Toor letterland. omgenng. Necrologie ran Noord-Holland. lm het Buitenland. Den 27 sten November werd ©enrol ontslag verleend aan den ontvangt dier directe belastingen, inrvoer- repbten en aocijnsen, dien beer 17, Glind'erman. Tot leden van bet historisch genootschap, geves- tigd te Utrecht werden resp. 14 Jan. en 8 Dec. be-1 ntoiemd] mej. O. E. O. Bruining en dr. W. B. Peteri, terwijl dien 16den Maart de heer A. B. van Hattum, schoolopziener in het arrondissement Alkmaar, aan de universiteit te Leipzig promoveerde tot doctor in de philosophie. 17 Mei. 17. H. Andrieesen, musions te Haarlem. 16 Juni. John E, Hulk oud-conservator Xeyler's museum. 91 Aug. Mr. W. R. Op ten Noort, oud-president van het gerechtshof te Am sterdam. 30 .Nov. Dr. J. van Wolt van Praag, geneesheer te Haarlem. 4 Lee. C. H. Robber», uitgever te Haarlem. Voor velen die betrokken waren bij de coöperatie^ re Volksbank „Spaar- en Voorschotbank" zette bet jaar 19-13 weinig gunstig in. De Volksbank en de N. V. Courant- en Handelsdrukkerij voorheen Koster en Co. werden dien öden Januari in staat van faillis sement verklaard. In die vergadering van 11 Juni werd) in het faillis sement het door Mr. W. O. Bosman namens commis sarissen aangeboden aocoord van 40 met algemea- ne stemmen aangenomen. In een de 24ste Augustus gehouden vergadering kwamen de spaarders in grooten getal© bijeen om zich in verweer te stellen) tegen die liquid'ateureu die van de leden hunne hoofdelijke aansprakelijkheid van 150 opeaschten. Besloten werd zich te laten dagvaarden. De leden hebben echter tot dusverre niets meer van deze zaak gehoord. Tegen commissarissen is een vervolging ingesteld dooT den officier van Justitie te Haiarlem. Den lOden Februari verwekte een geval van pok ken in de Overdiestraat onrust in de stad. De lij- dieres, mej. de Haas, overleed, maiar andere patiënten genazen. Dank zij da zeer -uitgebreide voorzorgs maatregelen, niet het minst die ruime openstelling van de gelegenheid tot inenting en herinenting, bleef de vreeseiijke ziekte beperkt. In dezelfde maandl werden een zeventigtal werklie den tengevolge van de uitsluiting in die sigaren-in dustrie werkloos. Hun nood werd ©enigszins gele nigd door drie collectes, waarvoor welwillend toe stemming werd! verleend. Aan de liefdadigheid werd ook geofferd bij1 de aanbieding van het Emmabloemp- je (30 April), welke 575 opbracht ten bato van de commissie tot bestrijding van de tuberculose. De laatste vergadering van de Bosboom-Tous- saint co-mmissie werd 22 Februari gehoudten. Zij eindigde met de aanbieding van een fraaie oorkonde aan het gemeentebestuur. Nemen wij van het jaar 1913 voor de gemeente af scheid met de herinnering aan den öden December, toen tal van -ouden van dagen wer-dleu verblijd met de eerste uitkeering van ouderdomsrente krachtens ar tikel 869a der invaliditeitswet. Het electriciteitsvraagstuk heeft het afgeloopen jaar tal van -gemeenteraden in de omgeving bezig gehouden. Den 3den Februari besloot de gemeente raad van Bergen tot het aangaan van een contract ter zake van electrieiteitslevering met de Kennemer Electriciteits-Maatachappij, welke van den Staat concessie heeft verkregen voor de voorziening van bijna geheel Noord-Holland boven het IJ, den 20-sten Mei volgde Koedijk, terwijl Oudorp en Heiloo (17 Dec.) een zelfde besluit namen en Limmen (22 Dec.) aan de K. E. M. concessie ver-leende. Ook de ge