DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oproeping onderzoek Verlofgangers. No» 275 Honderd en vijftiende jaargang. 1913. DINSDAG 25 NOYEMBER. )eze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Mestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden /oor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 11,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Militie Yrijdag 12 December S^ zijn enkele doeleinden waarvoor Telefoonnummer 3. STADSNIEUWS. VOötf Dit ALRMAARSGHE ODRANT. jrlt ri»».«U_LLUM-,'.- IW -HIMI 1 I II ULHUL JtMI Do BURGEMEESTER too ALKMAAR roept bij deze op, da Terlofgangei# va» da militie te land, binnen deze gemeente in heit register van verlofgangers der Militie ingeschreven, aan wie uit stel van bet onderzoek bedoeld bij art. 02 dier Mili- tiewet tot een bepaalden datum is toegestaan, om rich op dezes jaars, des voormiddag» te 11 ure, te laten vin den ten Raadhuize (vestibule) alhier, om aldaar door of van wege den Militie-Oommissaris te worden onderzocht, gekleed in unif orm en voorzien van al de door ben van bet koxp's medegebrachte kleedimg- en uitrustingstukken, van de wapenen, bet ledergoed, d< reglementen en dienstvoorschriften, hem uitgereikt benevens zakboekje en verlofpa». De verlofgangers worden daarbij herinnerd) aan d< navolgende bepalingen der Miliitiewet 1912. Art. 74. Van bet oogenblik, waarop aan de man schappen bij of nla hunne inlijving is bekend) ge maakt, dat zij onder de militaire tucht staan, zijn op die «manschappen der zeemilitie bet Crimineel Wet boek en bet Reglement van krijgstucht Voor bet krijgsvolk te water en op die der militie te «land bet Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgs tucht voor bet (krijgsvolk te lande van toepassing: lo. zoolang zij niet met groot-verlof huiswaarts zijn. gezondén; 2o. ingeval zij met groot-verlof huiswaarts zijn ge zonden': a. zoodra zij, voor den werkelijken dienst opgeroe pen, tor plaatse hunner bestemming zijn aangeko men; b. zoolang eenig onderzoek duurt, waartoe zij als verlofganger zijn opgeroepen; e. wanneer zij in uniform gelkleed zijn; d. voor zooveel desertie betreft, zoodra zij inge volge het bepaalde in art. 97 als deserteur zijn afge voerd. Art. 93. 1. De verlofganger verschijnt bij bet onderzoek in uniform gekleed en voorzien: a. van de tot zijne voorgeschreven uitrusting ver der beboorende kleeding- en uitrustingstukken; b. van de wapenen, bet ledergoed, de reglementen en de dienstvoorschriften, hem uitgereikt; c. van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. 2. Hij staat bij bet onderzoek, en zoolang hij ter gelegenheid' van bet onderzoek in uniform gekleed is, onder de 'bevelen van den militiecommissaris. Art. 94. 1. Onverminderd bet bepaalde in art. 74 ondier 2o, b en c, in verband' met het bepaalde in art. 93, tweede lid, kan hetzij' een arrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen pro voost of bet naastbijzijndé buis van bewaring, betzij een 'kwartierarrest van een dag tot zes dagen, te on dergaan in eene kazerne, door den militiecommissa- ris worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij bet onderzoeik verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zondier geldige reden niet Voorzien is van al de in bet vorig artikel vermeldb voorwerpen; 3o. die de in bet vorig artikel vermelde voorwer pen bij bet onderzoek niet alle in dien vereisebten staat vertoont; 4o. die een of meer der in bet vorig artikel ver melde voorwerpen, aan een ander teebeboorende, als de zijne vertoont. 