DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Jenz" en „Overland" Mo» 801. Honderd ©n vijftiend© Jaargang* I91& ZATERDAG 27 DECEMBER. Men wj aars"wenschen. 'NIEU W JA ARS WEN S CHEM STALLING en ONDERHOUD fan AUTOMOBIELEN. )eze Courant wordt etken avond, behalve op Zon en Mestdagen uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,8ö; franco door het geheele Rijk fl.— Afzonderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Per rege! f OJO. Bij groote contracten rabat. Oreote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. UIT DEN RAAD. Telefoonnummer 3 Zij, die zich met 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. In het nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom ge legenheid bestaan tot het plaatsen van 25 cents contant. B1NNENLA ND. ALKMAARSCEE COURAN Dit nummer bestaat uit 3 bladen. De Directie. „De Regenten zijn goed. Maar 'n mensch meheer, „denkt altijd om Zen dood. As ik et zeggen mag, die „rijlke lui weten .dat zoo nietdie Regenten weten 't „ook niet, want zij hebben er geen zorg voor. '<t Gaat „al'les goed) bij zulke menschen, bij leven en ster ven". Er zullen in dien tijd van Hildiebrand, toen de Ne- derilandseh-ouderwetsche menscben met bun zuivere Ned'erlandsch-ouwerwetsche denkbeelden en opvat tingen nog leefden, weinige woorden zijn gesproken, •een zóó diepe levensles inhoudend1 als de simpele zin netjes van Keesje, 'het .diakenhuismannetje. En al geven we dadelijk toe, dat onze tijd gelukkig in menig opzicht verschilt van diie dier familie Sta stok, toch gelooven we dat die les in onze dagen nog geenszins overbodig is en voorloopig ook wel niet overbodig zal worden. Er zit in ons volk noig te veel bloed uiit den Re- genten-tijd, dat blijft kruipen, waar bet niet gaan kan. maar en hierop zij den nadruk gelegd1 on bewust zich vaak gelden doet. En dlan leeft in som mige kringen helaas nog voort een af ten toe naar /buiten komend overblijfsel uit een tijdperk, waarin men meejidte, dat liberalen alles hert best, eigenlijk alles alleen kunnen doen. In welke mate deze invloeden, bewust of onbewust, van beteekenis zijn geweest op de samenstelling van de aanbevelingen voor nieuwe ledlen van bet college van regenten van bet Burgerweeshuis en van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, valt natuurlijk niet te beoordeelen. Dat zij zich hebben doen gelden, is niet aan twijfel onderhevig. En Keesjes lesje zegt ons, boe verkeerd het is, zoowel in geestelijk als in maatschappelijk opzicht. Ook al is men met de beste bedoelingen bezield, dan nog is bet vaak onmogelijk zich te verplaatsen in den gedachtengang, in dte positie van andersdenken de of ander&geplaatste med'emenscben, wel'kter belten- gen men te behartigen beeft. Wij juichen bet daarom van harte toie, dat de Raad de aanbevelingen aan dte bteide colleges heeft teruggezonden, verzoekend, rekening te willen hou den met de in de vergadering van Woensdag gemaak te opmerkingen, welke wij ten volle onderschrijven, wars als wij zijn van alle mogelijke exclusivisme op geestelijk zoowel als op maatschappelijk gebied. Juist in de grootst mogelijke samenwerking van alle politieke en godsdienstige partijen, van alle maat schappelijke klassen en standen is naar onze mee ning voor de gemeenschap bet meteste heil gelegen. En niet waar het heil der burgers is de hoog ste wet. Het valt dan ook wel! te betreuren, dat nog zooveel raadslede® uit verschillende overwegingen een formeel bezwaar schijnt hierbij een groote nol' te hebben gespeeld! zich gedwongen gevoelden, tegen de voorstellen tot terugzending te stemmen. Wij hopen nu maar, dat in1 die commissies