DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, Honderd en Tijffcfende jaargang, 191S» VRIJDAG 14 NOVEMBER. FEUILLETON. De Ziel van Margaret Rand. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKMAARSC COURANT Bia. AfTimvrA'A'R.j 14 November. Op dien weg naar Zondagsrust heeft de Duitse be regeering thans eien nieuwen stap gedaan. Men weet, dat Duitschland op het gebied der Zon dagswetgeving menig anderen staat voor is. Er bestaat sinds 1801 een Gewerbeordnunig, welke be perking van den Zondtegsarbeid beoogt. Het is een heel samengestelde Wet, die wemfdt Van uitzonde ringsbepalingen. Al die uitzonderingen voor be paalde bedrijven en voor bepaalde Zondagen befwij- zen, hoe moeiedijk deze materie door een wet te rege len ia, Intussohen de D'uitsche negeering heeft een nieuw wetsontwerp bij'; den Rijksdag ingediend, be treffende de Zondagsrust in den handel. In den considerans wordt verklaard, „dat die 'bevolking zich „meer en meer bereid toont, zioh in haar persoonlijke „gewoonten en gemakken aan te passen aan dé be- „hoefte van rust bijl het personeel." Is déze overweging juist, d)an is er sinds 1*891 een merkwaardige ommekeer in de openbare meening ge- ikomen, is die sociale zin aardig tot ontlwikkelling ge- komen. Toen toch de eerste wettelijke regeling der Zondagsrust werd ingevoerd, werd zij- ini tal van kringen gevoeld als overlast, gaf de van boven opge legde dlwang aanleiding tot heel wat ontstemming. He reigeering wtenseht thans verder te gaan. Een paragraaf van de wet van '91 beperkt de 'Zondags-ar beid in den handel tot 61 uren. Terecht "wordlt opge merkt, dat dit eigenlijk geen Zondagsrust is, dat dit neerkomt op een eenigszins verkorten werkdag, dat, waar de 5 uren verdeeld kunnen worden over voor op namiddag, er feitelijk van een vrijen Zondag niets overblijft. Hot nieuwe ontwerp geeft echter voor den handel niet een beperking zonder meer maar komt weer met allerlei uitzonderingsbepalingen!. Allereerst wordt onderscheid gemaakt tusschen inrichtingen, waar openlijk iets ten verkoop wordt aangeboden en kan toren. In eerstgenoemde inrichtingen dus o, a. winkels zal, wordt dit ontwerp wet, slechte een Zoudagsarbeid van drie uren geoorloofd zijn. Maar ier kan in plattefflandsplaatsen, waarin da bevol king uit den omtrek op Zon- en feestdagen deze in richtingen bezoekt, vergunning gegeven worden voor een arbeid1 van vier uren. De xegeerimg meent n.l. dat de landarbeiders den Zondag voor hdt doen van imkoopen niet kunnen missen- Gemeentebesturen mogen voorts bij plaatselijke verordening den Zon- dagsaxbeid1 in alle of sommige bedrijven verkorten en zelfs geheel verbieden zou het niet juister' ge weest zijn, wanneer men het principe van het ver-bod van Zondagsarbeid huldigend', dit had neergelegd' in -de wet en het aan de plaatselijke overheid had over gelaten, daarop uitzonderingen te veroorloven? Op den eersten Paasch-, Pinkster- en Kerstdag mag nergens worden gewerkt. Kon tot dusverre de politie vergunning geven voor den arbeid op Zondagen tot ten hoogste tien uur, (Ha druk vsrbodéni). Roman van! L. I. HEADEL 10) O toe, laat mijl betalen; je weet niet hoe pret tig ik dat zou vin-den. Ik heb nog nooit eerder iemand kunnen onthalen. Denk aan mijn duizend pond, ik heb daar dadelijk twintig van genomen. Het geld] in mijn zak brandt van verlangen om uitgege ven te worden - tote, laat mij het doen. Bu, als het dan zulk een genoegen voor je is. Ja. Het i,s toc'h allels wel beschouwd' verrukke lijk om rijk te zijn. Maar Margaret, je moiei mijl nu iets vertelien van je farm in Tasmania. Ik heb begrepen, dat je daar met een vri'end'in samenwoonde. Ho-a heette zij? Margaret boog zich naar dien grond. Wat is er -heb je iets laten' vallen? Mijn zakdoek ten minste dat denk ik, Heen, het is niet zoio. Zij' hief haar hoofd weer op. Het is hier warm, zei zij, maar ik vraag wel' excuus, je vroeg mij ieta Wij gaan weg, zeidie