3. I's den verlofganger kwartierarrest opgelegd, dan wordt 'bij tot bet ondergaan van die straf in wetkelijke» dienst geroepen. Art. 96. De verlofganger, dlie zich niet onder werpt aan ©ene hem door den militiecommissaris of door de maritieme of militaire autoriteit opgelegde straf, uitgezonderd 'kwartierarrest, wordt op schrif telijke aanvrage Van den militiecommissaris of van dia autoriteit, te richten aan den burgemeester der verblijfplaats van den verlofganger, aangehouden en onder verzekerd! geleide naar de naastbijigelegen prb- voos't ef bet naastibijzijndle buis van bewaring over gebracht. Art. 90. De verlofganger, d'ie zich schuldig heeft .gemaakt «an een der in art. 94, eerste lid', bedoelde feiten, is, onverminderd de ia dat artikel vermelde straf, verplicht op den daartoe door den militiecom missaris te bepalen taj'dl en plaats voor dezen te ver schijnen of opnieuw te verschijnen om ta wonden on derzocht. Hierbij1 geldt art. 93 en, voor zooveel noo- dig, ook het d'exde lid van art. 93. Art. 97. De in art. 90 bedoelde verlofganger, die niet overeenkomstig dit artikel voox den militiecom missaris verschijnt of, voor dezen verschenen zijnde zich daarbij schuldig maakt aan een der in art. 94, eerste lid, ondér 2o., 3o en 4o vermelde feiten, wordt in werkelijken dienst geroepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste 'twee maanden. Da duur Van dezen dienst Wordt door Onzen Minister van Oorlog bepaald. Art.. 98. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst; wordt als deserteur behandeld, zoodra hij ingevolge den laBt van Onzen Minister van Marine, zoo de verlofganger tot die zeemilitie, van Onzen Minister van Oorlog, zoo dé verlofganger tot da militie te land behoort, als deserteur is afgevoerd» De Burgemeester Voornoemd, Gv RTPPESTG. WIJZIGING DER VERORDENING OR HET GE MEENTELIJK WEIRKDOOZENEONDS. B. en W. stellen voor te besluiten de Verordening op het Gemeentelijke Warkloozenfondsi te wijzigen als volgt: de artikelen L 7. 8, 9 en 17 worden ingetrokken en vervangen door artikelen van dlen volgenden inhoud: Art.. 1. Het gemeentelijke werkloozenfonds beeft ten doel de verzekering van arbeiders en daarmede gelijk te stellen personen tegen de geldelijke gevol gen van onvrijwillige werkloosheid aan te moedigen. Art. 7. De uitkeeringen bij werkloosheid) geschie den in den vorm van bijslag bij 'die uitkeeringen, wel ke door vereenigingen met rechtspersoonlijkheid' aan bare te Alkmaar wonende werkloos leden worden ge daan, of aan leden van afdeelingen van rechtsper soonlijkheid bezittende landelijke bonden. De leden moeten minstens 6 maanden in de gemeente woon achtig zijn, ta rekenen van den dag, waarop zij van hunne vestiging aan het bestuur dezer gemeente zul len hebben kennis gegeven, indien zij' van elders ko- ien. Hij die lid is van meerdere vereenigingen, ontvangt slechts den bijslag als lid' van één vereeniging. Art. 8. De bijslag wordt' gegeven bij uitkeering van vereenigingen, die voor deze uitkeeringen een af zonderlijke -kas hebben, waartoe de wekelijkséhe bij dragen van alle led'en gelijk moeten rijn. Het hebben van een afzonderlijke kas is niet ver plichtend' voor afdeelingen van rechtspersoonlijkheid bezittende landelijke bonden, als deze zoodanige kas bezitten. De wekelijksche bijdrage van d'e leden eener veree niging bedraagt minstens 10 oenten, tenzij de veree niging ten genoegen van het fondsbestuur weet aan te toonen, dat zij met eene mindere bijdrage haar werkloosheidverzekering in overeenstemming met de eischen dezer verordening kan brengen. Geen bijdrage is verschuldigd gedurende den tijd dat bijslag genoten wordt. Art. 9. De bijslag wordt gegeven aan personen, die bij he't intreden der werkloosheid sedert ten minste zes maanden lid hunner vereeniging zijn. Over de eerste week der werkloosheid wordt geen bijslag gegeven. Deze wéék komt in een tijd' van 12 achtereenvolgende