meente Oterleek besloot in principe tot aansluiting bij de K. E. M. Castricum besloot tot den bouw van een eigen gasfabriek, Heerhugowaard hoopt nog elec- trioiteit te krijgen, op bescheidener schaal evenwel, dan aanvankelijk het plan was. In Bergen nam die aanleg van het prachtige villa park van de N. V. Bouw- en Bouwgrondïnaatschap- pij Bergen-Binnen vooitgang. Den 27sten Juli ver loor deze gemeente haar gemeente-ontvanger, den hear J. Burger. De heer van Hasselt, oud-directeur van publieke werken te Amsterdam werd 1 Dec. als deskundige inzaike de ri-oleering benoemd. Den 22sten Juni kwam het in 1907 gestichte badhotel Nassau-Bergen in Bergen aan Zee gereed, zoo-als het oorspronkelijk gedacht was door de architecten. Eg- mond' aan Zee nam het kloeke besluit zelf een water leiding aan te leggen. In April had die restauratie van het Hervormde kerkje te Egmond aan den Hoef plaats, waartoe een legaat van 20.000 van wijlen d-s. Van Reenen in staat «telde. Heerhugo waard heeft besloten tot dén bouw van een nieuw raadhuis. In Heilo-o werd in Juni o-pgerioht die N. V. Maat schappij „Nijenburgh" tot exploitatie van onroeren de goederen en in November de N. V. Bouw- en ex ploitatie-maatschappij „Tuindorp Heiloo." In Winkel verloor men den 15den Mei een algemeen bekend en geacht ingezetene in den heer J. Breebaart Kz., die in 1833 geboren en sinds 1892 li-d der Eerste Kamer was. Oudkarspel had den 8sten Maart d'en dood van zijn burgemeester en secretaris M. J. Kroon te be treuren, die door zijn broeder, den heer A. C. Kroon werd opgevolgd. In December namen van de gemeente Ursem de burgemeester, de heer J. Laan en die secretaris, de heer J. Hille, ontslag uit hun betrekkingen. Den 12den Mei kwam aan het licht dat de ge meente-ontvanger van de Rijp ten nadeel© van d'e gemeente 8500 had verduisterd'. Groote beroering bracht den 7den Augustus d'e arrestatie van den brievengaarder Res uit Castricum te weeg, die verdacht werd een diefstal van 770 te hebben gepleegd-. Den 25sten September werd de verdachte weer op vrije voeten gesteld, waarna den 7den Augustus dank zij het optreden van een parti culier detective te Utrecht de werkelijke dader werd gevonden, de negentienjarige J. Koppenol, dlie door de arrondissementsrechtbank werd veroordeeld tot jaar gev. str. De deernis met d-en heer Res, die zoovele dagen onschuldig verdacht en gevangen gehouden werd, was groot. V-oor tal van burgemeester-s, secretarissen en ont vangers van gemeenten zali aan 1913 die herinnering verbonden blijven aan een niet onaanzienlijke salaris- verhooging. 11 Jan. J. G. W. Home ij er, oud-bestuurslid van de Ned. Toonteelvereeniging. 15 Jan. J. Menno Huizinga, directeur van den ge- j meentelijken geneeskundigen dienst te Amsterdam. 20 Jan. Jhr. mT. M. J. van Leunep, oud-raadsheer in het gerechtshof te Haarlem. 21 Jan. P. van den Heuvel, oud-hoofdi-inspecteur- griffier bij de Amsterdamsche politie. 28 Jan. Dr. S. Cramer, Doopsgezind oudi-hoog- j leeraar te Amsterdam. 4 Febr. Dr. A. Smits, oud^-rector van het gym- j nasium te Haarlem. 3 Maart J. Baxo* (E-rieus), laad en tuinbouw kundige. 