STADSNIEUWS. BUITENLAND. Men schrijft on.»: Woensdagavond vergadlerdlp de gymn« stiel" ver aeni- ging „Door wilskracht verkregen/' De heer W. Noorman v. d. Du see® heeft het voor zitterschap aanvaard en opende met een enkel woord die vergadering, o. m. huid'e brengende aan den direc teur, den heer Stammes voor diens voortreffelijke leiding, daar hem is opgevallen bij zijn bezoeken aan de verschillende o-efendngsavonden d'at er steeds de meest volmaakte orde en regelmaat beerschie, zon der een zweem van tucht. Hierna werden de statuten vastgesteld en zal' hier op de koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Over de aanschaffing van een insigne voor de le den aal prijsopgave worden gevraagd. Evenals andere jaren zullen wederom 9 uitvoerin gen worden gegeven en wel' 1 voor leden en donateurs en zustervereenigingen en 1 voor het publiek tegen eten geringe betaling. Da heer JTb. Halff wordt het eerelidmaatschap aan- gebo'den voor zijne vele verdiensten jegens die veree- niging. Na een opwekkende redia tot de leden gericht te hebben om zooveel /hogelijk die turnspoxt populair te maken, sloot die voorzitter deze vergadering. UIT HEER-HÜGOWAARD. Ter verbetering van ons bericht, betreffende den heer Mourik, stationschef alhier, diene, dat de ver plaatsing zal geschieden met 1 Febr., terwijl de func tie wordt, controleur van dien loopenden dienst. UIT WEST-GRAFTDIJK. De heer L. P. Heijbloem, postbode te West-Graf t- dijk is met ingang van 16 Dec- e-k. in een dergelijke betrekking overgeplaatst naar Broek in Waterland. UIT HOORN. Aan den heer J. W. van Buren Lensink, alhier, is op verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke oommissie voor de Ongevallenverze kering. UIT BERGEN. Men schrijft ons: In het vervolg van het Raadsverslalg dezer gemeen te staat abusievelijk vermeld: „d!e ontvangsten van het electrisch bedrijf waren gewamd op 7.454.20, Deze begrooting was door B. en W. sluitende ge maakt door de opcenten op het personeel met 20 te verhpogen." Daar dit aanleiding tot misverstand zo>u kunnen geven, zij medegedeeld, dat de bedrijfs- begrooting van het electrisch bedrijf, door Burge meester en Wethouders opgemaakt voor 1614, een ontvangst aanwijst van: aan stroom, kabel- en me- terhuur 11.700, alsmede eeoe ontvangst van 1360 uit de gemeentekas voor rente, stroom en onderhoud der 85 lantaarns en 125 aan diversen. Tegenover die ontvangsten staat eerne uitgaaf aan vaste beambten van 1382, aan diverse uitgaven 195, aan aflossing nihil, aan 4% pet. rente van 80.000 aan de gemeente 3600, 20 pet. afschrijving van huurinstallaties 800, aan die Kenmemer voor stroom 4088. Volgens deze begrOoting zou voor aflossing 8610 beschikbaar zijn. Wanneer deze begrooting eventu eel te optimistisch is, dan zal zeker de rente ad 3600 wel door het bedrijf aan da gemeente geresti tueerd kunnen worden. Aangezien aflossing over 1614 niet noodig is, kan die rente door het electrisch bedrijf aan de gemeente terugbetaald worden en behoeft uit dien hoofde de belasting niet verhoogd te worden. Voor de straatverlichting was vroeger 550 uit getrokken en thans 1360, zoadat dit een© hoogere uitgaaf voor de gemeente vordert van 860. Verhooging der opcenten is dlus in geen enkel op zicht het gevolg van bet electrisch bedrijf. Aan' 38 personen in deze gemeente woonachtig, is tot heden eene rente toegekend ingevolge art. S69 der Invaliditeitswet. Door 80 personen werd aoodlanige rente aangevraagd. Ook in deze gemeente zal1 door den Bond voor Staatepensionneering een feestavond worden georga niseerd, UIT KEILOO. Door het Gemeentebestuur is tot tijdelijk onderwij zeres