Graan- en Zaadmarkt. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Woensdag 24 December. rand Tan je baleon staande, geef je j,e vrouw een zoen, je schroef draait cm floep daar ;i je die lucht in, nagestaard door twee lieve oogen em het dag meisje. En je zwaait zoo vroolijk in het uchtemdzom- n'etje, dat d'e dienstbode van je overburen de opmer king maakt, dat je cognac in plaats van benzine in je motor schijnt te hebben, 't Zal' je natuurlijk kun nen overkomen, dat een grillige windvlaag je 's avonds een verkeerd) dakraam inwaait, en maatre gelen daartegen lijken mij wel zoo urgent als da op lossing van het Leidschestraat-probleem. Waarom je dus druk -gemaakt ala wij- over een jaar of wat bui zen-hoog over gracht en straat heenvliegeo en ïomersavonds, in plaats van voor American, op een tak van een iep in 't Leid'scheboschje zitten uit te blazen? OP AFBETALING f Een onzer Amsterdamsche medewerkers schrijft ons: De een zijn dood is de ander zijn brood, zegt het oude spreekwoord. Helaas, het is de treurige wer kelijkheid, de sombere waarheid. Zelfs wanneer men begint te veronderstellen, dat het einde van deze of gene niet meer zoo heel lang op zich zal laten wachten, ziet men al in z'n verbeelding dikge- smeerde fijntjes. Maar in onzen modernen tijd vroeger zal het ook wel zoo zijn geweest I behoeft men niet meer dood te gaan, om z'n medemensch brood te bezorgen Ook de armoe wordt geëxploiteerd. Zeker, de meeste nering-doenden hebben liever, dat er bloei heerscht. Hoe meer er verdiend wordt door de arbeiders, des te koopkrachtiger worden zij. Evenwel zijn er ook individuen, die wachten op de magere jaren, die in dagen van orises de beste zaken doen. We bedoelen de eigenaars van de afbetalings magazijnen. O zeker, wij weten wel, de menschen hebben risioo, en hun prijzen moeten dus hooger zijn, maar wanneer ze een tafel, die hun f 10, gekost heeft, „afbetalen" laten tegen f 1.in de maand, welke afbetaling moet geschieden in den tijd van drie jaar, zoodat zij er f 36,voor terug krijgen, dan mogen wij deze saenschen werkelijk woekeraars noemen. De verhouding tussohen in-en verkoopsprijs is dikwijls 1 tot 4, soms 1 tot 6, een enkele maal wel 1 tot 6. Verder laten de afbe- talingskooplui hun klanten een contraot teekenen. waarin staat, dat, wanneer de af betaler in gebreke blijft, het geleverd meubel weer het eigendom wordt van het verkoophuis. Nu er in de hoofdstad weer veel werkloosheid heerscht, verrijzen de „verkoophuizen op orediet" als paddestoelen. Vooral in die buurten, waar de meeste diamantbewerkers wonen, vindt men haast in iedere straat een dergelijk meubelzaakje, een ma nufacturenwinkel, waar het „moderne systeem" wordt toegepast, of een brandstoffenhandeiaar, dia op afbetaling levert (in den winter verstoken, in den zomer betalen). Meest ziet zoo'n winkel er eenter heel gewoon uit. De artikelen zijn gewoon geprijsd, alleen maar wat te hoog. De eigenaars der verkoophuizen durven er, naar het schijnt, toch niet goed voor uitkomen, dat «jj het systeem toe passen. Maar in de oude stad, waar ook vele mensol-en van buiten hun inkoopen doen, hebben zich in den laatsten tijd „afbetalinge-specialiteiten" gevestigd, die wel willen laten zien, op welke wijs zij zaken doen. Op de Nieuwezijds Voorburgwal staat sedert eenigen tijd een groot „erediet-verkoophuis". Voor jonge paartjes, die willen trouwen, maar die geen geld hebben, zijn de meubelen, die geëtaleerd wor den, om van te watertanden. En de prijzen! Een vulkachel kost f 0,80per maand, een compleet huiskamer-ameublement krijgt men reeds voor f in de maand, bed met