DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im No. £94. Honderd en vfffetend© jaargang WOENSDAG 17 DECEMBER JS ieuwj aar s wensehen. NIEUW JAARS WEN S CHEN Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. wï Telefoonnummer 3. Zijdie zich met 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. In het nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom ge legenheid bestaan tot het plaatsen van a 25 cents a contant. De Directie. BINNENLAND. ALRMAARSCHE COURANT. ■m >aHaw^.-n- vj.—UMw— Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AT,KMA AR, 17 December 1913. De Engelsche marin eminister Churchill gaat Vrijdag naar Parijs en van daar naar Duit&ch- land. Er is beweerd, dat liij dirie weken in het Kei zerrijk zou vertoeven, maar dit is door hem aelf te gengesproken. Intusschen heeft die minister het niet onwaar geheeten, dat hij Duit'schland zou bezoeken. De reis trekt vooral die aandacht, omdlat de heer Churchil'l de voorsteller is van het plan, om een jaar lang geen nieuwe oorlogsschepen -op stapel tie zet ten, dus van da z.g.n. vlootbouw-vacantie. En al is bekend gemaakt, dat het bezoek een zuiver particu lier karakter draagt, men gelooft het niet, omdat in dertijd hetzelfde werd geizegd van Lordl Haldane's Berlijnsche visite, welke achterna toch wel degelijk staatkundige beteekenis bleek te hebben gehad. Men donkt, dut deze „private gentleman" ook wel met politieke bedoelingen te Berlijn zal komen. Maar men herinnert zich, dat de heer ïïaidane indertijd te Berlijn weinig succes heeft gehad met zijn poging om een betere verstandhouding tussohen Duitseh land en Engeland1 in het leven te roepen. Zal de hoer Churchill een gun/stiger resultaat bereiken? De meest geschikte persoon voor een dergelijke vrede lievende zending lijkt de Engelsche minister van ma- rine niet. Hij heeft daarvoor den laatsten tijd te veel' heen en weer gesproken, is te veel van 'tl eene uiterste in het ander© gegaan, nu eens dreigend dan weer verzoekend. Maar daar staat tegenover, dat betl Noordi-Ameri- kaansch© Congres den Ssten December het Engelsche voorstel1 met 317 tegen 11 stemmen heeft aangeno men, zoodat Engeland in dit opzicht niet meer al leen op de wereld istaat. De steun van een groote zeemogendheid al's Amerika is niet gering te achten. Is Frankrijk er oolc voor te vinden, dan zouden Duitsehland en Rusland er zekeir ook wel ooren naar hebben. In elk geval 'is de verstandhouding tusschen Engeland en Duitsehland er dien laatsten tijd' niet weinig op verbeterd. Op een gunstige ontvangst bij het overgroots deel der Duitsche bevolking zal de Engelsche marine dus wel' kunnen rekenen. Toch is men niet in alle kringen E'ngelsch-gezind'. Op aar dige wijze is dit juist dezer dagein aan het licht geko men. Twee jaar geleden verscheen er voor de rijpere jeugd een boekje getiteld „Onderzeebooten voor het front." Het boek werd door de ald'uit'sehe pers gunstig ontvangen. „Het boek verdient de warmste goedkeuring van alle vrienden van het vaderland," schreef da Hamb. Nachrichtem. „Wij moeten den schrijver onvoorwaardelijk 'gelijk geven," oordeelde de Post. E'n de 'Tagliche Rundschau zeide: „Het boek ia doorloopend een krachtige waarschuwing aan alle kringen van het volk, regeering een geregeerden. De, waarde van het boek wordt er d'oor verhoogd, dat in -tegenstelling met dergelijk© verschijningen zelfs in de dramatische schetsen nooit over de deskundige werkelijkheid voor een tendenzwerk is dat juist een zelden voorkomende goede eigenschap met fantasie wordt heengesprongen." Het boek is onlangs opnieuw Verschenen ond'er den titel „De ondergang." Er zijn) ©enige gedeelten, waarin crititek werd uitgeoefend op de houding der marine-oveTheden, weggelaten, omdat deze lectuur minder geschikt werd geoordeeld voor de jeugd en daarvoor zijn in del plaats gekomen enkele hoofdstuk ken over de