DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 285. Honderd en y^ffeiende jaargang 1913. ZATERDAG 6 DECEMBER. ieze Courant wordt dken avondbehalve op Zon en .-'-estdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden ^>or Alkmaar !0,80| franco door het gehede Rifk !L— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0.10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Wijziging der verordening op het Gemeentelijk Werkloozen- fonds. BINNEN LA ND. MAARSCH COURANT. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. AfTTRTTVTlAiAiTt, 6 December. Op die in het nummer van gisteren opgenomen agenda dier r a a ds verg adoring op aanstaanden Woens dag staat als punt 3 vermeld) h'et voorstel tot wijzi ging der verordening op het gemeentelijk werkloo- zenifondia. Onwillekeurig vraagt men zich af, of men in deze gemeente dan eindelijk eens een go-ede, een bevredi gende verordeninlg zal krijgen. Gelijk zij er thans uitziet is zij een slecht -staal van gemeentelijke wet geving, te wijten -aan -onvoldoende voorbereiding en een pijnlijk slechte behandeling. Zij regelt op gebrekkige wijze het belangrijke vraagstuk der werkloosheidverzekering, hetgeen reedls wordt aangetoond door de medledeel'ing uit het eerste jaarverslag van het fondsbestuur, dat een jaar na hare vaststelling .slechts vier vereenigingen met gezamenlijk 109 leden zich bij het fonds hebben aan gesloten. Trouwens hoeveel adressen hebben den Raad niet reeds bereikt, waarin op wijzigingen w.erd aan gedrongen I Onderscheidene vakvereenigingen van verschillende kleur wezen bij herhaling op de bezwa. ren, waartoe hare toepassing leidde. B. en W. zijn tenslotte onder den aandrang bezweken. Zij gaven hun standpunt» dat de verordening geen wijziging behoefde -op en namen hun toevlucht -tot het fonds bestuur, dat van adminisireerend tot reorganiseerend college werd gepromoveerd, wel'ke promotie indertijd een kort maar scherp woord van critiek uitlokte van da zijde van den heer Van den Bosch, dia van het vraagstuk een uitgebreide studie had gemaakt, maar wiens speciale kennis bijl d!a behandeling van deze zaak niet tot zijn recht is gekomen. Het advies van het fondsbestuur op die adressen werd verstrekt op 20 October j.L, en op dat advies heeft het college van B. en W. zijnerzijds advies uitgebracht en dit laatste advies zou in da vorige raadsvergadering een punt van behandeling hebben uitgemaakt, ware bet niet van de agenda afgevoerd. Afgezien van enkele and-ere ter sprake gekomen veranderingen, is in de bijlage sprake van wijziging dier verordening op drie kardinale punten. In de eerste plaats of de verzekering van arbeiders tegen de geldelijke gevolgen der onvrijwillige werk loosheid zal worden uitgebreid tot handels- en kan toorbedienden. Het f-ondsbeistuur stelt zich daarbij op een zeer ruim standpunt. Waar hot spraakgebruik het begrip „werkloosheid" verbindt aan dia klasse van personen, die in dienst van anderen tegen loon werkzaam zijn, bestaat er naar zijn oordeel, geen aanleiding om de woordten „van arbeiders" te hand haven. Het fondsbestuur is voor een milde toepas sing, omdat daardoor het doel der verzekering het best wordt bereikt. Bovendien is de bij-slag der ge meente hoogstens 0.50 per dag, terwijl uit het op richten van een eigen werkloozenkas kan blijken, wie in tijden van werkloosheid steun behoeven. Op deze gronden stelt het fondsbestuur voor het artikel 1 aldus te lezen j „Het gemeentelijk werkloozen- „fonds heeft ten doel de verzekering tegen de gelde lijke gevolg en der onvrijwillige werkloosheid aan te „moedigen." B. en W. kunnen zich met dteze redactie niet ver eenigen. Vervallen de woorden »va® -arbeiders," dan kunnen eventueel vexeenigingen van personen, wel ker leden voor eigen rekening werken en dus als werkgevers -optred'èn hij het werklloozanfonds worden aangesloten, terwijl ook leden van