Ue vronw van dten «igemaar riep den Mister boe, in de achter die gelagkamer gelegen woonkamer te komen, waarheen hij ijling» de vliicht nam. Juist toen de vrouw de glazen achuifd'eur tus&chen beide vertrekken achter dien kellner had gesloten, weer klonk ©en revolverschot en werd de ruit van de deur door een kogel doorboord, ongeveer ter hoogte van die plaats, waar die kellner had gestaan; deze werd echter niet getroffen, In de gelagkamer, van waar bet schot was gelost, bevo-ndl ziek op dat oogenblik niemand! andera d!an de luitenant, dia zich daarop verwij derdb. STADSNIEUWS. revolver dreigende, tri? d'es keiiper welter bet #tuk 'vP- De inspecteur van politie Nitbed arresteerde den officier nog henzelf den nacht in een woning van de De Perponcherstraat, waar IEL, die tijldielijk met ver lof alhier vertoefde, kamera hadl gehuurd. De dloor hem gebruikte revolver werd, nog van enkele scherpe patromen voorzien, in zijn bezit gevonden. De luitenant, die den bewusten nacht ondier den invloed! van sterken drank moet zijn geweest, is als verdacht van poging tot afpersing met bedreiging en poging tot doodlslag, naar het huia van bewaring overgebracht. EEN ZONDERLINGE VEREENIGING. Ta Wekerom op de Veluwe is, schrijft het Hbld., een stroopersvereeniging opgericht, die den naam draagt van „Draagt elkanders Lasten," en ten doel heeft gezamenlijk da te beloopen boeten te betalen. Zij verklaren openlijk dat ze in de afgeloopen week tezamen 44 hazen, 23 konijnen, 7 fazanten, 8 patrij zen, 5 korhoenders en 1 snip hebben geschoten. DE ZElELTEDECNSTAlKENG TE EJMUIDEN. Men schrijft uit Nieuwediep aan het Hbld. i De stoomtrawler „De Zaanstroom 4" (IJmuiden 197), die met een volledige bemanning naar zee was vertrokken, kwam Woensdagmiddag 3 uur hier in de hiavam, met het doel om twee matrozen aan te wer ven. Een 32-tal in deze gemeente wonende vissebers, die in de staking te Umuiden zijn betrokken, waren op de hoogte gebracht van die komst van „de Zaan stroom 4" en voorkwamen niet alleen dat personeel aan boordl ging, doch ook dat twee stuurlieden, een matroos, een kok, twee stokers en een machinist, dié aan boord wtaren, het schip terstond verlieten. Zij werden van reisgeld voorsüen en naar den trein ge bracht om aldus over land weer Umuiden te berei ken. De Algemeena Nedlerlandsche Zeemansbond heeft zijn eisch van vrije voeding ingetrokken en vraagt verhooging van het voedingsgeld tot 10, OiNVEILIG. Aan dé Westfaalsch-Gelldersche grenzen blijkt het in' de laatste dagen verre van veilig. Then dr. Boxghorst uit1 Valen pier automobiel naar Borken reed, legden twee jongens en een meisje blokken op den weg om de automobiel1 te doen verongelukken1. Ze overvielen den dlocter, die ze wilden berooven. Deze wist zich echter te redden en met hulp der politie de aanvallers op te siporen, welke in het bezit van re volvers en dolken waren. EEN OUDE MOORDZAAK OCBQtEHDELDfERD? Te Meppel gaat het hardnekkig gerucht, schrijft de TeL, d'at mem den dader van den afgrijzelijken moord, vóór ruim twee jaar in het Koekangerveldi ge pleegd, waarbij de veehandelaar Bakker, zijn huis houdster en zijn knecht gewelddadig werdén om het leven gebracht, op het spoor is. Het moet zekere Y. N. zijn, op het oogenblik in Duitsehland vertoevend. DUUR YLEESIOH. Te AlimeLoo is reeds eenigen tijd strijd over de hoo- ge vleeschprij'zen tusschen de gezamenlijke slagers en dé gecombineerde arbeidersorganisaties. De confe rentie van het comité uit de arbeidérsvereenigingen met het bestuur van den slagershond heeft tot geen resultaat geleid'. In een daarop gehouden vergade ring bood een slager aan bet vleesch aanmerkelijk goedkooper te willen léveren, indien hij van den steun der arbeidlersvereenigingen verzekerd kan zijn. Deze zegt, dat de slagers jarenlang genoeg aan de arbeiders verdiend hebben. Voor vleesch, dat in Rot terdam 35 ct. per pond kost, betaalt men in Almeloo 60 ct. Na een breedvoerige discussie verklaarde bij na de geheele vergadering zich. voor het oprichten een'er coöperatieve slagerij. In een volgende verga dering, schrijft het N. v. dl D., zal' hieromtrent een definitieve' beslissing genomen worden. EEN GEVAARLIJKE ^STELLING? Den Haag heeft, schrijft de „lies.