DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DAALDERS Jo. 804 Honderd en vljMende Jaargang* 1913 WOENSDAG 31 DECEWBER, Benoeming Baadseoinmissiën. FEUILLETON. Be Ziel van Margaret Band. NIET VOOR DE WASCH Jeze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Mestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden /nor Alkmaar 10,80; foaaeo door het geheete Rijk flt— Afzonderlijke nummers 3 Cents Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Ze maakt voor Mevrouw alles blinkend I Ze maakt voor de meid alles blinkend I Ze maakt voor iedereen alles blinkend I Ze doet de potten blinken! Ze maakt de koekepan als een spiegel I Ze voldoet een ieder. Kilo f 1.50 1 Ons 18 ets. RANT. GEVONDEN VOORWERPEN. Een gouden balsketting met medaillon, een koralen beursje, een hondje, een tascbje, een bril, een zilveren broche, twee portemonnaies, een blouse, twee notitie boekjes, een handschoen, twee rijwiellantaarns, een rijwielpomp, een kerkboek, een gouden broche, een ceintuur, een atlas, een rozenkrans en twee linialen. Alkmaar, 24 December 1918. De Commissaris van Politie, W. Tb. VAN GRIETHOUSEN. Ingezonden stokken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat in de Raads vergadering van 24 December 1.1. voor het jaar 1914 zijn benoemd a. tot leden der commissie voor het ontworpen van verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, van welke de Burgemeester, krachtens art. 166 der Gemeentewet, voorzitter is, de beeren N. Glinderman, Mr. A. Dorbeck, A. W. Udo en J. de Lange O.Jz. h. tot leden der commissie tot de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van financieelen aard. de beeren J. de, Lange Ö.Jz., A. F. Thomson, H. J. F. Wanna, A. Fortuin en 0. G. Zaadnoordijk de beer de Lange werd tot voorzitter benoemd e. tot ledenj der commissie van bijstand voor de pu blieke werken, de beeren G. de Groot Jz., G. Th. M. van den Bosch, en P. N. Leguittot Voorzitter is door B. en W. aangewezen de Burgemeester d. tot leden der commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en* onderhoud van de wandelwegen, de beplanting van straten, wegen en pleinen der gemeente, de beeren G. Tb. M. van den Bosch, G. de Groot Jz.J en N. Glindermantot voorzitter is door B. en W. aangewezen de beer Mr. H. Boel mans ter Spillwethouder e. tot leden der commissie van bijstand voor do ge meentelijke gasfabriek de beeren J. de Lange O.Jz. en P. N. Leguittot voorzitter is door B, en W. aangewezen de Burgemeester f. tot leden der commissie van bijstand voor het ge meente-slachthuis, de beeren D. A. Luiting, A. F, Thomson en J. F. Lubbe tot voorzitter is doorB. en W. aangewezen de beer Jan de Wit Dz., Wat houder g. tot leden der oommissie van bijstand voor bet ge meentelijk pensioenfonds en ongevallenfonds, de beeren N. Glinderman, J. de Lange (S.Jz en O. J. Verkerk; tot voorzitter ia door B. en W. aange wezen da beer Mr. H. Boelmans ter Spill, wet houder h. tot leden der commissie van bijstand in het beheer van den gemeentelijken reinigingsdienst, de beeren D. A. Luiting en H. P. Ibink Meienbrinktot voorzitter is door B. en W. aangewezen de beer 0. G. Zaadnoordijk, wethouder. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. D0NATH, Secretaris. Alkmaar, 27 December 1913. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dlat in het Ge meenteblad van Alkmaar No. 432 ia opgenomen bet besluit van den Raad dier gemeente van 26 Novem ber 1.1. waarbij ia vastgesteld bet Verbaal van die d'oor da gemeente verschuldig de bijdragen aan bet Pensioenfonds op die ge meente-ambtenaren. Welk besluit, bedien afgekondigd, gedurende dtie maanden voor een ieder ter gemeentesecretarie ter lezing ia neder gelegd! en aldaar in afdruk tegen beta ling van 0.06 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. REFPING, Voorzitter. DONATIE, Secretaris. Alkmaar, 30 Dec. 1913. éNadruk verboden). Rata as vaat Ik I. LEB1 AIDE. 46) In dat geval, moeder, zal bet mijn plicht 1 zijn om te bandelen zooals een goede vrouw in de gege ven omstandigheden handelen1 moeit. Maar genoeg