DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „Benz" en „Overland" AutomobistBn. im No. 281 Honderd on ilU DINSDAG 2 DECEMBER Leze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,60; franco door feet geheele Rijk f 1. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën t Per regel f 0,10. Bij groote contraeten rabat letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Oroote De Begrooting yan Buitenlandsclie Zaken en de Vredesbeweging. Telefoonnummer 3. BINNEN LA ND. tweede; kamer. 9 iltentr. Gemengd nieuws. <?arr osssojriela Brllcant, Levert alle soorten Carrosseriën, desge- wenscht op elk verlangd Chassis. LKMAARSCHE COURANT. (Ingezonden.) „De onder,geteekende erkent met waardeering de diensten, welke de vredesbeweging in vele opzichten aan de maatschappij' bewijst door zich te wijden aan de voorbereiding, door woord en geschrift, van de openbare meeninig omtrent alles wat ter voorkoming of beperking van den oorlog kan worden gedaan. l)oor hare werkzaamheid' op dit gebied heeft zij on getwijfeld een belangrijk aandeel in alles wat dien- art; gaande tu&achen de Staten gezamenlijk of tus- selien afzonderlijke Staten is tot stand! gebracht." Deze woorden van onzen nieuwen Minister van Buitenlandsche Zaken ademen wei' een geheel ande ren geest dan de schampere wijze, waarop zijn voor ganger, die immers alle heil geheel afhankelijk zag van dien arbeid der diplomaten, de vredesbeweging gewoon was te bejegenen. „Het belangrijkste gevolg der Vredesconferenties is misschien wei dlit, dat daardoor in alle landen Vredesvereenigingen zijn ontstaan, die het volk op voeden in de goede richting." Aldus ongeveer sprak Minister Loudlon in December 1910 te Washington. De hierboven aangehaalde in zijn Memorie van Ant woord' voor de 'begrooting voorkomende waardéaren- de uiting over de Vredesbeweging, bewijst dat hij sindsdien niet van meening veranderd is. E'n tóch zal' de lezing dezer Memorie van Antwoord by menigeen, die met dien nieuwen Minister een nieuwe koers verwachtte, een onbevrediigenden in druk achterlaten. Niet, omdat die Minister reeds thans den pas wil afsnijden voor een eventueel verzoek om geldelijken Rageeringssteun voor de vredesvereenigingen, „Vre de door Recht" en de „Ned. R. K. Vereeniging tot bevordering van den Wereldvrede". Velen mogen wellicht betreuren, dat de Minister niet wil' volgen het voorbeeldt der Deensche Regeering, die 2000 subsidie geeft aan den' Deenschent Vredéabond, het is aan den anderen kant niet te ontkennen dat de hier tegen aangevoerde bedenkingen niet zonder grond zijn. Inderdaad mag men verwachten, dat een groot- sche beweging, als deze, „voldoende innerlijke kracht zal bezitten", om haar taak te volvoeren, vooral waar hier ook de nationale eer er bij betrokken is, die eiseht dat Nederland in deze internationale, op het belang der geheele mensehheid gerichte beweging een eervolle plaats inneemt. Eln het is waar, wat da Minister overigens opmerkt, geldelijke Regee- ringssteun kan de vrijheid dezer beweging belemme ren en derhalve niet in haar eigen belang zijn. Ook zij die in dezen aan een officieele aanmoediging van het particulier initiatief, in wèl gekozen gevallen, de voorkeur geven, zullen d'eze van d'e hunne afwijkende meening van Minister Loudon kunnen eerbiedigen. De stemming van onbevredigdheid, die de Memorie van Antwoord opwekt, spruit ook niet hieruit voort, dat de Minister blijkbaar, evenmin als Minister de Marees van Swinderen, eenige instemming gevoelt voor het Plan-Van Vodlenhoven. Ten opzichte van