toebehooren, keukenge reedschappen, alles, alles kan men er krijgen per maand. Met enkele rijksdaalders meubileert men z'n heele huis. En het contract wordt geteekend. Ook in andere deelen van de stad wordt verkapt of niet-verkapt propaganda gemaakt voor het af-, betalingssysteem. Steeds neemt het aantal menschen die voor deze verleiding bezwijken, toe. Enkele maanden na hun koop voelen zij natuurlijk, hoe zij erin gevlogen zijn. Dan hebben zij spijt als haren op hun hoofd. Maar het is te laat. De koopman maant, en wanneer zy niet betalen, dreigt hij met „rechtsmaatregelen". Zou de Vereeniging tot Bestrijding van den Woe ker hier niet kunnen ingrijpen? Zoo'n verkoophuis moest eigenlijk worden gepost, en iedereen, die naar binnen ging, zou door den waohter kunnen worden aangesproken, op dezelfde wijze als de Middernacht zendeling de menschen waarschuwt, die verdwaald raakten op den verkeerden weg. SCHEMATISCHE VOORSTELLINGEN. Mr. W. van Delden, een onzer nationale speciali teiten in de techniek der Administratie, heeft een studiereis naar Amerika gemaakt, en heeft de Ame- rikaansche administratie met de Hollandsche ver geleken. Het is hem opgevallen, dat de Amerikaan zich zooveel energie spaart, en dat gq dientengevolge in minder tijd meer werk doet. Het trof Mr. van D., dat zelfs op kleino kantoren de grafische wijze van voorstellen populair was; in ons land zijn daaren tegen verschillende groote zaken, waar men van de grafische voorstelling niets willen weten; zoo'n diagram, heet het hier, is goed voor de natuuronder zoekers en de ecornen, maar mannsn van zaken kunnen hun tijd wel beter gebruiken dan zioh bezig te houden met het teekenen van kromme en rechte lijnen. Mr. v. D. heeft voorts het feit geconstateerd, dat de schematische voorstelling eveneens in Amerika door alle administrateurs wordt toegepast. Hierover schrijft hij! Een schematische voorstelling dringt meer tot ons door dan een grafische. Wanneer wij twee zaken met elkaar wid en vergelijken, b.v, de omzet van twee concurreerende firma's, zeker, dan is een gra fische voorstelling een noodzakelijkheid; zien wij dan de eene lijn van de firma sneller stijgen dan de andere, dan weten wij. dat het de eene firma meer voor den wind gaat dan de anderede beteo- kenis der twee lijnen dringt tot ons door. Maar vaak zegt de grafische voorstelling weinig. Teekent men daarentegen een kaartje van het gebied, waar men afnemers heeft, en zet men daarin de grenzen van dit gebied van vorige jaren, dan spreekt zoo'n schematische voorstelling van de uitbreiding van het afzet-gebied tot iedereen. Speciaal voor de reclame is de schematische voorstelling dikwijls te verkiezen bovon de grafische. Men moet echter een sop heb ben, om steeds zoo'n schematische voorstelling uit te vinden. De Yankee is uitvinder. DE VORSTLIJN. De lqn, die de mannen van de Wetenschap, welke zich met de studie van de verschijnselen in onzen dampkring bezighouden, trekken in hun verheel ding over a'le plaatsen, waar de thermometer op het vriespunt pta-t. heet de vorstlijn. Men kan dus zeggen, dat de vorstlijn de grens vormt van het ge bied. waar vorst heerschtov- schrfjdt men die grens dan is men in de „dooi-zöne". Vo r ons weerkundigen, is de vorstlijn een hoogst beiangrqke kro i,me Wij y'en her- a lijk h t. ©ergt i Onfoher, snn'8 al trgo -ind fieüW'rh Maar hg h»> dh taft *icK niet Fep pvr ma»l zien wq slechts de vorstlijn. Eerst n» half November blijft de voratlinie, d Europa is dan niet meer voretvrii. Meest arriveert de voretijjn vanuit het Oosten, soi- s zeis vanuit het Zuid-Oosten. Waait er bp ou.a «an e»u Oostenwind, dan worden die koude temperaturen naar ons land overgewaaid. Slaat de wud een paar dagen uit den Oosthoek door, dan overschrijdt de vorstlijn eindelooze grenzen d.w.a. het begint ook in ons land te vriezen Nadert de vorstlijn uit het Noord-Oosten, dan kun nen wij in hei algemeen ook n ons !