DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en zestiende Jaargang ZATEBDAH e JA NU AHL Alkmaar yóóv vijftig jaar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 10,80; franc© door fret geheele Ri}k fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën s Per regel f0,!0. Bij groote contracten rabat. Crcote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. O Ó^O I>ii numtssr bestaat uit 3 bladen. 3 Januari 1314. BL In het, begin van 1864 was men te Alkmaar nog ouder den indruk van het onafhankélijkheidsfeewt, dat hot jaar te voren „eendragtig en eenparig" was gevierd. Op eigenaardige wijze bleek dit, toen den öemeenteraaidl het verzoek van dien beer Siewexts en anderen bereikte om die Gedempte Nieuwesloot voortaan te noemen de Oranjestraat. In die verga dering van den 29sten Januari werdl het voorstel verworpen. „Een burger" beklaagt zioh er over, dat de Raad er niet toe heeft medegewerkt, om die herin nering te bewaren aan het echt nationale feest, dat in deze gemeente met zooveel 'geestdrift en eensge zindheid! was gevierd. Zijns inziens had) de gemeente raad doordoor een volkomen gebrek getoond aan his- torischen zin en aan den vernachten tact om vader landsliefde en volkseenheid, liefde voor grondwet en vorstenhui®, waar zich daartoe de gelegenheid aan bood, te bevorderen. Hij hoopte, dat die burgerij toonen zou te bezitten, wat den Raad ontbrak, en door een vast gebruik 'den naam van Oranjestraat zou vesti gen en handhaven. „Oranje schreef hij; waf! in de echo one Novembermaamdl ona aller kleur en leu ze, de leuze van een vrij en eendiragtig volk. 't Is goed de herinnering aan zulk een feest te bewaren. Daartoe diene ook de naam Oranjestraat." In het volgende nummer van de Al'kmaarscho Cou rant werd per advertentie te huur gevraagd „eenc gemeubeleerdie Kamer, aan da Oranjestraat." Overigens wordt die naam niet meer genoemd de Gedempte Nieuwesloot heeft haar oorapronkelijken naam behouden. Wanneer men hert courantemboek raadpleegt, wordt men getroffen door het groot aantal raadsvergade ringen. De vroede vaderen kwamen veel! vaker dan tegenwoordig bijeen. Maar de burgers vernamen on geveer niets van de handelingen van den gemeente raad. Er waTen gedrukte raadsnötulen, doch het Hein getal inteekenaren bewees, dat de belangstel ling daarvoor niet bijster groot was. En de „raads- verslagen'' in de oourant waren er ook niet op inge richt, om de belangstelling te wékken. De secretaris der gemeente, die deze verslagen verstrekte, was blijkbaar van meening, dat de raadsvergadering een „onder onsje" was en blijven moest. Men leest soms, dat een voorstel over eeni'g onderwerp is gedaan, dat er een advies over uitgebracht is en dat de conclusie van het advies na „deliheratiem" aangenomen is. Wat was het voorstel'! Hoe l'uidde het advies? Welke besprekingen werden er gehouden? Wie stemde voor, wie tegen? Op deze en dergelijke vragen gaf het gemeenteraadsversfllag geen antwoord. Onder het motto „de openbare zaak moet openbaar behandeld worden" werd tegen dit stelsel van verslaggeven in het nummer van 19 Juni verzet aangeteekend in den vorm van openbaarmaking van de namen van voor- en tegenstemmers over een bepaald voorstel. De redactie doet harerzijds haar best om de be langstelling voor d'e openbare zaak te wekken en aan te moedigen. Zij stelt bijv, in een hoofdartikel „Huishoudelijke zaken aam de orde" en neemt inge zonden stukken op. Een der inzenders, die zich' er gerde aan een redactioneel bétoog, begon aldus i „Zondag na kerktijd ging i'k als naar gewoonte onder een pijp de krant lezen, maar was pas begon nen, of ik smeet baar neer en riep: „wel goddorie! kijk ma zoo'n snoeshaan!" Wie?" vroeg mijn vrouw, die verbaasd! opkeek. „Ja, wié?" dat weet ik zelf niet", zei ik, „niet mijnheer Stuart, want die 'komt met zijn naam voor den dag." -Mijnheer Stu art I