hierover. Wij hebben bijna noig een geiheeï jaar voor ■ons. En nu over mijn geld1. Ik heb mij nooit veel met geldzaken bemoeid, maar verkeer in die meening, dat ik een vrij goed vermaken heb. Is dat zoo,? Jij bezit het fortuin1 van tante Charlotte; dat is niet groot, slechts tien duizend pond. Je hebt daarvan geregeld de rente gekregen tegen vlier per cent, ongeveer vier honderd per jaar. Je hebt wei nig behoeften, kindlief, en tot dusver was die dom meer dan voldoende voor al je uitgaven. Maar als je de wereld' rond wilt reizen met een kamenier, dan wordt bet een geheel andere zaak. Ik twijfel echter niet, of je vader zal je als je hem voor ja plan weet te winnen, wel een paar honderd meer voor je reis geven, ofschoon hij1 gewoonlijk niet van zulke ge- hdmzihnigheden houdt. En ik wensch niet, dat hij rich met dleze zaak bemoeit. Alleen mijn eigen geld zal gebruikt worden, dat heb ik mij vast voorgenomen. Charlotte I Kij'k toch niet bod vreesdij k bedru'kt, beste MIDDEN S T'ANDS CRED1EIB ANKEN. Mijmbteer de Redacteur, In Uw blaid van 16 dezer las ik twee ingezonden stukken naar aanleiding van eten door mij1 te Alk maar gehouden lezing over Middenstandisersdiotban- ken. Het ingezonden istuk van den heer Oïoeok.ia meer te beschouwen ails oen aanvulling van hot in uw blad opgenomen verslag. Reedia in het debat heb ik ge zegd, dat tussehen de heer Cioeck en mij een princi pieel verschil bestaat. Het wil er 'bij1 miji nu eenmaal niet in, dat de Mid denstand zijn positie het best zal kunnen handhaven, of liever nog verbeteren, door het aankweeken van een leger kleine concurrenten. Ofschoon in het eerste ingelzondan st.uk, geteekiond „Comptabel" verschillende vragen worden gesteld, blijkbaar aan mijn adres, moet ik hierbij verklaren, thans geen antwoord diaarop te zullen geven, omdat ik het in strijd acht met de goede manieren een spre ker, die ruimschoots gelegenheid! gegeven heeft tot debat, eerst eenige dagen darter in een p 1 ,a a t s e 1 ij k blad ter verantwoording te roepen en dat nog wel door middel van een ingezonden stuk, waaronder de inzender -opzettelijk zijn naam verzwijgt. Wel ben ik bereid nogmaals te Alkmaar te bomten voor een openbaar debat met den onbekenden in zender, om alsdan gelegenheid te hebben dezen te toonen, hoe hij, die zich zelf noemt „een leek in het Middenstandsvraagstuk'", beter gedaan had 'bij zijn oorspronkelijk stilzwijgen te volharden, dan op deze wijze met verschillende beweringen voor den dag te komen, absoluut in strijd zoowel met hetgeen door mij in mijn lezing is medegededlkï als met die erva ring van onze Mid'denstandiscradtetbanken. U, mijnheer de Redacteur, dankzeggend v<xor de mij verleend© plaatsruimte, teekent Hoogachtend, 0. VISSER. i Öudkarspel, 24 Deo, 1913. Mijnheer de Redacteur, Als inzender van het bedbfciidje bericht betreffende de nu Vxijz. Dem. kiesvereemgiug te Oudkarspei, idoor dén -secretaris aangevallen, acht ik me verplicht op dezen, aanval niet rectificatie rij het slechts even, in te gaan. In de eerste plaats, waarvoor dat verdachte vraag- teaken, mijnheer de secretaris. Was dat zoo noo- dig? Dit wais geen, vergissing mijnerzijds, doch een vergissing van een uwer bestuursleden, die mij het i aantal 60 a 60 meedeelde. Gezien het feit, dat zo in het „ingezonden" wel twee maal genoemd moest wor den, zal do hoofdtaak der rectificatie well! weerlegd zijn. Of do mededeeling, bat de convocatie vergezeld ging van de door aanvaller genoemde brochure, be wust of onbewust geschiedde, laat ik gaarne aan het oordeel van den aanvaller over. Laat heit den lezers genoeg zijn, dlat *t bericht niet direct onjuist was en de ©enige onjuistheid ia ber- ateld. Mij doet het genoegen, dat ook de secretaris toegeeft, dat de biljetten wat laat verspreid waren, wel vroegtijdig om van den inhoud der agenda kten- nis te nemen, doch niet om een zoo belangrijk punt in ernstige overweging te neimen, of om da brochure, die toch geschreven is in hoofdzaak voor hen, die slechts weinig in dia politiek .thuis zijn, voldoende te bestudeer en. DE