DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 279. Honderd en vijftiende Jaargang, 1913 ZATERDAG 29 NOVEMBER. Binnenland Leze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl.— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Hartdetedrukkecij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. UIT DEN RAAD. Telefoonnummer 3. DE SCHATTING VAN PROF. KLUYVER. Gemengd nieuws CODRAN Dit nummer bestaat uit 4 bladen Een allermerkwaardigst© Raadl was liet! Woensdag. Het begon al dadelijk "bij de ingekomen adressen. Ren heel rijtje dankbetuigingen van beambten en ambtenaren wegen® de verhooging hummer jaarwed den en dat in onzen tijd, die zoo bijzonder geken merkt, is door ambtenaareontevredenheid. Dan als verschijnsel zeer merkwaardig het plan van den hoer Leguit, die ooram publico in dien regeli weinig van zich doet hooren, maar nu plotseling Aikmaara burgeriji heeft verrast. Kwam het er uitsluitend op aan, de gemeente met woorden te besturen de heer Leguit zou, te oordeeden naar die openbare vergade ringen, de geheime zittingen seotie- en commissie bijeenkomsten buiten beschouwing latend, een heel slecht raadslid! zijn. Maar het .woord! alleen is niet voldoende ook d'e dlaad moet er zijn. En waar de daad, voortspruitend! uit zelf-werkzaamheid niet te dikwijls valt te constateer en het zij gezegd zonder eenige nevenbedoeling, al» voor de hand liggend ge volg van de waarheid), dat niet iedler raadslid aanlei ding heeft of zelfs maar kan vinden om met hoogst- belangrijk© eigen voorstellen te komen daar1 valt het toe te juichen, dat hier een deskundig raadslid is gekomen met een mooi denkbeeld, eigener bewe ging de gemeenschap van voorlichting dienend1, zon der anderer werk af te breken. Wij weten wel, deze daad vindt noch in beginsel noch in uitvoering de goedkeuring van den heer den lies terd, van wiens wenschen we ons o verigens ook nu weer geen andere voorstelling kunnen maken, dan dat ze met de logica volmaakt in strijd! zijn. Maar wij denken,, d'at de meesite raadsleden wel een geheel andere meening zuilen zijn toegedaan en gelijk te voorzien was is het p'lan, waarvan de grondslag naar het ons voorkomt alom sympathie heeft gevonden, naar B. 'en W. verzonden om praei-advies» Een andere merkwaardigheid. Er is den geheelen namiddag één stemming geVoudem en wed over de vraag of het woordl ten derde maal1 mocht worden gevoerd1 doerden heer den Boesterd', die zich toch heuscli niet aan veelpraterij schuldig maakt en die dan ook nu in ongeveer een vijfde van d|en tijd, welke door de stemming verloren ging, mat zijn rede gereed wals. En dan is het zeker een en een heel© mooie merkwaardigheid dat de Raad van Alkmaar Woens dag tot tal van belangrijke, ingrijpende maatregelen heeft besloten, zonder dat er één hoofdelijke stem ming werd geëiisckt, zonder ook dat er debat van eenigen omvang werd gevoerd. Er beerisehte een geest van flink zaken-doen, een geest, die in ons land te Rotterdam het krachtigst tot uiting is gekomen. Wij maken ons sterk, dat tien jaar geleden de Alk- maarsche Raad niet zoo maar in principe tot gasle vering aan buitengemeenten zou hebben besloten. Dan zouden er ongetwijfeld tal van die bezwaren zijn geopperd, die niet getuigen van een goed in zicht in de beteekenis van onze stad en hare omge ving, van een ruimen blik op de ontwikkeling van haar welvaart. Dan zou zeker ook niet zonder één woordje van verzet het belangrijke voorstel zijn aan genomen om B. en W. te machtigen een deskundige voor het iuaken van een plan voer een nieuwe gas fabriek te benoemen en deze met het toezicht op den bouw te belasten. Zou de Raad thans nog niet een stap verd'er in de goede richting willen doen? Wij galOovem n.l. dat 'het nageslacht dén Raad in zijn tegenwoordige samenstelling dankbaar zou