Uttiuungd nieuw». CONGRES VOOR KiNDERBESCHElRMl.N STADSNIEUWS. BUITENLAND. Gemfewg4e H«4»4eell«ge». WAT VERDIENT ITALIë AAN ZLTN KUNST SCHATTEN? IngwEoadea itnWte» Maar verder kau zij niet gaan. De regeering hoopt dat een gunstige uitslag zal worden verkregen. Maar verantwoordelijkheid kan zij daarvoor niet op zich nemen. De vrijheid om dien datum te bepalen voo i de indiening der kiesrechtvoorstellen moet de regee ring aan zich houden. Maar het geldt hier een quaestie van vertrouwen. Is de staatscommissie het spoedig eens, dan kunnen haar voorstellen weldra tot stand komen. Zoo niet, dan komt wellicht niets tot stand, maar die regeering zou deze zaak niet begonnen zijn als zij niet meende, dat er kans op welslagen was. En het zou een groot feit in onze parlementaire geschiedenis zijn, als men tot overeenstemming kon komen in eien zaak die van zoo groote beteekenis is voor onze volkskracht en voor de eenheid van het land. (Bravo's.) De algemeene beraadslagingen werden hierop ge sloten en overgegaan tot de artikelsgewijze behande ling dér staatsibegrooting. (Jedurende drie dagen wordt te Amsterdam een Congres voor Kinderbescherming gehoudlen. Dit Congres, waartoe die Bond van Nederlandsche Onderwijzers het initiatief nam, gaat uit van 48 ver- eenigingen. Daaronder politieke partijen ais de Vrijz.-Dein. Bond, het Alg. Eed. Werklieden-Ver- bond, de S. D. A. B. en de S. D. P., vrouwenvereeni- ginigen als die Bond van Soc.-Dém. Vrouweruclubs, de Vrije Vrouwen-Vereeniging, de Vereeniging ter be hartiging van de belangen der Vrouw; onderwijzers- vereenigingen als de Bond van Eed. Onderwijzers, de Bond van Leeraressen bij het Huisihoudonderwijsi de Eed. Bond van Vakschoolleeraren en leeraressen, het Eed. Onderwijzers-Genootschap, de Eed. Onderwij zers Propaganda-Club en de Vereeniging „Volkson derwijs"; benevens een 85-tal centrale arbeidersor ganisaties, waaronder het Eed. Verbond van Vakver- eenigingen. Christelijke vereemigingen, zoowel poli tieke als onderwijzers-, ea vakyereenigimgen, werden ook uitgenoodigd, doch gaven aan die uitnood'iging geen gehoor. Zaterdagmiddag werd de vergadering geopend1 dooi den heer E. L. Ossendlorp, waarna de heer A. H. Gerhard over den leerplicht sprak. De heer Th, Lancea besprak den leerplicht van on derwijskundig standpunt, de heer ds. S. K. Bakker sprak over de zedelijke en1 maatschappelijke beteeke nis van den leerplicht. In da avondlzitting, wellke door de Amstendamschen wethouder de Vries werd bijgewoond, behandelde dr. D. Bos het onderwerp: Voortgezet Onderwijs en de heer H. J. de Groot, inspecteur bij het middelbaar onderwijs: het voortgezet ondierwijs in verband met vakonderwijs. In verschillende stellingen werdl het gesprokene samengevat en gelegenheid tot gedachtenwisseling gegeven. Gistermorgen behandelde de heer prof. Is. de Vooys, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, dien kinderarbeid in de industrie, de heer P. Hiemstra, voorzitter van den Eederlandschen Bond van arbei ders in het landbouw- en zuivelbedrijf, te Leeuwar den, besprak den kinderarbeid in verband met den landbouw. Door mej. Anna Polak, directrice van het Natio naal Bureau voor Vrouwenarbeid te 's-Gravenhage, werd vervolgens de exploitatie van kinderen in dienst van het huishouden, meer speciaal voor zoover het de meisjes betreft, behandeld, welke inleiding een uitvoerig debat uitlokte. In de middagzitting leidde de heer Klaas de Vries in: „De noodzakelijkheid van kindervoeding en -kleeding uit paed&gogisch en maatschappelijk stand punt beschouwd." De schoolarts