luchtscheepvaart, waarin van dappere daden van Duitsche zeierofficieren gesproken wordt. En dan.waarschuwt d'el schrijver in het begin en aan het einde met nadruk tegen een oorlog met En geland. Maar nu de kritieik. De Tagliche Rundschau noemt het werk „een smaad! voor de Duitsche officieren en matrozen," acht het „ontzettend kinderachtig ge schreven," de Post vindlt het een ^minderwaardig product, treurig maakwerk," en andere bladen spre ken van een Kiek C,arterverhaal, een van bloedd'rui- penden roman ete. Twee jaar .geleden sichr'eef men het werk toe aan een vice-admiraal en vermoedde men, dat de Flotten- vereïn er mee te maken had. Sindsdien is bekend 'geworden, dat de marine-me dewerker van het Tagablatt, de oud-kapitein ter zee Persius de schrijver is. Doch bovendien er wordt nu gewaarschuwd tegen een oorlog met Enge land, gewezen op het bedenkelijke van zulk een oor log. En dit is reden genoeg voor die aiduitsche critici om het twee jaar geleden uitbundig geprezen boek, thans, nu het onder anderen titel is verschenen, met kwade blikken te bekijken en er niets goeds aan te ontdekken. In dergelijke kringen behoeft minister Churchill zeker met op een gulle ontvangst te rekenen 1 TWEEDE! K.AlMiKR,. Bij de gisteren voortgezette aigemeene beschou wingen over de jusititiebegrooting betoogde de heer van Kaalte (U.-L.J, dat men met de herziening van het zeerecht niet behoeft te wachten op de over eenstemming tusschen de staten omtrent die onder werpen, waarover nog geen tractaten to.t stand zijn gekomen, fcspr. toonde de noodzakelijkheid hiervan aan. Geen indiening van de wetsontwerpen wilde epr., doch publicatie, opdat de deskundigen zich kunnen uiten. De heer Kink (U. L.)i bepleitte strafrechtelijke bestrijding van de oneerlijke concurrentie en vroeg haar niet uit te stellen tot da herziening van het Hde boek van het Strafwetboek. De heer Van Byland't (C.-H.) beval maat regelen aan op het gebruik van woonwagens en meende dat de administratieve rechtspraak een vrucht is, die nu eidelijk geplukt kan worden. De heer A a 1 b e rsa (K.-K.) wensehta -met den heer Kink een strafrechtelijke bestrijding van da on eerlijke concurrentie. Hij vroeg, pf de Kamer er vast op kan rekenen, dat zij binnenkort zal ontvangen een wetsontwerp tot aanvulling van het Strafwetboek ter bestrijding van da oneerlijke concurrentie. Mocht de minister die verzekering niet geven, dan zal' spr. zelf het initiatief nemen tot een dergelijke wetswijziging. De heer Van Vuuren (R.-K.) was teleurge steld, dat die minister geen dwangmaatregelen wil voorstellen tegen ontzette ouders, die weigeren de uitkeering te betalten tot onderhoud! van hun kinde ren. De heer Ter Spill (V.-L.) waarschuwde te gen strafrechtelijke bestrijding van de oneerlijke con currentie met een beroep op het buitenland, en be streed da bezwaren, welke tegen da civielrechtelijke bestrijding zijn geopperd. De heer van Best (R. K.) besprak de toepas sing van de preventieve hechtenis, waarbij volgens hem niet steeds voorzichtig genoeg wordt opgetre den. Wat d'e schadeloosstelling aangaat bij onrechtmati ge preventieve hechtenis vermoedde spreker in dien Minister een voorstander te vinden. 'Spreker meen de dat waar die staat van het individu een offer vraagt ten algemeenen nutte de vergoeding voor dat offer ook ten algemeenen laste moet komen. De heer Sasse van IJselt (R. K.) betuig de zijn sympathie voor de woordten inzake de preven tieve hechtenis. De preventieve hechtenis is een scherp middel, waarvan slechts bij alleruiterste nood zakelijkheid dient gebruik gemaakt. S'pr. herinnert aan het geval van den brievengaarder te Castricum. De minister van justitie, da heer Ort, zeid'e de herziening van het Wetboek van Strafvordering een der schoonste en een der meest urgente gedeel ten van zijn taak tie achtten. De verdachte wordt veeleer als object