Zwakke of zieke nieren. „ZEHXTWYOEDSEL". BINNENLAND. tocht wachten nog dirie weken, voordat ook zij heen gaan. Wanneer ze zijn vertrokken, zijn bosschen en velden verlaten en onbeiwoond. Doch dan komen er immigranten uit het noorden, die verjaagd dioor de koudere temperatuur bij ons een betere schuilplaats zoeken. De voorboden van den werkelfijken winter zijn de wilde eenden. Wanneer het gevroren heeft, ziet men in groepen deze vogels komen, terwijl ook de ganzen niet achterblijven. De reden van het vertrek is zeer eenvoudig,, n.1. om niet te sterven van honger. Het is het instinct dat hen leidt naar 'die plaatsen, waiar ze zich van voed sel kunnen voorzien. Zoo gaan die vogels, die van insecten uit de lucht leven, het eerst Iheen, omdat de insecten het eerst uit de lucht verdwijnen; die lar ven torren en andere insecten der aarde eten vinden later dan da eersten hun voedsel en vertrekken daar om later. De vogels, die van zac^en en planten en van de rijpe vruchten -léven blijven gedurende een geheelen tijd] van den winter. En diegenen tenslotte, welk© van hetzelfde voedsel leven als de mensch blij ven den geheelen winter in die nabijheid van den mensch. Toch moet men het merkwaardig instinct bewon deren en men zou bijna 'gelooven aan een zesde zin tuig, waarmee de vogels ter juister tijd opmerken, dat een temperatuur in aantocht is, die hen niet lan ger gedoogt in de noordelijker streken hun voedsel te zoeken. Dat de vogels kunnen bemerken weik weer er ko men zal, blijkt ongetwijfeld uit hun oefeningen, hun kreten, doch ze weten den komenden winter te on derscheiden van andere weersgesteldheden, die in den zomer vaak voorkomen en ervenieena koude met zich sleepen, zooals onweer. Aan den anderen kant komen de zwaluwen soms in Maart terug, wanneer de sneeuw nog dik op de aarde ligt. Bij sommige soorten is de verhuizing zoo algemeen dat er niet één vogel van bij ons blijft in den winter. Bij verscheiden andere soorten is dit slechts gedeel telijk. Vele maken de lange reis, doch verscheidene blijven achter. Toch is het instinct van het wegtrekken algemeen en onweerstaanbaar; zelfs die trekvogel in een kooi opgesloten ontkomt er niet aan. Dit ziet men bij voorbeeld' bij dé duiven- Eien duif die gevangen ge houden wordt, wil' in den tijd dat de anderen heen gaan ook vertrekken. Ze dloet wanhopige pogingen om dé kooi te ontvluchten, die haar plotseling te eng schijnt. Het is zeker dlat de vogels slechts op duizenden mijlen afstand kunnen vinden wat hen hier ont breekt, voedsel, warmte, helder licht en lange dagen. Doch nu vraagt men zich af hoe de dieren weten wanneer ze moeten heengaan. Dat da eerste teeke- nem van koudé het hun zouden zeggen mag betwijfeld worden, want op het aogenblik d'at ze heengaan is het meestal warmer dan toen ze kwamen en hun voedsel is ook nog overvloedig; ze zijn juist dan het dikst. Wanneer men den gevangen vogel gadeslaat, die, geboren in gevangenschap, in een verwarmd ver trek leeft en voedsel in 'overvloed heeft, zal men toch op het ©ogenblik van den trek dezen vogel on rustig zien wordlen. En hoe weten ze verder in welke richting ze moe ten vliegen? Men zou haast geneigd zijn aian te ne men, dat ze aan dén standi van dé zon de richting weten te bepalen, d'ochl dit lijkt ook weer onwaar schijnlijk omdat ze des nachts vertrekken, want om trent dit feit is alle twijfel opgeheven. De gevangen vogel zit overdag stil, als in ge dachte. Des nachts springt hij tegen die tralies, valt, springt weer op, slaat de vleugels uit en ver wondt den kop. Tegen den morgen wordlt het dier <weer kalm, om tegen den avond hetzelfde te herha len. Di't duurt net zoo lang, tot da tijd van trek voorbij is. Des nachts heeft men dan ook waargenomen* dat de zwaluwen soms op aanzienlijke hoogte haar reis