4 Mei. H. EaechedW, oud-wethouder van Haarlem. Den Ssten Januari vertrok Z. K. H. Prins Hen drik m het belang van zijn gezondheid' naar het iaunuggahergte, waar H. M. dia Koningin hem her haaldelijk bezocht terwijl -ook H. M. d'e Koningin- Moeder (3 Mei) en keizer Wilhelm (4 April) een be zoek brachten. Den eer-sten Juni keerde de Prins m ons tand! terug. Het koninklijk echtpaar bezocht var achiJl lende gedeelten van ons landl en toonde be langstelling voor de tentoonstellingen we'l-ke gehou den werden. De koperen bruiloft werd den 7dem Au gustus gevierd. Te voren, n.l. 10 J-uli, haid H. M. de Koningin Kardinaal van Rossum, d'ie ons land een bezoek bracht en er een vorstelijk onthaal vond, ontvangen. H. M. toonde in de crisisdagen, hoezeer zij wenscht te zijn een constitutioneele vorstin, ter wijl zij zich -den 21sten No-vember in een proclamatie tot haar volk wendde, die Nederlanders opwekkend tot eendracht De beide belangrijke gebeurtenissen, welke het af geloopen jaar in ons l'andl zijn voorgevallen, zijn met het noemen van deze twee feiten in herinnering ge bracht, immers die herdenking van onze honderdjari ge onafhankelijkheid en die algemeene verkiezingen. Stapels boeken, broehuren, kolommen vol artikels en gedichten, predicatie» en redevoeringen, hebben de historische kennis van landgenooten opgefrischt en verlevendigd, feestelijkheden zijn al-om gevierd en in tal van -gemeenten zijn tentoonstellingen gehouden. Van landelijke beteekenis waren -die tentoonstelling D'e vrouw 18131913", 2 Mei te Amsterdam ge opend, de scheepva-arttento-onstel-ing Entos, den 6en Juni geopend, de tentoonstelling van de -grafische vakken, eveneens te Amsterdam, en d'e gr-oote landL bouwten toons telling, van 29 Augustus15 Septem ber te d'en Haag gehouden. Van die onafhankelijk- hei'dsfeesten trokken in het bijzonder -dlie van A-m- sterdam, (9 Sept.) den Haag en Scheveningen (8 Dec.) de algemeene aandacht. Niet alle tentoonstel lingen leverden een financieel succes op en over het geheel mag worden geconstateerd, dat die verwachte str-oom buitenlanders is uitgebleven. In de binnenlandsche politiek zijn vóór de verkie zingen enkele belangrijke feiten te noemen. Den Öden Januari ®tond de mededleeling in de staatscourant over de instelling van één departement van defensie (inplaats van marine en oorlog). Den 18-den Januari ontviel aan het kabinet dien bekwamen minister van justitie, mr. E. R. H. Ragout, wiens departement tijdelijk werd beheerd door dien heer Heemskerk, mi nister van binnenlandsche zaken. De regeeringsront- werpen in zake de Grondwetsherziening werden den 5d'en Februari bijl de Tweede Kamer ingediend. De Tweed'e Kamer die nog nimmer zoo lang en zoo veel heeft vergaderd) als in dit jaar nam den 7den Maart de invaliditeits- en oudlardomsverzekeringswet aan met 54 tegen 35 srtemmen, de ziektewet onderging een zelfde gunstig llot (25 April} met 58 tegen 22 stemmen, die socialisten stemden voor en de heieren de Savornin Lo-hm'an Bichon van IJ-aselmonde van de rechterzijde tegen, 6 Meil werd1 het -ontwerp-kust- verdediging aangenomen met 54 tegen 35 atemmen en den lOden Mei geschiedde hetzelfde met de wetsont-1 werpen tot pensionneering van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen in de Tweedie Kamer. Den 3den Juni schonk -de Eerste Kamer haar goedL kauring aan Talma's verzekeringswetten. Inmiddels had' de verkiezingscampagne een aan vang genomen. En al zijn er over en weer onbe- hoorlij-ke dingen gezegd en gedaan, over het geheel kan w-orden geconstateerd1, dat er met ijver en met eerlijkheid gestreden is. Den 17den Juni gaf d'e stembus een slechten uitslag voor de rechterzijde, den 25sten Juni