DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en vflftiende Jaargang» im Nieu wj aarswensehen. In den Oosthoek. MAANDAG 29 DECEMBER. NEEUWJAARSWENSCHEN lo. Is In het nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom ge legenheid bestaan tot het plaatsen van 25 cents a contant. BINNENLA ND. 3>e Directie. (Het jaar 1913 ATflEMlAAiR, 28 December. „Het Kruis tegen de Halve Maan," zoo heette het in 1912, toen in het harre jaargetijde 'het; vterbond van cte andere zoo verdeelde Balkamstaten den erf vijand 'Turkije d'en oorlog verklaarde. Met ongemee- ne woedb en nretl onmenschel'ijke wreedheid werd de krijg gevoerd toch waren er die spraken, over' de zegepraal van heit Kruis, toen aan het eindle van het jaar de Turken in bijna het geheele gebied van,1 hét rijk in Europa verslagen waren. Wij zijn nu ©en1 jaar ver'dier ten dit jaar heeft zoo overtuigend! da valischhei'dl der leuze aangetoond, dat er wel niemand zal1 worden gevonden, die haar thans nog aanheffen durft. 1913 immers heeft het zeld zame schouwspel geboden van bondgenooten, die ge zamenlijk naar de overwinning optrokken, maar, zoo- dlra zij bevochten was, elkaar te lijf gingen. Op dien eersten Balkanoorlog ia een tweede gevolgd en waar Bal'kanaang elegenhedlen het geheele jaar door de aandacht hebben gevraagd, ia er alle reden om onzen terugblik te beginnen mtet de gebeurtenissen in 'den Oosthoek van Europa, .gebeurtenissen, welke den vrede tusschen de groota mogendheden hebben be dreigd, maar gelukkig niét verstoord. In het begin van h'et jaar kwamen nog steeds in het Londiensche St. Jam'ea paleis dia gevolmachtigden bijeen van da Balkanbondgenooten en van Turkije om het vred'esverdlrag tot stand] te brengen. De onder handelingen wenden echter need's den 6den Januari voor ombepaalden tijd geschorst, daar da Turksche voorstellen, hoe tegemoetkomend ook, niet konden voldoen aan de eischen dier Balkan-diplomaten, welke den afstand! van Adrianopel! ten van de Eegeïsche eilanden eischten. Den 22sten Januari kwam, onder voorzitterschap van grootvizier Kiarnil pasja, in hét paleis van den sultan de Nationale Haadl bijeen, welke besloot het advies detr groote mogendheden maar op te volgen en te berusten in het verlies van Adrianopel. Den volgenden dag echteer ondernemen die Jong-Turken, die van een zoo smadeiijken vrede niet willen weten, een staatsgreep, het kabinet word't tot aftreden gedwongen, de minister van oorlog Naseim Pasja vermoord. De Londiensche conferentie word't afgebroken, die wapenstilstand door de Bal- kanstaten Opgezegd, dlei beschieting van Adrianopel wordt door de Bulgaren met buitengewone hevigheid hervat» De Turkten houden zich dapper, maar dan SJösteni Maart is de bevelhebber Sjoekri Pasja ge dwongen de stad over te geven aan da Buigaarsche en Servische trolepen. Der. dag daarop trekt Tsaar Ferdinand de stad! binnen, die .bevelhebber overhandigt hem zijn degen, dlie de monarch als blijk van waardéering voor diens moed en beleid! aan Sjoekri Pasja teruggeeft. En den volgenden dag veroveren, de Bulgarten het dorp Tsja- taldisja. Ook d'e andere bondgenooten hadden niet stil gezeten. De Grieken hadden talrijke eilanden bezet en waren zegevierend de stad Janina binnenge trokken, terwijl de Montienegrijnen voortdurend Skoetard hadden bestookt. De fortuin was Turkije dus niet gunstig en daar h'et geldgebrek nijpend werd, vroeg men een tiendaagscben wapenstilstand aan, dia den 16den April te Boelair gesloten werd. Miontenegrioi