aanvaarden. Men heeft in 'den laatsten tijd proeven genomen door vogels te vangen en deze ringen om den poot te doen, waarna men ze in den trektijd losliet. En ook heeft men reed's zulke vogels gevangen ver in de binnenlanden van Afrika. Op deze wijze tracht da wetenschap zilch meer licht te verschaffen omtrent het leven van de vogels in dé'vreemde landen. FABR0 EN DAUWEN. Henri Eabre, die beroemde insectenonderzo-eker verbaast ondanks zijn negentig jaren nog steeds de wareJldl met zijn wéteinschappelijken arbeid. Hij was leien tijdgenoot van Darwin, dien hij als den meest genialen natuuronderzoeker prees. Beide onderzoe kers Waren Zeer voorzichtig met het opstellen hun ner hypothesen, die altijd d'oor verscheidene proeven moesten wordlen bevestigd', voot zij ze uitspraken. Darwin kwam het eerst met Eabre in aanraking toen bij zich met het oriëntleeringsvermogen der bij en bezig hield. Bij stelde Eabre veer door proeven te 'onderzoieken of bet instinct dezer insecten op het kennen van den weg berust. Fabre ging onmiddel lijk op dit' voorstel in. Hij: sloot een aantal bijen,'die hij eerst gemerkt had! in een donkere doos én bracht deze ver van den (korf, terwijl! bij' ze onderweg telkens omdraaide, om daardoor het bewustzijn van de bij'en voor den weg te vernietigen. IDe proef werd onder verschillende omstandigheden meermalen herhaald en steeds Vond bijna de helft van d!a weer in vrijheid gestelde bijen den weg naar het niest tearug. Zoowel! Fabr'a als Dar win hadden een ander resultaat verwacht en stonden verbaasd over dézlei feiten. Darwin was hiermee echter nog piet tevreden en deed het zonderlinge voorstel, de bijen te eteötriseeH ren, zoodat de mbgelijikhei'd! bestond, dat de bijen 'hun oriëntöeringsvermogen verliezen zouden. Ook deZe proef werd genomen, doch de bijlen waren on overwinnelijk. Bei dé onderzoekers kW men tot de slotsom, dat het instinct van deze insecten nog steeds als een wonder moet worden beschouwd!. MCUTYERSO'jiJNlSELEN BET AARDBEVIN GEN. Aardbevingen werden, als de geheimzinnigste van alle geweldige natuurverschijnselen, door de verschil lende volkeren met allerlei sagen omhuld, en er wordten verhalen verteld1, die geheel bezijden die waar heid zijn. Gerommel 'komt bij aardbevingen zonder twijfel' voer, dbch vuurzuilen en bliksemschichten, die bij1 aardbevingen' zouden zijn opgemerkt zijn niet mtet zekerheid vastgesteld1. De Italiaanscha onder zoeker van aardbevingen, professor Ga ill, heeft ech ter niet minder 'dan 148 overlteveringen van zul'ke berichten van 89 Voor Chr. t'ot 1910 verzameld, doch hij heeft daarmee niet al zijn vakgenooten van de waarheid van zulke verschijnselen, kuntnen overtui gen. Men motet ook in het oog houdlen, dlat de schrik door een aardbeving ontstaan, zeer gemakkelijk tot gezichtsbedrog aanleiding (kan geven. De beroemde astronoom pater 'Secchi vertelde bij gelegenheid van de aardbeving van Norcia in 1859, dat alle verhaten van vuurkolommen en vlammen onwaar waren. Bij een aardbeving in1 1887 was de natuuronderzoeker (Barteïli daarentegen geneilgd! te verklaren, lichtver schijnselen te hebben waargenomen, die toe te schrij ven zouden zijn aan de ontbranding van zwavelwater stof of koolwaterstof, dat uit die spleten der aarde Zou zijn opgestegen. Bij een reeks van aardbevingen hééft men die mo gelijkheid van lichtverschijnselen grondig nagegaan, doch steeds werd het waarschijnlijk geacht dat de waargenomen verschijnselen niets met de aardbevin gen hadden uit te staan Ingezonden Mededeelingen. Door baar te verwaarloozen begunstigen wij de voortwoekering van ziekten Het verwaarloozen van verzwakking of ziekte der nieren en urinewegen kan de ernstigste gevolgen met zich sleepen. Men kan een betrekkelijk •uitstekende gezondheid' schijnen te genieten en toch een niera-andoemng heb ben, welke, in het begin van weinig hinder, veroor zaakt werd door een kleinigheid (een gevatte koude, vermoeienis, büitetasporighedbn van allerlei aard1.) De uitvloeisels1 van deze aandoening treden bij tust- schenpoozen op, verdwijnen tijdelijk en doen zich daamh krachtiger gevoelen. Rugpijn, hoofdpijn, waterzuchtige zwellingen on der de oogen en in de enkels, rbeumatisché pijnen, urinestoomissen kunnen die verschijnselen zijn, die aanduiden, dat de nieren en blaas aangedaan zijn en somtijds reeds veel erger dan vermoed wordft. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren en blaas en doen de bovenstaand© verschijnselen verdwijnen, de voorlooperis van gevaar lijke ziekten als waterzucht, niersteen, nier1- en blaas ontsteking, uremie (urinezuurvergiftiging). Te Alkii aar veikrggb. bjjdehh. Nierop en Slothouber, Laugestr 88 Toezending geschiedt fr. na ontv, v. postwissel t f 1.76 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn NierenPillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. Ingezonden stukken. Helder, 7 November 1913. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant, Mijnheer de Redacteur, Gaarne zouden wij zien, dat U kan goed vinden het onderstaande in Uw geacht blad op te nemen. Wij danken U daarvoor bij voorbaat. ELECTRICITE1T OF GAS. In de laatste Raadsvergadering van Assendelft, besloot men, om de begrooting voor 1914 van het electriciteits-oedrijf sluitend te maken, de post straatverlichting te verhoogen tot f 3000.Daar uit blijkt, dat electriciteits-exploitatie in een ge meente van ruim 3500 inwoners, niet rendabel is, want f 3000.per jaar voor straatverlichting is enorm. Dit moest hoogstens f 500.zijn. Assen delft krijgt electriciteit van de Kennemer. Kort geleden riep men voortdurendZie naar AssendelftDaar was aanvankelijk een eigen cen trale. Spoedig bleek, dat deze niet ging, en men besloot tot de Kennemer te gaan. Een der couranten schreef: „Smit-Kleine brengt de boel in het reine." Nu ziet men hoe het gaat en daarop vestigen wij de aandacht. Immers, de wegen van de Ken nemer en de onze, kruisen zich voortdurend en voor eenige maanden heeft de Heer Smit Kleine ter algemeene voorlichting, een brochure uitgegeven, toen Castricum tot gas besloot. Op niet zachte wijze werd den gas-menschen de les gelezen. Een gasfabriek op een kleine plaats, was een onding, enz. Elec triciteit was veel rendabeler etc. en de gemeenten werden onder eleotrische bekoring gebracht, steeds hoorde men en hoort men nog „Electriciteit is het licht der toekomst" welke conclusie voor 20 jaar reeds gesteld werd. Wij zijn nu in de toekomst, doch er is geen aan leiding te constateeren, dat deze conclusie juist was. In verband met een ingezonden stuk van den Heer Smit-Kleine, hetwelk moest dienen, om het inge- motiveerde van Castricum's gasbesluit bekend-te maken, noodigden wij genoemden heer uit, eens een klein gasbedrijf, in de laatste jaren gebouwd, te noemen, waar het niet ging, doch genoemde heer, zoo vaardig met pen en tong, zwijgt. Dit geeft te denken I Te Assendelft, een betrekkelijk groote plattelands gemeente, heeft men nu de praktijk met stroom- levering door de Kennemer, en daartegenover stellen wij Warmenhnizen. Een veel kleinere plaats, waar, door ons initiatief, een gasfabriek kwam. Toen daartoe besloten werd, riep men „Ach en Wee", Allerlei zwarte beelden werden gebruikt. Men sprak van „Armenhuizen", door de gasfabriek. En wat blijkt nu na enkele bedrijfs- maanden. De le begrooting ziet er goed uit. On verplichte afschrijving is mogelijk, en eenrendabel- bedrijf is gesticht. Het gasdebiet is zoodanig, dat spoedige uitbreiding noodig is. Ons dunkt, waar omtrent „gas" zooveel eigen aardige en scheeve voorstellingen worden gegeven, het onze plicht was, het