DAALDERS HOFPLEIN 8, Telefoon 363. afrolapparaten. Bouwterrein Overwerkte nieren. Eersto Alkmaarsche PAPIERHANDEL. Nassau-Kwartier. Westorweg, Lindelaan, Lamoraal- straat, Tan der Meystraat, Nassau- plein, Egmonderstraat, Cabeljauw- straat, Nassaulaan. woensdag a december. STADSNIEUWS. BINNENLAND. ADVERT ENT I E n7~ Direct te verkrijgen dej verschillende af metingen van alle soorten PAPIER voor PAKPAPIER aan vellen en rolien en verder alle andere soorten inwikkelpapier. Een mooi St. Nicolaas-Cadeau 55®. 282. Honderd en Vijftiende Jaargang. 1918. TSiiTSiT ARRONDISSEMENTS-REICHTBANK TE AT.KM AAR. Zitting yam Dinsdag 2 December, VERDUISTERING, P. B., arbeider te Helder, was niet verschenen. Hij was tot voor korten tijd als agent in dienst van het Landlbouwkantoor Noordi-Hollandi te Alkmaar. Een drietal landlieden uit Koegras kwamen achtereenvol gens verklaren, dat ze 13 Febr., 25 Juni) en 25 Juli 110.15, 100.30 en 127 aanden agent had'dlen afgedragen voor geleverde kunstmeststoffen, O. J. P. J. A. Hoksbergen te Alkmaar verklaarde dat bekl. het recht had gelden te innen en te quitee- rten. Deze moesten dan zoo spoedig mogelijk worden afgedragen, doch dit is niet geschied. Het. had ge hoord, dat bekl., die vroeger goed oppaste, zijn le venswijze had veranderd! en daardoor waarschijnlijk meer geld had noodig gehad. A. J. Woldendorp, bediende op het landlbouwkan toor ontkende, dat bekl. zooals deze in de instructie had verklaard, hem tweemaal geld had afgedragen. Dit is één» geschied1. Het O. M. zei niet te willen verhelen, dat het bet wijs moeilijk te construeeren is, Z. E. .A. bracht ver schillende punten naar voren en eisehte een maand gevangenisstraf. VERNIELING. De schippersknecht A. B., niet verschenen, zat 19 October in het arrestantenlokaal te Broek op Lan- gendijk, daar hij aangehouden waa wegen# 'het zich schuldig maken*aan diefstal van een roeiboot te Bot terdam. Hij is toen uit het hok gebroken, waartoe hij een deur en een glasruit capo toerde. Eiach we gen# vernieling een maand! gevangenisstraf. HUISVREDEBREUK EK MISHANDELING. A. K., straatmaker te Alkmaar en J. B. en J. S., losse werklieden, ook te Alkmaar, waarvan de laat ste niet verschenen was, hadden zich daarna te ver antwoorden. H. Vink, straatmaker, wonende in dé Over die- straat te Alkmaar, was Zondag 12 October in het middaguur naar 'bed gegaan, om van de vermoeienis sen dier week wat uit te rusten. Om half vijf werd hij uit Morpheus' armen gesleurd! want hij kreeg on verwacht bezoek in zijn huis. De eerste bekl. was in de kamer en wilde er niet uit, de beide andere kwamen later en sloegen Vink. O. Swamembeek, huishoudster bij Vinik, welke Eva's dochter eerst bezwaar had tegen het afleggen van den eed, aangezien de derde bekl., die zich van alles vrijpleit, niet aanwezig was, had gehoord dat de eer ste bekl. herhaaldelijk werd aangemaand het huis te verlaten. Deze maakte hiertoe echter geen aanstal ten, Da beide andere bekl., waarvan de tweede in dienst van Vink, werden in het huis gewenkt door no. 1, doch d'e knecht sloeg zijn baas, zijn dienstbe trekking als die van ruziemaker opvattende. Ook de andere broeder liet het slagen regenen, zooals Vink het uitdrukte. De beklaagden hadden een mes gezien enz. Geheel onschuldig waren ze. Eisch tegen len bekl. 3 d., beide andere 14 dagen gevangeniss traf DIEFSTAL. De Heldersche straatmaker O. L. heeft in de maand October tweemaal diefstal gepleegd', bedragen van ƒ10 en 2 