zijn, indien hij zou bunnen besluiten de gasfabriek nog verd'er buiten dé stad te plaatsen dan thans in het voornemen ligt. Nu ia het nog tijd om te voorko men, dat men later de plaatsing der zoo niet rooken- de dan toch altijd nog riekende fabriek een fout moet noemen, die niet gemakkelijk te herstellen valt en wat zoo'n fout uit het verleden beteekent ondervindt het thans levend geslacht maai al te vaak. Op dit oogenblik heeft mem de plaats der fabriek nog in zijn macht, immers da reeds aangekochte gronden zullen hun bestemming wel vinden en beter geschikte gron den zijn wel' te krijgen. Zou hij, dite in dazen 't initia tief neemt en er in slaagt zijn dóel te bereiken Alk maar niet een thans reeds maar1 later nog veel meer gewaardeerdem dienst hewïjzen? Raakten bovenbedoelde besluiten het belangrijkste gemeentebedrijf, ook op hygiënisch, sociaal en paeda- gogisch gebied zijn er een paar gewichtige beslissin gen gevallen, die getuigen van een goeden geest, van een voorwaarts streven, hetwelk alle partijen in volmaakte samenwerking kunnen steunen. Wij denken aan het besl'uit om 1585 M3. gTond in erfpacht af te staan voor.li pér jaar, den laag ster! prijs, die ter wille van het beginsel gevraagd kan worden. Door dit besluit krijgen we een wensche- lijke hygiënische instelling te meer in Alkmaar: een nieuwe ontsmettings-inrichting van het Witte Kruis, waardoor een goederen-ontsmetting mogelijk zal wor den, zoowei door stoom onder druk, als in een lucht ledig ondier toevoeging van formaline, zoodat voor taan ook ontsmetting van boeken, lederwerken, pels en bontwerk enz. geschieden kan, terwijl er boven dien een badhuis voor ontamettingsbadan bijkomt. Dan een paar sociale maatregelen. Allereerst het sympathieke besluit om nu ook aan den Nieuwlan- dersingel volkstuintjes te gaan verhuren, waardoor bezitters van kleine beurzen, die geen grond bij hun woning 'hebben, naar hartelust kunnen tuinieren, zich in de buitenlucht door gezonden arbeid verpoo zing kunnen verschaffen en bovendien het prettige gevoel kunnen hebben, dat ze niet alleen maar bezig zijn, doch ook vruchten van hun werk plukken zelf gekweekte groenten smaken lekkerder dan gekochte en ze zijn meestal voordieeliger ook! Nevens een besluit tot onbewoonbaarverklaring van een tweetal woningen wel zeldzaam helaas 1 het met bekwamen spoed voorbereide besluit om aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting een voorschot uit de gemeentekas te verleenen van 75000 voor den bouw van nog 40 perceelen, waardoor er naar te hopen is, in dén bestaanden woningnood eenige ver ruiming kan komen. Wat nu het paedagogisch element der zoo vlug af gewerkte agenda betreft de verhoogde subsidie aan de algemeene bewaarschool van 1500 op 8000 geen kleinigheid voorwaar, ging er ook al zonder een woord van tegenkanting door. Genoemde school wordt door ongeveer 250 kinderen bezocht, die men in 5 lokalen bezighoudt. Behalve het hoofd der school zijn er 2 gediplomeerde onderwijzeressen en drie helpsters of kweekelingen aan déze inrichting verbonden, hetgeen, in verband met de eischen, 'wél'ke tegenwoordig ook aan 'het voorbereidfend onder wijs gesteld worden, te weinig werd geacht. liet best. wenischte gaarne aan do school als vast personeel te verbinden, behalve het hoofd, een plaatsvervangend hoofd met de koofdacte en drie gediplomeerde on derwijzeressen. B. en W. merkten in hun praeadvies op, dat. de leerlingen dézer school, van verschillende godsdienstige gezindten, meestal kinderen zijn van ouders, die door hunne bezigheiden gedurende den dag niet over hen kunnen waken, terwijl' daar tevens de zoo noodige voorbereiding voor het later te ont vangen lager onderwijs wordt verschaft. En dan wezen B. en WT. er op, dat bij eventueele opheffing, vrijzekar d'e gemeente de taak van het bestuur zou moeten overnemen en zelve een of meerdere scholen van voorbereidend onderwijs zou moeten stichten. Wij vestigen vooral op de |aatste opmerking even de aandacht, omdat hier zoo terloops eens weer blijkt, dat het veel gesmade particulier initiatief toch ook in onzen tijd nog wel wat te doen vindt, dat het tot verlichting van dé gemeente-taak kan strekken, wan neer menschen hun tijd en. 