DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 276 Honderd em Yyftiende jaargang. im WOENSDAG 26 NOVEMBEB. Engelsche Brieven. )eze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon en rustdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3 Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BINNENLAND. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nadruk verboden. Londen, 24 Nov. 1913. Als er Hiberale°kiezers onder mijne lazers zijn, dan zij 't mij vergund1 hun namens die Nederlandsche Ko lonie in Londen dank te betuigen en hulde te bren gen, wijl ze van den zomer1 het ministerie-Heemskerk tot aftreden noopten. Noch politiek, noch vader landsliefde, dioch enkel en alleen zuivere, -snoodle en onvermengde zelfzucht zijn van die dankbaarheid de oorzaak, want aan die kiezers, heeft de Kolonie voor noemd het voorrecht te danken dat ze den afgetreden minister van Buitenlamdsche Zaken, jhr. de Marees van Swinderen, tot gezant heeft gekregen, een gezant die blijkbaar niets beter te doen had, dan, onmiddel lijk na zijn komst, iedereen in te pakkan. De redlaotie van deze courant schudt natuurlijk het wijze hoofd over haar' Lonclenschen correspondent, met d'e stille vraag of die soms „mooi mal" is ge worden, nu hij, meer dan een week later, aankomt met zoo'n „nieuwtje." Doch er zijn „nieuwtjes" die nooit oud worden en dit is er een van. "Want de invloed, dien een gezant kan uitoefenen op een krachtig bloeiende, van levenslust tintelende Kolonie van Nederlanders in den vreemde, is van belang zoo wei voor die Kolonie als voor het lieve vaderland zelve en d'e talloozen daar, die magen en vrienden hier in Londen hebben. Da heer de Marees van Swinderen heeft, hij het diner dat hem verleden week is aangeboden, een aantrekkelijk „program van actie" ontworpen, heeft d'at met oprechte geestdrift voor gedragen, heeft dat gedaan op een toon en in een vorm die elk bekoorde en de overtuiging schonk, dat wij hier hebben gekregen een man van de daad', met een helder hoofidl en warm hart. Eh als nu de geest in de Kolonie, de eemdtraeht on der hare leden, de sympathie voor hare instellingen gaandeweg nog grooter worden dan ze al zijn, dan weten de Nederlanders thuis wie daartoe den stoot gaf. Die overweging gaf mij dfen moed, id'en journa- l'istieken moed, mijn hoofdredacteur een journalistie ke rilling over 't lijf te jagen, door zoo weinig actu eel te wezen. Naar ik hoor is men, in anderen kring, zeer inge nomen met het bezoek van een anderen gezant: den Oostenrijkschen troonopvolger. Wie het boek van den componist Ttoselli: „Hare Keizerlijke Hoogheid mijne vrouw" gelezen heeft, weet dat de daarin be sproken dame, Louise van Toskane, minder opheeft met dezen aartshertog dan met zijne morganatische gade, die hertogin van Hoh-enberg. Deze schijnt een superieure vrouw te wezen en men juicht het hier daarom zeer toe, dat 'Koning George zoo verstandig is haar, hoewel ze niet van Koninklijken bloede is, als gelijke te ontvangen en t-e beihandWen. Of d'e aartshertog een man van beteekenis is, is natuurlijk moeilijk te zeggen, tenzij men klakkeloos geloove wat de Engelsche pers over hem schrijft. Doch, aangezien diezelfde pers niets interessanter weet mede te dleelen, dan dat hij even goed als of beter schiet dan zijn gastheer en beide vorsten op 't punt van sigaren denzelfden smaak hebben, voelt men wel eeni'g© neiging waarde te hechten aan het oordeal van da ci-devant mevrouw Tosell'i. Het belang van het bezoek ligt natuurlijk in het bewij's dat het levert voor de grooter toenadering tusschen