John Rand. Ik vroeg al leen naar den naam van de jonge dame, die bij je op de farm woonde. Zij heette Hester Hugent. Was zij1 mooi? Heen, niet in het minst. Rand staarde het jonge meisje met eenige verba zing aan. Zij deed er wel moeite voor, ging Margaret voort, maar het gelukte haar niet. Ik wil eigenlijk liever niet ever haar spreken. Ja, i'k hiel'd dol veel van h'aar ja, wanhopig veel er was niets in de wereld wat ik niet voor 'haar zou hebben willen doen. Zij heeft het goed, heel goed; ik heb voor haar gezorgd, voor ik wegging. Misschien, dat ik je op een goeden dag van de farm vertel. Weet je John, aan deze bepaling is een beperking gesteld het nieuwe ontwerp wil aan die politie de bevoegdheid toekennen, vergunning te geven voor zes, de daarbo ven staande autoriteit bovendien nog van vier uit zonder ings-Ziondagen; blijkbaar heeft men hier op het oog jaarmarkt-, kermis^ en dergelijke Zondagen. Wat de kantoren betreft wordt de Zondagsarbeid verboden. Alweer niet zonder meer. Hier is de be paling gemaakt, waarop we 'boven doelden de plaatselijke overheid kan een Zondagsarbeid tot twee uur toestaan. Doch hiermede ha men nog niet klaar. Uitzonderingen voor ten hoogste zes Zondagen en voor hoogstens vier uur arbeid kunnen wordên toer gestaan door een hooger bestuurscollege. En voor d'e expeditie en da scheapsmakelarij kan een arbeid tot ten hoogste vijf uur alle Zondagen door gemeen tebestuur of het daar boven staande college worden vergund. Da uren, tijdens welke er gewerkt mag worden op den Zondag, worden door die plaatselijke overheid of door de politie aldus vastgesteld, dlat hét personeel niet verhinderd wordt d'e openlijke godsdienstoefe ningen hij te. Wonen!. De uren kunnen voor verschil lende bedrijven Verschillend worden vastgesteld. In den handel kunnen patroons, dlie tijdens den Sabbath en Joodsche feestdagen hun personeel ge heel vrijaf geven en! daarvan .de politie in kennis stellen, Joodsche gezellen en leerlingen op Zon1- en feestdagen, met uitzondering van den eersten Kerist- Paaseh- en Pinksterdag, hoogstens gedurende vijf uren in de inrichtingen aian het werk laten, met d'ien verstande, dat dleze voor het aligemeene verkeer tij dens dé niet in alle zaken vrij gegeven uren gesloten blijven. In gevallen van nood, in het openbaar belang, voor een inventarisatie, voor bewaking van nijverheids-in richtingen, reiniging en instandhouding, kan ook overal op Zondagen gewerkt worden. De bepalingen Worden uitgebreid tot de verzeker ringsbianche, spaarkassen en pl'aatsdngs-, adVerten- ties- en informatie-bureaux en coöperatieve vereeni- gingen. Men ziet, hoe uiterst moeieijk het is van dé groe ne tafel -af het vraagstuk van d'e Zondagsrust te re gelen. Het ontwerp is de vrucht van tal van voorbe reidende werkzaamheden, van tal van pogingen, om da belangen van werknemer en werkgever en de be hoeften van het publiek met elkaar in overeenstem ming te brengen. De wetgever, die zich met deze materie bezig houdt, is in een ver van aangename positie. Hij wil zoover mogelijk aan het personeel tegemoet komen en tevens voorkomen -dlat de patroon db dupe wordt Van al te rigoureuze maatregelen. Hij' ontwerpt op het papier bepalingen, waaraan dé betrokkenen zich te houden hebben. Maar.... op de naleving Wordt niet gelet. Er is geen enkel eonbroleerend or gaan. De politieagent geeft alleen acht ,op hetgeen hij: van buiten ziet. 