NKEY BRAND HYPOTHEKEN. Huishoudelijk Wa s ch in ac hine Is 't NIEUWSTE en BESTE op dit gebied. OHMSTEDE Mf Noordhollandsch Landbouwcrediet. Gereedschap. Bovenstaande Amerikaansche Gemakkelijk en Doelmatig. Duurzaam eu Goedkoop. - Werktuigen eu Gereedschappen DIJK. ALKMAAR. DIJK. Vraagt Prijscourant. Lr Dit zijn enkele doeleinden waarvoor ADVERTENTIE N. rtyJ kan gebruikt worden— (APBN-zebp) Voor het schuren van keukentafels en vloeren. Ora vloerzeil helder en glansrijk te houden. Om geverfde oppervlakten zoo goed als nieuw te maken. Voor messen en vorken, aardewerk, porcelein en émaille. Voor badkuipen, onverschillig van welk metaal. Voor ontelbare dingen, te veel om op te noemen. jstaandfe uit d'a haeren 0. Nobel, N. Dekker en.' J. Beat Nzn. is van! meeninig, diat de m-oigelijkheid) om de greppels in grasland! te ploegen belangrijk nader tot hare oplossing is gebracht'. Uit d!a verga daring gingen stemmen op, uiting ge vend! aan da opvatting, dlat bet rapport wal wat op timistisch! was gestemd! Da heetr CL Nobel' waa het hier voor een d!eal wel1 mee een». Onder applaus werd tot het bestuur het verzoek gericht, met het houdlen van proeven met greppel- ploegen voort te gaan. Omtrent deta aankoop van fokstieren werd1 rapport uitgebracht dloor den heetr D. Schoenmaker van Hoogkarspel. De rapporteur wees er in de eerste plaats op, dat van al-gtemeena bekendheid! is, -d'at d'a landbouwibe- drijven te klein zijn, om zelfstandig een kostbaren stier aan te schaffen en toch, wil1 de veefokkerij voor uitgaan, dan motete» die beste en 'goed'a vaderdieren lange jaren dienst doen. Vandaar de bespreking in het 'bestuur over het aanhouden van goede fokstieren es als gevolg da voorstellen om goede fokstieren voor vareenigingsrekening aan ta koopen. Deze worden dan publiek geveil'dl met de conditie: de stieren moe ten in N. H. boven heft IJ ter dekking beschikbaar gesteld wonden en mogen in geen geval' d'a landstreek levend verlaten. Eet gevolg is geweest van deze besprekingen, d'at de heeren P. Stapel Czn. en rap porteur opdracht kregen ©en) stiesr aan te 'koopen. Refeds den eerstten dag van hun reis kochten zij een 1-jarigen stier van den heer El Bla'auboer van Beha gen. Iteze stier werd op de centrale keuring gekocht, door de fokvereeniging Assecnd'elft voor 860. Het verlies, dat Holl. Noorderkwartier leed was 141.44. Da stier voldoet volgens mededeelingen zeer goed aan zijn eigenaar. Het rapport werd goedgekeurd. Op voordracht van het belstuur werd Hoogkarspel aangewezen als plaats, waar de voorjaarsvergadering bral' worden gehouden. Tot leden van de oommissie tot het onderzoeken der rekening voor die en der begrooting voor het volgen de jaar werden bij acclamatie gekozen de heeren J. Wonder, P. Stapel S'zn. en J. Zijp Kzn. Voor de vacature van secretaris^penningmeeater in de plaats van den heer W. Teengs, die tegen 1 Janu ari ontslag vroeg, had zich slechts één sollicitant aangemeld, n.l. die heer G. Nobel van Lutjewinkel, die met ëO stemmen als zoodanig werd benoemd. Door d'en heer D. Brander Tzn. van Hoogkarspel Werd ingeleid! het bestuursvoorstel om adhaesie te betuigen aan ©en adres d'er Geldersehe-Overijselsehe Maatschappij van Landbouw tot het instellen van een afzonderlijk Ministerie van Landbouw. D« meerderheid van het bestuur kon zich geheel vareeaigen met de argumenten in het adres aange voerd. Ds minderheid, hoewel veel voelende voor de argumenten, was evenwel' van meening, dat door da Directie van den Landbouw op zoo uitnemende wijze voor de belangen.' van den Landbouw wordt ge zorgd, dat men maar niet naar een afzondierlijk Mi nisterie van Landbouw moet verlangen. Maar niet enkel die minderheid, ook da mfeerdterheïd, ja geheel Noorderkwartier is ongetwijfeld vol lof over d'a wij- aa, waarop da Dir. Gten. van Landbouw en zijn voor gangers hun taak hebben opgevat en voor het vele, dat zij in het belang van dfen landbouw tot stand hebben gebracht. Maar een Dir.