bovenstaande onder de algemeene aandacht te brengen. Een en ander is praktjjk en kan nagegaan worden en dient beter dan alle theoretische beschouwingen, die in den laatsten tijd in de kleine gemeenten van ons gewest, worden en werden voorgedragen. Hoogachtend, Firma SPRUIT en BAKKER. D. SPRUIT. HET VEIHECHEENGSYRmGlaEUB {EB HEUÜOO» Geachte Redactie, De heer Spruit verzekerd in het nummer van 13 November namens da firma Spruit en Bakker, d'at hij niet verder over de kwestie zal schrijven. Alvorens mijnerzijds de polemiek te slaken, wensch ik even aan te toonen, dat de héér Spruit in zijn laatste schrijven de hoofdzaak is ontweken en de aandacht tracht te vestigen) op alterlei andere kwes tietjes. Eüj schrijft; „Het is met den heer Bruins moeielijk van ge- dachten te wisselen. Als genoemde heer spreekt „van een unicum en wij toonen aan, dat dit niet zoo „is, dan wordt van minder gelukkige voorbeelden ^gesproken. „De Raad van Heiloo weet' nu echter, de heer „Bruins erkent het, a'at ala ons voorstel word't geaic- „cepteerd, andere beduidend gnooter gamelentien daar- „toe ook besloten." Wanneer da raadsleden echter beter lezen en ont houden, dan blijkbaar de heer Spruit dioet, zullen ze weten: a. dat 'iik nooit van een unicum heb gesproken, (ik zou er wel voor oppassen!), maar schreef: „Verscheidene buitengemeenten ontvangen gas van „een stedelijke gasfabriek het zou interessant zijn „na te gaan, hoevefen of l'iëver hoe weinigen voor „de distributie die hulp van dusdanig tusschenper- „soon hebben ingeroepen);" b. dat de heer Spruit twee voorbeelden noemt, c. dat noch in het eena noch in het andere geval sprake is van een inroeping der hulp van ,een tus- schenpersoon, als waarom het hier gaat. „Genoemde heer wil eigen beheer en wijst op ge- „meenten nabij Leiden. Welnu die gemeenten moe- „ten minstens 25 jaar wachten, voor zij, eigen beheer „kunnen krijgen en bij ons voorstel is dit na 6 jaar „mogelijk. Ons dunkt daaruit blijkt dtuidélijk de m- „consequentte van den heer Bruin».'5 ik heb voortdurend de wenscbelijkheid betoogd, geen tnsschenpersoon te nemen. M'aar wie voorstan der is van eigen beheer zou zeker niet zeggen: men moet op het voorstel van dia firma Spruit en Bakker ingaan want.dan kan men het na 5 jaar invoe ren. Die zou zeggen: men ga dadelijk over tot eagen beheer en wende zich niet tot tuaschenpersonen! De heer Spruit1 heeft nog een argument:'Alkmaar zal zijn voorwaarden niet wijzigen, omdat de heer Bruins rich daarmedé niet kan vereenigen. Zeer juist maar ik schreef ook in de hoop, dat de Raad van Heiloo, aoo men eventueel de distribu tie van gemeentewege niet zou willen, zou trachten van Alkmaar voorwaarden te verkrijgen als bijv. Leiden aan ©mliggendé gemeenten stelde. Wanneer ik schrijf een „winlst opstrijkende conces sionaris'5 noemt de heer Spruit dit een boeman. Een boeman is een denkbeeldig weizen, waarmee men bang maakt. Ik wil niet bang maken en ik kan het heusch wel zondier denkbeeldigheden ai. Laat dé heer Spruit dan ook maar eens bewij zen, d'at het denkbeeldig is, wanneer ik zeg: de tus- sehenpensoon wil de halve winst opstrijken, die in de gemeentekas kan vloeien. Laat hij eens zeggen, waarom zijn firma wel het risico, op zich kan nemen, wel voor het verlies kan staan eni dé gemeente Hei loo niet. Laat hij het aannemelijk maken, dat parti culiere exploitatie beduidend goedkooper is dan ge meentelijk beheer, nifet de exploitatie van een gasfa briek, want daarover gaat het alweer niet, maar de distributie van gas dat kant en klaar aan de grens van de gemeente komt en dat dus enkel een gasfit ter en een boekhouder vereischt. Zoolang hij dit drieledig bewijs niet heeft gele verd is er voor nj.ij geen reden om de gadachtenwis- seling verder voort te zetten. Ik eindig met de hoop uit