DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 290. Monfed en Jamiesmg., 1913k YRIJBAd 12 DU Cl IBER. FEUILLETON. De Ziel yan Margaret Rand. Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND, ALKMAAR, 12 December 1913. Het nieuwe Franeche ministerie hfeef t zich aan de volksvertegenwoordiging voorgesteld. De heer Doumergue, de minister-president, heeft een fraaie regeeringsver klaring voorgelezen, waarop ©enige dagen bloedig is gewerkt. De kunst is n.l. in zoo'n statistiek met zooveel mogelijk woorden zoo weinig mogelijk te zeggen. Het komt er daarbij!vooral op aan, dat het nieuwe kabinet geen vat op zich geeft, uiterst voorzichtig is, waar het 'dingen1 betreft waarover verschil van meening is, daarentegen zeer krachtig en nadrukkelijk zaken, verkondigt, waarover ongeveer allen gelijk denken. De heer Doumegue en zijn medewerkers hebben uitnemend! aan deze voorschriften voldaan. Ziji had den gezorgd voor veel vaagheid, waar dit noodig was en voor groote kracht waar dit geen kwaad kon. En die heer Doumergue gaf bij de besprekingen over de regeeringsver klaring de sterke rol aan dien heer Gail- laux en behield! zel'f d!e vage, ontwijkende, die hij zoo krachtig vervulde, dat de Kamer soms uitbarstte van pleizier over zooveel totaal niets zeggende re- geeringswijsheid. Maar de heer Oaillaux wist han dig het struikelblok weg te wentelen, dat de opposi tie op het pad dier regeering had gelegd de heer Lefèvre trachtte tevergeefs de methode tegen dien heecr Oaillaux aan te wenden, volgens welke deze het kabinet Barthou heeft doen vallen. En zoo heeft het ministerie-Doumergue gisteren een meerderheid verkregen. Een heele kleine echter. Vertrouwen in het kabinet spraken 292 afgevaardigden nit, 137 wantrouwden het ministerie en 150 onthielden zich van een uitspraak. En dat bij! de eerste ontmoeting, waarbij nog zoo iets als hoffelijkheid zich doet gel den, dat later geen invloed meer uitoefent l Veel waarde is er dus niet aan het votum van gis teren te hechten. Wij' blijven dan ook geLooven, d'at het zwakke ministerie-Doumergue geen lang leven zal hebben en zullen dientengevolge onze lezers maar niet met de lange regeringsverklaring lastig vallen, omdat dit stuk op dit oogenblik waarschijnlijk reeds meer historische dan actiueele beteekenis heeft. Op één punt evenwel zij even de aandacht geves tigd. Een radicaal-socialist prees een politiek der verzoening aan. Toen kwam plotseling de heer Bri- and voor den dag, die zeer hef tig voor zich de eere van die politiek kwam opeisehen, omdat hij er steeds naar had gestreefd dé republiek bewoonbaar te ma ken voer allen. Hij voer heftig uit tegen hen, die een politiek, die uitsluitend! gesteund had op een re- publükeinscha meerderheid, als reactionair trachten voer te stellen en maakte daarna een toespeling op 'da unificatie van de radicale partij, waarbij' hij er op wees, dat de regeering in hare verklaring blijken geeft van andere opvattingen over de nationale ver dediging dan in die openbare vergaderingen. De man, die de verantwoordelijkheid voor het pre- 1 (Nadruk verboden). Soman van L. L AC0M5®. 38) Je kunt je handelwijze nooit goed praten, barst te Charlotte nit, zelfs de oogen van dien armen goedgeloovigen John moeten eindelijk opengaan voor hetgeen je werkelijk bent. Ik heb je een verzoek te doen, Charlotte, zei Margaret. Of je moet mijn verhaal geduldig ten ein de toe aanhooren en daarna je opmerkingen maken öf de kamer verlaten en later van John hooren wat ik hem nu wil meedeelen. Blijf of ga weg, maar als ge blijft, dan moet je luisteren zondier mij; in de rede te vallen. Ik zal blijven, zei Charlotte. Ik houd te veel van mijn neef om hem alleen met jou Ite laten in een oogenblik als dit. Dank je. Hu zal ik spreken. Maar nu trad1 John op Margaret toe. Hij greep dte hand van zijn vrouw, keek haar in de oogen en fluisterde haar iets in 't oor. Ziji glimlachte tegen hem. Hij schoof een stoel naderbij, zij' ging zitten. Toen