DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JfinffiDjïorlanilBtBmoÉIfii!, No. MML Honderd en vgftiend© Jaargang. 1918 WOENSDAG 31 DECEMBER. OUDEJAARSAVOND. STAllING en ONDERHOUD ven SST9MÜÖIELEN. Leze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegevea Abonnementsprijs por 3 maanden vo& \lkmaar f0,89» franco door het geheele Rifk f 1,— Af2 aderlijke nummers 3 Cents. rabat Groote Prijs der gewone ad vertenfiën r Per regel f 0,10. Bij groote contracten letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 3i ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLA ND. Cfwxosserlciabrlkaiit, 9 Dit n amuior bestaat uit 3 bladen. VfKt t 81 December 1813. Wannaeii Redibrfandéis ia den vreemde op den iaatsiom avotud i bet jaar terugdenken aan bet! va derland', dan voreciiijn* meestal voor bun oog 'n lief lijk winteïiamdfechap met wijdé sneeuwvelden en wit- bedaakt-e p^nueulinteen, -waarin, srij izich de familie ge schaard! ^..ïkeni rondom' kachel of discb. En het ia ook heel wel! te begrijpen, dat aan den Oudejaarsavond in onze streken de gedachte zich verbindt vai.'k<judé buiten en warmte binnen. Zoo'n echte aneeuw-Sylw'ter, als we beden hopen te vie ren, beeft iets te fend' zinnebeeldigs. Hij wekt warmte in de gemoederen, welke in de koude maat schappij belaas ma ,r all te vaak verkillen. Slechts enkelen zijn min li meer gematigdl onverschillig voor zijn bokoricr ^gevoelén niet de behoefte aan kerkgang of wijd1'--,, in den huisClijken kring, rich ten hun doajf.'en L'len ook dezen avondl in als andere avonden, Voor de meesten echter is de Oudejaars avond geiufckig ee!* vluchtheuvel1 in het alledaagscbe leven, waarop zij r h een oogenbl'ik veilig en zich zelf gevoelen. Wat in den kring, waarin men het oude jaar laat eit igen, mogen! allen gedlragen wor den doos dienaelfdi geest, ten slotte behoudt elk, hoe hij' dit ook tra. kte te verbergen achter stille ernst of blijde initg» atenihedJd, zijn eigen gedachte, zijn eigen terugblik op den verleden, zijn éigen hoop op den toekomstigen tijd. Wij praten veel over' dien tijd, diem we nu eens beschouwen als geld', waarmede zuinig moet worden omgegaan, dan weer als waardeloos klatergoud, dien we soms pijlsnel aren wegschieten, soms ook traag voorbij kruipen wanen. Zouden we het rechte Tijds begrip niet krijgen in de oogenblïïkken tusschen dien eersten ep derjia." ten slag van klokke twaalf, die afsluit een cu.' imlhidlt een nieuw jaar? Wat gaat er in die econden niet in ons hoofd! om, wat trilt er nieï'ir- as snel kloppend hartl Een wereld van gedacljtei penbaart zich in) die korte spanne tijdis, een sci van herinneringen dringt zich aan ons op, een sr oom van goedé voornemens welt ons toe. En werktui 'ijk tellend d'e slagen dier klok weer spiegelt zich, ondanks onze geslotenheid wellicht, in ons uiterlijk, wat het scheidende jaar ons heeft ge bracht. Waa rouw en droefenis ons deel! die traan laat zich op dit oogenblik niet terugpersen, de mond ontkomt "'et aan den zenuwtrek. Maar wanneer wij voorspoed' hebben gehad! en veel vreugde hebben ge kend, dan zal er rustige o-f luchthartige blijdschap op ons gelaat te lezen staan. Zoo zal, ook al naar wij bet in 1813 hebben gehad, een stille bandldruk of een vroolijk gebaar, de wenachen voor die onzen in 1914 vergezellen. De wenscben.Zij! mogen niét in ijlheid! ver vagen als dé klanken dér -klok. Ziji moeten niet wor den uitgesproken, om ze zoo spoedig mogeliijik weer te vergeten. Het nieuwe jaar vraagt niet enkel onze wenscben 1 het vraagt ook ons-zelf, onze persoonlijkheid, onze werkkracht, onze belangstelling, onze geestdrift. Veel is ex, dat wij hebben te aanvaarden, zondier iets te kunnen veranderen. Maar ook is er veel, waar? van kan worden getuigd!, dat het voor ons zal' zijn, wat wij, er zelf in leggen, zelf er van maken. Dit geldt voor ons-zelf, voor onzen kring, voor