I Die stekenden pijn in de mg Huishoudelijk Gereedschap. Wasch- machines. in- OHMSTEDE, ENGELSCHE en BELGISCHE ANIHRACIEÏ, BRIKETTEN, COKES, enz. Alkmaarsche Uzer- en Nletaalgieteif Prijs slechts f 2.25Gebonden f2.75. I I Waschpersen. Herms. Coster Zn., NIET VOOR DE WASCH De bron yan alle kracht. ROLTAPIJTSCHTJIERS Werktuigen en Gereedschappen DIJK. ALKHAAK. DIJK. Mej. W. S. SCHILLING yan Piano-onderwijs. Verschenen PIJTTERSEN's voor iedereen. 15e Jaargang. - 1914. - 2400 kolommen druks. Ze maakt voor Mevrouw af les blinkend I Ze maakt voor de meid alles blinkend Ze maakt voor iedereen alles blinkend Ze doet de potten blinken! Ze maakt de koekepan als een spiegel Ze voldoet een ieder. ADVERTENTIÊN. „Grand Rapids." Beste kwaliteit. Vraagt Prijscouranten. Koningstraat - Alkmaar - Telef. 20. TE KOOP aan de WW leder particulier, ook elk openbaar college behoort deze uitgave onder zijn bereik te hebben. VOORDAM C 9, Teh no. 3, ALKMAAR. (Apen-Zeep.) XE M MKT VOOR IE°er£EN ALLE3 BLINKEN0. De deskundige zei nieti te kunnen aannemen, dat de storing biji bekl. zoo is, dat zijn r'emvermogen be perkt ia door die ontstem dlheid! tegen van Dam. H. van Dam, koopman te Hoorn, verklaard© dat. bij sedert het begin van den zomer verkeering heeft met M. Lieskade, de stiefdochter van bekl. Deze laatste woont met zijn vrouw in bij die stiefdochter en haar broer. Do oudé man was, niet met de ve,r- keering ingenomen en heeft dit wel eens door woor den te kennen gegeven. In September zei hij tegen Van Dam, dat hij hem iou vermoorden, als hij hem met zijn diochter zag loopen. Hij zou hem steken, dat de darmen over de vloer rolden. Het mes was al geslepen voor die gelegenheid. Hij; zei, dat hij zijn laatste levensdagen er voor over had, om deze in de gevangenis tei slijten. Op den avond' van dien dag had hij berouw over hetgeen hij gezegd had en zijn excuus aangeboden. Get. had wel eens koffie gedronken ten hui'ze van zijn a.s. schoonvader en hij dlie gelegenheid had' deze gezegd: Ik hoop, dat je je dood zult drinken a'an koffie. 7 October had get. zijn meisje afgehaald van het Doelehotel, waar ze uit werken was geweest. Om streeks half negen stonden ze bij h'et huis van bekl. Get. had den oude dien dag nog niet gezien. Bekl. kwam van den dijk en ging naar huis. Hij riep Naatje, kom in huis. Een minuut later kwam hij uit de woning, zeer driftig, met da handen in den zak. Hij zwaaide get. met een blinkend voorwerp boven het hoofd. Met de rechterhand greep deze be- 'klaagde's linker schouder en maakte met d© linker hand een afwerende beweging. De verwonding werd nu aangebracht. Get. dacht, dat bekl. niet altijd well bij het hoofd was, hij was wel altijd opgewonden en ontstemd' te zijnen opzichte. Dwaze dingen had hij den oude nooit zien doen. Bekl. zei, dat Van Dam tegen hem had gegrijnsd, daarover was hij woedend en hem te lijf gegaan. Hij wilde hem raken, waar hij maar kon, hij was „heele- gaar buiten wiesten. M. Lieskade, de stiefdochter van bekl., zei dat haar vader soms wel, dan weer niet tegen de verkee ring was. 't Hing van zijn humeur af. Hij is vree- ■selij'k driftig en heeft haar broer wel eens bij een huiselijke twist bedreigd met een bietemes. Vóór bekl.'s arrestatie was de toestand thuis on houdbaar. Hij vloekte, raasde en schimpte en zei, dat hij Van Dam wilde vermoorden. Haar vader heeft, verklaarde ze, na omtrent de mishandeling te hebben getuigd, veel aan spiritisme giedaan, wat hem goed voldleed. Veertien dagen na de mishandeling vond ze het scheermes van haar va der op een heel ongewone plaats, n.L ih die kast ver stopt tusschen linnengoed. Hiji droeg het scheermes vaak in zijn zak en wees dikwijls naar de plaats van het