bleek, -dat de Kamer „om" was, immers de coalitie had 45 zetels, de concentratie 37 zetels en de sociaal-democratie 18 zetels verworven. Den 27sten Juni nam het ministerie-Heemskerk zijn ontslag. H. M. de Koningin ontving hierna de voor zitters d'er beide Kamers, -den vice-president van dien Raad van State\, mr. Tyd'eman, mr. de Meester, dr. Bo-s en mr. Troeletra, teneinde d'e oplossing van de crisis te bespreken. Het resultaat is geweest, dat aan dr. Bos de opdracht werd verstrekt tot vorming van een ministerie uit d'e .geheele linkerzijde (11 Ju li). Den 14den Juli) deed dr. B-o-s aan mr. Troelstra het aanbodl inzake de deelneming aan een ministerie tot grondwetsherziening ep -dien basis van den her- stemmingseiseh -der S. D. A. P. en- met 3 soc.-dem. zetels. Vijf dagen daanta besloot de conferentie der soc.-dem. arbeiderspartij' met 13 tegen 8 stemmen het aanbod te weigeren, terwijl het houden van een congres, eerst noodzakelijk geacht, niet noo-dlig werd geoordeeld. Den 30sten Juli besloten de Kamerle den der Vrijzinnige concentratie geen ministerie sa men te stellen, daar de steun, -door d'e soc.-dem. toe gezegd, onvoldoende werd! geacht. Hierop trad' een kentering in den boezem d'er so-c.-dlem. arbeiderspartij ten -opzichte van -de deelneming alan de regeering in. En toon de Koningin aan mr. Gort van der Linden de samenstelling van een extra-parlementair kabinet opdroeg, besloot het soc.-dem. partijbestuur alsnog een congres bijeen te roepen, hetwelk 9 en 10 Augus tus te Zwolle werd gehouden. Na heftige debatten tusschen d'e Marxisten en revisionisten, werd ten slotte op dat congres met 375 tegen 320 stemmen be sloten geen minister-portefeuilles te aanvaarden. Mr. Cort van -der Linden slaagde er in een ministerie -samen te stellen, hetwelk dien- 29 sten Augustus werd beëed'igd. Geruimen tijd heeft men in het onzekere verkeerd, wat -dit ministerie zou willen. In zijn schoone rede van 10 en 11 December heeft de president-minister verklaard, zich bij het aanvaarden van zijn taak niet te hebben afgevraagd: „wat will ik?" of: „wat wil deze of gene partij?", maar wel: „wat wil het volk?" En waar de kiezers zich hadlden uitgesproken vóór algemeen kiesrecht, daar stond dit als lijk overleg van rechts en links oplossend, Wellk een schoone herinnering zal er dan aan 1913, het jaar van het optreden van dit kabinet, verbonden blijven 1 Den 17den September werd het presidium der Tweede Kamer aldus samengesteld): mr. Goeman Borgesius, mr. Txoelstra en jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer. De ontwerpen nopens de tariefwet en het debietrecht op tabak werden dienZelfden dag inge trokken. De algemeene beschouwingen zijn ook dit jaar gevoerd! naar het stelsel van breedsprakigheid, dat de laatste jaren heeft gehaerscbt. Wanneer de Kamerleden oiok eens vroegen wat het volk wil, zou den er waarschijnlijk meer daden dan woorden ko menl De 18 sociaal-democratische zetels zijn reeds tot 15 gedaald, de zetel van Rotterdam I kwam aan de coa litie (8 Aug.), die te Ho-ogezand (4 Aug.} aan de concentratie, die van Amsterdam III (11 Nov.) eveneens. Friesland vaardigde -de heeren Van Kol en'| Henri Polak, beiden soc.