DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i9m Nieuwjaarswenschen. Ko* 290. Honderd en rptfiende Jaargang. ZATERDAG 13 D1CERBER. NIEÜWJAARSWESSCHEI leze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fG.SO; franco door het geheele Rijk f 1.— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek» en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. UIT DEN RAAD. Telefoonnummer 8. Zij, die zich met 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. In het nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom ge legenheid bestaan tot het plaatsen van a 25 cents contant. De Directie. BINNENLAND. ÜRAN Dit nummer bestaat uit 8 bladen. Het ver beterblaadje van de verordening op het ge meentelijke werkloozenfondls beeft Woensdag nage noeg den geheelen middag den Raad in beslag geno men. Aan die bezwaren» door de belanghebbenden te berde gebracht, is thans voldaan: handels- en kan- toorbedienden-vereenigingen kunnen tot het fonds wordén toegelaten evenals plaatselijke afdeelingen van rechtspersoonlijkheid bezittende landelijke bon den, welke geen afzonderlijke kas voor de uitkeerin- •gen behoeven te hebben, indien de bonldl maar zooda nige kas bezit en de tot dlusver geldende minimum contributie aan de iwerkloozerikassen, bepaald' op 10 cents per lid en per week, mag voortaan geringer zijn, wanneer de vereeniging maaar ten genoegen van bet fondsbestuur weet aan te toonen, d'at zii met een mindere bijdrage haar werkloosheidverzekering in overeenstemming met dia eiscben dier verordening brengen kan. Bij deze wijzigingen zijn de voorstellen) door B. en W. overgenomen van bet fondsbestuur en door den Raad aanvaard. Op voorstel van d!en heer Verkerk werd nog de bepaling geschrapt, dat over de eerste week der werkloosheid geen bijslag gegeven wordt, hetgeen dus voortaan wel zal geschieden en op voor stel van den heer Glindierman werd de nieuwe eisch gesteld, dat niaf-vakvereenigingen minstens 15 leden moeten tellen om te kunnen worden toegelaten. Over die rol der vakvereenigingen bij1 de regeling van deze materie liepen 'de besprekingen in hoofdzaak en daarbij kwamen als vanzelf politieke en confessionee- le momenten in, het geding. Be heer Lubbe legde getuigenis af van zijn vrijzinnig-democratisch ver trouwen op het gezond verstand dier werklieden, dat gelijk de heer Bos verleden- Maandag in de Kamer zeida na afdwalingen weer op het rechte pad te rugvoert, ook op het gebied van vakvereenigingen, zoodat het socialisme niet wordt geducht. Terecht wees de heer van den Bosch erop, d'at dit vertrouwen heel mooi maar niet zonder gevaar is. Menig patiënt zou, naar het ons voorkomt, de ro-od(e)vonk crisis wel eens niet zoo goed kunnen doorstaan, als de heer Lubbe gelooft. En hoewel het Ned:, Verbond van Vakvereenigingen immers daarop had men het oog gevestigd niet van zijn leden eischt, dat zij sociaal-democraten! zijn, maar ook gaarne „half-be- wusten" in zijn gelederen heeft, voelt hij zich toch solidair met de sociaal-democratische arbeiderspartij. De beer van den Boseb betoogde, dat men aan zijn kant bang was voor bet revolutionnaire standpunt en daarom enkel de organisatie van) gdoofsgenooten aanmoedigt. Da vreea voor hef revolutionnaire standpunt schijnt intusschen zelfs ten opzichte van de anti-revolutionnairen te bestaan hoe anders de strijd tegen de interconfessioneele vakorganisatie te verklaren? Of zou een ander argument dan de heer van den Bosch bezigde, moeten worden aangevoerd? Door een frisch speechje hiel'd die heer Udo den Raad! voor oogen, dat men eigenlijk geheel op den verkeerden weg was, te d'iep in! het politieke glaasje keek een opmerking, die da heetr Lubbe zicb van zijn geestverwant ook voor het vervolg gezegd moge houden, wanneer hij! uit de gematigdheid van zijn eo- ciaal-d'emocratischen buurman eens weer vrijzinnig- democratische