dan als persoon beschouwd. Hij is geheel rechteloos. De regeling van die preventieve hechtenis is geheel' omvoLdloende. Binnen zeer enkteïe maanden is de nieuwe regeling van het Wetboek van Strafvordering te verwachten. Het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp betreffende ;d'e voorwaardelijk© strafopschorting is spr. zeer sympathiek. Overwogen dient te worden de voorwaardelijke opschorting van geldstraffen in» het ontwerp op te nemen. Het wetsontwerp betreffende het gebruik van woonwagens en woonschepen is zeer noodig, daar de ze woonwagens en woonschepen meestal niet aan re delijk© leischen voldoen en1 de daarin wonende kinde ren aan de eisohen der Leerplichtwet onttrokken zijn. Al's het Voorloopig Verslag omtrtent dat ontwerp den Minister bereikt, zal hij gaarne daarin bedoelde wen ken overwegen. De minister is o.m. voornemens instigatie van het celstel&el, bestrijding der drankzucht en der bedelarij en landlooperij ter handl t© nemen, alsmedle de straf rechtelijke beh'andleling van onverbeterlijke misdadi gers. De Minister zette uiteen die wenschelijkheid van een klassestelsel voor de gevangenen, waarbij tzelfs vrijlating op parool in aanmerking zal' moeten komen. Voor da omverbeterlijken zullen bijzondere strafgestichten moeten geschapen worden. Verscher ping der strafbepalingen bij recidive acht de Minis ter onvoldoende em ook onbillijk. Men moet veeleer aansluiting zoeken bij het Engelach stelsel der pre ventieve detention in een asyl of werkinrichting. In verhand' met de klachten over1 die schending van het briefgeheim aan boord van oorlogsschepen, meen de de minister dat alltes afhangt van dte feitelijke om standigheden, waaronder de zaak zich voordoet. De minister voelt veel' voor een aanschrijving om tot vermindering van preventieve hechtenis te gera ken en zal de uitvaardiging van een circulaire in ernstige overweging nemen. Het denkbteeld om t© laten nagaan, waar de ontzet te ouders zich bevinden, ter voorkoming dat zij1 zich aan hun onderhoudsplicht onttrekken verdient ern stige overweging. Kaar het inzien van dtem Minister laat d'e wet lijk verbranding niet toe. Wijziging der Begrafeniswet ligt op het terrein van het departement van Binmeu- landsche Zaken. De minister zou echter niet nala ten, daaromtrent met zijn ambtgenoot van Binnen- landsche Zaken overleg te plegen, want de belangen der justitie Zijn daarbij in hooge mate betrokken. Inzake de oneerlijke concurrentie is hert denkbeeld van een handelsregister den Minister niet onsympa thiek, maar men steilte zich niet al te veel daarvan voor. De Minister is bereid' zoo noodig de zaak in voorbereiding te nemen. Ook de Minister is voor strafrechtelijke bestrijding van oneerlijke concurren tie, mits de strafbepaling binnen zekere limite blijft. FROV. STATEN1 VAN NOORD-HOLLAND. De Staten hebben gisteren besloten aan de Zee vaartschool te Texel voor 1914 1550 subsidie toe te staan, mits het Kijk ten minste 8000 verleent. Besloten werd een bedrag van hoogstens 16000 aan de gemeente Hoorn te geven als bijdrage in kasten van' d'en bouw der Kijkstuinbouwwinterschool. Ged. Staten hadden voorgesteld1 om het verzoek der Noord-Hollandsch© Varkensfokvereeniging te Hoorn om ook voor 1914 subsidie te verlteenen, afwijzend te beschikken. De hoeren P. Bos eni A. J. van Benthem hielden een pleidooii om toch subsidie te verleenen, er op wjsend, dat da financiën d'ezer vereeniging niet zoo gunstig zijn als Ged'. Staten doen voorkomen. De heer Zijp, l'i'd! van GedL Staten, verdedigde het afwijzend! voorstel, er op wijzend, dat de belangheb benden deze vereeniging nu zelf moeten staande hou den. De varkensfokkers hebben1 in denl laatsten tijd goede zaken gemaakt. Een voorstel-v. Benthem, om 600 te verleenen, werd met groote meerderheid verworpen, een voor- ■stel-Bos, om 300 te geven, evenzoo. Besloten werd) de