DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN EOfe 800. Honderd en Ypülende Jaargang. 1918 WOENSDAG 24 DECEWBER. Vredefeest Kerstfeest. Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon en feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 10,80; franco door het geheele Rijk fl.— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Create Prijs der gewone advertentiën s Per regel Bij groote contracten rabat, letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 8 BINNENLAND. iiiiiiiiiiiiiwi min ■M'im «■mw—wf ————O mqTSimb—t Dit nnuimcr bestaat uit 2 bladen. ALKMAAR, 24 December. Geen sterren flonkeren er aan den avondhemel, geen. witte sneeuwzoomen omranden de boomen van het bosch d'e Natuur stoort zich niet aan d'e tradi tie, zij gaat haar eigen, voor menschen onberekenba- ren, weg. Maar al missen we de aloude bijkomstig heden uit Kerstverhalen en van Kerstplaten, toch zijn we weer het feeist genaderd, het feest van het kindeke in de kribbe, het feest van de lichtende, lei dende ster, het feest van den vrede. Kerken zullen schitteren van. licht, Kerstboomen zullen alom prijken, Kerstliederen zullen schallen en scheone woorden zullen worden gesproken, om de menschheid, groot en klein, te sterken in het geloof en in de hoop op hef aanbreken van het rijk, van d'en vrede zonder einde. Wij laten den intiemem kring van geloof s1- en huis- genooten wat daar hoort, herinneren slechts aan het pax homnibus bonae volumtatis, dat den vrede enkel bestemt aan de menschen van goeden wille, d'en vre de met en in zichzelf, met en in zijn omgeving, ten slotte de eenige pijlers, waarop het hechte gebouw van den wereldvrede dluurzaam rusten kan. Bij dien wereldvrede willen we echter heden even stilstaan. Door de eeuwen heen heeft hij bewonderaars en aanhangers gevonden, maar ook twijfelaars, bespot ters, bestrijders ontmoet. Zoo is het tot heden ger bleven en wij zullen koning Hizkia niet kunnen na zeggen: het zal vrede wezen in mijne d'agen. Toch, wanneer wij denken aan de Germanen (oor logsmannen), die immers hoopten in Walhalla uit de hersenpannen der verslagen vijanden bier te drinken en wij vergelijken dien tijd met den onzen, d'an is er wel degelijk een groote vooruitgang waar te ne men. Bloedige gevechten van man tegen mam zijn geleidelijk verdwenen. Oorlogen tusschen stammen, tuisschen de heerea in versterkte kasteelten, tusschen de steden en deelen van hetzelfde land, tusschen klei' na staatjes, komen niet veel meer voor. Het gebied, waarin vrede heerseht, is al maar door grooter, en de vrede daarbinnen duurzamer geworden. Aan de aan geboren neigingen en eigenschappen van den mensch is deze vooruitgang te danken. Het Christendom, dat ook naastenliefde predikt, ook aardseh idealisme opwekt, heeft hem bevorderd. Handel, nijverheid en verkeer d'e don dit eveneens, doordat ze belangendra- den vlochten in het lijnwaad der menischheid. Ook geestelijke stroomingen, voor zoover ze menschheïds- banden knoopten, die niet aan landsgrenzen gebon den zijn. Maar daarnevens zijn da reusachtige legers ont staan, die miliiarden verslinden en die de vraag doen stellen, „waar wij heengaan," een vraag, welke door velen wordt beantwoord „naar de revolutie." Met den schier ondragelijk wordenden last van het militarisme op de schouders, met het schrikbeeld aan het eind van den weg voor oogen, heeft men naar kunstmatige middelen gezocht, om den vrede te be vorderen. Daar is de arbitrage, zoo hemelhoog ver heven, dat zij de illusie heeft doen ontstaan van de steen der wijzen te zijn, die, eenmaal ontdekt en ge zui'verd, den oorlog zou voorkomen en vervangen." De illusie is illusie gebleven. Van de schoone overeenkomsten der eerste Haagsche vredesconferen tie, geteekemd door ongeveer alle gekroonde en onge kroonde staatshoofden van Europa, Azië en Amerika, „bezield met den vasten wil om mede te werken aan de handhaving van den algemeenen vrede" is zoo goed als niets terecht gekomen. Het arbitrage- vraagstuk, waarover enkele jaren geleden nog zoo veel werd