dit, ingewikkelde vraagstuk heeft men niet het recht méér te vragen dan ernstige belangstelling. Het ant woord van den Minister legt van deze belangstelling getuigenis af. En waar Minister Loudlon door d'e benoeming van Professor van Vollenhoven in dé Na- derlandsche Commissie van Voorbereiding voor de Derde Vredesconferentie een einde maakte aan den onhoudbaren toestand, dat d'e ontwerper van een plan, dat in staat is gebleken méér dan eenig ander de aandacht der bevolking te trekken, zijn denkbeel den niet officieel zelif mocht verdedigen, kan tegen over deze daad' van recht en onpartijdigheid den Mi nister in deze aangelegenheid slechts een woord' van lol ten deel' vallen. Neen! Wanneer da Memorie van Antwoord tóch onbevredigd! laat, het is; om het gebrek aan NedJer- landlsch initiatief, dat hieruit weder moet worden ai geleid. Gebrek aan initiatief ten aanzien van' Brjana Vredtesplan! 'Gebrek aan initiatief ten aan zien der Derde Vredesconferentie! In Augustus verklaarde de Nederl'andsche Regee ring „in beginsel haar instemming met het voorstel van Bryan, den Amerikaanschen Minister van Bui tenlandsche Zaken, dat de Staten zich zouden ver binden ieder geschil, dat niet langs diplomatieken weg k,an worden opgelost, aan een internationale commissie van ondlerzoek te onderwerpen en han gende het onderzoek geen oorlog te verklaren. Thans, eind November, wordt dit punt nog altijd niet méér <lan „overwogen. En aan eenig initiatief van Ne derland, om onzerzijds óók met andere landen dan Amerika dergelijk© verdragen te sluiten, wordlt blijk baar niet gedacht. Het is het oude standlpunt: wan neer een ander land, zooals thans Amerika, tot ons komt met een voorstel, dan zijn wij hoogstens bereid daartoe mede te werken. Maar zelf iets beginnen, dat met! Nederland neemt niet het initiatief tot andere verdragen m Bryan's geest, gelijk Nederland ook ten ;i inzien van het sluiten van arbitrageverd'raigen van 1899 af een zeer weinig initiatiefrijke houding heeft aangenomen. Ook op dit punt het sluiten van nieuwe arbitrageverdlraigen blijkt wed'er niet van eenig bestaand' voornemen. Ditzelfde gebrek aan initiatief, ditizel'fdle systeem van uitsluitend „afwachten" kenmerkt de houding over de Derde Vredesconferentie. Wijze woorden van bezadigdheid worden hieromtrent gezegd, Een Derde redeseonlferentie kan alléén slagen na gron dige voorbereiding. Voortreff elijikDaarom moet vastgehouden worden aan den wensch, dat eerst twee jaren te voren samenkomt een internationaal comité van voorbereiding. Uitstekend'! En d'us zal dte Derde /redeseonferentie niet vóór 1916 of 1917 kunnen plaats hebben. Er is niets tegen te zeggen. Maar wat wèl ge vraagd mag worden, is: hoe komt die onmisbare Lm ternational© Commissie van Voorbereiding tot stand? Indien niemand daartoe het initiatief neemt, kan men ieder jaar dezelfde wijze woorden vernemen, en zal ieder jaar het tijdstip van de bijeenkomst der Derde Vredesconferentie weder op minstens een jaar later worden bepaald)! Hier moet één Staat het ini tiatief nemen. Kan Nederland dit niet zijn? De tijden zijn er nog niet rijp voor, zal men zeg gen. Scheen de tijd echter wèl rijp, toen de Czar van Rusland het initiatief nam tot iets geheel nieuws, tot de Eerste Vredesconferentie? Toch is de stichting op die Conferentie van het Hof van Ar bitrage naar de algemeene erkentenis een daad van het grootste nut geweest. Hoeveel bescheidener dan een geheel nieuwe Con ferentie, is de wensch, die thans van zoovele zijden geuit wordt: een internationale Commissie van Voorbereiding? Opdat de volkeren zien kunnen, d!at de Derde Vredesconferentie zal komen. Is zelfs het initiatief hiertoe te véél gevergd van de Nederland- sche Regeering? Gisteren werden in d'e Tweede Kamer die algemee ne beschouwingen over de staatsbegrooting voor 1914 geopend. De heer De S a v a r n i n Lobman (Ö.