ÖORREBRONDENT. OUDNIEUW! Wij' willen bij1 da jaarwisseling ons even richten tot de inwoners van Alkmaar en hopen daarbij op de aandacht van de lezers en lezeressen van dit blad te kunnen rekenen 1 Als bet jaar ten einde spoedt en men! heit oud be moeder, maar beantwoord) liever mijn vraag. Behoort het gel'dl van tante Charlotte mij' geheel toe? Ja, geheel. Zijn er geen voorwaarden aan verbonden? Niet dat ik weet. Wie bewaart da eigendomsbewijzen dier bezit ting? De beeren Moneypenny en Rea'die. Charlotte keek verbluft. Ho© toevallig, merkte zij op, dat zij1 ook Mar garet's zaakwaarnemers rijn. Ik zal dadelijk morgen naar hen toe gaan. O, Charlotte, wees toch voorzichtig. Verbruik toch met dit dwaze plan je kapitaal' niet. Charlotte gaf geen antwoord op deze opmerking, maar toen zij op het punt stond del kamer to verla ten, riep haar moeder haar op een voor haar bijzon der fermen toon na? Ik heb je geenerlei! belofte'gedaan, dat ik deze zaak voor je vadler geheim zou houdlen. VU. HET BEGIN DER VIJANDEUJlKHEDEN. Charlotte installeerde Clair den volgenden mor gein in ©en kamertje naast haar eigen slaapkamer en gaf haar allerlei kl'eedingstuklkeu om die voor haar te veranderen. Charlotte was zeer terughoudend te genover ClaiT, want zij doorgrondde haar karakter. Zij1 begreep, dat zij het niet zoo nauw met de waar heid zou nemen als zij mevrouw Ranld kon belaste- ren. Maar toch was Charlotte overtuigd, dat Clair MONKEY Dnüiu (Apen-Zeep.) ZE MAAKT VOOR lEOEREEN ALUS blinkend gint te noemen, dan is de behoefte vrij algemeen om te verwijlen bij wat was en om even uit te rusten v,an den arbeid. Al wat de herinnering ons voor den geest vermag te roepen, hetzij vreugdevols of smartelijks, wordt weer doorleefd; al wat ons deel' werd, ook al wat ons ontviel, ons ontnomen werd, al onze groote en klei ne daden, die aan de vergetelheid werden ontrukt, kortom, ons geheele leven gaat aan onzen geestesblik voorbij. En elk oud jaar geeft ons weer 'te aanschouwen het beeld van vergankelijkheid, van voorbijgaan en doet ons ook weer met grootor begeer en dan and era uit zien naar iets wat blijft, wat onsterfelijk is in de wisseling der tijden. Als er vreugde is in ons hart, dan willen we de vleugelen des tijds wel kortwieken en smeeken: „och, ga t.och niet zoo enel'l" Wanneer zorgen en pijn ons deel rijn en w© uitzien naar "n betere toekomst, dan kunnen we den vleugelslag niet krachtig en snel1 ge noeg vinden. Wij1 weten alleni, dat de tijd onverstoor baar voorbijgaat, al is 't dan nu eens als trooster en pijnstiller, dan weer als gevoelloos en onmeedioogend wezen. Als da jaarwisseling ons iets te loeren heeft en dat heeft za zeker, laat het dan zijn dit, dat hetgeen door ops in da bladzijden van ons levensboek wordt gegrift, getuigenis aflegt van den emstigen wil om vooruit, op hooger plan, tot voller ontwikkeling van ons menschzijn te geraken. Dan is er harmonie, trots allb onvolkomenheid, tussehen verleden en toekomst «door onze dadlen in het heden. En wanneer wij, drankbestrijders van Alkmaar, tot onze medeburgers spréken en hen vertellen, van de groote da-ankellende, de pijnlijke, schrijnende tegen stelling, die er bestaat tusscbon 'den wil, dén drang naar meer, naar beter, naar hooger, en die wilsverlam- ming, het geestelijke, het zedelijk verval d'oor den drank, door dien alcohol; wanneer we ervaren, dat nog zoovelen door allerlei vooroordeelen, ook uit gemakzucht (al erkent men d!e grootte van he't d'rankkwaad) niet mede dien strijd voor 't heil van allen willen aanbinden, laat ons woord dan riu, in de ze dagen van gemeenschapszin, waarin die hoeveelheid en hoedanigheid van wenschen zoo vaak in scherp contrast staan met de daaropvolgende d'adten (ook door alcoholgebruik); een© aansporing zijn tot een ■daad van groote beteekenis, door van nu af aan bet alcoholisme te bekampen mat onsl Begint dan dit nieuwe jaar met mede te strijdten d'oor een voorbeeld te zijn voor uwe zwakkere med'e- menschen, door uwe wenschen ook in dit opzi'cht te bezegelen met da daadl Het Alkmaarsch Drankweercomité P. C. J. SECBèVE, Voorzitter. O. KOMMER, Secretaris. Ingezonden Mededeelingem. haar dn 't vervol'g van bijlzonder veel nut zou kunnen zijn, want rij' had bij' 'de taak, die zij zich zelf oplegde, iemand nood'ig, die niet al te nauwgezet van gewe ten was. Vo'or 't ©ogenblik echter hield zij haar op een afstand en verlangde haar confidenties niet. 