-Generaal heeft nog altijd boven zich een Minister en nu zal' ia verreweg de meeste geval len de minister de plannen van de&a Dir. Gen. vol gen, maar hij kan toch een eigen meening hebben. Bij die tegenwoordige regeling ei'schen niet alleen nijverheid en handel' veel' van dfen tijd en de werk kracht van den Minister, maar ook de afd arbeid en arbeidersverzekering en de vrees is zeker niet onge grond, d'at al staat in dien naam van het departement Landbouw vooraan, de landbouwbelangen niet in de eerste plaats zullen worden behartigd. Bovendien brengt het samenbrengen/ van Land bouw, Handel' en Nijverheid' onder één Ministerie nog een ander bezwaar mede. De belangen toch van Handel en Landbouw zijn niet altijd dezelfde en soms zelfs in strijd met elkaar. Wij vertrouwen, ver volgde de inleider, dat de Minister met de grootste onpartijdigheid! zal oordeelen, doch het kan wel niet anders, of de Minister gevoelt het meest voor die afdeeling, waarVanl hij' het best op die hoogte ie. Het bestuur meent d'at het zoo noodzakelijk is, dat zoowel in den Ministerraad als in de Kamers een man is, die zich gtehefel kan wijdien aan de belangen van dfen Landbouw, iemand, die volledig bekend is met den toestand van den landbouw in zijn verschil lende onderdfealem. In een land waar land-, tuin bouw, veeteelt en zuivelbereiding zo'o belangrijke bronnen van volksbestaan zijn, heeft een 'afzonderlijk Ministerie van Landbouw toch zeker wel alle reden van bestaan, daarom stelt het bestuur voor een adres van adha'esie te zenden aan H. M. de Koningin. Er werden geen teekenen van instemming verno men na deze inlei'dling. De heer die Boer, lid dier Eferkte Kamer, gevoelde zich gedrongen om oppositie te voerlem tegen het voorstel van het bestuur. Spr. is het niet eens met de beschouwingen in heft adres der Gel'derache-Over- ijsd'sche Maatschappij' van Landbouw. De staats zorg heeft veel gted'aani voor den Landbouw. Voor de behartiging dezer belangen moet zekere continuïteit bestaan. Deze is beter 'gewaarborgd bij een din gen. dlani bij' de steeds wisselende ministers. Spr. is bang dat wanneer er een minister is, de staatszorg Zich teveel met d'a techniek zou bemoeien, welke d'e landbouwers zalf moeten behandelen. Door het innehten van een afzonderlijk ministerie, plaatst dit zich teveel buiten de gemeenschap. Han del en nijverheid leveren ook velen een bestaan. Bij een nieuw departement zouden de gezamenlijke be langen niet zoo zeer in het oog worden gehouden. Dia onderlinge band) zou worden verbroken. Er moet een band zijn tussehen die verschillende be staanebronnen. Bij öea nieuw departement zou die landbouw niet winnen, de staatszorg zou zich te veel met den landbouw bezig houden. Luid applaus volgde op deze woorden. Da heer K. Braebaart Jzu, van Winktei was het eenjs met den heer da Boer. Elr zijn 'ateadte goede directeurs-generaals geweest. Spr. zou gaarne zien, dat het bestuur het voorstel introk. De heer Brander metende) dat het voorstel niet zoo kwaiad is. 