Meen je den procureur, maal" vroeg ze ver schrikt, leg je in een proices?" De redactie verzekert in een onderschrift cursief, dat bet haar stuk was, waartegen de schrijver op kwam, hetgeen demi inzender in een volgend nummer haastig doet schrijven, dat hij' niet vllug genoeg met dé pen kan omgaan en het te druk heeft om dien strijd tegen de redactie voort te zetten l In den verkiezingstijd komt „een bedrukte kiezer" om voorlichting vragen. „Ik ben maar een burger man, maar ik hou misschien wél juist daarom veel van mijn land." Hij vindt, d'at men in die kiesver- eenigingen eigenlijk niets aan de weet komt, immers er zijn „drie, vier heexen, die praten met een klein partijtje andere inenschen, 'die niets zeggen." AHer spreken ze veel van den Koning, daar van de Grondwet, hier van mijnheer Groen, daar van mijnheer Cbcrbecke en zooal meer. Maar wat kun- nem mijl met alle verdof al dia heeren scheien. Eb tooh vooral tegenwoordig, nu zo soa voel van oor log spreken en ook van onze Oost, nu ben ik zoo wat huiverig, want het kon er op aankomen, om er zoo maar lo'sjes overheen te ïoopen. U zou mij en ve len ik weet het zeker veel genoegen doen, zoo u er uwe gedachten eens kondet over laten gaan, om zoo eens tusisehenbeida in ons Alkm. krantje wat op te teekenen, dat ons helpen kan, om dam bij gelegenheid van deze of gene verkiezing met meer kennis van za'ken voor 'den dag te komen en zelve te kunnen beoordeeien, wien we dan eigenlijk in zoo'n geval hébben moeten." „De Alkmaarsche Courant verschijnt slechts eenmaal in de week" zegt de redactie, die overigens verwijst naar de artikelen over binmenland- sche staatkunde, artikelen die 'later met da bekende lettere W. v. dl K. werdén geteekend'. In die rubriek word' echter weldra over de verkie zingen gesproken. Men leert er uit, «Hat hier, als te Stellendijk, een paar personen een dag of wat voor de verkiezingen bijeenkomen om een candidaat te kiezen, die den volka wordt aanbevolen. Het noemen van een naam ie genoeg, soms met dé bijvoeging dat hij' een bekwaam man is en met een uitnoodiging aan de 'kiezers om toch! vooral trouw op te komen. Alleen het bestuur eenex „kiesvereeniging", althans da voor zitter en dé secretaris, zijn bekend. Maan de Alk maar acho kiesvereeniging „De Grondwet" ondertee- kende zelfs haar advertenties niet. En er werden nog wel twee andere kiesvereeniginigen opgericht, die ook beide „De Grondwet" heetten, doch verschillende richtingen vertegenwoordigden 1 Voor dé Kamerverkiezingen van 1861 waren er vijf Candida ten, van wie het kleine Winkel er twee leverde. De „Directie" van een der kiesvereenigingen laakte het dat men zioh niet ontzien hadl van haar candidaat te verspreiden, dat hij doof was. Daar was niets van aan „de waarheid is dat Z.Ed. indertijd af en aan eenigszins hardhoorend ia geweest, dat thans echter geheel en al is geweken, zoo dat dit (het eenigste) motief der oppositie wegvalt." Intussohen vonden de kiezers in de omstandigheid, dat de candidaat „een open oor" had, blijkbaar geen voldoende aanleiding om hem af te vaardigen 1 zij herkozen met 643 van de 1061 stemmen het aftredend lid, jhr. mr. O. van Eoreeet van Hello o. Was er vijftig jaar geleden minder belangstelling voor da politiek dan thans voor de kunst gevoelde mön blijkbaar heel wat meer en vooral het to-oneel- spel werd in eare gehouden. Ook die muziek vond ve le beoefenaars en| .bewonderaars. Op wetenschappelijk gebied stond Heme Solus Satis Sapit (Phyi&ica) vooraan. Het vertoonde weer den slingerproef van L. Foucault, en het organiseerde volksvoorlezingen. De Ontzetvereeniging verschafte den 8sten October „velen een genoegedijken avond, door ep een der atoombooten van de heeren Avis, hiertoe kosteloos afgestaan en van Zaandam gezonden, electrisch lic'ht te ontsteken, waarvan de moeite dloor een ijverig be oefenaar dér natuurwetenschappen, den