DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. pimm Een mooi plan. No. 273 Honderd en YïïfM* jaargang. 1913. ZATERDAG 22 NOVEMBER. Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk ft,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nmnmer bestaat uit 5 bladen. Telefoonnummer 3 ÜRANT ALKMAAR, 22 November. Daar allicht menig lezer, die dit nummer openge vouwen en van bovenstaand1© afbeelding kennis ge- nomen beeft, eenig wantrouwen veelt opkomen, wil len wij op den voorgrond' steilten, dat hierbij van een verlate Aprilgrap een vervroegde -St. Nicolaasver- rassing of van welke andere fictie ook, geen sprake is. De schets teekening, een avans-projet, is ont worpen door d'en heer Leguit, architect-raadslid, en zij behoort bij een initiatief-voorstel, dat den Raads leden heeft bereikt en dat de oplossing beoogt van het vraagstuk der doorbraak van de Kaasmarkt naar de Korte Gedempte Nieuwesloot. Eh naar het ons voorkomt, zoowel in aesthetisch als in praetisch op zicht 'een zeer gelukkige oplossing, welke, oppervlak kig en van laekenstandpunt beoordeeld nauwgezet, deskundig onderzoek moge dit oordeel bevestigen alleszins toepassing verdient. Be heer Leguit is, en terecht, overtuigd, dat de doorbraak zonder meer, ho-e nuttig en nood'ig voor bet verkeer, tot de verfraaiing van de omgeving niet zal bijdragen, terwijl zijn oplossing het verkeer niet belemmert, maar de omgeving wel verfraait. In die toelichting, welke de drie schetsteekeningen vergezelt, zegt hij1 o. m.: „Een straat vanl 78 Meter lengte en 16 Meter breedte, waarin geen gevels prijken, doch waarvan de zijden zullen bestaan uit muren of schuttingen van de perceelen welker gevels zich bevinden in de straten welke rechthoekig op de geprojecteerde straat staan, moet een do-odsch aanzien hebben. „In de naaste toekomst is hierin weinig verande ring te verwachten, want om huizen te kunnen bou wen met gevels in de geprojecteerde straat, zouden zich minstens -drie aaneengedegen perceelen in boven genoemde straten in diezelfde hand moeten bevinden en met het oog op de diepe en waardevolle perceelen aian da Kaasmarkt, is dit niet spoedig te verwach ten* De heer Leguit nu wil bebouwing. 'Hiji stelt voor aan de beide uiteinden een gebouw op te trekken en de rest te overdekken met glas. Aldus krijgt men een overdekte straatruimte van ongeveer 1248 vierkante Meter, lang 78 Meter, terwijl de breedte is verdeeld in twee voetpaden elk van 4 Meter aan weerszijden en een rijweg van 8 Meter breedte binnen-in. Die ruimte vormt een overdekt reserve marktplein, bruikbaar voor varkensmarkt, vruchten-markt, eieren en botermarkt, beschutting biedend voor -de koop lieden. Voor den avond' is natuurlijk electrisehe ver lichting aangewezen. De bedekking wil de voorsteller op Meter van den beganen grond aanbrengen, de glasbed'ekking, 2.5 M. hooger, heeft hiji 30 Meter lang en 8 Meter breed gesteld, terwijl hij- aan de zuid-west en dte noord-oostzijd'e aan de Achterstraat twee aardige poortjes heeft ontworpen. Het gebouw aan den kant van -de Korte Nieuwe- sloot is het eenvoudigst gehouden. Het biedt een ruime zaal van ongeveer 20 bij 16 Meter, interichten voor gymnastieklokaal of iets dergelijks, benevens een woning voo-r een concierge. Het -gebouw aan dte Kaasmarkt is, vooral wat uiterlijk betreft, evenwel voornamer gedacht. De sierlijke gevel, door den voorsteller ontworpen en op onze teekening weergegeven, behoort bij het gebouw aan het marktplein, hetwelk hij wenscht te zien bestemd voor lokalen, die verhuurd! kunnen wor den aan kaaskoopers, veeartsen, notarissen, make laars, vertegenwoordigers van bankinstellingen e. a. Zoo wordt dlus voorzien in de bestaande behoefte aan kantoorlokalen in -de onmiddellijke omgeving van het marktplein in het hijzonder is in de toelichting n-o-g gewezen op telegraaf en telefoon, maar zou S't. Bureaucratius, missend den prikkel van het eigen belang, wel' zooveel voelen voor hetgeen een gezond koopmansverstand voorschrijft? terwijl bovendien aldus da bebouwing rendabel wordt gemaakt. Het mo,ge waar zijn, dat een goede politiek voorschrijft, Alkmaar te maken tot een marktplaats, waar het den aanvoerders en den afnemers zoo aangenaam moge lijk wordt gemaakt, een goede politiek eischt aller eerst goede financiën. Welnu, zoo ongeveer redeneert de heer Leguit, gaat de gemteente zonder bebouwing het werk ter hand nemen, 'dan zal ze voor het leelijke open-e gat aan beide kanten muren moeten bouwen, die op zich zelf reeds een -belangrijk bedrag zuilten vragen. Yoor 65.000 kan men zonder interieur en ook zonder straat-aanleg, rioieering etc., w-elke in elk geval tot stand' moeten k-omen, dte bebouwing verrichten. Ren te en onderhoudskosten haalt de gemeente wel' uit de huuropbrengst. Zijl zal een aantal' kantoren kunnen verhuren, zij 'krijgt -de beschikking over een gymnas tieklokaal en over een woning voor een concierge, die tevens .belast kan worden met het schoonhouden van de verschillende kantoorlokalen, zij heeft onder de trappen, dlie naar deze lokalen 'leiden1, berging voor een brandspuit, voor brandladders en voor een publiek privaat. Aan bet -slot van zijn sob-ere toelichting verklaart dte heer Leguit, die enkel' een denkbeeld heeft willen aangeven zondier in al te veel bijzonderheden af te dalen, zoo de gevel-ontwerpen niet aan het schoon heidsgevoel van enkele raadsleden mochten voldoen, zich wel te kunnen vereenigen met het advies, dat het bestuur van de Maatschappij tot Bevordering van Bouwkunst, desgevraagd, wel zal' willen geven. Hij d'oet uitdrukkelijk uitkomen, dat het plan voor wijzigingen vatbaar ia en geenszins moet worden be schouwd als bindend! Maar in beginsel wenscht hij te zien uitgemaakt: of de Raad in hoofdlzaak met zijn plan kan mee gaan; of een spoedige uitvoering daarvan te verwachten i-s. Wój twijfelen er niet aan of bet plan zal, in de raadsvergadering van Woensdag ter tafel komende, zoo spoedig mogelijk met een prae-ad'vies aan den Raad! ter beslissing worden voorgelegd. Blijkt htet zondier al te groote offers want daar komt het ten slotte op aan voor verwezenlijking vatbaar, dan vindt het natuurlijk wel een meerder heid. Het past immers zoo mooi! in het stelsel van beheer dezer gemeente, geri-cht als dit is op het be^ vordteren van den bloed -dier stad door het behartigen van het marktwezen, terwijl het tevens geheel valt binnen het kader der -bemoeiingen van ons Gemeen tebestuur om het aanzien der -stad! zooveel mogelijk te verfraaien I

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5