ik zoo onverwacht naar Engeland ging, begon zij, had! ik die portretten geheel vergeten. Charlotte sprak er tegen mij over den dag voor mijn huwelijk. Ik wilde haar de zaak uitleggen, maar er was geen tijd. Toen besloot ik za te vernietigen. Ik vond het oude album en daarin de portretten. Ik nam ze er uit en verbrandde ze, vast overtuigd^ dat zij' nooit vermist zouden worden. En als zij vermist werden, zou ik moeten vertellen, welk een droevige rol ik had gespeeld. Wanif ik speelde een droevige rok dat beken ik. Het feit was, dat ik een parel van groote waarde had gevonden en bang, vreeselijk bang was, die te verliezen. Ik had John gevonden, zij hield even op, haar stem trilde. Hu zal ik mijn mo- sidentschap op zich heeft genomen, heeft iets anders gezegd dlan te Pau werd voorgeschreven, zeide hij en hij vond het ontoelaatbaar, ja zelfs misdadig terug te komen op de wet op den driejarigen diensttijd, d'ie zoowel aan de xegeering als aan die Kamer, die haar aannam, tot eer strekt» Wanneer de regeering daar op plan mocht hebben, behoorde zij het te zeggen, zij doet het echter niét. Hij; schetste vervolgens dé door 'hem gevolgde ver zoeningsgezinde politiek, voor welke hij steun had gezocht bij dé linkerzijdé. Wanneer dé regeering een zelfde politiek wil volgen, dan kan zij op hem en zijn vrienden rekenen, verzekerde hij. Maar als de regeering niet wil Zou de heer Briand al niet reeds in gedachten de portefeuilles verdeeld hebben van het komende, door hem gevormde ministerie i TWEEDE KAMER. Ha verdere behandeling is gisteren het wetsont werp betreffende subsidies voor u. en m. u. L zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Da minister van binnenlandsche zaken, de heer Gort van der Linden, zette daarna zijn onder broken rede voort. Hij besprak de verhouding van het kabinet tot dé verschillende partijen. Wat de S. D. A. P. aangaat, met haar bestaat geénerlei ge meenschap van staatkundige beginselen; wèl een ge meenschap ter bereiking van eenl bepaald doeL De S. D. A. P. is revolutiomnair, maar dat zijn de vrij zinnigen en die Calvinisten ook wel éena geweest. Er ia evenwel een andier onderscheid: da S. D. A P. staat op het standpunt van den klassenstrijd en zij weet,, dat zijl staat tegenover een bourgeois-kabinet, dat haar geenerlei concessies kan doen. Wat betreft de benoeming van socialisten tot amb ten, waarin staatsgezag wordt uitgeoefend, d!e minis ter deelde niet da meening van den heer Loeff, die dleze benoembaarheid niet wil, omdat de socialisten het staatsgezag zouden misbruiken tot ondermijning van den staat. De consequentie van dé meening van den heer Loeff zou zijn, dat men den socialisten het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen ontzegt. Tusschen het kabinet en de vrijzinnigen is de ge meenschap van beginselen. Evenwel, van da pro gramma's der vrijzinnige partijen staat het kabinet volkomen los, en omgekeerd! zulten de voorstellen van het kabinet geen consequenties hebben voor die par tijen. Wat het onderwijs-vraagstuk aangaat, biji een com promis mag geen beginselverzaking plaats hebben. Intusschen hoopte de minister, dat de onderwijsher vorming tot stand! zal komen. Er kan in da staats commissie een compromis gevonden worden, en als op grond daarvan in de Kamer een initiatief-voor stel wordt gedaan, dan zal de regeering daartegen over uiterst welwillend! staan. De minister van financiën, de heer Bertïing, noemde het een illusie, dat dé uitgaven voor den gewonen diénst zouden kunnen wordten gevonden uit de gewone middelen. Er moeten nieuwe lasten wor den opgelegd, biet het minst voor de uitvoering van 'art. 369 van de Invaliditeitswet. tief verklaren. Ik zal jullie iets vertellen, wat ik eigenlijk nooit aan iemand had willen vertellen. Zij, die dé portretten van dat blonde kind zagen, zouden daarin met geen mogelijkheid eeniga gelijkenis mét mij kunnen ontdekken. Zij hadden veel van mijn vader, maar ilk had meer van mijn