-bode", het twij felachtig genoegen' van een instelling te zijn rijker geworden, waarop ze aRtesbahalVe trotsoh kan gaan. De instelling is internationaal, zoowel wat personeel als wat relaties betreft. Ze is gevestigd in een. per- cedl op dé Groote Markt en doet erg geheimzinnig, zo odat het zaak is deze instelling met den noodigén achterdocht te beschouwen. Meermalen reeds werden wij opmerkzaam gemaakt op deze instelling en werd ons om inlichtingen ver zocht. Wat voor een instelling het ia, kan eenigazins blij ken uit het volgende gedeelte van een brief v,an een jong meisje, d'at er een week gearbeid heeft. We la ten het hier volgen: „Ik ben namelijk gepasseerde week op een kantoor geweest, waar ik van 91 en van 26 niets anders moest doen dan couverten typen in alle mogelijke ta len, behalve in 'tHolland'sch, 't geen erg vermoeiend was, want om1 4 a honderd stuks te typen, achter leenvolgens en! dan nog in die idiote talen, zooals Hongaar&ch. en Russisch, valt niet mee. Maar dit nog daargelaten, doch hierbij' komt, dat ik er niet mocht blijven, daar het, volgens inlichtingen door het Stadhuis ge-geven, geen goed kantoor was. Het kantoor, 't welk ik hier bedoel is, zooals 'blijkt uit een brief, dien ik van daar uit ontving: „Office from S. E. Prather, Groote Markt...." U zult d'us wel merken, dat 'teen Ehgelséhe boel is. Wat voor beroep er wordt uitgeoefend weet bijna niemand van dé pl.m. 100 meisjes die daar Werkzaam zijn. Ik heb 't aan meer dan een meisje gevraagd, en zij' schijnen alleen te weten, dat 't een soort waarzegger&bureau is, maar meer konden ze ma ook niet zeggen, totdat we dan van 't Stadhuis hoorden', dat 'f een huwelijks bureau is, waar pl.m. 100 man personeel is, d'at ten 2a overal ad geweest i®, maar weggejaagd. lederen dag komen er circa 100 postwissels binnen. De brie ven worden er in zakken heengebracht. Dan plaat- een ze nog in alle mogelijke couranten, ook in 't bui tenland, annonces. Een luidt o.a. zoor Een jonge Russin metMark, wenscht te huwen. Brieven enz. naar Berlijn. Nu schrijven verscheidene personen daarop, en krijgen dan ten antwoord! een zekere som te- moeten storten en doen ze dit, dan hooren ze verder niets meer. 't Is er een echte internationale bende. lo. Is er een zwarte, vermoedelijk Mister Prather; hij' schijnt van den een of anderen negerstam af te stammen. Dan is er nog een blonde, een Ehgelschman. 3d!e Eén Hongaar enz. Onder 't personeel zijn ook erg veel Fr., Eng. en D. lui. Mannelijk personeel 1» er rtict. zoo veel. Vrouwelijk des tie mprr. maar er la pre veel plebs tnssehen. Ik weef er geen anderen naam voor. Dus vond moeder 't maar 't beste, af te schrijven, omdat, ai werd er goed betaald en was de behandeling ooa goed, ik toch in eene slechte omgeving was." Uit deze gegevens blijkt, d!at men inderdaad voor zichtig moet iójn, alvorens op een of andere wijze met dit kantoor in relatie te treden. Uit boven aam gehaald schrijven blijkt tevens, dat ook de autoritei ten de verdachte instelling in de gaten houden. DIT HOORN. Door een aanvankelijk onbekend persoon zijn te Hoorn vier ingezetenen opgedicht, bij wie hij voorgaf in den kost te willen. Werd er toe besloten, dan heette het, dat hij een koffer van het station moest halen. Spoedig kwam -hij dan terug met de bood schap, dat hij een bedrag te kort kwam, hetwelk hij van zijn huisbaas leende. Zoo