reeds tot aanslui ting toegelaten vereenigingen, dia niet meer in loon dienst van anderen werkzaam zijn doch b.v. als on der-aannemers optreden, als hunne vereeniging hun lidmaatschap van deze personen niet verbiedt, aan spraak op bijslag kunnen doen gelden. Op dezen grond achten B. en W. het raadzaam in artikel 1 na het woord „arbeiders" te doen volgen: en daar mede gelijkgesteldlen met de bedoeling, dat handels- en kantoorbedienden onder deze bepaling zullen val len. Zou het' echter, om mogelijk verschil van op vatting te voorkomen, overweging verdienen de toe voeging aldus te formuleerens „daarmede naar het oordeel van het fondsbestuur gelijk te stelden perso nen?" Het tweede punt van wijziging betreft de mini mum-contributie aan de werkloozenkassen. Het fondsbestuur meent, dat er geen reden is om daaraan vaat te houden. Immer® bij de vereenigingen, onder welker leden werkloosheid matig, somtijd» «leehti sporadisch voorkomt, zal met een lagere contributie kunnen worden volstaan om aan de verplichtingen aan de werkloozenkas gesteld, te kunnen voldoen dan bij .andere. In tijden van buitengewone werkloosheid zullen zich echter ook gevallen kunnen voordoen, dat met een heffing van 10 centen niet kan worden volstaan, zoodat, om uitputting der werkloozenkas te voorkomen, de contributie moet worden verhoogd. Het fondsbestuur stelt op grond van deze overwe gingen de volgende redactie veor: „De wekelijksche bijdrage van de leden eener ver eeniging bedraagt minstens 10 centen, tenzij da ver eeniging ten genoegen van het fondsbestuur weet aan te toonen, dat zij met een mindere bijdrage haar „werkl'oosbeidverzekering in overeenstemming met ,de eischen dezer verordening kan brengen. Geen bijdrage is verschuldigd gedurende den tijd, -dat bij- „slag genoten wordt." B. en W. gaan met -deze wijziging accoord. Ook werd in verschillende adressen gevraagd de gelegenheid tot toelating bij bet fonds open te stel len voor afdeelingen van nationale bonden, die niet een afzonderlijke werkle-ozenkas hebben, maar welker voor werkloosheid geïnde contributies worden .gestort in de werkloozenkas van den bond. Het fondsbestuur wenscht aan dit verzoek tege moet te komen, daar dit blijkens de ervaring met een soortgelijke bepaling elders opgedaan, tot geen moei lijkheden aanleiding geeft. De controle op da geld middelen, waarvoor bij; huishoudelijk reglement be palingen zijn vast te stellen, kan -bij bet Bondsbe- stuur voldoende verzekerd worden geacht, zoo lezen wa in da toelichting. Ook deze wijziging nemen B. en W. over, zij luidt aldus: „Het hebben van een afzonderlijke ka-s is niet „verplichtend voor afdeelingen van rechtspersoon- „lijkheid bezittende landelijke bonden, als deze zoo danige kas bezitten." Over enkele andere belangrijke punten bestaat on der de leden van het fondsbestuur verschil van mee ning. Een meerderheid (drie leden)' is van oordeel, dat alleen vakvereenigingen voor den gemeentelijken bijslag in aanmerking mogen komen. Zij grondt haar maening op eenzelfde regeling bij verschillende andere werkloozenfondsen en is van meening, dat -bij toelating van andere vereenigingen de leden tot te veel verschillende beroépen kunnen behooren, 't welk voor bet bestuur van een zoodanige vereeniging en evenzeer voor het bestuur van het fonds een controle op de werkloosheid der leden uiterst bezwaarlijk, zoo niet ondoenlijk zou maken. Eh zij' beroept zich op de officieele cijfers, die zeggen, dat -op 1 Januari bij gemeentelijke fondsen aangesloten waren 281 veree nigingen, waaronder slechts zes niet-vakvereenigin- gen met een betrekkelijk luttel aantal leden. De minderheid (2 leden) is van meening, dat aan sluiting van andera dan vak-vereenigingen niet On mogelijk moet worden gemaakt, al geeft zij toe, dat daaraan voor eene goede controle bezwaren verbon den zijn. Men was -het er wel1 over eens, dat -de