de maat schappij, voor het geslacht dat na ons komt. Ons zijn krachten gegeven om medle te werken tot elkanders gelukt Laten wij; dan die krachten, zoo veel in ons vermo gen is, aanwenden om onze wenschen te helpen ver wezenlijken, strevend! naar veraangenaming van ei kaars léven, dragend zooveel mogelijk eikaars lasten». Wanneer wij dat doen, dan dloen wij eigenlijk niets meer dan den plicht van eerlijke, goed)-willende men- eehen. En toch hoe zwaar valt dikt reeds. Wij voelen dat nimmer beter, d'an in het korte oogenblik, waarvan de dichter heeft gezegd) Hog kijkt ons voor zijn hemangaan Het oude jaar eens ernstig aan, En vraagt aan ons met zacht verwijt) „Zeg man, vrouw, kind, of wie gij zijt „hebt gij „Iéts gedaan met mij „Hebt gij»? EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren bet wetsontwerp tot toevoeging van terreinen langs den Hieuwen War terweg en het 'Scheur, thans deeOJ uitmakend'e van de gemeenten» 'e-Gravenzande en Haaldlwijik (Hoek van Holland!) aan de gemeente Rotterdam, z. h. s, aan genomen. Hierna werd de Indische begrooting behandtedld. VAH HEIT HOE. Wegens het overlijden van H. M. die Koningin- Moeder van Zweden, zal het gala-bal ten hove niet doorgaan, maar zal daarvoor in de plaats een gal'a- raóut plaats hebben, op hetzelfde uur aanvangende als voor het gala-bal bepaald was. CAHAiDA. De minister van Bui'tenllandlsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de commissies van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Rotterdam eni te Harlingen, alsme de aan het departement van Buitenlandsc'he Zaken, op aanvrage kosteloos kan worden bekomen een ver slag van een Hederlandsche beroiepseonsul'air ambte naar betreffende de vooruitzichten van Höderlanders in Canada. Gemengd nieuws. DE MOORD ODPI HET' KNAAPJE DE KT.ERIK. Gisteren is door de Hoomsche politie aan de Aim- sterdamsehe justitie mededeeling gedaan van den wa ren naam' van Bo eren-Jantj e, die echter in het be lang van bet onderzoek niet kan worden medegedeeld, daar anders d'e vrees bestaat, dat de verdachte de wijk neemt naar het buitenland. Een bevel tot aan houding van „Bóeren-Jantje" was gisteren, nog niet uitgevaardigd. De Hoomsche politie heeft voorts nog enkele nieuwe aanwijzingen tegen den betrokke ne ter kennis van de justitie alhier gebracht. Daarentegen schijnen andere bezwarende aanwij zingen tegen Boeren-Jantje biji nadere beschouwing veel van baar beteekenis te hébben verloren. Daar is, meldt het Hbld., bijvoorbeeld de omstandigheid, dat Hendrik de Klerk (hef vermoorde knaapje) op ver zoek van Boeren-Jantje zou zijn komen logeeren bij zijn grootvader Rutten te Hoorn. Dit is gebleken niet juist te zijn. Bóeren-Jantje werkte met Wi'gger- mams, den schoonzoon van Rutten, aan de spoiorlijn HoornMédemblik. Op voorstel van Wiggermans kwam Bóeren-Jantje, die geen kosthuis had, bij Rut ten in den kost. Toen logeer,die Henldlrik dé Klerk diaar echter reeds. Hoch bijl Rutten noch bij de fa milie De Klérk was Bóeren-Jantje toen evenwel be kend. Hendrik sliep in een bedlstede achter den koestal, terwijl dé grootvadér en Wiggermans en diens vrouw in de kamer sliepen. Daar juffrouw W. het niet goed vond, dat Hendrik bij den vreemden man sliep, besloot zij hem bij haar en baar man in bed te nemen, terwijl Boeren-Jantje een plaats kreeg in 't bed in dien koestal. Hendrik maakte dien nacht evenwel het bed vuil, waarua men besloot hem den volgenden nacht toch maar bij Bóeren-Jantje te laten slapen. Dit geschiedde dus niet op verzoek van Bóeren- Jantje. EEH WOEBTEHHG. De politieagent Grab, die zekeren H. wegens open bare dronkenschap naar het arrestantenlokaial wilde brengen, werd, aldus schrijft men uit Weert aan d'e LIL, op de Markt door diens broedér aangevallen, waarbij hij een mes met zooveel kracht den politie agent beneden heit oog in het hoofd sloeg, dat het er in bleef steken en geheel' krom boog. Da dader werd direct door een paar ambtgenooten gearresteerd, t©T- wijl Grob onmiddellijk d'oor dir. Peeters werd verbon den. Zijn toestand is naar omstandigheden vrij wel. ZES MEHSOHEH VERDROHtKEH. Te Erica (Dr.) zijn, meldt de H. R. Grt., gisteren de lijken opgehaald van den 82-jarigen Pomper en de dochter van E. J., alsmede te Banger-Gosterreen van den zoon dér wed. Kracht. In den Kerstnacht zijn dus in die buurt zes personen verdronken. 