DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN MILITIE. No. 3 Honderd en zestiende jaargang. 1914 MAANDAG 5 JANUARI. FEUILL1T0N. De Ziel van Margaret Raad. Üeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; Éraneo door het geheele Rijk ft, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contraeten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V- Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Inschrijving voor de Militie van de mannelijke geborenen van het jaar 1895, op Dinsdag en Vrijdag van 1—3 uur, ten stadhulze, vóór Telefoonnummer 3. 20 Januari a.s. BINNENLAND. GENEESKUNDIG ONDERZOEK YOOR HET HUWELIJK. ALKMAARSCHE COURANT. ALKMAAR, 5 Januari 1014. De menschhelid gaat vooruit! Vóór oen halve eeuw begon die oorlog tusschen Buitschors en Denen over bet bezit van Sleeswijk- Holstein, er werd tusschen Franschen en inboor lingen bloedig gevochten in Mexiko, in Amerika voerden Zuidi en Noord den strijd, in Dolen werd een opstand op bloeddorstige wijze gedempt, Grie kenland streefde naar gebiedsuitbreiding. In Mexiko wordlt ook nu bloedig gevochten. Le vendig is nog de herinnering aan de op den Ballkan begane wreedheden, aan den oorlog tussoben vijan dten, die 'kort te voren nog bondgenooten waren. En Griekenland baart onrust door zijn verlangen naar meerdere macht. 'Op de twee genoemde tijdstippen zien we dus de zelfde hartstochten ontketend, diezelfde begeerten van kracht. En de naaste toekomst schijnt niet veel beters te zullen brengen. E'r zit nog meer vijand schap in de lucht dan in 1864 en de legers en vloten zijn nog veel onbeilspellendter dan een halve eeuw ge leden. Altijd is de toestand zoo geweest. Desondanks beeft de menschheid groote dingen tot stand ge bracht en zij schrijdt voorwaarts, langzaam, o zoo langzaam, maar toch zij gaat vooruit. Op de gebruikelijke nieuwjaarsrecepties aan de hoven werd over het geheel zekere gereserveerdheid aan den dag gelegd. Men verheugt zich over die ge beurtenissen van het afgeloopen jaar, die niet tot een Europeeschen oorlog hadden geleid, doch men gaat de toekomst met vol vertrouwen tegemoet. Het probleem van 'de Egeische eilanden, of deze Turksch of Griekseh zullen rijn, dat van 'de ontruiming door Grieksche troepen van het aan Albanië toege wezen gebied, zijn nog steeds niet opgelost. En tel kens wanneer er ©en Balkan-kwestie o'p het tapijt komt, vervalt het blok der groote mogendheden weer in twee helften: Drievoudig Verbond en drievoudige alliantie. Het is waar de hardste nootjes zijn reeds gekraakt, doch de internationale diplomatie zal nog heel wat verschillen uit dien weg moeten ruimen, voordat de orde en de rust op den Balkan zijn hersteld. Hoe weinig betrouwbaar de toestand is, moge hieruit blijkeu, dat een ernstig blad als „le Temps" zich vandaag tot tolk maakt van de geruchten, vol- (Nadruk vreÊohödSQi). Reman van E. L MSSAESh 49) De twee dames zetten nog eeni'gen tijd hun ge sprek voort, doch eindelijk vertrok Margaret. Zij ging rechtstreeks naar huis, zij: was moe. Maar nau welijks was zij thuis of een der lakeien kwam haar melden, dat mijnheer Dare in het salon op haar zat te wachten. Dare was onmiddellijk na ontvangst van Margaret's briefje gekomen. Hij was zoowel ver bluft ais verheugd) en ook benieuwd of da mooie jon ge vrouw, die zijn sympathie gewonnen, zijn verden king opgewekt, zijn gemoed gepijnigd had', hem ein delijk haar vertrouwen zou schenken. Zij was nu moeder; niets in de wereld kon haar zoo zacht stem men, als de liefdie die een m oe dér voor haar kind ge voelt. Mevrouw Rand, zei de geestelijke, haar tege moetkomend], ontvang mijn hartelijkste gelOkwen- schen. Dank u, zei Margaret. Ik