DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. jGQfGiuOverlaiidliitoiiiieleii, No. m im Jïieuwjaarswenschen. Honderd en Tijfliend© jaargang. DINSDAG 16 DECEMBER NIEUWJAARS WENSCHEN FEUILLETON. De Ziel van Margaret Rand. STALLING en ONDERHOUD tan AUTOOELE». Wilge?** Zijdie zich met 1 Januari op M? dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. In het nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom ge legenheid bestaan tot het plaatsen van 25 cents contant. BINNENLAND. 9 De Directie. 16 December 1913. In Engeland ia thans hel) probleem van de staatsexploitatie van spoorwegen aan d!e orde. Er is een groota commissie benoemd, welke daarnaar een onderzoek zal instellen, en welke onge twijfeld een arbeid van maanden zal hebben1: het is geen kleinigheid, zich betrouwbare em nauwkeurige inlichtingen te verschaffen omtrent een spoorweg net van 37.600 kilometers, dat in handen van meer dan 70 maatschappijen is. Er wordt dloor de Engelachen veelvuldig geklaagd over de wijze van exploitatie der spoorwegen. Het ligt voor de hand, dat die veelheid dier maatschappij en voor het vervoer van reinigers en goederen een zeer groot nadeel beteekent, ook al hebben de direc ties door verdragen voor het grootste gedeelte een einde gemaakt aan de vroeger bestaande concurren tie. Dan hoort men algemeen en ernstige spoor wegongelukken schijnen deze klacht te bevestigen dat de veiligheid op da Engelscha spoorwegen er hoe langer hoe minder op wordt. Dit punt vooral moet hebben geleid tot d© instelling van een staats commissie. Eindelijk wordt het spoorwegverkeer voortdurend bedreigd door arbeidsconflicten, door stakingen e. d. De maatschappijen hebben zoo lang mogelijk ge tracht organisatie en loonsverhooging tegen te gaan. Door de talrijke stakingen zagen zijl zich gedwongen do loonen te verhoogen, maar van vakvereenigingen moeten zij nog weinig hebben, hetgeen wel verwon derlijk mag heeten, in het land, waar de vrije vakor ganisatie zoo buitengewoon ontwikkeld is. Het ligt voor de hand1, dat de strijd èn om die orga nisatie èn om de loonen steeds wordt voortgezet. Wat dit wil zeggen, blijkt wel het duidelijkst hieruit, dat het spoorwegpersoneel in Engeland! bestaat uit 609.000 man, een twaalfde van de volwassen bevol king! Zulk een arbeidsleger kan kracht aan zijn ei- schen bijzetten! Wat de loonen betreft lezen we in een rapport, dat een poetser van 16 jaar begint met ©en dagloon van 1.20 voor een tienurigen werkdag. Op achttien- jarigen leeftijd krijgt hij voor hetzelfde werk 1.60. Dan kan hij stoker worden en 2.10, langzamerhand 3 verdienen. Wordt hij bevorderd tot machinist, dan wordt zijn verantwoordelijke betrekking bezol digd met 3.50 per dag, later met f 4.80. Het ge middelde loon van de Engelsche machinisten ber draagt 24 gulden per week. Men neme hierbij echter in aanmerking, dat het leven in Engeland aanzienlijk duurder is dan hier. En dan moet niet worden ver geten, dat de loonen in de laatste tien jaar vrijwel $Haefcuk verboden®. Roman van E. I, HEAD®. 