-dem., naar -de Eerste Ka mer af. Den lOden Juni hadden de Provinciale S'ta ten van Noord-Holland mr. Drucker tot senator ge kozen, den 7den October die van Overijssel) den heer J. C. A. van der Lande. Den öden October o-verleed het Eerste Kamer-lid) dr. P. J. F. van der Meulen. De beslissing over de -grensregeling op Timor werd den Ssten Januari -do-or da Nederlandlsche en Portu- geesche regeeringen opgedragen aan den president van Zwitserland. Deze beslissing heeft wel bevreem ding gewekt in het land, waar het permanente hof van Arbitrage gevestigd is! Nadat d'e Inter-parlementaire Unie en het Twin tigste Vredescongres te den- Haag waren gehouden, werd- d-en 28stan Augustus met pracht en praal -offi cieel het Vredespaleis geopend, welk gebouw het blijvend Hof van Scheidsgerecht tusschen de Staten huisvest, de boekerij bevat, d'ie vooral op dte vredes beweging betrekkelijk beeft en- waarschijnlijk in Aug. van het volgende jaar oo-k een nieuwe hoogeschool voor internationaal recht binnen zijn muren zal zien. Behalve ovengenoemde congressen werdl in ons land te Scheveningen (8 Sept.) het internationaal W-oningco-ngres gehoudten. Als een feit van groote beteekenis mag worden genoemd de opening der Handelshoogescho-ol te Rot terdam (8 Nov.). Den 11-den November werd aan prof. H. Kamerlingh Onnes te Leiden den Nobelprijs voor natuurkunde toegekend, een onderscheiding, welke opnieuw toonde, dat ons kleine iand rijk is aan groote beoefenaren van kunst en wetenschap. De afgetreden president-minister mr. Th. Heemskerk zag zich den 16d-en September benoemd tot lid' van den Raad van State. Den 3-lsten Maart overleed de bekende landgenoot C. Dud'o-k de Wit op Slangenvécht, den 23-sten Juli luitenant-generaal J. W. Bergansius, oudi-minister van oorlog, dan SOsten Juli mr. T. M. C. As-ser, Mi nister van Staat, li-d' van dien Raad van State, den 5d'en Augustus Mgr. J. H. Drehmanns, bisschop van Roermond, dten 22sten Augustus O. van Niavelt, die zich ook met „Ypsilon" alls schrijver naam heeft ge maakt. 1 E-en tragischen do-od vonden den 2den Maart vier kinderen, die aan de Prins Hendrikkade te Am-ster dam met een scheepje zonken en de vijf slachtoffer-s van het -spoorwegongeluk bij Beilen op 24 December. Deedl in het begin van het jaar in ons land de -uit sluiting in de sigaren-industrie van zich spreken, thans is te IJmuiden de staking in- het stoomtrawler- bedrijf, die reeds van 29 Oct. duurt, tórwij l'het heele jaar -door in d'e diamantwereld malaise heenscht. Be driegen de voorteekenen- niet, dan staat er in de ge heele wereld een crisis in handtel en nijverheid te wachten, welke zi-ch ook in ons land zal doen geilden. En het is natuurlijk geenszins zeker, dat de andere bronnen van welvaart z-oo overvloedig zullen vloeien als den laatsten tijd het geval' is -geweest. Eindigen wij' het overzicht van Nederland met dten wensch, dat de bloei' van ons vaderland niet al' te zeer do-or depressie moge worden geknot, en -dat, vooral in de arbei-derswereld, d'e g-evollgeu niet al te zwaar zul len worden gevoeld!! Zij er succes weggelegd v-o-or degenen, -die in den Staat, de Provincie, d'e Gemeen te of in de Maatschap-pij1 zelf erop uit zijn, d-en eco- nomischen blo-ei van -ons land te bevorderen, en la ten zuinigheid, bedachtzaamheid) en mild medegevoel -de rest doen vo-omaamste punt -op het pr-ogram. Schoon niet in diezelfde matei nieuw, grootsch werk: het Panama-kanaal wen-schte het volk ook de ko-stelo-oze ouderdomsrente, if Voorts is gebleken, dat dit ministerie boven de par tijen wensdht te staan, zich niet wil laten dwingen door links noch door rechts, maar