pasmunt zou willen slaan. Hef kwam er immers alleen maar op aan een zoo groot moge lijk aantal werkloozen te helpen. Dat men daarbij allereerst denkt aan die vakvereenigingen ligt voor de band. Toch zij: er even aan herinnerd), dat blijkens bet eerste rapport dier staatscommissie over de werkloosheid, in de overgroots meerderheid deer vak ken nog maar een minderheid der beoefenaar® daar van aan de vakbeweging deelneemt. Er is dus alle reden om ook te helpen diegenen, die zich niet kunr neax en niet willen organiseeren in een vakvereeni- ging. Daarvan was heel de Raad ook overtuigd. Al leen was er een strooming om het Gentsche voor beeld, waarvan de heer Udo, verwonderlijk genoeg, niet op dte hoogte scheen, in dezen te volgen. Men is geëindigd met de niet-leden van een vakvereenigimg de gelegenheid te blijven geven, om door oprichting van of aansluiting bij een vereeniging ten aanzien van de werkloosheidverzekering in gelijke positie te komen als die leden van die vakvereenigingen. Het mi nimum-ledental van 15, dat bierbij gesteld! is, lijkt ons geen onoverkomelijk bezwaar. Het komt er nu maar op aan, of er pogingen zullen worden gedaan, om werklieden voor dit doel tie winnen. Uit eigen aandrift zullen weinigen zich opgeven de meesten zullen moeten worden bewerkt, er zal belangstelling moeten worden opgewekt» vooral ook vertrouwen moeten worden gegeven. Wij hopen, dat zich hier thans spoedig een comité zal vormen-, tot oprichting van een dergelijke algemeene vereeniging ten bate van de werkloosheidverzekering. Zou het departe ment van de Maatschappij tot Hut van 't Algemeen, welke immers beoogt bevordering van algemeen volksgeluk, hiier niet een ischoon initiatief vinden ter aanmoediging dezer verzekering, welke tof voorzorg en daardoor tot spaarzaamheid! leidt? Terugkomende op de behandeling van Woensdag, dienen we te wijzen op den geringen invloedl, welke de amendementen, die door de heenen Glinderman en Van den Bosch zijn ingediend, op de herziening heb ben gehad. Schertsend sprak da voorzitter van de „firma" men herinnert zich, d'at zij verleden jaar uit 'drie leden bestond, maar sindsdien schijnt de heer Dorbeck te zijn uitgetreden, terwijl de heer Glinder man Woensdag zijn firmant nog al praten liet, dia echter zijn goeden dag niet had. In den regel is de heer van den Bosch gelukkig in zijn verdediging, Woensdag evenwel was hij opvallend aarzelend en haperend, en zijn amendementen werden een voor een ingetrokken. Hieuw waxen da ter tafel gebrachte wij zigingen niet zij' zijn het vorige jaar eerst in den vorm van een nieuw ontwerp-verordening naar Leid- schen snit en daarna nog eens als amende meuten in dr.uk verschenen, zoodlat men destijds er van kennis heeft.kunnen nemen. Ook de voorzitter van het fondsbestuur» de heer Rimgers, heeft Woensdag geen overwegenden in vloed op de raadsleden gehad. Aan de door hem voorgestelde redactie van artikel 1, waaraan hij blijk baar zeer veel hechtte, werd slechts door drie andere leden de voorkeur gegeven, terwijl hij met zijn be strijding van het voorstel-Verkerk, om de eerste week van werkloosheid wel uit te keeren, enkel bij den -heer de Groot bijval vond). De leiding van de besprekingen berustte niet bij, dén heer Ringers, hoe wel -de practijk door hem aan het woord had kunnen komen. Stippen we tenslotte nog even aan» dat bij de be handeling een ingekomen adres d.d. 8 December van dé af deeling Alkmaar van de Handelsreizigersveree- niging, van welks inhoud wel niet alle raadsleden kennis genomen zullen hebben, gebeel vergeten is. Tot een heropening der behandeling zal dit ver zuim waarschijnlijk niet leiden. En dlat ware ook niet te wenscben. De beer Glinderman moge ter loops hebben gesproken over alweer een herziening en da heer Ringers moge pessimistisch .gestemd zijn ten opzichte van de toepassing