maanden slechts eenmaal in aan merking. Geen bijslag wordt gegeven aan dengene, die wei gert voor hem passenden arbeid te verrichten. De beoordeeling hiervan is aan het bestuur der vereeni ging waarbij de werklooze is aangesloten. Deze kan in hooger beroep komen bij het bestuur van het gemeentelijk werkloozenfonds. Art. 17. Hert bestuur treedt voor da eerste maal af op 1 Juli 1915. SELSKIP „FRISO." Men 'schrijft ons: In 'het café van mej. die Wed. Wagonaar gaf bo vengenoemd! gezelschap Zaterdagavond haar lan feestavond in dit seizoen. Het Bestuur bad om bet doel dier vereeniging meer te bevorderen een anderen weg ingeslagen dan tot 'dusverre de gewoonte was ge weest. Het bad) zich n.l. in verbinding gesteld' met de zuster vereeniging in dien Hélder „Selskip Qijs- bert Japi'ks" en beidie Besturen waren overeengeko men, dat „Gijsbert Japiks" in Alkmaar en „Eriso" al hier op lateren datum in dén Hel'dier zou komen spe len. 'En dat men er geen gras over liet groeien, is Zaterdag j.l. gebleken, toen bet Helderscbe gezel schap een gastvoorsteUling gaf ten 'behoeve der leden van „Eriso" en da beloften dus in 'daden werden om gezet. Het zaaltje was geheel' met 'belangstellenden ge vuld, ja bet bleek zel'fs wed' wat klein te zijn. Het is zeker overbodig die „wi'r'klist" in détails te volgen en weer te geven. Eiere wien eer© toekomt, bet Selskip „Gijsbert Japiks" beeft blijken gegeven van over goede krachten te beschikken, die in alle op zichten berekend waren voor den taak, die zij vrijwil lig op d'e schouders harfiden genomen. Het programma dat bier en daar tintelde van hu mor, werd op zeer verdienstelijke wijze weergegeven en ontlokte den bezoekers daverend applaus. Er werd uitsluitend in bet Friescb gespeeld, wat zeker aanbeveling verdient mat bet oog op bet doel1: be vordering der Eriesche taal. Gijsbert Japiks" kan met voldoening op baar arbeid! neerzien zij heeft in 'alle opzichten Ide leden van Eriso aan zich ver plicht. VOETBAL. Alomaria's eerste overwinning. S. V. V. met 21 geslagen. Ten aanschouwe van zeer veel pubEék en onder begunstiging van prachtig voetbalweer beeft Alcma- ria Zondag bare eerste overwinning in bet seizoen 1913'14 behaald. En werkelijk Alcmaria verdiende ■een kleine overwinning. Er werd met veel meer vuur gespeeld dan bij' vorige wedstrijden. De nieuwe opstelling voldeed wel goed. De reebtsachterspeler en middenvoor zullen, indien zij nog wat meer inge speeld zijn, bruikbare krachten blijken. Verdediging en halfl'inie w'aren heel' goed'. De rechtsbuiten speel de gisteren zijn besten wedstrijd', terwijl' die linker vleugel in de eerste hedtft te langzaam was. De alge heel® indruk was gunstig. Bestuur en elftalcommis sie hebben bun onvermoeid werken, om een goed elftal in 't veld te brengen, eindelijk met een ver diend succes bekroond! gezien. S. V. V. is Van de zelfde kracht als Alcmaria* doch haar spel is for- scber. Meermalen moest die scheidsrechter een vrije schop tegen enkede spelers geven. S. V. V. trapte om over tweeën af en 'teerste kwartier behield zij de overhand. Wélldlra zag zij baar werken met een mooi doelpunt beloond. Men V. t «i J M0NKEY BRAND 'kan gebruikt worden- Voor het schuren van keukentafels en vloeren. Om vloerzeil helder en glansrijk te houden. Om geverfde oppervlakten zoo goed als nieuw te maken, Voor messen en vorken, aardewerk, porceleln en émaille. Voor badkuipen, onverschillig van welk metaal. Voor ontelbare dingen, te veel om op te noemen. vreesde weer ecu nederlaag voor Alcmaria doch zie, na dit doelpunt was bet overwicht der Schiedammers verdwenen en bracht de rechtsbuiten van Alcmaria enkele malen bet 8. V. V.