ben de moeder van een krachtigen zoon, neemt u plaats, mijnheer Dare U heeft zeker mijn briefje gekregen, waarin ik u over het doopen schreef? Ja en u vroeg daarin ook of ik bij u wilde ko men. Ik ben natuurlijk bereid om aan uw verzoek te voldoen maar ik moet daartoe de toestemming hebben van den predikant van defce parochie, den eer waarden Georges Laiscelles. Ik zal hem, als u het goed vindt schrijven; er zal niet het minste bezwaar bestaan, het is slechts een formaliteit maar die moet toch in acht genomen worden. Wanneer dacht u uw kleine te laten doopen, mevrouw Rand? Ik ben nu heel goed, zei Margaret. Ik denk te gen het eind der volgende week, indien u dat comve- gens welke de mogendheden van het Drievoudig Ver bond besloten zouden hebben.... Turkije onder el kaar te verdeden! En Turkije is nog wel net bezig een verjongings kuur te ondergaan! Heit heeft een nieuwe Nooitbe- nauwd de „Rio de Janeiro" gekocht en den -drie en dertigjaxigen held van de revolutie van 1008, Enver Bey, tot minister van oorlog benoemd. De Turksohe bevolking legt weer geestdrift aan den dag. Men spreekt van een Turkschen staatsgreep in Albanië. Men trotseert op 't oogenblik te KomstantinopelGrie kenland'! En in Italië wordt ook de stemming tegen het rijk van koning Konstantijn geprikkelder, omdat dit rijk er naar streeft, de baas in de Miiddeliandsche Zee te worden. Wij herinneren ei even aan, dat En geland heeft voorgesteld, de eilanden, door Italië be zet, aan Turkije terug te geven, terwijl de andere, met uitzondering van de twee, die den ingang van de Dardanellen beheerechen aan Griekenland zou den blijven. Griekenland wensoht die eilanden en meent pressie te kunnen uitoefenen door dien eisch, dat deze kwestie gelijktijdig met die van -de ontrui ming van Epirus zal worden geregeld. Onmogelijk is het niet, dat 'deze kwesties in der minne zullen wor den geregeld. Maar een aanleiding tot een nieuwen oorlog kunnen ze evenzeer vormen! En met het door de mogendheden gewilde onaf hankelijke Albanië is het ook nog niet in den haak. Albanië organiseert zich. Het 'krijgt Nedlerlandsche officieren voor zijn gendarmerie. En het heeft ook al postzegels, terwijl „Wiedlzegels" te Weenen in den smaak zijn misschien zou de nieuwe staat zich met dten verkoop van die begeerde zegels een aardig atamkapitaaltje kunnen verschaffen! Prins Willem vom Wied, de nieuwe vorst, heeft al aangekondigd, dat hij' nog niet zeker weet of hij- al of niet een nieu we orde zal instellenIn tussc hen heeft Albanië iets anders noodig: wegen en scholen, staatsinstellingen en bovenal onder die woelige bevolking orde, rust en eenheid. Op dit onrustige oogenblik heeft de moedige en ondernemende Engelsche minister van financiën, de heer Lloyd George, het denkbeeld van stilstand in de bewapening op den voorgrond gedrongen. Hij heeft zich krachtig uitgesproken ten gunste van deze militaire, politieke, commercieele en industrieels kwestie. Zijn „New Year messaga", waarin hij zeide dat door de toenadering van Buitschland en Enge land het oogenblik om te komen tot beperking van de bewapening zeer gunstig is, heeft veel bespreking gevonden. Zou echter het oogenblik, waarop, gelijk hierboven is aangetoond, spanning en onrust in de wereld heerscht, niet veel eer erg ongunstig gekozen zijn? heerscht, niet veel eer erg ongunstig gekozen zijn. En zou het niet beter zijn, dat deze minister zich bepaal de tot oplossing van het landprobleem, daardoor een gawenscbt voorbeeld gevend aan andere landen? nieert. Het schikt mij) eiken dag; als ik het maar vier- em-twintig uur van te voren weet. Maar het is koud in mijn kerk; zij' kan tot mijn spijt niet kunstmatig