DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im No. 278 Honderd on ypËondo jaargang. VRIJDAG 28 NOVEMBER. FEUILLETON. D© Ziel van Margaret Hand. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT, ALKMAAR, 28 November 1913. Tot die gewichtige kwesties van internationalen aard behoort ook het vraagstuk van de duurteder le vensmiddelen. In bijna alle landen wordt er over geklaagd, dat de prijzen der levensmiddelen steeds kooger worden. Tal van middelen worden aangeprezen om aan dit op onrustbarende wijze toe nemende verschijnsel een einde te maken, maar het blijft slechts bij het pogen. Natuurlijk kunnen de oorzaken van de duurte in het eene land eenigs- zin» anders zijn dan in het andere, doch over het ge heel zullen zij vrijwel dezelfde zijn. Geen enkel land kan dan ook alleen en afzonderlijk het probleem tot oplossing brengen. Ook op dit gebied schijnt inter nationalisatie het eenige redmiddel te zijn. In Ame rika, waar men meer nog dan in andere landen ge voelt voor internationaal streven, ia dit vraagstuk dan ook reeds sinds eenige jaren aan de orde. De vorige president, de heer Taft, zond den 2en Febr. 1312 aan het Congres een bijzondere boodschap, waarin hij o. m. zeide: „Sinds eenige jaren zijn de „hooga on steeds stijgende prijzen der levensmiddelen „een voorwerp van zooi ernstige publieke zorg, dat grondslag van de te nemen maatregelen zijn. En d'ie „ik het voor een groot belang voor de gemeenschap „houd' dat er een voorstel! wordt gedlaan, om een „internationale conferentie tot het uitwerken van „plannen bijeen te roepen." Een wetsontwerp van deze strekking werd ingediend bij die Volksvertegen woordiging, maar het is niet in behandeling geko' men. Toch zijn al de toonaangevende politieke per sonen van Amerika, voorstanders van het denkbeeld en alle drie candidaten voor het presidentschap spra ken zich bij de laatste verkiezing ten gunste van het ontwerp uit. Vandaar dan ook waarschijnlijk, dat prof. I. Fisher der Yale-universiteit nog eens krach tig aandringt op verwezenlijking van het plan. Een internationale commissie zou in de eerste plaats be trouwbare statistische gegevens verstrekken, welke thans ten eenen male ontbreken. Zij1 zou de juiste oorzaken van da prijsverho ogingen in alle Landen kunnen vaststellen nauwkeurige kennis moet de kennis mist men thans. Wat worden er al niet een verklaringen gegeven! Daar is allereerst natuurlijk het militairisme, dat zeker een groote factor is. De Fransche socialist Jaurès heeft dit gisteren in de Hamer nog eens betoogd bij de verdediging van een motie, waarin de Hamer zou verklaren, dat de ont zaggelijke stijging der lasten o. m. ten gevolge van den Europeesehen bewapeningswedijver, de duurte van het leven op gevaarlijke wijze verergert, weshalve zij de regeering uitnoodigde, a xn.: lo. het terrein dier operatiën in Marokko- te be perken; 2o. geleidelijk -dien duur van d'en dienst in de ka zerne en den financieelten en economischen last van het beroepsleger te verminderen door inrichting van een volksleger; 3o. aan alle regeeringen een algemeens arbitrage voor te stellen voor alle geschillen en aldus uit naam van Frankrijk een wereldorde voor te bereiden, die minder -drukkend is voor de volken. De motie werd met de groote meerderheid van 449 tegen 148 stemmen verworpen. De Kamer was dus wed zeer overtuigd, dat de in theorie zoo aanlokkelij ke wenscken van den heer Jaurès in de practijk niet uitvoerbaar zijn. Een volksleger dat klinkt mis schien voor velen mooi, maar men herinnert zich, dat de heer Jaurès zelf eens een wetsontwerp heeft uitgewerkt, waarbij bleek, dat het Fransche