'Het bestuur is hoogst tevreden over de werking van dlei directie van Landbouw. Het bestuur zou da directie nog hooger willen plaatsen, haiar hoo- gai' op willen voeren. Spr. erkende hiet bezwaar van wisseling van ministers, maar dfe dkr.-goa. het is mogelijk kan ook a'a post verlaten, wanneer hij het niet een1» is met den minister» Een minister moet oog hebben voor 'die belangen van d'en landbouw. Landbouw, hamdel en nijverheid hebben niet de zelfde belangen, zei ook da heer dia Boier en nu ia het d'e vraag, of landbouw niet aan hiet kortste eind' zal- trekken. De heer del Boer wee» er nog op, dat er niet altijd een vriendschappelijke verhouding bestaat tussehen de departementen, elk zal b.v. trachten zooveel moge lijk van den minister van financiën te krijgen. Een regeering moet de algemeen© levensvoorwaarden voor dte verschillende takken scheppen en öen af scheiding v.an landbouw zou dit niet in de hand wer ken, De heer Brander wees er nog op, dat er zooveel zijdelingsche landbouwbelangen zijn, die een minis ter beter kan behartigen. De voorzitter zei te beboeren tot d'e minderheid van het bestuur. Hij is tegen een ministerie op de zelfde gronden als door den heer die Boer naar voren gebracht. Het voorstel van biet bestuur werd hierna in stem ming gebracht em verworpen met 40 tegen 11 stem men. Na de gisteren vermelde inleidingen kreeg het be stuur machtiging om reiedls vroegtijdig voör de voor jaarsvergadering d'e oproeping tot deelneming aan het examen te verkrijging van het melkdiploma te plaatsen. Op diezelfde wijze als in 1913 zal worden voortgegaan het goedje melken te bevorderen. Het bestuur kreeg toestemming ook in 1914 voort te gaan met die gelegenheid' open te steilten tot heft ver krijgen van een diploma voor goed ploegen. In Maart zal het bestuur komen met een meen uitge werkt plan. Ook in 1914 zal het bestuur weer één of meer kar- wïj proef velden aanleggen om den invloed van ver schillende omstandigheden op opbrengst, oliegehalte en oliekwaliteit dar karwij na te gaan. Hi'erna hield prof. -dr. J. P-oel-s, van Rotterdam, eija inleiding over het punt: Wat kan gedaan worden ter beteugeling van het opbreken en het besmettelijk verwerpen van koeien I Spr. begon met het besmettelijk verwerpen te be spreken. Reeds in het begin der vorige eeuw kwam men tot de ontdekking, dat het verwerpen is een ziekte, welke besmettelijk is. Het duurde tot 1876 voor men tot nieuwe proeven kwamj toen wterd het besmetteiijk-zijn van het verwerpen bewijskrachtig vastgesteld. In 1896 is die oorzaak vastgesteld, het geschiedlt door kleine bacteriën. De albortus'-baeil- len, zooals ze heeten, zijn kunstmatig heel gemakke lijk te kweeken. Wanneer men de abortus-bacillen met de voeding van de koeien mengt, ziet men het besmettelijk ver werpen ontstaan. Ook door spui ting van da bacillen in het bloed en d'e sohieede. Algemeen wordt aange nomen, dat de besmetting in1 de stallen geschiedt in de scheede*. De «hier draagt de smetstof over. In d'en koker van dien «tier kunnen d'e bacillen geruimen tiijd leven, zonder zich te vermenigvuldigen. Het is ech ter vrijwel! onjui'st, d'at steedis de besmetting in die scheed© geschiedt, teveel' is vergeten dat de bacillen door het voeder in het lichaam komen en hier d'e baarmoeder ontsteken. De schaedle heeft een eigenaardig uitwerking op die bacillen, die er in voorkomen, d)e zelf-rednigende werking er van dlringt die bacteriën weg. Er zijn veel erger bronnen van infectie dan