DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ÏÏo. 282. Monderd en rgftiende Jaargang. WOENSDAG 3 DECEMBER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALRMAARSCHE COURANT POSTKANTOOR TE Lijst van d!e aan dit kantoor teer post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uit gereikt. 2e helft der maand November. Brieven. Mej. v. Vlaanderen, Amsterdam. Dir. Villa Elisabeth, Amsterdam. Ver degel, Ha ge. J. Stammes» Oostpolder. K. Mol Gz., Werversiboofo. K. Mol Gz., Wervershoof. K. Dop, 2? Briefkaarten. J. Duijn, Wieringen. Buitenland E. Hallbauw, Minneapolis. J. Kuijper, Coin. ALKMAAR, 3 December. Het Fransche ministerie-Bartho-u is gevallen op het gladde financieele terrein. Maandag struikelde het, maar het wist zich1 nog staande te houden thans ligt het er voorgoed. Toen het er op aankwam het bedrag der groote leening vast te stellen kreeg dia regeering nog net met 25 stemmen haar zin. Gisteren echter bijt die beslissing van de vraag of de leening van 1'500 millioen vrij van belasting zou zijn' en het kabinet zeer nadrukkelijk daarbij die kwestie van vertrouwen stelde, lleed het een nederlaag: het! bleef 25 stemmen in de minderheid. Eigenlijk viel te voren reeds te zeggen, dat het ministerie pu heèngaan. Het had' geen meerder heid achter zich en het was te voorzien, dat een handig op touw gezette intrige slagen zou. Het heeft eigenlijk altijd moeten schipperen. Toen het kabinet-Briand, bestookt door den minister-do o der C'lemenoeau in den Senaat ten val gebracht werd) en den heer Barthou werdl opgedragen een' nieuw kabi net samen te stellen, kwam hij het was in Maart van dit jaar spoedig gereed. Maar het ni'euwe ministerie had! zwakke plaatsen. De minister van oorlog Etienne en de minister van financiën Du- mont waren geen personae grata. En met zijn regee- riugsverklaring was de premier al dadelijk niet bijs ter gelukkig. Den 25sten Maart las hij haar in Ka mer en Senaat voor, hij' kreeg slechts met zeer ge ringe meerderheid een motie 'van vertrouwen en en kele ministers wilden' 's avonds dadelijk maar het min-isterieiele bijltje erbij' neerleggen. Men besloot echter- nog eens af te wachten en men heeft het tot heden toe volgehouden' zij het dan ook, dat het program maar uit één punt scheen te bestaan n.l. „zoo lang mogelijk aanblijven", terwijl men boven dien de Kamer voor maanden naiar huis heeft gezon den, waardoor het regeer en gemakkelijker werd. Het zwakke punt „oorlog" werd overwonnen: in Juli kwam de wet op den B-jarigen diensttijd' tot stand. Maar men heeft op „financiën" schipbreuk geleden. Minister Dumont was weinig gelukkig met de ver dediging van zijn ontwerp en toen heeft de heer Barthou, blijkbaar van meening, dat het geldl er toch moest komen en dat men wei vrede zou nemen met elke oplossing, al te forsch gesproken en daardoor nog enkele elementen van zich vervreemd). Behalve de driejarige diensttijd zal aan den naam van het ministerie verbonden blijtvea die toenadering tot Spanje welke in October en de kiesrechthervor ming, welke in November tot stand kwam. Over de oplossing van die crisis valt hoegenaamd niets te zeggen. De Fransche politici toonden zich buitengewoon zenuwachtig de laatste dagen en er is geen enkel kabinet, dat op het oogenblik op een stevige meerderheid kan rekenen. Daarbij' komt, dat de algemeene verkiezingen voor de deur staan, hetgeen da ministerieels onzekerheid nog grooter maakt. Het krachtigst als bestrijder van het kabinet is in- tusschen opgetreden de heer Caillaux, die