dia eerlijkheid in de politiek boven alles stelt en welks streven gericht i-s op verzoening. Z-oo'n ministerie dat had! ons- land moedig. En met dankbare ontroering zal in bet geheele land eer gisteren uit den mond van dien zoo zwaar beproefden I getwijfeld' in den vred'elieven-d'en wedstrijd president-minister d'e verzekering zijn ontvangen, dat hij- zijn taak zal voortzetten. Moge het aan het ministerie-Gort van der Linden, dat niet is een coalitie-kabinet noch een concentra tie-kabinet, maar een conciliatie-ministerie gegeven zijn, zijn aangekondigd hervormingswerk te volbren gen, niet alleen het algemeen kiesrecht invoerend, maar ook het onderwijsvraagstuk bij gemeenschappe- In het jaar 1913 heeft de wereldkaart niet zooveel wijzigingen ondergaan als het jaar te voren. Alleen d'e Balkan-kaart zaet er anders uit, -gelijk we reeds m een afzonderlijk artikel hebben aangetoond. De gro-otste verandering is overigens in den, verren Oosthoek tot stand gekomen, in China, dat tegen woordig zoo iets ai» een keizerlijk-parlementaire re publiek is, waarin echter noch de keizer noch het parlement iets te zeggen hebben, daar de macht be rust bij den president Joeantsi Kai, -die ais een dic tator regeert. De revolutie, de burgeroorlog, de strijd tusschen No-ord en Zuid is nog steeds niet ge ëindigd en niet onwaarschijnlijk beleven we 't volgen de jaar het merkwaardige feit, -dat het Hemeische Rijk -definitief wordt gesplitst in een keizerrijk en een republiek. Griekenland verloor dten 18den Maart koning George, dlie door koning Konstan tajn werd opge volgd. Frankrijk en de Vereenigde Staten hebben een nieuw Staatshoofd gekregen. Dat die heer Poinearé in de plaats van den heer Faillières kwam, is voior de internationale verhoudingen van niet zoo heel groote beteekenis geweest. Daarentegen heeft de vervan ging van den heer Taft door den heer Wilso-n -geleid tot een aanzienlijke vermindering der invoerrechten. De aanhangers van het protactie-steisel zijn natuur lijk lang niet tevreden met d'e buitenlandsohe poli tiek van den nieuwen president en met name verwij ten zij hem zijn houding jegens het oproerige Mexi- ko, welke zij slap en aarzelend noemden. In verschiï- lende landen kwamen nieuwe ministeries, waardoor wel -de binnenlandsche, niet echter de buiteulandsehe politiek gewijzigd werd. Den 20sten Mei' werd die wereld verrijkt met een ls ge reed gekomen, de techniek had' gezegevierd over de tallo-oze moeielijkhedem, welke er bij het verbindïngs- kanaal tusschen den Atlantischen en den Grooten Oceaan moesten worden overwonnen. Het Panama- kanaal brengt Noord- en Zuid-Amerika dichter bij I elkaar, is voor den handel van Europa met de vrucht bare landen aan de "Westkust van Noord)-, Midden- en Zuid-Amerika van groote beteekenis. Het zal on der na ties o-p commercieel en industrieel gebied' een nieu we factor vormen. Wat bet uit het militair en poli tiek opzicht zal beteekenen dat zal de toekomst moeten leerent In Zwitserland werd den 28sten Juni op feestelijke wijze d!e Loetsjbergspoorweg ingewijd. De wereld' is gelukkig weinig armer geworden aan groot* mannen, aan, vorste* op h«t g«bi*d' va* kun sten en wetenschappen, die heengaan, Bonder dat hun opvolgers gereed staan. Den lOd'en Februari kwam het bericht van het tragische overlijden van luitenant Scott, d'ie op den terugtocht van zijn expe ditie naar d)e Zuidpool, do-or hem op 18 