aan de le gem. school benoemd mej. G. Hoog- vorst te Schoorl. KORTE BERICHTTEN. Eenigen tijd geleden werden uit een juweliers- zaak te Rotterdam 84 gouden ringen gestolen, in een logement zijn thans 47 in beslag genomen. Bij kon. besluit is met ingang van 16 Decem ber, aan den kapitein ter zee N. J. van den Worm, op verzoek, wegens lanlgdhirigen dienst, eervol ont slag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van 3250. De Indische mail (Franscha dienst) werd he- dennamiddag om 4 uur 8 min. te Rotterdam, 4 uur 37 min. te 's-Gravenhiage en 5 uur 88 min. te Amster dam verwacht. Do Utrechtsche Universiteit vierde gisteren de 100-jarige herdenking van het herstel1 in haar oude rechten; eenige eere-doctoraten werden uitgereikt. Een echtpaar te Tiel is in het vroege morgen uur naar Duitschland' vertrokken, zeven kinderen on verzorgd' achterlatende. TOCH) UITGEKOMEN! In den zomer vani 1810 ruimde een oude mevrouw, wonende in den omtrek van het Haarlemmerplein wat oude kleeren op. Zij zonderde daarvan uit een rok, die zij nog in te goeden staat achttei, om te worden verkocht. Da vrouw van den uitdrager uit de Binnen Wieringenstraat werd geroepen en deze nam d'e oude kleeren mede. Toen zij vertrokken was, bleek ook de van den Verkoop uitgezonderdia rok verdwenen te zijn. De oude mevrouw bemerkte dit onmiddellijk, wijl1 ze reden bad bijzonderlijk op die rok te letten. Ze had n.l. in de voering van die rok voor ongeveer 8000 gulden effecten verborgen, be vreesd .als zij was voor diefstal. Onmiddellijk ging de oudle dame naar de uitdraag ster, die echter ontkende dien rok te hebben mede genomen en oök van stukken van waarde niets af wist. Da politie in kennis .gesteld', deed huiszoeking in de uitdragerij, doch»vond niets, tot zij dte vorige week bericht kreeg van een bankinstelling te Am sterdam, dat van de in 1810 als gestolen gesignaleer de effecten enkele dteor een vrouw ter verzilvering wanen aangeboden.- Aan bedoelde bank had men bemerkt, dat het ge stolen effecten waren en was die aanbiedster gezegd, dat zij over .enkele dagen moest terugkamen. Gistermiddag is die vrouw in die bank terugge keerd, waar zij. onmiddellijk door de politie werd aangehouden. Het Was, schrijft de Tel., de uibdragersvrouw uit de Binnen Wieringenstraat. Zij is onmiddellijk in arrest gesteldl en op haar aanwijzing zijn nog twee medeplichtigen gearresteerd, die haar in den loop der laatste twee jaren bij de® verkoop van de papie ren, ofschoon wetende dat ziji waren verduisterd, had den geholpen. Het drietal werd heden voor dan officier van jus titie geleid. NIET VLUG! Men schrijft uit Haarlem aan de Tel.: Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben nu reedt 5% jaar d*n ligger wegsta dei gemeente Bloemendaal in behandeling. De heer Van Stolk vroeg nu Donderdagmiddag in de raadsvergadering ironisch, of B. en W„ nu niet een heel beleefd briefje zouden kunnen ■schrijve®, met het verzoek, of het gemeentebestuur den ligger even ter leen zou kunnen krijgen, omdlat verschillen de zaken, daarmee verband houdend, op afdoening wachten. GEMEENTERAAD VAN ZAANDAM. Gisteravond vergaderde die Raad van Zaandam, hoofdzakelijk tot wijziging van enkele belastingver- .ordeningea, als gevolg van hoogere ramingen op de gemoeutebegrooting voor 1914, die noodzakelijk wa ren om het geraamdb te kort te dekken. Behalve de hoofdelijke omslag, die met 40.000 omhoog werd gebracht, werden verhoogd: dia haven gelden met 24.500, d'e tomnenbelasting met 10.000 en die begrafenisrechten met 1800. KORTE BERICHTTEN. Gisteravond had dd heer Douwes Dekker aan het departement van Koloniën een langdurig