Oostenrijk en Groot-Brittannië, die weer het gevolg is van de inschikkelijkheid', door d'en E'n- gelschen minister van Buitenlandsohe Zaken, Sir Edward Grey, getoond' hij' d'e zoogenaamde regeling van de ruzie op het Balkan-Schiereil'and. Als d'e aanstaande Keizer van Oostenrijk den te- genwoordligen dan al niet evenaart in bekwaamheid, steekt hij toch buitengewoon gunstig af bij diens voorganger, met wien niets te beginnen was. Dit blijkt duidelijk genoeg uit de volgende anecdote, die hier dezer dagen de rondë doet. De toenmalige Kei zer kreeg het eens in zijn hoofd een arend te willen schieten. Dat was natuurlijk een kleinigheid; men zette, een eindje van hem vandaan, een scherpschut ter, liet een vooraf gevangen arend' opvliegen, de Keizer schoot, de scherpschutter ook en de arend viel dooi) neer. Doch toen de Keizerlijke jager bij het doode dier kwam, was hij zeer boos: „het was geen arend, want hij heeft maar één kop." 's Keizers ken nis van roofvogels was namelijk ontleend aan het Oostenrijksche wapen, diat een dubbelen adelaar ver toont; hij verbeeldde zich dat die afbeelding getrouw naar de natuur was gemaakt. Als ik mijn volgenden brief schrijf djit om nu eens bij wijze van tegenstelling héél actueel te wezen heeft Nederland' zijn St. Nicolaas goed en wel achter dén rug. Wie zich de aangename drukte van de voorpret in ons vaderland moeilijk kan voorstel len, behoeft maar eens door Londen's straten te fla- neeren, die reeds zeer duidelijk het Kerstfeest aan kondigen. De voornaamste oorzaak hiervan ligt in de enorme massa's -cadeaus die weken te voren naar alle Engelsche Kolonies moeten worden gezonden om daar bijtijds te zijn. De voorboden zijn aan den eenen kant de geruch ten dat een algemeen© staking onder de brievenbe stellers zou uitbreken vlak voor Kerstmis. Doch dit gevaar schijnt bezworen te zijn en het publiek be hoeft zich dus niet aan voornemens tot wraak te buiten te gaan, idoor te hesluiten tot weigering van d'e Kerstfooi, die hier, onder den naam van Christmas- box, d'e plaats der vaderlandbcha Nieuwjaarsfooi in neemt. Do tweede stoet van voorboden wordlt gevormd door de Christmas- oftewel plum-puddings, die, in allerlei grootte, in witaarden po-tfjes bij suiker- en broodbak kers klaar liggen. Een goede plumpudding vereischt een groot aantal! ingrediënten, die ik niet zal opnoe men. Tal van families maken ze zelf en een Engel sche keukenmeid!, die hart voor haar „vol-k" heeft, -staat er op d'at el'k lid van het geizin even in de brei roert; dat brengt geluk aan, moet men weten. Verder doet men een „sixpence," een ring en een vingerhoed in het beslag en wie nu later een d'ier drie op het bord krijgt, wordt of rijk, of trouwt, of wordt een oude vrijster of vrijer. De plum-p-udding heeft de groote deugd dat zij er komt heel wat cognac of zoo in niet bederft en na één of twee jaar nog even lekker, zoo niet lekkerder naar deskundigen beweren is. Daarom) maakt men er altijd veel meer dan bepaald voor de Kerstdagen nood'ig zijn. Da pudding is vrij' duur, dloch de prijs is ten minste van 'tjaar niet gestegen. Dit is wel het geval' met de noten, die hier in die dagen -ook in enorme massa's en allerlei vormen gegeten worden. Eir zijn wel veel Engelsche noten, doch niet genoeg van alle soorten en ook niet uit dta Koloniën en Brazilië. Noten zijn dus duur geworden, maar pisangs en appels, ook veel gevraagd fruit voor de feestdagen, blijven goedkoop. Nu make men uit het bovenstaande niet op dat de 'Eng-elscben noig zoo ontzettend veel eten als een paar dozijn jaren geleden