moeder. Mijn moe der was, zooals je natuurlijk weet, een van de Coo pers van Balderstone in Australië. Ik heb geïnfor meerd en ben te weten gekomen, dlat geen van u al len een portret van mijn moeder bezit. - Dat is waan, zei John, wij hebben geen portret van Margaret's moeder, is 't wel, Charlotte? Heen, gaf Charlotte op stroeven toon ten ant woord. Ik zal jullie haar beeltenis laten zien hier, dit portretje. Hét is niet geflatteerd, mijn moeder was knapper, maar je kunt toch daarnaar oordeelen of ik op haar lijk. En Margaret nam een klein doosje van da tafel, opende het en reikte het John. Char lotte en John bogen zich ever bet portret, dat, slecht geschilderd, een nog jonge vrouw met een fijn be sneden gelaat, donkere oogen en donker haar voor stelde, dat ontegenzeggelijk een groote gelijkenis met Margaret vertoonde, maar haar stralende schoonheid miste. Je lijkt er op, lieve je lijkt er sprekend op, zei John vriendelijk, terwijl hij het miniatuurportret weer in het doosje legde. Mijn vader had mijn moeder innig Kei, ging Margaret voort. Zij stierf, zooals je weet, spoedig na mijn geboorte en ik geloof niet d'at mijn beste va der dien slag ooit geheel té boven is gekomen. In d'e eerste jaren van mijn leven kon hij mij niet in zijn nabijheid dulden. Ik voelde mij zeer eenzaam en on gelukkig en als mijn vriendinnetje Hester er niet was geweest, dan was ik er mogelijk nu niet meer. En je hebt miji verteld, dat je Hester haatte, bracht Charlotte in het midden. Hiet toen ik jong was, ik 'hield heel veel van haar'als klein meisje. Haar vader en mijn vader wa ren vrienden, en toen haar vader stierf, kwam Hes- ter bij ons. Wiji waren van denzelfden leeftijd, maar De verhooging van dé successierechten ib de rech te lijn zal zich beperken tot die zeer hoog© bedragen. Dé minister hoopt, dat de niéuwe wet op 'die inkom stenbelasting reeds met 1 Mei zal kunnen werken. Hij wil overwegen de herziening van dé belastbare opbrengst op die ongebouwde eigendommen en zal gaarne zijn medewerking verleenen om d'e wetsont werpen in zake leniging van dén nood der gemeenten spoedig aan de orde te stellen. Bij dé replieken ging dé heer T r o e 1 s t r a (jS. D. A. !P.) in tegen den aanval van dir. Bos» De heer Bos heeft hem' nJ. verweten „tegen beter weten in" gezegd te hebben dat de vrijzinnig-democraten als partij, niet als deel dér concentratie, de verkiezingen zijn ingegaan. Spr. zette uiteen, dlat dit onjuist is en verwachtte, dat de heer Bos, indien deze prijs stelt op het voort duren der goede verstandhouding tusschen hem en spr., hem zijn verontschuldigingen voor de gebezigde uitdrukking zal aanbieden. Dé heer Bos verweet dén sociaal-dtemoeraten, dat hum politiek er op gerïeht was wantrouwen te zaaien in de democratische be doelingen dér concentratie. Maar als gij ons die politiek verwijt, geeï dan zelf niet aanleiding daar toe door uw zelfstandige vrijzinnig-démioeratischa partij te handhaven. Immers daardoor geeft gij zelf blijk van wantrouwen in de democratie van uw bondgenooten. Dat wordt bevestigd door artikelen in „de Wereld" en „de Zuid-Hollander," spreker trachtte aan te toonen, dat men steeds een kabinet, gelijk thans is opgetreden, heeft voorzien. Uit het bekende interview van spr. was geenszins een bereidheid tot aanvaarding van het portefeuille- aanbod te zien. 'Spr. had inderdaad niet kunnen verwachten dat het van de zijide der concentratie tot een reëel aanbod zou komen. In dit opzicht erkent spr. zich te hebben vergist in het burgerlijk besef der concentratie. Maar gijl hebt u in ons vergist, omdat giji bij ons minder principieel klassebesef ver wacht hebt. Spr. heeft zich niet kunnen voorstel len dat mannen als De Beaufort zich zoo zouden kunnen losmaken van hun monarchaal! besef, dat zij drie socialistisch-republikeinsche ministers zouden aecepteeren. MARTHELVLEE'GDIEHST. Zonder dat tot een afzonderlijken marinevliegdienst wordt overgegaan, schrijft de Minister in de