O. L. Deyll, van Amsterdam, bezag uit medisch oogpunt: „De noodzakelijkheid eener voldoende en doelmatige voeding en kleeding der schoolkinderen," terwijl de heer K. ter Laan daarna sprak over het beginsel van kindervoeding en -klee ding van overheidswege en de uitvoering daarvan. Hedenmorgen werd het congres voortgezet. DE STAKING TE IJMUIDEN. De afdleeling IJmuiden van den Aligemeenen Ne- derlandschen Zeemansbond heeft aan de commissie uit de vereenigde reederijen eena conferentie aange vraagd om te onderzoeken of er een weg (gevonden kan worden die tot bevrediging van het conflict zal leiden. EEN INTERMEZZO 1 De belangstellen die aandacht, waarmede onlangs op een iezmgavond te 's-Gxavenihaige het auditorium den spreker volgde, werd op een koddige wijze verstoord, schrijft de briefschrijver van da Eijmeegache Cou rant. De zaai was in 't d'onker gehuld en aan de hand van enkele lantarenplaatjes voerde de gemeen te-archivaris, dr. van Geldter, zijn gehoor langs de wegen van oudr's Gravenhaga Tot op eena een be diende hem naar de telefoon kwam roepen. Hoewel ongaarne zijn lezing onderbrekende, was hij wel ge noodzaakt om een beroep op de welwillendheid zij ner hoorders ta doen. Spoedig was hij weer terug in d'e zaal. Maar om te vragen of er noig 'ni meneer van Gelder onder de aanwezigen was. „Ja," klonk 't direct uit de half-donkere zaal. „Welnu, meneer, dan wil ik u wel da boodschap overbrengen, dat u direct naar huis wordt ontboden. Want er is bij u thuis een hooggaande ruzia met da dienstbode 1" DE MOORD OOP HET KNAAPJE DE KLERK. Zaterdagmorgen, schrijft het Hbld., is mejuffrouw Nieuwenburg uit café .Meerzicht" te Nieuwendam ontboden bij den rechtier-comnnssaris mr. J. van Bi lisbergen. Aan het Instructie-gebouw werden haar allereerst de kleertjes getoond van het vermoorde knaapje Hendrik de Kletrk. Juffrouw Nieuwenburg herkende terstond het blousje, het broekje en de schoentjes. Alleen het mutsje herkende zij niet; de knaap droeg een petje, toen zij hem in Nieuwen dam had gezien. Daarna kwam het broertje van bet vermoorde knaapje bij wiem da juffrouw terstond dezelfde ge laatstrekken zag ala bij Hendrik. Daarna werd ze geconfronteerd met Frans Dijk man, die sin dia 15 October in preventieve hechtenis wordt gehouden. Ook Dijkman waa volgens de ver klaring van de juffrouw niet die moordenaar. EEN AANHOUDING. Te Weenen is op verzoek van de Amsterdamsche Justitie gearresteerd1 die 28-jarige H. O. J. W., on der verdenking gepoogd te hebben zijn moeder en zijn broedler, wonende aan dien Koninginneweg te Amsterdam, door midldlel van .blauwzuur van het le ven te berooven, teneinde in het bezit te komen van de aanzienlijke erfenis. EEN PROTEST-VERGADERING. In een openbare protestvergadtering in de Harmo nie te Leeuwarden, meldt de Ned., zal de oud-minis ter mr. Tb. Heemskerk het woord voeren. De verga dering, uitgaande van het Locaal Comité van de Unie, beoogt te protesteeren tegen het indertijd ver meld besluit van B. en W. van Leeuwarden, inhou dende weigering van het verzoek van de Unie-collecte aan de huizen der voorstanders van het Chr. Onder wijs. BESCHERMING ONZER KOLONIëN. De heer Yan Aken, de schrijver van die brochure ,,'s Lands welvaart in gevaar," beeft, schrijft het Hbld., Vrijdagavond in een redevoering voor de ilaarl-emache afdeeling van „Onze Vloot" meege deeld, uit vertrouwbare bron vernomen te hebben, dat Amerika en Australië, die beiden belang hebben bij bestendiging van den politieiken toestand' in Zuidi-Oost-Azië, de toezegging zouden hebben gedaan Nederland tJe zullen steunen