'Maar wanneer -achter gesloten het geval is zoo'. Als wiji Zaterdag niét tot een goed resultaat komen, dan kan het wel zijn, dlat ik weer terugga. We kunnen vóór Zaterdag over niets met eenige beslistheid spreken. Ben je klaar om nu mee te gaan? zei hij, haar ernstig aankijkend! Zij' gaf een toestemmend) antwoord. John Rand! en, zijn nicht reden regelrecht naar de 'bovenwoning dér familie Mansfield. De 'Mansfiélds waren thuis, niets zou hen nu hebben kunnen Ib'ewe- gen om uit te gaan; ziji waren allen 'keurig gekleed en zel'fs mijnheer Mansfield was present. Alles was voor de tlheé in ordé. .Suzette fladderde heen en weer als een kleine, vroolij'ke kapel. Zij: droeg een rooskleurig, mouselinen japonnetje en hare goed' ge vormde beenen staken in opengewerkte, zwart zijdén kousen. Zijl had een lief gezicht, een gezonde blos op haar wangen en schitterende zwarte oog-en. Geen toilet kon aan d'e leelijkh-eidl van Charlotte iets ver anderen, ofschoon dat altijd van een goeden smaak getuigde; zij trachtte door haar kl'eeding de aan dacht van haar gezicht af te trekken. Zij dtoeg een grooteni hoed, d'ie gedéeltelijk haar met sproeten be dekt -gezicht beschaduwde. Overigens was zij geheel in het za-chtgrijis, een paar grijze handschoenen lagen naast haar op de tafel. Mevrouw Mansfield was in het zwart 'om haar onlangs overleden schoonbroeder. Zij had echter niet goedgekeurd, dat haar kinderen in den rouw gingen, zij was daarvoor te zeer ver stoord over het testament. Mijnheer Mansfield zat niet ver van zijn vrouw af. Hiemand zei veel, all'en waren in gespannen verwachting. Eindélijk 'kl-onk de bel beneden' en het volgen-dé oogenblilk ging die van hun eigen dieur o-ver. En daarop trad een -blank, bevallig meisje met een blo-sje op haar wangen, donkere zachte ooigen en een ho-ed met zwarte voeren, die sierlijk -over beur donker haar vielen, de kamer binnen, onmiddellijk gevolgd door John Rand. Dit Is MargaTet, zei J-ohn. Zij is zeer Verlan gend met u kennis te maken, tante Kelim»Z,oo noemde hij mevrouw Mansfield. Charlotte, dit is winkeigordijnen bet personeel met magazijn- of bu reau-arbeid' b-ezig is, kraait er geen haan naar! Dit lijkt -ons dan ook wel die grootste schaduwzijde van het ontwerp dat het volop gelegenheid tot ontduiking biedt en -daarom in stede van eerbied v-oor de wet en eerbied voor den Z-ondlag schijnheilig heid bevordert. TWEE-DEI Dé Tweed'e K'amier zette gisteren die algemeene be raadslaging over dia Indisché btegr-ooting voort. De 'heer Eoek ;(U.-L.)| wijdde o.im. over het on derwijsvraagstuk uit, waarbij hij- den 'heer1 Scheturar bestreed. 'Spr. is niet -tegen subsidiearing van bij zonder onderwijs in Indie, doch pleitte voor flink openbaar onderwijs. Eacultatitefistelling van het godsdienstonderwijs op die gesubsidieerde scholen zou een goede maatregel zijn. ©pr. heeft allen ei er- bied voor de zending, doch men moet aan die bevol king geen godsdienstonderwijs opdringen. Hééft spr. bezwaar tegen de ker-steningspolitilek, hij juicht het aanblijVén (van den heer Idenburg als G. G. -toe. Aftreding van den 'Gh. G. bij kabinetswis seling ware Amerikaaniseh. De minister geeft echter de richting van het 'bestuursbeleid aan, en niet de G. G. De hoogheid van het karakter van den G.G. wondt niet aangetast, als 'hij zijn plicht doet, en uit voert wat 'hier te landie wordlt beslist. Weigering van nechtsperisoonl'ijkh-eid aan de groote vereeniging Siarekat Islam noemde spr. goed. Voor de Indische partij- had 'spr. geen sympathie. Ten slotte uitte spr. den wensch, dat d'e minister spoedig zal besluiten tot -grooter zelfstandigheid van Indië. Er moet éen vertegenwoordigend lichaam in Indië komten. Vervolgens voerde dé heer Vliegen ('S. D. A. P.) het woord, die hét optreden, van minister P-leyte met genoegen gezien hééft Hij betreurde het echter, d'at de minister niet tot radiéale koersverandering is overgegaan. Optreden van den staat in oeconomi- sehe aangelegenheden is eene gebiedende noodzake lijkheid, om den inlander tot grooter Welvaart te brengen. Spr. ziet niets in een beweging, die zou aansturen op losscheuring van Indlie van 'Hedlerland. Maar grooter zelfstandigheid 'van Indië is gewenscht. De regeering moet het onderwijs aanpakken. De coöperatie onder da inlanders moet worden bevor derd. Er moet krachtiger staats>-exploita,tie komen. De rijkdommen van Dtjambi moeten niet bij wijzje van concessie worden