weggenomen uit een laadje in de lin nenkast ten huize van E. Kooy, weduwe J. Kroon, winkelierster te Warmenhuizen, bij wie bekl., die den diefstal bekende, in den kost was geweest. Hij heeft het geld teruggegeven en zei reisgeld noodig te hebben gehad, daar hij zonder werk was en dit in Enschede kon krijgen. Toen db weduwe het munt biljet van 10 vermiste, had ze twee guldens gemerkt en deze verdwenen ook. Ze werden op bekl. gevon den. Hij verklaarde ook toen weer reisgeld noodig te hebben gehad, wat den pres. deed vragen, of hij dit steeds door diefstal moest verkrijgen. Het O. M. meende, dat tegen dezen bekl., die nog niet eerder terechtstond, nog geen gevangenisstraf moest worden geëiseht en vroeg 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. BELEEDÏGING. S. J., tuinman te Hoorn, heeft 20 October den ge meenteveearts T. M. de Leur, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, een man van forsohe gestalte, toe gevoegd: Een groote lantaarn met weinig licht. De heer de Leur verklaarde, dat hij, vroeger een politiebeambte, dia het met bekl. aan stok had, heeft geholpen en sinds dien ia deze kwaad op hem. Bekl. zegt zich niet bewust te zijn de woorden te hebben gebezigd, daar hij onder den invloed was ge weest en met wati pessimistische ideeën had rondga loopen. Eisch IQ boete subs, dagen hechtenis. DIEFSTAL. De schoenmaker J. W- V. te Hoorn is 15 October niet bij zijn leest gebleven. Hij verkocht een hem niet toebehoorenda gele boxer voor 2 aan den met selaar S. Kmijn. De canis was hef eigendom van den boekdrukker E. J. M. Stumpel. Deze verklaarde, dat bekl. vroeger als loopknecht bij hem in dienst is geweest, maar hij1 moest hem ont slaan wegens 'gebleken oneerlijkheid. Dit werd' bekl. even voorgehouden 'tegenover zijn bewering, dat hij den diefstal had gepleegd,' omdat hij werkloos was. Het O. M. vroeg 25 boete subs. 10 dagen hecht. De pres. merkte bekl. o,p, dat hij dit wel' niet zou kunnen betalen. Bekl. zei d'at zijn familie dit waarschijnlijk wel voor hem zou doen, daar het een schande zou zijn voor dé familie, wanneer hij in de gevangenis moest. Da pTes. merkte op dat de gevangenis geen schande is, doch het misdrijf, waarmee bekl. het wel eens scheen te zijn. OPLICHTING. De arbeider P. van der L. te Ehkhuizen wa» me dio October in dienst van den schipper J. Lageveen, aldaar. 15 October haalde hij bij den winkelier Berkhout op eigen naam twee fleschjes bier en 5 et. sigaren en de nog volgende dagen der week kwam hij nog verschillende hoeveelheden spiritualiën ha len met de mededeeling „voor den baggermolen," wat beteekende, dat het op kosten van Lageveen was. Dit was echter onwaar. Lageveen had bekl., die zei jarig te zijn, aan het eind der week een gulden gegeven ter dekking van de onkosten, welke de tractatie meebracht. Zijn pa troon had hem gelukgewenscht met zijn 23en verjaar dag door te zeggen: Ik hoop, dat je de volgende 23 jaar beter oppast dan de jaren die nauw voorbij zijn. G. Buis, vrouw van W. Berkhout en haar zuster A. Buis, zouden bekl. geen drank verkocht hebben, wanneer hij op eigen naam erediet wemchte. Tegen de bekl., die al eens eerder terechtgestaan heeft, werd 3 maanden gevangenisstraf geëiseht. APPèLZAAK. 