heeft hij. het viertal voor verschillende bedragen opgelicht. Hetzelfde stukje haalde hij ook uit te Opperdoes, Medémblik en Vel&ea. De politie te Hoorn maakte proces-ver haal tegen hem' op en transporteerde den man naar het huis van bewaring te Alkmaar. De verdachte, laatst gewoond! hebbendé te Hensbroek, bleek iemand te zijn van goede familie, dloch was d'oor den drank aan l'ager wal geraakt. UIT HENSBROEK. Nu de Westfriesche Electr. Centrale van de baan is en aan dé Kennemer El. Maatschappij te Bloe- mendaal concessie is verleend' tot electrificatie van Noord-Holland benoorden het U, worden, naar we vernemen, ook voor onze gemeente verlichtingsplan nen en begrooting van koeten opgemaakt, ten einde te onderzoeken of een eventueale aansluiting hij een der kabels kan plaats hebben zonder in belangrijke kabelkostan te vervallen. UIT BERGEN. Tot secretaris van de Vereeniging van Polders en Oningepoldexde landen in deze gemeente werd1 in de heden gehouden vergadering benoemd de heer J. C. Leijen, penningmeester van dien polder. UIT DE! RUP. Tot ingeland! van de banne Rijp van den Eilands- polder is gekozen dé heetr H. Beets te Da Rijp. UIT SCHOORL. De gisteren, 11 Dec., gehouden verpachting der zandmennerij te Hargen had' da volgende uitslag: Joh. Apeldoorn, Alkmaar, 4500, G. Ruigéwaard, Egmond 5821, J. Oldenburg Jaczn., Bergen 6808, A. J. Peeck, S-choo.nL, 7586, firma Géhr. J. G. en A. Kleinzorgen, Amsterdam 7777, zoodlat de laatstge noemde da exploitant wordt voor de eerstkomende 6 jaren. Deze aloude zandlmennerij is eigendom van 't Staataboachbehear. KORTE BERICHTEN. Tegen den 76-jarigen arbeider uit Hoeven, die 10 October zijn erg drinkenden zoon dood schoot, eischte het O. M. bij de rechtbank te Breda gisteren 0 maanden gevangenisstraf. Er werd aangenomen dat tot zekere hoogte uit noodweer gehandeld werd. Te Utrecht zal, meldt dé N. R. Ort., een ver gadering worden gehouden tot oprichting van een Bond van D o o f s t o mm en onderwijzers in Nederland. Naar Het Vad. verneemt is een hond van di recteuren van ziekenfondsen opgericht. Yoor de rechtbank te Zwolle werd gisteren 8 maanden gevangenisstraf geëiseht tegen den voot- maligen burgemeester van Doornspijk wegens mal versatiën in de gemeente-administratie. MIDDENS'TANDSCREDIETBANKEN. Voor da Alkmaarache vereeniging van den handél- drijvenden en industriieelen middenstand trad Woens dagavond in dé bovenzaal van bet c'afé Central als spreker op de heer Cor VisseT, van Leeuwarden, om te spreken over da wensehelijkheid van hét oprichten van midldénstandseredietbanken. In zijn openingswoord zei de dé voorzitter, de heer W. van Yuure, hoewel tevreden over dé opkomst der leden, toch gedacht te hebben, dat da vergadering drukker zou zijn bezocht. De heer Visser begon met te wijzen op het gevaar, dat in den gr.ooten strijd tusschen arbeid en kapitaal dé middenstand wordlt doodgedrukt, hoewei hij niet zoo pessimistisch is als de econoom, die schreef, dat de middenstand gedoemd is te verdwijnen. De mid denstand herstelt zich in dé laatste jaren en in ze- karen zin kan Van een krachtigen middenstand wor den gesproken. De midldénsitand ia zeker Van over winning als hij- weet wat samenwerking beteekent. Eén vraagstuk, dat oplossing eiseht, is het crediet- vraagistuk. Op het Amsterdtansche middénstandscongres is met algemeena stemmen een motie aangenomen, waarin dé wensehelijkheid van het oprichten van middlenstand'scredietbanken werd uitgesproken. 