subsidie-aanvraag van den Bond voor Geitenfokkerij» in NoordlHolland af te wijzen. De aanvraag is niet voldoende toegelicht, ze werd uitgesteld tot d© zomerzitting. Aan dte Vereeniging De Naaischool te Ehkhuizen werd ten behoeve van dia te stichten vrouwen-arbeid- school voor dte jaren 1914/10 een bijdrage van 280 per jaar verleend', mits het rijk 1000 en de ge meente 400 toezegt. De provincie zal voor 400 deelnemen in het waar borgfonds van dte in 1914 te Schagen te houden land- fa o uwtento onstelling. Met 30 tegen 36 stemmen werd verworpen het voor stel van de heeren van der Waerden en Vliegen om 500 subsidie te geven aan het gehouden Congres voor Kinderbescherming, welks rekening sluit met een tekort. Uitvoerig© besprekingen werden gehouden over de Provinciale Krankzinnigengestichten Meerenberg en Duin en Bosch. Het voorstel-van Tienen om dte oommissies uit ten minste vijf en ten hoogste negen leden te laten be staan, werd' verworpen met 39 tegen 30 stemmen. Aangenomen werdl daarop da volgtendte formulee ring: Elk d'er gestichten zal worden bestuurd door een commissie van vijf leden met periodieke aftre ding; een lid van Ged. Staten, door dit college aan te wijzen, is voorzitter; door de Staten worden de vier overige leden benoemd, waarvan ten minste twee uit huu midden." Ged. Staten stelden verder voor: „De directeuren worden benoemd door Gedeputeerde 'Staten." De commissie stelde voor: „De directeuren worden be noemd door Provinciale Staten op voordracht van 'Ged. Staten." Het voorstel dhr commissie werd verworpen met 46 tegen 24 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten werd zonder stemming aangenomen. Zonder discussie werden aangenomen de bepalin gen diat de bezoldiging der hoofdambtenaren wordt geregeld door dte Staten en het verder personeel wordt benoemd door da commission, die ook de ar beidsvoorwaarden, inbegrepen de traktementen, on der goedkeuring van Ged. Staten regelen met inacht neming van d'e bepalingen van een d'oor de Staten te dezer zake vast te stellen algemeen reglement. Het voorstel-Gerhard c.s. om het openingsgebed' af te schaffen, werd verworpten met 41 tegen 20 stem men. Gemengd nieuws. DE VERGIFTIGING TE AMSTERDAM. Hoewel er in dte vergiftigingszaak op de Koningin neweg te Amsterdam nog veel raadselachtigs is, staat, volgens de verklaringen van de jeugdige werk ster, die eerst verdacht werd, vast, dat 'de oudste zoon in het laatst van October in dte woning is ge weest. Het vergif tigingegeval had echter half No vember plaats. Intusschen werkte helt meisje drie keer in de week op den Koninginneweg. Een andere bijzonderheid is, da't eindt October ook de huissleutel der woning is verdwenen, welke sinds dien niet meer teruggevonden is. Het plotseling ver dwijnen van den sleutel kan voor het onderzoek in deze zaak van belang zijn. Naar men zich herinnert, schrijft het' Hbld., was da familie dan avonid van 10 November niet thuis, ter wijl dte werkster des middags om half vier d)e woning op den Koninginneweg had) verlaten. Dit meisje heeft vóór zij1 wegging, een kop thee gedronken met melk uit een kannetje waarin later blauwzuur is ge daan. Dit bleek des avonds. Het misdrijf moet dus d'es avonds, gedurende den tijd dat niemand aan wezig was, zijn gepleegd. CAJSISATIE GEVRAAGD. Mr. Klaas Denijs heeft voor dien Hoogen Raad ge pleit in da zaak van A. M„ winkelier te Helder, door dien kantonrechten aldaar en de rechtbank te Alk maar veroordeeld tot 100 boete of 20 dagen hechte nis, omdat hij', zonder te zijn apotheker of genees* kundige, bevoegd tot het afleveren van geneesmid delen, had verkocht en afgeleverd pas-ta lasal, zijnde een mengsel van geneesmiddelen (vaseline en zink- oxyde), bestemd) om te worden aangewend ter voor koming van huiduitslag. Pleiter ontwikkelde drie cas&atiemiddelen. Het O. M. zal 29 Dec. conclusie nemen. VEEL ZEGEN! Te