verwarmd worden. U moet er voor zorgen, dat het kind. zeer warm gekleed is en ook voor u zelf zorgen. Mijn vrouw zou heel gaarne uw kind! eens zien. Margaret verschoot van 'kleur. Ik wilde nog met u spreken, zei zij. Dare boog zich naar haar toe. Hij had niet hoffe lijker en vriendelijker kunnen zijn. U weet, dat er tusschen u en mij een geheim bestaat? Helaas! zei Hare. Ik had gehoopt dat u met de komst van het kind! dat geheim zoudt ophelderen. Integendeel, zei Margaret. Juist het bestaan van ons kind maakt het voor mij! meer dan ooit nood zakelijk om mijn geheim tot aan mijn dood te bewa ren. Dare zweeg. Mijnheer Dare, u moogt mij! niet loslaten. Ik heb het recht niet om mij in uw geheime ge voelens te dringen. Geloof me, ik zou het u zeggen, als ik kon; ge loof ook, dat als er ooit een tijd komt, d!at d'e last, dien ik tors mij te zwaar wordt, ik om u en u alleen zal zenden. IJ zal ik het eerst in mijn vertrouwen nemen, u zal de eerste zijn, die zal' hooren van den last die op mijn ziel drukt. U doet mij: ernstig vreezen, mevr. Rand, dat het een 'last van zonde is. Margaret bedekte haar gelaat. Dat is het, zei zij eindelijk. En u wilt uw onschuldig kind naar de plaats brengen waar u in God's heilige kerk door de plechti ge -ceremonie van den doop zijt opgenomen u wil uw kind' juist daar heen brengen, om een naam te ontvangen, waaraan bedrog iB verhonden? Ik heb geen keuze, ik moet het doen. Ik ben gejaagd, voel miji ongelukkig, u moet mij niet ze nuwachtig maken. Ik ik voed mijn kind zelf TÏWEEDEi KAMER. De Tweede Kamer is in openbare vergadering bij een geroepen tegen Dinsdag den 13dien Januari, des voormiddags te elf uur. STAATSCOMMISSIE! ONDERWIJS. De Staatscommissie voor het onderwijs zal aan staanden Donderdagnamiddag worden geïnstalleerd door den Minister van "Ri nm «nl flTvdiRiohe Zaken. YRUZ.-HEMOCR. BOND. De algemeens vergadering van den Vrijzimnig-De- mooratischen Bond zal, na-ar het nieuwe weekblad De Yrijz.-Democr. meldt, dit jaar worden gehouden op 23 en 24 Mei. Tot leden van die huishoudelijke commissie ter be- studeering van 'het vraagstuk der evenredige verte genwoordiging in verband met de vragen der orga nisatie, heeft, zoo meldt het nieuwe weekblad verder, het hoofdbestuur van den Yrijz.-Democr. Bond be noemd! mevrouw N. Mans felt-da Witt Huberts en de heeren W. O. A. Koster, prof. mr. W. L. P. A. Mo- lengraaff, dr. A. Sehuckink Kool en L Yisser, die allen d'e benoeming aanvaardden. De commissie zal binnen enkele dagen met hare werkzaamheden aanvangen. Gemengd nieuws. ARBEIDSWET. De Vissehersvereeniging „Koningin Wilhelmina" te Scheveningen heeft zich per verzoekschrift tot H. M de Koningin gewend, om toe te staan, dat in afwijking van de bepalingen der Arbeidswet, jongens die den 12-jarigen leeftijd1 hebben bereikt, zich -doen aanmonsteren voor de haringvisscherij. Voor zoover die jongens op dien leeftijd nog niet aan de Leerplichtwet mochten hebben voldaan, w-ordt verzocht hun de gelegenheid' te geven na terugkeer van die haringvangst onderwijs te ontvangen. DE UNIKCOLLECTE, Blijkens de in De Stand, gepubliceerde lijsten van dë 35e jaareollecte voor de scholen met den Bijbel heeft dit collecte, georganiseerd door 730 locale co mités 108.083.25 opgebracht, 6261.70% meer dan verleden jaar. Deze opbrengst is een record. De eerste Unie-col lecte, gehouden in 1870, bedroeg 41.188.03%. Zij klom tot 107.300.87 in! 1880 en daalde toen tot 75.032.72% in 1805. Daarna ging zij weer naar boven. De opbrengst der 35 Unie-collecten bedroeg geza menlijk 3.092. 846. 45%. 