volk ook (Nacfeuk verboden). Roman van L. L WAAJEk 21) Dit haar is lichtblond; deze trekken zijn ge drongen, deze mond is groot; deze oogen zijn klein, diepliggend en heel blauw, telde Charlotte op. Hoor nu eens, moeder, kan licht, bijna kleurloos haar krul lend, dik, zacht en zwart als de nacht worden? Kun nen gedrongen trekken lang en mooi worden Kun nen op een laag voorhoofd zonder wenkbrauwen, wenkbrauwen verschijnen als Cupido's boog. Kun nen kleine blauwe oogen, groot en donker worden? Kunnen heupen als deze als die van Margaret wor den Ik wou, als deze transformaties gebeuren, dat zij met mij waren gebeurd. Ik was precies zulk een kind als deze Margaret Rand. Lijk ilk nu op de te genwoordige Margaret? O, kindlief, waf bedoel je toch, wat kun je be doelen? Je je jaagt me schrik aan, Charlotte. wensch ik niet te doen, ik constateer slechts een feit. Maar het zal het beste zijn, dat ik dit album wear wegberg*Margaret verlangt zeker met te weten hoe leelijk Zij- als kind was kortom, hoe zeer zij op mij geleek. En Charlotte verliet met haar schat da kamer. Me vrouw Mansfield bleef zitten waar zij zat, met haar handen in haar schoot gevouwen, die gekleede napon was vergeten. is Charlotte toch vreemd, beredeneerde zij bij zichzelf. Alsof alle kinderen niet veranderen, na tuurlijk veranderen ze! Ik vrees, dat Charlotte, dat Leve, jonge schepseltje niet mag lijden. O, was Char lotte toch maar anders, wat zoudlen we nu allen ge lukkig zijn, als zij- niet zoo zonderling deed. Middelerwijl bereidde Margaret Rand zich op haar nieuw leven voor. Tot aan dat oogenblik in Mei bij dit systeem op zware lasten zou blijven. En de minister-president herinnerde er aan, dat Frankrijk op de laatste vredesconferentie met zijn voorstel tot arbitrage bij alle internationale geschillen was ge stuit op een „onoverwinnelijken tegenstand1" van Duitschland, zoodat het oogenblik niet is aangebro ken, om opnieuw met een dergelijk voorstel te ko men. Trouwens de tijd' is stellig nog niet rijp voor een dergelijk denkbeeld, waarvan de verwezenlijking eerst dan te hopen is, wanneer de volkeren zelf van de wenschelijkheid zijn doordrongen en de politieke partijen er toe genoopt zijn op hun programs als punt te plaatsen, dat de regeeringen ook in hun bui- tenlandsche politiek zich hebben te richten naar de wet der moraal. Wat heerscht er ten opzichte van de middelen tot bereiking van het doel onder de vradesvrienden zelf nog niet eon hopelooze verwar ring 1 Terwijl om één enkel voorbeeld te noemen er tal van aanhangers zijn van de leer, dat ver plichte, ja zelfs onverplichte arbitrage don wereld vrede zal brengen, staan daartegenover Vierkant de genen, die in de toenemende lasten van het milita' risme de beste waarborgen voor het verwezenlijking van het „vrede op aarde" zien, omdat het steeds duurder worden van levensmiddelen tenslotte ondra gelijk zal worden en zal leiden tot een internationale revolutie, welke de voorwaarden zal scheppen, om de menschheid) den vred'e te brengen. Maar behalve h^t militarisme worden er nog ande re oorzaken van de stijging der prijzen van levens middelen genoemd. Er is in den staat Maasaehuissetts een enquête gehouden en blijkens een naar aanleiding daarvan uitgebracht rapport geeft de landbouwer de schuld aan den tusschenpersoon, db tusschenper- soon aan den makelaar, de makelaar aan den groot koopman, de groot-koopman aan den kleinhandelaar, de kleinhandelaar aan den verbruiker, de verbruiker aan de trust, de trust aan de arbeiders organisaties, d)e arbeidersorganisaties aan de invoerrechten Anderen zien de oorzaak in den verhoogden le