bij een mogelij'ken aan val op onize Oost-Indische bezittingen, wanneer onze Regeering die marine in een behoorlijken toestand bracht. ART 8ENMONOPOLIE. De Regeering heeft den Centralen Gezondheids raad om advies verzocht in zake het adres der heeren mrs. jhr. Van Holthe tot Echten, Van Houten en prof. Van Hamel, strekkende tot toelating van de vrije uitoefening der geneeskunst. VAN DEN LANGENDIJK, Gedurende de week van 813 December werd aan de veiling te Broek op Langemdijk aangevoerd1 168000 bloemkool, 3210000 roode kool, 150600 gele kool, 66000 witte kool, 1284 zak roode kool, 018 baal uien, 332 baal wortelen en 1500 bieten. UIT OUDlORP. Bij de gehouden verkiezing voor ouderling en dia ken bij1 de Eed'. Herv. Gem. werden de aftredende le den O. Vader en P. Wij denes Spaans met algemeene stemmen herkozen. UIT SCHOORL. Zaterdagavond hield d'e afdeeling Schoorl'-Schoorl'- dlam van dien Bond voor Staatspensionneering een openbaren feestavond1 in het café van den heer D. Rus, alhier. Ook vele oudjes waren tegenwoordig. in goedgekozen woorden opende de waarnemende voorzitter, de heer Wogmum, de bijeenkomst, waarna het woord was aan den heer W. de Boer, hoofd der school te den Helder, die in gioedlvolle woorden het feit der eerste uitkeering herdacht en naging de vele strijd, welke daaraan voorafging. Het eerste gedeelte van die schuld is thans door de Staatszorg gedelgd, door de uitkeering van een bedrag, waarop de oudjes recht hebben. Spr. schetste de betoeikenis van de Framseha revolutie, de voortdurende evolutie na dien tijd en trad in een vergelijking van het Deensche met het Duitsche stelsel. Daarna ging spr. na, wat in ons land' gebeurde, hij zette de wording en beteekenis van den Bond uiteen. Door den drang der omstan digheden is de wet-Talma gekomen, dia bij goeds veel onrechtvaardigs inhoudt, waarin verbetering nood zakelijk is. Voor den den strijd met den Bond wekte spr. op. De motie van het hoofdbestuur werdl met algemee ne stemmen aangenomen. Hierna kwam het meer feestelijke deel van het programma. Eenige jongelui gaven een tooneeistuk- je ten beste, getiteld' „Een Offer", waarvan de mo raal zeer duidelijk was, n.l. kinderen van den staat, draag in Uw hart de zorg voor Uw oudjes, ze hebben op die zorgen recht Op leuke manier gaven de heeren O. Geus en A. de Boer eenige voordrachten ten beste, welke zeer in den smaak van 't publiek vielen. Met hartellijken dank aan allen die meewerkten, sloot de voorzitter den mooie avond. Een besloten bal vormde het slot van den zeer ge slaagden avond UIT HEILOO. Naar wij vernemen zal die derde postbestelling ('s avonds) met ingang van 16 dezer ook geschieden langs den Stationsweg en de R. K. Kerkbuurt KORTE BERICHTEN. Er ia een premie van 500 uitgeloofd' voor den- gene, die den stichter van de kazemehranden te Ede kan aanwijzen. Te Havelte (Dr.) bestaat tusschen twee arbei ders reeds lang een veete. Vrijdag heeft de een den ander met een kantschop een geweldige slag op het hoofd gegeven, zoodat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. HAN DELSREIZIG ERiÖ V EREEN1GIN G „EENDRACHT." De afd. Alkmaar van bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag in het Gulden Vlies een propaganda- avond ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan. De benedenzaal was dicht bezet door da talrijke invité's der vereeniging, waaronder zeer vele dames. De voorzitter, dé heer W. Godijn, wees er in zijn openingswoord! op, dat dia afdeeding in het afgeloo- pan seizoen een periodb van bloei had gekend, maar dat hierin den laatstem tijd