zette evenwel die belegering van Skoeta- ri voort, welke precies een week later mtet succes werd bekroond achterna is gebleken dat de verde diger Essald Pasja 'die stadl na een afspraak overgege ven hadl Lang zouden de Montenegrijruen niet in het 'bezit d'er zoozeer begeerde vesting blijven den 4den Miei zwichtte Montenegro voor den drang der mogendheden ten enkele d'agem daarna werd de stad, met zooveel bloed!, tranen en geildl gekocht, ont ruimd. De vredesonderhandelingen werden te Londen hervat en den 30isten Mei werd het voorloopig ver drag ge teekend. Inmiddels was da onderlinge verstandhouding der bondgenooten zeer slecht geworden. Vier dagen vóór de onderteekening van het bovengenoemde verdrag had! Servië aan Bulgarije laten weten, dat de tus schen heiden gesloten overeenkomst herzien moest worden, daar 't veel méér had moeten doen, dan het verplicht was. Dié overéénkomst waarvan de Matin de vorige maand! den tekst openbaar maakte was den 29sten Eebruari 1912 op aanstichting van Rusland gesloten. Geen wonder, dat die Russische Ts**t alle deed om een strijd onder dé bondgenooten im fis»».»» *a eija bemiddeling aanbood, maar zijn persoonlijk optreden mocht niet haten. Den 30'sten Juni kwam het hij Istip tot gevechten tusschen' Bul garen en Serviërs, hij wie 'zich weldra dé Grieken en Montenegrijnen aansloten. Niet alleen verklaarden in het begin van Juli Servië en Griekenland en Mon tenegro aan Bulgarije den oorlog, maar ook Roe menië deed zulks (10 Juli). De Roemeeasche troe pen trekken over' d'en Domiau en march'eeren in het noorden Bulgarije bimnlen en gelijktijdig rukken troepen van Turkije, dat zich heelema&l! niet stoort aan het gesloten vredesverdrag, Thracië binnien, her nemen Adrianopel (22 Juli!)dringen twee diagen later via Kirk-Kili&se tot oud-Bulgaarsch gebied door. Het iis een tragisch moment ih de geschiedenis. Te vergeefs dringt de Tsaar van Rusland op 'staking der vijandelijkheden aan Griekenland en 'Servië verklaren enkel rechtstreeks met Bulgarije te willen onderhandelen». Tsaar Eerdinandl vraagt aan Ko ning Carol ide Roemeense he vredesvoorwaarden, maar krijgt ten antwoord, dat de vrede tusschen alle ■oorlogvoerenden tegelijk gesloten moet worden. De Koningin van Bulgarije dloet persoonlijk een beroep op Carmen Sylva, de Roiemaensche koningin, die he den baar zeventigsteni verjaardag viert, maar d'eze vorstin, boe vredelievend en edelmoedig ook, kan) de kanonnen niet tot zwijgen brengen. Het Buigaarsche volk is uitgeput, het Buigaarsche leger vechtensmoedb en die Buigaarsche Tsaar ziet zich gedwongen 'den 6dlen Augustus dien vernederen den vrede van Boekarest te sluiten, die den 25öten dier maand werd bekrachtigd. Een kleine strook gnonjeto in het Zuiden is er voor Bulgarije slechts over gebleven van die winst, welke op Turkije is hethaald. Met dezen laatsten staat werd! den 28sten September vrede gesloten, terwijl het Grieksch-Turksche vredesverdrag den ldden No vember werd gesloten. Men h'eeft Tsaar Ferdinand, die zijn rijk in vredes tijd! tot .bloed heeft gebracht, maar die in dezen nood- lottigen tweeden Balkanoorlog zijn levenswerk heeft vernietigd, in d'en laatsten tiijidl herhaaldelijk het plan toegeschreven, afstand van den troon te doen. En hoewel hiji aan 'dit plan tot dusverre nog geen uit voering heeft gegeven, bij de verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging op December ié hem ge- bléken, dat hij da volksgunst heeft verspeeld. De troon van Peter