10-URJGE WERKDAG VOOR RIJKSWERKEN. De Minister van Waterstaat heeft voor de Rijks werken den werktijd op 10 uur per etmaal bepaald). Tot nu toe mocht 11 uur per etmaal gewerkt worden. EEH BIO SCO OP-EHQUoTE. Het comité, te Amsterdam gevormd1 tér bestrijding van bet bioscoopkwaad, heeft verslag uitgebracht over het bezoek der AmStardamscbe schoolkinderen aan bioscooptheaters gedurende de maand Mei j.l. Van de 29.647 ondervraagden hebben 9483, zijnde 32 pet., nooit een bioscoop beizocht, zoodat 20.164 kinderen, dus 68 pcf., als bezoekers kunnen worden aangemerkt. Van dezen gaan 2586 geregeld 12% pot, en 17.628 occasioneel 87% pet. Vanj déze 20.164 bezoekers werd aan 12.139 ge vraagd, of zij ook dés avonds 'den bioscoop bezochten. Van deze 12.189 kinderen bleken er 2767, dlus 23 pet., uitsluitend des avonds naar bioscooptheaters te gaan. Ondervraagd werden 39401 kleinen van 6 tot 7 8 jaar. Hiervan hadden 1655 42 pet. nooit een bios coop bezocht, zoodat 2285 68 pet. tot die bezoekers behoonen. Van deze 2285 belzaekers gaan 1967 86 pet. occasioneel, en 318 14 pet. geregeld naar een bioscoop. Van MJS4 kindieren onder den achtjarigen leeftijd bleken 220, dus 19 pet., uitsluitend hun be zoek des avonds af te leggen» GRATIS BROODÜTTDEIELrHG. De Hedi. Christ. Geheelonthoudérsbond, afd. Alk maar, is voornemens, evenals den vorigen winter, gratis brood en melk te verschaffen aan kinderen die daaraan behoefte hebben. De heer mr. D. Sluis heeft zich weder bereid verklaard het finanei'ëel be heer op zich te nemen. DORPSVEETE. Er bestond reeds lang een dorps vee te tusschen de bewoners van Kortenaar en dié van bet naburige Aaxlandérveen. Dit bleek weer toen Maandag eende bewoners van eerstgenoemd! dorp te Aailanderveen waren en met revolverschoten werdén ontvangen. Iemand' uit Ter Aar werd in den hals getroffen en naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Maandagavond trok, als vervolg hierop, een twintig tal personen uit Aarlanderveen, gewapend) met reyol- vers, over 'de grens. Daar ze niemand ontmoetten, werden de ruiten van een arbeiderswoning te Korte naar ingeworpen en werd later op een bewoner een revolverschot gelost. (HMd.) HET SPOORWEGONGELUK bij BEILEN. Uit Bellen schrijft men aan de Asser Orti: Vrijdag is aan den vertegenwoordiger 'der familie Punt uit Den Haag allés ter handt -gesteld wat op het lijk van den heer Punt gevonden was, in tegen woordigheid van dén hear J. T. Bokholt Jr. Afgesproken werd, dat zoodra bleek, dat de famili. iets vermiste, aangifte zou -gedaan worden bij: den burgemeester van! Bellen. Bij dezen is echter tot heden geen aangifte van vermissing ingekomen. De portefeuille is op het lijk bevonden, daarin za ten echter niets dan re§us. In den achterzak van de broek van het slachtoffer ward! nog een portemon- naie gevonden, inhoudende één gouden tientje, d'rie rijksdaalders en eenig kléin geld. Stukjes van het vest zijn nu ook gevonden, waardoor dit ongeveer ge heel terecht is. Hadér blijkt nog, dat absoluut niet vaststaat, dat de hear Punt geldswaardige papieren bij zich had, zoodat het thans zeer onwaarschijnlijk lijkt, dat er diefstal gepleegd zou zijn. De heer Bokholt wist tegenover de politie niet z-eker to zeggen, dat de heer Punt een groote geldsom bij zich had gehad. Wel meende hij, dat dit het ge val was, omdat de heer Punt altijd veel geld bij zich