een kentering waa geko men. Hij drukte er zijn leedwezen over uit, diat maar matig gevolg waa gegeven aan het tot de handelsrei zigers gerichte verzoek om ter vergadering te komen. De vereeniging wordlti helaas veel zwart gemaakt, ze is echter geen z.g.n. roode, maar eten neutrale vak- vereeniging. De heer Louis Cohen, van Amsterdam, lidi van het Hoofdbestuur, kreeg hierna hef woord. Hij wees er op, dat ook de Amstendamscha afdleeling veel van kwaadsprekerij heeft te Dijden. Doch ieder, d'ie bo ven een ander uitsteekt, heeft nu eenmaal' benijders. Men zegt, dat Eendracht rood iis. Dit is niet alleen onwaar, maar er is geen enkel feif voor bij te bren gen. Uit de artikelen van het weekblad blijkt, dat de vereeniging niet op een politiek standpunt staat en uit hetgeen de sprekers zeggen, blijkt ook niet, dat de vereeniging sociaaldemocratisch is. De orga nisatie, één van het SO-tal bandelstreizigersorganisa- ties, dat hier te lande bestaat, werkt degelijk en daarom wordt maar maar een motief gezocht. Zij, die beweren, dat Eendracht een politieke or ganisatie is, willen degenen, tegen wie ze dit zeggen, juist in een politieke organisatie brengen. Spr. stond daarna stil bij' de positie van den han delsreiziger, wel'ke minder vast is dlan dlie van een arbeider en nergens is helaas de organisatie zoo slecht als juist bijt de handelsreizigers en d'an is deze nog verdeeld. Noodig is één organisatie. Sluit men zich aan bij een andere vereeniging dlan Eendracht, welke op politiek neutralen bodem staat, zich met godsdienst noch politiek bemoeit, dan heeft men zich aangesloten niet ter behartiging van vakbelangen maar van politieke belangen. Ten bewijze van de neutraliteit van Eendracht dleel'de spr. mede dat hij van het meerend'eel der mede-hoofdbestuursleden van Eendracht niet weet op welk godsdienstig of politiek standpunt ze staan. Met een politieke vereeniging kan men nooit het doel bereiken, omdat ze maar een klein deel van alle reizigers kan opnemen en ze steeds moet volgen de politiek van de partij, wellke ze aanhangt. Ofschoon honderden handelsreizigers in hun brood werden bedreigd, heeft die Katholieke organisatie zich om politieke redenen niet verzet tegen het voor gestelde üe-bietrecht op tabak. Zoo zal het op baar oeui t ook gaan met die christelijke of soc. dem. orga nisatie, een neutrale echter heeft geen enkele regeer ring naar de opgen te zien. Eendracht heeft dan ook voor de handelsreizigers gedaan, wat geen enkele organisatie nog heeft gedaan. Geen enkele vereeni ging heeft nog eenige actie gevoerd, behalve Een dracht. Spr. wees er op hoe door het werken van Eendracht het omtwerp-wet op htet arbeidscontract voor de handelsreizigers belangrijke wijzigingen beeft ondergaan. Ook voor de handelsreizigers individueel doet de vereeniging veel. En er moet vaak veel gedaan wor den, als gevolg van het feit, dat het vak zulk een eigenaardige positie innteemt in de maatschappij. Door de afhankelijke positie van den reiziger zijn vele misbruiken ingeslopen, b. v. het slechte provisie- systeem, waartegen die wet op het arbeidscontract reeds meer ruggesteun biedt. Er is nu een bureau van advies en rechtskundige bijstand, waar ieder in lichtingen kan krijgen, meestal zijn d'e gevallen ge wonnen of is een minnelijke schikking tot stand ge bracht. Duizemde guldens provisie zijn hierdoor uit betaald, waar dit anders niet het gevaJl geweest zou zijn. De contributie is door het commercieele beheer laag en vele voordeelen brengt het lidmaatschap mee. Een verzekering tegen werkloosheid, een be