scheermes, wanneer hij Van Dam zag. Ook droeg bekl. vaak een groot bietemes. Drie dagen vóór die mishandeling had bekl. twee vingers in de hoogte gestoken en gezegd: Ik zweer bij God! Almachtig, dat als Van Dam in den gang komt, hij er aan zal. Get. verklaart, dat de gedach ten van haar stiefvader altijd in dezelfde richting gingen, n.1. in de richting van Van Dam. Ze heeft wél eens gehoord, dat hij zei: Ik heb er twintig jaar voor over. Na die misihandéling zeil bekl. tegen zijn vrouw, del moeder van get.: Ik heb zijn poot doorge sneden, maar ik had zijn strot bedoeld. Bekl. zei, dat dit niet waar was. Het is hem een raadsel, hoe het mes in hét linnengoed terecht geko men is. Hij was r:aar na de Hoornsche kermis. Met zoet gefluit heeft Van Dam toen zijn dochter mee gekregen en met zoet gefluit wilds deze hem ook z'n zoon ontnemen, v. D. zei, dat hij' een dubbele brood winning had. Van Dami en zijn dochter wisten wel, dat ze volgens de wiet niet meer mét hem hadden re kening te houdén en nu wilden) ze hem niet kennén in het huwelijk, daarover was hij hoos. Ook zou, wanneer zijn dochter trouwde, haar steun hem ^ont vallen. De pres. wees bekl. er op, dat het niet aangaat voor een vader, zich op een zoo egoïstisch standpunt be stellen. Op een desbetreffende vraag van den verdediger verklaarde get., dat ze vroeger met haar1 vader en moeder te Oude Wetering woonde. Vandaar zijn ze naar Hoorn gegaan. Haar vader werkte vroeger al tijd! flink voor den kost, wel was hij driftig. Nog bleek, dat vroeger ook al eens een huwelijk van de stiefdochter was afgesprongen op den onwil van haar vader. Dr. Noorduijn bleef er na d'a getuigenverklarin gen bij, dat hij geen reden op 't oogenblik van de daad een ziekelijke storing bijl bekl. te veronderstel len had. Bekl. zei, dat hij1 het lemmet van het mes halver- weg© had vastgehouden en raken wilde, waar hij maar kon. Het O. M. qualificeerde bekl. als het opschrift van dit verslag aanduidt: een egoïstische oude driftkop. Maanden en maanden heeft hij rond'geloopen met het plan om zijn schoonzoon verre te houden, steeds heeft hij gedreigd hem het leven te ontnemen en ein delijk, zij het in drift, ernstig verwond. Die drift is echter absoluut geen excuus. Het beoefenen van spiritisme hoeft niet te duiden op een minder wor dende ontwikkeling van 't geestvermogen. Er zijn ve le hoog ontwikkelden, die het ook beoefenen en die het geen nadeel brengt. Was békl. een man van 30 k 40 jaar geweest, dan zou Z. E. A. twee jaar gevangenisstraf eischen. Nu vorderde hij, den leeftijd van bekL in aanmerking genomen, 8 maanden gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. A, Dorbeck, wilde niet spreken van het beter leven, dat bekl. gekend heeft en van zijn zwoegen na dien tijd. Ook wilde pl. niet treden in 't eigenaardige psycholo gisch proces. Pl. wees op bekl.'s beoefenen van het spiritisme. Hij kent ontwikkelde personen in zijn omgeving, die aan spiritisme doen en wel onder den invloed er van zijn gekomen. Waarom zou dit dan niet het geval zijn bij dezen man met zijn kleinen geest. Bekl., die nooit met justitie en politie in aanraking is geweest, heeft steeds gezwoegd en geploeterd enja- ren als een schrik gezien de mogelijkheid zijn steun te moeten verliezen. Van het standpunt van bekl., die dit als een verschrikkelijk beeld voor zijn oogen zag, is de daad te verklaren. De man kan zich geen denk beeld vormen van de hoogst onvoorzichtige daad. Pl. vraagt groote clementie voor zijn cliënt, hij verzoekt een zoodanige straf, dat na aftrek van preventief, de oud© man -spoedig uit da gevangenis zal worden ont- President tot bekl.: Als je weer in huis komt, wil je dan goed zijn? Bekl.: Als z© weer goed willen worden. Pres.: Neen, jij moet weer goed worden. BEEESTAL. De gedetineerde J. H. de W., zwervend, heeft 16 November een kistje sigaren weggenomen uit den si garenwinkel van den hee'r H. Wiersma, aan het Ver- dronk-enoord, bij wien hij 3 dagen in dienst was, en zich déze sigaren wederrechtelijk toegeëigend. 