DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. GD» No. 287 Honderd en vijftiende jaargang. 1913. DINSDAG 9 DECEMBER FEUILLETON. De Ziel van Margaret Rand. BINNENLAND. vn 9 ff Levert alle soorten Carrosseriën, desge- wenscht op elk verlangd Chassis. Een gebruikte PBOETWAGES billijk te koop Telefoon 573. ALKMAARSC COURANT AHKMA.AII, 9 December 1913. Het nieuwe Fransche ministerie is er. En het heeft de belangrijke vraag doem stellen of het een ministerie van enkele dagen, enkele weken of enkele maanden zal Zijn want dat het langer aan het bewind zal blijven, schijnt niemand te geïooven. Het is geen groot ministerie, maar een kabinet van middelmatigheid, met groota moeite tot stand ge bracht. Er is op weinig verheffende wijze over da porte feuilles onderhandeld. Eerst kwam d© tegenstand van den heer Caillaux en zijn groep, welke vond, dat aan hem de vorming van het nieuwe ministerie toe kwam en ontoegankelijk was voor elke poging tot samenwerking, welke die erkenning niet tot grond slag had. De president heeft zich daarom ten slotte moeten wenden tot den heer Doumergue, een instru ment van die groep. Maar toen kwam de gevrees de minister-do.oder Clemenceau aan het woord, die den kabinetsformateur zeer beslist voerschreef wat deze te doen en te laten had. D© heer Doumergue wensehfce de portefeuille voor buitenlanldsche zaJken aan te bieden aan den heer Deleassé, zonder kijf een uiterst geschikt man voer dat departement. Maar jawel de heer Clemenceau wilde ihem niet. Had de heer Deleassé indertijd niet geweigerd den heer Clemenceau ter wille te zijn, toen deze hem vroeg de diplomaten-carrière te heropenen voor een zijner gunstelingen, die uit zijn betrekking was gezet? De tijger scheen reeds op dén loer te liggen en de heer Deleassé werdl geen minister van buitenlandsche zaken. De heer Doumergue dacht aan den heer Pichon. Maar de heer Picthon, vroeger een gewaardeerd mede werker van den heer Clemenceau aan het blad „Justi ce" en een goed vriend ook, wordt tegenwoordig ook al achtervolgd door den tijger, om redenen, die nie mand weet. Teneinde raad nam de heer1 Doumergue zelf maar da portefeuille voor buitenlandsche zaken. En zoo ging 't ook met het departement van oorlog. Hoe er tenslotte gescharreld is, moge hieruit blijken, dat de kabinetsformateur op een gegeven oogenblik het lijstje zijner medewerkers aan journalisten opgaf met de mededeeling, dat de verdleeling der portefeuil les nog lang niet vaststond. De premier krijgt d'us buitenlandsche zaken. De traditie wil dat de minister-president, die tevens mi nister van buitenlandsche zaken is, niet op den voor grond treedt, omdat hij, uiteraard meer terughoudend moet zijn dan een ander. Het gevolg is, dat een an der meer naar huitien optreedt en natuurlijk wordt dit de heer Caillaux, die op het oogenblik allesbehal ve populair is. Als aardig staaltje kan daarvoor die nen, dat er in een der grootste Parijsche bioscoop theaters, toen dö heer Bartihou op het doek verscheen zwakjes werd geapplaudisaerd, dat er bij' de film van Caillaux 'krachtig werd 'gefloten en dat die van den president der republiek, de heer Poincaré, die van den heer Caillaux niet gediend was, luide werd! ge- j uioht. Nauwelijks is bekend, dat d'e heer Doumergue bui tenlandsche zaken krijgt, of er wordt een weinig aangename herinnering verlevendigd. Het was in Februari 1900 dat de heer Doumergue als afgevaar digde in een redevoering over het Russisch-Eransch handelsverdrag zeidle: „Is er d'an geen