36) Zij deelde den jongen man mee, dat haar eigenlijke naiam, omi redenen, dia zij niet kon zeggen, geheim blijven moest, dat zij een lieve vriendin in Tasmania bezat en dlat al d© brieven van die vriendin aan de bank geadresseerd zouden wordbn en daar blijven moesten totdat zij opgeëischt werden. Margaret on- derteekende twaialf wissels, elk van honderd pond, met den naam Mary Weston. Zij werdbn van te vo ren van datums voorzien en op den eersten dag van elke maand moest Floyd er een per post verzeilden aan haar vriendin, die het geld voor haar dagelijkaeh brood noodig had. Margaret bezat de gave van spoedig een karakter te doorgronden. Zij voelde, dat zij den jongen Wal ter Floyd kon vertrouwen, die vijftig pond per jaar verdiende voor het nakomen van haar wenschen en zij had het met die onderstelling bij het rechte eind. Floyd had het wel voor niets willen doen. Af en toe was hij wel nieuwsgierig omtrent dit zoo ge heimzinnig te verzendien geld, maar het was zijn zaak niet om te onderzoeken wat er achter zat en hij' ver telde niemand iets van zijn geheime opdracht. Toen Margaret goed en wel te Londen was gebuid ve®t, gold een van hare eerste uitgangen de bank te Dulwich. Zij moest schikkingen treffen ten opzichte van Margaret Gaythome voor den eersten tijd' na haar bevalling. Zij had Floyd het uur van haar komst geschreven en hij stond haar voor de deur der bank op te wach ten. Margaret zag er mooier dan ooit uit, zij was met zooveel zorg gekleed, dat haar toestand nauwe lijks te zien waa en haar stralende oogen hadden een gelijk gebleven zijn, hetgeen met weinig categorieën van werklieden het geval wezen zal. De inkomsten der maatschappijen zijn in het laatste tiental' jaren gestegen met 60.000.000 per jaar, terwijl, hoewelook het verkeer aanzienlijk is toegenomen, het personeel is verminderd van 621341 tot 609.000. Volgens de laatste statistiek van het ministerie van handel be draagt het gemiddelde weekloon 16.05, terwijl in Ierland de weekloonen varieeren tussehen 7.20 en 9. Hu wordt er wel eens aangevoerd, dat het spoor wegpersoneel ook fooien krijgt. Afgezien van het in velerlei opzicht ongewenschte van het fooienstelsel, moet in aanmerking worden genomen dat het aantal dergenen, dia fooien kunnen krijgen, 37.897 bedraagt. Hu zou men denken, dat de maatschappijen bar hoo- ge dividenden uit'keeren. Maar dat is juist heele- maal niet het geval. Da financiën zijn verre van schitterend em de aandeelhouders zijn er ook niet zoo best aan toe. Vandaar dan ook, dat er weinig tech nische verbeteringen worden aangebracht. Da zaak wordt maar altijid door op den ouden voet voortgezet, men blijft steeds in hetzelfde schuitje zitten. En dit juist moet de exploitatie zoo duur maken, waarbij nog komt dat door 'het bestaan der vele maatschap pijen het bedrijf omslachtig en kostbaar is. Men den- ke alleen maar eens aan het Clearinghouse, het groot© gelbouw in Londen, waar duizenden beambten dagelijks bezig zijn met het uitrekenen wat van het doorgaand reizigersverkeer en goederenvervoer elke maatschappij afzonderlijk heeft te ontvangen l Geen wonder dat onder deze omstandigheden 't denk beeld van staatsexploitatie veld wint, omdat dit on tegenzeggelijk zal leiden tot groote vereenvoudiging, verbetering, en misschien ook wel tot billijker tarie ven. Er bestaat overigens een door Gladstone in 1844 tot stand gebrachte wet, welke den staat mach tigt, de spoorwegen te naasten, welk© na dien tijd gebouwd zijn, ongeveer 33.800 kilometer. Werd' die wet thans toegepast, dan zou de staat, naar berekend is, een aanzienlijke winst kunnen behalen en hoven- dien zorgen voor verbeteringen, loonsveihoogingen etc. Hatuurlijk worden aan den anderen kant ook de nadoelen van