heer J. Leg- uit te Heer-Hugo-Waard, was op zich genomen. On der hét Bpelén der muziek bewoog het vaartuig zich langs da Bierkade en den Voormeer en stelde dé groote menigte van toeschouwers in staat, de kracht van het verblindende kunstlicht te leeren kennen." Ongetwijfeld zullen velen onzer lezers zich déze en andere feiten uit die dagen nog wel herinneren. Maar dé meesten zullen wel niet bekend! zijn met het leven van de inwoners dezer stadl een halve eeuw ge leden, hét leven, waar de jongeren soms zoo vreemd tegenover staan en dat toch in vele opzichten zoo merkwa/ardig was. In een velgend artikel zullen we daarom nog het een en ander op maatschappelijk ter rein van voor een halve eeuw naar voren brengen, iets mededeelen over prijzen en loonen, verkeersmid delen e. d. en misschien ook wel een blik werpen op de advertentie-kolommen, waarin volgens de moderne opvatting zoo vaak iets vermakelijks vermeld stond. STAATSCOMMISSIE ONDERWIJS. Het plan is de staatscommissie voor het onderwijs spoedig te installéeren. Inzake de samenstelling der onder wij s-com mis sie erkent De R. K. Residentiebode met instemming: lo. dat in den aanhef der opdracht de opvoedkun dige zelfstandigheid van het Bijzonder Onderwijs buiten debat wordt gestéld, dus: vaststaat; 2o. dat dé commissie dlesgewenscht een ïedactie voor art. 192 der Grond'wet kan ontwerpen en daar als het ware toe uitgenoodigd' wordt; 8o. dat de commissie bevoegd! is van dé meerder heid afwijkende nota's bij' het rappoit te voegen; 4o. dat het der regeering ernst blijkt te zijn met haar bereidwilligheid dé onderwijskwestie in d'e Grondwetsherziening te betrekken, daar gelegenheid is' opengesteld tot het indienen van een voorloopig rapport aan de kroon, zoodra de hoofdpunten zijn vastgesteld. Grondbeginsel van d'e nieuwe regeling, zoo sohxijft de N. R. Grt., zal volgens dé opdracht van den minister moeten zijn: verzekering van dé deug delijkheid en den krachtigen vooruitgang van hét on derwijs in het algemeen. Niet dua eene regeling, waarbij' het bijzonder onderwijl® zal kunnen bloeien en het openbaar onderwijs desnoods wegkwijnen; evenmin eene regeling, die het omgekeerde effect hébben zal. Neen, d'e nieuwe regeling zal ten goede moeten komen aan het volksonderwijs als geheel, zon der dat aan een van de twee takken, openbaar of bijzonder onderwijs, een voorkeur mag wordén gege ven. Het eeni'g noodzak-olijke is, dat de opvoedkun dige zelfstandigheid! van het bijzonder onderwijs moet worden gewaarborgd. In zooverre dé wettelijke regeling dus zal kunnen komen tot gelijkgerechtigdheid van openbaar en bij zonder onderwijs, doch daartegenover het adagium: „bijzond'er onderwijs regel, openbaar onderwijs uit zondering" zal moeten worden prijsgegeven, ligt in de opdracht reeda het begin Van een compromis op gesloten. Daarom is het ook zeer begrijpelijk, dat da regee ring niet het uitgangspunt heeft genomen bij art. 192 van de Grondwet. „Zoo noodig," zal de staatscom missie een nieuw grondwetsartikel kunnen voorstel len. MaaT dé regeering acht blijkbaar de mogelijk heid niet uitgesloten, om met behoud van het be staande artikel tot eene regeling te komen, dia aan alle partijen voldoet. Tm de staatscommissie hebben de leiders van rile in de Tweedé Kamer vertegenwoordigende partijen zitting erlangd. Elke partijleider heeft een onder- wijsspecialiteit mede gekregen, ook léden van dé Tweedé Kamer. Of in dit voorparlementje alle op onderwijsgebied! bestaiandé richtingen voldoend1 tot hun recht zijn gebracht, zal eerst dé toekomst kunnen leeren. Wij denken aan dé richting Kromsdgt (dé Bijbel op de openbare school), dé richting-Dé Beuke laar. Het lijkt ons twijfelachtig, of in de christelijk- historische leden van d'e parlementaire oommissie de verlangens van de bovengenoemde richtingen vol doende tot uiting zullen kunnen komen. En