z. g. neutrale vereenigingen uitzondering zullen blijven. Het college van B. en "Wl deelt da opvatting van de minderheid1 van het fondsbestuur, al zou het slechts zijn om den schijn te vermijden, alsof de werklieden gedwongen zouden worden zich bij' vak vereenigingen aan ta sluiten, dient de mogelijkheid niet te worden uitgesloten, om ookïedlenvanniat-vak- vereenigingen de voordeden van het werkloozen- fonds dedachtig te doen worden, zeggen zij. Het fondsbestuur wil verder een mildere bepaling ten aanzien van het geven van den bijslag. Het wenscht ta laten vervallen de clausule., volgeus welke de bijslag wordt gegeven aan personen, -die bij het intreden der werkloosheid sedert ten minste zes maanden regelmatig hun bijdrage aan de vereemi- gingsk-as hebben gestort, het acht het voldoende, wanneer de betrokkenen maar sedert ten minste zes maanden lid -hunner vereeniging zijn. Er zijn toch omstandigheden denkbaar dat iemand da contributie niet zal behoeven, maar o.ok niet zal kunnen betalen, bijv. wanneer hij binnen de eerste zes maanden van zijn lidmaatschap werkloos wordt en hij blijft zijn contributie niet doorbetalen, zal de tijd, gedurende welken hij reeds zijn bijdrage heeft gestort, voor hem verloren gaan. Voor zoo iemand zal met het oogen- blik, dat hij. weder begint met zijne contributie te voldoen, een nieuw tijdperk van zes maanden aanbre ken, gedurende hetwelk hij regelmatig zal m-o-eten storten om op bijslag aanspraak te kunnen maken. Deze onbillijkheid wenscht het fondsbestuur te voor komen. Eindelijk is «r nog een punt van verschil. Een -meerderheid wil een artikel der verordening in over eenstemming brengen met een bepaling van een ver eeniging» terwijl de minderheid meent, dat de ver eeniging haar reglement op de werkloozenkas aan de verordening moet aanpassen. B. en W. sluiten zich in dezen bij de minderheid aan. Er is op grond van de voorgestelde wijzigingen en de ter sprake gebrachte veranderingen Woensdag een interessante behandeling te wachten. Te meer, omdat er nu met kennis van zaken zal worden ge sproken. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werden de alg>a~ meeme beschouwingen over de staatisbegrooting her vat. De heer Tyd'eman (V. L.) zette zijn Donder dag afgebroken rede voort. Spr. zette uiteen, waar om bij de oplossing van dé crisis 'alleen met een ho mogeniteit, die gericht was op uitvoering van een program, genoegen moest worden genomen. De een heid van regeering-sbeginseï zou dan zijn vastgelegd in een vast accoord. De bezwaren van de socialisten komen neer op het revolutionair karakter hunner partij en weigert m'en op dezen grond, dan stelt men zich naar die meening van spr. buit'en die gewone partijen-. Overmoed' heeft spr. het geacht als concentratie zelfstandig het be wind te aanvaarden. Het zou z. i. op den ondergang der concentratie zijn uitgeloopen. Den door de so ciaal-democraten1 aangeboden steun-^achtte spr. om verschillende redenen onaannemelijk. Onwens-cbelijk achtte spr. het, indien door -de af zijdige houding van de sociaal-demoeraten parlemen taire regöeringsmeerdérhedén in d'e toekomst zouden blijven ontbreken en m'en dan tot een monarchisti sche Tegeeringspractij'k zou geraken. Ten aanzien van de sociale plannen, van het mi nisterie verzocht spr. die vrijwillige verzekering te gen de gevolgen van den ouderdom miet gel'dlelijken steun van staatswége te bevorderen. De heer Lo-eff (R.