in het laats j: van 1912 en het begin van 1913 een paar maan den minister-president is geweest. Hij, heeft de laatste dagen buiten de Kamer sterk gepropageerd voor een verjongd Oo-mbisme. Hij1 wil een einde ma ken aan de politiek van verzoening en verdraagzaam heid» welke zich aansloot bij het sterker op den voor grond komend nationaliteitsgevoel en samenviel met de herleving der religie. Hij wil zeer scherp en aeer beslist anti-clericaal zijn, de partijen tegen elkaar in het vuur brengen in plaats van ze te laten indomme len bij de prediking van nationale eendracht en poli tieke eenheid, gelijk hij dat noemt. Hoe echter de -oplossing van deze crisis ook moge wórden, het land zal in elk geval binnen korten tijd hebben te kiezen tuss-chen voortzetting van den be- zadigden en verzoeningsgezinden koers of wel het in slaan van de richting, welke naar het agressieve Combisme leidt. TWEEDE KAMER. De heer Van Wijnbergen (R.-K.) vervolg de gisteren zijn ailgemeeme beschouwingen over de staatsbegrooting. Spr. betwistte, dat door den- uit slag der verkiezingen een duidelijke uitspraak is ver kregen over algemeen kiesrecht en staatspensioen, en beklaagde zich daarna over het anti-papiame bij de verkiezingen. Hij- wees op de gedragingen van die N. E. Ct», de Groene, prof. Eercknans, prof. Visser van Uzendoorn en het Kamerlid' mr, Ter Spill om verder nog stil te staan bij de Protestanten-vereeniging, de Evangelische Maatschappij, met den heer Tideman, het propagandaboak der vrijzinnige -concentratie, dat z. i. onjuist© gegevens bevat, o. a. van dien heer de Jong over de subsi-dies -aan het bijzonder onderwijs. Zoo heeft men ook verwijdering gebracht tusschen katholieke en niet-katlholieke landgenooten. Spr. behandelde dan d'e oplossing van de crisis en het karakter van het kabinet» waaromtrent hem nog veel duister is. Da heer Van der Voort van Zijp (A.-E.) ontkende dat er -een machtige beweging is geweest voor het algemeen kiesrecht en noemde het financieel beleid van het vorig kabinet -geen misluk king. Spr. roemde wat het vorige ministerie voor de on derwijzers gedaan heeft met den kinderbijslag en sprak daarna over de verkiazinigsactia van de vrij zinnigen, dat ondanks- alles de rechter'zij-de de kern onder de kiezers in het land heeft behouden. In de Troonrede had spr. een herinnering aan de viering van onze onafhankelijkheid gemist. Spr. zei verder, dat de antirevolutionaire fractie eischt een wijziging van art. 192 der Grondwet als een herstel van recht en afwijst el'k compromis op onderwijsgebied, dat afwijkt van de rechtsgelijkheid van het openbaar en bijzonder onderwijs. Hij' vroeg n-og, of de regeering op defensie-gebied' denkt te steunen op rechts en op de geheele linkerzijde. De heer Koo-len (E.-K.) verdedigde het finan cieel beleid van het vorig kabinet. Spr. zette uiteen, dat van een financieel wanbeleid geen sprake mag zijn, de tegenwoordige minister mag wel in denzel-fden geest voortgaan, temeer nu de 28 ton van art. 3'09 der Invaliditeitswet tot 7 millioen blijken gestegen'. Als aanbevelenswaardige nieuwe middelen noemde spr. een tabaksbelasting te heffen, niet bij debiet, maar bij veiling en een fiscale en technische herzie ning van het tarief. De heer Troelstra (S. D. A. P.) wees er op, dat bij alle overdrijving der rechterzijde de grief van speculeeren -op kerkelijke hartstochten niet geheel van vrijzinnige zijde kan worden ontkend. Spreker wensohte over vier punten te spreken: lo. wil spr. behandelen dien uitslag en de betedkenis