Kï tss 2* Verteerbaarheid 19 tegen ander brood 9. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Genoemd Raad&lid gaf ecthter ten, antwoord, dat 10 jaren terug de toestand nog slechter was dan nu, door hem werd toen zelf ook kool weggebracht voor 36 stuivers die 100. Er wa» duB nog zeer goed brood op dlit land te verdienen. UI T SOHOOEL. Hoor de stembevoegde leden dar Hervorm die Ge meente alhier zijn tot gemachtigden in het Kiesieolle- ge herkozen de heeren J. Hoogvorst, J. Hbogvor'st Jz., A. van Lilenen Sr. en EL SaLhorst, Gekozen werd de heer1 L. Heman in de plaats van W. Breads die tot ouderling was benoémdl. UIT SINT-PANORAlS. Ds. J. N&uta tel Parrega heeft voor het beroep naar de Ned. Hertv. Gem. alhier bedankt. UIT VEENHUIZEN. Gisteravond! hield hét Onderling Hut alhier de eerste gezellige bijeenkomst ih dit seizoen. De op komst was goed. De heer G. Smit Azm. hadl de le zing. Hij' las voor: „Vooruitgang." Dit stuk, dat ons in een Am'sterdamsehe buurt Verplaatste, deed door zijn leuke gedeelten en zinsneden hartelijk la- njhen. Ook d'e andére sprekers, die een bij'dlrage le verden, deels ernstig deelé komisch, hadden een dankbaar gehoor. De volgende bijeenkomst werd op 16 Dec. a.s. bepaald. Dan zal de Zangvereeni- ging eenige nummers ten beste geven. UIT HOORN. Tot lid van de Hamer van Koophandel en Fa brieken alhier is gekozen da heer S. R. van Eerde. Door de beslissing der Koningin om de hee ren J. A. Kernkamp en D. Rozen daal niet toe te la ten tot lid! van den Raad, mo'et alhier een nieuwe verkiezing plaats hebben. De heer Rozendaal wensch- te niet meer in aanmerking te bomen. De Liberale KiesVereeniging stelde de heeren Kernkamp (Lib.) en S. R. van Eerde (V. D.) terwijl de S. D. A. P. stelde den heer N. W. Enserinck Jr. OPWEKKING NATIONALITEIT^ GEDACÏÏTE, Naar het N. v. d. D. verneemt is te Amsterdam in wording d'e oprichting van een Bond) van Vereeni- gingen, die zich ten doel stelt de nationaliteitsger dachte in Nederland op te wekken Sn daarvoor bij gepaste gelegenheden uiting te geven van liefde voor bet Oranjehuis. Tot dusverre helbben reeds ruim 60 Vereenigingen in Amsterdam, behoorendie tot verschillende gezind ten, in beginsel verklaard zich bij' dien bond aan te sluiten. De oprichting is een uitvloeisel van die huld'ebe- toioging, die dazen zouter tijdens het verblijf van H. M. de Koningin gehouden is» Als lid 'kunnen zich laten inschrijven vereenigin gen en ook particulieren. Dé statuten worden bin nen eenige dagen vastgesteld. Dan wordt ook een bestuur definitief gekozen. WONINGBOUW VOIOR ELTKSYO'OR'SOHOT. Naar het Hbld. verneemt heeft de regeering gunstig beschikt op -die aanvragen om xijksvo or schot v,an een 'zestal Woningbouwvereenigingen te Amster dam. De desbetreffende aanvrage van de Amster- damsche Coöperatieve OnderwijzersHBouwvereeni- ging is nog biji de regeering in behandeling. Minister Heemskerk had) er bezwaar tegen ge maakt dezte Voorschotten te verleenen en daardoor was stoornis ontstaan in den arbeid dezer vereeni gingen. De beslissing van minister Gort van der Linden schijnt intusscheni niet als een primcipieele te moeten worden beschouwd. Het is blijkbaar da bedoeling van dezen bewindsman geweest, 'die stagnatie in den arbeid der woningbouwvereenigingen op te beffen, zondter dat daarmede een precedent bedoeld' is. Door deze beslissing zullen een zeshonderdtal wo ningen 'kunnen worden gebouwd. NED. HERJV. KERK. De gisteren gehouden