-H.) ging na, wat de oorzaken zijn van de heftigheid der vrijzinnigen bij de verkiezingen. Hij vond den oor sprong daarvan in de Fransche revolutie en ging na de geschiedenis van de verhouding van de overheid tot kerk en school. De leuze van scheiding van kerk en staat komt z. i. alleen op een zoogenaamde schei ding neer; het Christendom moet meer aan banden gelegd worden. Spr. schetste de politieke geschiedenis van1 den laat- sten tijd met betrekking tot het openbare en het bij zondere onderwijs. Hij; wees op de pogingen om het bijzonder onderwijs te verbeteren en. roemde de resul taten. Onder vrijzinnig bewind zag men z. i. den godsdienst ondermijnen. Spr. -laakte de vrijzinnige schoolpolitiek. Spreker betoogde verder, dat de vrijzinnigen bij de verkiezingen op menig gebied valsche leuzen hebben gebezigd; dat zij de kiezers ten onrechte hebben bang gemaakt voor Rome; dat hun verkiezingsliefde voor da Protestanten stroovuur is geweest; en dat zij een kameleonistisch© politiek hebben geveerd, vooral op het gebied der defensie. Het ©enige juiste motief voor de oprichting der concentratie meende spr. de angst voor het Kuyperi- anisuie. Ais er iets oprecht is bij de vrijzinnigen, is het de vrees voor dr. Kuyper. Dat de vrijzinnigheid, ondanks haar speculeeren op antipapisme en kerkelijke verdeeldheid het niet verder wist te brengen dan 67 zetels, heeft getoond, dat zij is machtedoos en versleten. Na die houding der soc.-dem. en de verkiezingen te hebben nagegaan, noemde spr. het correct, dat er nu een van de partijen volkomen los kabinet is opge treden. Spr. wekte het kabinet op een einde te maken aan den schoolstrijd, die recht moet voeren, daar dit op den u-uur demoraliseert en den schijn wekt, alsof de Christenen voor eigen voordeel uit zelfzucht strij den. De heer van Wijnbergen (R. K.) zei, dat men bij het zien van den uitslag van den verkiezings strijd wei moet vragen: is er gespeeld met de hoog ste belangen van ons volk Zijn de kiezers op een dwaalspoor geleid? Een normale strijd toch kan niet tot zulk een abnormalen uitslag leiden. De strijd, zei spr.., is niet oprecht gevoerd, hij was vóór alles anti-religieus. Spr. was van meening, dat bij deze verkiezing ook de loge haar rol heeft vervuld!. Spr. brak hier zijn rede af, om haar heden voort te zetten. De avondvergadering werd gepresideerd' door mr. P. J. Troelstra; (S. D. A. P.). Aan de orde was de begrooting van Buitenlandsche Zaken. De heer v. d. Berch v. Heemstede (R. K.) keerde zich tegen het aannemen van het „vleiend aanbod1' der mogendheden om in Albanië de politie te organiseeren. Het is er een wespennest en spr. vreesde complicaties. D© heer Knobel (V. L.); hoopte van dezen mi nister verbetering van de positie van dé consulaire ambtenaren. De heer Ankerman (O. H.) vroeg de meening van den minister over de vredesbeweging in het alge meen en do derde vredesconferentie in het bijzonder. Hij zette de beteekenis van die vredesbeweging uit een. De heer van Nispen (R. K.) klaagde over het achteruitgaan van de beteekenis van het Oranjeboek. De heer van Leeuwen ('S. D. A. P.) meende, dat onze diplomatie niet op de hoogte van* den tijd' is gebleven. Spr. gaf verschiilende middelen aan, om hierin verbetering