'Op 't oogenblik bestaan er in ons land reeds meer dan 40 middenstandseredietbanken, waarvan sommige niet alléén -plaatselijk werken, Spr, stond daarna stil bijl het nut en dé wensche- lijkbedd v-an de oprichting van een middenstandscre- diethank. Er zijn slécht® weinig middenstanders, die uit eigen midideden in het kapitaal voor dé zaak kun nen voorzien. Sommigen zeggen, dat zoo iemand zieh niet als patroon moet opwerpen, doch d'ait is onzin. Het crediet wordt niet zelden gezocht, waar men het- nooit moet zoeken. Veel m'iddenstandszaken le ven op leverancierscrediet. Een zaak, d!ie dlaar op drijft, verliest haar onafhankelijke positie tegenover den leverancier. Dit leverancierscrediet moet dé we reld uit. Het beste is hijl uit, die contant kan koopen, die kan scherp koopen, zooals men dat noemt, niet alleen dé korting voor contante betaling brengt hem voor deel. Echter deze ideale toestand wilde spr. buiten beschouwing laten. Voor velen blijft niets anders over dén zich wen den tot een bank. Er bestaan in ons land! reeds vol doende banken; is dan dé oprichting van speciale erédietbanken in ons land wel noodzakelijk? Dat kan de middenstand zelf het best heoordeelen, hij dringt reeds jaren aan op verbetering van het cred'ietwezeu. De bankinstellingen letten niet op het kleinbedrijf, daar zijn ze niet op 'ingericht. Het grootbedrijf kan er goederen béleenen en wissels verdiscon'teeren. Een eigen credletlbank, een coöperatieve credietin- stelling heeft zooveel voor, ze behoeft in zekeren zin geen winst te maken; wordt er wél' winst gem'aakt, dan1 komt deze ten bate van dé leden. Eén gewone bank heeft rekening te houden met- drie puntendé dekking dér administratie, een zekere risicopremie en de winst. Een coöperatieve bank kan ook goedikooper beheérd worden, ze behoeft geen mooi gebouw te hebben. Wie zaken d!oet met de eredl'etbank, heeft tegen over niemand eenige verplichting. Om de noodzake lijkheid van een midldleastandscredletbank aan te too rnen, wees spr. er op, dat er onfatsoenlijke voorschot banken zijn, die aom» bet rleeneu van, crediet ge bruiken om een levexisverzekeringspoisfc af te sluiten en andere, die het gteM' z.g.u. zonieter waarborg geven, maar door allerlei' onkosten in rekening tie brengen, we[l eens een woekerrente van 16 maken- Den middenstand blijft niets anders over dan zich zelf te helpen, dat moet en dat kan, de middenstand nu moet zeggen", het zal 1 Zouden wij niet kunnen, vroeg spr., wat dé land bouwers reedis voor jaren hébben gedaan? Op voor beeld van het buitenland zijn hier boerenleenbanken opgericht en thans zijn er in ons landl reeds 600. ze bloeien, lm Oostenrijk zijn op het oogenblik buiten de landlbouwleenbanken reeds meer dlan 2500 speci ale middenstandiscredietbankenJ met eeui eigen kapi taal van 42 millioeoi guldén en groote omzetcijfer». In Duitsehland! ia dit ook het geval. Spr. staat in zeer nauwe relaties met de organisa tie van neutrale m. or. b., de Coöp. Centrale Midden- standscredietbank te Groningen, waarbij 18 banken zijn aangesloten. De eerste m. cr. b. werd in 1908 te Leeuwarden op gericht met 20 ledén, kort daarna één te Groningen met 25 leden. Leeuwarden heeft thans 180 leden, terwijl het aantal) te Groningen van 25 tot 251 is ge stegen. Het totaal aantal leden van dé 18 aangeslo ten banken bediroeg op 18 September j.l. 1277. Het kapitaal bediroeg 206000, waarvan ruim 84000 gestort, de omzet bedroeg meer dan 8 millioen gul- dén. Er zit groei in de organisatie. Velén zien in de coöperatie een vijand door het na deel, dat ze er van hebben ondervonden. Toch is de ■coöperatie geen vijand, 't is een wapen in de hand van den tegenstander, we moeten leeren dat wapen ook te hanteeren. Coöperatie is alleen door coöpe ratie te bestrijden, Spr. deeldé daarna iets mede omtrent de oprich ting, de inrichting en werkwijze van een midden- standscredietbank. Dé bank wordt opgericht bij no tarieel© acte, waarin de statuten moeten worden op genomen. Bijna alle banken bij dé Coöp. Mid. Cred. Bank aangesloten hebben dezelfde statuten, die naar een één» goedgekeurd vast concept zijn vastgesteld De