'O, juffrouw, wat is u toch goed voer mij, begon Clair, zoo geheel) anders dan die mevrouw Rand. Ik kan je niet begrijpen, zei Charlotte uit de hoogte. Ik was niet van plan u te beleedigen, juffrouw. Ik zinspeelde slechts op mijn vorige meesteres; ik heb u gisteren immers allee van haar verteld'. Dat is zoo', Clair, maar nu moet ik je één ding zeggen. Ik heb medelijden met je en als jij je goed gedraagt en als costuumnaa'ister voldoet, kan ik je voer "t oogenblik werk geven. Maa-r ik w-enach je echter duidelijk aan 't verstand te brengen, dat me vrouw Rand, toen rij met mijn neef trouwde, een fa milielid' van mij' werd en ik geen aanmerkingen op mijn familie duld. Biji 't eerste bewijs van kwaadwil ligheid van jouw kant ten opzichte van mevrbuw Rand, kun je voor goedl heengaan. Begrijp je dit goed? O, natuurlijk, juffrouw; wie ben i'k, diat ik kwaad zou spreken van zulk een mooie en rijke dame? Het laat mij onverschillig of mevrouw Rand rijk is of mooi; riji is mijn nicht en daarom wil1 ik haar behoeden voor 'zulk een kwade tong als die van jou. Er verscheen eenl leelijke trek op Clair's gelaat, maar na ©en oogenblik zed! zij op ondérdanigen toon: Het zou rniji spijten als u dacht, 'dat ik u beleeddgeu KALENDERS. De heer L. Frankenberg alhier biedt zijn clientèle voor bet jaar 1914 ©en smaakvol uitgevoerd vloei boek, dat tegelijk kalender is, aan. De vier jaargetijden zijn in beeld weorgegeven met een artistieke omranding van Andiré Vlaanderen. Op d'e vloeibladen ia de kalender uitgevoerd; boven iedere maand is een eterrebeeld aangegeven, terwijl onder aan de pagina's toepasselijke gedichten zijn ge plaatst. Ongetwijfeld1 zal men gaarne aan het verzoek vol doen, om dit vloeiboek een plaatsje op rijn schrijfta fel te verleenen. De maatschappij van Verzekering op het leven, tegen invaliditeit, ongelukken enz. „d'e Globe," te 's-Gravenhage geeft een net uitgevoerde kalender voor het jaar 1914. Achter iedere maand is nog een memorandum gevoegd, Bij de beide planteribotermerken „Palmira" én „Sana" wordt een fraai ontworpen kalender uitge geven, beide met reproductiefs naar werken van den schilder Albert Neubuy®. wil'die. U kunt er echter van verzekerd rijn> dat u zich voortaan niet meer over mij, te beklagen zult hebben. He©l goed. Ik kan je een week lang dagelijks werk geven; je kunt dan bier je maaltijden gebrui ken, maar moet dan! 'buitenshuis slapen. Je zult vier shillings per dag verdienen, maar1 mijn) moeder' geeft geen bier. Ik ben daarmee zeer, tevreden, juffrouw. Wil je deze blouse volgens dit patroon verande ren? Maak een lijstje van het garneersel dat je hier voor en ook voor dien mantel en rok noodig^ hebt, dan kan ik dat vanmiddag voor je koopen. Goed, juffrouw. Maar als u mij wat geld wilt geven, dan zou ik in Sloane 'Street zelf het noodige materiaal kunnen uitzoeken. Ne,en, dank je. Ik kies dat zelf liever uit. Met deze woorden verliet Charlotte de kamer. Op 't zélfde oogenblik liet Clair de blouse in haar schoot vallen en begroef haar mager gezicht in haar 'han den. Waardoor is zij toch zoo veranderd? dacht zij. Gisteren voelde ik, dat ik haar, om zoo te zeggen, in mijn macht had, maar1 vandaag is zij' zoo trotseh als zij maar kan wat is er toch? Eb ik Zon haar zoo mooi hebben geholpen; maar om het even, mijn jon ge dame, misschien is het no,g het voordteeligst voor mij om mij aan mevrouw Rand te houden, zij heeft het meest te verliezen. Ik zou haar schrik kunnen aanjagen met een briefje, waarin ik van die kerk gewag maakte. Ik bad wiel lust om mevrouw Rand weerhaan te klampen. Zij was wel heel uit de 'hoog te. vóórdat het kind er vu, maan een moeder ranss-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 9