Januari' 1912 bereikt, met eenige makkers is omgekomen. Den 7d'en November overleed te Wunborne de beroemde Emgelsche natuuronderzoeker dr. Alfred) Russel Wallace, die 90 jaar is geworden, -dien 2den Septem ber te Weenen die blijspel-dichter Franz van Schön- t-han op 64-jarigen leeftijd. De heer August Bebel, de bekende Duitsche sociaal-democraat, o-verleed den 13den Augustus te Zurich. Werd de Nobelprijs voor d'en vrede het vorige jaar niet uitgekeerd, 'ditmaal w-erd hiertoe well overge gaan. Twee prijzen wer-den -den lOden December toe- srekenid' aan d'en gew-ezen Amerikaanschen oud-minis ter E-lihu Root en den Belgischen senator Henri' La- f-ontaine. Den 11 den Mei werd te Bern een merkwaardige conferentie gehouden van Fransche en Duitsche parlementsleden ten bate van den vrede. Over het geheel nemen de pogingen, welke beoogen 'het vlech ten van mensehenbandten over de staatkundige gren zen heen, toa De Moua Lisa, het beroemde schilderij, wel'ks ge heimzinnige verdlwijning uit het Louvre te Parijs in d-en herfst van 1-911 zooveel opzien baarde, werd! den 12den December in Florence teruggevonden. De d'ief bleek te zijn een Ital'iaanscb verver, Perugia gehee t-en. Oo-k diergeschiedenis van het parelsnoer, dat tusschen Parijts en Londen zoek raakte en waarvan verscheidene parels -dten l'5den September te Londen werden teruggevonden, heeft groote belangstelling gewekt. De crimineels rubriek zullen we maar niet te lang maken. Den 21sten April werden de Fransche au to-bandieten Soudy, Callemin en Mooier terechtge steld, terwijl Dieudonne's straf werd veranderd in dwangarbeid. De Duitsche moordenaar Sternickel, die den Öden Januari een vreeselijk misdrijf beging, werd eveneens tot de doodstraf veroordeeld, welke straf 30 Juli te Frankfort a. d. Oder werd voltrok ken. D-en 5den September bad de afschuwelijke moordpartij in Degernloch (Wurtenberg) plaats, waarbij de onderwijzer Wagner zijn gezin doodde en daarna uo-g zestien dbrpisbewoners vermoordde. Rampen zijn er ook nu weer te betreuren. De grootste zijn: de brand te Tokio op 20 Februari, die 3000 gebouwen in den aseh legde, de brand aan boord vajn d'e „Vo-lturno" (10 October1), waarbij 10O perso nen om het leven kwamen, de ontploffing in de Uni- versal-mijn bij Cardiff in Engeland (14 October), welke aan 4O0 mijnwerker® het leven koistte. Tijdens een Kerstfeest in Calumet (Michigan) kwamen door een paniek 136 m-enschen, voor 't grootste -deel kin deren, om bet leven. Tot besluit van dit jaar-overzicht willen we enkele der belangrijkste gebeurtenissen uit de binnenland sche politiek van verschillende landen eventjes aan stippen. Duitschland. Als staatssecretaris van bui tenlandsohe zaken in Pruis-en werd de beer von Ki- derlen W achter opgevolgd door den beer von Jaigow gezant te Rome. In den Rijksdag wer-d den 30en Jan. -een door de Polen -ingediende motie van wantrou wen, tegen den rijkskanselier gericht, aangenomen met 313 tegen 97 stemmen en 48- onthoudingen. Den 24stem Mei had de huwelijksvoltrekking plaats van prinses Victoria Louise met prins Ernst August van Cumberland, die den lsten November d'e regeering vanBruns-wijk aanvaardde. D'e nieuwe koning Lo- dewijk III van B-eieren legde acht dagen later deu -eed op de grondtvet af. Het 26-jarig regeerings-jubi- leum van den keizer werd 10 Juni gevierd, het eeuw feest van Duitschllandfis bevrijding dien 25sten Au gustus, terwijl