ondier- houd met minister Pleyte. SINT NICOLAAS IN, DE ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Het is ieder jaar weer nieuw. Nieuw door het aantrekkelijke er van, nieuw door die grootte bekoring, die ar van uitgaat. Van de aanwezigheid bij die klei nen, wanneer Sinter klaas in hun midden isl Hoe rijk zijn ze dan. Ais oudere voelt men mee met hun geluk, doch hoeveel kinderen van hun leef tijd zijn ze dian op dat oogenblik óók niet te rijk af! Yvat is voor al te velen belaas de Sint NieoLaasdag! Veel kinderen zien vóór den grooten dag in die druk ke straten het geiulk van anderen. Ze zien wan neer ze neuzen voor die winkelramen de geschenken, die weggelegd zijn voor anderen. En ze gaan naar huis met niets. Van het volle licht, dat hen om straalde, komen ze in de duisternis van kleine wo ningen, waar ze hun Sint Nioolaasweeld'e hebben in een dr.oom en niet veel meer. De kinderen van de Algemeena Bewaarschool wor den op andera wijze 'gelukkig gemaakt. Daarbuiten joegen gistermiddag regenvlagen, doch binnen koes terde de zon van het „heerlijk avondje," dat geko men was. Om half vier stapte de vriendelijke grijs aard met zijn zwarten knecht binneln. Een welkomstlied voor den minzaam nijgenden Sint Nico laas steeg uit die vele jeugdige keteltjes op. Het gin^ vlot, maar hoe ernstig keken de kinderen, heel anders dan wanneer ze een liedje zingen voor een jarigen oom, bij wien ze een potje kunne® breken. Ze verzekerden allen plechtig altijd lief te zijn, nu, die directrice, mej. F. W. Bennink, had het ook gezegd. Sint sloeg het groote boek er nog eens op na en informeerde nog eens nader. De beidie eersten kwamen een beetje schoorvoetend, maar vriendelijk heid gaf moed!. Een dreumesje werd ter verantwoor ding geroepen, omdat hij al.rookt een rook- enquête op een bewaarschool, zou dlat niet wat nieuws zijn? Het ventje antwoordde op de vraag of zijn moeder wei wist dat hij rookte eerst door een ontkennende hoofdbeweging, maar stamelde onmid dellijk daarnaja I Hij zal 't echter nooit weer doen Waar is Het ventje verschijnt niet op het ap pèl. Een broertje weet niet waar hij ia. „Hij is ze ker bang voor Sinterklaas I" voerde één aan, doch op een dtesbetreffenlde vraag krijgt Sinterklaas de gulle verzekering, dat van alle anderen niemand bang voor hem is. Gaarne gaan ze met hem mee. Door een lange kinderschaar gevolgd, waarbij zich een groot aantal moeders aansloot, stapte de kinder vriend de Doelenstraat in, om naar de Cinema Ame- rioain te gaan; hij verschafte de jongetjes en meis jes het genot van een bioscoopvoorstelling. Daar gaan ze, druk babbelend, zitten in de hreede klapsto-elen, wuivend en wenkend naar moe, 'die ach ter in de geheel gevulde zaal een plaatsje heeft ge vonden. „Herinneren jullie je nog wel, dat ik je verteld heb van die keukenmeid, die zoo warm was en van dat jongetje?" vroeg juffr. Bennink. Ja, klonk uit aller mond. „Nu, kijk dan maar naar dat vierkant." En daar bewegen zich de poppen op het witte doek. Wat een gelach, welk een vreugd. Die uitingen van verbazing en bewondering door die kleine kinder stemmetjes hoe leeft het jonge volkje mee! Ze zouden Sint Nicolaas zelf, die in een hoek der zaal stond, haast vergeten! Maar de weg naar het hart leidt door de maag Sint Nicolaas weet dat ooi wel. Geen een was er tegen, d!at hij tracteerde en de vriendelijke juffrouwen brachten limonade rond, terwijl zwarte Piet koekjes uitdeelde. Daar haalde een ondeugend' jongetje rare streken uit. Op het doek ze mochten er gerust om lachen.