herstemming Voor 84 plaat sen in bet Nedletrl. Herv. Kiescollege te .Amsterdam bad tot uitslag, dat alle oonfessioneele candidaten met gemiddeld1 1700 stemmen zijn gekozen, tegen ge middeld 1100 stemmen op de vrijzinnigen. De ethische stemmen) zijn in ongeveer gelijke hoe veelheden over beide richtingen verdeeld. Bij d'e eerste stemming haddien d'e confessioneelen ruim 1300, de vrijzinnigen 800, de ethischen 600 stemmen gekregen. WEER ONTSNAPT. Een 16-j'arig meisje uit Utrecht, dat die mishande lingen van 'haren vader, die harkaaidélijk misbruik maakte van sterken dlranlk, moede geworden was, was dezer dagen naar N'aarden gelvlucht, om daar haar intrek te nemen bij haar zuster. Da vader echter was hiermede niet tevreden en riep die hulp der po litie in om haar weer terug te brengen. Gistermiddag werd het meisje in een slagerij' te NaardPn dtopr twee pollitie-agenten op vrij hardhan dige wijze gearresteerd! en in een rijtuig geduwd. Voor dit zich in beweging zette, wist de zuster zich made in het rijtuig te werken. Allfe pogingen om haar daar uit tJe verwijderen mislukten, zoodat men maar besloot haor de reis naar Utrecht te doen meemaken. Bij' het station Buasum wist de 10-jarige gevange ne onverhoeds hét portier te openen en sprong uit het rijtuig, onmiddellijk gtervolgd) door haar zuster. In minder dlanl geen tijd was het tweetal spoorloos verdwenen» Da politie keerde onverrichter zake naar Naarden terug en zal nu opnieuw een poging wagen om het meisj'e te ontvoeren. Ingezonden Mededeelingen. GESLAAGD. Miej. O. Knaap alhier, slaagde gisteren te Amster dam voor het examen vrije- en orde-oefeningen. VOOGDIJRAAD. Tot l'idl van den voogdijraad alhier is bij Kon. Besl. benoemd de heer P. Meijer, directeur van de Hoom- scihe Credliet en EffectenJbank, te Hoorn. BENOEMING KERKVOOGD. In de gisterenavond gehoudene vergadering van het college van notabelen der Ned. Herv. 'kerk, werd de heer Mr. A. M. de Lange met algemeene stemmen herkozen tot Kerkvoogd. BOND VOOR VROUWENKIESRECHT De afdaaling Alkmaar van den Ned. Bond voor vrouwenkiesrecht had gisteravond' in de bovenzaal der „Unie" een propagamda-avomdl georganiseerd, die goed bezocht was, De voorzitster, mejuffrouw A, Weber, die de ver gadering opende, verheugde ziöh over1 het feit, dat ook heeren belangstelling toonden in de zaak van het vrouwenkiesrecht, omdat vroeger de mannen niets van het kiesrecht der vrouw wilden hooren. Daarna verkreeg mevrouw H. A. van Riel)—Smeen- ge het woord, die sprak over: De tee kenen .dier tijden in verband) met vrouwenkiesrecht." Het vrouwenvraagstuk, al3us spr., is een onderdeel der vraagstukken, die de wereld' behearschen. We leven in ©en tijd, die dien mensch op een hooger peil wil brengen en die werd voorbereid in het laatst der 18e eeuw, in de jaren, onmiddellijk voorafgaande aan de Eranacbe omwenteling. Het denkbeeld heersohte toén al reeds, d'at d'e mensch vrij moest zijn o.m gelegenheid! te hebben zijn gaven te ontplooi en. Toen werd reeds gezegd, dat lederen mensch in den Staat het recht toekwam zijn eigen vertegen woordigers bij' de regeering te mogen kiezen. Was die tijd nog niet rijp voor deze denkbeelden, nu is het oogenblik gekomen, dlat ze kunnen wonden verwezenlijkt en men wil dan ook in ons land bijv. de beletselen "wegnemen uit de grondwet, die de in voering van het vrouwenkiesrecht in den weg staan. Verschillende bewegingen vallen er over de geheele wereld op te merken, die ten doel hebben