-doel in gevaar. Een paar goede schoten werden gelost en eindelijk wist de Alkmaarsche voorhoede na eenig heen en weer ge- trap, op vrij' gelukkige wijze gelijk te maken. Doch Alcmaria was niet tevreden, zij wilde de leiding. Haar pogingen strandden echter op de goede verde diging van S. V. V. en met de pauze wa.s de stand nog 11. 'tls zeer begrijpelijk, dat zich in de twee de helft een geanimeerde strijd ontwikkelde, om de ieiding. Beide partijen spanden zich terdege in. Om beurten moesten de verdedigingen reddend 'optreden. Nad'at linker- en rechtervleugel van Alcmaria1 eenige k'ansen ongebruikt hadden laten voorbijgaan, wist de rechtsbinnen onder groot gejuich op verraderlijke wijze den bal in 't Schiedamsche doel te werken. Stand 21 voor Alcmaria, Er was nog een kwartier te spelen. S. V. V. wilde tenminste gelijk maken en drong Alcmaria op baar ispeelhelft terug. Zou aan Alcm'aria op 'tlaatst do overwinning nog ontgaan: Neen, de verdediging behield de overhand en toen de scheidsrechter eindigen floot, was de eerste Alk- nmarseho 'overwinning een feit geworden. Wij hopen dat deze overwinning bet elftal van Alcmaria kracht en zelfvertrouwen zal geven, d'ie bet in «staat stellen oip «den go«eden weg voort te gaan. Tevens schenke «men aandacht aan 'da bekende Engélsche regel: „Nooit verandering in een winnend elftal." Doordat Neptunus gisteren met 51 van de «Spartaan verloor, neemt zij' thans de laatste plaats in, BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 17 tot 22 November zijn in bet bad huis van „het Witte Kruis" genomen 73 kuipbaden, 82 regenbaden le klas en 151 regenbaden 2e klas, tezamen 306 baden. Ingezonden stukken. Mijnbeer de Redacteurr. Een zeer gelukkig denkbeeld was bet, dunkt mij, van bet Raadslid Leguit, tién geprojecteerden ver bindingsweg tusscben «kaasmarkt en Hof te bebou wen, waardoor ©eau productief te maken ruimte wordt verkregen, de pleinen 'bunnen afgesloten vorm kun nen behouden en de stad een waiardig gebouw rijker kan worden. Of bet bijgevoegd) ontwerp even gelukkig was?. De beer den Boesterdi stelt voor een prijsvraag uit te schrijven. De ondervinding leert dat ook prijs vragen wel eens tot een mislukking leiden, zooidat men niet verkrijgt wat bedoeld wordt, i^.l. een doel matige harmonische bebouwing, beantwoordend aan bet doel 'en aansluitend 'bij' de omgeving. Een der gelijke mislukking vindit echter meestal haar oorzaak in den opzet en somtijds ook in een onjuist principe door de jury vooropgezet. Zou een jury bij'v. in dit geval meenen dat alleen! harmonie kan wordlen ver kregen Idoor het bouwen in een soort verwaterde re- naissance-stijl met mogelijk toepassing van uit bun verband 'gerukte vormen van ons prachtige Waagje, dan zal) die gewenscbte harmonie zeker niet verkre gen worden. Stelt ze zich echter op het gezonde standpunt dat ons tijdperk van individueels kunst een werk moet leveren dat èn oorspronkelijk is èn harmonieert met de omgeving, dan kan een goed voorbereide prijs vraag «een uitstékend middel zijn tot bet bereiken van dit doel. Mocht de Gemeenteraad het advies van den heer den B» 'opvolgen, dan zal ze goed doen een commissie te benoemen die zich bij den opzet in verbinding stelt met één onzer groote bouwkundige vereeni gingen, d'ie zeker zullen willen medewerken om bet stedelijk schoon van' 'Alkmaar te bevorderen. Met dank vo'or de plaatsing, Uw IdW., 1» GROEN". Mijnheer de Redacteur. Het doet me genoegen na inzage van uw courant firma Spruit en Bakker, alsnu 't volgende te kunnen opmerken. De eerste opmerking'van de 25000 aanlegkosten voor bet net te Uitgeest, dlie plotseling zouden ver anderd zijn in 50.000, nu 'een deskundige was ge hoord', is beslist minderwaardig en wel om d'e navol gende reden: De K. E. M. diende 2 geheel onafhankelijke be grootingen in