te spreken, dat déze po lemiek er toe moge hebben bijgedragen, om wanneer de Heilooër Raad over eenigen tijd mocht besluiten tot gasverach'affing, de wijze, waarop dit geschiedt, voor de gemeente het voordeeligst zal zijn. E. O. H. Chr. BRUINS. Mijnheer de Redacteur! Niet zonder eens hartelijk te lachen, la® ik giste ren in 't verslag over „de lijkverbranding" d:ie brief kaart, geschreven aan dokter van Lissa. Het is te wenschen, dat die moeder de vrouw dat verslag eens aandachtig gelezen heeft, dan' zal ze nu misschien wel als lid van die vereeniging toetreden. En wat dat koueen Btoppen betreft, dat kan evengoed wel geschieden, al gaat een vrouw eens naar een verga dering, waar over nuttige dingen gesproken word't. Ik voor mij, was ik er wat dichter bij geweest, ik had niet gemist, 'tls te wenschen, dat later, en 'liefst h'oe vlugger hoe liever, alle kerkhoven worden opgeruimd1 om plaats te maken Voor crematoria want dat gooien soms met heenderen en doodshoofden heeft mij allang tegengestaan. EEN BOERENVROUW. Vroeger 'lag dé Waarde van den m'ensch in rijn spierkracht en lichamelijk uithoudingsvermogen. Thans komt het aan op eea krachtig en gezond' ze- nuwstelsel. En dat bezitten taülooze menschen he laas niets zij' lijdein aan nervositeit en gebrek aan zenuwenergie. Volgens beroemdé zenuwspecialisten, als prof. Zie hen en Binswanger, moet men da rich openbarende zwakte op rekening stellen van een onvoldoende voe ding van het zenuwstelsel: da toevoer van de stoffen, die de zenuwen ter verrichting hunnier functies noo dig hebben, is niet evenredig aan het verbruik. H'et middel tegen zenuwzwakte is dus krachtiger zenuw voeding. Voor die voeding gebruikt men bet door meer dan 19.000 medici schriftelijk aanbevolen 'Sanatogen. Sa- natogen is eiwit en phosphor ini zoodlanigen vorm, dat zij snel en volkomen in het organisme worden opgenomen. Het wordt door iedereen goed verdra gen, is absoluut zuiver en beval geen priikkej.eu.de be- standdeelen. De 'beroemde Berlijnsche psychiater prof. dr. EU- LENBUBG, die volgens zijn, verklaring San'atogen jarenlang heeft gebruikt, schrijft: „Ohder de vele ooncurreerende voedïngspreparaten geef ik aan Sa- natogen die voorkeur, omdat het zonder uitzondering o,ok op den duur goed wordt verdragen en snel en zeker tot het heristel van krachten én algemeene be terschap bijdraagt." Sanatogen is bij alle apothekers en drogisten in verpakkingen vanaf 1 verkrijgbaar. Gemengd nieuws. UIT HEEiRfHUGOIWlAARD. Donderdagmiddag twee uuc vergaderde hof Pol derbestuur in het Bolderhuis. De Dijkgraaf, de heer Buren, deelde bij dé opening der vergadering mede, dat de heer v. d. Busse door ongesteldheid verhinderd! was de vergadering bij1 te wonen. Het verheugde spreker, dat 'de heer v. Stra ten door herstel Weder aanwezig was. Inzake het steenkolen-rapport deelde da dijkgraaf mede, dat aan een zevental polderbesturen een schrij ven was gezonden! om voor het volgend jlaar geza- mentlijk in te koop-en. Van een drietal! besturen was de mededeeling ingekomen dat zij hiervoor wel wil den medewerken, de andere namen een meer afwach tende houding aan. 'Ander de tot samenwerking ber reid zijnde besturen waren een paar gro'ote al® dat van Geestmerambacht van West-Eriesliand en het Geestmerambacht Oostdijk en Hensbroek. Het ligt dan ook in dé bedoeling, zei de voorzitter, om in Januari met de andere besturen te vergaderen om daarna te bepalen hoe te handelen. Nog dleelde da dijkgraaf medé, dat de kolen van Smit uit Langendijlk, welke koten 134 kosten, in 50 uur een beapiaring van 48.50 hadden opgeleverd. De proef is echter nog niet volkomen, aangezien ze nog met de oude machine voortgezet moet wordbn. De hear Visser uit Alkmaar had toen het hem duidelijk werd 'dlat hiji dé léverantie aan den polder kwijt