8. K., kastelein te Helder, is in appèl gekomen van een vonnis van het kantongerecht te Helder, waarbij hij tot 10 subs. 10 dagen hechtenis werd veroor deeld, omdat hij in strijd met de Drankwet gelegen heid tot uitbetaling van arbeidsloonen heeft gege ven in een bovenlokaliteit, welke in gemeenschap stond met de vergunningslokaliteit. De deur was echter met latten en spijkers gesloten, men kon van da straat op da bovenlokaliteit komen en omgekeerd. Het O. M. eisehte bevestiging van het vonnis, ter wijl de gevolmachtigde van bekl., de heer A. Staal man, als zijn meening uiteenzette, dat door da af sluiting der deur met latten en spijkerB dé gemeen schap tussohen de beide lokaliteiten niet bestond. Hij hoopte, dat het vonnis niet zou worden gehand haafd, daar dan bekl., die reeds eerder de wet schond bij zijn poging om de bovenlokaliteit door verhuring productief te maken, de vergunning kwijt zou zijn.' DEI ENKHUIZER AFSLAGEWESTIE. H. L. en O. v. W., viasehers te E'nkbuizen, hebben appèl aangeteekend tegen hef vonnis van den kan tonrechter te Hoorn, waarbij za wegens de békende overtreding tot 4 dagen hechtenis werdén veroor deeld. Het O. M. eisehte, niettegenstaande da des morgens door de rechtbank gewezen vonnissen, weer bevesti ging van het vonnis van den kantonrechter. BADHUIS „HET WITTE: KRUIS." In de week van 24 tot 29 November zijn' in Eet badhuis van het Witte Kruis genomen: 01 kuipba den, 78 regenlbaden Ie klas, 150 regenbadenl 2e klas, te zamen 289 baden. Ingezonden Mededeellngen. Gemengd nieuw®. UIT BERGEN. OYervolg Raadsverslag). De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd hierna met een ontvangst van 518.59% en een uit gaaf van 552.42 goedgekeurd. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1914 werd op een bedrag van 545, aanwijzende een voordeelig saldo van 16.30 met een subsidie van de gemeente van f 250, goedgekeurd. Eveneens da tweede suppletoire begrooting voot den dienst 1913. Aan de Tuinbouwvereeniging werd met algemeene Stemmen een subsidie van 25 toegekend. De heer Veenhuizen, werd aangewezen om namens db gemeente op dit onderwijs toe te zien. Hierna kwam het adres van da vereeniging ter be vordering van het Vreemdelingenverkeer, houdende het verzoek om de subsidie van 100 op 200 te brengen, iaan de ordle. Adressanten wijzen er op, dat verschillende gemeenten in ons land steeds meer doen, om de vreemdtelingen te trekken. Steeds groo- ter offers worden gebracht. Hoewel deze gemeente boven de andere plaatsen vele voordeelen biedt, zijn adressanten overtuigd, dat men er op bedacht moet zijn, steeds nieuwe kringen te interesseeren, om den wassenden stroom gaande te houden. Dit is noodig, om er voor te zorgen, dat d'e toenemende kapitalen, di'a in de bedrijven worden gestoken, voldoende rente blijven afwerpen. Voor de het vorige jaar toege stane subsidie van 100 was de vereeniging dank baar, doch niet voldaan. Nog wezen adressanten er op, dat de vereeniging zich ook wel bewust is, ook zelve wat te moeten doen, waarom in de laatst ge houden algemeene vergadering hef besluit genomen werd, de contributie met 1 te verhoogen. Het ver zoek ging van een afschrift van d'e rekening van het afgeloopen jaar vergezeld. De ontvangsten bedroegen 613.28, de uitgaven 560.92. De voorzitter wees er op, dat reclame-maken noo dig is en is overtuigd, dat het 'bedrag, waarover de vereeniging beschikt, niet te groot is. De heer Maschmeijer merkte op, dat de vereeni ging niet doet, wat noodig is. Het lag z. i. op haar weg* om de dienstregeling voor de tram vroegtijdig in te zien en daarover, als het noodig is, opmerkin gen bij dén Minister te maken. Zoo treurig, als de dienstregeling dezen winter