't Was Zondagmiddag, dat hij kwam bekl. zegt zoo dronken geweest te zijn, dat hij zich absoluut niets herinnert met zijn collega T. Keijser. Deze werd als getuige gehoord. Een je békl., vroeg de Pres. Neenl En je was met hem bij den winkel. Ja. Dan ken je hem toch ook. Neen, ik ken hem niet, we hebben drie dagen aa- men gewerkt. Nu, dan ken je hem toch. Neen. Of je iemand nu drie dagen of drie jaar kent, je kent hem, riep de Pres. begrijpelijk ongeduldig uit. O mompelde get. Samen waren ze dus in den winkel. Bekl. vroeg een kwartje, wat juffr. Wiersma, die voorkwam niet wild© geven. Toen vroeg hij om een glas water, wat juffr. Wiersma ging halen. In dien tusschen tijd, had get. gezien, nam bekl. een kistje sigaren weg en stak dit in den zak van zijn jas. Het glas water werd gepresenteerd. De aqua volgde den weg van het minder onschuldige vocht en de heide sigaren makers vertrékken. Waarom zei jij niet, dat bekl. een kistje sigaren had weggenomen, vroeg de pres. aan Keijser. Ik durfde niet. Je moest je schamen, ze.il de pres., jij; moest wij zend naar befcl. daar zitten. Get. herhaalde niet te hébben gedurfd, hij had nog nooit zoo iets aan de hand! gehad. BekL was „nieit zoo geweest als hij wezen moest." De vrienden waren daarna naar het logement van Koster gegaan, waar d'e uit anderen hoofde gedeti neerde zwervende koopman J. Trijsburg de 32 siga ren van SW ets., die in het kistje waren, voor 50 ets. had gekocht. Een tweede persoon get. wees met overtuiging naar Keijser - had d© sigaren geteld. Wat ze met die 50 ets. gedaan hebben weet Trijsburg niet. Het O. M. eischte tegen bekl., die reeds 12 maal veroordeeld is twee maanden gevangenisstraf. Mr. Th. Gouverne, ambtshalve toegevoegde verde diger, pleitte clementie voor zijn cliënt, die reeds een maand preventief zit, dus een dag per sigaar. MEINEED. Daarna stond terecht A. P. D., veehouder te Schoorl. Bij dagvaarding was hem ten lasite gelegd, dlat hij ter burgerlijke terechtzitting van de arr. rechtbank te Alkmaar, d.d. 10 Julii in een civiel ge ding in strijd met de waarheid heeft afgelegd den eed: Ik zweer niet te weten, dat ik op of omstreeks 24 Juni 1912 van Jan Marees 150 heb ontvangen in minderheid mijner rekening voor geleverde melk." Bekl. zegt heit geld niet te hebben ontvangen. Dr. Noorduyn werd! op verzoék van dén verdediger, mr. P. A. Offers, gehoord! om een verklaring omtrent bekl. af te leggen. D© verdediger vroeg of naar het oordeel van den deskundige bekl. zich bewust is, dat hij- een valsche verklaring heeft' afgelegd. De heer Noorduyn had herhaaldelijk met bekl. ge sproken. Hij houdt hem voor een eerlijk mensch, die niet gaat liegen. De heer Noorduyn meent, dat wanneer bekl. den eed heeft afgelegd dat hij het geld niet ontving, dit b.v. zoek geraakt moet zijn. D© deskundige kan zich niet voorstellen, dat bekl willens en wetens volhoudt het geld niet te hébben ontvangen, wanneer hij weet, dat hij het wel ontvan gen heeft. Jan Marees, administrateur van de roomboterfa briek „de Wijk" te Beverwijk verklaarde, dat békl. 24 Juni 1912 met zijn vrouw in gesprek was, toen hij juist per fiets van IJmuidlen kwam. Ze gingen sa men bipmen, bekl. vroeg 100, doch met het oog op de verdere afrekening werd hem 150 gegeven. Get kreeg geen quitan-tie, daar was geen tijd voor, hij was met de tram gekomen en moest per keerende tram terug. Get. had