trekkingbureau, ondersteuningsfonds, ziekenfonds, uitkeering bij overlijden, ongevallenverzekering, zijn zaken, waarvan men bij het lidmaatschap der veree niging kan profiteeren. Na er nog op te hebben gewezen, dat de vereeni ging een program van actie heeft, waarin verschil lende eisehen zijn geformuleerd, drong hij aan op aansluiting bij Eendracht, de vereeniging, welke tot doel heeft het verkrijgen van een hooger opgevoerd en beter betaald vak. Na de rade van den heer1 Cohen wachtte een ze,er uitvoerig feestprogramma op afwerking. Muziek, zang en voordrachten wisseldten elkaar af en zoo vele nummers, luid toegejuicht, werdlen ten beste gege ven, dat de pauze pa>s tegen het middernachtelijk uui gehouden werd. Een revue, waarin verschillende Alkmaarsche toestanden werden weergegeven d'e heer J. A. B. Fenijn had' de stof hiervoor verwerkt voordrachten, een blijspel in vijf bedrijven stonden toen nog op het programma. En het bal vormde na tuurlijk het slot. GESLAAGD. Zaterdag slaagde onze stadgenoot J. Rentenaar te Utrecht voor het Staatsdiploma B, als machinist ter koopvaardij. VOETBAL 'tWas gisteren voor Alcmaria weer geen gelukkige dag. Ondanks den hevigen wind1 werd tegen V. U. C. in den Haag goed gespeeld. Het spel d'er Hagenaars was nog al ruw. Stand met rust 00. 1 minuut voor tijd was de stand nog gelijk. Aan V. U. O. werd toen voo-r verkeerd ingooien een vrije schop toege kend, die in Alcmaria's doel belandde. Meteen floot de scheidsrechter tijd, zoodat onze tweedeklassers on verdiend met 10 verloren. Alcmaria II verloor met 72 van het eerste elftal der Cadetten. De wedstrijd HollandlR. C. H. eindigde gis teren met gelijk spel, n.l. 11. OPENBARE LEBSZAAL EN BOEKERIJ. De voordracht tot het verleemen eener subsidie aan de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar, vond in de commissie van Provinciale Staten' geen bestrijding, terwijl me® Bieb algemeen met de over wegingen van Ged. 'Staten kom vereenigen. Alleen stelt d'e commissie voor te eisehen, dat elk jaaT een catalogus van de dag- en weekbladen, boe ken en tijdschriften, aan Ged. Staten worde toege zonden, opdat er eea eonitrola is, dat het tegenwoor dige karakter der leeszaal behouden word't. De in verband met de Mona Lisa zoo druk bespro ken stad Florence, die in rijkdom aan schoone kuns ten zijn gelijke niet heeft, noteert jaarlijks d'e hoog ste inkomsten aan entrée-prijzen voor musea; in 1912 bedroeg deze. som niet minder dan 278.179.5, Lire (1 lire is 50 ets.). Bovenaan staat natuurlijk de Ufficie- Galeriji met bijna 76.000 Lire, daarop volgen Palatino, de Kapel van Medici, het Nationaal Museum, de Gal- leria antica a modema, het San-Marco-Museum, en het Archaeologisch Museum. Het huishouden van de stad Pompeji wordt ook danig gesteund' door die penningen, d'ie de museum-portiers incasseexen. Een kostwinner, dlie eventjes 200.000 Lira inbrengt, is niet voor de poeal Rome komt in de derde plaats; hierbij is het Vati- caan niet meegerekend. Aan het Forum Romanum verdient de staat alleen al 40.000 Lire aan toegangs prijzen. Het Palatino brengt meer dan 30.000 Lire op; d'e moderne kunstgalerij daarentegen niet meer dan 5000 Lire. Venetië boekte aan dezelfde inkomsten in het vo rig jaar 222.548 Lire; daarvan waren niet minder dan 159 538 Lire afkomstig van het Doge-Paleis. De an tieke kunstschatten van Napels leveren 88.000 Lire op, die van Milaan 45.000 Lire. De Villa Had'riani brengt 14.417 Lire op, Monreale 9000 Lire, de Tem pel te Paestum ruim 4000 Lire. De waarde en daarmee ook de rente der oude kunstschatten stijgt nog