DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN im Ig. 284 Honderd en yflMend© jaargang. VRIJDAG 5 DECEMBER EEUILLETO S. De Ziel van Margaret Rand® Binnenland Leze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het gehede Riffe fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij- groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Sfaauat «ra L. L MEAD®. 87) S December. Zal de Decembenstorm Tan 1013 in Duitseh- land brengen, hetgeen die Novemberstorm van vijf jaar geleden beeft aangekondigd? Men herinnert zich waarschijnlijk hoe in d)e sombe re Novemberdagen van 1906, toen die interpellaties over het opzienbarend Daily Telegraph-interview van dien Keizer op de agenda van den Rijksdag ston den, de Keizer zelf ter jacht was in Donaueschingen. En thans, nu bijna ieder zich afvraagt, hoe het toch mogelijk is, dat de regeerinlg van een groot, be schaafd, bloeiend rijk, een wig gaat dlrijven in het volk, zich van de bevolking vervreemdt door schei ding te maken tiusschen diegenen, die met een uni form aan en da anderen, die in een werkjas voor het vaderland! leven, thans vertoeft de Keizer andermaal in Donaueschingen, buiten de sfeer van de eigen- lijke regeering, blootgesteld' aan intieme invloeden van raadgevers, dia geen verantwoording dragen. Daar gindler hebben hooge militairen als de minister van oorlog v. Ealkenbayn en de commandeerende ge neraal Deimling dien Keizer overtuigd, dat het aan zien van het leger boven alles moet gaan, dat dit aanzien het hoogste recht in het rijk moet zijn. En de verantwoordelijke rijkskanselier, da stadhouder van Straatsburg zij worden eerst geraadpleegd als bet keizerlijk woord, bet noodlottige keizerlijk woord, bij monde van den minister Van oorlog reeds gespro ken is. Onverantwoordelijke raadgevers en dan een heerscber met een .temperament als Wilhelm Hl Toen het persoonlijk bestuur van den Keizer in 1908 te sterk op den voorgrond trad, kreeg de Rijks kanselier von Bliloiw de toezegging van zijn heer en meester, dat deiza voortaan zijn voornaamste taak zou zien in een vaste politiek onder handhaving van de grondwettige verantwoordelijkheid). Da tempera mentvolle redevoeringen zijn van dien tijd zeldzamer, de hofberichten korter geworden. Maar de waariijk oonstitutioneele aera is niet gekomen. En de rijks kanselier van thans laat zich in Donaueschingen de politiek voorschrijven en gaat eerst naar dia nood lottige plek als het onheil reeds is toegebracht. Terwijl hij gisteravond naar den Keizer reisde heeft de Rijksdag een motie van wantrouwen tegen hem met zoo'n verpletterende meerderheid aangeno men als nog nimmer is voorgekomen! 293 voor, 64 tegen, 4 onthoudingen. De motie zelf deert dien Rijkskanselier niet. De verpletterende meerderheid kan zijn positie niet aantasten. Maar zij kan hem wellicht helpen bij: de beantwoording van de vraag of hij da verantwoordelijkheid voor het regeer ingsstel- sei nog langer kan dragen, het xegeeringsstelsel, dat feitelijk niets anders is dan het brute sabelabsolutis- me. Meer dan ooit dreigt thans het Duitsche volk gevaar en daarom is het tenslotte toch weinig betea- kenendl voorval te Zabero geworden tot een gebeur tenis, die in de haele beschaafde wereld de gemoede- (Nadrak verbodan). Haar kamenier Clair wachtte op haar. Zooals men weet was Clair in het bezit van een geheim en zij wilde daarvan zooveel mogelijk profijt trekken. Had zij niet gezien, dat Margaret twee portretten uit het album van mevrouw Mansfield nam en die verbrand de? Was zij niet getuige geweest van die korte, maar veelzeggende scène? Clair had1 iets over zich, dat Margaret tegelijk aantrok en afstiet. Haar be kwaamheid was aan geen twijfel onderhevig. Zij' was een eerste-klasse kamenier, zij bezat talent, smaak, en vond het met haar kunstzin een genot om zulk een mooie vrouw als Margaret te kleeden. Maar Clair dacht altijd het eerst aan zichzelf en zij had een verloofde tegen wien zij. over het feit, dat zij haar rijke meesteres in