de eeheedie. Op grondl van de laatste onderzoekingen moet men aan de infectie van d'a scheede niet het gxootkte gewicht hechten. De abortus-bacillen, die 'bij1 de voeding in groote kwantiteit zich' aan die baarmoedter bevestigen, verla ten voor een- groot deel langs den natuurlijken weg het lichaam. Zoo komen- de bacillen in den stal en worden door de klompen bijv. verder gebracht. Ook wanneer een koe aborteert op het gras, w-ordt de 'besmetting door het gTas verder gebracht. Daar de verschijnselen zich niet openbaren al's het mond- en klauwzeer, kan1 zoo die besmetting, zonder dat men het besepurt, verd'er doordringen. De 'bacillen worden door de uieren afgescheiden in de melk, zonder dat zich aan de uiers eenige ziekte vertoont. De abortus-bacillen komen in -de natuur niet voor, tenzij ze er in gebracht worden. De smetstof kan ontstaan -bij die 'koe, die verworpen heeft, of bij het kalf, dat verworpen is. S-cfhapen en vaTkens kun nen ook d'oor -de ziekte wordlen aangetast, maar dit is in ons land zeilden het geval'. Bij 100 gevallen van verwerping openbaart dfe ba cil zich in 80 gevallen op de 8e maand', in da andtere 20 gevallen eerder. Vele der koedien, die tengevolge van het verwerpen niet mieer drachtig worden d'oor het vergroeien der nageboorte*, zijn de besmetters van de stieren, die haar zoo vaak vruchteloos dekken, In stallen waar het besmettelijk verwerpen voorkomt, treedt ook de sterfte onder d'e op tijd geboren kalveren in. De ziekte is zeer bedriegelij'k. Spr. deelde daarna iets mede omtrent de onvat baarheid. Een k.oe, die eenmaal verworpen heeft, -kan daardoor wordlen onvatbaar, 't Gebeurt ook wel Ingezonden mededeel In gen. na tweemaaL Driemaal ko-mt niet veel voor, doch er zijn gevallen, dat de onvatbaarheidl pas kwam na vijf maal kalven'. Ho© moet da beteugeling van die besmetting ge schieden! Door hygiënische maatregelen moeten de bronnen van da smetstof worden afgesloten. Deze maatregelen moeten krachtig worden toegepast, spr. is er van overtuigd, dat me» dan de abortus-bacillen kan tegenhouden. De fokveiaenigingien moeten koeien, di# met drachtig willen worden, al» voor de besmetting gevaarlijk beschouwen. Het houden van een stier voor eigen bedrijf verdient steeds aanbe veling. De aangetaste koe moet worden afgezonderd en ge reinigd op de wijze, zo-oal's spr. nader uiteenzette. Het -schoeisel dat men aanheeft bij die behandeling van d'e zieke koe moet niet wordlen gedragen by an dere koeien en ook niet d'e voorwerpen, die men noo- dlig had. De stallen, waar de zieke koeien -stonden, moeten terdfege worden gereinigd. Gemeentebesturen moeten steeds uitstekend die markt reinigen. 't Komt spr. gewenscht voor, dat een veeteeltoon- sulent de landbouwers voorlicht en ook zich voort durend in verbinding stelt met da rijk-sseruminrich- ting. Spr. -kwam daarna op d'e preventieve beteugeling, dloor inenting. Het serum, afkomstig van stieren, bestaat uit niet-gervaarlijke aJboTtu's-baciïlen. Hier mee zijn goedle resultaten 'bereikt, maar ook waren er gevallen, d'at het resultaat uitbleef. Over het geheel waren dfe reteul'taten niet voldoende, toch is spr.'s overtuiging, dat dloor inenting dfe ziekte moet wor den bestreden. De inenting is echter op 't oogea- blik nog van dien- aard, dat we dfe hygiënische maat regelen no-g ni-et kunnen ontberen. Spr. gaf het bestuur in overweging, iemand' aan te stellen, een veeteeïtc-onaulent, d'iie zich alleen met die ziekte van het verwarpen bazig