* Ze lieten zich niet onbetuigd. Wat een gekakel en een gesnap. En Sint Nicolaas had nog een verras sing voor het slot bewaard bij het heengaan zou den ze een stuk chocola en een sinaasappel krijgen. Dat was om zes uur. Toen was de pret pas voor bij het was een echt mooi feest geweest! HET 8LNT-NIOOLAASFEEST IN DE NUTSREWAAESCHO OH Vanochtend zou de goede Sint, evenals vorige ja ren, een bezoek brengen aan de Nutsfxöbelscbool, en natuurlijk waren allen verlangend' den kindervriend te zien. In de schooi, die met papieren slingers en vlaggetjes van vloei aardig versierd was, zaten ze te popelen, totdat de deur opengedaan werd en de lang verwachte gast uit Spanje, gevolgd door zijn zwarten knecht, binnenstapte en plaats nam op den voor hem ■bestemden „troon". Op een vraag van den Sint, of ze het geheele jaar gehoorzaam waren geweest» werd door allen „ja!" geantwoord, maar toch schenen en kele gezichtjes, misschien onder het schuldbesef van een minder goed geweten, te betrekken en begonnen de lipjes verraderlijk te trillen. Maar Sint wist zich al heel gauw bemind te maken en een versje, door de directrice ingezet, werd flink gezongen. Toen begon zwarte Piet zijn werk: hij strooide mappen over den grond en in een oogenblik waren allen bezig, het lekkers op te grabbelen. Sint en de feestcommissie hadden er ook voor ge zorgd, dat eten goochelaar zijn wonderlijke voorstel lingen gaf. Uit een hoed van een dter aanwezige pa pa's verschenen allerlei voorwerpen, er scheen geen eind aan te komen. Ten sl'otte kwam nog een aardig Sint Nicoia as-cadeautje, n.l. een baby, uit den hoed, dat zich echter niet op het meest geschikte oogen blik aanmeldde en dan ook in handen van den goo chelaar bleef. De aardigste varraasin'g was wel toen die kleine bakker van een ei twee mooie witte dufijes had' gebakken, die gehoorzaam alles deden, wat de goochelaar hen zei. Nadat de wondletrtoerenverriehter zijn voorstellin gen bad gegeven, mochten de kleinen spelletjes doen: ballen gooien, koekhappen, kaarsjes uitschieten enz., waarbij Sint toekeek. En ten slotte bleiefc, dat Sint Nilcolaas niet alleen gekomen was om zijn kleine vriedjes en vriendinnetjes eens te zien, maar ook wat voor ze had meegebracht uit het verre Spanje. Ook vannacht zal' Sint nog wei eenige geschenken voegen bij die aadtere, die hjj vanochtend1 on de school reeds heeft uitgedeeld. En aardig was het, dat hij ook de dames niet had vergeten. Zij hadden ook wel ©en cadeautje verdiend, al was het alleen maar om de vaardigheid, waarmede zij» slechte beschikkend over geringe middelen, den Sint zoo voortreffelijk ter zijde hadden gestaan bij het voorbereiden van dit och Ui kinderfeest. SINT NICOLAAS. Morgenmiddag komt Sint Nicolaas nog weer in de stad. Is het weder .gunstig, dan zall hij met Piet en paard' omstreeks half twee per boot aan den Voor- meer aankomen en zich naar de Harmonie begeven, waar een groote kinderschaar hem wachten zal. Maar wanneer het weer slecht is, dan ziet de grijs aard natuurlijk tegen den tocht door Alkmaars stra ten op. Echter hij. zall die kinderen niet teleurstel len en in alk geval zorgen op tijd in de Harmonie- zaal te zijn. EEN ONGEVAL. Vanmorgen werd de zich op krukken voortbewe gende, reeds bejaarde heer Smit, woonachtig in d'e Landstraat, door een fietsrijder aangereden op d!e Mient. Eén dier krukken brak, waardoor de oude man viel' en een hoofdwonde opliep, welke in de apo theek van den heer C. M. B. Wanna werd verbonden. Per rijtuig werd hij. van daar naar zijn woning ge bracht. EVANGELISCHE UNIE. Naar aanleiding van een door het bestuur dter Ver- ©eniging van Vrijzinnig Hervormden tot ons gericht verzoek, vermelden wij, dat in -de godsdienstige bij eenkomst op ia.s. Zondag, 7 dezer, 's avonds te 7 uur, in de Groote Kerk te houden, de WelEerw. Heer Ds. Jten Bruggenoate, uit Leeuwarden, hoopt op te tre den. PREDIKBEURTEN TE AT,.KMAAn 7 December 1918. Groet* Kerk. 10 uur Ds Verwaal. Evange lische Knie Avond 7 uur, Ds. J. ten Bruggen oate, van Leeuwarden. Kapel, 10 uur, Da Vinke. Avond 6 uur, Ds. de Pree, Heidelb. Oat. Zond. 86. Woensdagavond 8 uur, Ds. Verwaal Evang.