de alger metene volksontwikkeling te verhoogen. Zoo zien we allereerst de pogingen om te komen tot een goed volksonderwijs, want hoe ontwikkelder een Volk is, des te gelukkiger zal het zijn. Ten tweede wijst de vredesbeweging er op, dat de mensch na'ar iets beters streeft, dat men het Techt wil plaatsen aan de zijde waar het recht ©n niet waar de macht is» Ook deze beweging voert den mensch op en vooral de vrouwen voelen de verschrikkingen van d'en oorlog het diepst en daarom werken ook juist de vrouwen zoo gaarne mede om een tijd van vrede te krijgen. Een andere beweging is, die, welke beoogt aan de jeugd' een zede lijke opvoeding te geven, zoo dat de kinderen zich reeds zullen voelen als burgers van één Staat. De reinievemheweging is eveneens een streven naar beter, ofschoon deze beweging een minder voor name p'laats inneemt in het stretven naar verbetering voor allen. Wat het streven van dte vrouw betreft, dit is er niet op gericht, gelijk te worden aan dten man, maaT het beoogt een einde te maken aan de achterstelling. De vrouw verlangt niet alleen het kiesrecht, niet al leen dezelfde rechten als die man, doch zij wil ook haar gaven en talenten ontplooien in dienst van de gemeenschap. De vrouwen zijn ervan doordrongen, dat ze voor anderen moeten werken. De vrouwenbe weging wil de vrouw juist vrouw laten zijn, in de hoogste beteeiktenia van het woord, en haar in staat 'stellen samen te werken met den man. Met de tijden zijn ook de omstandigheden van het bestaan der vrouw gewijzigd. Vroeger was er vo'or da vrouiv inl huis werk genoeg; doch de uitvinding vam de machines en het ontstaan van fabrieken ont rukte haar den arbeid' en waar ze vroeger thuis werkte, zocht ze 'later aTbeid' in de fabriek. Ook ech ter d'e vrouwen die in minder behoeftige omstandig heden verkeerden, hadden thuis te weinig werk en zochten buitenshuis dé bezigheid, dia hen binnens huis ontbrak. De vrouw 'die de wereld ingegaan was, zag toten ook idle lellende die daar heerscht en 'zoo be gon ze zich verplicht te gevoelen het lijden te ver zachten en te bestrijden. De vrouw vraagt slechts met den man te mogen strijden en ook de schouders te mogen zetten onder het werk dat in die wereld' wacht. (Applaus.). Dat is die kern van de vrouwenbeweging. Het kiesrecht is dlaiarbij' noodzakelijk- De mannen kunnen werken omdat ze zioh mogen uitspreken. In de wetten neemt d'e vrouw op zijn zachtst uitgadiukt „een andere positie" in dan da man, zoodat ze niet zooveel kan doen in d'e wereld. Vrouwen die aan de hooigeschool hebben gestudeerd', kuAnen in velte ge vallen nog niet de vruchten plukken van haar wer ken. Vrouwelijke rechters worden aan onze balie niet toegelaten ofschoon juist dia vrouw,, die toch ook de moeder is, kan voelen wat juist de kinderen, 'die met da tec'htbanlk in aanraking komen, moodig hebben, omdat ze weet, wat er in het kinderhart om gaat. In 'dia Kinderwetten moet ook liefde liggen en juist die liefde weet da vrouw er in te leggen. De wereld heeft er behoéfte* aan, dat de moeder zich mat haar bemoeit. De vrouwenbeweging is ontstaan, doordat de vrouw gevoelde, d'at ze achter gésteïd wordt en omdat ze zag dat ook de vrouw kan werken in het belang dar gemeenschap. Hoe ze dat zal' doen i'a van later zorg, op het oogenblik geldt het slechts een beginselkwes tie. Tegenstanders van vrouwenkiesrecht voeren meestal als tegenbetoog aan dat de vrouwenbeweging In Engeland! leidt tot da wandaden der kiesrecht