raakte, Bismariskotem, welke hij voorheen nim mer kon leveren, aangeboden voor f 130- Men had tden echter reeds bij Smit gekocht. Na eenige bespreking werd goedgevonden dat het bestuur hierover met de andére besturen een be spreking zal hebben. De wenscbelijkheid om ook andere besturen nog later de gelegenheid' te geven zich aan te sluiten, werd mede algemeen ingezien. Inzake de brandassurantié rapporteerde dé pen ningmeester dlat het premiebedrag voor een verze kerd kapitaal van 224300 thans 601.80 bedroeg. De posten waren behalve dé molens 'bij de Neder landen verzekerd. Informaties 'bij Oudkarspel hadl- dten uitgemaakt dat men daar alleen met het bij dé Nederlanden verzekerde per jaar aan premie 237 goiedkooper kon, ook met de molens 'kon men dlaar nog een 30 gcedikooper. Een. post van 6300 n.1. de werkplaats, welke post voor 10 pér dhiizend' bij die Nederlanden verzekerd was en juist verviel, had men dan ook al voor 4 per mille bij üudikarspel ondergebracht. De Nederlanden had dan ook al uit vrees de an dere posten te zullen verliezen, bericht, dat zij' de post voor het stoomgemaal .groot 100.000, verze kerd tegen 1.60 per mille, thans voor 0.80 per mille wilde houden. De heer Oudhuis was er voor dit miaar te accep teeren, omdat men dan direct per jaar reeds op die poet 70 voordeel geniet. Men is toch verplicht tot 1918 bij de Nederlanden te blijven. De heer Schilder noemde de handelwijze van de Nederlanden unfair omdat zij ook thans bericht had ingezonden, dat de poli® niet deugt. Was, er du# in dien tijd iets verbrand, dan bad men geen recht op uitkeering gehad, terwijl de Nederlanden toch jaar lijks de premie wèl inde. De heer Oudhuis w>aa van meening, dat dit ook wel een weinig aan het vorig bestuur geweten, mocht worden. Dit toch was ingehreke gebleven de veran deringen te berichten, iéts wat overtal moet geschie den. De heer Schilder wilde dén vervaltijd van de pos ten afwachten en' dlaarna alles bij Oudkarspel onder brengen. De heer v. d. Oord vond de mogelijke besparing zeer belangrijk, maar achtte het toch gewenscht ook bij andere maatschappijen te -onderzoeken, z. i. w.as het niet onmogelijk, dat men dan nog meer' kon be sparen. Na uitvoerige bespreking, wendl -op voorstel van den beer Schilder besloten de vervaltijden af te wachten, daar men zich niet géheel aian Oudkarspel wilde binden. Aan het bestuur werd opgedragen voor de veran dering van de polis bij de Nederlanden te zorgen en de verzekering van dé onverzekerde panden in orde te brengen. Na langdurige bespreking werden eenige verorde ningen gewijzigd. Voortaan is alleen bét modderen in kabels, nort- en schaislooten zondter schriftelijke vergunning van' den Dijkgraaf verboden. Het modderen in allla andere slooten is thans voor een ieder vrij. Ook het doen plaatsen van békken of dammen zonder toestemming van dén Dijkgraaf is voortaan strafbaar, alsmede het lossen of laden op polder- grond. Mede werd bepaald, dat zonder toestemming van den Dijkgraaf de b'ouwmateri'ralen en andere goeder ren niet langer dan een.week op die plaatsen mogen liggen. Het doen aanleggen van vletten en schuiten aan de rietschoot wordt strafbaar gesteld, zoo o:ok het belemmeren van den watergang, om daardoor het kroos op te schéppen. Inzake de woonwagen® werd besloten dé polderver ordening in overeenstemming met de poli tier verorde ning te brengen. Al deze wijzigingen waren noodig, om met succes de lui bij den Kantonrechter te kunnen vervolgen. Bij de rondvraag meende de heer v. -d. Ooi d, dat het gewenscht was om dé mensehen die 'bouwen op de landerijen van v. d. 