vensstandaard, in toenemende weelde, in meer eischen. Nog anderen schrijven de duurte op reke ning van de steeds stijgende lasten voor werkloos heid, ziekte-, ongeval- en invaliditeitsverzekering, ouderdomszorg, armenverzorging, krankzinnigen verpleging, gevangeniswezen e. d. Weer anderen wijzen op de stijgende loonen, de verkorte arbeids- dur-en, de mindere prestaties -der werklieden. Einde lijk zijn er, die de oorzaak zoeken in die stijging der grondprijzen, -de uitputting der natuurlijke hulpbron nen, de kostbaarder maar niet voordeeliger bewer king van den bodem, de vestiging van groote massa's in centra, waar veel levensmiddelen benoodigd zijn, doch waar ze niet worden voortgebracht. Een internationale conferentie zal wel niet een universeel geneesmiddel vinden, zal ook wel niet tot een universeele verklaring der oorzaken van de stij ging der prijzen van de levensmiddelen leiden, maar allicht brengt zij wat meer eenheid in de beoordee ling dier oorzaken en tevens een permanente interna tionale oommissie tot verdere uitwerking van het zoo belangrijke vraagstuk. EERSTE! KAMER. In de gisteren gehouden zitting der' Eerste Kamer hieldl over de meubileering van de localiteiten van de Eerste Kamer de heer Polak (IS. D. A. P.) zijn eerste speech. Hijl betreurt het, dat er geen beter geheel geschapen is; het werk had zijns inziens niet bourne was zij, altijd een oprecht meisje geweest. Eerlijkheid en zij waren dikke vrienden. Recht schapenheid! en zij, wandelden arm in arm. Doe wat goed is, wals altijd haar motto. De werkelijke Mar garet was bijna leelijk bijl dit meisje vergeleken, maar ziji bezat twee machtige gaven: zij- kon anderen de meest hartstochtelijke vriendschap voor haar dloen opvatten en wist tevens een hetooverenden invloed ui't te oefenen, een gave die dikwijls voor den' be zitter zelf noodlottig kanl worden. Zij had! Heister Nugent voor haar plan weten te winnen. Hester moest afstand doen van oprechtheid en eerlijkheid, -omdat Margaret het haar vroeg. En Hes-ter streed tegen de verzoeking, totdat zij er eindelijk voor 'bezweek ein zich ongelukkig voelde. En, totdat zij in Engeland kwam, waren er weinig zulke rampzalige meisjes als zij. De gedachte kwam dik wijls bij haar op, dat zij niet -op het ingeslagen pad zou kunnen voortgaan, dat zij naar Tasmani-a terug- keerem en Margaret telegrafeeren moest, d'at zij het van het haar verlangde niet kon ten uitvoer brengen. Maar ziel In Londen gebeurde er iets vreemds. Zij ontmoette John Rand etn; haar hart ging naar -hem uit; één blik in zijn oogen zei haar, dat zij tegenover den -man harer keuze stond. Van dat oogenblik af voelde zij- zich niet -ongeluk kig meer. Haar bezwaren verdwenen; zij werd rustig en zij- genoot De zon scheen op haar pad. Geld of een ho-o-ge positie bekoorden haar niet, maar de lief- dia bekoorde haar. Da liefde was alles voor haar. En toch maakte zij zich wegens de grootheid van diezelfde liefde weer bezorgd. Zij' wenschte in alles behalve in dat eene, zoo oprecht en eerlijk mogelijk te wezen. Als zij! leugens moest verkondigen, dan moesten het er zoo weinig mogelijk zijn. Als zij moést bedriegen, dan zou zij dat zoo weinig mogelijk doen. J ohn was zoo waar en eidlel. A1 n zijn vtouw wilde zij dat ook zijn. Hij zou nooit in haar teleur gesteld worden. En nu zag zij zich tegenover een verzoeking ge plaatst, die haar, naar zij meen-dle, door dé engelen aan een rijksingenieur, maar aan aesthetisch deskun digen moeten worden opgedragen. De heer Van den Biesen (R.