voor Uitgeest, waarvan de eene gold een bovengrondsch net, de andere een ondiergrondsch net. Nu was 't zaak voor de 'gemeente Uitgeest hieruit eene keuze te dloen en werd1 het duurdere ,on- dergrondsc'he net gekozen. De Heeren Bakker en Spruit do'en 't nu in woord en geschrift voorkomen, alsof zoo iets die gemeente Uitgeest eigenlijk als een koude straal' water op 't hooi'dl is gevallen en maken zoodoende op laakwaar- d'ige wijze d'e betrouwbaarheid van de K. E. M. ver dacht. Dit middel nu, mijne Heeren, keert zich tegen U zelve, nie't tegen ondergetee'kende, noch tegen d'e K. E. M. Het feit dl&t 't Raadslid! Hop (jarenlang verbruiker 4 van electrieiteit)) te Castricum, de grootste ijveraftr voor een gasfabriek was, is op zichzelf vrij n'iets zeggend, en kan afhankelijk van het stand'punt, waarop men zich stelt, op zeer vcrschillenda wijzen te denken geven» U put daaruit die conclusie, dat zijn oordeel meer waard is, dan d'e door mij aangehaalde Statistieken. Maar ieder weldenkend! mensch zal mij' moeten toe geven, dat juist die 'statistieken d'e gecondenseerde daadzaken weergeven van millioenen en miÏÏioeneu zielen en dus van oneindig meer waarde zijn dan 't oordeel van ieder willekeurig raadslid. Het statistische feit bijv. dat Amsterdam in 1013 weer 70.000 electrisdhe lampen aansloot, zegt zeer veel. Inderdaad werden door mij 2 heeren gasdirecteu- ren voor mijne brochure over Castricum geraad pleegd'. Het waren de beieren: E. J. Willekens, g»s- direeteur te Eindhoven en F. Donkers, gasdirecteur te Beverwijk, doch ik achtte 't niet noodlig die Hee- r.en in mijne brochure te vermelden. Wat nu voorts Bergen, Koiedlij'k en Uitgeest) be treft, kunnen dé heeren Bakker en 'Sprayt gerust zijn. Van Koedijk is 'tnu, na eene zeer kléine 'tijd exploitatie, al zeker, dat bet een fimantieeï succes zal zijn» Van Bergen, wijst de begrooting over 1914 opge maakt, volgens dé nu 'bekende gegevens van het be drijf, op een in den evenaar staan, dus ''t hoogst waarschijnlijk kunnen betalen van alle bedrijf suitga- ven, vermeerderd! met rente en aflossing. Uitgeest voorspelt veel' goedls, doch daar 't nog niet in bedrijf is, zou 't vooruitl'oopen zijn op de toékomst mij nu 'hierover reeds uit'telaten. Met een zeer gerust hart raad ik evenwel ieder bur gemeester of raadslid), die omtrent deze gemeenten gegevens wil hebben, zich eens te wenden tot de di verse Burgemeesters dézer Gemeenten, die ongetwij feld opwékkendö mededeëlingen zullen doen, betref fende hunne electrisebe Gemeentebedrijven. Wat Uwe vraag betreft, omtrent kleine gasfabrie ken, die zal' ik overbrengen aan mijne heeren gas-ad- viseurs en te zijner tijd behandelen. De heeren Bakker en Sprayt weten! zeer goed, dat ondergeteekendle nooit beweerd heeft of zal beweren, dat de kwestie van bet electrisob koken is opgelost. Neen, telkens hééft ondergeteekende 't in woord en geschrift doen uitkomen d'at dit juist een zeer zwak punt is van de electrieiteit en een zeer sterk punt van bet gas. Opmerkelijk is alleen, dat gij „gaziers" nooit of te nimmer gesproken hebt van Uwe zwakke zijden, en die zijn er ook. Wat de drijf kracht door middel van gas betreft, beeft londergeteekende nooit beweerd dat deze niet gunstig kan zijn, doch alleen da't eléctrische drijf kracht zeer veel' gunstiger ia» En nu Uwe gasbedrijven. Ik 'kan U slechts gélukwensehen met de uitkoms ten, doch handhaaf mijne meening dat de gasfabriek „Wormer" toch eene economische fout is; want Worm'er had gas dienen te 'betrekken van Wormer- veer, dan zou 't zeker nog voordeeliger zijn uitger weest. In Warmenhuizen had men gas moeten hebben van de Langendijk en niet door middel van een eigen

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5