van Servië, wiens rijk een aanzienlij ke uitbreiding onderging en 'steden als Uskjub, Priz- rend en Monastir erbij heeft gekregen, staat vaster dan ooit. Koning George heeft zijn levensdroom niet geheel verwezenlijkt gezien: hij heeft een blik mo gen slaan in een Groot-Griekenland, maar is op het schoonste oogenblik zijns levens, wandelend in het veroverde Saloniki, door een zijner onderdanen var- moord! (18 Maart). Zijn Zoon, Romstantijn, eens als het ware uit het leger gesto.oten, is onder gunstige voorteekemen da regeering over het ver groote rijk begonnen en onder zijn bestier is de aloude wensch der Kretenzers in vervulling gegaan: d'en lóden De cember. heesch de 'koning op Kreta de Griekeehe vlagl Eraükrijks toorn laadde de koning op zich, toen hij den 6den September te Berlijn den Duitschen Keizer openlijk dank kwam1 betuigen voor betgeen Grieken land van D'uitschiand! had geleerd. Toen hij den 19den September te Parijs hulde bracht aan de Frausche militaire missie, kwam er aan da ontstem ming een einde. Waar Griekenland, evenals de an dere Balkanmogendlhedten zich voor leeningen wendde tot de Parijsche beur» kon het de Eramsche vriend schap niet missen. In verband met het verschil van meening over de vraag, of Eranikrijk of Duitsehlanld in dezfe bei'de oorlogen de overwinning heeft behaald, is het bij'- zonder opgevallen, dat Turkije voor de reorganisatie van zijn leger Duitsehiands hulp heeft ingeroepen, ten gevolge waarvan er een Duitsche militaire missie naar het Tuxken-landl is vertrokken met den luite nant-generaal Liman vón Sanders aan het hoofd. Montenegro h'eeft zich tevreden moeten stellen met een kleine gebiedsvermeerdering. Intusschen i» de geheele li'kwidatie nog niet afgeloopen en zeker komt dit .rijk een aanzienlijke finamcieele schadeloosstel ling toe. Nóg zijn alle Balkamaangelegenhéden niet uit d'e werel'd!. Nóg moet de 'kwestie der eilanden worden opgelost, nóg moet het door d!e groote mogendheden gewilde onafhankelijke Albanië worden gevormd. Yooral ten opzidhte van het laatste punt heerscht er pessimisme en het staat te bezien, of deze kunstmati ge schepping, welke den prins von Wied tot hoofd zal krijgen, terwijl aan Nederlandsche officieren de eer van 'de organisatie der gendarmerie is opgedra gen, levensvatbaarheid zal bezitten. Maar aan het eiinlde van het jaar mag met dank baarheid! worden geconstateerd, dat de branden in den Oost-hoek de andere, voornamere, deelen van Europa onaangetast hebben gelaten en dat de podi- tiéké horizont, welke in het voorjaar zwaar bewolkt was, geheel opgeklaard ii. ONTVANGST' 'TEN HOfVE. H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag eenige dames van d'e Vereeniging „Het Roode Kruis" ont vangen, onder wie enkelen, die verleden jaar deel hebben uitgemaakt van ambulances, naar den Bal kan uitgezonden. GENDARMERIE IN ALB ANIë. Door d'en Minister van Oorlog is, ineldt de Tel., met zeer veel spoed een opgave gevraagd van hoeren hoofd- en .subalterne officieren, geschikt en geneigd om deel uit te maken van het op te richten gendar merie-korps in Al'banië. De Minister deelt daarbij med'e, dat blijkens ken nisgeving van de reeds uitgezonden officieren het le ven aldaar zeer primitief 'is en zeer duur, terwijl er aan intellect en werkkracht hoog© eischen gesteld worden. De vergoeding zou bedragen voor een hoofdoffi cier 30.000 fr., voor een kapitein of ritmeester 16.000 fr. en voor een luitenant 11.000 francs. Gemengd nieuws. HET