'Oord het recht tot afdammen te verleenen. Dit om het vaarwater aldaar te behou den, wat men zeker nog een paar weken noodig heeft. Door het malen toch wordt de 'waterstand te laag. De heer Schilder wees er op, dat dit 'onmogelijk ging en deelde mede, dat er zooveel mogelijk aan ge dacht wordt om het vaarwater op peil te aoudén. Spreker was overtuigd, dat dit water in ©en paar dagen weer bevaarbaar was, welke meening door de andere heeren gedéeld werd. De heer Wijnker drong op uitbreiding van het vaarwater aan. Naméns het bestuur zette de heer Schilder uiteen, dat het in de bedoeling van het bestuur ligt den ge heelen polder bevaarbaar te maken. Eerist wilde men echter het bestaande vaarwater in een goedten toe stand brengen. Nog deelde de Dijkgraaf op de vraag van den heer Schilder medé, dat er geen bezwaar bestaat om aan hem de vlet van den polder voor het boelvaren te verhuren, indien déze vlet voor den polder niet noo dig is. De Bo'seerweg zal, antwoordde de voorzitter op een vraag van den béér v. d. Oord, verstraat worden. Reeds waren hiervoor een 26000 steenen disponibel, doch deze waren weer elders gebruikt. De vergadering werd hierop gesloten. STAATSZORG VOOR D'E -NIJVERHEID. Naar wij vernemen is met ingang van 1 November a.s. het kantoor van den Nijverheidsi-con&ulent voor het Noorden en 'Oosten dés lands gevestigd te De venter, Brinkpoortstraat 26. Zooals onzen lezers misschien reeds bekend is, schrijft de Molenaar, heeft deze nieuwe instelling tot taak om dé Nederlandsche nijlverheid zooveel mo gelijk te steunen door het kosteloos verstrekken van raad op technisch en economisch gebied', het houden v,an voordrachten, het voorbereiden van vaktentoon- s tellingen, als anderszins. In de eerste plaats heeft de Regeering daarmede steun van de klein-nijvérheid op het oog. Handwerkslieden, 'die hun werkwijze ■willen verbeteren of tot gebruik van werktuigen wenschen over te gaan, kunnen zich tot den Nijver- beids-consnlent om raad wenden. Déze kan hun te vens van dienst zijn door inlichtingen te verstrekken omtrent prijsberekening (en eenvoudige boekhouding. Verder ligt het op, zijn weg om 'mede te werken bij het stichten van vereendgingen tot gemeemschappe- lijken aankoop der grondstoffen, gemeensichappelij'- ken afzet -der producten. Naast deze zorg meer inl hét bijzonder voor de klein-nijverheid1 strekt die voorlichtingsdienst zich ook tot de fabrieken uit. Verbetering der organisa tie, aanschaffing van nieuwe werktuigen, verminde ring der productie-kosten en afzet naar het buiten land zijn de meest voor de hand liggende onderwer pen. Ook bij het vestigen van nieuwe takken van nij verheid hier te lande kan dé medewerking van den Consulent worden ingeroepen om de uitvoerbaarheid der plannen te beoordleelen, om over den eersten op eet van het bedrijf en uitvoer der producten de noo- dige inlichtingen te verstrekken. Zoo noodig kan de Nijverheidis-comsulent zich ter beantwoording van ingekomen aanvragen tot de Af- deeling Handtel voor het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel wenden, evenals tot het Nijverheidsdaboratorium in verbinding met -die Tech nische Hoogeschool te EJ-eltft, het Station voor Maal derij en Bakkerij te Wagening.en, het Proefstation voor de Lederindustrie te Waalwijk, het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren te Leidén en verdere Rijksdiensten. In dergelijke gevallen treede dé Nij- verheids-C'on'sulent slechts als tusschenp.erisoon op. Maar door bespreking op zijn kantoor -of wel door een bezoek ter plaatse kan hij het bedrijf van den aanvrager nader leeren kennen om met 'behulp der verkregen inlichtingen van passenden raad te die nen en het noodige overleg met den 'bedrijfsleider te plegen. Ten behoeve der Nijverheid zal deze voorlichting geheel kosteloos verstrekt worden, w-aartoe belang hebbenden zich te wenden hebben tot den Nijver heids-Consulent in wieais ambtsgebied bun bedrijf

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 10