der afge- loopen verkiezingen; 2o. wil hij die toetsen aan de beteekenis, da reden van bestaan en da taak van het kabinet; 3o. ©enige beschouwingen van aanval en verweer ten -best© geven in verband met de parle mentaire crisis; 4e. de positie nagaan dier partijen in het nieuw opgetreden Kabinet ten opzichte van de regeering en d© partijen, die haar het naast -staan. Wat het eerste punt betreft, meende spr. dat de verkiezingen wel degelijk een positieve uitspraak der kiezers hebben gegeven. De vooruitgang van de S. D. A. P. is ten koste van de beidie burgerlijke partijen geschied. De kleurloo-ze middenstof, die als een slinger heen en weer beweegt, heeft een duidlelijken cry noodig en voor zulk een cry heeft de rechterzijde gezorgd. De eerste was het tarief, waarvan men terecht bevreesd is, de politiek dar kleurlooze middenstof is die der gesloten portemonnaie. Uit den cry tegen Eome en voor de Hervormde Kerk zijn geen politieke conclu sies te trekken, maar tot dien cry heeft d'e rechterzij'- d'e zelf aanleiding gegeven. Dr. Kuyper liet zich tegen de verkiezingen dlenigreerend uit over d'e Ned. Hervormde Kerk, terwijl spr. er op wees, hoe door den heer van Wijnbergen en zijn vrienden het sepa ratisme kunstmatig wordt aangekweekt en bevorderd. Spr. ontzegdie hem het recht over achteruitzetting der Katholieken te klagen. Nog stond spr. stil bij' d!e openbare school en wees er op dat het niet waar is, dat ons volk godsdiensti- ger wordt. De godsdienst gaat ondier. Het Neder- landsche volk achteruit» De leuzen van tarief, vrijheid van bedrijf enz. 'heb ben nu bewerkt den overgang der kl'enrlooze midden stof naar de vrijzinnigen en waarschijnlijk naar de vrij-liberalen. Maar dit verklaart nog niet dlat een deel der Christelijke arbeiders overging naar d'e S. D. A. P. De verklaring is echter dieze, dat de coali tie, die niet conservatief genoeg was voor d'e kleur looze middenstof, niet voortvarend en homogeen ge noeg was voor d'e Christelijke arbeiders. Als de coalitie op hetzelfde standpunt blijft staan, zal die Christelijke arbeider niet meer van- haar kun nen verwachten d'an tot dusver verkregen is. Spr. wees er daarna op» dat zich in dien aanwas der soc. dem. stemmen een beginsel demonstreert. Een opgaande beweging als deze voltrekt zich niet in op gaande lijn maar als de golven der zee, met een hoog tepunt en met' dalingen. Tijdelijke verschijnselen van teruggang bewijzen niets tegen d'e groeikansen der .soc. dem. E'-en reden voor de overwinning der soc. dem. zocht spr. behalve in de stijging der militaire uitgaven ook in de concentratie, die niet den noodigen waarborg voor de volvoering van haar program biedt. De vrijz. dem. helbben geen reden de soc. dem. te wantrouwen en de concentratie te verwijten als ze zelf geen fusie met dfe vrij-liberale aandurven. Heden zette spr. zijn rede voort. Gemengd nieuws. UIT NOORDwSCHARIWOUDE. In het lokaal van dien heer D. Bakker werd de eerste offieieele vergadering gehouden van het Be stuur van den Noord'er'-Marktbond. Van die „Een dracht'-' te Oudkarspel was een schrijven ingekomen, dat behalve de heer A. S-wager, voor haar in- het Bondsbestuur zitting zullen namen de heeren O. Winder en O. Eecen. „Sint Maarten" schreef voorloopig nog geen be slissing te nemen omtrent toetreding tot den Noor- der-Marktibond, doch gevraagd werd naar mogelijk heid van persoonlijke toetreding. Door den secr. zal hierop worden geantwoord, dat persoonlijke toe treding niet mogelijk is, doch dat men lid zal kun nen worden