ia, was hef nog nooit. Deze zaken raken ten zeerste die belangen van Ber gen en de behartiging van die belangen behoeft niets te kosten. De voorzitter wees er op, dat het zeer moeilijk is, om invloed op den treinenloop uit te oefenen. Zelfs degene, die een contract met dé H. IJ. S. M. sluit, heeft niets in te brengen. Heel veel dingen stuiten af, omdat de H. IJ. S. M. in den winter het bedrijf doet met 2 locomotieven. Het gaat in den zomer be ter, omdat er dhn 3 locomotieven gebruikt worden. Spreker hoopte dan ook, dat het goederenvervoer zoo toeneemt, dat 3 locomotieven in gebruik worden ge nomen. De heer Baltus: Toen ik het vorige jaar de alge meene vergadering van het Vreemdelingenverkeer bijwoonde, wees ik het bestuur op den vuilen toe stand' biji de halte Oostdorp. Ook daar deed men evenwel niets aan. Dergelijke dingen in het reine te brengen, vond spr. ook in het belang van het vreem delingenverkeer. De voorzitter vreesde, dat men tegen) dergelijke afschuwelijke gewoonten van ons volk niet veel zal kunnen uitrichten. De heer Baltus achtte daar afsluiting, evenals te Koedijk, gewenscht. De heer Veenhuizen was overtuigd, d'at de veree niging wel geld noodiig heeft Toch lijkt het spr. niet den goeden weg, om dé contributie te verhoo gen. 't Komt spreker billijk voor, dat de pension en hotelhouders maar wat dieper in de portemonnaie grijpen. De verhooging van contributie kan voor vele leden wel eens aanleiding zijn, om te bedanken. De voorzitter zou hef wel! wensehelijk vinden om categorieën te hebben, 'f Is echter moeilijk, om dit gedaan te krijgen en wanneer men d'it facultatief stelt dan loopt dit ook óp niets uit. De heer Baltus is ook overtuigd, dat contributié- verhooging niet de juiste weg is. Spreker vreest dat velen zich zullen laten royeeren. De voorzitter stelde voor, nog geen besluit te ne men; men zou da verhooging kunnen geven, onder voorwaarde, dat er geen leden afgaan. De heer Veenhuizen was er voor, dat dé Raad, al vorens de verhooging te geven, eerst een lijst krijgt, om te kijken, hoeveel' de belanghebbenden betalen. Hiertoe wordt besloten. Be*loten werd veerschillende verbeteringen in de Karei de Grootelaan aan te brengen. Daar er voor buitengewoon onderhoud! 3000 aan wegen was besteed, welke over was van die 21.000, indertijd geleend voor dien Bergerweg, stelden B. en W. voor, voor deze buitengewone uitgaven een lee ning aan te gaan. Dit voorstel' werd aangenomen evenals dat van den voorzitter, om aan Jan Eijn, werkzaam ter secretarie, een kwartaalloon van 30 te betalen, werd goedgekeurd. De nachtwacht, die gedurende 26 weken een loon genoot van 5 pier week, had verzocht, dit loon te brengen op 80 per maand. De voorzitter wees er op, dat Witte nauwkeurig zijn plicht doet en stelde namens B. en W. voor dit verzoek in te willigen. Dit voorstel werd eveneens aangenomen. De begroeting voor het electriciteitsbedrij'f Voor 1914 werd vastgesteld. De voorzitter wees er op, dat het geld opmakte, terwijl er nog zeer veel aanvragen waren, o. a. naar de steenfabriek en naar de boterfabriek. Ook is er een aanvraag voor de renbaan van dén heer Kloots. De adviseur, da heer Nagtglas Versteeg, stelde voor, hiervoor 25 pet. van dé aaniegkosten als stroom gebruik te laten garandieeren. De heer Kl'oots zou dan echter een atroomgebruik van 200 moeten ga randeeren. Spreker had uitgerekend, wanneer de hr. Kloots een gebruik van 128 garandeert, dan heeft de gemeente geen risico