de tram nog opgehouden, opdat bekl, mee kon. Bekl. zegt niet te weten, dat hij de vrouw van den heer Marees eens heeft gesproken. Ook weet hij niet, dat hij toen geld heeft ontvangen, of dat hij eens vlug per keerende tram terug moest. Op een desbetreffende vraag van dea verdediger Ingezonden mededeelingen. komt van de nieren, welke onder het smalle gedeelte van den rug zijn gelegen. Doch rugpijn is slechts een der verschijnselen, andere zijn: waterzuchtige zwellingen, opgeblazen oogen, gezwollen voeten, be zinksel in de urine, pijnlijke loosing, voortdurende aandrang, een onnatuurlijk© vermoeidheid, prikkel baarheid, buitensporig© dorst, rbeumatische pijnen in de armen, boenen of heupen, duizeligheid, hoofdpijn. Niet elke patiënt heeft al deze verschijnselen, doch iedere lijder heeft er eenige, en de minste nieraan doening is gevaarlijk, want noodlottige ziekten ont staan door het verwaarloozen van een nierkwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen regelen die goede werking der urine-organen, zij leiden de nieren zachtjes tot gezondheid terug en herstellen haar kracht tot het filtreeren van het bloed en het uit drijven van het urinezuur en de urdnestof, welk© de oorzaak vormen van rheumatiek, jicht, niersteen, nierontsteking, enz. Zij zijtn het best bekende ge neesmiddel tegen blaasaandoeningen, en zij; voeren het overtollige water af hij; waterzucht. Te Alkmaar verkrjjgb. bjj de hh. Nierop en Slothouber, Langestr 88. Toezending geschiedt fr. na ontv. V. postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster sRugpfln NierenPülen. weigert elke doos, die met voorzien mar*, is Van nevenstaand handelsmerk. vermaarde get., dat hij zich herinnert maar eens geld aan bekl. te hebben gegeven; andere keeren werd het geld voor d© melk per postwissel overgezonden. De verdediger wees er op, diait bekl. 23 Med-in Be verwijk is geweest en toen het geld heeft gekregen, waarom hij vroeg. De postwissel lag klaar en is toen niet verzonden. Dit formulier werdl getoond en door get. herkend als door hem ingevuld. C. A. Kooy, echtgenoote van den h-eer Marees ver klaarde, dat haar man de 150 aan bekl. had gege ven. Het O. M. meende, dat hier geheel geen twijfel be stond en eischte 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger wees er op, dat niet blijkt, dat bekl. opzettelijk een valsche verklaring heeft afgelegd. Dit bewustzijn is bij hem niet bewezen. PL wijst op de verklaring van dr. Noorduijn, d© man meent altijd die waarheidl te spreken, hij komt overal recht voor uit, dat is zijn karakter, zoo'n man legt geen val- schen eed af. Etn wat zou hiji er aan hebben, dit voor 150 te doen. Dit bedrag beteekent voor hem niets, hij is altijd goed voor 7 a 8000. In het civie le geding heeft pl. gezegd tegen zijn cliënt: pas op s je een valschen eed aflegt, ga je de 'kast in. Pl. heeft hem naar huis gestuurd en de man is terug ge komen, zeggend dat hij het niet ontvangen had. Pl. stuurde hem toen weer naar huis en bekl. heeft 2ijn verklaring staandle gehoudlen. Hiji wist vooruit dat hij zou komen te staan voor die beid© verklaringen. Waar moet het nu heen, vroeg pl., iemand te veroor- deelen, die zoo op grond van zijn overtuiging vol houdt? De heer Marees zegt maar eens geld te hebben ge geven en nu blijkt, dat het vroeger nog eens is ge beurd. Men heeft steeds gezocht of bekl. zich ook vergiste, maar Marees en zijn vrouw kunnen zich ook vergist hebben. Pl. vraagt daarom 'schorsing der zaak en nadere instructie ook in verband met een dubium, dat rijst naar aanleiding van het bedrag van een geweigerde, aan bekl. gerichte postwissel, welke thans bij het Hoofdbestuur der P. en T. in den Haag is. De postwissel