-K.) daarente gen was zeer tevreden over de aangebracht© verbete ringen. Het ontwerp werd z. h. s. aangenomen. Z-oo ook, onder1 meer andere, dat betreffende de vereemiging van de gemeenten S'tadL en Ambt-AIme- lo, en dat betreffende grensrwij-ziging tuiss-chen de ge meenten Pernis en Rozenburg. Bij het ontwerp betreffende maatregelen ter in voering van de nieuwe militaire rechtspleging ver dedigde de minister van justitie nader Den Hel der als zetel van den krijgsraad. Uitvoering van da artikelen 3-69 en 370 van de In validiteitswet. De minister van landbouw, nijver heid en handel kan niet verklaren-, dat op 9 Decem ber geen uitkeering zal plaats hebben aan hen, op wier aanvrage nog niet is beslist. De -minister zal dit overlaten aan de Rijksverzekeringsbank, -aan wel ke hij geen wenk wemscht te geven. De heer Hovy (A.-R.)i wenschte een deugdelijk onderzoek van- de aanvragen en meent, dat tegen aanhouding van die uitspraken niet zooveel bezwaar bestaat. De minister zei, dat het maanden en jaren zou duren, wanneer de Rijksverzekeringsbank den raad v,an den heer Hovy volgde. In-tusschen betreurt- de minister h-et nog -altijd, dat art. 369 -der rentewet is ingevoerd vóór de invoering van da Invaliditeits wet. Daaraan wordt met spoed gewerkt. Omtrent den telefoonkabel NederlandEngeland deelde die minister van waterstaat mede, dat er nog geen overeenstemming is verkregen ten aanzien van het te heffen bedrag per gesprek, maar dé wederzijds genoemde bedragen loopen weinig uiteen. TWEEDE, KAMER. De minister zei gisteren naar aanleiding van de opmerkingen der heeren Hubrecht en Scha per, dat voorstallen tot verbetering van den genees kundigen dienst in Indië in voorbereiding zijn. Hij gaf de -plannen daaromtrent aan. Bij de Vide afd. (departement van landbouw, nij verheid en handell)i verklaart de heer Marchant (V.-D.) den strijd over d© Djeloetong-concessies te zullen laten rusten. Allen, die hem schreven ovrn de zaak, vroegen geheimhouding, wat zijns inziens boekdeelen spreekt. De tegenwoordige minister van koloniën heeft zich niot alleen ontdaan van zijn In dische commissarissen, maar ook van zijn Indds-che waarden. Daarvoor brac-ht spr. hem warme hulde. Spr. trachtte op verschillende grondlen den minister te overtuigen, dat het gouvernement met de uitgifte van de concessies verkeerd heeft gehandeld. Na regeling van werkzaamheden, waarbij wordt besloten, dat Maandagavond de begrooting van bui- tenlandsche zaken zal worden behandeld, huldigde de heer Van Vollenhoven (V. L.) den heer Lovink, die uitstekend voor den kleinen landbouw zorgt. De minister van koloniën ontkende, dat door het uitgeven van de door dien heer Marchant bedoelde concessies het adatrecht der bevolking zou zijn geschonden. De minister betoogde verder, -dat de concessie voorwaarden niet eischen, dat de concessionaresse te vens eigenares moet zijn van de fabriek. De conces sie-voorwaarden zijn niet nagevolgd, omdat het on mogelijk was. Thans zijn er maatregelen genomen om een beteren toestand te scheppen. De heeren A1 b a d a (S. D. A P.) en de M u- r a 11 (U. L.) -drongen aan op verbetering van de sa larissen der ingenieurs om het bekort aan ambtena ren te dekken. Er moeten meer Holi-andsche inge nieurs naar Indië. Gemengd nieuws. CHR. NAT. VAKVERBOND. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van ,bet Chr. Nat. Vakverbond werd naar aanleiding van hetgeen Minister Treub gisteren in dia Eerste Kamer meedeelde inzake de Invaliditeitswet op voor stel van het bestuur onder toejuiching -de volgende motie aangenomen: dbs lichts gezonden was. John zou in werkelijkheid! met Margaret Rand trouwen. Zij zou gedoépt worden met dien naam vóór haar huwelijk. Vanaf het oogenblik, dat Bari ton met haar -over het doopen van volwassenen -ge sproken had, had dat denkbeeld bij haar postgevat. Het scheen haar1 toe, dat haar zonde veel) minder groot zou zijn, alls zijl dit kon bewerkstelligen. Als zij een geestelijke kon vindien, dlie tot een -afgelegen kerk in Londen behoorde om haar a-ls Margaret Rand te doopen, dan zou Hester Nugent inderdaad rustig in haar vergeten graf liggen. Zij behoefde dan niet langer onder al de documenten die zij moelst teek-enen, een va-lscha handteekenin-g te zetten, zij zou werkelijk Margaret Rand wezen. Maar zij moest dit in 't geheilm doen en om dit doel te bereiken nog meer leugens v-o-egen bij- de groo te hoop, die zij: dagelijks en elk uur genoodzaakt was te ver tellen. Zij kon nu niet meer terug. Er moest rekening gehouden worden met Margaret Gayth-orn-e in Tas mania, met haar zelve en in de eerste plaats met den man, dien zij liefhad Ja, zij hield zooveel van hem en hij van haar, dat als dat noodig bleek er nog maar een paar leugens meer bij- die groote massa moesten worden gevoegd. Zij moest haar geheele leven haar best doen het geheim te -bewaren en behalve dat, ook een onberispelijk leven leiden ter wille van John. Margaret vond een kleine, oude kerk in de City. Die stond verscholen achter groote magazijnen'; het rumoer der groote wereldstad drong door de oude muren heen, -ook het geraas en de drukte van 't ver keer waren daarin duidelijk hoorbaar. Het kerkje heette „St. John the Divine" en de predikant was de WellEerwaardc Clement Dare. Margaret woonde den morgendienst bij. Na afloop daarvan vroeg zij dien koster of zij den Eerw. h-eer Dare ook een oogenblik kon spreken. Eenige seconden later verscheen een bejaard man met een zacht, rustig gelaat, die bij haar in dé bank kwam zitten. De vijfde algemeene vergadering van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, gehoord- de medèdeeling van minister Treub, heden in de vergadering van de Eerst© Kamer gedaan, dat hij' geen uitvoering zal ge ven aan -de Invaliditeitswet; ■protesteert tegen dit voornemen van den minister van landbouw, nijverheid en handel ten sterkste, aangezien dit in strijd' is met de continuïteit in onze wetgeving en zeer tot schade van de arbeidende be volking. ONDERWU'Sh&UBISID'IES. Bij Kon. besluit is o.m. aan de na te noemen ge meenten, die door de uitgaven, tot een behoorlijke in richting van haar lagerond-erwijs vereisch't, in ver houding tot hare middelen en andere uitgaven, on billijk zouden worden bezwaard, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij' art. 48 der wet tot regeling van het lager ondier wijs en subsidie verleend alis: Egm-ond aan Zee 5275; Graft 500; Kwadijk 600; Lands meer 1600, Middelie 1000, Oudendijk 825, Texel 2700. DE ZEELIEDEINSTA1KING TE IJMÜXÖEN. De oommissie uit die vereenigde reederts heeft gis teravond een circulaire rondgezonden, waarin die ree- ders zich bereid verklaren de stakende zeevisschers weer in dienst te nemen onder de -oude loonregeling, n.l. de loonregeling zoo deze was bij het uitbreken van de staking, echter met dien verstande, dat de 5 tegemoetkoming v-oor voeding in den vervolge onder andere benaming maandelijks zal blijven staan en tweemaal per jaar (telkens 30) zal worden uitbe taald. Het meenemen van viseh van boord blijft verboden. Bij moedwillig veroorzaakt oponthoud van het schip zal' -den opvarende een dieeL van dit staangeld kunnen worden ingehouden, te berechten door een daarvo-or te benoemen arbitrage-commissie. EEN WEEEDE GEWOONTE. Naar aanleiding van een door ons overgenomen stukje van dien hefer L. Dorsman Czn. in De Levende Natuur, schrijft db heer O. Mulder