Coöp. Centr. M. Orb. rekent, dat er voor de op richting een 25 leden noodig zijn. Het doel is in de eerste plaats het verleenen van crediet aan de léden, ook kan men echter gelden de- peneeren tegen billijke rente; vérder is het doel den financieelen toestand, van dén middenstand te verbe teren. Vele .der 18 banken incasseer en reeds wissels voor de leden. Dé geldhandel blijft buitengesloten, 4ie staat buiten het credietwezen. Om crediet ta hebben, moet men eerst lid worden van de Baak. Om geld te hrengea hoeft men geen lid te zijn, Het bestuur van dé Middenstandscredietbank heeft toe te zien, dat voldoende waarborgen voor aflossing en rentebetaling worden verkregen. De meeste cre- d'ieten worden totnutoe verleend ondier borgstelling. Heeft men geen borgen, dan wordt ook dikwijls ge noegen genomen met hypotheek. Ook onder tweede hypotheek wordt nog soms geld verstrekt, mits geen 100 van de t&xatiewaardé. Ook op wissels kan men voorschot verleenen, ver der op effecten, courante en incourante fondsen, 't komt ook voor op schuldbekentenissen. Ook wordt wel eens cxedliet verleend voor het aanschaffen van machines. Blanco-credieff kan worden gegeven, maar 't komt in de praetijk heel weinig voor. Het is een groote uitzondering als het wordt verleend, de cen trale vindt het een verkeerd standpunt om de bor gen er aan te wagen. Spr. achtte het niet onmogelijk ook op boekvordéringen crediet te verleenen, door organisatie zou hier veel te bereiken zijn. Wie kan lid worden van een m. cr. b. In .dé sta tuten is het zoo ruim mogelijk gesteld: elk die te goeder naam en faam bekend staat en in staat is ver bintenissen 'aan te gaan (niet onder curateeïe staat b. v.). Behalve middenstanders zullen ook toetreden, zij die voor den middenstand voelen, die beseffen, dat het middenstand'sbelang is een nationaal belang. Het bestuur wordt gekozen door de leden uit de leden. Het bestuur, dlat dé heele leiding heeft, be staat uit minstens drie léden. De bestuursleden ont vangen geen vergoeding. Noodig is een geziene, flin ke boekhouder, die liefst eiken dag zitting moet houden, In het begin- zal hij! zich' met weinig salaris moeten tevreden stellen, doch dit kan heter worden, spr. kent boekhouders, die nu het vijfvoudige, van wat ze vroeger h'addén, verdienen. D,e boekhouder wordlt geregeld gecontroleerd! d'oor het bestuur, minstens eens per maand. Uit en door de leden wordt een raad! van toezicht op het bestuur benoemd! De hoogste macht berust ten slotte bij de al'gemetene vergadering, dé direct belanghebbenden. Ook een cxediethank heeft bedrijfskapitaal noodig. Geen enkele m. cr. b. heeft nog een crediet behoeven te weigeren, omdat ze geen kas had. N'oodig is een zeker waarborgkapitaal. Bepaald is, dat iéder l'id 'aandeelhouder moet zijn. Ieder li'd moet minstens één aandeel van 100 nemen, daaro.p moet 50 wor den gestort. Hiji kan nog voor de andere 50 wor den aangesproken. Dan hl'ijft ieder lid voor nog 100 -aansprakelijk. De totale risico bedraagt dus 200. Men heeft gemeend, dat onbeperkte aanspra kelijkheid, zooals dia bij, veel boerenleenbanken be staat, een beletsel zou zijn voor het krijgen van veel leden. Daarom is de aansprakelijkheid beperkt tot 100 boven het aandeel. Van onze middenstandseredietbanken is nog nooit één gefailleerd, nog nooit heeft bij-storting plaats ge had. Ook is hier nog nooit een boerenleenbank ge failleerd. De risico is niet groot en bovendien de controle uitstekend. Stel., dat er een belangrijk verlies geler den wordt, dan zou men op de algemeen© vergadering nog tot liquidatie kunnen overgaan. Spr. geloofde niet, dat de aanvankelijke storting van 50 een be zwaar is. Het bedrag kan ook in -gedeelten gestort worden. Heeft men 25 leden, dan is het waarborg kapitaal reeds 5000. E'r op wijzend', dat