-Luth. Kerk, 101/j uur, Da Makkink. Doopsgez, Kerk, 101/8 uur, Ds Westra. Rem.-Geref. Kerk, 1<M/j uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur, Ds. Mejjer. Avnd 0 uur. dezelfde. Heidelb. Gat. Zond. 20. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 89. Zon dagmiddag 3 uur, vergadering van de jongelings ver eeniging ,Paulus. Gebouw Waakt en Bidt Laat. Zaterdagavond 81/j 10 uur. Vergadering van de Christelijke Jongelings- vereeniging „Zaoheus", voor jongelingen bovea 16 jaar. Zondagmiddag fil/j7 uur. Vergadering vaa de Christel. Knapenvereeniging „Timotheus", v. knapen van 13 tot 16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, Vergadering 's morg. 10 uren en 's avonds 6 uren. Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur. geen dienst wegens vaeature Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, Ds Bilorta de Haan. Xvangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, Ds T. Kloos terman. van Alkmaar. Herv. Gem. te Koedijk, 91 uur, Ds. Vethake. Herv. Gem. te Oterleek, 91/f uur, Ds. Proost. Herv. Gem. te Bergen, 's avonds 7 uur, Ds F. W. J v. d. Kieboom, Zondag 7 Dec., 10 uur, morgendienst te Groet. Burgerlijlte© Stand» Ondertrouwd): Gerrit Marinus Joostema en Aafje Jupijn» weduwe van Jan van Wiieringen. Overleden: 6 Dec. Jantje Beets, weduiwe van Jacob Olij, 78 jaar. Geboren): Dec. Oomelis, z. v. Petrus Bar nardus Baars en Maria Catharina Rijper. 4 Dèc. Josepb.ua Abraham, z. v. Jacob Jozi&s Willemsen en Christina Johanna dia Reus. 5 Dec. Maria, d. v. Jan Blaauboer en Aaltje Root jes. OBDAM. (November.) Geboren: Simon, z. v. Dirk Pluiater en Trijn tje Vel. Hendrik, z. v. Cornelia Mereboer en Aga tha Katrina Wendel. Elisabeth, d. v. Remment Jonker en Anna Rood. Johannes Cornelia, z. v. Petrus Groot en Meinoutje van Kampen. SINT PANCRAS. (November.)! Gehuwd: Pieter Bakker en Barbara Kooij. OUDKARSPEL. (November.) Getrouwd): Jan Blaauw en Grietje Pranger. Geboren: Cornelia Fredericus, z. van Joannes Mulder en Cornelia WeeL Pieter Jan, z. van Jan Schrieke® en Trijntje Dirkma'at. O verleden: Jan van Twuijver, weduwnaar van Gerritje Glaa» 72 jaar. NOORDSCHARWONDE. (November.) Geboren: Petrus, z. van Wilhelmus Bruin en Agatha Groot. Engel, a. van Willem van Loenen en Eva Roozing. Nicolaas Hendrikus, z. van Jan Schuit en Ursiula Bokker. Overleden: Marijtj© de Geus, echtgemoote van Jan Ootjers, 47 jaar. Dirk die Geus, weduwnaar van Grietje Pranger, 85 jaar. Maria Veronica Du- dink, 2 jaar. PUITSOHiïiA NIP» De Rijksdag zou heden de in terpellaties over d'e verzekeriag tegen) die gevolgen van werkloosheid behandelen. Naar verluidt heeft de justitie te Boehem een ver volging ingesteld tegen de Polen, die het congres te Winterswijk georganiseerd hebben. BELGIë. De liberale groep in het Belgische par lement zal heden (Vrijdag)' beraadslagen over het voorstel der socialisten om een parlementaire sta king te beginnen en die vol te houden totdat d'e re geering voorstellen tot .grondwetsherziening aanhan gig maakt. De gematigde liberale vleugel is tegen het voor stel gekant, en het is onwaarschijnlijk dat er iets van een staking onder parlementsleden komt. ENGELAND. De spoorwegstaking breidt zich al lengs over geheel Zuidelijk Wales uit. De machinis ten te Cardiff hebben besloten mee te staken en d'it besluit zal waarschijnlijk het goederenvervoer van en naar Zuidelijk Wales geheel stop zetten. 