droeg. Men schrijft ons uit de hoofdstad: Vanaf Zondag sneeuwt het nu. Weliswaar niet onophoudelijk, van tijd tot tijd) valt er een fijn re gentje, en verdwijnt de sneeuw weer bijna zoo snel als zij gekomen is. Maar vóórdat bet laatste witte plek je op dé Noordzijden der daken verdwijnt, strooit de winterkoning opnieuw zijn witte vlokken naar om laag. Het vroolijke-Levendiige van de Bneeuw, zooals zij daarbuiten ligt, schitterende in dé zon, mist ze in de groote steden, mist ze vooral in Amsterdam. Zij heeft daar iets droefs, iets sombers. Het is een be grafenis-stemming; want.... het geheimzinnige zit er -ook in. Zelfs wanneer dé zon op de witte daken schijnt, verlaat ons die ernstige stemming niet. In -de nauwe straten der oude stad merkt men van de sneeuw slechts zelden iets. Wil die sneeuw diaar blijven 'liggen, dan moet bet er minstens 10 graden bij vriezen. En, zoo alls men weet, bij harde vorst is sneeuwval bijna een zeldzaamheid. Op het Oogen blik zijn de drukke winkelstraten in een modderpoel herschapen, maar dé stadsreiniging doet haar plicht. Het best merkt men dé sneeuwistemming op de grachten, waar de sneeuw sneller blijft liggen. Dik wijls zijn ook de hoornen met sneeuw bedekt. De zol derschuiten zien eveneens wit, en de witte daken dér oude, statige huizinghe, waaraan toch al iedér Héht tintje contrabande is, zijd er de oorzaak van, dat de donkere kleur der gevels nog veel meer uitkomt. Ook de lucht schijnt veel grauwer. Alleen in de parken heerscht dezelfde vroolijkheid, die de sneeuw ook op het platteland en in dé kleinere steden brengt. Er wordt door de jeugd druk ge sneeuwbald!. Alleen in! de parken laat -dé politie dat onschuldig genoegen toe. MODERHEI HANDWERKER. Een medewerkster te Amsterdam schrijft onas Zotoals alles zich in den loop der tijden wijzigt, is er ook steeds verandering te bespeuren in de vrouwe lijke handwerken. Toch moeten wij' ook op dit gebied opmerken, dat er niets nieuws onder de zon is. Het is ook bier uitsluitend de -kwestie van mode. Gnze moeders hielden zich in haar jongen tijd bezig met merken op etraimiengaas of op karton. Er werd daar voor wol gébruikt in prachtige kleuren, waarvan zij heel ingewikkelde patronen werkten. Men ziet ze noig wel in enkele ouderwetsehe huishoudens aan de wand hangen achter glas met vergulde lijstjes er om heen. Wat merken wc nu nog? Op dé schoolbanken hebben wij geleerd onzen naam netjes in kruisjes te werken, hoogstens leerden wij een eenvoudig randje, doch tot ingewikkelde patronen brachten we het niet. In dé kantdoos, d'ie wijl zorgvuldig bewaren en eens per jaar met den grooten schoonmaak voor den 'dag halen om de 'kamfer te ververschen, liggen allerlei producten van onze grootmoeders breikunst. Dan bewonderen we de ragfijne spinnetjes en nétjes, kunnen ons niet begrijpen, hoe ze dat toentertijd, Alkmaar. verschillende type'» mrradig. Nu fs het de ffjd uw W9*e9?le ts tmteilars om voor het a.s. seizoen vroegtijdig .gereed te zijn. Prachtig© gelegenheid tot Proef wagen disponibel. Telefoon 573. toen men nog niet eens petroleum, laat staat, gais en electriciteit kende, in elkaar hébben kunnen priege len, en waar zé den tijd vandaan haaiden, is ons even eens ©en raadsel. Er wordt nog altijd gehandwerkt. Er zijn no-g al tijd dames, die heela dagen zich met handwerken kunnen bezighouden. Er worden nog steedis kunst producten op handtwerk-giebied afgewerkt. Doch zoo fijn als uit onzen grootmoeders' of over grootmoeder af tijd wordt er niet meer gewerkt. En dat is maar goed ook. Men mag bewonderaarster zijn van het benoodigde geduld, men mag eerbied hebben voor de techniek, een fedt is het, dat al dat fraai» absoluut geen practisch nut heeft, endat het veel van het oog vergt» Er is een herleving te bespeuren. Vele vrouwelijke bezigheden, reeds lang door de industrie vervangen, als spinnen en weven, worden