en kan het later voor dé ge meente beter worden. Besloten werd, deze kwestie nog eens met dien ad viseur te bespreken. Van de bewoners van de Breelaan was het verzoek ingekomen, om ten spoedigste tot rioleering over te gaan, aangezien de uitstekende naain van Bergen door den onhoudbaren toestand, welke 's zomers door het gemis aan rioieering bestaat, een knak zou krij gen. Adressanten zagen gaarne, dat zoo mogelijk deze verbetering nog in 1913 tot stand kwam. Een dergelijk adlres was ingekomen van eenige vreemdelingen, die dézen zomer in déz© gemeente verbleven. De voorzitter zeide, dat dit punt reeds een jaar of 3 in overweging is. De heer Zuurendonck heeft daarvoor indertijd al dé Breélaan gewaterpast. Was men oorspronkelijk van plan, omi door de School straat naar de Meer te gaan, thans achtten B. en W. het beter, om de rioieering door de Dorpsstraat te leggen, daar de rioieering hierdoor beter tot zijn recht komt. B. en W. stelden voor, om hierover een deskundige op rioleexingsgabied to raadplegen, n.l. den heer Van Hasselt, den vxoegeren directeur van .Publieke Werken te Amsterdam. Een nieuwe kaart met het ontwerp werd den Raad getoond. Het wegenplan van de heeren H. Siebert Ooster en jonkheer Barnaart kwam hierbij1 ter spra ke. Do voorzitter deelde mede, dat de aanvragers hadden goedgevonden, om den weg op een breedlte van 10 Ml. te projecteeren en hem tevens te laten doorloopen. Dit plan werd thans goedgekeurd. Nog werd d'e wenscheTijtkhead besproken, om alvorens dten weg in onderhoud over te nemen, voor de gemeente een som te vragen, om uit de rente de polderlasten te betalen. De heer Baltus wees er op, dat de heer Str'oomer tegenover het Pensionaat bezig is, een doorloopen den weg te maken; spreker vond dit ongewenscht. De heer Veenhuijsen, was van dezelfde meening. Het doortrekken van dezen weg naar den Kruisweg werd wensehelijk gevonden. Hiertoe werd besloten. Dit besluit zal' ter visie worden gelegd, om later te worden vastgesteld. Ook werd een weg geprojecteerd op het terrein, d'at de R..O. kerk voor begraafplaats wilde bestemmen. Bepaald werd, dat de door den heer Stroomer te maken weg 10 M. breed moet zijn. De beharding mag met grint of met straatklinkers geschieden. Bij het beschouwen van d'e kaart was men alge meen van oordeél, dat doortrekking van de Scher- mersloot zeer wensehelijk was. De Voorzitter steldé voor, om een leening aan te gaan van 20.000, waarvan 17000 voor de rioiee ring, welke op een later te bepalen wijze besteed zal worden. Spreker wees den Raad er op, dat de ge meentetoestand niet zoo slecht is. Wel heeft men een totale sehul'd van 185.560 met een rente van 7822.40, maar daar tegenover staat een jaariijkscbe opbrengst van 7570 en een bezit van 152.900, zoo- dat er een schuld is van 32.000, waarvoor geen be zit is aan te wijzen. De aflossing van 2'540 moet men dus uit belastinggelden vinden. De heer Maschmeijer wees er op, dat dit zelfs niet geheel het geval is, daar dte gemeente nog een inko men heeft van 600 voor grasverpachtingen. Dg Voorzitter zeide, dat het B. en W. dius wel ge motiveerd voorkomt, de leening aan ta gaan. Na uitvoerige discussie werd hiertoe besloten. De heer Veenhuijsen verzocht den Voorzitter om voortaan niet zoo lang met de vergadering te wach ten. De agenda was z. i. thans te overladen. De heer Baltus was van hetzelfde gevoelen. Na uitvoerige bespréking werd de begrooting voor 1914 vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 