&nd vorst ver wachten, dikwijls vorst van beteekeni». Arriveert de vorstlijn uit het Noorden, au zal de linie slechts zelden ons land passeerenin het algemeen blijft het vorstgebied dan ten Noorden van ons land liggen. Thans is het in het verre Noord-West beginnen te vriezen. Wij zien de vorstlijn zich tusschen IJsland en Schotland krommen en kronkelen, en zelfs bocht en buigt hij zich tot het Noorden van Engeland, waar zware sneeuwstormen hebben gewoed. Ook in ons 1 md bemerken wij de grilligheid van het weer, maar de temperatuur ligt gelukkig nog een goed eind boven het vriespunt, de vorstlijn is nog niet in onze nabijheid, en dus is het ook onmogelijk, dat de sneeuw zal big ven liggen, v. Bt. UIT SQHAGEN. Mor. S. Meihuizen, kan tour echter alhier, komt voor op d'e aiphabetische lijst van, aanbeveling voor de benoeming van een kantonrechter te Doesburg. Door het bestuur van het Hoogheemraadschap van die Uitwateremdé Sluizen in Kenmemerlaad en Weattriesland is tie volgende voordracht ter aanbe veling van een Hoogheemraad opgemaakt in plaats van dien heer Mr. M. G. P. del Court van Krimpen te Velaen, die wegens overschrijding van dén leeftijdsgrens niet meer benoembaar was: G. Aieuwland te Alkmaar, A. Honig te Heemstede, JA Bark te Etersheim. De heer diel Goiurt heeft 87 jaar zitting in het bestuur gehad. De heer W. Teengs te AO km,aar, die als penning meester moest aftreden, werd met algemeene stem men herkozen. UIT OTERLEEK. *B'ij Kon. BesL is benoemd tot heemraad van het ambacht van West-Eriesland, genaamd Geestmer'am- bacht, de heer 8. Brak alhier. UIT SINT-PANORAS. Bij Kon. Besl. is die heer P. Gootjes, alhier, be noemd tot hoofdingeland-plaatsvervanger van West- Friesland vanwege het ambacht van West-Friesland, genaamd Geestmerambacht. UIT BERGEN. Mej. A. E. W. Wortel, alhier, is te Amsterdam j geslaagd voor het examen vrije- en oxdieoefeningen. Herv. Kerk te Oudkararpai, de» avonds 7 uur, Ds> G. de Leeuw, onderwerp: „Niet de vrede, maar het zwaard." UIT OUDKARSPEL. Vrijdagmorgen half elf vergaderde die Raad) dezer gemeente in voltallige zitting. Van Gedeputeerde Staten was goedkeuring terug gekomen: de gewijzigde verordening op de jaarwed den der onderwijzer», het le suppL kohier H.O. en de Se supp. begrooting. Op het verzoek van de afdeeling Heer Hugowaard van den Bond van Ned. Onderwijzers om aanstelling van een schoolarts, werd met het oog op de hoioge kosten afwijzend' beschikt. De heer Bouwens zei er het nut niet van in te zien- Betreffende het verhaal der pensioenbijdragen van gemeente-ambtenaren werd nog besloten om voor tij delijke ambtenaren, die later definitief worden be noemd, dezelfde regeling aJla de in een vorige verga dering vastgestelde te treffen. Besloten werd die totale inkoopsommen in 40 jaar- lijksche termijnen af ta lossen. Op voorstel van B. en W. werd besloten ook voor d'e pensioenen dar beambten voor de 'gasfabriek de inkoopsom te betalen, wanneer daartoe in de gas- commissie wordt besloten. De verordening en instructiën betreffende den keuringsdienst werden goedgekeurd. Thans volgdle da benoeming onderwijzer (es) met verplichte hoofdacts. Op de voordracht waren geplaatst: 1. Meg. M. L. Moelker te Oude Tonge, 2. die heer A. v. Os v. <L Abeele, 3, de heer D. B. v. d. Linde te Rotterdam. Na. 