-K.) kon het kabinet nog geen woord van welkom toevoegen, alleen een woord van wa-ardeering voor zijn moed om het bewind ondier de tegenwoordige omstandigheden te aanvaarden. Spr. meende dat het de plicht is igewedst van de concentratie om zelfstandig het bewind te aanvaar den. De vrijzinnigen hebben echter z. i. macht zon der verantwoordelijkheid gewild' en dit teekenda hun vreugde, toen het huidige kabinet optrad. Moet dit nu niet, vroeg spr., ib een scheetve positie komen, als het da kastanjes uit het vuur moiet halen voor een parlementaire partij, dia haar verantwoordelijk heid' van zich afschuift. Spr. waarschuwde voor die gevolgen, waar da verantwoordelijkheid den grond slag vormt van onzen conistitutioneele® staat. Spr. -beklaagde zich over da houding van het mi nisterie, blijkende uit de Troonrede en ook uit de Memorie van Antwoord. Dat het voor het kabinet vaststaat, dat de kiezers hebben gekozen voor alge meen 'kiesrecht en staatspensioen, noemde hij een stoute uitspraak. Slechts negatieve conclusies zijn z. i. gerechtvaardigd. Het kabinet had zich z. L als onpartijdig en kleur loos moeten voordoen. Ten aanzien van het onderwijs vroeg spr., dat het kabinet de rechterzijde bij' de (grondwetsherziening de 'gelegenheid- zal geven, haar wenschen te openba ren, door in bet initiatief van het kabinet art. 192 te betrekken. S'pr. besprak daarna de S. D. A. P. en zette als zijn meening uiteen dat socialisten krachtens hun revo lutionair beginsel en hun behooren tot een anti staatspartij niet benoembaar zijn tot staatsambten, btekleed met openbaar gezag. Op voorstel van den beer Roodhuyzen (TJ.L.) werd met het oog op het Sint Nicolaasfeest die ver gadering verdaagd tot Maandag half twee. Gemengd nienws. EEN INCIDENT IN DE RECHTZAAL TE MIDDELBURG. Toen Vrij dagmiddag voor de Rechtbank te Middel burg tegen een drietal' personen respectievelijk twee, twee en een maand gevangenisstraf was -geëischt we gens mishandeling van en wedérspannigbeid tegen een agent van politie stormde een der beklaagden op den agent, die als getuige was opgetreden af, pakte hem beet en wierp hem tusschen de getuigenbanken, welke alle omvielen. Slechts met behulp van ©enige toegeschoten politiemannen gelukte het den woeste ling buiten de zaall te brengen. Desa zelfde beklaagde beeft ©enige jaren gel-eden toen hij1 wegens poging tot moord! tot dirie jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld ook die geheel© rechtbank in opschudding gebracht. DE EEEEOTENVERIDUISTERING TE AM STERDAM. Inzake de effectenverduistering te Amsterdam meldt de Tel. nog, dat Zaterdag zich aan het bijkan toor boek Deidschestraat en Keizersgracht van de Disconto- en Eïfeotenbank ©en ongeveer 33-j'axige vrouw aanmeldde, die effecten en coupons ter verzil vering aanbood. Er waren coupons bij1 van 1910, zoodat bet den chef van het bijkantoor eeni'gszins verdacht voorkwam. Dö vrouw bleek niet al te Zeer op de hoogte te zijn van de waarde der d'oor haar aangeboden stukken. Et was één stuk 2500 francs Russische leening-1906, een stuk 3 pet. 2000 kr-onen Oo'Stenrijksche locaalsp.oor, een stuk 500 dollar pot. Union Goudblond. V'an bet stuk der Union Goudbond ontbraken de coupons tot 1918, terwijl bij dé overige stukken die coupons 1910, 1911 en 1912 er nog aan zaten. De Russen werden aangenomen ter incasso, waarvoor de bank een regu afgaf. Voor de andtere stnkken heette het, dat men nog eerst moest correspondéeren over de waarde. Intusschen Weken de effecten in de registers der gestolen effecten aan- geteekend. Aan de vrouw werd giezegdl, dat men haar zou schrijven. Doch zij antwoordde: „Wat hebben de buren er mee te maken? Ik 'kom wel terug!" En zij ging heen. Onmiddellijk werd 'de politie verwittigd die zich heel de week op het bureiau gerteed hield, om op dén eersten oproep aan het bijkantoor dier Discontobank te komen. Gistermiddag kwam da vrouw terug, om het geld te halen. Men hield haar even aan die praat en in dien tusscbentijd kwam da politie, die haar arresteer da Het bleek te zijn mej. B., uitdraagster van oude kleeren. Gebleken is, dat in 1910, toen de diefstal gepleegd werd, een buurman' van vrouw B., zekere 3L, begre pen had hoe de toedracht was en eenigen tijd na het onderzoek door de politie heeft K. met een zekeren T. een deel van d'e effecten verzilverd. Van da 8100 kreeg vrouw B. slechts 800 en, teleurgesteld, wilde zij later van verkoop niet meer hooreml K. had om haar bang te maken nog een advertentie geplaatst en dé politie bad toen een week vergeefs gewacht of idmand die brieven op die advertentie zou komen ha len. En nu heeft zij Zaterdag zelf haar geluk be- pmefdl NED. HERV. KERK. D-e afgevaardigden van da aangesloten 'kerkvoogdij en hebben tot leden van het provinciaal college van toezicht op hef beheer van de 'goederen en fondsen in de Ned. Herv. Kerk in de provincie N.