50.962,83. De post „-onvoorziene/" was 661.36. De ontvangsten van het electrische bedrijf waren geraamd op 7.464.20. Deze begrooting was door B. en W. sluitende gemaakt door de opcenten op het personeel met 20 te verhoogen. De aanbieding van ld© Min, om voor een jaiar, 'ten dienste van de gemeente, voor het ophalen van het vuilnis voor een vergoeding van 500 een paard! be schikbaar te stellen, werd aangenomen. Aan den oudén Kleverlaan, die 40 jaren de ge meente ais lantaarnopsteker diende en thans 74 jaar is, werd een pensioen van 100 verleend). Het verzoek, om die weduwe van den ontvanger een pensioen van 100 te geven, werd uitvoerig be sproken. Ten slotte staakten de stemmen, zood'at hierover in een volgende vergadering opnieuw ge stemd moet worden. De subsidie voor het fanfarecorps werd van 250 op 300 gebracht. Die voor de Ambachtsschool en Huishoudschool bleef 75 en 50. Dte Voorzitter wees er op, dat de 2000, die men uit de verhooging van de opcenten kan halen, wel noodig zijn. Verhooging van den Hbofd'elijken Om slag achtte spreker minder gewenscht. De heer Veenhuijsen wees er op, dat er indertijd reeds over gesproken is, om da heffing van den Hoofdelijken Omslag te herzien. Deze is feitelijk nog niet in het reine. Er zijn nog verscheidene per sonen, die er op moeten voorkomen, doch er niet op staan. Ook zijn er verscheidene, die er te laag op voorkomen, terwijl da lagere inkomens veel te zwaar belast zijn. De heer Baltus was ook van meening, dat huis houdens, waarin door den arbeid van volwassen kin deren zeer veel inkomt, ook wat moeten bijdragen. De heer Oldénburg wildé hiervoor dte jongelui aanslaan. De Voorzitter stemde toe, d'at dé aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, groot 300, te laag is. De heer Veenhuijsen was steeds een tegenstander van verhooging van het personeel geweest. Als er geld noodig is, wildé spreker het van den hoofdelij ken Omslag halen- Door verhooging van het personeel1 haalt men het te veel van de neringdoenden en spreker wilde liever de menschen mat het meeste inkomen ook het meeste laten betalen. De heer Baltus was het hiermede eens, maar vrees de er voor, dat een hooge Hoofdelijke Omslag de vreemdelingen te veel zal afschrikken. Een hoogor Personeel vinden die lui niet te erg. Daaraan toch zijn ze meer gewoon. De heer Maschmeijer merkte op, dat het Personeel gemakkelijker geïnd kan worden. Bovendien- profi- teeren de zakenmenschen ook het meest van de uit gaven der gemeente, waardoor de helastingverhoo- ging noodig is. De Voorzitter bleef aandringen op verhooging van het personeel. Na eenige verdere discussie stelde dé heer Swaan voor, om een besluit te nemen. Hierna werd de verordening vastgesteld, waarbij men verplicht word't, binnen 24 uur ter kennis van het gemeentebestuur te brengen, welke vreemdelin gen in den tijd van 15 Mei tot 1 October tegen beta ling huisvesting genieten. De verordening voor den Burgerlijken Stand werd mede gewijzigd. Een schrijven van dén Schoolopziener, om de cur sus voor de hoofdacte te Alkmaar te subsidieeren, werd voor kennisgeving aangenomen. In verband met den bouw van een villa te Oost dorp, onder architect De Zazel werd dé verordening op het bouwen en sloopen van woningen' in dezen zin gewijzigd, dat B. en W. het bouwen met een rie ten d'ak mogen toestaan. Goedgevonden werd, om dé wegen van de 'Bouw maatschappij Bergen-Binnen, de door dé Maatschap pij gedachte namen te