1 werd met algemeene stemmen benoemd. Bij da rondvraag vroeg de heer Bouwens wat er aan de gasfabriek hapert, d'aar de lantaarns zeer on geregeld "branden. De voorzitter zei, d'at door de vele aansluitingen en de aansluiting van St. Pancras dé druk aan de gasfabriek te zwaar moet worden gezet voor het klei nere gedeelte het noorden in. De buizen worden te nauw, voornamelijk om de zuid, vorige jaar waren er 90 nieuwe aansluitingen en dit jaar 150 behalve St. Pancras. Er wordt ern stig over gedacht een tweede buis zonder aansluitin gen te leggen vanaf de gasfabriek tot de eerste Broe- ker brug, dan kan de druk weer lichter worden. De heer van Elxter vroeg of nog een kostenbereke ning wordt overgelegd aan de tuinbouwvereeni'ging van de sluis. Dit werd algemeen goedgevonden. De raad meen de ook dat hij d'aar recht op heeft. De heer Rootjes zou weruschen dat de directeur der gasfabriek zijn voorstellen en adviezen nauwkeu riger overwoog. Zijn advies met St. Pancras is scheef uitgeloopen. Spreker noemde dit een zuinig advies. Ook zou er een flink voorddel zijn, doch hiervan blijft door de verhooging van tractementen weinig over. De voorzitter zei, dat door de vele nieuwe aanslui tingen over een paar jaar toch een nieuwe buis noo- dig zou blijken. De voorzitter heeft steeds de ge- li eele opzet te klein gevonden. Hierna volgde sluiting dier vergadering. KORTE BERICHTEN. Pinheiro, de failliet verklaarde diamantkoop man, heeft een actief van 6000. - De gemeenteraad van Schoten heeft een geko- j zene niet als raadslid toegelaten omdat hij secreta-1 ris-peimingmoester van het Burgerlijk Armbestuur is. Er zal een besluit van Ged. Staten uitgelokt wor- I den. Tegen jhr. E. H. F. D. S. te Rhenen werd gis teren voor het kantongerecht 75 boete subs. 5 da gen hechtenis geëischt, daar hij 29 Sept. zoo snel reed I met een automobiel, dat bij een aangereden 82-jari- ge vrouw de dood bijna onmiddellijk intrad. HET SINT NICO li A. A ISiFEEST. Hedenmorgen ontvingen da drie hoogste klassen van de kosteiooze scholen hun jaarlijksch Sint Ni- coilaaseadeau, bestaande uit een taai en een boek en evenals andere jaren aanvaardden ook deze schoolbe- zoékera, dlie al wat te groot zijn om het St. Nieo- laasfeest voor de lagere klassen mede te maken, het aangebodene met blijdschap. De bevolking van de laagste klassen van de zelfde scholen sprak den geheelen morgen, .daar maar even gelegenheid) kon worden gezocht, over niets anders dan over het a.s. St. Nieolaaafaest. De klok van twaalf wer:dl d'an ook met groot ver langen verbeid. Gauw even paar huis om te kwart voor één weer op het schoolplein te zijn. Van hier trokken die kleintjes vol verwachting, onder leiding van het ondlerwijlziend personeel, dat met belangstel- ling en opgewektheid! weer voor alles zorg droeg, naar den Voormeer, om de stoomboot met St. Nico- l'aars te paard en Zwarte Piet te zien naderen. „Daar komt ie, daar komt ie" ging eindelijk onder die kleinen van mond' tot mond, wélk geroep zich voortplantte onder de 'groote schare 'belangstellenden die van de gelegenheid gebruik maakten, om bij dït schoon© zachte winterweer een Stukje van het heer lijke kinderfeest van nabij' te zien. Dat gaf een hoera toen de boot met de Sint op zijn paard' den blijden kinderstoet passeerde. Da onderwijzer» en -essen voelden zeker dat dit oogenblik van levensblijheid der kleinen reed» ruim schoots hun diagen van arbeid beloonde en de omstan ders werdén weer versterkt in die overtuiging, dat het offeren van een bijdrage een mooie daad is. Bovendien het geloop van vele deze kinderen met oudere zusjes