van een dar aangesloten vereenigingen. Besloten werdl een paar man ter audiëntie te doen gaan bij dien Min. van Waterstaat! ten einde op spoed aan te dringen van terugzending van stukken be treffende de spoorlijn dorp-station. De heeren J. Kliffen en J. Akkerman werden hiervoor aangewe zen. In de commissie voor de samenstelling der noodige reglementen werd voor 'Oudkarspel aangewezen de heer O. Winder. UIT HEEBrHUGOWAAED. Inplaats' van den heer O. Kooij' Az., die voor zijn functie heeft bedankt, werd tot kerkelijk ontvanger dar Herv. Gem. alhieir benoemd de heer J. Dierdorp, hoofd der openbare school no. 1, alhier. No-g een kleine maand en we zullen onzen hoogst welwillenden, humanen chef Mourik naar el ders zien vertrekken, aangezien hij met ingang van 1 Jan. a.s. in functie zal treden als chef van vervoer, een directe bevordering van chef 4e tot chef 2e klas. Den heer Mourik is Alkmaar tot standplaats aange wezen. Verheugt men zich hier algemeen over deze promotie, niettemin zal men den1 heer Mourik met leedwezen zien vertrekken; zoowel het publiek als het stationspersoneel draagt den beminden, chef een warm hart toe. UIT OUDE-NTEDORP. Gisteravond vergader-die de IJsclub alhier in het lokaal' van den heer A. Mijts ondier voorzitterschap van den heer G. Liefhebher. Tot bestuurslid in de plaats van den heer A. de Wit, die moest aftreden en niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer Jb. Kootjes. Da rekening over het afgeloopen jaar werd goed gekeurd' met eten voordeelig sa-ld'o groot 84.34°. Ontvangen was45.23, uitgegeven 10.88°. Het voordeeli-g saldo- van de vorig© jaren hierbij ge voegd maakt totaal een kas van 296:07°, hiervan is 292.22 geplaatst op- de Rijkspostspaarbank. Met het oog op de flinke kas werd besloten van dezen winter geen contributie te innen. IJs en weder dienende, zal een wedstrijd worden gehouden op schaatsen voor- leden. Tot afgevaardigde naar de alg. vergadering v? den IJ. H. N. werd benoemd dö heer M. Kooijman en tot plaatsvervanger- de heer A. Mijts. Hierna volgde sluiting. UTT HOOKN. Gisteren heeft het gemeentebestuur aanbesteed hiet maken van een gebouw voor de rij'kstuinlbouw- wintersehool met conciërgewoning. Ingeleverd wer den 26 biljetten. Laagste inschrijver W. Veenis, te Assen-delft, voor 39.790. UTT WINKEL. De herdenking van Neerlands onafhankelijkheid heeft hier plaats gehad- op 29 en 30 November en 1 December. Eiken avondf h'adl er een feestelijke bij eenkomst plaats, waar Winkel's Harmonie feestelijke liederen speelde, waar door tabl'eaux-vivant aangrij pende gebeurtenissen uit de dagen der Fransche overheersching werden voorgesteld, benevens de eerste gebeurtenissen tot her-stel van onze onafhan kelijkheid. De heer J. Porte gaf daaibij een histo risch overzicht. Het geheel is uitnemend geslaagd, doch de belang stelling had grooter kunnen zijn. In November geen aangiften gedaan bij den 'burgerlijken -standi. UTT DKIEHUTZEN. Bij het gisteren te Amsterdam' gehouden examen voor vrije- en orde»oefeningen slaagde mej. G. Ver meer, alhier, leerlinge van G. N. L. te Alkmaar. UIT SCIIOORL. In dte plaats van S. Duin is d'oor Kerkvoogden der Hervormde Gemeente alhier tot Koster -aangesteld op 1 Januari 1914 O. DelVer, alhier. UIT KGMO'NTD AAN ZEE. Mej. S. J. Verdoom alhier slaagde gisteren te Amsterdam voor d'e acte vrije- en orde-oefeningen. UIT BERGEN. De dames W. A. A. van der Staay, J. W. M. Veer en J. M. Verduin alhier zijn te Amsterdam voor de acte vrije» en orde-oefeningen geslaagd» DE MOORD