haar macht had, had gezin speeld. Mortimer, Clair's verloofde, had niet veel overredingskracht noodig om haar te bewegen hem te vertellen wat er werkelijk was gebeurd. Zij! ver' diepten zich in gissingen, maar konden voor 'i oogenblik geen. Verklaring vinden voor Margaret's handelwijze ten opzichte van die portretten. Toen het jonge paar uit Zwitserland terugkwam, hadden zij1 een avond in de stad doorgebracht en Clair had bij- dia gelegenheid een samenkomst met Mortimer, die haar haar gedragslijn voorschreef. Je ontdekking 'kan waardeloos zijn, maar ook heel veel waarde hebben, verklaarde de sluwe man. En nu moet jij zien uit te vinden, wat diie waard is. Hoe moet ik dat aanleggen? vroeg Clair. Vraag om een aanmerkelijke verhooging van loon. Als zij dat weigert, dan moet je haar te ken nen geven, dat ja iets omtrent haar weet, dat zij zeker niet gaarne bekend! wil hebben. Breng haar ren bezighoudt. Het is dan ook hoogstwaarschijn lijk, dat de Rijksdag het niet bij de motie van afkeu ring zal laten, als er thans niet te Donaueschingen een beslissing valt, die in overeenstemming mag wor den geacht met de diepgevoelde volksovertuiging. Zij kan de begroeting van oorlog verwerpen, zij kan weigeren het salaris van den rijkskanselier toe te staan. Het lijkt haast niet mogelijk, dat de Rijksdag vrede zou nemen met een oplossing, die hierop neer komt, dat graaf Wedel! niet langer stadhouder van het Jtüjksland en generaal von Deimling niet langer hoofd van het militair© bestuur blijft. Doet het dit, dan kan men hem met Dante verwijten, diat wat in November gesponnen werdi, in December weer werd uitgerafeld. Maar blijft da Rijksdag op zijn ötuk staan, dan is het mogelijk dat tot stand) Ikomt in De cember, hetgeen in .November reeds werd aangekon digd. Tot heil ongetiw'ijfëld van het Duitsche volk en tot eendracht van het rijk. TWEEDEI ,K A MEK. In de gisteren gehouden zitting zetteda heer d e Meester t(,U. E.)j zijn algemeen© besciiouwingan over de staatsbegrooting voort. Hij verdedigde de verkiezmgsacti© der vrijzinnigen en 'die verhouding tot de sociaal-democraten, fapr. geloofde niet, dat het doei der rechterzijde niet was vernietiging v.an de openbare schooi. Hiji wfees er' op, dat de liberalen met gestreden hebben tegen het paedagogisch in zicht van de voorstanders der bijzondere school, doch dat zij alleen beter toezicht hebben geëieciit, nu de staat subsidieert. Hij sprak over de houding van de sociaal-democra ten tegenover O© vrijzinnigen en de wijze waarop cie crisis ia opgelost, fci.pr. deelde mede, dat de weige ring van da socialisten om deal, uit te maken van net ministerie de liberalen zeer heeft teleurgesteld. Waarom heeft de heer Troel»tra aan 'die Koningin de vorming van een gemengd kabinet aanbevolen, in dien hij steeds een vrijzinnig extr,a-parlementair ka binet heeft gewenscht, van welks komst hij bovendien zoo zeker was. fcjpr. besprak daarna o.m. den aard van het kabinet en zijn program-teischen en gaf het onderscheid aan tusschea de vrijzinnige en de socialistische politiek. Ten aanzien van de evenredige vertegenwoordiging uitte spr, het vertrouwen, dat da regeering niet op het rapport der staatscommissie zal wachten met haar grondwetsherziening, indien dat rapport niet binnen eenige maanden verschijnt. Spr. achtte evenmin al» het algemeen kiesrecht het staatspensioen een socialistische eisch. Hij vroeg of de regeering met de staatscommissie voor het on derwijs beoogt een onderzoek van het geh'eele ond'er- wijs-vraagatuk, en of de regeering eventueele voor stellen van de commissie in wetten zal belichamen. De heer De Geer (C.