bij dé Rijkspostspaarbank 170 millioen gulden belegd is, betoogde spr., d!at d'e mid denstandseredietbanken in de toekomst spaar- ©n de- positobank moeten worden. Er zijn al m. cr. b. waar meer belegd' wordt dan gevraagd. Nog nooit heeft een bank crediet moeten weigeren, doordat sommige banken, die geld over hébben, het naar dé Centrale sturen, welke dan aan de aanvragen van andere voldoet. Ondier het vorige ministerie is een wetsontwerp ingediend! inzake dé wijziging van de belegging der Rijkspostspaarbank. In dit, door de tegenwoordige regeering niet ingetrokken ontWetrp, was voorgesteld, dat de R. LP. S'. ook een deel' van haar geld mag be leggen bij de Centrale Middenstands credletbank. Bij- da oprichting van een m. cr. b. begint men klein, daarom moet men het eerste jaar niet te veel crediet verleenen. Winst maken wordt niet bedoeld, toch zal men na eenige jaren eenige winst kunnen gaan maken tot het vormen van een reservefonds, waaruit een verlies kan worden betaald, zonder dat bijstorting plaats heeft. Men moet geen hoog dividend maken, niet hooger gaan dan een maximum van 4 Wordt meer ver diend, dan wordt 90 of iet» minder gereserveerd. Wordt het reservefond» groot, dan kan de crediet» rente verlaagd worden en misschien steun worden verleend! aan de behartiging van verB^hillénde mid- denstandsbelangen. Doch met déze toekomstmuziek wilde spr. zich niet langer inlaten. Er no,g op wijzend, dat dé regeering svfc-idie geeft voor de oprichtingskosten van een m. cr. b., sprak spr. dé hoop uit, dat het gesprokene aanleiding zou geven om de oprichting van een m. cr. b. ter hand' te nemen. Met samenwerking kan men' er komen, al leen de georganiseer die middenstand mag op succes rekenen. Nadat naar aanleiding van eenige vragen spr. nog nader het doel en de beteekenis van een m. cr. b. had uiteengezet, sloot de voorzitter, mededeelend, dat v-oor de volgendé vergadering die oprichting van een m. cr, b. op dé agenda zal worden' geplaatst, met har- telijken dank aan den heer Visser de vergadering. RIJKjSTUtNBGUWWINTERSICIHOGL. In de memorie van antwoord op de Landibouwbee grooting lezeit we: In den loop van dit jaar is, in verband met dé ge bleken behoefte aan méér uitgebreid tuinbouwonder- wijs in Noord-Hoüand, benoorden het V, overgegaan tot de stichting eener Rijkstuinbouwwinterschool te Hoorn. Bij het daaraan voorafgegaan onderzoek is evenwel gebleken, .dlat de tuinbouw ini dat deel van de provincie Noord-Holland met ééne tuinbouwwin- tersohool niet voldoende geholpen zou zijn, aangezien geen der yoor dé vestiging van eene dergelijke on derwijsinrichting in aanmerking komende plaatsen zoo gunstig gelegen was, -d'at bedoelde school, zonder te groote bezwaren, zoowel door dé zoons van de tuin bouwers uit het Westelijk died, als door dia uit het Oosten van dl© provincie zou kunnen worden be zocht. Bovendien is het tuinbouwbedrijf in Noord- Holland van zood'anigeni omvang en ontwikkelt het zich zóó sterk, dat er voor twee winter scholen ruim schoots voeding zal bestaan. Op d'eze gronden is besloten twee scholen te stich ten, en wel te Hoorn en te Alkmaar, en het ia deze laatste welker oprichting in 1914 beoogd wordt. Alk maar komt op grond van zijne gunstige ligginig ten aanzien van dé tuinbouwcentra in het westelijk deel van Noordiholland, daarvoor het meest in aanmer king. Daar ten opzichte van de plaats Van vestiging dézer school bij het opmaken van deze Staatsbegroo- ting nog geene beslissing was genomen, kon daarvan nog geen melding worden gemaakt. De kosten eener nieuwe winter&chool worden, voor zooveel hef personeel betreft, geschat op eea bedrag -van pl. m. 4000, waarvan voor' 1914 de helft wordt uitgetrokken, aangezien tot opening van da schooi jtoch eerst in de tweede helft van dat jaar zal kunnen worden