SPOORWEGONGELUK BIJ BEULEN. Waarschijnlijk is. h|et, 'schrijft een medewerker aan het Hbld., dat als oorzaak van 'de verschrikkelijke ramp geldt het losraken van een of beide noodkettin- gecn. De Tijtuigen, worden aangekoppeld met een koppeling, die wordt gelegd inl den trekhaak en daar na stijf wordt aangeschroefd; het is haast onmoge lijk, dat d'e trekhaak of da koppeling loslaat. En raakt d'e koppeling l'os, dan sliert ze achter het rij tuig aaner zit geen haak aan, zoodiat ze nergens kan ingrijpen. Iets anders is dit met de noodkettingen die bovendien tusschen de rijtuigen over en weder mat een haak worden verbondieni. Deze noodkettin gen dienen om de verbinding te behouden', indien die 'koppeling, b.v. door zwaar of plotseling aanzetten der locomotief afbreekt. Nu kan het zijn, dat een der noodkettingen van de achterste rijtuigen (die veelal nog ai slingeren, voor- ai hij lange treinen met groot® snelheid)! is losge gaan, omd'at de verblinding niet te solide was gelegd ■en 'zoodoende in db rails of eenl d'er wisaeltongen heeft gepakt. Da wissel immers lag goed, anders had' de locomotief 'met het voorste treindeell moeten 'ontsporen. En is idli't werkelijk het geval, dlan iis da schuld te Groningen te zoeken, waar misschien op het laatste oi'ogenhli'k de rijtuigen nog moesten worden aange haakt. Volgens da N. R. Cxt. is het een feit, d'at 'db beide ontspoorde wagens oud'e rijtuigen zijn, indertijd! over genomen van de sedert opgeheven Rijnspoorweg maatschappij. Ze zijn van lichter bouw dan de an dere wagens en worden alleen bij uitzondering voor de samenstelling van een trein gebruikt, rul. dan, wanneer de toevloed van reizigers op het laatste oogenblik noodig maakt, dat er noig wagens aange koppeld worden. Zoo is het te verklaren, dat de bei de ontspoorde wagens de achterste waren. De toestand van mejj. de Boer i-s bevredigend'. H. M. de Koningin-Moieder liet Zaterdag naar haar toe stand informeteirenl. Minister Lely heeft Vrijidag het terrein van de ramp bezocht. De verminkte overblijfselen van mevrouw Kap- teynVan der Werff 'zijn vanuit de woning van een familielid! te Hoogeveen, waar Ihet echtpaar d'e Kerst dagen zou doorbrengen, ter aarde besteld'. Namens de directie van de Staatsspoorwegmaatschappij werd door den heer Van Egmond, hoofdinspecteur van de Maatschappij, een krans op het graf gelegd. Het onderzoek naar de verdwenen 60.000 van den verongelukten heer Punt heeft nog geen resultaat opgeleverd. EEN HEKINNEiRIN'GEMEDAILLE. Op voorstel van d'en heer E. Herbert Stead, uitge ver van de Review of Reviews en. dank zij financiieele hulp van zijn landgenoot Cutbbert Grundy, zal het bestuur van de Carnegie-stichtling aan lederen werk man, die meer dan een half jaar onafgebroken aan het Vredespaleis werkzaam is geweest, een herihme- ringsmeidaille uitreiken. Zij, die daarvoor in aan merking komen, moeten zich vóór 1 Maart opgeven bij den architect van het Vredespaleis. UIT HEILOO. In de Woensdag gehouden Raadsvergadering zet te de heer Smit Kleine het oonitract, d'at de gemeente met db K. E. M. zal hebben af te 'sluiten, uiteen. Het i's gelijk aan d'at van Oudterp. Heiloo zal voorloopig twee transformatoren noodig hebben, komende voor rekening van de gemeente. De K. E. M. zag den' aan vang van stroomlevaring het liefst gesteld' op 5 maanden na het aangaan van een contract. Ten op zichte van ga» blijft de gemeente vrij. Uitdrukkelijk wees de heer Smit Kleine er op, dat het gewenscht is, de jeugd te