of broertjes langs de huizen, overal vragende of St. Nicolaas nog wat gereden had, hetwelk men vroeger zoo dikwijls moest waarnemen, wordt door dit f'eest gelukkig eveneens bestreden. Na de landing aan dien Packet-steiger, trok d'e Sint gevolgd door dé zingende kinderschaar, onderweg be wonderd, door honderden andere kleintjes en lachen dé nagestaard door evenveel volwassenen langs Lim merhoek, Laat, Boterstraat, Langestraat, Hoogstraat en Nieuwesloot naar dé Harmonie, waar dé beschik bare plaatsen spoedig door da kleintjes werden in genomen. Toen allen gezeten waren reed St. Nicolaas op zijn paard onder gezang van dia kindteren die zaal binnen, stapte voor het tooneel af om daarop te midden van een plantenversiering pl'aats te nemten op het ge stoelte der eere. Het groote boek lichtte hem ook nu weer in, over het meer of mindter goede gedrag van de aanwezige kleuter», doch ook tegenover zondaartjes, die minder goed hadden opgepast, toonde de Sint, wanneer ze beterschap beloofden, zich vergevingsgezind. Tweemalen ontvingen de kleine gasten een kop chocolade met koek. Nadat Sint Nicolaas tot verschillende kleinen en kele woorden gesproken had, giaf d'e heer Russcher een vertelling van dé kabouterischool, welke vertel ling geaThistreerd werd door een vijftal keurige ta bleaux, samengesteld door een tiental' kinderen on dier leiding van mej. Buis. Met schitteroogjes volgde het jonge volkje de span nende vertelling, terwijl de tableaux uit het Kabou terleven velen een uitroep van bewondéring ontlokte, Hieraan was 'dan ook veel' zorg besteed, de samen stelster verdient hiervoor ongetwijfeld' dank. Tot. pakkend slot kreeg men de uitdeeling van dé driehonderd zeven zestig pakjes, die met grage han den werden aangenomen. Ieder pakje bevatte een prentenboek, een taai-taai en een stuk speelgoed, waarmede de kleintjes in groote vreugde naar hui» holden. De afdeeling Alkmaar van den Bond van Neder- land'sche Onderwijzers, bijgestaan door de dlrie hoof den van de betrokken scholen, heeft ook dit jaar weer een buitengewoon succes met het orgauiseeren van dit kinderfeest gehad. Zij, vinden dan ook hun loon voor de veelomvat tende werkzaamheden, welke dit feest met zich brengt, in de algemeene, telkenjare stijgende waar deering! PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Broek op Langsndijk 9.30 e .30 Ds. J. P. Dijk. Geref. Kerk 9.30 en 2.3p Ds. Mulder. Doopsgezinde Kerk, 9.30 Ds. Banga. Herv. Kerk te Zuid-Soharwoude, 10 uur, Da. Ter- j let. Herv. Kerk te Noord-Seharwoude, 9.30 uur Da. O. Staal. VOETBAL. Morgen heeft Holland! I eten uitwedstrijd op het program en wel tegen Schoten I te Schoten. Deze vereeniging staat op t ©ogenblik op de eerste plaats van hare afdéelingi. Wanneer Holland I geheel vol ledig opkomt eui haar uiterste best doet kon het nog wel eens gebeuren dat Holland I hier een kleine overwinning wist ta behalen. In ieder geval zal Schoten I in Holland 1 een waardligen tegenstander vinden. indien wij vóór morgenavond niet weder op een flinke sneeuw- of regenbui vergast worden, zal Alc- maria's voetbalwedstrijd wel doorgaan, 'tls een hoogst belangrijke wedstrijd, welke voor onze stad'ge- nooten op het programma staat, belangrijk met het oog op het bezetten van dé laatste plaats. Nteptunus uit Rotterdam, die onderaan staat, komt morgen bier en zal zeker trachten door eene overwinning op Alc- maria, die nummer zeven staat, met onze stadgenoo- ten van plaats te wisselen. Wint Alcmaria, dan is zij voorloopig het gevaar voor dé laatste plaats ont- loopen. En daarom mo'et er gewonnen worden Alc maria! Spant U allen tot