3500 mijnwerkers in de kolenmijnen zijn in staking gegaan, uit sympathie met het spoorwegpersoneel. De treinendienst naar Londen begint onder de sta king te lijden. ITALIë. In de kamer heeft de minister-president gisteren ontkend dat de regeering met het Vaticaan ©en schikking heeft getroffen. Gemengde mededeelingön AMERIKAANSCHE AUTOBANDIETEN. Te Nieuw-York sprongen op klaarlichten dalg die ven uit een auto, dtrongen dtior d'e winkelende menig te, sloegen een raam van een juwelierszaak in grui zelementen, grepen de kostbare edelgesteenten tier uitstalling en waren met de auto al weer weg voor dat men recht wist, wat er gebeurd waal EEN EETKTJNSTENAAR. In Amerika beschouwt men wedstrijden in het eten' als een soort sport. Eh evenals op menig an der gebied' slaat AtlamrtiB ook hier Wpeer een record, dat herinnert aan tie heldfendade® van Rabelais Gar- gantua of dien hongerige® Gijs uit het bekende kin derwijsje. Kampioen op dit gebied is een zekere Charles Gliddbn uit Lawrence te Massachucbets, In den tijd van één uur verorberde hij 40 pond milloen, in 57 minuten) 58 eierkoeken. Een andere maaltijd bestond uit een biefstuk van 6 pond, een heel brood, aen^ groote taart, een half pond boter, een schotel pruimen en eetn reu&enscbaal roomijs. Bij dergelijke prestaties is bet geen wonlcfer dat Glidd'en zieb in staat voelt bet in bet eten tegen iedereen op te ne men. Hij zal binnenkort met andere „kunstenaars" op dit gebied een wedstrijd organiseeren en Glidd'en twijfelt er geen oogenblik aan, of bij zal bet wereld record in bet eten slaan. DE UITGEBREIDSTE PARTICULIERE BIBLI OTHEEK) TER WERELD. De beer Otto Biiebner bij beeft een toepasselij ke®) naam is in het bezit van die uitgebreidste par ticuliere bibliotheek ter wereld. Het is een Berlij- ner, die in manufacturen gedaan heeft. Thans woont hij te Sigmaringen op een fraaie villa. Biichner be zit 850.000 deelen, waaronder verschillende kostbare exemplaren. Z.oo is b.v. ook de z.g. Juliama-lrjbel in zijn bezit. Van historische werken hou'dt Biiebner niet. Het beden interesseert bem bet meestZijn afdeeling „Populaire Wetenschappen/' is dai ook het best gevuld. Biichner „leest" b.v. 800 dagbladen. Merkwaardig is bet, dat bet bijna allé gratis-exeaïpiarei zijn. W'ant zijn bibliotheek mag hem niet m/.er kos'en dian een 50.000 Mark per jaar. De man is thans zeer ongesteld. Men v-rtest dat een beroerte spoedig een einde aan zijn leien zal maken» EEN TUNNEL ONDER DEN RIJN BIT MANNHEIM. Verschillende Verkaerswereenigingem t)e Mann heim en Ludwigsbafen hebben een verzoek gericht aan de Regeering en aan dien Gemeenteraad, om, in- plaats van een tweede Rijnbrug te bouwen, Lu'dwig- bafen en Mannheim dloor een tunndl te verbinden. Bij het bouwen van dien Elbetunnel te Hamborg zijn alle technische bezwaren reeds uit den weg geruimd. Volgens deskundigen zijn d'e omstandigheden 'te Mannheim gunstiger dan te Hamburg. De Rijn is slechts 280 M. breed terwijl' de Elbe een breedte beeft van 500 M. De kosten worden op 5 millioen mark geraamd. Een brug zou niets geedkooper uitkomen. RENDIERTEELT1 OP DENEMARKEN. Een paar j,aar geleden probeerde men in Denemar ken eenige soorten rendieren te tóelen. De proefne mingen slaagden uitstekend'. Een zekere Ball1 stelde daaTop een groot stuk land ter beschikking van de Regeering, waarop de rendieren konden leven. De zen zomer buisden daar reeds 100 dieren. Dezer da gen zal de kudde met eenige honderden worden uit gebreid. Men twijfelt