memorie van antwoord op de marine-begrooting, zal' voor het verkennen van vijandelijke strijdkrachten te water, marinepersoneel voor dien verkenning&d'ianst worden gebruikt en opgeleid, waarvoor partij zal worden ge trokken van de hulpmiddelen, waarover het Departe ment van Oorlog reedis beschikt. Da eerste opleiding zal in het vliegkamp te S'oesterberg geschieden. De marinevliegdienst zal zich bij voorkeur van watervliegtuigen bedienen, vooral ook met het oog op de rol, die de luchtvaart bij den verkenningsdienst voor de vloot in Indië hoogstwaarschijnlijk zal héb ben te vervullen. LAHDBOUWBBGBOOTIHG In de memorie van antwoord op de landbouwbe- grooting lezen we o.m. Het adres van de Yereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Hoordér kwartier in zake wettelijke regeling van het lager landbouwon derwijs, heeft 's ministers voile aandachtin een voorontwerp van wet, dat reeds eenigen tijd gereed ik was donker zo.oals mijn moedér en Hester geleek op haar blonden vader. Zij was alles behalve mooi en leek zooveel op de familie van mijn vaders kant, dat hij haar eens, toen hij ons beiden in langen tijd niet bad gezien, voor mij hield. Dat brak bijna mijn kinderhart en is de indirecte oorzaak geweest, dat mijn vader en ik tot elkaar kwamen. Men vertelde hem, dat Margaret voortdurend schreide eni niet wil de eten of spreken. Hij werd door het verhaal getrof fen en begaf zich naar de kinderkamer, naar zijn wanhopig kind ik snélde op hem toe, sloeg mijn armen om zijn hals en vroeg hem, onder krampachtig snikken, of hij van mij wilde houden. Onder het spreken keek ik hem met mijn moeders oogen aan. Door dien blik won ik mijn zaak. Yan dat oogenblik was ik zijn lieveling en ben dat tot zijn dood geble ven. Op zekeren dag kwam er éen reizend fotograaf bij' ons op de hoeve. Hij nam zoowel een foto van mij als van Hester. Mijn vader bestelde een aantal exemplaren. Wij' kregen echter slechts de proeven twee van mij en twee van Hester en pas jaren la ter hoorden we, dat de fotograaf kort na zijn bezoek bij ons, gestorven was. Mijn vader was zeer trotsch op mijn conterfeitsel en op zekeren dag zei hij tegen mij, dat hij de por tretten naar Engeland, naar zijn geliefden broeder Stephen wilde zenden. Hij! schreef een langen hrief, en ging toen naar buiten het erf op. Het was dien dag onbeschrijfelijk warm. Toen hij liegen den mid dag terugkwam, hadl hiji een lichten zonnesteek opge- loopen. Hij' drong er echter zenuwachtig op aan, dat Hester en ik de portretten in het reeds van een adres voorziene couvert steken en dien brief onmiddellijk naar de post brengen zouden. Er vertrok in die da gen uit ons gedeelte van Australië slechts eenmaal per maand een post. Ik was geheel ondier den indruk van mijn vaders ongesteldheid en liét het verzenden van dén brief en de portretten aan Hester over. Zij beloofde daar voor te zullen zorgen. Mijn vader werd erger ziek en dienzéïfden avond besteeg ik „Black Crow", mijn mooi eigen paard, om den dokter te halen, die dertig ligt, zijn bepalingen opgenomen, wélke geheel de i» bedoeld adres verlangde strekking hebben. D'e minister stelt zich voor, onmiddellijk na de be* handeling van het aanhangige wetsontwerp, tot rege ling van het landbouw- en veeartsemijkundig hooger onderwijs, het middelbaar en lager landbouwonder wijs verder ter hand te nemen. Ite minister kan, geen vrijheid vinden het serum tegen de vlekziekte wedér kosteloos beschikbaar te stellen. Dat het toezicht op dé visscherij in de Zuidérzee in het algemeen niet .voldoende zou zijn, is den mi nister vooralsnog niet gebleken. Vaststelling van een maat voor haring, spiering en ansjovis acht de minister niet graden. Een wetsontwerp tot regeling van den arbeidsduur en tot afschaffing van den nachtarbeid in het bak kersbedrijf zal worden ingediend. WIJZIGING LAHDBOÜWBEGROOT1HG 1914. De Minister van Landbouw, Handel en Hijverheid heeft alsnog in dé ontwerp-begrooting van zijn De partement