gesproken, ia bij de laatste behandeling van die begrooting voor buitenlandsche zaken in onze Tweede Kamer maar even aangeroerd! Het streven naar ontwapening zal evenzeer op fi asco moeten uitloopen. Do reusachtige legers en de kostbare vloten hébhen gemaakt dat de1 oorlogen kort en zeldzaam zijn worden ze kleiner, dan dreigt het gevaar weer van meerdere en langere oor logen. Maar dan waarom bouwde men vroeger burchten en wapende men zich? Omdat er toen geen veiligheid «stond, b Waarom hebben wij geen dikke muren cn slooten van nocde, waarom kunnen we ens ongewapend bui ton onze woningen begeven? Omdat wij weten dat er orde heerseht, dat de veiligheid ver zekerd! is, dat er een gezag bestaat, hetwelke onze rechten handhaven kan. Voordat men de menschen vroeger on o wapende, gaf men hen de zekerheid, dat ze veilig waren; voordat men ze buiten staat stelde zich te verdedigen, stelde men hun vijanden buiten staat hen aan te vallen. Ten opzichte van de staten kan het niet anders zijn. Indien op den eersten Kerst dag het wapengeweld kon worden afgeschaft, zou de internationale anarchie, die den tweeden Kerstdag in de statengemeenschap was ontstaan, veel geweldiger zijn dan die van vandaag. Ook in de samenleving der staten zullen burchten en vestingen niet kunnen verdwijnen voor en aleer de menschen daarvoor ge schikt zijn gemaakt, er alom recht en orde door een stevig gezag kan worden gehandhaafd. Een gezag, ontstaan uit de samenwerking van de staten, gelijk de staten ook gezamenlijk hebben bijgedragen tot de verfraaiing van bet Vredespaleis. De hoop op een gelukkiger toekomst zij duis ge grondvest op de macht der ideeën, gebracht bij de massa's. Rusttelooze propaganda moet worden ge voerd ter verheldering der hoofden ten opzichte van de vredesdenkbeelden, opdat het verlangen van het menschdom naar den vred^ zich. steeds krachtiger openbaart. De menschen moeten steeds meer wor den doordrongen van het geloof in dten vrede, de po litieke partijen moeten ertoe worden gebracht in hun programma's te schrijven, dat de Tegeeringen zich ook in haar buitenlandsche politiek hebben te richten naar de wet van de moraal, de regeeringen zullen de middelen moeten willen, om die wet te handha ven. Zóó dient de openbare meening te worden bewerkt. Kerk, school en pers hebben daarbij ongetwijfeld een taak. Predikanten, onderwijzers en journalisten kun nen in deze richting veel doen. Maar ieder „mensch van goeden wiile" kan naar zijn omstandigheden er toe medewerken, opdat eens kome die tijd, waarvan de profeten in Israël getuigden, toen ze spraken van het omsmeden van zwaarden in spaden en van spie sen tot sikkels. En het Kerstfeest, is èn om zijn oorsprong èn om zijn beteekenis èn wegens zijn vallen in het tot ernst- etemmende laatste jaargedieelte bij uitstek geschikt om de heerlijke zaak van den vrede te dienen! TWEEDE KAM Kit De beraadslaging over de begrooting van landbouw, handel en nijverheid, werd gisteren bij de afdeeliag Arbeid en Arbeidsverzekering hervat. De minister, de heer Treub, zette zijn giste ren afgebroken rede voort. Een onderzoek zaï wor den ingesteld naar de mogelijkheid van den vrijen Zaterdagmiddag in het druk kersbedrijf. Verder wil de minister den lO-urendag in den geest van de wet- Miilerand invoeren in de bedrijven, waar mannen en vrouwen samenwerken. Van een wettelijk minimum-loon in de huisin dustrie, mits in beperkte mate, wil spr. wdl weten. Tot de voorgenomen wijziging van de Ongevallen wet kan spr. nog niet spoedig overgaan, daar hij veel heelt te dioen met de herziening der wetten van Mi nister ïalma. in verband met die circulaire aan de fcusschenperflo- nen merkte de minister op het gewenscht te vinden, dat art, 369 een ruime werking heeft, maar hij moet opkomen tegen een uitvoering tegen de bedoeling en tegen dë ietter der wet. Hij kon niet eerder ingrij pen, want het grootste deel der aanvragen was reeds behandeld in dten geest van de circulaire-Taima en het ware onrecht geweest een deel1 der aanvragen vol gens een anderen maatstaf te laten