-Holland herbenoemd d'e hoeren J. Winkel te Medemblik, J. v. di. Stok te Nieuwe-Niedorp en L. A. Faber te Bus- sum, terwijl in da vacature van mr. A. A. Land voor zien werd door de benoeming van den heer L W. d» Grient Dreux te Haarlem. TRAGISCH. Gistermorgen, kwam een 77-jarige man op h«t bulppostkanteor in die Burgemeester Roosstraat te Leiden zijn) papieren voor de ouderdomisverzekering halen. Hij was zeer zenuwachtig 'en zakte imaan. Toen men hem opnam, bleek hij dood. OUDE GEBRUIKEN. Oude» eeuwenoude gebruiken, die in Drente nog tot heden hebben bestaan, verdwijnen allengs. Zoo wordt op vele plaatsen in den laatsten tijd behalve het nieuw jaar wenschen ook het z.g.m „zeg" afgeschaft. Wanneer een landbouwer van het eene dorp of ge hucht naar ©en ander verhuist, wordt hem de over tocht met zijn v deltij dis grootten inboedel gemakkelijk gemaakt door de bewoners van het dorp waar hij zich gaat vestigen. Deze komen dan op een vooraf be paalden dag met tal van wagens om, huisraad1, inboe del, landbouwgereedschappen en den mest te Vervoe ren. Soms ziet m'en wel een dertig a veertigtal van zulke boerenwagens achter elkander de wegen pa&s'ee- ren. Als bewijs van waardeering voor de bewezen diensten noodigt 'die nieuwe dorpsbewoner dan later zijn gedienstige helpers op het „zeg". Dit is dan een avondbijeenkomst waar hij, dé nieuwe ingezetene, zijn helpers tracteert. Bij zoo'n gelegenheid word't in den regel, evenals op nieuwjaarsdag veel misbruik van sterken dlrank gemaakt. Om dit te beteugelen heeft men o.a. te Brunstinge, 'gem. Bellen, in een boerenvergadering besloten het „zeg" af te schaffen- Dé diensten bij- verhuiken zullen er niet minder om worden. (N. v. di. D.) ZE GAAN OM. „De Standaard" bevat de volgende driestar: Reeds voor weken poogden we de sociaal-democra- tische Kamerleden er toe te brengen, dat ze althans ditmaal vóór Oorlog zouden stemmen. Eerst stonden ze hier mijlen ver af. Sinds zag men ze voetje voor voetje naar Oorlog toestribbelen. Te Amsterdam in zijn speech voor Oudegeest, was Troelstra er bijna. Nog één stpje moest gedaan om er komen. Maar nu zijn wa er dan ook. Lees Troelstra's boeiende Tede van Dinsdag in de „Handelingen" maar. Hier zijn we dankbaar voor, al mag de opmerking niet in de pen blijven, dat 't nu niet geschiedt om 't vaderland in veiligheid te" ©tellen, maar eeni'glijk voor die defensie van de positie der sociaal-democra tische partij. Natuurlijk zijn we er nog niet heelemaal. Het kan altoos nog kenteren en keeren. Maar zoover zijn we dan toch, we hebben nu bast, en dus kans om te vangen. EEN TOEKOMSTBEELD. Uit het dagboek van eien Amsterdammer in de Tel.: Stapels ingezonden stukken oveir de Leidschestraat en dén nieuwen verkeersweg. Ein de schrijvers win den zich steed's mfeer op. Nonsens. Over drie jaar, over vijf jaar bestaan er geen verkeersproblemen meer, ten minste niet op den beganen grond'. Dan vliegen we allemaal. Voor wie het tweedekkertje ge zien heeft, waarmee Chanteloup 'geduikeld hééft, zal dit duidelijk zijru Het ding is al zoo 'klein, d'at het niet lang meer zal duren, of je trekt 's morgens, net zooals nu ja overjas, een paar vleugels aan, steekt de motor in je rechtervestjeszak, haalt je staartstuk uit de paraplu-bak, gespt 't om je buik en op den

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1