da laatste minuut in en schat uwen tegenstander niet te licht. Wellicht bun nen de talrijke voetballiefhebbers dan morgen uw tweede overwinning toejuichen. GESLAAGD. Te Utrecht slaagden onze stadlgenooten de heeren D. H. Horstmanshof, O. H. Dekker en J. Hagmeia- ter voor het machinisten diploma A. Allen zijn leer lingen Van den heer Kohnert. - Mej. N. S. Medemblik, alhier, slaagde te Am sterdam voor bet examen vrijer en orde-oefeninlgen. AANBEVELING—RECHTER. De arrondiseementsrjeohtbank te Alkmaar heeft, meldt de St. Ort., ter vervulling eener vacature van rechter in baar college, de navolgende alphabetiscbe lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. J. G. Huyser, substituut-griffier bij de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam; mr. dr. G. L. van Oosten Slingeland, advocaat en procureur te Arnhem; mr. J. H. Roessingh, kantonrechter te Medemblik. BELGIë. De liberale linkerzijde dér Kamer heeft een vergadering gehouden, met het doel de quaestie der parlementaire werkstaking te bespreken. De vergadering nam echter geen besluit en stelde de zaak uit tot een algemeene zitting, waaraan dé leden van dé liberale linkerzij dé van Kamer en, Senaat, zou den. deelnemen. DUI röCHiLAND, Het historische onderhoud te Doaaueschmgen is afgeloopen, De stadhouder van. het Rijkstand, graaf Wextei en dé militaire gouver neur generaal Deiml'ing zijn in één salonwagen naar hui's gekeerd die goedé verstandhouding tusschen burgerlijk en militair bestuur in dien Elizas is offici eel hersteld. En de Keizer heeft'bevolen, dat bet garnizoen uit Zabern voorl'oopig naar de exercitieter- reinen bij Hagenau zal worden verplaatst. Het mili tarisme, het sabedabsol'utisme h'eeft dus de nederlaag geleden. In tussohen baart deze afstraffing den in woners van Zabern wel eenige zorgzij leven ten dee» 1© van het garnizoen en als dit vertrekt, heteekent dit een aanzienlijke schade voor velen. Én dé bevol king van Zabern verdient waarlijk niet gestraft te worden Vandaag is reeds het regiment vertrokken- Een detachement van het garnizoen te 'Straatsburg zal den wachtdienst te Zabern verrichten. De Kólnische Zeitung schrijft over de beslissing van dien Keizer dat déze het vertrouwen, waarmee men overal in Duitschlandl en vooral in Elzas-Lotha ringen zijn uitspraak tegemoet zag, ten volle gerecht vaardigd heeft. Het i» alleen te betreuren1 dat die beslissing niet twéé dagen vroeger is gevallen, en dat dé Keizer niet te Berlijn was om door zijn ingrij pen de bitterheid te ontnemen aan de besprekingen in den Rijksdag, dié n'u hup) sporen in het volk zul len achterlaten. Het blad bepleit dan een wijziging van veroudérdé wetsbepalingen, die in dit geval het Duittecie volk aan den rand van ©en crisis hebben gebracht. Men moet nu afwachten wat de Rijksdag zal doen. Dinsdag komt hij' weer bijeen én d'e Rijkskanselier zal moeten spreken over id'a buitenlandsche politiek. Acht dé Rijksdag de genomen beslissing voldoende en zal het geheele geval afgeloopen zijr Het is niet aan te nemen. Blijft de heer Bethmann Hollweg Rijkskanselier, dan zal hij nog wel door een z ur ap peltje moeten heen bijten. 