behandelen. Maar van de nieuwe categorie der zeventigers wil de mi nister de wet doen uitvoeren volgens haar bedoeling en haar letter. De heer Schaper (jS. D. A. P.)Dus de ouden houden het! De M i n i s t er: Dat spreekt van zelf. Wat dte verhouding, van de medici tot de ziekenfond sen btetreft, meent de minister, dat de eersten er zijn voor de laatsten en niet omgekeerd. Als da medici dit niet inzien, zullen zij bij' spr. stuiten op het meest principieele verzet. Na de pauze sprak dte minister over de beteekenis van art. 369, de verplichting tot uitvoering van de Invaliditeitswet, zijn optreden als minister en zijn plannen. Er is, zei de minister, met de aanneming van art. 369, ingevoerd een beperkte staatspensionneering. Steeds heeft ispT. verdedigd, dat de overgangsbepa ling tegelijk met de wet in werking moest treden; hij deed dit nog verleden jaar November in deze Kamer. Maar onlangs, bij het ontwerp tot invoering van art. 369, heeft spr. uitdrukkelijk geconstateerd, dat het artikel het karakter van overgangsbepaling had ver loren. Door het invoeren van een beperkt staatspensioen ontstaat een bevoorrechting. Thans krijgt slechts een bepaald' deed der bevolking een_ gratis-uitkeering en alleen zij, die binnen 3 jaar TO jaar worden, krijgen de uitkeering om niet Dit laatste is ook bevoorrechting. Na deze bedoelde be voorrechting is gekomen een niet-bedoelde, tot aller lei immoraliteit opwekkende bevoorrechting. Eenmaal toegekend, blijft) die rente toegekend, ook al is zij tot stand gekomen op valJache gegevens. Dat komt, omdat de bandl tusschen art. 369 en dte Inva liditeitswet is dborgeknipt. Ten. gevolge van de overneming van het amendement-Duys is een tege- ling geschapen en daarvoor is de vorige regeering verantwoordelijk, die onrechtmatige rente-uitkeerin- gen mogelijk maakt, zonder dat er iets aan te doen is. Er is dus absolute noodzakelijkheid tot wetswijzi ging. Veel misstand) moet weg, alvorens dte Invali diteitswet kan worden uitgevoerd. Anders zou spr. zijn ministerplicht verzaken. Door den heer Aal'berse is niet-uitvoering van de Invaliditeitswet een bedenkelijk precedent genoemd. Maar hier is vlak voor dte verkiezingen op het aller laatste moment deze zaak in de Eter&te Kamer behan deld, namelijk in Juni, en 8 dagen vo'or de verkiezin gen heeft men de wet in het Staatsblad geplaatst. '(Links: een schandaalI)i De rechterzijde kan zeggen: Wij hadden dte macht; wij'haaldten den buit binnen. Maar de tegenwoordige regeexing, dia rekening houdt met d'en uitslag der verkiezingen, doet niets wat in strijd met de parle mentaire usantia is. Spr. is voor niets anders gekomen dan om iets te verbéteren wat niet goedl is en om dit te verbeteren in de richting die hij steeds heeft voorgestaan. Men had hier te doen met een slechte invoering van het staatspensioen, waartegen hij nog is, en een sterke tegenkanting bij dte linkerzijde tegen de wetten-Tal- ma. Spr. zal nu trachten zijn denkbeeld te verwezenlij ken zooals hij die heeft verdedigd1 tijdens de behande ling der wet. Spr. gooit geien oude plunje weg; hij is er te zuinig mee. Spr. zette verder uiteen, dat er naast ziekteuitkee- ring, ziektebehandeling in de wet moet komen. Voorts moet er meer worden gtedaan ter voorkomin; van ziekten, door stichting van sanatoria en zieken huizen. in de Invalidiiteitsrente moet een wijziging komen, zoo, dat da invaiiditeitsrenta aansluit bij de ouder domsrente. Dat kan men doen door toekenning van hooge invaiiditeitsrenta in de jonge jaren; een inva- liditeitsrente, die afloopt dus. Voorts wil spr. bere kening van da invaiiditeitsrenta naar de iioonklasse. jLsSlüh, diie in de Ziektewet valt, moet ook in de inva liditeitswet vallen; er moet gebroken worden met het piakzegelsitelsel, enz. Men zal zich, voorts vrijwillig onder de verplichte verzekering kunnen stellen en dan meeprofiteeien van de Staat&bijdrage. De vrijwillige verzekering kan dienen ter aanvul ling bij de ailoopend'a invaliditeitsrente; .voor het doorloopen van de rente na het 70&ta jaar, enz. Voor