niets zou ons meer spijten, dan wanneer de vre de, dien men zou kunnen teekenen, er een worden moest, die de kiemen voer een nieuwen schoolstrijd van geheel and'etr karakter zou bevatten. Natuurlijk verbeelden wij' ons niet, dat eene regeling zal kunnen worden verkregen, die eeuwig voldoen zal. Andere tijdten zullen andere behoeften brengen, en andere regelingen noodzakelijk maken. M'aar wat wel be reikbaar is, en daarom verkregen zon behooren te worden, is eene regeling, die niet dadélijk verzet op nieuw uitlokt. Ook aan het comité! voor een standbeeld voot •Tohan die Witt ta 's-Gravenhaige heeft Z. K. H. Prins Hendrik een gift toegezegd. Bij Olst is gisternacht een hullpbesteller dér pesterij on door een trein overreden en ged'oodi DE <MLAKR!AK>&T TEN' HOVE. De gala-raoüt ten hoVe heeft gisteravond, in ver band met het overlijden van de Koningin-Moeder van Zwedén niet het feestelijk karakter van anders ge had. H. M. de Koningin en Prins Hendrik hielden na 9 uur wel het cercle van gelHikwensching voor de vreemde gezanten met hun dames en leden van hun Legatiepersoneel, maar deden ditmaal niet de ceremo- nieele intrede in de balzaal, voorafgegaan en gevolgd door hofdames, grootofficieren, kamerbeeren, adju danten en 'andere officieren! van het militaire Huis, Noch in da groote, noch in dé kleine danszaal was een orkest. H. M. dé Koningin zoowel als Z. K. H. dé Prins Heten zich in dé groote zaal velen uit de dames en heeren gasten voorstellen of begaven zich naar an dere salons, waar de Vorstelijke personen zich even eens met bezoekers onderhielden. Er waren ongeveer 1090 uitnoodigingen tot bijwo ning van deze avondontvangst uitgegaan. De partij was ten UV2 uur afgeloopen, vroeger dian de gewone hofbals eindigen. Gemengd nieuws» GIETEN VAN- EIM KONINGIN. De Koningin heeft een belangrijk bedrag geschon ken voor bet schoolwerk der Broedérgemeen/te in Su riname, aan de maatschappij ter bevordering van het godsdienstig onderwijs onder de inlamdsche be volking in de kolonie Suriname, zoomedé aan eenige Nederl'andéche weldadigheidsvereenigingen in het buitenland. EEN THTVAART-GEISGH3L. Tusschen mevrouw de weduwe T. de Boer—Cath c.s. te Leiden en bet polderbestuur van het 4e en 6e veendistrict in Friesland! kwam het dezen zomer tot een verschil omtrent het recht van uitvaart van den polder bij het dorp Nieuwebrug biji Heerenveen. Na mens da weduwe werd door een! ketting de uitvaart belemmerd; het polderbestuur Het met den sterken arm dén ketting weer wegnemen. Een pToces volgde, waarin thans door da Recht bank te Heerenveen vonnis gewezen is. Het gedaag de polderbestuur, is, meldt het Hb'ld., veroordeeld tot vergoeding der geledén schade en betaling der kos ten van het geding. DE MOORD OP HEIT KNAAPJE DE KLERK. Reeds ger uiman tijd geledlen, meldt het HblcL., was door de Am&tardamsche justitie de opsporing ge vraagd van den zich noemenden Jan WiRema of Willemsen, alias Boeren-Jantjé. Waarschijnlijk zal d!it verzoek binnenkort worden herhaald, met vermal» ding van den ware» naam. Bit het feit, dat slechts de opsporing en niet de aanhouding gevraagd wordt, is af te leiden, dlat de justitie geen voldoende aanwijzingen heeft om Boe ren-Jantjé voor den vermoedelijke» oadér te hpuden. HET OPENEN -VAN' 'POETJEBEN VAN TREINEN. Do Directie der Hollandische Spoor heeft de aan dacht van het conducteuxspereoneel gevestii'!' op het feit dat niet altijd, dadelijk alle portieren worden ge opend na aankomst van een trein, om de reizigers te doen uitstappen, maar de conducteurs zich veelal met andere bezigheden belasten, die gevoegelijk kunnen wachten, totdat alle reizigers dén trein hebben ver laten. 