de gewoonte was. Integen deel, men begrijpt hoe langer hoe mieer -dat matigheid op dat punt gewens-cht isu Het beroemde Lord May or's banket, op 10 November, droeg daarvan de zeer duidelijke sporen en het is ook overigens volstrekt geen kunst meer, 25 shiïllings 15)i per persoon bij een groot diner, met d'en wijn, te betalen en toch niet genoeg te krijgen. De zware lunch-eons van vroeger worden bijna niet meer gebruikt, tal van mannen van zaken, die 3 of 4 gerechten met 'n hal'ven flesch wijn (of meer) naar binnen speelden, stellen zich nu met 'n glas melk en een krentenbol tevreden; en ze voelen zich veel beter in staat 's middags hel'dler te denken en vlug te werken. Dit geschiedt evenwel niet uit zuinigheid'. Over 't algemeen blijft men hier overdadig. Het zijdlelingsch bewijs daarvoor levert het feit dat d-e „'money len ders)" zulke goede zaken doen. Crediet-instellingen, zooals het vasteland! die heeft, ken men hier niet. Lui die dus boven hun middelen leven, gaan naar zoo'n geldschieter, die hen 't noodige voorschiet, op 'n accept van drie maanden, tegen 40, 60 en meer percent yoor die drie maanden, dus 160, of 240 'per cent per jaar. Er bestaat weliswaar een wet tegen de woekerrente, doch de Engelsche rechter vindt 60 geen woeker. De vorige week las ik nog een geval, waarbij een debiteur van die rente wou afkomen. Hij had" 100 pd. st. gel-eend en moest 140 pd. st. terugbe talen; zijn advocaat vond het natuurlijk „bloedgeld", doch del geldschieter zei' kakn„als u voor 140 pd. st. meubels of edelgesteenten koopt verdient die leveran cier z-eker 40 pd. st. en ik verdien1 mijn geld d'ocr u de gelegenheid te geven tot leenea." En hij won zijn pleit 1 EERISTEI KAMEN. In de gisteravond) gehouden zitting der Eerste Ka mer namen de heeren Edlo Berg&ma, Henri Polak en J. O. L. van der Lande zitting. De voorzitter herdacht daarna in een toespraak Neerlands Onafhankelijkheid1. Hierna bracht de president hulde aan die nagedach tenis van wijlen dr. Vermeulen. Tot regeling der werkzaamheden werd toen over gegaan. TWEEDE KAMEN. Bij de voortgezette behandeling der Indische be grooting werd aangenomen een amendement van den heer Bogaard!t (N.-K,), om de onderafdeeling be treffende de exploitatie van het opium-middel in eigen beheer met 6120 te verminderen, ten einde de voorgenomen invoering van de opium-regie in die gedeelten van de residentie Amboina en Ternate en ondarhoorigheden, waar de opium-regie nog niet is ingevoerd, alsmede in Zuid-NieuwJGuinea, voorals nog uit te stellen. De heer H e e r e s (U.-L.) wilde spoedige verbe tering in die opleiding der Indische bestuursambten» ren en drong aan op een gezonde reclame voor de Indische ambtenaarsopleidling en op het wijden van meer aandacht aan Indië hij' het onderwijs op hooge- re burgerschool en gymnasium. De heer Van Kaalte (U.-L.). bepleitte door voering van het stelsel van staatspolitie in Indlië in ai zijn consequenties. De heer Mandeis (S. D. A. P.) vroeg in het belang der j usticiabelen verbetering van de ver standhouding tusschen! justitie en politie in Indië. De minister zei overweging toe van de denkbeelden van dén heer Van Kaalte, onder opmer king, dat men zich in Indië op politioneel gebied in het stadium van proefnemingen bevindlt. Bij die verdere behandeling werden verschillende punten, het onderwijs in Indië betreffende, bespro ken. OUD'E-BDOMISKENTE. Het wetsontwerp tot verleeninlg van ouderdoms rente, aan behoeftigen, dart gisteren door de Regee- ring bij1 d'en Kaad) van State ter overweging werd aanhangig gemaakt houdt, naar