de vrije verzekeringspremie zal dte Staat dan ee» bij drage moeten geven. Wat de organisatie betreft, spr. wil kleinere ver zekeringsdistricten, naar de wijken der stad, en voorts zullen er afzonderlijke kassen zijn. In het be stuur zal die meerderheid uit arbeiders moeten be staan, met instelling tevens van speciale commissies, die epoedeisehende dingen afdoen, in welke commis sies werkgevers, medici en arbeiders zuilen zitten. Boven die commissies staat echter het bestuur, dat de beslissing heeft, en van diite beslissing moet beroep openstaan op een verzekeringsraad, bestaande uit twee werkgevers, twee medici en twee arbeiders. De dagelijksche uitvoering komt bij de arbeiders, en in andere colleges 'krijgt niemand de absolute kracht. De Rijksverzekeringsbank moet controlee- rend lichaam blijven, De verzekeringsraden zuilen zich ook moeten bezig houden mett het voorkomen van ziekte. De herverzekering zal voor ziekte- en invaliditeits verzekering verschillend wordtenl geregeld. Bij zijn stelsel zal de onderlinge controle volkomen tot haar recht komen. Hee'l het stelsel zal zich aansluiten bij de practijk van bet dagelijksche leven. De particulie re 'kassen zullen bij dte Invaliditeitswet moeten wor den toegelaten, en niet de ondememerskassen alleen. Spr. denkt, dat de ontwerpen in het voorjaar van ;1916 in dte Kamer in openhaar debat kunnen zijn. Bij de repliek zette de heer de Savornin Lobman (C.-H.) uitleen, dat de minister de Inva liditeitswet m o e t uitvoeren, doet hiji het niet binnen drie jaar, dan is hij strafrechtelijk aansprake lijk. Spr. erkende, dat de minister erin geslaagd1 is te rechtvaardigden, dat hij' niet van standpunt is veranderd d'oer de aanvaarding van het minister schap, en dat hij! steeds hetzelfde standpunt heeft in genomen. De minister dupliceert, waarbij hij deed uit komen, dat het zakelijk verschilpunt tusschen hem en den heer Lobman alleen hierin bestaat, dat volgtens den minister een „overgangsbepaling," die begint te Werken drie jaren vóórdat de wet in werking treedt, geen overgangsbepaling is. De Radlenwet moet er aan gelooven. Dat ia eten sta-in-dem-weg. Na de verdere arti'kelsgewijze behandeling werd de begrooting z. h. s. aangenomen. De voorzitter deelde melde, dat 'hij in de commissie van voorbereiding voor de wetsontwerpen tot herzieninig van de wetten op het hooger, mid'del- 'baar en lager onderwijs heeft benotemd tot leden de heeren Rink, Tydeman, Nolens, Bos, De Geer, De Monté Verloren en Albarda en tot hun plaatsvervan gers respectievelijk de heeren Dte Jong, Visster van IJzendoorn, Van Wijnbergen, Ketelaar, Ankerman, Beumer en Gerhard'. In de avondvergadtering ia de oorlogsbegrooting verder behandeld. Gemengd nieuws. OiOK EEN) STRIJDWIJZE. Dr. J. Rutgers, dte bekende voorvechter van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond! beklaagt zich in dte Tel. over een nieuwe! wijze van bestrijding. Hij zou te Rotterdam spreken en daar bleek bij den eigenaar dter zaal een onbekend beer te zijn' geweest om d'e vergadering af te zteggen. Dit mislukte, maar in Amsterdam had een dergelijke strijdlwijze beter suc ces. De zaalverhuurder hadl een telefonische opzeg ging dter aangekondigde vergadering voor goeden waar aangenom ,,n en dte zaa'l1 aan een andere vereeni- ging verhuurd. Op het bepaalde uur stond het in de straat vol menschen, die geen toegang tot dte aange duide zaal kon worden verleend. Salomo'a: Er is niets nieuws onder die zon acht dk Rutgers hitermede gelogenstraft, DE VERGIFTIGING TE AMSTERDAM. Omtrent den persoon van den aangehoudene werd, meldt het Hbld., dloor het onderzoek het volgende vastgesteld: Herman Wijnoogst was een echte Don Juan, die door zijn omgang met vrouwen zichzelf in ongelegenheid bracht. Hij ging veel uit en bezocht d'an bij voorkeur de duurste restaurants. Geen won der, dat hij door deze levenswijze diep in de schulden stak, al had hij dan als bedrijfsleider van de chocola defabriek der firma De Jong te Tribuswinkel' bij Ba den (Oostenrijk) een inkomen, dat per jaar