te brengen. Ook drong spr. er op aan, dat d'e Tegeering d'e vredesbeweging steune. Da heer Kleerekoper (S. D. A. P.): besprak het Beiiis-prooes en de bloedbeschuldiging. De V oorzitter meende dat het volkomen over bodig is in het Nederlandsche parlement te spreken tegen de bloedbeschuldliging. Hij verzocht den spr. ker van dit onderworp af te stappen. De heer Kleerekoper meende, dat ieder zich moet aansluiten bij hetgeen hij zegt ten voordéele van de protestbeweging. Nog werd1 het woord gevoerd d'oor de heeren L i' m- burg (V. D.) en van Deventer (V. D.). LIBERALE UNIE. In d'e jaarlijksch© vergadering van de Liberale Unie, die, zooals reedis is gemeld, op Zaterdag 20 de zer te Amsterdam zal worden gehouden, komt aan de orde 'de volgende motie van het hoofdbestuur: „De Liberale Unie, in jaarvergadering bijeen, met groote voldoening terugziende op het feit, dat bij de laatste algemeene verkiezingen de drie groepen der vrijzinnigen op een gemeenschappelijk: program, met behoud van eigen zelfstandigheid, hebben samen gewerkt, overwegende, dat voor de verwezenlijking van dat concentratie-program en van de verzekering van een' vrijzinnig regeerbeleid voortduring van die samen werking noodzakelijk blijkt, besluit, het hoofdbestuur te machtigen op denzelf den grondslag met de beide andere vrijzinnige groe pen te blijven samenwerken en voor dat doel afge vaardigden in een concentratie-comité aan te wijzen, en gaat over tot de orde van d'en dag." In zake de verbetering van de onderwijzerssalaris sen stelt het hoofdbestuur d'e volgende motie voor: „De Liberale Unie, overwegende, dat d'e verbete ring van de financieel© positie der onderwijzers drin gende eisch is, als zijnd'a van het hoogste belang voor goed volksonderwijs waardeerende, d'at, blijkens de memorie van ant woord op hoofdstuk I, de regeering van de noodzake lijkheid! van die verbetering mede overtuigd is, meent te mogen verwachten, dat zoodra mogelijk na de regeling van d'e voor dit zittingjaar toegezegde ouderdomsvoorziening d'e regeering de indiening van een wetsontwerp tot salarisverbetering met alle haar ten dienste staande middelen zal bevorderen, besluit deze motie ter kennis van de regeering te brengen, en gaat over tot de orde van d'en dag." SUPPLEXOIRE BEGRO'O'TINIG B1NNENLAIND- SCHE ZAKEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van die begrooting van Binnenl. Zaken voor 1913. Hierop komt eene verhooging van den post voor voeding en verpleging van geneesheeren, ambte naren, bedienden en verpleegden in het Rijbsgesticht voor krankzinnigen te Medemblik, zoomede voor aanbouw en onderhoud! enz. van gebouwen met 18.300. UIT BERGEN. Gistermorgen 10 uur vergaderde de Raad. Afwe zig wegens gezondheidsredenen de heer Leijen. De heeren Maschmeijer en Veenhuizen werden door den voorzitter als herbenoemde leden beëedigd. Waar uit de notulen bleek dat de Raad! besloten had voor de huurinstailaties ook de meter en kabel- hu..- af uj treliken voer het garantiebedirag, zeide de voorzitter dat de commissie dit wel wat ai te gunstig voer de afnemers vond. Het'voorstel van den voorzitter om alleen het stroomgebruik voor de garantie in rekening te bren gen werd met algemeene stemmen aangenomen, zoo- dat houders van huurinstaiiaties ook de meters en aabeihuur boven de garantie moeten betalen. D. d. 8 October was van Gedeputeerde Staten ingekomen de bij Kon. besluit genomen vernietiging van het o-p 17 Maart goedgekeurde besluit van B. en YV. betreiiende het aanleggen van een begraafplaats, omdat het terrein van vier