staatsexploitatie aangevoerd. Er is over dit onderwerp veel te zeggen. Et zal ongetwijfeld ook nog wel veel over gezegd worden. En wij zullen nog wel eens gelegenheid hebben bij deze interessante zaak eens even still t© staan. TWEEDE KiAnVTRlR- Bij de behandeling van het hoofdstuk Hooge Ooi- leges van Staat der Staatsbegrooting klaagde de heer Hl eerekoper (S.D.A.P.) gisteren over die veel te groote uitbreiding van het aantal ridderorden en over het uitkeerem van ridderorden d'oor Hamerleden in hun districten. Het betrekkelijke artikel, alsme de het geheele hoofdstuk werd z. h. s. aangenomen. Daarna werd de Justitiebegrooting behandeld, waarbij de heer M e n d e 1 s (IS. D. A. P.) betoogde, dat de minister 'aanvankelijk het juiste standpunt in nam d'oor zijn taak te beperken tot de herziening van het Wetboek van Strafvordering. Thans vroeg de minister, toegevende aan dten wensch van de Hamer, te veel aan. Spr. vroeg hem1 liever enkele urgente partieele wetswijzigingen in te dienen, o.ia. tot ver betering van de regeling van de inschrijvingen van echtscheidingen en die procedure van het arbeidscon tract. Spr. drong aan op vereenvoudiging en bespoedi ging in de rechtspraak. Hog behandelde hij o.m. de quaestie van het brievensysteem aan boord van oor logsschepen. zielvolle uitdrukking. El'oycf meende, dat hij voor haar zou kunnen ster ven. Margaret arriveerde in een taxi-eab. Fl'oyd hielp haar bij het uitstappen; d'e taxi moest over een half uur terugkomen. Walter had een gevoel alsof hij het Paradijs was binnengetreden!. Wat kan ik voor u doen, mevrouw Weston? vroeg hij. Mijn kleine woning bevindt zich hier in die 'buurt. Mag ik u daarheen brengen om wat uit te rusten? TJ ziet er moe uit. Heen, zeid'e zij. Ik ben niet moe, ten minste niet erg. Wij hebben veel te bedenken en te bepra ten. Laat ons ergens heen wandelen. Daar is een rustig plekje. En zij wees naar een hek dat toegang gaf tot een schaduwrijk pad en in Dulwich algemeen de „Lovers' Walk" heette. Zij traden dat binnen; er stonden verscheiden banken. Zij gingen zitten. Allereerst moet ik weten of er ook brieven zijn, zei Margaret. Floyd steldé haar een ter handL Dit is alles. Hij kwam een week geileden. Hij wendde uit een gevoel van kieschheid zijn ge laat af, terwijl Margaret las, maar toch ontging het hem niet, diat de mooie blanke handen van de lezeres beefden als zij de dichtbeschreven blaadjes ontsloeg. Margaret las het volgende: Ik verkeer in groote zorg. Je moet en je zult mij wel helpen. Als je dezen brief ontvangt, draal dan geen ©ogenblik. Alle uitstel kan noodlottig wor den. Mijn man is dien ondergang nabij. Hij moet zeshonderd! pondi hehbenl zoo spoedig als het geld hem maar kan bereiken. Telegrafeer, zoodra gij dit hebt gelezen, dat het geld verzonden is. Als gij dat doet, zal hij gered zijn. Als wij' zijn schuldeischers kunnen verzekeren, dat het geld onderweg is, zullen zij dat igelooven en ons voorloopig met rust laten. Ik weet, dat na alles wat ik voor je gedaan heb, jij dit voor mij zult dloen. Ik smeek je biji je eigen groot geluk, geen oogenblik te dralen. En denk er om. On der deze zeshonderd pond! is natuurlijk niet de hom- De heter van Hamel' (TJ. L.)