ongeveer 7 a 8000 Kronen bedroeg. Hij leefde boven zijn stand en had briefpapier waarop bij' zich „Direktor" dter fa briek noemde» In September kreeg hij" zijn ontslag bij1 dte firma De Jong, ingaande op 1 Januari. Aanleiding hiörtoe was, dat de directeur d'er fabriek er bezwaar tegen had, dat Wijnoogst tot in dte fabriek door zijn vrou welijke kennissen werd lastig gevallen. Einidl Octo ber werd hem aangezegd, dat hij met 1 November maar moest vertrekken. Dat was toen een vrouw, aan wie Wijnoogst 100 Kronen per maand moest uit betalen, waartoe hij bij rechterlijk vonnis was ver plicht, omdat hij met haar in intieme relatie had ge staan, hem in de fabriek kwam manen om betaling van vier achterstallige termijnen; door met een re volver te dreigen, wist de jonge man de vrouw tot heengaan te nopen. Bij zijn onvslag zou hem nog twee maanden salaris (ongeveer 1000 Kronen) worden uitbetaald, doch daar Wijnoogst in voorschot was, beurde hij slechts 60 Kronen. Daar stond nu dte „Lebemann," met veel schulden, zonder betrekking, schier zonder geld! De justitie neemt aan, dat hij, geen uitweg meer ziende, tot zijn wanhoopsdaad om zijn familie te ver- I giftigen is gekomen. DE SAREKAT ISLAM. Door den heer M. van Genus, hoofdredacteur van het Soerabiaja'sche Handelsblad werd gisteren aan de Tel. geseind, d'at bij de behandeling van twee zaken voor den Landraad te Toeban gebleken is, dat de meergeeoede leden der „Sarekat Islam" een gehei men eed aflegden, hen verplichtend, op een bepaald sein uit Solo een oproer te beginnen. Naast dezen geheimen eed bestond een gewone eed voor de kleine luyden. Ook uithoofde van de talrijke kasknoeierijen. wordt verder geseind, is de Sarekiat Islam ten doode opge schreven. UIT HEILOO. Gisteravond vergaderde in het lokaal van den heer J. Ruiter de vereeniginig „Heiloo Vooruit." De voorzitter, de heer Berkhout wees in zijn ope ningswoord1 op hot groote belang van stijging van het ledental, opdat er met nog meer kralcht aandrang op den. Raad! kan worden uitgeoefend en de Raad ook meer waarde gaaf hechten aan de adressen der ver- eeniging. Da rekening van den penningmeester, den heer Bouwman, nagezien door de heeren Suk en Mulder werd goedgekeurd merti een voordeelig saldo van 66.48. Tot bestuursleden werden met bijna algemeens stemmen 'herkozen de heeren Maas Geesteranus en Bouwman. In het jaarverslag van den heer Buijze, bij' ontsten tenis van dezen voorgelezen door den heer Maas Geesteranus, werd gereleveerd! de oplossing van het vteriichtingsvraagstuk, de aanleg van den nieuwen straatweg, dte avondbes telling der post aan R. K. Kerkbuurt en Stationsweg, het prachtig geslaagde onafhankelijkheidsfteest, de op da weigering van mr. van der Feen de Lille afgestuite pogingen der Ken- nemer Sportclub om courses te houden nabij Ter Co ulster, de beëindiging van het telefoonoontract, zoodat 'klachten thans thuishooren bij* de directie, terwijl ten slotte de hoop werd uitgesproken dat er spoedig in Heiloc ook een waterleiding zal 'komen. Naar aanleiding van hetgeen was opgemerkt over het verlichtingsvraagstuk, behandelde de heer Ver meer uitvoerig wat hij noemde de lijdensgeschiedenis van deize kwestie in den Raad. Hij herinnerde er aan, dat de burgemeester openbaarmaking van het rap port van een gaskundige ini de openbare vergadering van „Heiloo Vooruit" had' toegezegd, dat na geruch ten, volgens welke 's Raad's meerderheid zou zijn voor electriciteit, door een honderdtal ingezetenen, een adres werd gezonden naar den Raad, waarin zij óf gas öf de benoeming van' een gasdeskundigs ver zochten. De behandeling van dit adres door dien 'burgemeester noemde spreker beneden alle critiek. De burgemeester deed het in den Raad voorkomen, alsof het voor iedereen ter teekening was neergeleg in een café of barbierszaak, en maakte den indruk alsof hij het maar zoo spoedig mogelijk in den prulle- mand wilde stoppen! Waar de heer Vos hetzij al8 bode, hetzij als belangstellende, 'hetzij' als gemachtig-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1