steedis. In het boekjaar 1912/13 werd 300.000 Lire meer ontvangen dan het vorig jaar. KORTE BERICHTEN. Met goedvinden d'er Fransche regeering zal die teruggevonden Gioconda eerst eenige da gen te Florence en Rome worden tentoongesteld, al vorens het naar Parijs word't teruggezonden. Toen Zaterdag het Engelsche koningspaar een opera bijwoonde, ontplooiden eenige kiesrecht- vrouwen in een loge tegenover de koninklijke een vlag met bet opschrift: „er worden vrouwen in de gevangenissen gemarteld." Ze werden spoedig de zaal uitgezet. Een Nieuw-Yorksche firma in glaswerk kreeg een postpakket, dat een bom bevatte, die, toen het werd opengemaakt, ontplofte. Een meisje dat het pakje openmaakte werdl gedood. De Deensche regeering heeft voor 875.000 kro nen de schoone berg Hammeren op het Deensche eiland Bombolm van een Duitsche granietmaat schappij teruggekocht om het natuurschoon te spa ren. Van die som was er bij openbare inschrijving 115.000 kronen opgebracht. Van een liandverhuizerssohip dat te Napels aan kwam zijn 60 matroze® aangehouden, die 100 land verhuizers in het ruim hadden verborgen, waarvoor dézen d'an een som geldl» aan da matrozen moesten betalen. Daar die landverhuizers echter hon ger en dorst hadden maakten ze het ruim open en vielen ze de manschappen op het dek aan. Mrs- Pankhurst werd in den trein van Dover naar Londen weer gevangen genomen. In Belgrado staken de bakkers. De Oostenrijksche minister Dlugosz heeft in de Poolsche volkspartij' verklaard, dat d'e Pool- sche afgevaardigde Staipiaski] voor meer d'an 300.000 geld van verschillendte vereeni'gingen voor zijn .eigen orgaan heeft gebruikt. Uargarlljku stond. Geboren: 11 Dec. Jan, z. v. Aria Trap en Cornelia Mossel. 12 Dec. Petronella, d. v. Willem Burgert en Wil- lempje Labots. 13 Dec. Maria Elisabeth, d, v. Aria Ruiter en Geertruida Obdam. 15 Dec, Trijntje Duifje, d. v. Dirk de Boer en Trijntje Koning. Johanna Henrietta Ilsabee, d. v. Daniël Willem Hartman en WiLhelhnina Johanna Bekker. Overleden: 13 Dec. Catharina Kraakman, 1 week, wonende te N.-Schartwoud'e. 15 Dec. Geertje Slot, gehuwd met Pieter van de Graaf, 52 jaar. BERGEN (November.)! Geboren: Margaretha Cornelia, v. Jan Krijgsman en Maria Bijwaard. Petrus Comelis, z. v. Nicolaas Oornelis Kuiper en Hendriks Mooij. Cornells, z. v. Arie dén Da« en Jantje Ba,s. Sophia d. v, Reiniar Kleverlaan 'en Theresia Winder. Eli zabeth, d, v. Lourens van den Berg en Petronella Timmer. Everd'ina Wilhelmina Francina, d'. v. Zo- garret Kaal en Everd'ina Willhelmina Francina Meij er, Theodorus, z. v. Pieter Verduin ea Jannetje Venneker. Petrus, e. v. Hendrik Kager en Corne lia Zuurbier. Getrouwd: Klaas Madderom en Trijntje Strooker. Pieter Nicolaas Nederveen en Maartje Beeldman. Overleden: Andries Gastelaars, oud 83 jaar, echtgenoot van Philomena Fredriks. Petronella Maria, d. v. Abraham van dien Berg en Elisabeth de Graaf. Dirk Verduin, oud 64 jaar, echtgenoot v. Antje Swart. TETLBflmAPISOT WEHBBHEfllHfl?. 15 December. Meésffeéeeld1 Jssr hst Ksmiaklijlt ÏPsdsrlan^ish Meteerel«gi#sh Tmstituut ts T5» Bilt. Geldig tot den avond van 16 December. Ia het gebied van ie waarneming ie de heerste be kende stand van den barometer 773.3 te Iiedaix. De laagste stand van den barometer 748.9 te Riga. VBRWAtSHfTBN». Meest matige tot krachtigen zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur. BUITENKANDSCH WEERBERICHT. Nadat gisteren opnieuw zware Noord-Wester storm over Denemarken heeft gewoed, is thans in Zweden tijdelijk opklaring met geringe vorst geko men. Duitschland' heeft neg