bij Wet opmaken van de nadere aanbevelingen) die billijkheid, ja, het groote voordeel van eten' veelzijdige samen stelling van dergelijke besturende en ativi'seerende colleges, zal worden erkend en dat daarnaar wordt gehandeld naar geschikte personen met een .ande re overtuiging of uit een anderen m a a tsc h'app eTijken kring zal men in deze gemeente heusch niet met een lantaarntje behoeven te zoekend Is er hier ter stede wel één instelling, welke in het beginsel en in dte daad, zoozeer streeft naar samen werking up geestelijk en maatschappelijk gebied als de Openbare Leeszaal en Boekerij, die blijkens hare statuten V il medtewerken aan de geestelijke ontwik keling ,eui daardoor aan die stoffelijke welvaart vaar geheel Alkmaar en omstreken, zonder te letten op geslacht, stand, kerkelijke of staatkundige over tuiging? Een inrichting, zoo breed van opzet, zoo ruim van opvatting? Haar doel is (het leven voller, rijper, dieper t!e ma ken, dten strijd om bet bestaan te vergemakkelijken door vermeerdering van kennis en beschaving, ieder ingezetene in die gelegenheid) te stellen zijn behoeften aan geestelijke ontspanning of inspanning ts bevre digen. De Alkmaarsehe instelling kan nog maar op be scheiden wijze aan dat doel beantwoorden, doch de Raad heeft er Woensdag in niet geringe mate toe medegewerkt om haar sterker te maken, zich aanslui tend bij wat de Provinciale Staten dezer provincie hebben gedaan en wat, naar te hopen is, ook de volks vertegenwoordiging alsnog zal doen. Toen dieze ver- eeniging den eersten keer bij den Alkmaarschen Raad om subsidie aanklopte, vond! zij de geheele rechterzij die en enkele leden van links tegen zich gekant .Dit was in 1908. Twee jaar later stemde de geheele rechterzijde tegen subsidie-verlhooging. En thans werd alleen van R. K. zijde een bezwaar uitgespro ken, terwijl voorts van rechts alleen nog tie heer Glinderman tegen stemde. W ijwenschen dit bezwaar even nader onder de oogem te zien- Het was alleen gebaseerd' op enkele boeken, welke de heer Ibink Melenbrink in die inrich ting bad! aangetroffen. Nu zij er in dte allereerste plaats aan herinnerd, dat d)e voorzitter in 1907 bij de opening heeft betoogd: „wij bestuursleden staan voor een zware taak, wij kunnen falen, maar wanneer men fouten of tekortkomingen outdtekt, laat men het dan komten zeggen of laat men het gaan schrijven in het klacht.enboek mem zal altijd het bestuur be reid vinden, daarmede zooveel mogelijk rekening te •houden." Nimmer Weeft van die zijidla eenige klacht, ©enige aanmerking Ihet bestuur bereikt! En Woensdag had men het enkel over eenige ge vaarlijk geachte hoeken, Oeiem woord van waardee ring had men over voor het nut, dat deze inrichting sticht. Geen blik verwaardigde men het heugelijke verschijnsel, dat in een leden-vergadering van dte in richting een anti-revolutionnair, een. sociaal-demo craat en twee vrijzinnigen met zoo goed als algemee- ne stemmen werden ge- of herkozen ais bestuursle dten 1 Men zag enkel Wet bezwaar. En waarom juist hier en in tal van andere gevallen niet? Waarom moet hier met zooveel nadruk gesproken worden van de belastingbetalende burgers, dia niet van* deze in stelling gebruik maken? N.og nimmer is er in d'en Alkmaarschen Raad ver klaard dat men tegen de kostbare plantsoenen was, omdat tal van ingezetenen niet kunnen of willen wandelen. De heer Dorbeck heeft nog nooit een pleidooi ge houden, om geen subsidie te geven aan een feest, op dezen grond, dat elk algemeen feest, de gelegenheid biedt tot uitspattingen, tot het toebrengen van gtees- tel'ijk en lichamelijk naldeel. En d© heer Meienbrink, die verklaarde de door hem