan d'txni heer dé Jong, Kamerlid! vo Hoorn. Men heeft, schrijft hij, zich te verbazen -over de kracht, den „Ausdauer" van 'sheeren de Jong's stem banden. Een kleine, slanke, teere gestalte, zXn bl-ee'k baardgelaat is zoo smal, dat men zich afvraagt, waar hijl die phyaieke kracht vandaan ha'alt tot het prass- teeren van zulke wond'artoeren van druk- en welbe- spraakheid, als hij wist te vertoonen. Een „aangenaam spreker" is dé heer die Jong niet. Hij sdhijnt bij: voorbaat beducht dat die stern hem, - gegeven de omvang van dé uit te spreken rede - op zeker moment begeven zal. Eh 'daarom vangt d!a heer De Jong aan toet zeer hard, zeer schreeuwerig, te praten. Druk, agiteerend, vermoeiend. De Heine, niet zónder distinctie en zorg zich 'klieedlendé figuur staaf gebogen -over het papier, waarop zijn rede is neergepend). Telkens kijkt hij op, ondier 't praten. De levendige bruine oogen loeren, terzij, van den grooten, gebogen; het aangezicht beheersehenden neus naar diverse kanten van 't auditorium.En hij leest voor. Het stormt op u aan.Da cijfer reeksen worden aaneengeschakeld! De groote zinnen worden afgeroffeld!, 't Galmt u in 'dé ooien.Gij geeft "f op om d'e speech te volgen, nadat gij de „strekking" ervan, voorzoover u die niet bij1 voor baat reeds helder was -- hebf gesnapt. Ge sluit de oogen en vraagt u af, wanneer dit feestgetij van hard-opged'reunde dingen zal eindigen. Het luid uitschreeuwen der woorden is fnuikend op 'den d'uur» Dat is in istaat om dien ged'uldiigsten toehoorder wanhopend te maken. „Voor propagandist is dé hear De Jong ongetwij feld zeer geschikt. Vooral in periode van verkiezing. Heer kiezer let, immers, niet op hetgeen 'gezegd wordt. Cp den inhoud' eener rede. Waarmee ik volstrekt niet wil beduidén dat eene rede-De Jong niet de moeite van 'het aanhooren en overwegen waard is. Dat onderstreep ik hier na> drukkehjk. Maar reédb d'a forsche schreeuwklank maakt in druk. Wanneer er dan eene pauze komt, voelt het audi torium behoefte om te juichen, te jubelen. Van: bravo-bravo-1 Waarom ze brav-oën -- dat snappen zij' imtoers niet. De vloed van cijfers, van „gegevens"" overstelpt. De suggareerendé manier van voordragen toaakt in druk. HL DE EERSTE STAP. Toen Margaret Rand bij, zichzelve had uitgemaakt, wat zij doen wilde, liet zij er geen gras over groeien. Zij sliep rustig dien nacht in het hotel en belde den volgendten dag de beteren Moneypenny en Readte, 'Selbome Chambers, Chancery Lane -op. Zij vroeg door de telefoon of zij onmiddellijk eten onderhoud met hen kon hebben, wat 'haar maar ad te gaarne werd toegestaan. Zullen wij bij u komen, of komt u bij ons vroegen de verrukte advocaten. Ik koto 'bij: u, antwoordde Margaret. Wtanneer? informeerden ze. Dadelijk. - Wij zijn bereid u te ontvangen, 'klonk het ant woord. Margaret ging daarop naar boven, kleedde zich met zorg, beschouwde haar mooi, donker gelaat in spiegel, staarde het ©enige minuten aan en zei toen binnensmonds Vaarwel voor altijd, Hester Hugeni; Margaret Rand speel je rol moedig, vertel vrijmoedig leugens en begrijp goed', dat hetgeen je doet, gebeurt vooir het gelu'k van je vriendin' Margaret Gaytborne. Een taxi-cab stond' voor en Margaret reed naar het kantoor der advocaten. Zoowel mr. Moneypenny als mr. Reade wachtten haar vol verlangen op, zelfs de Merken waren opgetogen toen zij van haar komst hoorden. Zij behoefde geen minuut te wachten, zij werdl dadelijk bij dé heeren toegelaten. Miss Rand, dit is goied nieuws. Welkom, wel kom in Engeland! zei de oude mr. Moneypenny, en Die mani weet 't. Die man heeft de zaak onder dé knie. Ik voorspel dien afgevaardigde De Jong, uit Hoorn gedeputeerd, eene brillant© carrière. Aan tact ont breekt het hem niet. Van Hasse-onderwij'zer tot iets-veebhoogera is voor sommigen een zeer lange weg. Vo-or anderen, moer-tactvollon en -begaafdén, 'n korte. EEX TRAGISCH STERFGEVAL. Een 76-jarige vrouw uit Haarlémmerliede is Zon dag in een R.