75-JARIG BEISTAAN DER H. IJ. S. M. Er heeft zich een voorloop-ige commissie uit het personeel der H. IJ. S. M. gevormd, ten einde plan nen voor te bereiden ter viering van het 75-jarig be staan dezer Maatschappij: in September. De bedoe ling ie: aan de directie een geschenk aan te bieden, waarvan de vorm nader zal moeten worden vastge steld. NIET NAAR AMERIKA He Washingtonsche correspondent van het Hbld motiveert nader zijn meening, waar-oom het onge- wenscht ila het eerste halfjaar den grooten vijver over te steken. Hiji wijst er om. op, dat men bang is, dat in pre sident Wil'son een verholen socialist steekt. Men indien ik gejaagd en onrustig wordt dan lijdt het kind er onder. U moet vriendelijk voor miji zijn, vooral nu. Houd, bid ik u, voor uw vrouw den doop van mijn 'kind geheim. Uw koster was er bij, toen ik gedoopt werd druk hem' op 't hart dat hij! daarover zwijgt, er geen woord over rept. U weet niet welk een angst ik heb moeten doorstaan, om mijn kind juist naar uw kerk te brengen. Als u mij niet 'helpt, is allels verloren. God helpe mijl! zed! de predikant. Ja, ik zal doen wat u wensoht. Wie zullen er bij' den doop te genwoordig zijn? Mijn man, zijn nicht, juffrouw Charlotte Mans- field, mijnheer Earlton een vriend van mijn man; ik geloof dat ze dat allen zijn. Bus de eenigen, dde uw doop bijwoonden waren mijn vrouw en de 'koster van] die kerk? Ja. Hare stond op. Neen, ik dank voor thee, zei hij, toen een knecht met een zilveren blad binnenkwam Hij wachtte totdat de man de kamer weer uit was. Wees gerust, zed! 'hij, haar hand nemend. Er zal niets bij de doopplechtigheid gebeuren, wat u -onrust kan geven. Als mijn vrouw er is, zal zij1 geen woord zeggen, dat kan ik u verzekeren en ook de koster zal zwijgen. Zult u zich op deze verzekering verlaten? Hat zal' ik. Wilt u nog iets anders doen? He zachte, donkere oogen werden smeekend opge slagen. Wilt u God den Almachtige vragen uw hart te verzachten opdat u moge voelen, dat er geen weg voor u is dan die van berouw, geen deur voor u naar vrede en rust dan- de deur dié wijd openstaat voor alle zondaren? Wacht niet langer lieve mevrouw Rand, maar zend spoedig -om mij, verlicht uw hart. Maar of u om mij zendt of niet, weet, dat ik dag en nacht voor u bid, dat uw oogen mogen -geopend wor den, dat u het kwaad moge zien en tot het goede te- rugkeeren. Wat baat het een mensch of hij de heele wereld wint en schade lijdt aan rijn ziel? Vaarwel, mompelt, ja wat meer is, men schrijft dagelijks over plannen die er in regeeringskringen moeten 'bestaan omtrent het naasten van de tedlephoon en eventueel ook van da telegraaf door de regeering. En indien er iets is dat de individueel opgevoede Amerikaan haat en tegelijk vreest, dan is het dit idee van een xegeer ringstelephoon of een staatsspoorweg. He correspon dent zegt te weten, dat dë vrees voor mogelijk 'komen de socialistische wetten het kapitaal angistig heeft doen vluchten, wat hem 'da slechte gevolgen, welke dit meebrengt, doet uiteen zetten. Be redactie van het HbM., wier meening niet ge heel klopt met 'die van den correspondent, voegt aan zijn beschouwingen eenige opmerkingen van den fi- nancieelen medewerker toe. Heze wijst er op, dat na het verzenden van zijn brief door dien correspon dent de nieuwe bankwet dioor president Wilson ie geteékend. He algemeene opvatting in handelskringen is, schrijft hij, dat de nieuwe organisatie ten aanzien van wis'seldis'oonteeringem etc. geleidelijk een -groote verbetering zal kunnen 'brengen in het zakenleven. Ook andere factoren, zooals -de bevredigende oogsten in de Unie, geven aanleiding om te verwachten, dat in d!en loop van het nieuwe jaar, indien geen nieuwe verwikkelingen intreden, de toestand zieh geleidelijk in gunstigen zin zal! wijzigen. Hit is ook