vrouwen. Doch daartoe behooren da Holi'andsche vrouwen niet en op dien grond mag men de zaak nog niet veroordeelen. In ons land heeft het beginsel van het vrouwen kiesrecht overwonnen, de kiezers hebben er zich dé zen zomer bewust voor uitgesproken. Ook in C'hina en Japan wint da vrouwenbeweging veld, evenals in de Westersche l'and'en. Lu ons land is eerst in 1'887 de slagboom voor het vrouwenkiesrecht gelegd, d'och dit geschiedde niet aonidler strijdt Mr. S. van Houten heeft toen meer dan één l'ans gebroken voor bet recht der vrodw, d'at in de toekomst toch zou moeten worden gegeven. Doch de pogingen leden schipbreuk. Reeds toen wa ren er mannen, di'e Zagen, d'at heft eens tot vrouwen kiesrecht moest komen en van 'dlien tijd' juist dagtee- kent d.e groote beweging, sedert dien tijd gevoerd. De vrou"w weet wel dat van 'die mannen het' Vrou wenkiesrecht moet komen en bet is voor de mannen een overwinning op zich zelve geweest, d'at ze een voorrecht prijs gaven om de vrouw gelijk met zich zelf te stellen en het vrouwenkiesrecht te aanvaar den met alle daaraan verbonden gevolgen. Het in de'troonrede uitgesproken regeeringsbeginsel ten aanzien van het vrouwenkiesrecht is in de gegeven omstandigheden het meeete wat bereikt kon word'en. Spr. gelooft d'at da 'Zaak er goedl voorstaat en dat binnenkort die slagboom zal word'en opgeheven. Wat daarna gebeurt,, hangt iaf van da vrouw. Van de vrouwenzaak kan een groote kracht uitgaan, want ze raakt het hart der gemeenschap. (Toejuichingen.) Mej. Web'er bracht de 'spreekster dank voor haar d'iepgelv'oeddle en geestdriftige rede, waarna d'e h'eer Ko Doncker zijn schimmenspel vertoonde. De Ver wachtingen werden, hoewel' enkele toonealfjes wel aardig waren, echter teleurgesteld'. DE BALKAN. Hot Journal des Débats verneemt dat d'e prins van 'Wied! de volgende voorwaarden heeft gesteld) voor dte aanvaarding van dien troon van Albanië: 1. Hij moet tevoren d'oor 'alle mogendheden wor den erkend'. 2. Men moet hem waarborgen, dat hij door heel Albanië zal worden erkend! 3. Men moet hem een leening van 76 millioen waarborgen. 4. Zijn jaarl'ijk&chte toelage moetl 100.000 gulden bedragen. 6. Hij' zal een liberale grondwet geven zonder ver plicht te zijn, haar onder de autoriteit van een par lementair Btedsel uit te voeren. En voorts heeft de prins voorwaarden gtesteldi Voor het geva'l hij afstand' doet van den troon. Gemengde mededeelingen EEN BENA1UWDHEIDSBRON. Eenige wieken geleden maakte de Prefect van Po litie ie Parijs er d)e commissarissen op attent, dat hun in bijzondere gevallen nog bommen met ©en verstikkenden inhoud ter beschikking staan. Deze projectielen zijn heel handig om bandieten of krank zinnigen machteloos te maken. Het is oorspronke lijk een C'himieesche uitvinding, die sedert het begin •van dit jaar in Frankrijk in gebruik is bij de krank- zinmigen-verpleging en ibij de Politie van Parijs. Een man, plotseling gek geworden, dlie zich de menschen van het lijf houdlt met revolverschoten, is door deze bommen in een oogwenk onschadelijk te maken. De chemische stoffen inl deiza bommen doen de oogen hevig tranen en geven den getroffene een gevo'el' van behauwd'heid. O'ogen noch luchtpijp worden door de stof gedeerd. Wat dtelze bommen als wapen tegen misdadigers be treft, dé projectielten genieten reeds nu zoo'n groote 'bekendheid, dlat het geenszins onmogelijk is, dat de misdadiger ze meer gebruikt tegen de politie, dan omgekeerd. Tot een