er niet meer aan, of wel'dra zal in Denem'arke® paard' en bond dloor bet rendier worden vervangen. SINTERKLAAS. De H. Nicolaas, die goede man, wiens verjaardag wij thans berdenken, beeft z'n naam niet mee. Ni colaas is een Griekscha naam en beteekent zooveel ais v-olkso'varwinmaarDa Hedligman beeft het volk overwonnen.maar niet met bet zwaard 1 SINT-NICQi li AAS-VUUR. Sint-Nicol'&as-vuur (ook wel Simt-Eimsvuur gehee- ten) is een electrisch atmosferisch verschijnsel. Het is een klein iichtpLuimpje, dat Waargenomen wordt op booge voorwerpen, bijv. op masten van schepen, op daken van buizen, op kerktorens, enz. Het Sint- Nicolaas>-vuur war'd' door da Ouden, die bet reeds kenden, Castor en Pollux genoemd'. Zagen 'de keep vaarders, wanneer zij, in zee staken, de rustige licht- pluim, dan geloofden zij' dat de goden bun vergezel- dén. Een ongeluk kon bun dan niet overkomen. Voorlals in bergstreken wordt bet Sint-Eimsvuur alleen in ons land en Olost-Friesland noemt men bet Sint-Nicol'aas-vuur geobserveerd. Het kan daar voorkomen dat da eenzame wandelaar zien plots ziet „lichten." Op z'n hoofd, op zijn vingertoppen, wanneer bij zijn band omhoogsteekt, op de metalen punten van zijn bergstok, overal' ziet bij de licht- pluim. Soms wordt er ©enig gegons waargenomen. Meest echter wordt bet merkwaardig verschijnsel door een absolute stilte vergezeld. De Hollandscbe visscbers zijn niet bevreesd' voor bet Sint-Nieolaas-vuur. Zij vinden bet een goed voorteeken, vooral wanneer bet op de boegspriet wordt gezien. Voorts meenen zij, dat bet op weers- verbetering wijst. Dit is in zoover waar, dat bet Sint-Elmsvuur in den winter bijna steeds bij lagen barometerstand optreedt. Wij bevinden ons dan ge woonlijk in de nabijheid van bet centrum van een depressie. Het slechtste weer hebben wij dan achter den rug. Zomers gaat bet Elmsvuur evenwel' in bet algemeen minder gunstig weer vooraf. Het Sint-Nieolaas-vuur dankt zijn naam aan z'n optreden omstreeks begin December. Wij bevinden ons dan in den overgang tusscben den herfst en den winter. Die periode kenmerkt zich herhaaldelijk door buiig weder. Na zoo'n regen- of hagelbui is dan bet verschijnsel te obsarveeren. Zooals vanzelf spreekt, wordt bet Sint-Nieolaas- vuur echter dn alle jaargetijden waargenomen. Laatste Berichten. NAAR DEN KEIZER. DONAUES'OHINGEN, 5 December. De keizer lijke stadhouder van Elzas-Lotharingen, graaf von Wedel en 'generaal von Deimling zijn om tien uur al hier aangekomen en begaven zich direct naar bet vorstelijk slot, waar keizer Wilhelm met ben confe reerde. Aan bet station waren ter ontvangst aanwe zig de commandant van de hoofdwacht, generaal von Piotben en da chef van bet militaire kabinet d'es Keizers, die generaal d'ar infanterie, Freiherr von Lynceal. Kort na da aankomst der zooeven genoem den kwam de rijkskanselier alhier aan. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. PARIJS, 5 December. Senator Ribot begaf zieb hedenmorgen naar bet Elysee en verklaarde aan pre sident Poincaré, dat bij na rijpe overweging van d'en toestand de bem gegeven opdracht tot vorming van een kabinet niet kan aanvaarden. EEN VERDWENEN MILLION AIR. PARIJS, 5 Dec. De bekende Amerikaansche sport man en millionair Wadswortb-Rogers die sedert eenige jaren in Parijs woonde is eenige dagen gele den verdienen. De millionair leidde een geregeld leven en bracht alle dagen te zamen met zijn moeder d'oor. Zaterdag verliet bij 's morgens zijn hotel om negen uur en zeidti tot zijn moeder „Tot heden avond." Sedert dat oögenblik heeft men van Rogers elk spoor Verloren,

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2