Winschoten deed een 74-jarige werkman Zater dag aangifte van een kind, waarmede zijn nog jonge echtgenoote hem verblijd had. De man ie voor de derde maal gehuwd en reeds overgrootvader. (Hbld.) UIT UESEM. Gistermiddag drie uur vergaderde de Raad. Af wezig wegens ziekte de voorzitter en de secretaris. Het secretariaat werdl waargenomen d'oor den heer Zwart, ambtenaar ter secretarie te Heer-Hugowaard. De heer Koppes opende als loco-voorzitter de ver gadering. De heer die Geus wroeg vóór de lezing van dte notu len het woord, spreker doet dit niet om onaangenaam te zijn, maar om te constateeren dat er geen secreta ris in dte vergadering is1; spreker meent dat het ge- wenscht is met het oog op de teekening van de stuk ken een tijdelijk secretaris te benoemen, z. i. is het teekenen geen formaliteit, maar een bevestiging, dat deze 'ambtenaar 'de besluiten wel degelijk zoo gehoord heeft. Spreker vreest dat de genomen besluiten wel eens niet wettig konden zijn. De beer Koppes veronderstelde, dat dit geen be zwaar zal zijn. De heer Oud! vreesde in deze de gemeentewet niet, wij hebben een tijd lang een onbevoegde gehad in de huisgenoote van den secretaris en daartegen maakten Gedeputeerde Staten destijds ook geen bezwaar. De voorzitter vond d'it argument voldoende en stelde voor om maar door te gaan. De heer de Geus kan zich er wel mede vereenigen. Hierna las dte ambtenaar de notulen. De heer de Geus zeidie van meening te zijn, dat dte bespreking over de salarieering van den dokter niet goedl genotuleerd is, z. i. is er wel over gesproken om het salaris voor de eerste twee jaar op 900 te stel len en in die instructie te zetten dat dit salaris hier na op 700 wordt gebracht; een besluit is naar zijn meening echter niet genomen. De heer Koppes was het hiermede eens. De heer 'Oud't zei van meening te zijn zelve te heb ben voorgesteld om het de eerste twee j'aren op 900 te houden en het daarna: te brengen op 700. Da heer Koppes: „Nu je dit zegt, weet ik het ook nog wel." De heer d'e Geus blijft van meening, dat zulks niet het geval is. De notulen.' werden hierna) onveranderd goedge keurd. Van den waamemenden geneesheer, den heer A. N. Geel, arts te Avenhorn, was bericht ingekomen dat hij geniegen wa,s ook na het overlijden van dokter v. Gorkum, de tijdelijke functie te blijven waarne men. Van den heer J. Hili'e was het verzoek ingekomen, om ontheven te worden van het schoonm'a'ken en be dienen van het Raadhuis. Deze ontheffing werd verleend'. Mej. A. Krijgsman verzocht met het oog op dit be danken hiervoor in aanmerking te komen en wel voor 100 per jaar. Ook die heer P. Zaal verzocht in aanmerking te komen. Dte h'eer Oud't stelde voor, om maar dadelijk tot stemming over te gaan. De heer de Geus vroeg of B. en W. een oproeping hebben gedaan. Waar dit niet het geval was, vond spreker dit minder correct. Wanneer men evenwel toch tot benoeming wil overgaan, dan z'ag spr. gaar ne, dat dte veldwachter1 benoemd werd. S'pr. heeft hiermede niets tegen de ander© sollicitante, maar is van meening, d'at dte veldwachter dit er beat bij kan hebben. Benoemt men een andter, dan krijgt men voor het pensioenfonds ook weer iemand' meer. De voorzitter was van meening dat Aaltje Krijgs man, die met haar oude moeder zit, het er ook best bij kan hebben. De veldwachter kan het wel gebrui ken, maar komt er evengoed wel. Hierna werd mej. Aaltje Krijgsman met 5 stem men benoemd; de heer Zaal verkreeg 1 stem. Van den heer J. Hille, secretaris en ontvanger der gemeente was een schrijven ingekomen houdende me- dedeeling, d'at hijl terugkomt op zijn aanvrage tot eervol ontslag al's secretaris tegen 1 Januari 1914. Adressant trekt deze aanvraag in met het oog op de pensionneering van gemeente-ambtenaren en ver zocht den Raad, hem thans als secretaris ontslag te

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1