argument, dat wij tegen Rusland kunnen inbrengen? Ik wil geen misbruik maken van de moeilijkheden, waarin Rusland zich herhaalde ma- (Nadruk verboden). Roman vans E. 3L £MA£DlEk 80) Je zult toch wel 'gehoord hebben van -de Austra lische erfgename om wie men voor ongeveer een jaar in alle couranten geadverteerd heeft. Nu, diie zul je vanavond ontmoeten. Dare zat onbewegelijk geen spier in zijn gezicht Vertrok. - Het was een vreemd testament, ging Bariton voort. Stephen Rand, die laatste eigenaar van Mel- ehester Hall, was buiten kijf een zonderling. Hij had een erfgenaam vlak bij! de hand zijn eigen neef. De jonge man is door Stephen Rand opgevoed, die geen geld voor hem spaarde. Het beste, dat te Bugby en te B'alliol kon verkregen werden voor een van nature edel karakter en voor geestesgaven, die rijp en ge schikt waren voor het) allerbeste werk, werd hem ver schaft. Iedereen geloofde, dat John Rand de erfge naam zou zijn, maar het bleek, dat iedereen het bij het verkeerde eind had. Stephen stierf plotseling en bij het openen van het testament kwam aan het licht, dat al het landbezit de pachthoeven, drie buitenplaatsen, een huis in die stad, groota sommen gelds verkregen door oordeelkundige speculaties het eigendom zou worden van teen meisje in Austra lië, de dochter en het eenige kind van Stephen's ge liefden broeder, Benry, van wien hij innig veel had gehouden, maar met wien hij ruzie kreeg, waarom de laatste zijn geboorteland! verliet en ergens anders zijn fortuin zocht. De broeders verzoenden zich weer voor Henry's dood, maar Stephen werd nooit dezelfde weer. Hij wilde het meisje niet zien, haar niet helpen, haar naam mocht zelfs nitet genoemd worden. En na zijn len bevonden heeft, maar ik geloof toch, dat het noodzakelijk is, dat wij ons eens minder edelmoedig jegens Rusland toonen. Wij spreken nu over zaken. Zou het niet wensehelijk zijn, dat wij Rusland eens toeriepen: „gij' brengt maar een artikel voort, name lijk nieuwe papieren in den vorm van nieuwe leerlin gen. Wat moeten we denken van de Russisch© vriend1- schap, welke het beste, onze milliardaa, van ons neemt en voor den Franschen export-handel, niet eens pasmunt over heeft?" Met eenige belangstelling mag men daarom afwach ten, wat er in Rusland over dit ministerie en over den man van buitenlandsche zaken zal worden ge zegd. Maar overigens loont het niet de moeite, de namen van de nieuwe ministers in het geheugen te prenten. Niet onmogelijk worden ze weer -oud-mi nisters op den dag der regeeringsverklaring. Wie dan leeft, dan zorgt. Maar da ironie van het lot kon wel eens beslissen dat na den heer Caillaux diens fel bestreden tegenstander, de heer Briaud den groots-ten invloed op de formatie van een nieuw ka binet kreeg. En dat dit tot een beter resultaat leid de dan het thans bereikt©. TWEEDE De algemeena beschouwingen over de staatsbegroo- ting werden gisteren hervat. De heer Bos (V.-D.)| verdedigde de concentratie tegen het verwijt, dat zijl valsch© voorstellingen ge geven zou hebben. Hij wees er op, dat het tarief ontwerp vooral de vrees der kiezers voor het behoud van het ministerie- Heemskerk heeft opgewekt, voorts het beleid van minister Talma, het nieuw voorgestelde art. 192 in de Grondwet en de onthouding van politieke rechten aan da vrouw. Het anti-papisme komt z. i. ook in hoofdzaak voor rekening van de rechterzijde. In po sitieven zin heeft het concentratie-program ten gunste van de vrijzinnigen gewerkt. Veel onnatuurlijker dan het samengaan van vrij