gevonden boeken niet in. zijn huiskamer te dulden, zal in dat vertrek in de verste verte niet gedongen, wat voorvalt in dten door dte gemeente opgerichte en in stand gehouden Hout. Wij meenen door deze voorbeelden het onhoudbare der Woensdag gevoerde oppositie voldoende te heb ben aangetoond. Wij erkennen natuurlijk ten volle, dat er voor ve len der geloofsgenooten van dte genoemde raadsleden een ernstig hezw'aar bestaat om een inriohting te be zoeken, waar enkel pornografie wordt geweerd. Is echter daarom Samenwerking onmogelijk? Is ihet bezwaar niet op te lossen op vreedzame wijze bij gezamenlijk en minnelijk overleg? Zou de practijk of dte theorie zich verzet ten tegen dlukdagnige 'inrichting van het ge bouw, waardoor het bezoek aan en dte steun door al len mogelijk werd gemaakt? Yam die zij de d'er vereenigimg mag op grond van haar algemeen doel' verwacht worden, dat zij een der gelijke oplossing gaarne zou willen overwegen, even tueel beproeven. Hoe meer ingezetenen immers van dte instelling gebruik makten, er nut van trekken, hoe liever dit het bestuur moet zijn. En welk een voordeel zou het zijn, indien die inge zetenten, voor of door wie thanls dte toegang onge- wenscht wordt geacht, ook bezoeker» konden worden, indien voor hen de groote schat van boeken, welke te lezen hun geoorloofd is, werd ontsloten. Het oogenblik, om een dergelijke samenwerking te beproeven, zou thans gunstig zijn gekozen. Dank zij het besluit van dten Raad, zal een gemeen tegebouw voor dte instelling worden ingericht. Alleen het katholieke dteel der bevolking houdlt zich op dit oogenblik afzijdig. Wordt samenwerking in dezen met alle andere gezindten en politieke partijen ge- wenscht, dan zal er wed een compromis worden ge vonden en dan zou dit uitnemend practisch kunnen worden toegepast. Het is te hopen» dat men voeling zal zoeken met het bestuur d'er instelling. Ten bate van tal van inget- zetenen en ten vooridieelte van die inrichting zou het stellig Zijn, indien ook in dit opzicht het „non po®su- mus" standpunt kon worden verlaten. Gemengd nieuw». DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. Naar aanleiding van het in ons blad vermelde be richt, inzake de benoeming van den heer De Rapper, schrijft men ohs uit Hoorn, dat genoemde heer reeds ongeveer 8 maanden werkzaam is aan do voorberei ding der plannen, tot drooglegging der Wieringer- rneer en dat men thans een nader onderzoek zai in stellen omtrent da financieel© gevolgen van het z.g. groote plan. UIT SICHAGEN. Gisteravond om half aegten brak er een heivige brand uit in het kleedarmagazijn en den manufactu renwinkel van den heer Chr. H. Th. Schmaliz aan.' Gedempte üracht alhier. Aangewakkerd door tien storm bleek het al spoedig dat aan blusschen van het vuur niet te denken viel. Ale pogingen werdten nu aangewend, om de 'belendende perceelen te behouden, en met groote moeite gelukte dit ook. De nieuwe stoombrandspuit bewees daarbij uitstekende diensten. Het perceel en de goederen van den heer S. waren verzekerd. Het ongeval ontstond in die etalagekast, waarin een Kerstboom voorzien van watten, voor het wintareffeot stond!. UIT HEERrHUGOWAARD. Heden werd! aan de verpleegden in (het tehuis voor ouden van dagen alhier, vanwege etaikele ingezetenen, ter gelegenheid van het Kerstfeest, eten aardige ver rassing bereidt, de Vader en Moeder werden in die ge legenheid gtesteld, om de oudjjes op versnaperingen te •onthalen, terwijl de manned sigaren werden aange boden, een woord van dank aan de milde gevers is hier zeer zeker wel op zijn plaats. UIT SINT-P ANCRAS. Ten huize van den heer H. Gerritsen gaf de too- neelvereeniging „Jong Leven" eed .optenbare uitvoe ring voor een geheel bezette zaal op den 2den Kerst dag. Met veel succes werden opgevoerd: Neef Wal ter, Sneeuwwitje en Wie krijgt dte erfenis? Dte jongelui, doch bovenal dte leider® van deze ver- eeniging, kunnen tevreden zijn met den zoo welge slaagden avond, getuige het luid9 applaus hun ten beeta gegeven. Eten gezellig bal besloot deze uitvoe ring, welke opgeluisterd werd door de muziek der Gebrs. Dekker en Deutekom. UIT HENSBROEK. Van tijd tot tijd kletterde Vrijdagavond de regen tegen dte ruiten, geten sneeuw en geen ijs, geen win ter. Het weer leek soms geen weer, maar d'e tijd bleef als altijd de Kersttijd, vreugde brengend in vele kin derhartjes. Want in het kerkgebouw prijkte de Kerstboom en van blijdschap en vol verwachting glansden de oogen der 'kinderen, di'e hem omringden, luisterend naar het boeiend! Kerstverhaal van Ds. Lagrand en zingend de voor dit feest gelieerde liede ren, die zeer goed klonken en ongetwijfeld met heel veel genoegen door de ouderen werden aangehoord. Nadat oog en hart waren bevredigd en nu en dan een verkwikking was aangeboden en versnaperingen rondgedeeld, werden de geschenken uitgereikt. Al- leu, jong en oud, waren hoogst tevredten over het welslagen van dit Kerstfeest en na een gemeenschap pelijk gezang en het slotwoord van d's. Lagrand ging men te ongeveer 10 uur recht voldaan huiswaarts. UIT OUDEkNÏEDlORP. In het café „van den heer A. Mijts werd door de rederijkerskamer „Molière" .alhier een openbare uit voering gegeven, voor een flink bezette zaal. Omge voerd werd: ,,'tWas maar' een loods," oorspronkelijk to'oneeLspel in 3 bedrijven, d'oor A. Ruijsch en tot nastukje werd gegeven „Dait drukke leven." Beidie stukken werden zeer ten genoegen van het publiek opgevoerd. Een gezellig bal! was het slot. UIT AKERSLOOT. Vrijdagavond, 2'6 dlezer, 2e® Kerstdag, werd' door de kinderen der Zondagschool in die N. Herv. kerk het Kerstfeest gevierd. Een prachtig verlichte Kerstboom was in de kerk opgericht, waaraan tal van versnaperingen voor de jeugd waren aangebracht. Door een aantal kindteren werden onder leiding van den heer dte Boer eenige kerstliederen gezongen, ter wijl door Ds. Knoop een kerstvertelling aian de aan wezigen werdl 'verkondigd!. Een gramophoon en een serie lichtbeelden luister den deze feestavond op. De kindteren werden rijkelijk onthaald op chocolade Carrosserieiabrlkant, verschillende type's voorradig. Nu Is het de tijd uw carrosae-ie te bestellen om voor het a.s. seizoen vroegtijdig gtereöd te zijn. Prachtige gelegenheid tot Proelwagen disponibel. Telefoon 573. en koiek, terwijl iedter kind' een mooi cadteau r„ o© naar huis kreeg. Dat ieder kind in zijn schik was laat izich hegrijpen. De kerk wae vol belangstellende®. UIT SCHOORT. De afdeeling Schooxl van het HolL Bloemkweekera- ganootschap vergaderde in café Timmerman. Na een gepast en hartelijk openingswoord, hadl de gewone verloting plaats waarvan de 3 prijzen ten deel vielen aan dte haanem Keijzer» Tuijnman en Tim merman. Vervolgens gaf de voorzitter een over zicht van de in dezen zomer gehouden veiling, welke een voor de kas der a'fdieeling bevredigend resultaat had, aangezien er geen achterstallige .betalingsposten waren. Des te meer bevredigend omdat door bemid deling van een lid nog was binnengekomen een kwa de post van 't vorige jaar groot ruim 70, zoodat de financieels toestand der afdteeling schitterend is. Tot afgevaardigde naar de jaarvergadering van 't .genootschap werd) de heer J. Bakhuis benoemd, en na behandeling van den beschrijvingsbrief, kreeg deze hteer een vrij mandaat, toch werd' hem op