'hun werkkracht beschik baar stellen ten nutte van de gemeenschap. Trouwens de ambachts- en burgeravondschool is daarvan mede een heel sterk sprekend bewijs. Ook voor deze ond'erwijis-instelling, voortgekomen uit het particu lier initiatief, werd een besluit der gemeente ge vraagd: een annuïteitsleening van ten hoogste 18.300. En ook hier niet het minste bezwaar I Precies zoo ging het met het voorstel tot het mar ken van een walbeschoeiïng der Kanaalkade en het verleenen van een crediet van 88856 aan B. en W., welk voorstel reeds zoo menigmaal een onderwerp van bespreking uitmaakte, al is daarvan in het open baar weinig géblekeoj. De voorlodpige vaststelling van de pensioens grondslagen voor de Gemeente-ambtenaren en ver haal op die ambtenaren van de door de gemeente verschuldigde bijdragen vroeg ook niet heel veel tijd. Alleen deed de heer Verkerk, gemeentewerkmannelij- ker dan de afdaeling Alkmaar van den Bond van Ned. gemeentewerklieden, nog een zwakke poging, om het verhaal van 2 voor eigen pensioen- ge schrapt te krijgen, maar het was te voorzien, dat daar niets van zou komen. Trouwens het gebeur! niet vaak, dat een financieel voorstel van een college van R. en W. zoo goed beantwoordt aan de meestal niet laag gestelde eischen van ambtenaren-vereeni- gingen, als hier het geval is. Overigens geldt het hier een moeielijke, geheel nieuwe en uiterst moeielijke materia Men herinnert zich, dat in het ontwerp-Heemskerk van de ge meenten werd geëiseht, dat zrij hun ambtenaren allen zouden inkoopem in de nieuwe pensioenregeling, on gerekend! wat er reeds voor wa» gedaan.. De bepaling van inkoop is later milder geworden, onder den aan drang van onderscheidene gemeentebesturen. Doch die heeren van den Haag hebben niet precies af werk geleverd. Vandaar dat de regeling nog maar een voorloopige is en d'at in dé meeste gemeenteraden de voorstellen van het Dagélljksch Bestuur ook onge wijzigd zijn aangenomen. De heer Zimmerman, bur gemeester van Rotterdam heeft dat onlangs zeer kras gezegd!. Men zal! verklaarde hij dan ook weer beslissen in den Haag, nabij ons, over ons en zonder ons, wij zullen hebben te prijzen wat de heeren wij zen. De heer Verkerk haalde een 'ander deel van do rede van bovengenoemden burgemeester aan n.l. het vol gend© „Ieder die kent de enorme macht van de groote „corpsen, de groote personeelen van kleine beambten „in dienst van publieke lichamen, weet, dat van het „oogenblik af, dat die wetten in werking zijn, een „actie zal worden begonnen en volgehouden waar- „over ik op dit oogenblik geen oordeel vel om de „condities van de pensioenregeling gunstiger te ma- „ken. Er zal een groote aandrang ontstaan, nu of „;.a de toekomst, om de pensioenregeling gunstiger „te maken ten behoeve van hen, die er onder vallen." Zich bij die woorden aansluitende, spoorde de heer 'Verkerk dé gemeente-werklieden, die het minimum loon hebben, aan, toch vooral niet te verklaren, dat zij d'e wet niet op zich zelf toegepast wenschen zien. Wij wenschen dezen .raad gaarne krachtig te ■ondersteunen. De betrokkenen mogen wel beden ken, dat- het uitzicht op pensioen op grond van deze wat voor hen, die d© bedoelde verklaring afleggen, verloren gaat voor altijd! Nji van dé tafel' van B. en W. reeds is verklaard, I er gevoéld wurd't voor een financieele tegemoet koming, is er nog minder aanleiding voor de gemeen te-werklieden