zinnigen en isoeiaal-democraten bij de herstemming is z. i. geweest h'eti ontihoudingsaidvies der coalitie. Spr. komt tot da verliezen der vrijzinnig-democra ten en beantwoordde den heer Troektra, die z.i. ©en nieuwe zwenking van zijn partij, voorbereidt. Hij betoogde uitvoerig, dat het aanbod der drie portefeuilles volkomen rationeel was en dat een weigering der S-.D.A.P. niet was te voorzien. Da wei gering van] de S.D.A.P. was een aanslag op de de mocratie. Spr. ging uitvoerig de oplossing van de crisis na. Dat het tegenwoordig kabinet was te voorzien, kan men allerminst volhouden, 't is meegevallen. Bij de vorming van een concentratie-kabinet zou het pro gram van de concentratie groota kans -gehad hebben verloren te gaan. Spr. wees op een uitspraak van B-emstein, volgens welke minderheidsregeeringen o-p den duur de macht van die Kroon moeten versterken en dus anti-democratisch werken. In verband met de redb van den heer Loeff merkte spr. op, dat diens theorie hier op neerkomt, dat voortaan alleen een coalitieregeering mogelijk zal zijn. Wellicht zijn verschillende sociaal-democraten daar omdat de reactie hen zal doen groeien, maar nog veel sneller zal dan groeien hun zwarte schaduw op den wand van conservatisme en reactie. De sociaal- democratie dient op die wijze niet den vooruitgang maar d'e reactie. De leider der Niederlandsche sociaal-democraten is den laatsten tijd ais iemand, die vol zoeten wijn® is. Wat al slingeringen maakt hij. Dit element van on zekerheid' in- de politiek van -ons land moet wordten weggenomen. Dat is veel erger dan ©en doodle of halfdoodie vrijzinnig-democratie. Daarom is het dood dit testament. Margaret moest gevonden worden, en zou alles erven, maar aan die erfenis was toch een voorwaarde verbonden. Zij moest n.l. met John trouwen, haar vollen neef en de zoon van Ste phen's jongsten broeder. Dit huwelijk was een con ditio sine qua non. Als een van de beidie belanghebbenden weigerde aan die bepaling te voldoen, dan moest het geld on der de andere leden dier familie in gelijke porties ver deeld worden. Je kunt begrijpen, dat die zaakwaarnemers met de h-andern in 't haar zaten; doch met behulp van detec tives, gewend 'aan zulk delicaat werk, vonden zij1 d'e erfgename in het bezit van een heel kleine hoeve in Tasmania. Zijl ia van 't voorjaar in Engeland geko men en tot vreugde van al degenen, die van heiden houden, werden John en Margaret, volgens de ou-dler- wetschte manier, op het eer'ste gezicht verliefd op el kaar. Zij. zijn nu bijna zes maanden getrouwd, en, naar men zegt, bestaat er 'alle hoop, dat de mooie vrouw spoedig een kind! zal krijgen. Wij hopen, dat het een zoon zal zijn, opdat de groot© bezitting voor goed in de familie zal blijven. Tk zeg je, Dare, hét is als een sprookje. Het geluk van die twee. Het op gaan in elkaar ten het beminnelijk karakter der jonge vrouw, dat alles maakt deze zaak tot een eenig geval. Ik ben verlangend mevrouw Rand te leeren ken nen, zei Dane, op zijn eigenaardigen kalmen rto-on. Maar is er geen doorn aan de roos, Earlton? Neen, of ja misschien. Daar is Charlotte. Charlotte 1 Charlotte Mansfield!, zij is een nichtje van d'en ouden Stephen van moeders kant. Ofschoon de Mansfields welgesteld zijn, hebben zij. toch jaren lang, tot aan zijn dood, bijl Stephen ingewoond. Hij hield veel van hen, maar liet ze geen cent na, liet aan niemand iets na behalve aan dat Tasmaniaasch meisje. Charlotte is jaloersch, daar is geen twijfel aan. Ik hoop, dat ik mij. vergis, maar