| wensohte de pre ventieve hechtenis minder vaak zien toegepast en wenschte maatregelen tot verhaal op wanbetalende ouders, die uit de ouderlijke macht zijn ontzet. Spr. achtte lijkverbranding onder de tegenwoordige wet niet toelaatbaar. De heer Schim van der Loeff (U. L.) beval drie middelen aan ter' wering van oneerlijke mededinging: een Merkenwet, spoedig© behandeling van de herziening der bepaling omtrent onrechtma tige daad' en het instellen van een handelsregister. In die avondvergadering wer'd de waterstaabsbegroo- ting verder behandeld. Verschillende wenschen ten aanzien van spoorwegverbindingen werden geuit. OHTVANtGST TEH HOVE. H. M. de Koningin heeft gistermorgen den minis ter van Binnenlandsche Zaken mr. Gort van der Linden, ontvangen. 1 De in Den Haag vertoevende zoon van den sul tan van Soerakarta heeft aan de Koningin een audiëntie aangevraagd, welke hem eerstdaags zal wo r dten verleend. AHBAHÏë. De Weemsche correspondent van die H. E. Girt meldt: De Albanische Correspondent schrijft, dat overste De Veer en majoor Thomson van hun inspectierei zen in het binnenland van Albanië naar Walona zijn teruggekeerd, waar zij met de internationale commis sie besprekingen willen houden over de organisatie van de gendarmerie. Zij hebben de steden Bezato, Eïbassan, Tirana, Kroja, Kawaja„ Durazo, Skoetarie, Aiessio en het land der Mirdietzemi bereisd en den indruk gekregen, dat zich ondier die bevolking veel geschikte elementen bevinden voor de oprichting van een corps gendarmen. Zij' uitten hun bewonde ring over het krachtige slag van menschen en zij achten zich in staat, de noodige rustbewaarders bij elkaar te brengen. DE ET.I i K 'filAfl 1111 )D HI' I .EH. De afgeloopen maand Hovember mag medetellen, wanneer over de voor het land financieel gunstige maanden wordt gesproken, want de vermeerdering, vergeleken bij baar naamgenoot van 1912, is zeer aanzienlijk, schrijft de H. Ort. De geheele ontvangst bedroeg 21.879.970.91, terwijl in Hoveonber 1912 was ontvangen 20.384.640.69%. Het accrès be draagt dus 1.495.430.2% of 73/10 pet. De schommelingen bij sommige rubrieken zijn dit maal nogal groot. Zoo zijn flinke stijgingen op te merken bij den suikeraccijns, do successierechten en de posterijen, doch valt een betrekkelijk aanzienlijke daling bij de loodsgelden waar te nemen. Het meer of minder nagaande in vergelijking met Hovember 1912, valt een stijging te eonstateeren bij de bedrijfsbelasting van 226.000, biji de vermogens belasting van 80.000, het recht op die mijnen 8000, de invoerrechten 10.000, den suikeraccijns 247.000, den wijnaccijms 4000, den bieraccijns 10.000, dien op het geslacht 7000, de zegelrechten 29.000, de successierechten 629.000, d'e dómeinen 37.000, de posterijen 426.000 en die jacht- en vischacten 2000. De volgende rubrieken vertoonen een vermindering en wel d'e grondbelasting van 3*5.000, het personeel van 16.000, het gedistilleerd van 111.000, het zout van 4000, de belasting op gouden en zilveren wer ken van 3000, de registratierechten van 20.000, d© hypotheekrechten van 3000, de rijkstelegraaf van 26.000 en d'e loodsgelden van 13.000. De groot© stijging van de opbrengst d'er posterijen zal wel baar oorzaak vinld'en in den verkoop van ju bileumzegels, waarvan die uitgifte op den 2®en Ho vember begon. Ofschoon dus verschillende middelen niet zulke fraaie cijfers aanwezen, hebben enkele toevallige oor zaken (men lette ook op d'e kolossale vermeerdering d'er successierechten) een financieel voordeeltje voor den Staat opgeleverd!. Carrosserie! a brikant, Alkmaar. verschillend© type's