moderne bandieten-uitrusting 'behoort stellig d'eze nieuwe „btenauwd-heid'sbron." EEN NTEIUW GEZELSCHAPSSPEL. De dagen van bridge en whist zijn geteld. In 1914 zal een nieuw gezelschapsspel stormenderhand! alle harten veroveren. Wie er prijs op stelt, mtet zijn tijd mee te gaan, dient ziteh bepaald nu reeds te oefenen. Het is voor hen, dat wij hier even een beschrijving gevten van dat amusante en origineale spel, bij uit stek geschikt om dien getest dér intaUeetueelen aan genaam bezig te houden. Het gezelschap schaart zich in een ronden kring. Ieder legt Voor zich op dén grond een ei» Oip een teeken van den ledder stelt ieder zich in positie en wacht, laic'hendj, noch pratend, ntoch 'm tón, bewegend, tot er zich een vlieg heeft gezet op een dier eieren. De bezitter van het „bevlogen" ei krijgt dien inzet en heeft het spel, dat zoowel -binnenshuis als op het sportveld beoefend! kan wordien, gewonnen. Er word't opnieuW ingezet en 'opnieuw gewacht. HET BOEK VAN KAPITEIN SCOTT. Donderdag j.l. verscheen te Londen het boek van kapitein Scott, getiteld): Kapitein Scott's laatste ex peditie. Het kost niet mindler dan 42 shilling en be vat over de 1000 bladzijden. Eenige duizendén 'exemplaren warén gedrukt, die reeds dien eersten avond geheel uitverkocht waren. De uitgevers deel den aan een medewerker van de Daily Mail mede, dat het slechts mogelijk is 600 exemplaren per dag uit te geven; de boekbinderij kan niét meer leveren. De bestellers moeten dus den öersten tijd maar wat inschikkelijk zijn. Denzelfden dag versoheen het boek in Amerika. ;Spoedig zal dé 'Duitscha vertaling gereed zijn, en men is reeds begomnJen aan vertalingen iin het Hol- landsch, Franseh, Spaanac'hl en Zweadsch. EEN SPOORWEG OP IJSLAND. IJsland, zooals we dat kénnen van de vele sagen, of uit de romantische werken, die dit land hebben gekozen als tooneel Van hun handeling, en zoéals Hall Gaine het ons schildert in zijn Verloren Zoon, is een mooi geheimzinnig land, eed wereld1 in het klein, een land welks goedé bevolking veel ta duchten heeft van de „Wereddscbe" invloeden van buitenaf. D'e ru'st en de landelijke vrede zal er nu wordien verstoord d'oor een puffénden, hijgenden spoortrein. Daar waar men vroeger niet anders dan te paard, per slede of per pedes aptostolorum een landwaarts gelegen boerderij kon bereiken, daar wordt nu die al oude traditie geofferd aan de moderne verkeerstech niek. Het Parlement heeft verl'of gegeven tot dien aanleg van een spoorweg van Reykjavik naar Thing- valla. Door middle! van dit spoor zal mén de rijkdom men, die nu nog in Yslands schoot verborgen liggen, kunnen expl'oiteeren. Yslamdl zal nu wel gauw wor den overstroom-dl van menschen, die met spoor- en mijnwezen hun brood dénken te verdiénen en de oor spro nlkelij'ke bevolking zal ten onder gaan. DE INVLOED VAN VORST OP DEN TOE STAND VAN DE MELK. Eenige Münchtener geleerden hebben dé bevroren melk onderzocht. Het bleek dat melk bij een zelfde temperatuur bevriest als "water. B'ovend'ien ziet „melk-ijs" er net zoo uit als het gewone duinwaterijs. Natuurlijk is dit vo'or den melkboer minder pleizie- rig. Men kan hem nu immers gemakkelijk van be drog verdenken. Om dit te voorkomen, raden de ge leerden aan, voor de melk verkocht wordt haar te ontdooien en haiar goed te schudden» KORTE BERICHTEN. Een Berl'ijnsch wapenhandelaar heeft -aan een Engeische kiesrechtvrouw geschreven, dat hij gele zen hadl, dat 'de kiesrechtvrouwen' haar or ganisatie