ik houd het er voor, dat zij Margaret's plaats gaiarne zou hebben in- gebeurde zeer heilzaam. Gij. kunt, aldus spr., dondte- rend applaus oogsten met uw aanvallen, maar gij zult hooren en blijven hooren: „gij hebt gekund, maar gij hebt niet gewild" totdat gij u zult hebben herzien. Wij zijn vergeleken met een ezel, ga met een varken gelijk de heer Hugenholtz zich meer zoö logisch dan logisch op het Zwolsche congres uitdruk te. Maar gij hebt uw verantwoordelijkheid niet wil len aanvaarden. Of het thans tot scheiding zal ko men in da S. D. A. P. weet spr. niet, maar gij moet veranderen, wil de toestandl verbeteren. In Duits ch- land kunt gij niet veel tot stand brengen, maar hier is het een democratisch land, waar gij invloed kunt hebben op het Ihestuur. Gij kunt worden een socia listische hervormingspartij, gelijk wij een vrijzinnige hervormingspartij zijn. Spr. zei het kaJbinet Cort van der Linden gaarne te steunen en wees er op dat deze regeering volko men los staat van de partijen. Spr. keurde goed de middelen, welke de regeering wil' tot sterking van dte financiën. In verband met de voorgestelde kiesrechtregeling, los van een wijziging van art. 192 der Grondwet, riep spr. de rechterzijde toe: Wacht u er voor, dat men niet later van u zal kunnen zeggen: Gijl hebt gekund, maar niet gewild. Spr. wees er daarna op, dat de vrijz- dem. partij springlevend is, dé partij, welker istandpunt het is, de maatschappij waarin de socialistische profetieën tot nu toe allerminst in vervulling zijn gegaan, zoo- Veel mogelijk zoo te maken dat ieders eigenbelang samenvalt met het algemeen belang. E'n wel door een krachtige staatsinmenging d'ie echter tot doel heeft: het hoog houden van de persoonlijkheid. In de avondvergadering werd de waterstaatsbe- grooting behandeld, waarbij als tielkenjare vele speci ale districtsbelangen naar voren gebracht werden. Door den minister werd verklaard dat hij ter stond in bestekken voor rijkswerken het gebruik van loodwitihoudende verf heeft verboden en den 11-uri- gen arbeidsdag door den 10-ürigen beeft vervangen. VACATURE-TWEEDE KAMER. De N. R. Crt. schrijft: Er zal binnenkort eene Kamerverkiezing moeten plaats hebben in het district Rotterdam- LH. Wij hebben redenen om aan te nemen, dat een brief, waarbij da afgevaardigde voor dat district, de heer Lasonder, zijn ontslag neemt als Kamerlid, he den bij de Kamer zal inkomen. EEN GEZANT 'OP DEN KANSEL. Als ©en groote bijzonderheid wordt gemeld dat de nieuwe Amerfkaansche gezant bij' bet Nederlandscbe Hof, mr. Van Dlyke, Zondagmorgen de predikbeurt in d'e Engelsche Presbyteriaanscbe kerk aan de Van den Bo-sehstraat te 's-Gravenhage beeft vervuld. Zijn pr'eek werd met groote aandacht door het talrij ke auditorium aangehoord'. De heer Van Dyke is ook doctor in de theologie en als zoodanig droeg hij de zwartzijden toga met da 'kleuren zijner vroegere universiteit, „rood en oranjei" 'afgezet. PEIST OP JAVA. Bij het departement van koloniën is ontvangen- het volgende 'telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, did. 6 dezer, betreffende pestge- vallen op Java gedurende bet veertiendaagsche tijd vak van 19 November tot en met 2 December j.L: Af deeling Maiang 401 nieuwe pestgevallen, 876 do o den. Kediri 60 nieuwe gevallen, 54 dood-en; in de vori ge periode nog 8 gevallen en 10 dooden. Madioen 35 nieuwe gevallen, 34 doodlen; in de vo rige periode nog 11 gevallen en 10 dooden. Paree 7-5 nieuwe gevallen, 41 -dooden; in de vorige perio-de nog 6 gevallen