men verneemt, o,a. in, dat recht op eene ouderdomsrente heeft ieder die aannemelijk maakt dat hij': a. zeventig jaar is of ouder; b. behoeftig i®; c. niet na het bereiken van den leeftijd' van vijf enzestig jaar -onderstand heeft genoten van een ge meente o-f van een instelling van weldadigheid voor komende op da lijst, in Art. 3 der Armenwet bedoeld, en indien hij gehuwd' is, d. dat ook zijin echtgenoot behoeftig is; zulks be houdens eenige in de wet genoemde uitzonderingen. De rente gaat in op den dag waarop de aanspraak op rente is verkregen, doch niet vroeger dan drie maanden vóór den dag, waariop de rente-aanvrage bij het gemeentebestuur inkwam. Van het recht op ouderdomsrente wordt uitgeslo- ten hij' die: a. na het bereiken van den leeftijd van zestig jaar bij een vonnis -dat onherroepelijk is geworden, is ver oordeeld' tot gevangenisstraf of tot plaatsing in een Rijkswerkinrichting, een en ander voor een jaar of langer; b. misbruik van drank pleegt! te maken of op andere wijze een bekend slecht levensgedrag leidt. Mede worden uitgesloten: a. Nederlanders of Ned'erland'sche onderdanen die niet gedurende de laatste vijf jaar vóór hun rente- aanvrage onafgebroken in Nederland hun hoofdver blijf hebben gehad; b. anderen dan Nederlanders of Nederlandsche onderdanen, die niet gedurende de laatste twintig ja ren vóór hun rente-aanvrage onafgebroken in Neder land hun hoofdverblijf hebben gehad. Zij, die gedurende zes maanden onmiddellijk voor afgaande aan den dag van aanvrage der rente onaf gebroken in Nederland hun hoofdverblijf hadden, worden geacht, gedurende het hiervoren bedoelde tijdvak van vijf resp. twintig jaren, onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf te hebben gehad, als zij in dat tijdvak niet gemididël'd een maand p-e-r jaar of langer hun hoofdverblijf buiten Nederland 'hadden. Voorgesteld wordt het bedrag der ouderdomsrente te bepalen op 104 per jaar, doch voor ieder der ©chtgeniooteni aan wie beiden een ouderdom sir ente is toegekend, 78 gulden per jaar. De ouderdomsrente wordt gebracht ten laste der gemeente waar de rechthebbende zijn hoofdverblijf had op het tijldsti'p van de aanvrage. Door het Rijk wordt aan de gemeenten eene ver goeding verstrekt van 50 gulden per hoofd. Aan gemeenten wier kosten voor de uitvoering der wet over het afgeloopen kalenderjaar niet worden ge dekt door die vergoeding kan door de Kroon eene toelage uit 's Rijks schatkist worden toegekend. De uitbetaling der rente geschiedt eenmaal per week. Ingeval de betrokkene in een krankzinnigengesticht, gevangenis of Rijkswerkinrichting verblijft of zich door vlucht aan de gevolgen eener varoordeeïing heeft onttrokken of zijn hoofdverblijf buitenslands heeft, wordt de rente tijdelijk niet uitbetaald. Voorts worden nog bepalingen voorgesteld omtrent verjaring van dë uitbetaling (na 1 jaar), omtrent beroep van de beslissing van hetgemeentebestuur over de al of niet uitbetaling hij1 Gedep. Staten -en verder bij den Centralen Raad van Beroep bedoeld in de B-eroepswet enz. PEST OP JAVA. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder iandsch-Indië ontvangen, d.d. 20 dezer, 'betreffende pestgevalien op Java gedurende het veertiendaagsche tijdvak van 5 tot en' met 18 dezer: Af deeling Malang 347 nieuwe pestgevalien, 323 do o den. Kediri 72 nieuwe gevallen, 52 d'ooden. Mad'ioen 17 nieuwe gevallen, 16 doo-d'en. Soerabaja 31, Magetan 7, Toeloengagoeng 10 en Ber'bek 10 doodelijka gevallen. Paree 63 nieuwe 'gevallen, 56 dooden. Bangii 9 nieuwe gevallen, 7 dooden. Lamongan in de vorige periode nog 2 idoodel'ijke gevallen. DE PENS IN DE' EERSTE KAMER. De verbouwing van d'e Eerste Kamer is gisteren door de pers in oogenschouw genomen en in alle ver slagen wordt dë luxueuse inrichting geroemd, doch schande gesproken over de slechte inrichting van de wacht- en werkkamer der parlementaire journalisten. De Kameroverzichtschrijiver van de Tel. schrijft in zijn blad: Er is één vertrek, diat men heeft overgeslagen. Daarvoor was geen geld meer. Toen men voorne mens was dit vertrek te gaan inrichten, bemerkte men plotseling dat d'e duiten op waren. Dat is het vertrek, de wachtkamer van de parlementaire pers, het verblijf voor de Kamer-verslaggevers en Kamer- overzichtschrijvers. Hier geen weelde, geen bekoring, geen degelijke eenvoud zelf®, hier bittere armoe. Een blind -paard kan er geen schade doen. Een ruim vertrek, dat is zoo, maar met een -stuk zeil op den grond, ordinair achterkamertjeabehang aan den wand, en om te werken een paar lange, houten ta fels van het soort, dat in poffertjes>-kramen staat, met dit verschil, dlat er in de kramen althans nog iets over ligt. Men heeft met pijnlijke zorgvuldigheid vermeden, deze kamer iets van comfort te geven, of ze ook maar eenigsizins goed en -degelijk in te richten. Het lijkt op ©en arrestanten-hok. Wij aarzelen niet, het -een grievende daad te vin den jegens de Nederlandsche pers, die in 't parle ment haar moeilijke taak moet vervullen. De parle mentaire journalisten zuilen zich een dergelijke be handeling niet zionder protest laten welgevallen. Wat denkt men w-el van ons? Dat wij konijnen zijn, die in 't een of andëre hok kunnen worden weggestopt'? 61eiuengd nieuws. DE KAPITEIN VAN DE „VAN GALEN." In het voorloopig verslag over de Marin-ebegrooting lezen we: Sommige led-en, herinnerend aan hetgeen minister Colijn schreef, n.L dat het zijn streven zal' zijn om min tactvol optreden tegen te gaan en om bij de opleiding bij voortduring officieren te plaatsen van wie een gunstige invloed op het personeel is te ver wachten, vertrouwden dat -de tegenwoordige minister dezelfde gevoelens was toegedaan en dlrongen daarom aan op onmiddellijke verwijdering van den comman dant van het instructieschip Van Galen, waarop -die jeugdige, van d'e kweekschool te Leiden komende schepelingen hun verdere opleiding ontvangen, en wel naar aanleiding van hetgeen ter zitting van de rechtbank te Alkmaar op 21 Oct. j.l. ten nad'eel'e van dien commandant is getuiigd en door dezen niet is weersproken. OUDE, HOE'EI JZERIS Bij het graven der sleuven voor het leggen van ri oolbuizen werden, schrijft het Hbld., in een der hoofdstraten te Oldenzaal op een -diepte van pl. m. 1.90 M. een aantal vrij gave beenderen van' paarden en daarbij een -elftal hoefijzers gevonden, sommige nog van nagels voorzien. Blijkens ondbrzoek aan de veeartsenijschool te Utrecht dateeren deze ijzers om streeks 800. Ze zijn zeer goed bewerkt ©n op een tweetal na nog geheel' gaaf; ze hebben zes, zeven of acht nagelgaten en zijn -bijzonder licht. Om een en ander nog nauwkeuriger te kunnen vaststellen, zullen ook de gevonden beenderen ten onderzoek worden opgezonden. Volgen-s deskundigen zijn deze ijzers veel beter bewerkt dan die uit later tijd, b.v. den tijd van Prins Mauritsv Een aantal dezer ijzers zal ge schonken worden aan de Oldeuzaalsche Oudheidka mer. PREDIKANTSTRACTEMENTEN. De Noord-Hollandsch-e Vereemiging, die zich ver betering van de predlikantentraktementen ten doel stelt in vrijzinnige gemeenten, heeft o.a. over -dit jaar 200 uitgekeerd, aan Callantsoog, Ko-lihorn en