wildtem versterken en d'at bijl in verband hiermede als het beste middel aanpreles.geweren gelijk hij aan de Ulstermannen had geleverd! voor 2.70 per stuk. De Mexicaanscha havenstad Tuxpan, in den staat Vera Cruz, is door een strijdmacht van 1000 opstandelingen omsingeld. Amerikaansehe oorlogsschepen zijn naar de bedreigde stad' gestoomd. Té Berlijn heeft Frl. dr. Rahal Hirsch, "werk zaam aan! hét groote ziekenhuis, dien professors titel' gekregen. Zij is -da eerste in Duitschland. Aan dien Vrijgesproken) B e ij' I i e zijn dboi twete verschillende impreaario:'s enorme sommen ge boden voor een tournee door Amerika, aen voorstel, dat méér van Amerikaanschen reclamegeest dan van bijzonder fijnen smaak getuigt. -Een Engelschman, Samuel Booker, tot een paar jaar dwangarbeid! veroordeeld' wegens diefstal, is in hooger beroep gegaan omdat hij dé s t r a f ta licht vond, daar hij vreesde in één jaar niet voldoende kracht te kunnen verzamelen om aan dé verleiding weerstand' te bieden. Het vonnis werd bevestigd. Bij dé aardbeving in Peru zijn tien kleine ste den verwoest» Het sta'at nu reeds vast dat 120 men seden zijn omgekomen, men denkt echter d'at het aantal slachtoffers veel grooter is. Kapitein De 11a Garde van het vliegkamp te Villa Coublay i'a gistarenochtend' ta halft.waalf doodL gev allen. De Italiaan'sche driemaster Ellvo uit Genua, met een lading hout van dé Mississippi, is bij het uitwijken Voor een stoomschip bij1 Odemira gestrand. Het schip is vergaan. Van da veertig Opvaren den zijn drié gered. TELEGRAFISCH WEERBERIOBT. 13 November. Médegedeeld door het Koninklijk Ned'erlandsch Meteorologisch Instituut te D'e Bil't. Geldig toit den avond) van 14 November. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 772.9 te Hor'ta. Dé laagste stand van dletai barometer 737.6 te Ler wick. VERWACHTING. Krachtige tot matigen westelijken tot zuid- westelijken wind, zwaar tot balfbewolkt, aanvankelijk nog regenbuien, kouder. BnrgerUfke Stand. Getrouwd: 13 November. Pieter Pool en Oomelia Snij'dter, Geboren: 12 Nov. Dirk, z. v. Pieter Koster en Adriana Catbarina de Wit. Hendrikus Mat thias Cornelis, z. v. Comielis Schilder en Elisabeth Maria Hazes. AMSTERDAMJSCHE BEURS. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET Voordam O 11, Alkmaar. Opgave van het pCt. 31/3 21/3 Staafsleaningen Nederland. Ned. Werkel. Schuld Idem Idem Buitenland. Bulgarije Tabaksleening Brazilië Funding Mexico binnenl. Japan Oostenrijk Jan.Jnll Rusland Hope Consol 1906 1894 6e Em. Iwang Dombr. Bank- en Credietinstellingen en Hypotheekbanken. Amsterdamsche Bank Nederlandsche Bank Cert. Nederl. Handel-Mlj Cert. Noordhollandsch Landb. Cred. Nationale Hypotheek Bank pCt. Noordhollandsch Grondcrediet Koers 5 5 5 4 4 4 4 5 4 41/s 12 Nov. 90 66Vs 93 100% 341/a Sl7/„ 84% 84% 94 Va 831/2 94 13Nov. div. 4 41/s 4 72 201/j 23 56 43% 171 f 150.50 227 Industrieele Ondern. (Buiten!.) Amalgamated Copper Cy. Aandeel div. Amer. Hide and Leather Anglo Amer. Telegraph Common Steels Car and Foundry Cultuur Ondern. en Handelsvenoof- schappen in Nederland en Koloniën Cultuur Vorstenlanden Winstbew. Handelsvereen. Amsterdam" Nieuwe Afrikaansche Handelsver. Tabaksondernemingen. A'dam Deli Aand. Langkat Idem pref. A'dam Serdang Bindjey Deli Batavia Deli Cultuur-Mij Deli-Maatschapplj Hessa Tabak-Mij Medan tabak Rotterdam Deli Senembah Tabak-Mlj. United Langkat Plant. Co. Petroleum Ondernemingen, Dordtsche Petroleum Oecons Holl. Petrol. Cert A Intern. Rum. Petroleum-Mij. Kon. Mijt. expl.v. Petroleumbr. Moeara Enim Aandeel div Perlak Petroleum-Mlj. Sumatra Palembang Zuid-Perlak Orion Petroleum-Mij. Schibaieff, gew. Aand. 1, Pref, Mijnbouw-Maatschappijen. Ketahoen Oew. Pref. Redjang Lebong Creat Cobar Rubber Maatschapijen. «Amsterdam» RubberCultuur-M. Deli Batavia Rubber-Mij. Koloniale Rubber Cultuur-Mij. Nederl. Rubber-Mij. »Serbadjadi« Sum. Rubber Cultuur-Mij. Scheepvaart Maatschappijen. Amerik. Stoomv.