en 5 doodlen. Toeloengagoeng 7 en Magetanl 3 doodelijke geval len. Soerabaja 1)8 nieuwe gevallen, waaronder 1 Euro peaan, 19 dooden. Berbek 12 nieuwe gevallen, 15 dooden. ©ararosserlefabrlkaiit, Vertegenwoordiger der beroemde Alkmaar. genomen, voor zoover het John betreft. John mag haar gaarne, maar is nooit verliefd op haar geweest. Margaret voelt zich niet op haar gemak in baar bij zijn. En zij haat Margaret. Nn, mijn waarde Cle ment, weet ge den staat van zaken. Vanavond! zult ge zoowel Charlotte Mansfield als Margaret Rand ontmoeten d'e twee vrouwen, die zoover uiteen loopen ais de polen. Ja, ik zal ze ontmoeten. Mijn dank voor de m-e- dedeelingten, antwoordde Dare, terwijl hij opstond. Ais je 't goed! vindt, Earlton, ga ik nu naar mijn ka mer en neem wat rust. Toen Dare alleen was, liep hij- in gedachten ver zonken in zijn kamer op en neer. Het verhaal, dat hij juist van Earlton had! gehoord, gevoegd 'bij dien vreemden doop en nog vreemder den brief van Mar garet, had! hem geheel verbijsterd). Hij voelde, dat hij tegenover een geheim was geplaatst, dat de jonge vrouw reeds half geneigd was hem in haar vertrou wen te nemen nteen, meer, dat zij zeifs een recht had om hem haar geschiedenis te vertellen. Zo-u hij luisteren? Zou hij zijn geweten bezwaren met d'e wetenschap van een zonde? Bestond er een zonde? Hij: herinnerde zich die oogen mtet dlile zielvolle uit drukking, het open, lief gelaat. Hij kon zulk een gelaat niet in verband' brengen met iets verkeerds, iets zondigs of misdadigs. Hij voelde, dat hij- beefde. En opeens kwam een groote verzoeking over hem. Als hij' eens besloot zich niet in deze zaak te men gen? As hij, in plaats van dien avond in de Hall te dineeren, plotseling een excuus aanvoerde en naar Londen terugging? Hij kon zijn ouden vriend vra gen hem in Londen te bezoeken of bij kon rtterug ko men- als de Randfs afwezig waren. Hij' bad reeds zorgen en verdriet genoeg, waarom zon hij zich nog met Margaret's mogelijke overtredingen bewaren? Zij was in den uitersten nood bij' hem gteko-mten, ho pende en geloovendte, dat zij hem nooit zou terug zien. Waarom zou hij aan haar verlangen niet vol doen Earlton wist van niets af en was gelukkig. Earl- Bangil 12 nieuwe gevallen, 13 dooden. Nigawil 1 doodlelijk geval en in de vorige periode 8 doodelijke gevallen. Lamongan in de vorige periode 3 doodelijke geval len. DRANEVRIJE VERKIEZING. In eene advertentie in de „N. VenL öt." verklaren de drie oandidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten in het district Venl'o, dat zij hunne verkiezing in geen geval zullen tra-chten te bevorderen door het schenken of doen schenken van alcoholische dranken en verzoeken zij allen, die hun candidatuur steunen, dit immoreel© middel niet te bezigen. Gemengd nieuws. ONTSLAG EN SCHORSING. B. en W. van Hilversum hebben wegtens gepleegde fraude, den heer W. J. Sligting, met ingang van 15 Dec. ontslagen als -directeur der gemeentegasfabriek, tot dezen datum verlof gegeven en den adjunct-di recteur benoemd! tot waarn'emend directeur. Zaterdag hebben B. en W-. van Hilversum twee ge meente-ambtenaren geschorst: den directeur en den hoofdopzichter dier gemeentereiniging, rasp. comman dant der brandweer en brandm'eester. Naar de TeL meldt, geven B. en W. den raad kennis, dat zij1 tot dit besluit gekomen zijn, nadat de hoofdopzichter bij de gemeente-reiniging, O. Roodvoets, bun bad mee gedeeld, dat hiji in hielt jaar 1908 aan den directeur van dien tak van dienst, H. G. J. Maas, 