perceelen geen 50 M. ver wijderd was. De voorzitter deelde mede, dat heden van den heer Maschmeijer een plan is ingekomen tot het bou wen van een villa aan de v. Borselenlaan, waardoor van het maken van een begraafplaats voor goed moet worden afgezien. De lieer Veenhuizen vond) dlit heel wak beter. De voorzitter zeid'e het ook te betreuren indien de begraafplaats daar toch kwam. Waar spreker vernomen heeft, diat de pogingen daartoe nog niet worden opgegeven, daar kwam het hem voor, dat heit gewenseht is, het terrein in het uitbreidingsplan voor bouwterrein op te nemen. Deze maatregel zal dan het maken van da begraafplaats verhinderen, aangezien een tweed'e aanvraag daartoe nog niet is ingekomen. Na eenige bespreking werd aldus besloten. Dit plan zal alzoo 14 dagen ter visie gelegd wor den! Van Ged. St. was de mededeeling ingekomen, d'at bij koninklijk besluit het salaris van dén burgemees ter op 1060, dat van d'en secretaris op 700 is vastgesteld. Per schrijven v.an 3 September was door Gedep. goedgekeurd, het maken van wegen op een breedte van 8 M. Voor het vervolg werd een breedte van 10 M. noodzakelijk geacht. Ook die geld'leening van 80.000 met een jaarlijksche aflossing van 2500 was door Gedep. goedgekeurd. De heeren Van Don en Beets haddén bericht, dat zij hunne benoeming tot leden van dé commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. Door Gedep. was het uitibreidingsi- en wegenplan voor de gemeente goedgekeurd. De daarvoor noodi- ge kaart was door den heer Zuurendonck gemaakt, omdat de heer Leijen geen tijd had. De verordening voor de commissie van bijsrtand voor het electriciteitsbedrijf was mede goedgekeurd. Van de bewoners uit den Oosterweg was een door velen geteekend verzoek ingekomen om een lantaarn te plaatsen bij 't Jichtpad, bij' A. van der Molen en bij P. Dekker. Adressanten waren overtuigd, dat het leggen van een kabel aldaar veei aansluitingen met zich zou 'brengen. De voorzitter deelde mede dat het in de bedoeling ligt om daar verlichting aan te brengen. Ook zal een, lantaarn bij dé tramhalte geplaatst wordbn. Het Vertegenwoordiger der beroemde Een gebruikte PBOEFWAGEN blllük te koop Telefoon 573. verzoek werd in handen van de commissie tot bij stand gesteld. Het verzoek om den Geesterweg te b©harden, werd in handen gesteld van B. en W. De beslissing over de verordening van het élec- trisch bedrijf waa door Gedép. verdaagd. Tét het aanbrengen van een gewensehte wijziging werd beslo ten. Het geraamde bedrag voor het maken van huurin stailaties, n.l. 1000, was reeds bereikt. De heer Veenhuizen vondl het verkeerd, perceelen uit te sluiten, zonder meter. De bewoners kunnen dan veel verbranden zonder controle. De voorzitter deelde med!e, dat zulks voor een paar dagen geschiedde, welk© dagen toch in rekening ge bracht zullen worden. Reeds zijn er 168 aanvragen, waarvan 144 in Bergen en 24 te Bergen aan Zee. Hiervan zijn reeds 150 aangesloten, waaronder 37 huurinstailaties, waarvan 2 te Bergen aan Zee. Over November kon nog geen verslag worden uitgebracht, aangezien men nog bezig is met het opnemen van de meters. In October zijn 67 kwitanties uitgeschreven tot een gezamenlijk bedrag van 342.90, alzo-o 5.11 per aansluiting. De voorzitter was echter overtuigd, dat een bere kening op een gebruik van gemiddeld 5 per aan sluiting te optimistisch is. Dan toch sou het bedrijf schitterend zijn. De instructies voor den kassier-boekhouder yan het electriciteitsbedrijf, dia van 912 uur op het raadhuis, kantoor zal' houden, werden vastgesteld. De heer Baltus