de mee ning van de meeste financieele specialiteiten, voor zooverre deze zich omtrent het onderwerp hebben ge uit. Naar aanleiding van dë woorden, gesproken door den Minister van Landbo-uw enz. bij! de behandeling van de Staatshegrooting voor 1914 in de Tweede Ka mer, „dat bij de algehaeie regeling van de ziektebe handeling veel meer door het aansturen op het op richten van sanatoria en ziekenhuizen moet getracht worden ziekten te voorkomen,35 heeft het Comité ter bevordering van geneeskundig onderzoek vóór het hu welijk <3>en adres gericht tot dien Minister, o-m onder de aandacht van Z. E. te brengen, dat ongetwijfeld tot de krachtigste middelen, die tot voorkoming van ziekten leiden, behoort de bevordering van een ge neeskundig onderzoek vóór het huwelijk. In het adres wordt voorts gezegd, dat het comité daardoor geheel! medewerkt in de richting, door den Minister beoogd en dat het streven van het comité derhalve niet alleen de uitvoering dter Ziektewet op den duur ten goede komt, maar ook als een voordeel voor de geheele maatschappij ia te beschouwen. MAJESTEITSSCHENNIS. Voor de rechtbank te Winschoten heeft Yrij'dag te recht gestaan dë 48-jarige J. W. S'mit, masseur en anarchistisch propagandist te Amsterdam, die be schuldigd' werd van majesteitsschennis, door op een bijeenkomst te Nieuwolda o.a. te zeggen: „de staat is een bende geraffineerde opvreters, en dat begint bij je dierbaar koninginnetje en eindigt bij dien laagst geplaatsten politieman," althans woorden van die strekking, daaraan toevoegende het inkomen, dat on derschei dienlij k dloor H. M. de Koningin en een poli tieman genoten wordt. Geëisoht werd' 6 weken gevangenisstraf. UIT HOORN. In verband met den kazemebramd deelt men aan het N. v. d. H. med)e, dat er naar alle waarschijnlijk heid' aan opzet niet gedacht béhoeft te worden. Eer- lieve mevrouw, God zegen® u! He predikant vertrok. IX. HE SPION. Het was bepaald, dlat de zoon van John en Marga ret Rand dë volgende week Honderdag zou gedoopt worden en dat Margaret en haar man met het groot ste gedeelte van de Londens-che huishouding den Maandag d'aarop naar Melchester Hall zouden gaan. Hat zou dan den vijftienden Becember zijn. He ver wachte gasten zouden den avond' voor Kerstmis arri- veeren en dë geheelé week daarop zou met allerlei soort kerstfeestelijkheden doorgebracht worden. Rijk en arm zouden bedacht worden en het groote bal zou den laatsten d'ag van 3t jaar in de oude balzaal plaats hebben. Een zekere lady Constance Rand had die zaal laten bouwen, een ijdtele vrouw, die ho-oge geboorte, grooten rijkdom, opvallende schoonheid, een hartstochtelijke behoefte aan bewondering en een slecht karakter in de familie had gebracht. Er gingen vreemde verhalen omtrent l'ady Constan ce. Haar afstammelingen schuwden het haar naam te noemen. Alten waren van meening, dat zij ondanks haar groote bekoorlijkheden door dien booza was be zeten geweest. Haar dloret naar bewondering bracht haar op het pad van zondë en slechtheid. Menig goed en tot dusver onschuldig man had den dag ver vloekt, waarop hij haar voor het eerst had ontmoet. Meer dan een moeder was van verdriet gestorven om dat lady Constance haar jongen ten verdlerve had gebracht. Meer dan een jonge vrouw had al haar ellende aan die noodlottige bekoorlijkheden te dan ken, welke haar man van haar hadden vervreemd. Want lady Constance wist een man tot zich te trékken, totdat hij in aanbidding aan haar voeten lag. Bijna geen enkele man kon aan die oogen, aan die stem weerstand bieden. Kortom, zij was een sire ne, het levensschip van haar slachtoffers strandde op de rotsen. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1