300 heeft betaald', teneinde van den directeur een door hem begeerd verlof te bekomen, en dat laatstgenoemde daarvoor die so-mi beeft aangenomen. De directeur erkennende dat bij in 1908 van den hoofdopzichter een geldsom heeft aangenomen houdt echter vol, dat zulks ©eristi is geschied, nadat het verlof (zonder teerst geweigerd te zijn) was ver leend, en nadat da hoofdopzichter herhaaldelijk hem een douceur had 'aangeboden VERZET TEGEN DE POLITIE. Den laatsten tdj'd zijn er te Oulemborg nu en dan kleine ordeverstoringen voorgekomen, verwekt door Duitsche arbeiders, werkzaam aan de versterking van de spoorbrug aldaar. Ook Zondagavond verwekten ■eenige Duitsche arbeiders, onder invloed van sterke drank, weer ordeverstoringen. De politie hield één hunner aan en bracht hem naar het politiebureau. Deze arrestant is later do-or een aantal Duitsche arbeiders, die daartoe het politiebureau binnendron gen, ontzet geworden, waarbij ©en politiebeambte werd mishandeld! met een wapenstok; hij' werdl daar mee zoodanig op 'het hoofd geslagen, dat hij bewus teloos bleef liggen. Van te voren had een andere Duitscher hem' met een revolver bedreigd, die daar mede eenige schoten l'oste. In den loop van den nacht heeft dte politie drie Duitschers, onder wie de man met de revolver, ge arresteerd. De mishandeling van den politieman bl-eek bij me disch onderzoek niet van emstigenaard te zijn. UIT SCHAGEN. Ds. L. G. Holtz, predikant te Schagerbrug, heeft het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Lop- persum aangenomen. UIT WTERINGERWAARD. Door Dijkgraaf en Heemraden zijn publiek ver huurd de dijken, wegen, boezemkaden enz. van den polder Wieringerwaard. ton was de predikant van haar parochie. Hij moest het drukkende geheim ontdekken, indien er een te ontdekken viel. Dare liep op en neer op en neer. Zijne ruste loosheid nam toe, terwijl hij' zich toch anders zoo kalm en vreedzaam in deze rustige pastorie voelde. Maar het kwam hem nu voor alsof zorg en haar tweelingzuster zonde er samen waren gekomen om hem gezelschap te houden. Clement Dare was echter een van die menschen, dia zich niet lang aan gedach ten, hun eigen persoon betreffend, toegeven. Wie was hij, dat hij morde, als God de bekommernissen, je zelfs de slechtheid van ©en medemensch op zijn pad legde? Hij riep zich het lieve, bezorgde en te vens zoo buitengewoon mooie gelaat voor den geest. Kon hij haar helpen? Was hij mogelijik niet voor dat doel door God hierheen gezonden? Hij wierp zich in een leuningstoel ©n haalde een klein Griaksch tes tament voor den dag. Zijn oogen schitterden bij die welbekende woorden: „Draagt elkanders lasten, en vervult zoo den wil van Christus." Een zachte glimlach verhelderde zijn vermoeid ge laat. Zijn plicht lag dluidelijk voor hem zijn -hart was rustig. Er was van het diner dien avond te Melchester Hall bijzonder veel wexlk gemaakt. Margaret dlroeg haar mooie trouwjapon. Zij had een aangeboren ta lent om alles als van zelf te doem gaan. Dat had zij al haar leven gehad, zoowel bij haar vader thuis als later hij Margaret in haar vruchtenfarm. En nu in het deftige huis, dat ver-ondersteld werd1 het hare te zijn, haar per testament nagelaten, was zij de ver persoonlijking van] wat een gastvrouw moet wezen zich zelf vergetend, innemend, rustig. Haar moed Ibegaf haar niet. Haar geweten was kalm. Zij wierp Dare een snellen blik toe en wist, dat zij hem volkomen kon vertrouwen. fWordt vervolg^.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1