-Mlj. Nederl. Scheepvaart Unie Common Marine Preferente Marinhbonds pCt. 4 Diversen. Common Peru Aandeel d Preferente Spoorwegen. Holl. IJz. Sp.-Mij. Mij. tot expl. v. Staatsspoorw. Deli Spoorweg Amerika. Atch. Top. Cert. v. Convert. pCt. Denv. en R. Or. Cert. Aand. d Erie Kansas City South. pref. Miss K. Texas C. v. New-York and Ontario Norfolk Western G. v. Rock Island gew. Southern Pacific Southern Railway Union Pacific eert v. Wasbash gew. Rusland, wiadikawkas 4 Premieleeningen. Nederland. Stad Amsterdam f 100 3 Gemeente-crediet. 3 Belsie. Antwerpen 1887 2% Hongarije; Hongaarsche Hyp. 4 Idem 3 Oostenrijk. Staatsleening 1860 5 Rusland. Staatsleening 1864 5 Koers van het geld'. Prolongatie 5 pOt. Mededieeiingten. De flauwere koersen wel'ké Lon den. sipoed'ig na opening afzond waren' oorzaak dat de koersen alhier zich hoven hat peif van gisteren kon den verhefften. De betere houdiing van New-York kwam dan ook hier in t geheel niet tot uitdrukking. Op de locale markt waren speciaal' Aan'deelen Ko ninklijk© Petroleum flauw op het bericht diat de voorgenomen emissie te Parijs geen Voortgang vindt. Noteering Koninklijke 618-025, van die bijwaarden verloren Sumatra Palbmbang en) D'ordtsehe eenige percenten. Geeonsolid'eerdle eveneens lager. Notteer ring 2128—229. Tabakken béter voor 'Deli Mij. en Deli Batavia. Rubber stil'. 1831/2 2281/4 169 112 95 100 71% 21 23 55% 438/g 171 149.50 225 110 238 2911/2 355 |84Vs 1048/^ 438 1521/g 553 216 339 532 521 1881/? 231 104% 633 244% 38Vs 2331h 37 110 88 159 15 34 166Vs 25 Vs 136 105 39, 40% 124% 198 156 3% 92 94 93i/2 181/2 261/0 24 57% 20 27 1038/4 14% 8 5 8/4 22 149% 4i/s 841V16 1041/2 991/4 773/8 1177/s 1071/2 1631/g 475 66% 100% 81% 948/8 843/lfl 1693% 100 388 492 152 552 213 338% 530 186 229 106% 632 243 38% 234 37 111% 80 Vs 163 163% 25 136 104., 39% 41 124 155% 3% 148/a 50 87/a 47 92 97 2541/2 74% 92% 18% 27% 104% 15% 86% 22 150i/2 4% /is 98 78 118 Marktberichten. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Nov. Heden werd besteed voor: zak (35 kilo) aard appelen: Sch.m. f 0,— a 0,—, Julia's f 0.— a 0.— Blauwe f 0'— a 0,—. baal gele nep f0.aO. 116 baal uien f 1.80 a 2.30, 275 baal wortelen f0 60 0 70, 2000 rammenas f 3.30 a 10.80,bieten f a 0.Kg. slaboonen f 0,a 13 Nov. v.m. 12400 bloemkool Ie soort f 4.30 a 11. 2e soort 0.80 a 3.10, 54000 Roode kool fl.60 a 4.60, 33500 gele f 1.20 a 4.10800 witte f 2.40 a 7.40, bos wortelen f 0. 0.per 100 bos. 250 zak roodekool 31 a 39 ct. Afslagvereeniging BEEMSTER, PURMEREND en Omstreken, 12 Nov. Spruitjes 45 a 60 ct. per dubb. mand, bloemkool f 4 90 a 13 20 per 100. Handel matig. WARMENHUIZEN, 12 Nov, Aangevoerd zak aardappelen f 0,— per zak, 0 stuks bloemkool f 2.70 a 0, 18340 stuks wittekool f 0,80 a 6,10,7626® stuks roodekool f 0,30 a 4.50,3540 stuks gele kool f 1,60 a 2 40 per 100. 481/9 zak roodekool f 0,25 per zak, 0 praam witte kool f 68 baal uien f 1.80 a 1.95.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 4