om zieh terug t© trekken. Hoeveel deze nieuwe regeling zal kosten, verne men w© later. Weinig zal het stellig niet zijn! De verordening regelende de gemeente-politie, eischte een tweede lezing in verband met de vrije Zondagen. Op de verordening op het gemeentelijk werkloo- zenfond's onaangename herinnering aan den, naar we hopen, volmaakt verleden tijd rust nog altijd het fatum: de behandeling der ingrijpende wijziging moest worden uitgesteld. De interpellatie van den heer Ringers over den stand van de waterkwestie, bracht eenig licht. Even wel heel weinig. Dat de onderhandelingen van B. en W. met de directie der Wafcerieiding-maat- scbappij weinig opschieten, zal, wie zich d'io van 1909 nog herinnert, weinig verbazen. En dé mededeeling van den voorzitter, dat ieder nu niet meer betaalt dan het zijne, is evenmin nieuw. Uit onbillijke toe passing van de tarieven is het protest niet geboren, maar wel uit de tarieven zelf. Hoe onverzettelijker de Maatschappij1 intussehen is, hoe heter ons dit lijkt voor het gemeentebelang, het gemeentebelang, dat in de toekomst hoe 'langer hoe meer zal worden benadeeld door de kortzichtigheid van dén Raad, die de concessie op zulke buitensporige tarieven aan ging. In verband hiermede zij nog eens eve de slotsom van het adres, voorzien van 3000 handteeke- ningen, naar voren gebracht. Zij luidt: dat de Raad niet zal aarzelen om aan B. en W. een cred'iet te ver leenen voor het. instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid en wenschelijkheid van het in exploi tatie nemen van een eigen gemeentelijke drinkwater leiding, subsidiair naar die van aansluiting aan ont worpen waterleidingen. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting nam de heer Otto, het nieuwgekozen uni-liberale Kamerlid voor Am sterdam III, na aflegging der vereischte eaden, zit ting. Bij de verdere behandeling van de Indische begroo ting bepleitte d'e heer Bogaardt (R.-K.) verla ging der po'Sttarieven. De minister beloofde aandacht te zulle® schenken aan geleidelijke verlaging van het postta- rief in en naar Indië. Bij de onderafdeeling spoor- en tramwegen kwam de heer He ladingen (S. D. A. P.) op tegen een .stakingsverbod. Hem zijn geen1 gevallen bekend, welk© 'strenge strafbepalingen wettigen. Het personeel heeft, meende spr., een goede orga nisatie noodig; men moet die niet tegenhouden door anti-stakingsbepalingen. De heer Bos (V.-D.) verklaarde zich eveneens tegen een stakingsverbod. De consequentie zou z.i. zijn, dat men gelijke bepalingen trof voor mail- en paikketvaart-dienst, wat practiech onuitvoerbaar is. Spr. veronderstelde, dat ook de ondernemers er niet voor zijn, en pleitte voor een overleg van de regee ring met de directies, ten einde deze te bewegen tot geregeld contact met de vakorganisaties. van de beroemde BE VZ" en ft V IIRI. AND-AITTOMOBIEliEW. Vertegenwoordiger ©arrosseriefabrikant, Alkmaar. Een gebruikte PBOEFWAQEN billik te koop T e 1 e f o o n 573. De heer Rutgers (A.-R.) stelde als voorwaarde voor een stakingsverbod een ingrijpend toezicht op de arbeidsvoorwaarden. De heer Vliegen (S. D. A. P.) betoogde even eens, dat de consequentie van een stakingsveibod moet zijn, het ingrijpen van de regeering in de ar beidsvoorwaarden. Spr. achtte het echter onmogelijk, om in alle bij zonderheden in te grijpen en waarschuwde er tegen, dat men aan een gewoon economisch conflict revolu tionaire beteekenis zou geven. De minister zei omtrent het a takings verbod zijn meening nog te moeten voorbehouden. De heer Van Vollenhoven (V. L.) sprak over het tekort aan veeartsen in Indië, als gevolg van het lage salaris. Hij drong op salarisverbete ring aan. De Minister zal de zaak onder de oogen zien. De heer Gerhard (S. D. A. P.) vroeg of het mogelijk was, vooral ook uit financieel