dten l'8den October het monument voor den volk-erenslag te Leipzig werd - onthuld. De 75ste verjaardag van graaf Zeppelin werd d'en Ssten Juli gevierd. Een dag te voren was generaal-majoor von Falkenhayn benoem-d tot Pruisisch mini-ster van oorlog. De incidenten van- Zabern zijn te -kort gele den, dan dat wij ze hier uitvoerig zouden moeten me- d-edeelen. Enkel zij dus herinnerd aan de motie van wantrouwen, alweer tegen den Rijkskanselier gericht, welke 4 December in den Rijksdag w-erd aangenomen met 293 tegen 54 stemmen. Grappiger weTd' het Duitsche militaire systeem geperisifleerd door vervalschte telegram van 5 Februari, waarin komst van keizer Wilhelm aangekondigd werd waardoor het geheele garnizoen van Straatsburg gecommandeerd werd. Bij de Krupp-prooessen Augustus en 8 Nov.)- bleek het militaire bestuur vrij uit te gaan. Frankrijk. Den 1.7dlen Januari werd de heer Raymond' Poinearé tot president deer republiek geko zen. Alls minister-president werd hij opgevolgd' d-oor den heer Briand, wiene kabinet den 18den Maart zijn ontslag nam, omdat de Senaat met 161 tegen 128 st. een amendement aannam, waardoor de evenredige vertegenwoordiging in beginsel werd' uitgesleten, [j Het kabinet-Barth-ou kreeg den 25isten Maart slechts een kleine meerderheid, maar bes-loot aan te blijven. Hat 'hield' zich staande tot 2 December, toen een mo tie van vertrouwen met 295 tegen 260 werd verwor pen. Nadat eerst die heeren Ribot en Jean Dup-uy geweigerd hadden, stelde de heer Doumergue een ka binet samen, waarvan de beer Caillaux de eigenlijke leider is. Den 26sten December is onder leiding van den heer Briand' een nieuwe republikeinsche groa- peering tot standi gekomen, welke aan het ka'binet- Doumiergue wel spoedig een einde zal maken. De president d'er republiek dleed een succesvolle rond reis door het land, terwijl bij zijn reis naar Spanje (7 October) werd onderhandeld over een Spaan-sch- Fransch verdrag inzake Marokko, dat tot stand kwam. Den 23steni December overleed Jules Clarette, de bekende Parijiscbe publicist. Engeland had te strijden tegen den vloed van bet syndicalisme in de arbeidersbeweging,4 dat tot groote en geva-arl'ijke stakingen leidde, tegen d'en toe stand in Ierland, waar de Ulster-mannen met een burgeroorlog dreigen, tegen het optreden dier kies rechtvrouwen, dat leidt tot misdrijven van allerlei aard, waarbij langzamerhand niets meer ontzien wordt. Hoewel het ministerie tracht het moeielijke landivraagstuk op te lossen, dloen -de tusschen tij dsc'he veT'kiezingen vreezen, dat het bijl de algemeene ver kiezingen vooT het Lagerhuis wel geen meerderheid zal krijgen, hetgeen te betreuren zou zijn, omdat er in het ministerie-Asquit-h mannen met kracht en met dlurf zitten. De buitenlandsohe politiek wordt door Sir Edward Grey nog steeds met buitengewone han digheid geleid'. België bad in April een groote staking, welke wer-d opgeheven, toen de Kamer besloot een commis sie te benoemen tot onderzoek van het kiesrecht- vraagstuk. De internationale tentoonstelling te Gent, den 26sten April -do-o-r den koning geopend, i« op een financieel fiasco uitgeloopen. Spanje. Op koning Alfonso werd d-en 13den April een aanslag gepleegd. Hij bleef ongedeerd. De dader, Sanchez Alegro, werd' gegrepen en later ter dood veroordeeld, m**r zij* straf werd i* f*va*g* bet d© en op- (5

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 6