OP HET KNAAPJE D'E KLERK. In da Tel. van gisteravond wordt gewag gemaakt van een medadeding eener juffrouw, wonende in d'e Bilderdijkstra-at, d'at op den dag van den moord op den 6-jarigen Hendrik de Klerk iemandl kamers bij haar heeft gehuurd» wiens signalement overeenkomt met dat, hetwelk reeds van verschillende kanten van den moordenaar bekend is. De man» waarvan hier sprake is, zei de, dat hij'Van der Voort heette, vele jaren in Indië te zijn geweest, terwijl hij het laatst gewoond had' te Botterdam bij zijn broer. De man was zeer gejaagd'. Het viel de juffrouw op, d'at hij iets aapachtigs in zijn gezicht had. Ongevraagd zei- de hij, zooeven zijn snor te hebben laten scheren voor de transpiratie. De man zag er zoo vreemd uit, dat zij weinig lust gevoeld©, hem een kamer te ver huren. Zij- liet hem zien, dat de kamer nog schoon gemaakt moest worden, do'ch toen liet hij zich ont vallen': „ik wil wel o-p den grond) sla-pen, als ik maar van de straat ben!" „Maar ik ken u niet," zeidie de kamerverhuurster. „Dat hoeft niet," antwoordde de man. „Hier heeft u een week voorouit." En hij betaalde zeven gulden, waarop d'e juffrouw hem twee kwartjes te ruggaf. De kamerverhuurster zeidie hem toen, dat hij toch dezen avond niet blijven kon. „Mag ik dan om één uur komen, morgenmiddag?" vroeg de man. De juffrouw vond dit goed, waarop de man vertrok. Hij is, hoewel hij 6.50 had betaald, niet meer teruggekomen. De kamer werd de geheele w-eek tot zijn beschikking gehouden, doch dte man kwam niet opdagen. De politie, aan welke de juffrouw destijds hetzelf de heeft medegedeeld, heeft aan haar verklaring geen waarde gehecht. EEN BETOOGING. Ongeveer 300 bakkersgezellen hebben gisteren een betooging gehouden. Zij- bezorgden een brief van de landelijke bakkersfederatie bij de bestuursleden van de patroonsbonden te 's-Gravenkage en hielden een betooging op het Binnenhof, waar de voorzitter hen toesprak. Enkele socialistische Kamerleden wuifden hen toe uit een open raam van het Kamergebouw. DE ZEELIEDENST AfKTNG TE IJMUIDEN. Gisteren zijn drie trawlers naar zee vertrokken. De christelijke zeemansbond -zoo meldt de Rott. heeft met groote meerderheid1 van stemmen beslo ten, weer te gaan varen op de door dia reed'ers ge stelde voorwaarden. D'aar echter de meeste ledlen op andere plaatsen wonen, kunnen slechts 6 trawlers be mand worden. TYPTÜUSl TEI AMSTERDAM. De burgemeester dezer hoofdstad heeft een offiei eele kennisgeving verspreid, waarin hij - -gelet op een mededeeling van den directeur van den gemeen telijken gezondheidsdienst, naar aanleiding van het voorkomen van typhus, tengevolge van het gebruik van schadelijke melk de ingezetenen met aandrang waarschuwt in geen geva-l' gebruik te maken- van rauwe melk. INRICHTING TOIT HET VOORKOMEN VAN HET BESLAAN VAN WINKELRUITEN. Een Engelsche maatschappij vervaardigt een elec- tris-eh aangedreven inrichting ter voorkoming van het aanslaan van winkelruiten bij' ko-ud weer. De vochtige aanslag op ruiten wordt, zo-oals bekend is, veroorzaakt door het verschil in temperatuur tus schen de buitenlucht en d'e lucht in den winkel, waarvan het condeniseeren van water, het gevolg is Het is duidelijk, dat die winkelier er groot belang bij heeft het ondoorzichtig worden der vensters te voor komen. Er is een toestel op een zeer eenvoudig be ginsel, dat toch zeer -goede resultaten oplevert. De inrichting bestaat uit een aantal mondstukken, d'ie aan- het eind'e van een pijp zijn aangebracht en waar door door middel van een ventilator 