weggeschonken. Spr. waarschuwde dé regeering, -tegen de Sarekat Islam te gaan optreden als tegen d'e Indische Par tij. De S. D. A. P. z,al) idé Indisché Partij verdedi gen, zij het niet in allen d'eiele. -Spr. bestreed' de weigering van rechtspersoonlijkheid. De I. P. wilde eerst de intellectueel-eta bereiken, om 'zich daarna tot de massa te wenden; zij wil-de streven tot samensmel ting met de S:. I. Spr. verdédigde uitvoerig den heer Douwes Dek ker. Hij betoogde, dat tot intemeering besloten werd, omdat de leiders der Mdlsehe partij geen en kele daadl bad'den verricht, -die hen voor een strafver volging bereikbaar maakte. De interneering staat ver beneden het peil der Hederlandsche beschaving. Spr. hoopte, dat de minister de interneering onge daan zal willen maken én dat ook d'e Kamer clemen tie zal willen betrachten. S'pr. wilde nog geen motie indienen, maar vroeg mijn nicht Margaret Margaret, Charlotte en Ik zijn groote vrienden-. 'Suzette, gij' klein hoopje non sens, dlruk mij; niett zoo stijf in je armen. Als je bij ons allen inj de gunst wilt 'komen, dapi motet je van Suzette houdten Margaret en hier is mijn oom, mijnheer MansfiteldL 1 Eén groote familie om kennis mee te maken, zei Margaret -glimlachend], terwijl zij naast mevrouw Mansfield ging zitten. Charlotte wierp een snellen blik op haar, het bloed steeg haar naar 't gelaat, waaruit het volgende ooigjenbTilk echter wteer alle kleur week. Zij liep daar op d'wars door de 'kamer en -ging naast haar neef zit ten. Je hebt elkaar dus ontmoet, John en de zaak is beklonken. Hog niet, Chattié. Wij- moeten elkaar eerst leeren kennen. Je weet heel goed, John, dat je op dit oogen- bl'i'k tot -over de ooren -op haar 'verliefd bent. Je moet zoo iets niet tegen mij zeggen, Charlot te. O, Vergeef me, Chattie. Ik -zou zoo gaarne wil len, dat je vriendelijk tegen haar was. Wil je vriend schap met haar sluiten, een praatje met haar1 maken en haar wat te giemoet komen? Zij- ziet er nieit naar uit, alsof zij niet voor zich zelf kan zorgen, zei Charlotte. Als zij dat ook niet deed, Zei John, zou zij haar 'kost niet waard zijn. Hij had' onder het spréken zijn pogen op Margaret's gelaat gevestigd. -Suzette was PP Margaret's schoot gesprongen en had een arm om haar hals geslagen. Zij: drukte haar blozende wang tegen die van Margaret. Toén Margaret tegen John glimlachte, glimlachte het kind ook en op teen-s haar hoofd omOaeerend, 'kuste zij Maxgaret en zei: - O, gij lieve, mooie dame! Ik weet het, zeide Charlotte, het is juist iets voor Suzette om hals over kop bekoord te worden door een paar donkere oogen en. Eén ziel, Charlotte, antwoordde de jonge man. Zij keek hem aan, haar gezicht werd doodsbleek. Doch op hetzelfde oogénblik liet mevrouw Mans- dien minister ernstig, aan dia interneering een eind (te maken. Doet hij' dit niet, is zijn antwoord onbe vredigend!, dlan zal ispr. een mortie voorstellén, en ,dan zal d'e Kamer de eer van, Htedlerlandl moeten op houden. De heer Ty d'e man (V. L.) verdedigde de vrij zinnigen tegen -de beschuldigingen, door dia rechter zijde geuit, speciaal tegen de ui'tang'en, als zou hier een „verkiezingsmamoeuvre" of „volksverieugen'iing" in het spel zijn. Er is, zooais spr. o.m. aan dé hand van de Zondag- en passar^cixcul'aixes, welke moesten worden ingetrokken, uiteenzette, wel degelijk een kerstenin-gspolitiek geweest. Over die verkiezingsbij- drage uit Indië heeft spr. zich tien zeerste verheugd. Het bewees, hoe men in Indië gevoélde, dat er veran dering moest komen. 