van artikel 1 het is te hopen, dat deze verordening nu eens een' tijd lang van de baan blijft. Het fonds zal naar te vreezen staat spoedig bijslagen hebben te leveren. Zonden sommige vereenigingskassen er thans niet beter voorstaan en dus minder gauw uitgeput zijn, indien de verordening reeds twee jaar geledén aan sluiting op grootere schaal mogelijk bad gemaakt? TWEEDE TTAiMFIR. Wanneer d'e Tweede Kamer vóór Kerstmis niet 'ge reed komt met da behandeling van de Staatsbegroo- ting, bestaat bet plan Dinsdag 6 Januari weer bijeen te komen tot voortzetting van die behandeling. Da algemeene beschouwingen over die staatsbegroo- ting werden gisteren hervat. Da heer T r o e 1 s t r a (S. D. A. P.)l zette zijn repliek voort. Hij, verdedigde zijn advies aan de Koningin en ging nader op d'e briefwisseling met dir. Bos in. Hij verdedigde daarbij' zijn houding ten op zichte van de concentratie en tegenover de verwijten van .de heeren Tydleman en) Bos. Spr. verweet da concentratie o.m., dat déze niet kan regeeren zonder hooge militaire lasten» maar dat ziji da voorstelling geeft, alsof hef wel gekund had, al® de sociaal-democraten hadden medegere- geerd. Het kwam daarna tot een heftig incident tusschen den heer Troel»tra en den heer Marchamt, die in een der afdeelingen voor het vlootplan zou gespro ken hebben, wat door hem echter ontkend wordt. Samenwerking met de concentratie in een ministe rie was naar de meening van spr. toch onmogelijk ge weest wégens het wederzijdsche wantrouwen. Hij constateerde de onmacht der concentratie om alleen te regeeren en zei, dat zijn partij, als zij, over 87 ze tels beschikt, er wèl toe bereid' is. Eén kabinet, als het thanls aan het bewind zijnde, dat direct contact houdt met de uitspraak van de kiezers, -acht spr, ook voor de toekomst gewenscht. Spr. richtte zich dlan, tegen de rechterzijde^ tegen de heeren Lobman en Loeff, tof wien hij zei, dat de so ciaal-democratie revolutionair is, doch niet in haar middelen. Een soc. dém. kan best burgemeester zijn. Dé heer Yan Wijnbergen (R.-K.)| beant woordde den beer Lieftinék over de Loge, aan welke instelling hij geheimzinnigheid verwijt, terwijl hij haar tevens niet onschuldig acht. Spr. kwam daarna op da verkiezingen terug, waar bij hij o.a. zei, dat het separatisme den omgang onder de natie vergemakkelijkt en haar eenheid bevordert. Hij hekelde de valsehe voorstelling, die men heeft gegeven aan zijn te Leidien gesproken woorden (de bekende kwestie van) het „canaille"). De heer De Savornim Lohman (O.-H.) gaf de coalitie in overweging den strijd voor de vrije school niet op te geven. Spr. wenschte niets meer dan consequente doorvoering van de beginselen van de wiet-Mackay. Spreker hield vol, dat de verkiezingsstrijd vertroe beld is door de verkeerde voorstellingen omtrent de tariefsherziening en hij hoopte, dat de minister van Financiën spoedig tot het inzicht zal komen, d'at ver hooging en verbetering van ons tarief broodnood' is. Ten stelligste ontkend'e spreker, ooit iets aan de coalitie te hebben opgeofferd! of te hebben moeten opofferen. Spreker dankte den minister voor dé erkenning, dat bet een rechtmatige wenscb van de rechterzijde is, gelijkstelling voor bet bijzonder onderwijs te ver krijgen. Ook meende spreker, dlat in de gegeven om standigheden aan het standpunt, dat de minister in neemt, om tot overeenstemming te geraken, voordee- len verbonden kunnen zijn. Hij hoopte, dat naast don naam Mackay die van Gort v. d. Linden genoemd zal worden door de voorstanders van bijzonder onder wijs. In de avondvergadering, welke door mr. Troelstra werd gepresideerd, werd de behandeling dér Water- st.aatsbegrooting voortgezet. Vele sprekers bepleit ten de behartiging van vela distrietsbelangen. EEH IHTERYTEW MEIT Dr. A. KUYPER. De Haagsche redacteur van D'e T'ijdl heeft een on derhoud! gehad