loeren, om onder geen voorwaarde in d'e palten te klimmen, om aan 'de draden te komen. ïn sprekers zevenjarige piaktijk ■bij' die K. E. M. ia het eens voorgekomen dat eeaji jon gen, dlie te Zandvoort zijn vlieger uit 'dte draden wilde bevrijden, op jammerlijke wij'ze is omgekomen. Tucht van do jeugd is in dieae dhs zeer noodig, ook met het oog op hteti stukgooien van lampen. In Bloemtndaal gooi'de de jeugd! in één jaar 600 lampen stuk. Op een vraag van den heer Maas 'Gsesteranüs deel de spr. mede, dat het hij! zwaar weer gewenscht is, eenige lichten te laten .branden; het gevaar voor in slaan met aansluiting is niet grootier dan aondter aan sluiting. Den rechtstreteksehen inslag 'kan men evenwel niet afleiden. Uitvoerig zette epr. hierbij uiteen, dat dte bliksemaflei'derstheoTie, welke in ons land nog steeds word't toegepast, een theorie i's .ge bleken, dlie door de wetenschap volkomen is verlaten. In Diuitsdhland1 is men ih 'dit opzicht veel' verder. Het is gebleken, d'at ij'zeren goten om dte bui'zen met ijzeren afvoerbuizen in verbinding met dte aarde, dte mooiste afleiding geven, die men kan hebben. Eh dit ia baal wat goédkooper, d!an die dture punten van platina met dte afvoering van die Zwaar massief ko peren staven. Do K. E'. M. ia tegenover Heiloo 'bereid1 te verklaren, dlat zij,, wanneer aan bet eind van hét boekjaar blijkt, dat dte zaak niét rendeert, H'eil'oo geen stroom aan de K. E. hl. verschuldigd ia. Deze bepailing kan echter niet in het contract wonden op genomen. De K. E. M. zal Heiloo hiervoor echter evenals aan de gémeente Beverwijk een schrijven ge ven van denzelfden tekst als Beverwijk, welke tekst gemaakt is door den rechtskundigen adviseur v«n Be verwijk. Het is voor de K. E. M. noodig, met het oog op d'eze toezegging, de zaak een beetje in handen te hebben. Dat de gemeente dus bet geestelijk lei derschap op elbctrisch gehield van haar aanvaardt. Het iis zeker, dat het stuk naar Alkmaar, waaraan weinig perceelen staan, er wat db rendabiliteit be treft kwader voorstaat dan 'de andere stukken van het net. Toch «al ook dit wel gaan. Dte: te zware bekisting van bet net heeft dte gemeente in haar hand, dooT wanneer men tot de cofcelusia komt, dat de bedrijfsfahigheit ©en dtibbeltjé c*> rijn kant is ,te bepalen, d'at men 30 et. voor da K. W. neemt. Of men 25 of 30 cent neemt, maakt weinig uit. In beide gevallen toch is m'en veel goedkooper uit dan met petroleum. Voor't gedeelte straatweg, evenwijdig aan het Domdneésiaantje, wil spreker die' haken van achteren aansluiten. Hiertoe is het- noodig do palen in de. tuintjes van particulieren geplaatst te krijgen. Men kan dan ook direct de menschen in het Domi- neeislaantjte aansluiten. Voor de straatverlichting wil spreker dan aan dien straatweg een omdtergrond- schten 'kabel leggen. Made wil eprokter eenige stuk ken op het plani van d)en 'heer Blom laten vervallen. Op groote stukken, waar men weinig aansluitingen kan verwachten, wil spreker lichter draad maken, zwaarder palen plaatsen, doch! op éen afstand van S0 M. De heer v. d. Molen was het hiermede volkomen een's, aangezien men dit, zoo noodig, l'ater verandteren kan. Om 500 bedrijfskapitaal te besparen, wilde da heer Smit Kleine een deel van de straatlantaarns op de particuliere kabel' aansluiten. D© heer Maas Geesteranu» maakte hiertegen ba- zwaar. Ook de andere raadsleden vonden dit onge- wenischt. Besloten werd ook defze lantaarns op da kabel aan te sluiten, waardoor ze automatisch aan