voorradig. Nu Is het de tijd uw carrosserie te bestellen om voor het a.s. seizoen vroegtijdig gereed te zijn. Prachtige gelegenheid tot Proefwagen disponibel. Telefoon 57». Over de eerste el'f maandten werd ontvangen 182.191.048.59, en daar de eerste elf maandten van 1912 een totaal van 172.602.908.61% opbrachten, bedraagt de vermeerdering over d'at tijidlperk 9.588.139.97%. LIJHVEE1BEAHDIHG. In de memorie van antwoord op hoofdstuk der staatsbegrooting schrijft de minister: De vraag of onze wetgeving lijkverbranding toe laat, staat ter beantwoording van den strafrechter, zoolang ten deze een uitspraak niet is gegeven, acht de Minister voor een wetswijziging ten d!eze geen voldoende aanwijzing aanwezig. derd pond begrepen, die ik maandelijks van je krijg, volgens onze overeenkomst in het hotel! t© Melbour ne. Ik vertrouw j,e, 'k weet, dat je ons niet zult te leurstellen. 'k Zal mijn naam maar niet hier onder zetten, dat is beter van niet. Zend! mij1 dit geld en telegrafeer dat het komt. Ik zal je niet weer lastig vallen, 'lieve. Wat nu gebeurd is, kan noQit weer ge beuren. Doe wat ik vraag en red mij. U beeft bet koud, mevrouw Weston, zei' Fl'oyd!. Ik verkeer in groote moeilijkheid, mijnheer Floyd; antwoordde Margaret. Ik zal uw hulp noodig hebben; wil u me die varleenen? 1 Al wat ik bezit is bet uwe. Ach, wat is u goed', 'k Ben u vian harte dank baar. Maar spreek nu een oogenblik niet, ik moet nadenken. Margaret bedekte haar gelaat met haar bevende rechterhand. De jonge man sloeg haar angstig gade. Ja, het moet op deze manier gebeuren, zei zij plotseling op levendigen toon en keek hem aan. Ik wen'sch een telegram1 te zenden aan 't gewone adres. Kan ik d'at van hier doen? - Zeker, ik kan dat van uit de blank voor u doen. O, zou u zoo goed! willen zijn? Doordien ,deze brief pas nu in mijn bezit is gekomen, vrees ik, dat het reeds te laat is. O, dat ware niet te hopenI Wan neer kunt u het kabeltelegram verzenden? Dadelijk. Mijn band 'beeft. Ik kan niet schrijven, zei Margaret. Heeft u potlood eü papier? Floyd gaf het haar. Schrijft als 't u blieft: „Gaythome, The Eose Farm, St. Mary's Country, Tasmania. Zes honderd pond vandaag verzonden. 1 Mary". Is dat alles? zöi Fl'oyd, opkijkend. Hij sprong overeind. U moet u niet verontrusten zei hij, haar met zijn vriendelijke oogen aankijkend. Ik zal er voor zorgen, dat dit telegram dadelijk weg komt. Wil u hier wat rondwandelen totdat ik te rugkom? U zal keu vatten als u zoo onbewegelijk blijft zitten. Heeft u nog meer voor mij te doen? Gemengd nieuws. EIJHSÏUIHBQTJ WW1KTEESC1IUOL IH H. H. Het Permanent Gomité ter bevordering van d© totstandkoming van een Eijkstuinbouwwintersehool in H. H. benoorden het U had gisteren een vergade ring belegd in Hotel Suisse te Zaandam, om te be spreken dien aanleg van een proefschooltuin bij d© Eijkstuinbouwwinterschol'en in Hoorn en Alkmaar. Uitgenoodigd waren alle tuinbouwvereenigingen, afd'eelingen van tuinbouworganisaties, afdeelingen van die Holl. Maatsch. van Landbouw en afdeelingen van den Boereuibond, alle gezeteld in H. H. benoor den het IJ. Aanwezig was o.m. de heer Dr. H. H. M. van der Zande, Inspecteur van het Landbouwonderwijs, en de heer Hazeloop, Eijkstuinbouwleeraar in H. H. en directeur der Eijkstuinbouwwintersehool in Alk maar. De voorzitter, de heer H. J. Avis van Midwoud, zette het belangrijke zoowel voor landbouwer