met dir. A. Kuyper over de belangrijke verklaringen door dén beer Gort van der Linden af gelegd inzake de onderwijskwestie. „Wat de meening van dr. Kuyper was over de ver klaring van minister Gort van der landen?" vroeg ik, na naar den gezondheidstoestand' die uitmuntend) was van den doctor geïnformeerd té hebben. „Daarover kan ik kort zijn," zei dr. Kuyper. „Ik geef niets toe" .En," voegde Zijne Excel lentie erbij, „dat is niet anders dan heel natuurlijk: dat zal toch ieder onbevooroordeelde moeten billij ken. Voor den heer v. dl Linden beb ik de igrootste achting; bij' zal bet met zijn verklaringen wel eerlijk meenen, maar wat hébben wij' daar ten slotte aan? De beele vraag is maar: boe de Tweede Kamer, hoe de linkerzijde tegenover oniza eiscben staat. Die eiscben zijn voldoende bekend. Wij vragen ons volle recht: niets meer maar ook niets minder Om dit te kennen is geen behandeling in een Staats commissie noodiig." „Dus," merkte i'k op, „u blijft bij' uwe meening, dat Rechts niet tot de commissié moet toetreden?" „Zeer zeker 1 Wat moeten onze mannen daarin doen'? Trachten tot een compromis te komen? Maar een compromis sluit altijd een gedeeltelijk toegeven van beide kanten in zicb, en dat kunnen wij nooit doen: Het ergste is: mocht men tot zoo'n compromis geraken, dan is het uit, dan zijn wij ons recht kwijt, dan kunnen wij later niet opnieuw beginnen!" „Yan eeni'g toegeven kan dus, volgens u» geen spra ke zijn?" informeerde ik nog eens duidelijkheidshal ve. „Heen! Wij zouden dankbaar kunnen aanvaarden, ais dit Kabinet op den weg der rechtsgelijkheid een schrede verder wil zetten). Maar van onze volle eiscben afstand! doen, d'at gaat niét. Ik ken de hee ren van Links uit de besprekingen van de vroegere Grondwetscommissie. Ik weet precies, waf zij wil len, maar wij kunnen er niet in treden! Onze man nen in de Tweede Kamer zullen goed! doen met nog eens nader te informeeren; er zijn dubia, zooals de minister zelf zeide, maar zich laten verleiden zullén zij, naar ik hoop, niet doen." Dr. Kuyper sprak ten slotte den wemsch uit, dat Rechts eenstemmig zou blijven en dat er geen schei ding in de gelederen zou komen. In ieder geval handhaaft ba anti-revolutionmairo partij haar stand punt onverzwakt. Ik zié de zaak zoo, zei dr. Kuyper nog: tegen links heeft de minister gezegd, ik willig al uw wenechen in, gij krijigt algemeen kiesrecht voor mannen en ik effen den weg voor het vrouwenkiesrecht, ik geef staatspensioen en dan," terwijl hij een boos gezicht zet, „houd dan verder uw mond maar." Doch tegen rechts zegt hij„kookt gij zelf uw potje maar en als gij klaar zijt zullen wij eens zien of het smaakt." Neen, zóó gaat het ndetP' Dr. Kuyper verklaarde bezig te zijn met een groot werk over het anti-revolutionaire staatsrecht. Het zal een heel werk worden, twee dikke deeian, waar voor hij een paar jaar noodig zal hebben. Ik kon, schrijft de redacteur, mijn bewondering niet verbergen voor den grooten man, die op zijn leeftijd met zooveel gerustheid en energie sprak over een arbeid van jaren. „Ja," merkte dr. Kuyper op, „ik ben gelukkig nog flink, i'k zit 'hier goed en 't is noodig dat dit werk afkomt." Onderwijl was mijn gastheer opgestaan om mij een sigaar te presenteeren, en merkte hij nog luchtigjes op, ziende dat ik naar zijn rechterpols keek: „Ik héb mijn pols wat verwricht, bij is dik, maar 'f is niet erg, ge moet me alleen even helpen om weer d'iebt bij mijn tafel te komen." Ik schoof hem met zijn stoei weer tegen) het tafelblad aan en nam af scheid. „Dankje," zei da oude heer en lachend voegde hij er bij: „Hu kunt ge meteen nog schrijven, dat ge dir. Kuyper eerna op zijn plaats hebt gezet! Adieu!" LH DTN MTNTSTERSZETEL. De KameroveTzicbtscbrijver van de Tel. geeft „een bewijs", om aan te toonen, welke bedenkelijke gevol gen de weigering der socialisten reedis beeft. Op zeker oogenblik zat de beer Ter Laan, die Haagsche, in een minis terszetel heel genoegelijk te praten met minister Treub. Dat zag dé voorzitter. En direct stuurde hij een afgezant: daar mocht de heer Ter Laan niet zitten. "Weg! D?r uitl En de socialisti sche afgevaardigde verdween met dé minister op de groene banken. 