en uitgedaan zullen worden. Het niet laten branden van de lantaarns bij lichte maan vond de heer Smit Kleine 'Overbodig. Men be spaart daarmee slechts eten 30 et p.er avond'. Het punt, waarop z. i. het welslagen van de zaak afhing, was» om zoo spoedig mogelijk een groot aantal aan sluitingen te krijgen. Spreker gaf hiervan volgens da statistiek een schema. Z. i. had de gemeente bet voor 95 in baar band om biertoe te geraken, de zaa'k is: boe denkt de gemeente db installaties in de buizen te behandelen. Spreker wee» hierbij op de gemeenten Asisendtelft en Koedijk. In Assendtelft, waar men 500 huizen heeft, zijn nog maar 300 aangeslotenen en dit in een tijd van 3 jaar. Hier nam men de installatie niet voor rekening van de gemeente» In Koedijk, waar men dit wel deed, had men bin nen 6 wéken -alle 240 gezinnen aangesloten. Spr. wees ook op de hnnrinstaRaties en op dte mo gelijkheid, om het per muntmeter aan d'e inwoners te leveren. Deze meter» waren echter wat duur; ze kasten evenveel als da muntgasmeters ml. 25. Waar de gewone meter maar 12 kost, acht spreker het beter om daarmee te werken. Uitvoerig bere kende spT., dat Koedijk, wanneer men aanneemt dat er in de zomermaanden in het geheel geen licht wordt gebruikt, toch mag 650 winst zal1 maken. Een voordeel noemde spreker het voor Heiloo dat de elec- trdsche straatlantaarn slechts 12 kost, terwijl de gaslantaarns 2'0 en dte petroleumlantaamis f 24 kosten. Heiloo ligt z. i. niet zoo gunstig als Koedijk maar heeft 'geen 6000 in dte hoogspanningskabel te steken, waarom spr. overtuigd is, dlat het een tegen hen ander opweegt, zoadat het met Heiloo ook wel zal gaan. Van groot belang is het, dat de heerem het eens worden hoe er gehiamldelldl zal wordten met de huisinstallaties. De heer Maas Geesteranuis was er voor, om de menschen op te zoeken en ze eerst formulieren te zen dien. Daarvoor is het noodig, zeide dte heer Smit Kleine dat de menschen ook dte voorwaarden weten. Na uitvoerige bespreking werd op voorstel van den heer van der Molen met algemeen® stemmen be sloten om tot een maximum van vier lichtpunten d'e installaties op kostten vaul dte gemeente in de huizen te brengen. Het aantal lichtpunten, dat die gemeente gratis maakt, zal voor ieder geval in overleg met den chef- monteur worden vastgesteld. De raadsleden zullen zooveel mogelijk door per soonlijk bezoek dte menschen inlichten. Aam den heer Smit Kleine werd opdracht 'gegeven, om, rekening houdende met het vastgestelde, een be grooting te maken. Op een vraag van dien beer Maas Geesteranu's zeide dte heer Smit Kleine, dat het gewenscht is, om de in stallaties per aantal aan die particulieren over te la ten. De aansluiting toch zal! niet geschieden, wan neer dit werk volger® dé bestaande voorschriften wordt afgeleverd, over h'et algemeen wordt echter goed werk geleverd'. De ambtenaar van de Kenne- metr, voor Heöl'oo aangewezen^ zal van den aanvang af 'den bouw van het net meemiaken en zal1 hebben ui't te voeren, wat dte gemeente hem opdraagt. Dte voorzitter bracht hierop dien heer Smit Kleins een woord van dank voor diens uiteenzetting. KORTE BERlöHTEN. De heer Tjipto, ©en der drie Indische geïnter neerden, zal, zoo verneemt Het Volk, daartoe in staat gesteld door vrienden in Indië, aan de Amister- damsche universiteit zijn studie voortzetten. In een aardewerkfabriek te Hazérswoude is een 21-jarige jongeman door een drijfriem gegrepen en gedood.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1