houdt en- als be middelaar optreedt tu-ss-chen de sexuminrichting en d'e belanghebbenden. Dan, gelooft spr., is er veel te verkrijgen» De juiste gTens tussehen het verwerpen en opbre ken is niet aan te wijzen, 't is een willekeurig begrip. Het woord opbreken is een woord van da practijk en niet uit wetenschappelijke onderzoekingen voortge sproten. Het heeft een wetenschappelijken naam ge kregen door de besmettelijke Scheede-ontsteking. In strijd met -dfe meening van vroeger staat thans vast, dat verwerpen an -opbreken het gevolg i« van de ba-cillem a-an dfe baarmoeder. De scheed'e-ontsteking doet wal nadeel' aian het dien*, maar het opbreken wordt er niet d'oor veroorzaakt. De gevallen van op breken moeten terug worden gebracht tot het ver werpen. Spr. drong daarna nog eens aan op het aanstellen van een consulent, al» door hem geschetst. De red'e van prof. Poels, d'ie luidfe to-egejjuicht werd, zal in d'ruk verschijnen en aan dfe leden wordfen toe gezonden. Nadat ©eni-ge vragen waren beantwoord, zei prof. Poels dfe overtuiging te zijn toegedaan, dat wanneer een consulent m-ocht worden aangesteld, da regee ring wel financieelen 'steun hiervoor zal verleenen. Goedgekeurd' werd, dat het bestuur in -d'e aanstaan de voorjaarsvergadering nadere voorstellen en be groeting van ko-sten ter bespreking zal) indienen om te trachten één of meer der veelbelovende «tieren voor de No-ord'-Hollandscha fokkerij te behouden, eveneens, nd eenige discussie, het voorstel om het be stuur te machtigen, de mogeHjkhJed-d te onderzoeken van het in h-et leven roepen van een ibureau van ar bitrage, dat zijn diensten zal beschikbaar s-tellen voor het geval in het pachtcontract geen bepalingen voor komen, die indlruischen tegen de beginselen eenar vrije overeenkomst en te overwegen, hoe een huur contract zou moeten luiden om deae arbitrale uit spraak goed tot zijn recht te doen komen en wat ver der zou m-oeten worden gedaan om tot uitvoering van het denkbeeld te geraken. Toen de uitslag van dfe stemming voor ©en nieu wen secretaris-penningmeester bekend was geworden, richtte d© voorzitter het woord tot d'en heer Teen-gs. We w-eten, aldus de voorzitter, d'at de belangen van Hollands Noorderkwartier u z-eer ter harte gaan. Wanneer men 30 jaiar secretaris is, dan wordt men zoo langzamerhand -d'a ziel van d'e vereenigimg, d-e vraagbaak van allen. Uwe verdiensten zijn vele en daarvoor breng ik u haxtelijken -dank namens de ver- eeniging. Spr. dankte daarna v-oor die welwillende en aangename samenwerking met het bestuur en zei n-og iets aan dien dank te willen toevoegen, zlL het voorstel om den heer ïeengfe te benoemen tot eerie- lid' dar vereenigingu Zear luid applaus volgde op deze toespTaiak. D-e voorzitter sprak dfe hoop uit» dat d'e heer Teemgs zich nog lang eerelid van de vereeniging zou kunnen blijven noemen. De heer Teengs nam d'e benoeming gaarne aan en zei dat het eeredidmaa-bschap steeds bij hem zou doen opkomen dfe gedachte, da-t zijn werk i's gewaar deerd. Hij dankte voor dfe aangename samenwerking en beval zich in aller vriendschap en toegenegenheid aan. (Applaus). De heer Nobel nam zijn benoeming aan en hoopte d'at het hem gegeven zou zijn, dfe verwachtingen, die men van hem koestert, in vervulling te doen gaan. Bij de rondvraag bracht dfe heer "Visser, van Berk hout, dfe vraag ter sprake, wat voordlefeliger i's» Sea' groote of een kleine 'kaasfabriek. Hieromtrent heakscht verschil van opinie. Spr. achtte eenige