't Ging tusschen de bedrijven door. „Wat moois!" moet da voorzitter gebromd heb ben. „Portefeuilles weigeren, maar toch in de lek kere, mollige, deftige ministers-zetels zitten? Niks d'r van. Wie 't kleine niet eert, ie 't groote niet weerd' Gemengd nieuws. DE KLACHT UIT NICARAGUA. De Nieuwe Ct. verneemt in verband' met den door ons ontvangen brief: Den 4den October 1912 heeft de heer Huek inder daad schade -geleden; dat heeft hij .ook medegedeeld aan ons departement van huitenlandsche zaken. Al leen. da brief, waarin die medledleeling werd ge daan is van 15 September van dit jaar, duis meer dan el'f maanden na dato. Die brief kwam bier aan den 19d'en October. Dén 22sten is daarop geant woord! met een schrijven iom nadere inlichtingen, die onze regeering noodig zou hebben, om te kunnen pro testeeren. Intusschen is onderzocht, wat andere mogendheden in dergelijk geval! hebben bereikt, en is vastgesteld, dat de heer Huek, die verzuimd had dat mede te deelen, Nederlander is. M'en wacht in Den Haag thans nog antwoord op den brief van 22 Oc tober, d'ie tot den heer H. persoonlijk is gericht, mede in verband met bet feit, dat onze vice-consul ter KANTOREN TE VEEL! Men schrijft ons uit Amsterdam: Tot voor enkele maanden heerschte er in Amster dam een ware kantoren-nood. Bijna geen een kantoor stondl leeg, en trok eindelijk de huurder naar elders, dan waren er direct een groot aantal' liefhebbers: ge volg was, dat de buren in een enorm snel tempo ste gen. Voor een half jaar waagde men bet voor één klein kamertje op een tweede étage in de city, dat als kantoor-lokaal verhuurd kon worden, 400 te vragen, soms zelfs nog meer. In de z.g. moderne kantoor-gebouwen met eléctrisch licht, centrale ver warming, portier, enz. was dia huur in het algemeen nog hoogex. Er zijn a'ltijd menschen, d'ie met weinig werken veel willen verdienen, en die, als het moet, wel eeni- ge risico durven loopen. Deze lieden nu huurden op dia Heeren- en Keizersgracht deftige heerenhuizen, waarvoor zij' 2000 of 2500 huur in het jaar be taalden. Elk kamertje zochten zij' dan apart te verhuren voor kantoor. Meest gelukte bun dit» en dan hielden zij spoedig een 1000 in het jaar over. Zoo hoorden wij. onlangs, dat een diamantslijper, die zijn gezicht voor het (grootste gedeelte verloren had, in „kantoor-lokalen" was gaan doen. Hij had nu een twaalf heerenhuizen gehuurd, alles bad bij weer voordèelig in onderbuur gegeven, en met de aardig* beidl verdiendö bij zoo een 6000 a 8000 in hét jaar. Nu wordt het anders. Op Damrak, Rokin, Dam, Singel en Heerengracht zijn groote huizen in aan bouw, die voor het grootste gedeelte uit „moderne kantoor-lokalen" zullen bestaan. Daardoor komt er de kladl in. Tegen Mei a.s. zullen de huren der kan toor-lokalen belangrijk dalen, en het in-onderhuur- geven zal niet meer zoo'n lucratief zaakje zijn. Inmiddels gelooven dé deskundigen, dat de Am- sterdamsche handel zich spoedig weer zoo zal uit breiden, dat er opnieuw een „kantoren-nood" zal in treden, vóór men het weet. plaatse op reis ia in Zuid-Amerika. UTT HOORN. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van dén gemeenteraad is gekozen de heer S. R. van Eerdé (V. D.)' met 813 stemmen. Op den heer N. W. Einverinck Jr. (S. D. A. P.); waren 465 stem men uitgebracht. UTT SCHAGEN. De afd. Scha gen van de H. M. van Landbouw be sloot het Hoofdbestuur voor te stellen de Landbouw tentoonstelling, die alhier tijdens de algemaane ver-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1