-H.) uitte als zijn mee ning, dat het ministerie de kenmerken draagt van een gewoon parlementair kabinet. Spr. waarschuwde tegen een al te sterke verhoo ging van het successierecht in de reehtelijn en zei, dat de beoordealing van de Grondwetsherziening ten aanzien van het kiesrecht niet afhankelijk moet zijn van een wijziging van art. 192. aan 't verstand, dat je stilzwijgen kan verkregen wor den voor het meerdere loon, dat je vraagt. Mijn meesteres is een dappere dame, zei de ka menier. Het is best mogelijk, dat zij mij niet meer loon wil geven en niets geeft om mijn bedreigingen. In dat geval, zed! de man, moet je in overwe ging nemen of het ook raadzaam is om naar de an dere partij over te loopen. De andere partij Wat bedoel je? Je zei dat de portretten uit het album1 van me vrouw Mansfield waren genomen? Olair knikte. Dan is mevrouw Mansfield de andere partij. Dé kamenier dacht een oogenblik na en zei toen bedaard: Neen, ik geloof dat juffrouw Charlotte de an dere partij is. De beide geliefden spraken nog over bet een en ander en namen toen afscheid van elkaar, maar Clair vergat niet, wat Mortimer had gezegd en wachtte slechts haar tojldl af om het in praktijk te brengen. Het kwam haar voor, dat het juiste oogenblik daar toe was aangebroken, toen ziji mevrouw Rand) hielp bij het aantrekken van een van haar mooiste Parijzer toiletten, of, zooals Clair ze noemde, scheppingen. Mag ik een woord met u spreken, mevrouw, vroeg ziji op haar zachten, eerbiedigen toon. Zeker, Clair, zeil Margaret, die haar juist aan keek en er zich over verwonderde, waarom zij deze handige, knappe kamenier niet mocht lijden. U geeft ma zestig pond in 't jaar, mevrouw. Ja, zei Margaret op ietwat stroeven toon. Ik ben arm, mevrouw Rand. Mijn opleiding te Parijs heeft me veel geld gekost. Je plukt nu de vruchten van die opleiding, zei mevrouw Rand. Ondanks haar zelf werd baar toon steeds stroever. Zij wist als bij' intuitie, dat er iets onaangenaams op banden wa& Je hebt me de verkeerde ceintuur ge geven, Clair, zei zij. 'k Yraag wei excuus, madam. Maar om nu rechtuit te spreken, mevr., ik wilde u vragen mijn Toch meende spr., dat het ondier bekwame leiding mogelijk zal zijn een formule voor het onderwijs in de Grondwet op te nemen. Tot een oplossing kan een staatscommissie z. i. veted bijdiagen. De beer Duymaer van Twist (A.-R.) be sprak de homogeniteit van de concentra,tie-par tijen. Spreker kritiseerde de verkiezingspraktijken d!er vrijzinnigen in Zwolle, Ridderkerk en Steenwijk, om te conclu-deerien dat van een liberale triumph geen sprake is geweest. Spr. wees er daarna op wat in verband met de ver kiezingsbeloften zal komen van verzorging voor den ouden dag en verbetering der onderwijzerssalarisseai. Het regeeringsprogram zal' voor vellen een teleur stelling zijn. De heer T' ij' d e m a n (V. L.); zeidle, dat bij de vrijzinnigen een opleving van bet godsdienstig leven is waar te nemen ials nooit te voren. Hun oppositie is niet gericht tegteni het religieuse, maar tegen het clerical©. Spr. ging da verschillende oorzaken van den val der vorige regeering na. De beschouwingen van den heer Troelstra over de stemmenverplaatsing achtte spreker over het geheel wel juist. Maar niet de vrij-liberalen hebben gepro fiteerd van de stemmen der klaurlooze middenstof, doch de concentratie, en daarom is aan den toevalli- gen aanwas dar vrij-liberale zetels niet die beteekenis te hechten, welke sommigen er aan 'gehecht hebben. S;pr. weerlegde 'de grieven door rechts tegen de gevoerde verkiezimgsaetie geuit en noemde het con centratieprogram een eigen program. Het verwijt van isipeculeeren op kerkelijke hartstoch ten bad spr. ten hoogste verbaasd. Hij behandelde de rol, welke de belangen der Herv. Keirk bij de vw.ier- zingen beeft gespeeld. Spreker resumeerde dat de verkiezingsstrijd scherper is gestreden, omdat die onvrij heidlievende politiek der kerkelijken daartoe aanleiding bad) gege ven, maar dat die strijd van den kant der vrijzinni gen den toets der critiek in alle opzichten kan door staan. Daarna behandelde spr. de oplossing der crisis en besprak da ongemotiveerde weigering der portefeuil les door de soc.