matige, bij de 'Oostzee kust krachtige Westelijke tot Noord-Westelijke win den met afnemende bewolking, in het 'Zuiden valt sneeuw en de temperatuur is er gedaald'. Op de Brit- sche eilanden is de bewolking weer zwaar geworden, in Ierland en Schotland viel regen. Frankrijk en België hebben grootendeels somber weer, in het Noorden met regen, in het Zuiden la het hier en daar helder en frisch waar» AAN ALLEN DIE BEHANG STELLEN IN ONS WERK. Traditioneel zijn de Tooneeilvo or stellingen géwor dén, die tellkenjara door „Hat Vrije Toonaai" bij ge legenheid d'er beide Kerstdagen werdén georgani seerd en aan welker verzorging meestal aeter weinig ontbrak. Steeds moeilijker echter word't het, om geschikte stukken te vinden, daar het genre, waarin wij' ons reeds tamelijk thuis gevoelden, zoo go«d ais uitgeput is. Niettegenstaande dit en vele andére oorzaken, die het organiseeren van een genietbare voorstelling zoo moeilijk maken, beeft „Het Vrije Tooneel" gemeend niet den moed' te moeten laten zakken, en die zware taak en verantwoordelijkheid1 op zich genomen om 25 en 26 Dec. a.s. voor -het voetlicht te komen met „Monnai Vanna" ran Maurice Maeterlinck. Er zullen menschen zijn, d'ie bij bet vernemen van doze aankondiging, ongéloovi'g zullen glimlachen of medelijdend de schouders ophalen, doch aan dezulken zij meegedeeld, dat er door ons met onuitsprekelijke ijver en toewijding wordt gestudeerd', ten einde eea bevredigend' resultaat te bereiken. „Maeterlinck's „Monna Vanna" is een werk dat van de vertolkers bun uiterste krachtsinspanning vraagt in het zeggen, en aan regie en tooneelschik- king groote offers eischt. Wij hebben deze feiten onder da oogen giezien en zullen met alie energie waarover wij kunnen beschik ken bet hoofd' bieden aan de bezwaren die zich Voor doen. Gaarne aanvaarden wij die hulp van hen die deze kunnen bieden, en betuigen reeds bij voorbaat onzen dank voor reeds verkregen en nog te ontvangen me dewerking. Deal van dit schrijven is dan ook, alle denken- d e arbeiders, niét alleen, doch een zoo groot moge lijk aantal ontwikkelde menschen op te wekken, zich tijdig van introdtuctiébilijetteu te voorzien, opdat wij die voldoening mogen hebben /Monna Vanna" op te voeren, voor een publiek dat gekomen is met het dloel „Maeterlinck" te hooren of te leeren kennen. Wij wetten dat er een groot gedeelte van het uit gaand publiek is, dat liefst niet op Zon- of feestda gen naar ecbouwburg of concertzaal gaat, en toch wel een voorstelling door ons gegeven wil'd'en bijwo nen, mits deze op Dinsdag of Woensdag plaats bad. Aan dezen wensch zijn wij bereid! te voldoen wan neer het ons blijkt, dat er genoeg belangstelling is, voor het doen slagen daarvan, en gaarne neemt on- dergeteekende sympathiebewijzen voor dit plan in ontvangst. Ten slotte, Mijnheer de Redacteur, ons aanbeve lende in den onmisbaren Bteun der pers en U onzen oprechten dank betuigende voor d'e plaatsing van dit stukje, Verblijven wij, Hoogachtend, Namens „Het Vrije Tooneel", Uw dw. dnr., B. C. LOEVENS, Druivenlaan 30. KERSTFEEST LEGER DES HEELS. Weer nadert het Kerstfeest! Velen zien met blijde verwachtingen déze dagén tegemoet. In d'uizende buizen zal werkelijke feestvreugde gesmaakt woTden. Velen zien de Kerstdagen met zorg tegemoet. Voor hen zullen het donkere dagen van koude en gebreklij- den zijn. Ze hebben echter nog een stille hoop! Misschien zal het Leger de« Heils hen. vóór het Kerstfeest een mand, waarin eetwaren etc. voor de feestdagen doen toekomen. Reeds kwamen aanvra-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2