1 De noordkust van Jutland is door een z w a- ren storm en hoog water gstei'stsrd. Al le laaggelegen gedeelten dér zeelplaatsen «tean onder water, een aantal schepen kantelde. ENGELAND. Bij' koninklijk besluit is de invoer van wapenen en munitie in Ierland verboden, even als de samenstellende deelen daarvan, als leege pa- troonhülsen. Verder wordt de invoer van ontplof bare en l'icht brandbare stoffen, geschikt voor oor- logs doeleinden, verbodén, tenzij ze bestemd' zijn voor dé mijnen, voor sportieve en andere vredelievende •doeleinden. Een tweede besluit verbiedt met het zelfde voorbehoud het vervoer van dezelfde artikelen langs dé kust. Gemengde mededeellngen BU1TENLANDSCH WEERBERICHT. Op de Britsche eilanden, Scandinavië en Noord- Duit'schland is dé weexstoestand1 véél verbeterd); vooral de windkracht sterk verminderd en de bevol king afgenomen. «In het Kanaal regent het nog zwaar, in de Golf van Biscaye en op d© Fransche kust waait een Noord-Westenstorm, die in Frankrijk en Zuidl-Duitschland nog veel regen zal .bréngen. In Zweden is dé vorst nog to'enemende, in het1 Noorden der Britsche eilanden is de temperatuur nog benedén •het vriespunt gedaald en zeier beneden normaal. Ook in Duitschland is de, temperatuur gedaald! en nu ongeveer normaal. In Oost-Duitschland valt sneeuw en regen. Het echtpaar uit Tiel, van welks verdwijnen we gisteren melding maakten, blijkt niet naar Duitsoh- land te zijn vertrokken. Zij hebben een eendaagsch uitstapje naar Nijmegen gemaakt en keerden dlen- zelfdén avond reedis weder te Tied! teïug. Al» ©en groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat door een jager te Tiel) dezer dagen 'een.oran jekleurige haas is 'geschoten. AMERIKA ANSCH. Barones Ursula von Kalinofski te Wiesbaden heeft een Amerikaansch millionnair, Michael Hurley, te St. Louis, in rechten aangesproken voor een scha deloosstelling van zes millioen gulden, wegens het breken van een trouwbelofte, schrijft de N. R. Ct. De barones maakte op echt Amerikaanschen manier kennis met den heer Hurley. Beiden deden een toertje in den omtrek van Parijs, toen hun auto's in botsing kwamen. Hurley werd uit zijn „tufgeslingerd en kwam met een sierlijken bocht in die van de barones terecht. Twee dagen later vroeg hij haar hand. Sedert dien heeft de barones naar zij zegt meer dan een millioen ter voorberei ding van het huwelijk uitgegeven. KORTE BERICHTEN. De gestrand© kruiser „San Giorgio" zal spoedig weer vlot zijn en binnen eenige maanden een onverminderde waarde voor de Italiaansche marine bezitten. In Bodo is wrakhout aangespoeld van een Zweedsch stoomschip. Men acht het schip, dai; 8000 ton mat, verloren. Het water in de Newa is dicht met ijs bezet en d'e rivier is meer dan zes voet gestegen. Eenige laa'g gelegen dleelen van Sint Petersburg zijn geheel overstroomd. De spoorwegstaking in Zuid-Wales is ■toit een einde gekomen na een vergadering, die vier uren duurde, tusschen de vertegenwoordigers der Maatschappij en haar personeel. Mevrouw Pankhurst is vlak voordat ze in Plymouth aan land) zou stappen, gearresteerd en in een boot door detectives meegenomen. De k i e s- rechtvrouwen wachtten tevergeefs aan da kadé op haar leidster. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar bren gen ter algemeene kennis, dat de Graan- en Zaad- markt, welke dit jaar zou vallen op den Sden Kerstdag zal worden gehouden op te voren. Burgemeester en Wethouders voornotmd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij hunne .beslis sing op bet adres d.d. 15 October ILL van den heer J. BRUIN Jr., sigarenmaker, te Haarlem, houdende het verzoek eene sigarenfabriek te mogen oprichten achter de perceelen Geest Wijk A, Nrs. 13 en 15, hebben verdaagd, omdat hun niset binnen den in art. 8 der Hinderwet bepaalden tijd gebleken is, dat de te stellen voorwaarden de naleving der eiscben, krachtens de Veiligheidswet gesteld, niet onmogelijk zullen maken Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Saeretari». Alkmttr, December 1913.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2