geven. Het verzoek van de bewoners aan den Ouden Prinsweg, om verbetering te brengen in dé straat verlichting aldaar, werd in handen gesteld van da commissie van bijstand. Zoo ook het verzoek van den heer P. Brouwer, dia verzocht om in een door hem te bouwen villa aan da Prinsesselaan, stroom ta leveren op deizelfdé condi ties als op andere plaatsen. Eenige reclames over den Hoofdelijken 'Omslag zullen in een volgende vergadering behandeld) wor den. Op een vraag van dén heer Maschmeijer déeldé de Voorzitter mede, d'at een straatlantaarn de gemeente op 12 per jaar komt. De heer Maschmeijer ver klaarde hierop, gaarne een lantaarn te hebben aan de paal tegenover zijn tuin. Spreker wil daarvoor de kosten wel persoonlijk betalen. De Voorzitter had hiertegen geen bezwaar. De heer Baltus wees er op, d'at die muziektent van dé gemeente nog altijd niet op gemeentegrond staat. De Voorzitter zeide toe, hiervoor een regeling te zullen treffen. Da heer Oldenburg verzocht, om spoedig met de werkzaamheden aan dé Karei de Groote-Laan te be ginnen, waarna dte vergadering, die onafgebroken van 10 uur tot 4 uur duurde, werd gesloten. Ingezoudeu Hedeiltwilliigen. Dagelijks worden door een gezond mensch om streeks 30—40 gram urinestof en 1 gram urinezuur afgescheiden en deze hoeveelheid is voldoende om tot een noodlottig einde te leidén, wanneer zij in het li chaam achterblijft. Alleen uw nieren kunnen u redden, want zij alleen diragen zorg voor het filtree- ren van het bloed. \V anneer de nieren echter overwerkt zijn, hl'ijft een gedeelte der schadelijke' stoffen in het bloed achter en dientengevolge gevoelt gij u vermoeid en dof, gij begint last te krijgen van rugpijn, hoofdlijn, stijfheid in dé spieren en gewrichten, duizeligheid, bezinksel in het water, waterzuchtige zwellingen in de enkels of rond de oogen. Misschien moet gij 'dés nachts diikwijls opstaan, èf dé urineloozing geschiedt moei lijk en pijnlijk. anneer de bovenstaande verschijnselen verwaar loosd worden, kunnen gevaartij'ke en ongeneeslijke ziekten der nieren en blaas zich ongestoord verder ontwikkelen1 en plotseling, zonder waarschuwing, op treden. Geneest uw nieren terwijl het tijdi is, leeft zoo rustig mogelijk, vermijdt buitensporigheden van welken aard dan ook, houdt u aen een eenvoudig di eet, en zet een kuur' met Foster's Rugpijn Nieren Pillen door, totdat iedér spoor van uw kwaal verdwe nen is. Dit geneesmiddel herstelt de goedé werking der nieren en blaas, het verdrijft het urinezuur, de oorzaak van lendenjicht, rheumatiek, niersteen, enz., en het voert het overtollig© water af, waardoor dé oorzaak van waterzucht enz. wordt weggenomen. S Ijl Te Alkmaar verkrijgb. bjj de hh. Nierop on Slothouber, Langestr 8S. Toezending geschiedt fr. na ontv' jIXkl'ÖMLHL V' Postw*8Sel f 1.75 voor één, of 70.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn NierenPillen, weigert elke doos, die niet voorzien van nevenstaand handelsmerk. IN HET T© bevragen by A. G. DM BOESTEBD Nassanplein 41, Tel. 568. is een echte PATHÉFOON, werkt zonder naalden; gehoorzaal voorradigprijscouranten op aanvraag. Een pracht van een Handnaaimachine, door en door gegarandeerd, voor f 15, met afaluitkast en alle apparaten. Rijwielen, Lampen, Bellen, Broekkappen enz. aan den Alkmaarschen Naaimachinehandel Zaadmarkt 66, Alkmaar. Tel. 236. Kinderen Handnaaimachines "anaf f 5.niet één draad maar 2 draads machines.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5