'n sterke lucht stroom wordt gedreven. Op deze wijze blaast voort durend! een krachtige stroom droge lhicht tegen het glas en hierdoor wordt het aanslaan van vocht ge heel voorkomen. Het toestel kan vanaf iedere elec- trische lichtleiding aangedreven worden, zood'at een bijzondere installatie niet noodig is. Van buiten af is van de geheele inrichting niets anders te zien dan een verzilverd! of gebronsdl ornament, dat niet op valt. Bij- -een proef weid een winkelraam d'oor mid del van een ketel kokendl water zoodanig met vocht beslagen, dat doorkijken geheel onmogelijk was. Na h>et in werking brengen van d'en ventilator werd het venster dadelijk (binnen 40 seconden) volkomen hel der en bij h-et verder laten werken van het toestel bleek, dat een beslaan van het venster onmogelijk KORTE BERICHTEN. De portefeuille met diamanten, die den heer Pinheiro in den trein zou zijn ontstolen, is terugge vonden en thans weer in Amsterdam. In de gisteren gehouden zitting van Prov. Sta ten van No.ord»Holland', waren ingekomen verschil lende adressen om een provinciale melk ver ordening in te voeren, over welke verzoeken Ged. St. advies zullen uitbrengen. De d'ame, die bij d'e Haagsche Techtibank protes teerde, dat ze 's middags terug moest komen, Ls op bevell van dien president d'ooT een rijksveldwachter uit haar woning gehaald. Wegens plaatsgebrek moet het Feuilleton blijven liggen. LEIVERING GEGUND. Den heer G. van Nieuwkuijk is voor 1914 gegund de levering van zool- en overleer aan het Prov. Krankzinnigengesticht „Duin en Bosch" te Cas-tri- cum. BENOEMD. Bij kon. besluit is dte heer S. M. van Nieuwkuijk alhier benoemd tot reserve-tweede-luitenant bij het 10e regiment infanterie. KADASTRALE DIENST NED.-INDIë. Tot adjunct-houtvester hij het kadaster in Ned.- Indië is bestemd de heer G. Jansen alhier. BRAND. Gisteravond half zeven ontstond brand in die berg plaats van kisten van den heer van Gelderen, kisten- koopman, wonen die Spanjaardstraat alhier. De brand, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, werdl door „Burgerplicht" gehluscht met een slang op de waterleiding. De bergplaats met vete kisten, waarin zich tevens een kuip met wasch- goed en een fiets bevond is gebeel uitgebrand. Dte brand is zeer vermoedlelij'k ontstaan doordat de vrouw des huizes eenige oogenblikken te voren door lucifers aan te steken naar een stuk pakpapier had gezocht, waarbij waarschijnlijk een vonk in papier, dat ook in do bergplaats werd geborgen, is geraakt. Do schade wordlt waarschijnlijk niet door verzeke ring gedlekt. DE LAATSTE DAGEN VAN FOMPEJI. In dte Cinema Amerieain, het bioscoop-theater aan de Ged. Nieuweslo-ot, is gisteravond voor 'het eerst vertoond de groote film der firma Abrosio te Turijn, gemaakt naar Bulwers roman „de laatste dagen van Pompeji." De schrijver deed' de stof voor zijnhi-sto- risoh werk op tijdens een reis in Italië en ook deze film is vervaardigd' in het land waar de oranjeappe len bloeien. De intrige is het sterkste gedeelte van dit bioscopisch prachtwerk niet» Maar telkens en telkens weer worcjjt men verrast door de kostbaarheid der aankleeding. Schitterende natuurtafereelen, le vendige antieke straattooneelen, de zeldzame pracht der paleizen uit dte oudheid, die indrukwekkende grootheid ©ener arena van weleer, de schoonheid- der welgevormde vrouwen eru mannen in hun drapeeren- de gewadenhet is alles een lust voor de oogen. Maar wanneer dan de laatste afdeeling komt, eerst

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1