nu dan ook weer op nieuw door de dames aangeleerd!. Vooral het weven heeft veel attractie. Het is echter jammer, dat het weefgetouw te kostbaar is. Er zijn allerliefste muts jes en doekjes al wevende in elkaar te zetten. Er wordt in de laatste jaren ook veel gedaan aan kant klossen. Voorstandsters van déze kunst beweren, dat -de zelfgekloste -kant ijzersterk is, en ook veel mooier dan die, weOlke door dé industrie in den handel worden gebracht ca dat zij' zoo goedkoop is. Hu ja, met een kwartje linnen kan men een heel eind kant aan elkaar klossen, doch men moet niet vergeten, welke enorme som arbeidsloon hiermee -gemoedd' is. Kant-Mossen als huisindustrie is iets verfoeielijks. Een kantwerkster toch moet hard werken om er acht cent in 't uur uit te halen. En het „Zorgenstraat je" op „De Vrouw 1813—1913" staat ons nog te dui delijk voor den geest, om niet te voelen, welk een ellende een dergelijk loon met zich brengt. Kant klossen is aardig voor jongedames, die niets te doen hebben. Laten die zicb verdiepen in netslag, over slag, spinnetjes, blaadjes, takjes, enz. Beéld-ige kant jes en kraagjes kunnen zij' ervan fabriceer en. Het ontwikkelt bun smaak. Het leert1 ben de waarde van echte kant en zij hebben een aangenaam tijdverdrijf. Wit borduursel' en' witte kant zijn tegenwoordig het meest in smaak. Haast dé geiweven kant, als Veneti- aansche en Brusselsehe, heeft men b.v. het Tenariffe- of Teclaikant, die, zooals men weet, op getande wiel tjes wordt bewerkt. Een kant-techniek, die zich op het oogenblik niet bepaald meer in actualiteit mag verheugen, ia het point-lacê-werk. Verder heeft mem Engelsch borduursel en Hedébo-borduursel. Zakdoekjes met een rand) van Malta-kant zijn ook zeer in trek. Tenslotte heeft men nog bet z.g. Har- ■danger-werk, dat oorspronkelijk in felle bonte Meu- werd geborduurd. Tegenwoordig werkt men hef echter uitsluitend! in wit. Heel eigenaardig en te vens practisch is het Holbein-werk, dat aan beidé kanten hetzelfde moet zijn, en daarom, o zindelijke smeerpoetsen, wanneer het aan dien eenen kant vuil is, altijd omgekeerd! kan worden. Tenslotte hoort in deze revue ook nog thuis het ReticeHen-werk. UIT HOÖRH. Reeds langen tijd bestaat een ernstige veete tus schen de vrouw van A. S. te Hoorn en mejuffrouw Vos. Eerstgenoemde bezocht gisteravond de laatste en toen haar werd) opengedaan, schoot ze een flobert- pistool af, zondier iemand) te treffen. Wegens poging tot ernstige mishandeling werd) mej. 8. naar 't bu reau van politie gebracht. UTT WINKEL. In dia op 80 December gehouden Raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig, uitgezonderd da heer Sl-oos, één vacature. De voorzitter opende da vergadering, waarna de notulen werden geleteen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken, -als goedkeuringen op vroege re raadsbesluiten, o.a. dé opheffing van 'de o. 1. school in den Groetpolder enz. werdén voor kennisgeving aangenomen. Met 'het oog op hot armbezoek werd dé gemeente verdeeld in 5 kringen. De beschikking over het visebwater der gemeente werd afgestaan aan het 'Oosterpolderbestuur. D'e jaarwedde van den kïokopwinder van het uur werk in! den kerktoren werd verhoogd met 10. Benoemingen: tot -lid van het Algemeen burgerlijk Armbestuur de heer J. Hotman, tot regentes van het wees- en armenhuis mej. G. VriesZeilemaker, tot lid der wegencommiesie de heeren J. Koomen Hzn., C. Meurs, P. Wit Czn., tot tijdelijk wethouder de heer S. Over, tot lid der gascornmi-ssie de heer Meurs, vastgesteld werd een suppletoir® begrooting tot 145 en betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven tot 117.80. Aan den Rijksveldwachter H. van het Koor werd voor politiedienst bij de onafban- kelijkheidsviering 3 toegekend. Daar de rondvraag niets opleverde, werd de verga dering gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1