'Spr. wees op een vroeger be kend geworden geval, dat de antiuevolutiionnaire kiesvereeniging in Dqn Briel een brief schreef aan een Chinees in Indliië, den heer Ko-w, en daarin een bijdrage vroeg voor de verkiezing tegen den heer Roodhuijzen, die den heer Kow heette te hebben ber leedigd. Spr. is 'van meenimg, dat men d'e kemstetningspoli- tiek in Indië voortaan nooit meer zal kunnen door voeren en voor goed zal moeten afschrijven. Hij geeft zijn instemming te kenlnen met de verzekering des ministers, o-m in overleg te treden over een alge meene faoultatiefstelling van het godsdienstonder wijs. Spr. -achtte de motiveering van den 'G. G. voor dé bekende interneeribjg gegromd. Dleze is misschien in zijn lankmoedigheid reeds te ver gegaan en had mis schien eerder moeten ingrijpen. Die Sarekat Islam k-on men, meende spr., apprteci- eeren. DE VERKIEZING W} AMSTERDAM HL Het „Hsbl. v. Hed." vernam „uit kringen die bet weten kunnen," d'at de verkiezingscampagne in III ,a.an de Concentratie ongeveer 35U00 igekost beeft, terwijl de S. D. A. P. er, volgens het blad, 12.000 aan 'besteedde. Het H-bld. verneemt eehter van de eenige zijde die het weten kan, dat het bedrag der kosten, door de Concentratie voor deze verkiezing gemaakt, in het bericht van het „H. v. H." schromelijk overdreven is. Indien het Waar is, dat de S. D. A P. 12.000 voor ■haar actie besteedde, dan heeft de Concentratie met vrij wat minder kosten dan de S. D. A. P. meer suc ces behaald. I Gemengd nieuws. UIT EGEEDOD. Gisterenavond -werd in het cafe van dén heer IJ. (Blokker de jaarvergadering van de afdeeddmg „Lis bond Hollands Ho or derkw,artier" gehouden. Ha opening der bijéénkomst door den voorzitter werd door den secretaris het jaarverslag voorgelezen -en bracht de afgevaardigde naar algemeene vergade ring een omstandig veTsla-g uit. De voorzitter be tuigde beidé heenen' 'zijn dank voor de nauwkeurige verslagen. 'Daarna deed de penningmeester rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer, welke rekening na onderzoek accoord werd bevonden. Besloten werd ook dit jaar Wd'er contributie te beffen, wijl de kaïs zich een offer had getroost, we gens deelneming aan de 'Onufhankalijkheidsfeesten. De 'aftredende bestuursleden', de heieren J. J. Beerda, jhr. P. van Foraest Jr. en H. E. Deekens werden met algemeene stemmen herkozen. Genoemde beeren namen hunne herbenoeming in dank aan. Bij de rondvraag betoogde -de voorzitter dé Wenscheöjjkbeid field?s steun zich; hoören. Charlotte, lieve Charlotte! Ja, moeder. Juffrouw Rand vertelt daar juist, dat zij nooit eerder in 'Londen is geweest. Wél, natuurlijk niet, moeder, dat weten we im mers allen. Maar abel' je eens voor, lieve, stel je eens voor! Hoe zo,u je het vinden alis wij' allen te samen van avond naar de comedie gingen, het zou dunkt me, heerlijk zijn en i!k weet Zeker, dlat Maxgaret zal ge nieten. Er zijn op 't oogenbli'k Zeer goede tooneel- stu-kken; gij kent d'ie natuurlijk niét, juffrouw Rand. Wilt u h-et aan ons overlaten om kaartjes te nemen? 1 Mag ik u allen 'meenemen? vroeg Margareit. Ik ik ben zoo vreeseiijlk rijik. Zij' lachte, doch fronste onmiddellijk haar wenkbrauwen. Ik geloof, dat i-k verkeerd héb gedaan met dit te zeggen, ik be doelde slechts o, het heeft niets met hét testa ment van oom 'Stephen te maken, maar ik héb wat geld op de bank en ik zou dlat -gaarne uitgeven. Kunnen we niet 'allen ergens diméeren, in een aardi ge gelegenheid en dan daarna naar de oomedie gaan? John, kun jij dit niet in ord'e brengen zou je zoo goed willen zijn? 1 Zeker, als tante en de familié er lust in heb ben. - Bijzonder veel, zei mevrouw Mansfield, ik boud dol van comedie. Er wordt nu een nieuw stuk gege ven, dat veel opgang maakt. „Een boodschap van Mars" ik zon dat heel graag zien! Wij' moeten al len gaan. Wat zeg jojl ér van, man? Het l-ijkt mij het best, dat je mij- thuis 'l'aat, lie ve, zeide -oude heer, want i(k kan onmogelijk beloven, dat ik niet onder het luisteren naar een heden- d'aagtsch tooneelstuk in slaap zal vallen. Dat is geen compliment voor het stuk, zei me vrouw Mansfield. Ik ga er nu maar dadelijk op uit om plaatskaartjes voor „Een boodschap van Mars" fe nemen, zeide John opstaande. Wij kunnen daar na in het Carlton hotel d'ineeren. (Wondt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1