gedragen rekening te houden met de meening van enkele leden betreffend enkele punten der agenda. Bij dte rondvraag werd gewezen op nog enkele werkzaamheden die nog moesten worden verricht op 't tentoonstellingsterrein, en bedankte de heer C. /Tuijniman als lid van 't genootschap aangezien hij exporteur was geworden, zoodat zijn lidmaatschap in strijd is met de statuten van het genootschap; hierin mogen alleen kweekers worden opgenomen als lid. De heer Tuijmmam zal zich echter niet geheel loa maken van de afdeeling. Hierna sluiting. Gedurende de pauze had de betaling plaats der gel den van de gehouden veiling van droge bloembollen. Op den avond van den 2en Kerstdag gaf dte Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeidf', van Bergen, een openbare uitvoering in hlet lokaal van den heer D. Rus alhier. Voior een overvolle zaal werd ten tooneele ge bracht „Janus Tulp", tooneelspel in 4 bedrijven, door Justus van Maurik Jr. Nu is dit tooneelatuk bekend genoeg en zal 't niet noodig zijn over d'en in houd veel te zeggen. Wat de uitvoering betreft, de hoofdrol, dite van Janus Tulp, werd goed door dten heer Leering weergegeven, zoowel in zijn eenvoud, wanneer hij barbier en aanspreker was op d«n Haar lemmerdijk, als toen hij1 zich verbeeldde een heer te zijn» waarvoor de goedie ronide Amsterdammer nu eenmaal niet geschikt was. Goed' was ook mej. Bakhuis in de rol van Marie, dte dochter van Janus, terwijl Betje zijn zuster uitstekend getypeerd werd door mej. BakhuisiZ'wakman. Brand (de heer Tuin)' was een effectenman van eerlijk slag, doch we zouden tekort doen aan den persoon als we niet met eere noetndten „Barend", dte barbiersbediende, gebeel naar eisdh, weergegeven dloor den beer Keppel. Daar hebben we nu juist, wat van Maurik kenmerkt, die goede, eerlijke, eenvoudige Amsterdammer, kinld' uit 't volk, doch d'iö zoo dikwijls in al zijn d'omheidi dein spijker op den kop tikt, en maakt dlat alles weer te recht komt, wat de' geldduivel bedierf. Ook de ondergeschikte rollen waren in goadte han den; gezegd kan worden dat Bergen's TooneelVer- eeniging een goedgeslaagden avond had e® zien w« haar gaarne in Schoorl terug. Alleen was het jammer, dat heit publiek somtijds •Wat luidruchtig was, zeer storend voor hen die op gingen in het stuk. 't Was dan wel eens niet te ver- iStaan en de Schoorl&che jongelui werden aanbevolen lzich bij volgende gelegenheden eens passeüjker te ge dragen. UIT KOEDIJK. Op 06 December (2de® Kerstdag) gaf de Rederij kerskamer „De Roos" een openbare uitvoering in 't locaal van O. Man. Opgevoerd werdien dte stukken „Op den terugweg", tooneelspel ito 4 bedrijven, deer Albert van Waasdijk, en als na-stukje (Een Jaloer- sdhe Vrouw"', blijspel met zang ia ééa bedrijf. Beidie stukken werden zeer ten geaoege van het talrijk op gekomen publiek uitgevoerd, getuig® de stilte tij dens bet spel. Ook werkte prachtig mede het elec- trisch licht, hetwelïk tijdens het spel in de zaal werd uitgedaan, zoodat ailtes op het toomeel goed' uitkwam. De vereeniging kan met genoegen op deze uitvoering terug zien. Op den avond van dten eersten Kerstdag kwamen de kinderen van die Zondagsschool in het kerkge bouw bijeen en schaarden zich om den pTachtig ver sierden Kerstboom, terwijl veel belangstellenden mede aanwezig waren. Door Ds. Yet hake werd een Kerstvertelling gehouden, en ter afwisseling werden door de kindteren eenige toepasselijke liederen ten gohoore gebracht. Na afloop werd elk kind aan Kerstgeschenk aangebodten; met een kleine versnape ring keerden kinderen «n heling«ts"lenden zeer vol daan huiswaarts.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1