-K. kar'k te Haarlem, tijdens de Mis, doodgebleven. D'e vrouw was juist 60 jaar getrouwd en de kinderen zouden, terwijl de oudjes naar dé kerk waren, het huis versieren. (Hbldl)i UIT' BERGEH. Voor het examen vrij'e- en ordeoefenimgen slaag de gisteren mejuffrouw G. M. Damman, alhier. UIT HOORIH. Op d'e gister alhier gehouden najaarsveemarkt wa ren aangevoerd! 4130 rundéren. De prijzen waren] als volgt: kalïkoeien 300 h 450, gelde koeien1 180 a 340, melkkoeien 275 400, hokkelingen 140 a 040, gxaskalVeren 60 a 150. De handel was stug en prijzen hoog. UIT OBDAM. De typhus, die hier sedert het begin van Augustus in verschillende gezinnen voorkwam is thans, dank zij de goedé voorzorgsmaatregelen, aan het afnemen. In den laatsten tij dl hebben zich gelukkig geen nieu we gevallen voorgedaan. Ook Dr. Lohman, arts al hier, die eveneens door de gevreesde ziekte was aan getast, heeft zijn praktijk hervat. De heer A. J. Schneiders, van hier, ia benoemd tot onderwijzer te Volendam. UIT WINKEL. Zaterdagavond is officieel de gasfabriek Winkel Hieuwe Hiedorp geopend verklaard door den voor zitter der Gascommissie, de Burgemeester van Winkel, in tegenwoordigheid van de raden dier gemeenten met de Secretarissen en Ontvangers, de aannemers en uitvoerders der verschillende stich tings werken, den directeur en de deskundigen. Winkel's Harmonie, bracht, teneinde uiting te geven aan de gevoelens van instemming met deze gebeurtenis der ingezetenen een serenade. UIT OUDE HIEDORP. Van de 2 perceelen weiland, samen groot 2.35.60 H.A., liggende te H. H. Waard, eigendom van de erven van wijlen den heer T. Swaag, Maandagavond in het lokaal van den heer T. de Jong, door notaris De Boer geveild, werd kooper de heer P. Bakker to H. H. Waard, voor f 5522.— OPEHBAAR EH BIJZONDER OHDERWIJS. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben, zegt de „Arnh. Crt." het gemeentebestuur van Hedel medegedeeld, dat de opheffing der openbare school niet mag plaats hebben voor er op die school geen leerlingen meer zijn. Inmiddels is 1 Hovember de bijzondere school geopend. Alle kinderen zitten in één klas geen enkel kind is op de openbare school gebleven, hoewel de onderwijzers der openbare school op hun post waren om de kinderen te ontvangen. de cliënte toe. Mr. Reiadé stondi een weinig op dien hij kwam met uitgestoken hand' op zijn gedi«tdngeer- achtergrond); hij! nam hef jonge meisje goed) op, ten eindb te schatten wat zijl waard) was. Hij1 merkte haar flinke; rechte gestalte op, haar houding, haar fiere houding. Daarop vestigde hij zijn 'blikken op haar lief gelaat, dlat van gezondheid! en verstand sprak en van een rein, edel getooed. Den hetael zij d'anlk, zijl ia verrukkelijk, is zelfs John Rand! waard, 'dlacht dé jongste firmant. Maar nu, miss Rand!, zei Mr. Moneypenny, heb ik een appeltje met u te schillen, doch ook maar één. Zoo sir, antwoordde Margaret op dien zaohten, vollen toon, welke dé jonge meisjes uit den gegoiedien stand te Tasmania eigen is, en waarom dlat? U is min of meer onbeleefd! geweest door mijne brieven niet te beantwoorden. I'k vrees, dat u d'at aan mijn vriendin moet wij ten, zei Margaret, haastig sprekend, er was zooveel te doen. Wij waren er natuurlijk slechts op bedacht, dat ik zoo spoedig mogelijk naar Engeland zou kun nen gaan. Ik woonde met een vriendin op een Heine farm te Tasmania en die tooest eerst verkocht wor den, voordat ik naar Engeland kon vertrekken. Dat alles nam veel tijd! in 'beslag; ik ben zoo gauw als i'k kon gekomen. U hadti een maand geleden een brief kunnen hebben, niet' eerder. Hu, nu, het doet er niet toe, nu dlat u hier is, zei Mr. Moneypenny, U zal' het mij zeker niét euvel duiden, maar in ©en gevall als dit, wanneer er zulk een enonm fortuin op het spel starart, 'dan kan men niet te nauwgezet zijn. Ik moet uwe papieren zien. Die zijn natuurlijk in orde, maar u begrijpt wel. I'k zou u niet kunnen achten, sir, al's u er niet naaT vroeg, 'beweerde M'argaret. Hier zijn ze. (Werd* vervolgd^.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1