9-UTjR'S-WINKELSLUITING TE LELDEN. De invoering der negen-uur s-winkelslniting is te Leiden op weinig tegenstand gestuit. De meeste winkeliers sloten gisteren, den eersten werkdag, om negen uur en deden de lichten uit. Andere bleven ■open, doch lieten geen publiek toe. Op de Haarlem merstraat, waar de meeste tegenstanders wonen, trachtte een enkelé visehhandélaar zijn waar over het hekje te verkoopen, waarin hij! door de poMtie werd verhinderd. Er was in dé winkelstraten veel pubKek op de been. Tal van politie-agenten op rijwielen doorkruisten d!e stad; doch er werden geen proces sen-verbaal opgemaakt. EEN VO NDST. Terwijl men gisterochtend in de moezerij van Duin en Kruidlberg" aan het diepspitten was voor een nieuwe broeikas, stootten dé werkHeden, 2 meter diep, op een steen. Men dacht eerst te doen te heb ben met een stuk steen, doch toen men een deel had blootgelegd en zag d!at dé steen mooie figuren ver toonde, ging men voorzichtig door en legde toen bloot een steen van 2,25 M. lang en 0,76 M breed. De steen is volkomen gaaf. Van de figuren, die er in haut-reOief opleggen, is niet beschadigd. Het voetstuk is driehoekig ingesne den en de kop is dia van een draak. Letters of cijfers komen er niet op voor. De steen dateert zeer waar schijnlijk uit het Romeinsche tijdperk. WAARNEMINGKINTVangkanigor. De heer N. J. T. Stubbe, surnumerair uit de direc tie Amsterdam, is belast met de tijdelijke waarne ming van het 'kantoor Alkmaar dér directe belastin gen enz. HET SPOORWEGONGELUK BIJ BELLEN. Naar het Vad. meldt, heeft de zwager van den bij het ongeluk omgekomen heer Punt bij den burge meester van Beilen een officieele 'klacht over dé ver dwenen portefeuille met geld) ingediend. Dit staat in verband met bet feit, dat nog andére papieren van wijlen den heer Punt zoek zijn, o.a. diens getuig schrift als stationschef in Transvaal, en eenige foto grafieën. Het blad vernam dlat volgens de officieelé lezing bet ongeluk vermoedelijk veroorzaakt is door bet breken van een wisselstang door onbekende oorzaak, waardoor het wisselslot buiten werking werd gesteld. Bij bet onderzoek ie gebleken, dlat de bodems van dé verbrijzelde wagons nieti uitgezakt zijn; dat van geen enkel rijtuig een as is gebroken en dat de trein niet harder heeft geredén dan veroorloofd was; 76 K. M. per uur. Er waren ook geen oudé wagens in den trein, wel van het merk 1907. Een inzender in die N. R. Grt., de heer A. E. H. Swaen, van Amsterdam, die in dien verongelukten trein zat in een gereserveerd-.: 1ste 'klasse coupé vlak bij dé afgerukte rijtuigen schrijft, nu zijn geschokt zenuwgestel weer tot rust is gekomen, dat even buiten Groningen dé waigen, waarin hij met eenige vrienden zat, zoo hevig begon te schokken en rammelen, dlat het gezelschap herhaaldelijk zijn ver bazing en zijn ergernis er o-ver te kennen gaf. „Bij Hooghalen, zoo schrijft 'hij, voeïdien wij een lichten stoot en hoorden een knappend geluid, zoodat som migen onzer dachten dat er iets brak, anderen dat er iets op bet spoor had! gelegen. Door een toeval vernam ik dlat in spoorwegkringen algemeen als oorzaak wordt aangenomen de samen stelling van den trein: de trein was te lang, in aan merking genomen het materieel) waaruit hij1 bestond, en het materieel was te ongelijksoortig. 'Tusschen de zware nieuwere wagens op acht wielen Hepen de oude zeswielige. Deze samenvoeging van Hchte en zware wagens wordt onder dé spoorwegambtenaren be schouwd als de middellijke aanleiding tot het onge luk, wat dan1 ook de onmiddellijke oorzaak moge ge weest zijn. Dezen spoorwegambtenaar is echter het stilzwijgen opgelegd." Hij dringt aan op een onderzoek door een onpartij dige, onafhankelijke commissie, aangesteld door de regeering. Slechts dan heeft men zekerheid dat een belangeloos onderzoek zal plaats hebben, dat de maat schappij niet spaart. 1913 en' 1914. Een onzer Amsterdamsche correspondenten schrijft: 1913 is voor die hoofdstad een belangrijk jaar ge weest. Omstreek® het begin van het jaar verkeer-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1