te Dordrecht aan Het Volk; De heer Dorsman stelt de vraag, of het waar zou zijn, dat stroopers in onze duinstreken, in het voor jaar en den voorzomer nesten gaan opzoeken van wiülde konijnen, deze er uit halen, d'e pootje® breken en -dan gruwelijk verminkt er weer in leggen, om zoodoende deze dieren spoedig dik en vet te maken, door het voeden der moeder. Ik kan den heer D. naar waarheid meedeelen, door eigen ondervinding, dat zulks inderdaad plaats vindt. Toen ik het stukje las, vond ik het' niets vreemds. Voor mij is het zeer oud. De tijd waarvan ik spreek, i-s 20 jaar geleden; het geschiedde in Gel derland. Zelfs heb ik gezien, hoe men deze diertjes verminkte, door hen hij' de gewrichten -de pootjes te breken. In den beginne wilde de strooper mij, op de vraag wat zulks beduidde, niet antwoorden, ten min ste niet het antwoord geven, dat het te doen was om ze dik en vet te maken. Wed' verklaarde deze stroo per: „Die krengen vreten alles o-p, ze zullen het nu wel laten." Maar als jongen nieuwsgierig zijnde, wilde i'k er meer van weten en waar wij- als jongens veel speelden aan -den 'boschrand, bemerkten wij reeds spoedig, dat eenige weken later hoeveel weet ik precies niet meer de stroo-per de beestjes er weer uithaalde; één was er toen reeds gestorven. Dit is niet het eenige geval, ik heb het wel meer gezien en het behoeft niet alls praatje te geilden, maar komt dikwijls voor. UIT OUDE-NIEDOHP. Woensdagmiddag vergaderden onder voorzitte rschap van den heer A. Wonder Pzn. -de deelhebbers van het veefond's te Oude-Niedorp in het l-oka-al van den heer A. Mijts. Aanwezig waren 12 personen. Uit de rekening over het afgeloopen jaar bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 3467.01, de uit gaven 3276.15, alzoo een voordeelig saldo- groot 190.86. Uit het jaarverslag bleek, d'at in het afgeloopen jaar van de 121 veehouders verzekerd waren 768 U heeft na-ar mij gevraagd, zei hij, kan ik iets voor u dloen? Ja, antwoordde Margaret, terwijl zij hem strak aanzag. Ik zou gaarne weten of u mij zoud't willen doopen, „IMtiaflB De geestelijke keek haar scherp met zijn vermoeide oogen aan. Mijn lieve jonge dame, riep hij uit, u doopen! Is het mogelijk dat u nooit gedo-o.pt is? Margaret voelde zich duizelig „orden. Hoe dik wijl® had haar beste vadeT, van wien zij' zooveel' had gehouden, haar ni-et het verhaal van haar doop ge daan. Zij herinnerde zich alles weer levendig: de onverwachte komst van een geestelijke in de afgele gen kolonie en zij- als een -driejarig meisje in een witte jurk. Zij en Margaret, twee dikke kinderen, hand in hand naast elkaar staande, bedden onder den indruk van hetgeen zou gebeuren. Haar vader's trots, als hij haar vertelde, dat Margaret schreide toen zij het water op haar voorhoofd voelde, maar dat zij, Hester, rechtop stond, met een wel bleek maar onverschrokken gezichtje. Is u dus werkelijk nooit gedoopt? vroeg de geestelijke weer op kalimen toon, Ik ken uit Tasmania afkomstig, zei Margaret. Wij woonden ver, heel ver van kerken en geestelij ken af. Zulke dingen gebeuren dikwijls in Tasma nia. Z beef d'e. O, mocht db heer Dare maar tevreden zijn met deize uitvlucht en haar aldus het vertellen van meer leugens bdsparen! Maar dezen kenner van het menschelijk hart wa ren het verschieten van haar kleur en het 'beven van haar lippen niet ontgaan. Heeft u dus nooit d'e ceremonie ondergaan? Zij boo-g haar hoofd. Heb ik goed begrepen, dat u nooit gedoopt is? Nooit, zeide Margaret, terwijl het zweet haar uitbrak. U verlangt dus, dlat ik u voor den Heiligen L>ooip voorbereid)? (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1