-dem. Heden zette bij zijn rede voort. Gemengd nieuws. DE MOORD IN DE DIAMANTSLIJPERIJ. Een treffende bijzonderheid! is nog bekend! gewor den in verband met den moord op den heer De Ruij- ter, schrijft bet N. v. d. D. Er was in de diamant slijperij „De Overtoom" al eens over gesproken, dat 't met bet o'og op mogel'ijken diefstal' wel wat ge vaarlijk was, -diat de beer de Ruijter soms geheel al leen in zijn kantoortje vertoefde. Men was daarom op bet denkbeeld gekomen om dat kantoortje door een electrische schel in verbinding ta brengen met bet naastgelegen café van den beer S'mit. Met bet aanleggen daarvan was juist begonnen. De schel was echter nog niet gereed', toen die vreeseljke daad plaats had)! Gisteren werd bet stoffelijk overschot van den ver slagen© op bet St. Barbararkerkbof ter aarde besteld. De beer Eweg, directeur' idler slijperij' en nog iemand voerden bet woord. Een -groot dteel van bet publiek gedroeg zich allesbehalve waardig. Het drong uit pure zucht naar sensatie zóó op, dat dJe ordebewaar ders meermalen handelend moesten optreden, en bet familielid, dat dankte voor de bewezen eer, zich ge noodzaakt zag nadrukkelijk te verzoeken, uit achting loon te verboogen. Ik weet wat een kamenier gewoonlijk verdient, zei Margaret. Je krijgt juist zooveel als je waard bent. De donkere oogen van bet meisje schoten vuur. Ik ben meer waard dan ik bij u verdien, me vrouw Rand, zed zij. Haar toon klonk gedempt en scheen meer te zeggen. Ik zon willen, diat u mij tachtig p'ond in 't jaar gaf. Margaret zat een oogenblik volkomen stiL Zij was nu overtuigd', dat baar kamenier meende, dat zij baar in baar macht bad. Zij bad baar de portretten zien verbranden. Als zij toegaf zou zij verloren zijn. Het spijt me, zei zij na dlezen gedachtengang, maar als je denkt, dat je tachtig pond in 't jaar kunt verdienen dan moet je been gaan en die bij een an der zien te krijgen. Ik ben niet van plan mijn ka menier meer te geven, dan de som, die je nu ont vangt. Margaret's stem was kalm. Zij voelde baar hart bonzen maar geen teeken van emotie was op baar gezicht merkbaar noch in haar manier van spreken. Zou baar kostbaar geheim dan toch waardeloos zijn, dacht Clair. Ais bet niet om Mortimer was en wat biji gezegd had, dan zou ziji dadelijk van baar verzoek hebben afgezien. U is altijd) goed voor mij' geweest, zei zij lang zaam. Hier is bet niet alleen bet loon, maar ook bet aangenaam tehuis, die uitstekende behandeling. Ook is bet een genoegen - u moet bef me vergeven om biji zulk een mooie dame als u is in dienst te zijn. Ik zou er niet aan denken u te verlaten als ik niet verloofd was en als mijn aanstaande maar wat meer verdiende. Ik wil nu gaarne zooveel mogelijk voor hem en ons toekomstig huishouden sparen. Ik wist niet, d'at je aan trouwen dacht, Clair; dan zul je me toch in elk geval spoedig verlaten? Neen, mevrouw, wij kunnen in de eerste paar jaren nog niet aan trouwen denken. Natuurlijk, als u mij geen verbooging van loon kan toestaan, dian moet ik er mij' bij neerleggen. Misschien vindt u bet goed, dat ik bij' u blijf, totdat ik een andere voordee voor den overledene kalm en rustig te zijn, en den familieleden gelegenheid! te geven zich naar die rijtui gen te begeven. UIT' EGMOND AAN ZEtE. Woensdag vergaderden te Eigmondl aan Zee de ouders der kindleren, di'e in Alkmaar een der lagere scholen bezoeken, om te protesteeren tegen die jiaar- lijksehe extr a-beffing van f 18. Allen waren bet erover eens, dat de -gemeente Eg- mond -aan Zee voor voldoend Lager onderwijs te zor gen beeft en dus- deze éxtra-heffing niet ten laste der ouders moest brengen. Ook van die gemeente Alkmaar vonden de aanwe zigen bet -onverklaarbaar, dat ze bet aan de kleine burgers uit da omgeving vrijwel onmogelijk maakt, bun kinderen aldlaar naar de lagere school te zenden, terwijl toch Alkmaar een -stad is, welker bloei nage noeg geheel afhankelijk is van die omliggend© ge meenten. Een voorstel van de bijeenroepers der vergadering om aan bet gemeente-bestuur v-an Egmond aan Z'ee teruggave der gestorte gelden ,en intrekking van bet betreffende raadsbesluit van 1911 te verzoeken kon geen meerderheid verwerven. Zonder