eenige wijzigingen aangebracht» Voorgestéld' wordt o.m» een bedrag van 10.000 voor uitgaven dier Commissie voor dé Middenstands* enquête, die einde dezes jaars hetj eerste gedeelte van het eindrapport, bevattende é.a. eana volledige beschrijving van een 35-tal bedrijven, aan de Regee ring zal aanbieden, maar nog eenigen tijd zal noodig hebben voor da bewerking van het 2e gedeelte, gewijd aan den toestand van den haudéldrijven'den en in- dustrieelen middenstand. Een bedrag van 3000 als jaarwedde van een amb tenaar, wiens taak zal zijn 'de arbeidsbemiddeling ten plattelandé te bevorderen en mede te werken aan de voorbereiding van eene wettelijke regeling ter zake van dé arbeidsbemiddeling. Deze zal ter band geno men worden, nadat de Staatscommissie over dé werk loosheid eindverslag heeft uitgebracht. Op een, tot hem gericht adrés, heeft, meldt dé H. R. Ort., dé minister van landbouw, nijverheid en handel geantwoord, dat hij, bij de opneming van de verplichte geneeskundige behandeling in de 'Ziekte wet, met de bestaande ziekenfondsen rekening zal houden. ©emengd nieuws. GEARRESTEERD. De politie te VGravenhage heeft dén luitenant dér genie van het E'ngelsche leger A. H., verdacht van poging tot afdreiging en poging tot doodslag, gevan gen genomen. Hij bevond zich in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de Ohanteeler Bar aan het Spui en maakte daar mét eenige in die inrichting aanwezige vrouwen groote verteringen. Toen het op betalen aankwam, bleek hij niet genoeg geld biji zich te heb ben en gaf toen een schuldbekentenis af. Daarover schijnt hij eenige oogenblikken later spijt te hebben gehad, want hij haalde een revolver voor den dag, waarmede hij den eigenaar van de zaak dreigde te zullen neerschieten, als deze hem het papier niet te ruggaf. Toen dé kellner .tussehenbed.de kwam, richt te de luitenant zijn revolver op diezen bediende. Yan de keuken en dé woonkamer, waar zich dit afspeelde, vluchtte de eigenaar naar boven de kellner naar de gelagkamer. Daar vorderde H., opnieuw met den mijlen van ons af woonde. Je kunt niet begrijpen, wat het wil zeggen voor 'n meisje van negen jaar om "s nachts alleen over dte groote prairiën te rijden. Maar door dé liefde kwam1 de afstand mij kort voor. Ik was vier en twintig uur weg en keerde dén volgenden avond met den dokter terug. Men ver telde mij, dat het met mijn vader beter ging en toen men mij van het paard "til'de, viel ik flauw. Mijn va der herstelde en een paar dagen later deelde Hester mij medé wat zij' gedaan hadl Zij had met mijn twee portretten en dé hare in haar hand bij den haard' in de keuken gestaan, toen een werkman van dé hoeve was binnengekomen en het openen der deur plotse ling tocht had veroorzaakt. Mijn twee portretten vielen uit haar hand regelrecht in het vuur. In een oogwenk haddeni de vlammen ze tot aseh verteerd. Op hetzelfde oogenblik kwam dé postbode informee- ren of er ook brieven waren. Zonder er bij te den ken, stak zij dé twee portretten van haar zelf in het couvert en de man nam ze mee. Yan dat oogenblik was het kind' heel ongeluk kig, maar wij besloten aan niemand iets van dé ver wisseling der portretten te zeggen. Die, welke Hes ter had verzonden, leken bepaald op mijn vader en zouden aan de overzij van den Oceaan voor echte af beeldsels van een Rand! gehouden worden. Mijn goede vadier heeft het nooit geweten. Hij herstelde wel' van den zonnesteek, maar was niét meer dezelfde. Hij ontving eenige weken Tater een brief uit Engeland] van oom Stephen, die zijn verba zing eenigszins scbeen op te wekken. Ik herinner me nog dé verwondering ini zijn blik, waarmede hij mij beschouwde. Mijn broeder Stephen is zeer met de portretten ingenomen, Margaret, zei hij, mij steeds aankijkend. Hij zegt, dat, wat hem betreft, hij' blij is, dat 't kind leelijk is. Hu, Margaret, ik wil jé niet ijdél maken, maar ik vinld je niet leelijk. fWocdS wrorelgrf.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1