Oos- ter-land. (N. R. Ort.) VAKSCHOOL VOOiR KAASMAKERS TE HOORN. Maandag werd in tegenwoordigheid van den voor zitter van de vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, den voor zitter van den Provincialen Noordl-Hollandschen Boerenbond, den voorzitter van den Bond van Kaas makers en de Regelings-Commissie voor -de Vak school voor Kaasmakers te Hoorn, het eind-examen gehouden voor de leerlingen en toehoorders van d^n cursus 19121913 van genoemde school, met het ge volg, dat aan de heeren (alphabeti&che volgorde) C. Bouwman te Andijk, S. Klaij te Avenhorn, K. Leegwater te Berkhout, G. Raven te St. Maartens brug, D. Stammes Wz te Nieuwe Niedorp, O. van der Velde te Eierland' (Texel), N. Volger te Stom- petoren en Jb. Zeekant te Zuidl-Schermer het diplo ma van de school als kaasmaker werd -uitgereikt, ter wijl aan -d-e heeren KI. Hogetoom Dz. te No-ord- Beemster, C. Hop te Warder en W. Stam Dz. te Wester-Blokker een getuigschrift als toehoorder voor het getrouw en met vrucht vollgen van den the- oretischen cursus is toegekend. Tot heden werdeuaan de toehoorders van de cur sussen ge-en getuigschriften gegeiven; de Regelings- Commissie heeft evenwel gemeend, dit standpunt te moeten wijzigen door bij getrouw en goed volgen van den theoretischen cursus, als 'blijk van waardeering, een getuigschrift beschikbaar te stellen. DE HONDIStBOSSCHE. Voor het Hoogheemraadschap van den Hondsbo-s- sche en Duinen tot Petten zijn de "volgende voor drachten ter aanbeveling opgemaakt: a. Voor Dijkgraaf, aftr. Jhr. Mr. P. van Eoreest, Heiloo-: 1. Jhr. Mr. P. van Eoreest; 2. J. Wildschut te Ji-sp; 3. K. OLij D'z. te Alkmaar. b. Voor Hoogheemraad, district vooraftreding Wa terland: 1. J. Wildschut te Jisp, aftr.; 2. K. Cz. d'e Boer te As&endlelTt; 3. T. Olij te Amsterdam. c. Vacature Hoogheemraad' voor de Schager en Niediorpeir Koggen, wegens het overlijden van den heer J. Breebaart Kz.: 1. J. Koomen Hz. te Winkel; 2. P. Buis Jz. te Schagsn; 3. J'b. v. d. Stok ta Nieu we Niedorp. De heer W. Teen-gs te Alkmaar, secretaris-pen ningmeester, die met 1 Januari 1914 als zoodanig moest aftreden, werd' opnieuw benoemd. UIT AKERSLOOT. In de onder voorzitterschap van den heer J. v. 't Hof gehouden vergadering van d© Akarslooter IJs club werd meegedeeld, dat die rekening en verant woording van den penningmeester met een batig sal do van 277.30% sloot. Door het vertrek van den secretaris der IJsclub werd als zoodanig benoemd1 de heer J. Bosichman en tot bestuurslid wegens perio dieke aftreding den heer P. Kraakman herbenoemd. Tot commissarissen werden gekozen de heeren P. Blankeudaal, W. Glijnis, A. Groot, P. v. d. Oord, H. Tijmes, S. Helder en K. de Goede. Tot afgevaardig den naar d© te houden algemeene vergadering te Hoofddorp werden aangewezen de heeren H. Nedier- i veen en G. Rqmberg. De contributie werd vastgesteld op 1 en op 50 cent. Bij de gehouden rondvraag werd door een der le den er op gewezen, dat het wel nootdzakelijk ia ook bij de Woude waarschuwingsborden te plaatsen, het geen werd goedgekeurd. Donderdagavond houdt de afdeeling Akersloot van den Bond van Staatspensionneering een leden vergadering, waarbij zullen worden uitgenood'igd de ouden van dagen die op 9 December naar alle waar schijnlijkheid een rente zullen ontvangen in verband met art. 369 der Invaliditeitswet. De besmettelijke veeziekte „Rot^reupel" breidt zich alhier gestadig uit. Bij vele hoeven zijn de waarschuwingsborden geplaatst. De ziekte is geluk kig niet van ernstigen aard.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1