was geweigerd omdlat bekl. vond, dat teveel gekort was en1 het bedrag van den wissel klopt niet met een terzake in het civiel geding ge noemd bedrag. Mogelijk komt hierdoor de heer Ma rees met zijn geheugen tot een andere verklaring. PL legde over een door ingezetenen van Schoorl onderteekende verklaring, waarin bekl. een eerlijk en waarheidlievend man genoemd wordt. Pl. vraagt tenslotte vrijspraak subs, instructie ini de zaak en schorsing van het onderzoek. VERNIELING. Tegen J. V. werd wegens hét vernielen van drie glasruiten in het logement „de Ster" van wed. H. Koster, te Alkmaar, 14 dagen gevangenisstraf ge- eischt. 12 November had! de vernieling plaats uit wraak wegens verwijdering uit de tapperij. NEET BETALEN HONDENBELASTING. L. B., P. D„ E. G., H. G., P. 'G. Ph. G., S. G., 0. K. (verschenen), visschers, M. K. arbeider, W. K. (ver schenen) en A. K., visschera, J. -O., arbeider, J. P., M. P. (verschenen), E'. S. en A. S., visschers, allen te Egmond aan Zee werd 5 boete -subs. 10 dagen hech tenis geëischt wegens het nieit betalen der honden belasting. Het drietal dat verschenen was had' nog al wat te vertellen. C. K. wilde wel betalen, doch ©en penning hebben voor élk zijner honden. Da pres. wees hem er op, -dat dit niet hoeft, de honden zijn alle opgetee- kend! in een boek. B©kl. bleef op denl penning aan dringen, wat den pres. deed opmerken, dat hij' wel een mandje voor den hondl kan eischen. En een dienstbode, waarvoor belasting wordt betaald, draagt toch ook geen penning, merkte de praesus op. W. K. was ook niet gemakkelijk en verzette zich vooral heftig tegen dé verklaring van den gemeente- vel dwaehter, dat hij wel eens met zijn hond in het duin zou komen. Hij wildé het eerlijk bekennen, j,strikken ben ik eerste van" het aantal veroordee lingen is reeds zeer groot maar nooit was hij met z'n hond in het duin geweest. Ingezonden Mededeelingen. Voedsel is de bron van alle kracht. Wanneer een zwakke zijn krachten wil herwinnen is er slechts één middel eten. De bittere ironie van het lot wil echter vaak, dat juist degenen, die het meest voedsel noodig hebben, het minst voedsel kunnen verdragen. Het voedsel, dat zij tot zich nemen, vormt schadelijke bijproducten bij de vertering, de spijsverteringsorga nen. zijn zwak... men moet eten, men wil eten maar men kan niet eten. Voor al deze zwakken bestaat één middel om toch het zoo noodige voedingsmateriaal op te nemen. Dit middel is Sanatogen. dat het zuiverste natuurlijk eiwit gebonden aan phosphor bevat. Sanatogen wordt altijd verdragen, geeft krachtige versterking en wekt in hooge mate den eetlust op, terwijl het bijdraagt tot de betere vertering van het andere, gewone voed sel. Deze eigenschappen van Sanatogen zijn door meer dan 19 000 medici schriftelijk erkend. Niemand minder dan de beroemde Berlijnsche kli- niker prof. dr. E. VON LEYDEN schrijft: „Ik heb Sanatogen in mjjn kliniek en in mijn particuliere praktijk vaak en gaarne voorgeschreven en ben met de resultaten buitengewoon tevreden." Sanatogen is in verpakkingen vanaf één gulden bij alle apothekers en drogisten verkrijgbaar. Diploma N. T. V. GEESTERSINGEL E 82. - beveelt zich aan tot het geven sintels i Deze bevat inlichtingen over allerlei zaken van belang in Nederland en Koloniën. Het register om vat meer dan 20 bladzijden, zoodat men zich ge makkelijk oriënteeren kan, zoowel op het gebied van den Staat, der Provinciën, der Gemeenten, der Recht banken, van Leger en Vloot, van Notariaat, Registra tie, Waterstaat, Handel, Landdouw, als op honderden andere takken van dienst. Voorhanden in den Boekhandel van de N.V. Boek en Handelsdrukkerij voorh.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 6