oogpunt, om voor Indië een algemeen verbod van alcoholgebruik uit te vaardigen, een maatregel waaraan spreker voorkeur zou geven boven invoering van alcohol- regie, iets dat ook wel bepleit is. Hij wild© een oom missie doen instellen tot het onderzoeken van die mogelijkheid en diende, toen de Minister zulk een onderzoek niet noodig bleek te achten, omdat bet drankgebruik in Indië volgens hem niet zoo erg was, een motie in, mede-onder teekend door vele leden van andere partijen, waarin op het instellen van d'ie com missie wordt aangedrongen. De motie zal op een nader te bepalen1 dag worden behandeld. De Indische begrooting werd hierna zondér hoof delijke stemming aangenomen. Nu het ontwerp-'Treub' tot uitvoering van art. 869 der Invaliditeitswet ook in de Eerst© Kamer behan deld is, zet prof. J. C. Kluyver in een ingezonden stuk in de N. R. Crt. uiteen, hoe 'hij aan de hand van verschillende gegevens er toe kwam het totaal aantal te verleenen renten te schatten op 22.400, welk aantal men dan later tot 25.000 heeft afgerond. „Deze schatting nu, schrijft prof. Klluyver, is niet gelogenstraft dloor het feit, dat 100.000 'bejaarde menschen. da ouderdomsrente' hebben aangevraagd. Mij was niet opgedragen, er naar te raden, hoevelen wel zoiuden beproeven om gratis zich een© rente te zien toegekend. Dat het aantal arbeiders plotseling enorm ia toege nomen, dat het begrijp loondienst in eens eeme on verwachte uitbreiding heeft gekregen, dat de wer king van Art. 369 .sterk op staatspensionmeering be gint te gelijken, dit is een loop van zaken, waarvan ik de mogelijkheid bij mijne schattingen niet in aan merking had te nemen." UIT WEISIT-GRAFTDIJIK. Het fanfarecorps „Graftdijk" alhier heeft zijn eerste uitvoering in dit seizoen voor de donateurs dezer vereeniging gegeven. De 8 muziekstukken, die onder de leiding van .den directeur, den heer A. Vink, zeer verdienstelijk gespeeld werden en veel bijval inoogstten, werden afgewisseld door komische voordrachten, getiteld: „Een vrouwelijk soldaat"; „Wie zal mijn vrouw worden"; „Op het politiebu reau," „Hot onfeilbaar recept" en „Oudé Tooneelspe- iens." Deze voordrachten, die r.eer goed vertolkt werden, wekten niet weinig den lachlust op. Vooral de iaatstgenoemde en d'e tweede genoemde voordracht vieien blijkbaar zeer in den smaak van een vrij talrijk opgekomen publiek. UIT OUDKARSPEL. In de gehouden vergadering van de St.-Nieolaas- feesteoïnmi&sie is besloten, het feest te houden voor de drie laagste klassen daar de inteelkening niet van dien aard was, dat het feest voor alle schoolkinde ren kan 'worden gegeven. De inteekeningvan Chris telijke zijde was zoo gering, dat men besloot, nu toch van de onderwijzers dér christelijke nat. scholen de antipathie tegen het St. Nicolaaskinderfeest voldoen de gebleken iis, van deze scholen tezamen een 25-tal van de armste kinderen uit te noodigen. Het bedrag dat aan giften is ingékomen bedroeg totaal 220.50, terwijl voor ongeveer lö a 20 aan koek en manu facturen is geschonken. Ook zal het feest niet gehouden worden in de schoollokalen zooals aanvankelijk de bedoeling was, doch in dé lokalen van A. Kist en J. de Bakker op Woensdag 3 en Donderdag 4 Dec. e.k. Alleen van de personeelen der O. L. 'Scholen te Noord- en Zuidscharwoude kan medewerking worden verkregen, terwijl na dé vergadering nog bericht is ingekomen van B. en W. van Zuid-Scharwoude, dat de school aleen voor onderwijszaken disponibel is, dus niet voor het doel waar het voor gevraagd was. De boerenleenbank alhier heeft van de Centrale bank bericht ontvangen, dat de uit te ke'eren rente met Vz procent is verhoogd. Het besluit van genoemde leenbank om procent meer uit te keeren, zal dus geen invloed op de toe stand dér kas hebben.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1