overgegaan. De uitgaven voor ge deeltelijke inrichting, 'alsmede voor exploitatie der school, zijn voor 1914 eveneens op pl.m. 4000 ge raamd, welk bedrag echter binnen enkele jaren, wan neer de inrichting der lokalen en de verzameling leermiddelen aan de gestelde eischen voldoen, eene belangrijke vermindering ondergaat NED. HERV. KERK. In de gisteravond gehouden vergadering van Eeï kiescollege dér Ned'. Herv, kerk iis tot ouderling ter voorziening in de vacature-W. G. G. de Gelder ge kozen de heer G. Brinkerihk (vrijzinnig). LIEDERTAFEL „DE VEREENTGDE ZANGERS." Men schrijft ons: I De Liedertafel ,De Vereeni'gde Zangers,'1 Direc teur de heer Willem1 Hespe, zal Zondagavond! 21 De cember 1913 een concert geven in de Harmonie, al hier, waarvan da netto-opbrengst komt ten goede van het vaandelcomité. Belanglooze medéwerking wordt verleend door het Alkmaarsch strijkorkest, da dames Alide Bertels, sopraan en Nelly Boetsveld piano, bei den- Amsterdam. Door hef koor zal o.m. worden op gevoerd het beroemde werk de Gipteneompositie vaa haren Directeur. PRIJZEN BEHAALD. Op de te Utrecht gehouden jubileumtentoonstel ling behaalde de heer J. P. Boom Jr., alhier met zijn inzending konijnen 10 eere-, 7 eerste-, 5 tweede- en 4 derde prijzen. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 14 December 1913. Groot» Kerk, Ds. de Pree. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond 8 uur, Ds, Vxnke. Heidelb. Cat. Zond. 2S m 27. Woens dagavond 8 uur, Ds. de Pree. Evang.-Luth. Kerk, 10i/2 uur, Ds. Malrfeink. Doopsgez, Kerk, 101/2 uur, Ds. Westra. Rem.-Geref. Kerk, 101/j uur, Ds. J. A. Beijerman, Rem. Prsd. te Amsterdam. Geref. Kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 6 uur, dezelfde. Heidelb. Cat. Zond. 21. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 88. Zon dagmiddag 8 uur, vergadering van de jongalings- vereeniging ,Paulus." Gebouw Waakt en Bidt. Laat Zaterdagavond 81/a 10 uur. Vergadering van de Christelijk* Jcngelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 61/j—7 uur. Vergadering vaa de Christel. Knapenvereeniging „Timotheus'', y. knapen van 12 tot 16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, Vergadering 's morg. 10 uren en 's avonds 6 uren. Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, Ds. Uilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 1® uur, Ds, A. J. Mon- tijn, van Haarlem. Herv. Gem te Oterleek, 9l/2 uur, Ds. Proost. Avond 7 uur, avonddienst te Schoorl wegens vacature te St. Panoras. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. F, W. J. v. d. Kieboom. Doopsbediening Ned. Herv. gem. te Sehermerhorn 9!/j uur, Ds. Heep, te Stompetoren. Ger. Kerk, 9i/2 uur Preeklezen. Dinsdag 16 Dee., 's av. 6i/s uur, Ds. van Vliet te St. Panoras. Stompetoren geen dienst. Laatste Post. VAN DEN LANGENDUK. Op uitnoodiginig der federatie van tuimbouwveree- nigingen te Langed'ijk en omstreken kwamen dé be sturen van verschillende vereenigingen ixu het lokaal van dleni heer Kist te Zuid-Scharwoudé samen, in hoofdzaak om van gedachten te wisselen over deelna me aan de groote tentoonstelling welke in! 1914 te Sint-Ptetersburg zal wonden gehouden. Ook de ver eeniging ,De Koophandel" was uitgemoodigd, doch was niet vertegenwoordigd'. Niettemin meende men verzekerd te zijn van! steun dézer vereeniging. Hoe wel da tij dl diezer tentoonstelling voor déze omgeving niet zeer gunstig mag worden genoemd, hoewel onze producten vaak moeilijk naar Rusland te vervoeren zijn, hoewel' verschillende bezwaren werden geopperd, waardoor Rusland, meende men, moeilijk een afzet gebied zou kunnecnl worden voor d'e prodiicten dezer omgeving, was men toch algemeen van oordeal, dat deelname in het belang ook dézer omgeving uou zijn.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2