voorlichting gewenscht en zon 'gaarne het -bestuur uitnoodigen, dit punt in studie te nemen. Het be stuur zei dit toe. Op voorstel van d'enzfelfd'en werd -besloten een adres tot Provinciale Staten te richten met het ver- Boek een commissie te benoemen om te onderzoeken, hoe de elfeetriiciteit ten plattenlan-de op de meest voordeelige wijze kan worden verkregen en zich te wenden tot de gemeenteraden om hen te vragen te wachten met het steile» van de voorwaarde voor de concessae. De voorsteller wees er op, hoe ook in Groningen, Piiesland en Nooid-1!ra-bant d'oor de pro vincie voorlichting wordt verschaft. De heer Lóhni-s, inspecteur van den landbouw deelde naar aanleiding van het ter sprake brengen van dit punt m de vergadering mede, dat dte direc teur-generaal een poging heeft gedaan om een krach tige samenwerking te krijgen op het gebied' van de veefokkerij. Om eenheid te krijgen heeft de dar.- gen. zich gewend tot den voorzitter van de provinci ale x-egoQings-commissde, jhr. mr. P. van Poreeat, met het verzoek in den loop van November een vergade ring -bijeen te roepen, waar verschillende belangheb benden zullen worden uitgeno-odigd. Dfe heer van Fo- reest heeft deze uitnoodiging aangenomen, zoo-dat eerstdaags dtez© vergadering wel zal worden gehou den. Den. heer Koster van Bobbeldijk deed het bestuur de toezegging een onderzoek in te stellen naar de mogelijkhedd, hier een zgn. landb-ouwhuis te stich ten. Nadat uit de verga dtering onder algemeene instem ming den voorzitter dank waa gebracht v-oor zijn lei ding, kreeg de heer Löhnis nog het woord, die er op wees dat -de landbouw nog wel een-s moeilijk zal worden gemaakt 'door h-et arbeidersvraagstuk. Al is er veel -bemoedigends, toch zullen er nog wei eens moeilijke da-gen aanbreken. De landbouw moet zich hiertegen wapen-en door krachtige organisatie. In dlit opzicht i-s Ho-llands Noorderkwartier een voor beeld' in den lande, om te toonen wat een -betrekkelijk kleine vereeniging kan tot stand' brengen. Spreker hoopte en vertrouwde, dat men in den heer Nobel een goeden Secretaris had -gek-ozen. De voorzitter sloot hierop de vergadering, doch verzocht den leden erven te blijven, terwijl op zijn verzo-ek d'e heer Teengs even d-e zaal verliet. Algemeene instemming waa het antwoord op het voor-stel van het bestuur, om den afgetreden secreta ris-penningmeester, den heer Teen-g», een stoffelijk blijk van waar doering aan te bieden, waarvoor het door het bestuur voorgestelde bedlrag de goedkeuring d-ex vergadering wegdkoeg. lB(ez«nden stukken ALKMAARSCHE KIN DER VRIENDEN I Spoedig is het weer St. Nicolaas. Evenals vorige jaren heeft de afdeeling Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers belloten dit jaar weer een St. Nicolaasfeest te organiseeren voor de leerlingen der kostelooze scholen (le, 2e en 5e Gemeente school). Dat dit feest de symathie heeft van de Alkmaar- sche burgerij, wordt bewezen door den jaarlijks toenemenden financiëelen steun, die wij mochten ontvangen. Daarom richten wij ons weer vol vertrouwen tot U. Schenkt ons op de lijsten, die wij U dezer da gen ter teekening hopen aan te bieden, weder Uwe gewaardeerde bijdrage, opdat daardoor voor hon derden minder bedeelde kleintjes het feest van den Kindervriend werkelijk tot een feest, tot een dag van vreugde en zonneschijn kan gemaakt worden 1 Namens de Commissie voor het St. Nicolaasfeest, J. J. T. KOOIJ, Voorzitter. J. N. KROONE, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2