uitzondering was iedhr van oordeel, dat, gezien de toenemende drang naar beter lager ondier- wijs in de gemeente, met kracht en MLem moet worden aangestuurd! op bet stichten van een school' voor uit gebreid lager onderwijs, aansluitende -op Ambachts school, H. B. S., Gymnasium, Normaalschool en Handels- en Industrieschool. Het was aan de -aanwezigen bekend, dat een groot aantal ouders -bereid waren een beduidend schoolgeld ta betalen, indien ze bun kinderen, afgezien van de kosten van schoolgeld, extra-toelage, tram-abonne ment en middagvertering, niet meer den geheelen dlag aan zïcbzelven wisten -overgelaten. Een commissie van dlrie personen is beno'emd om nadere informaties in te winnen en een goed1 gedocu menteerd plan voor te leggen aan een oudiers-verga dering, die binnen niet te langen tijd belegd zal wor den. Vervorming van de bestaande lagere school' kwam ter sprake. W-aar echter bet onvoldoende van het aldaar gege ven onderwijs geenszins aan personen doch aan toe standen is te wijten 'en wel in ,d© eerste -plaats aan de zeer uiteenloopendie onde-rwij seiscben van ver schillende lagen der bevolking, beschouwde de ver gadering deze hervorming als iets, dat enkel teleur stelling zal geven. Enkele a-anwezigen schatten bet aantal leerlingen van de te stichten U. L. O. School op vijftig zestig, do-ch anderen die volgens bun zeggen dagelijks met de bevolking in aanraking komen, wilden die -schat ting op ten minste honderd) gebracht zien. De vraag, -of bet gemeentebestuur bereid zou zijn offers te brengen voor het onmisbare uitgebreidl la ger onderwijs, werd door enkelen- gedaan. Algemeen was men echter van oordeel, dat, waar bet gemeentebestuur met lofwaard'igen ijver zich op bet stichten van 'gasfabriek en waterleiding toeleg de, bet aan een niet minder nuttige zaak als ondier- wijs -en opvoeding wel zijn krachten zal willen wijden. Mocht dit echter onverhoopt niet bet geval zijn, dan zal geen enikel gemeentebestuur bestand) zijn te gen een zoo sterken -drang van -de bevolking, als aan wezigen in Egmond geconstateerd hebben. liger betrekking heb gevonden. Misschien wil juf frouw Charlotte Rand mij' wel helpen. Niet waarschijnlijk, zed! Margaret. Juffrouw Rand kleedt zich niet zoo dat zij een kamenier noodig beeft, die tachtig pond per jaar vraagt. En toch zou juffrouw Rand belang in mij kun nen stellen, mevrouw. Olair ging nu met een zwenk zoo staan, dat ziji Margaret aan zag. Haar eigen gezicht was in de schaduw, terwijl op dat van Mar garet bet licht viel. Ik ben arm, mevrouw, en ik moet mijn kans waarnemen. Er is een album, dat mevrouw Mansfield toebehoort. Geheel toevallig, zag ik ik Zwijg! zei Margaret, boe kun je zoo spreken! Denk je ook maar earn oogenblik, dat je me geld kunt afpersen? Begrijlp eens voor altijd', dat je met zulk een handelwijze niet bereikt. Je zag iets, wat je niet moest hebben gezien. Er waren twee portretten -m, die men meende, dat mij als klein kind voorstelden. Zij stelden mij- echter niet voor. Mijn vader moet ze bij vergissing naar Engeland gezonden hebben. Ik bad een vriendinnetje en die stelden ze voor. Je d'aedt iets gluiperig-s door tier blijven kijken, toen ik die portretten verbrandde. Je kunt juffrouw Mans- field nu op je verhaal vergasten. Ik zal -baar de zaak later ook uitleggen. Maar nu sta ik er op, Clair, dat je vandaag over een maand vertrekt. Terwijl zij dia laatste woorden zei, keerde zij zich bedaard om en verliet de kamen De teleurgestelde Claiir stond verbluft naar de deur te staren. Haar jionge meesteres bad' del bordjes ge heel verhangen. 'Welk geheim ear ook aan die portret ten mocht verbonden zijn, één ding was zeker, me vrouw Rand1 was niet bang. En als mevrouw Rand gieen vrees toonde, wat voor nut bad Clair dan van haar geheim, van dat igroote geheim- met welks hulp zij haar schaapjes op bet droge hoopte te brengen en haar huwelijk met den geliefden Mortimer te bespoe digen. CWondt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1