als voor tuinbouwer van dleza vergadering uiteen. Samenwer king in deze kan slechts bevorderlijk zijn aan de pro ductiviteit van den' grond. Vele veehouders zien gaarne, dat het land wordt gescheurd in zwart land. Daaruit blijkt d'e l'iefda van den veehouder voor het bedrijf. Vele factoren hebben samengewerkt, dat de tuin bouw in deze provincie belangrijk is uitgebreid. Dit moet gepaard! gaan met da totstandkoming van gele genheden, waar jongelui als toekomstige tuinbouwers gelegenheid hebben zich te bekwamen. Ha 3%-jari- gan arbeid! heeft het comité veel succes gehad. Hoorn heeft zijn E. T. W. Sch. en Alkmaar heeft de toe zegging er een te krijgen. Huldle brengt spreker aan den Dir. Gen. van den Landbouw, aan den Inspecteur van het L. O. en aan den Inspecteur van den Land1- bouw voor hun medewerking. Tevens brengt spreker hulde aan de gemeentebesturen van Hoorn en Alk maar. Vertegenwoordigd waren 40 vereemigingen. De beer Hazeloop zette uiteen, waarom het nood zakelijk is, dat voor het practische onderwijs een leer- en proeftuin wordt aangelegd. Ha ©enige discussie stelde het comité voor t©r verdeeling van de districten Alkmaar en Hoorn de volgende grenslijn te trekken: Onder Hoorn valt het gedeelte van H. H. beoosten de spoorlijn Med'etmbli'k Amsterdam, met inbegrip van Beemster en Wijd© Wormer. 'Onder Alkmaar ressorteert hetgeen bewesten die lijn ligt. De verga dering vereenigde zich hiermede. Besloten werd, alvorens men overgaat tot het sa menstellen der commissies, deze t© doen bestaan uit Ja, e ja. Dan zal' ik een halven dag zien vrij te krijgen. Johnson kan mijn werk wel doen. Ik zal niet lang wegblijven. Wacht, mijnheer Floyd. TJ heeft natuurlijk geld nood'ig. Eu Margaret haalde haar beurs te voorschijn en gaf hem die. Hij ging daarmee weg. Zij begreep niet waarom zij1 zoo hevig beefde. Zij, was met al baar belangstelling geheel bij de zaak, maar toch kostte het haar moeite haar gedachten te verzar melen. Voor dat zij hem had verwacht, kwam Eloyd' terug. Het telegram is verzonden, zei hij. Wat moet er nu gedaan worden? Wij moeten een wissel van zeshondbrd pond verzenden, of eigenlijk een van zevenhonderd, dan ia die maandelijksche toelage er inbegrepen. Goed 1 het is nu Vrijdag, maildag. Maar, me vrouw Weston, uw saldo bij onze bank bedraagt op 't oogenblik niet meer dan driehonderd pond'. TJ weet toch, dat de driemaandelijksiche aanvulling nog niet aan d'e bank is ingekomen. Wij moeten het geld hebben en het moet vandaag weg^ zei Margaret. Ik moet het op d'e een of andere manier zien te krijgen. Heeft u vrijaf ge kregen? Ja? Gaat u d*an mee naar de stad? Ja, zal ik de taxi halen? Als 't u blieft. Zij waren in een oogwenk weer in Londen. Eloyd zei niets; want hij' vermoedde, dat zijn gezellin dit in da gegeven omstandigheden het aangenaamst vond. Zij had nooit iemand ontmoet die zoo behulpzaam en tevens zoo bescheiden was. Zij brak er zich het hoofd over boe zij' aan het geld zou kunnen komen, want het moest dien avond verzonden worden. Haar zaakwaarnemers zouden haar niet willen helpen als zij de reden niet wisten. Ofschoon zij rijk was, kon zij zonder de toestemming van John niet meer geld uitgeven dan de voor haar gebruik vastgestelde som. En als zij John raadpleegde, dan zou alles verloren zijn. Zij begon steeds meer te beven en had het koud- (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1