wees er op, dat de heer Punt in. de laatste vergadering werd benoemd tot «gemeente-ont vanger en kassier-administrateur van het electrici teitsbedrijf. In dé daaraan voorafgaande gesloten vergadering ageerde spreker daartegen sterk, 't Was sprekers meening, dat de heer Punt daarvoor geen tij di had en wel op grond van de med'edeelingen van den heer Punt en d'en voorzitter zelf, die indertijd, toen het salaris van d'en heer Punt verhoogd' moest worden, wel lieten uitkomen, dat er heel veel' werk op de secretarie was. Met het oog op het vele werk besloot men dan ook nog dit voorjaar een schrijfma chine voor de gemeente aan te koopen. Mij werd toen gezegd, dat er een kracht bij' zou komen op de secretarie en daarom heb ik dan ook ten slotte mijn stem aan den he©r Punt gegeven. Maar o-p de laat ste vergadering van de commissie van bijstand! bleek mij vrij helder, dat dé heer Punt den tijd voor het waarnemen van die functies mist, want ik moest constateeren, dat hij' niéts aan de boeken had gedaan en U verklaarde dan ook, dit zelf gedaan te hebben. Ik stel, op grond' van een en ander, dan ook voor, den heer Punt eervol' ontslag te geven in de func ties, die hij tot dusiver voor H en de gemeente ver richtte, opdat hij alleen blijft gemeente-ontvanger en administrateur van het electriciteitsbedrijf. Hij kan dan voor de inning der gelden zorgen en allé dagen het magazijn eontroleeren, want ik heb gezien, dat di't tegenwoordig niet nagegaan kan worden. Ze we ten allemaal, dat Punt hier op 't gemeentehuis is en er word't dan ook maar wat gedaan; in 't magazijn is geen controle. Ik vraag u dan ool^ wat u dienkt te doen, als de heer Punt o-p déze wijze moet blijven werken. Ik hoop, dat men uit mijn woorden geen verkeerde gevolgtrekkingen zal maken, want het is mij, er niet om t© doen, den heer Punt te negeeren, want ik wil hem zelfs wel heit salaris toekennen, dat hij tot dusver genoten heeft. De heer Veenhuizen gevoelde niet veel voor het voorstel van den heer Baltus. Ook spreker is lid van de commissie van bijstand en waar de heer Bab- tus zjeid'e, dat de heer Phnt heit werk niét allemaal gedaan heeft, d'aar is spreker overtuigd, dat een ieder daar veel aan te doen gehad zou hebben. De boel is nog niet op regel. Spreker begreep dan ook niet, bo© de beer Baltus nu direct reeds met zijn voorstel kan komen. Spreker is overtuigd', dat de capacitei ten van den heer Punt wel zoo groot zijn, dat alles in de toekomst goed zal gaan. De heer Baltus: „Daar kunt u nog niet over oor- dteelen, want dé heer 'Punt heeft nog niets aan het werk gedaan." De heer Maschmeijer was van meening, dat men nu dien toestand! nog niet kan beoordeelen. Als men een maal' een jaar aan den gang is, dan is het wat an ders. Wanneer een bedrijf ingericht meet worden, dan brengt dat overal moeielijkhedten met zich. De heer Veenhuizen: Ook de monteur heeft da handien vol en kon geen kwitanties innen. De voorzitter: Dit kan later wel; dé heeir Remainl d'oet dit nu maar tijdelijk. Spreker wees er op, dat de heer Nenstiéhl voor rekening van spreker op het raadhuis schrijft. De door B. en W. voorgestelde regeling was een zuinigheidsmaatregel, om te maken, d'at het bedrijf in den opzet niet te dluur wordt. Wij' kunnen altijd vermeerderen, ma'ar niet verminderen. Wanneer men ziét, dat het bedrijf goed' gaat, dan was spreker er niet tegen om een administrateur te hebben, die dé geheele zaak waarneemt, maar op het oogenbl'ik is de getroffen regeling z. i. de besta

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1