DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. lo. 4 Honderd en zetMende jaargang. 1914 DINSDAÖ 6 JANUARI. STALLING en ONDERHOUD fan AUTOMOBIELEN. BINNENLAND. ALRMAARSCHE COURANT 6 Januari. Het groot© militaire proces, nasleep van da ba kende gebeurtenissen te Zabern, is gisteren te Straatsburg begonnen. De belangstelling was bui tengewoon groot. Zestig journalisten, onder wie Franschen, Engelscben, Italianen, waren aanwezig. Niet minder dan 120 getuigen zijn gedagvaard1 en men denkt, dat het vonnis eerst morgen of overmor gen zal worden geveld. Aan kolonel von Reutter is ten laiste gelegd: vrij- heids-berooving, bewerken van vrijheidsberooving en het uitoefenen van dwang. Tevens staat terecht lui tenant Schadt, wegens hef uitoefenen van dwang, vrijheidsberooving, mishandeling en huisvredebreuk. Bij het oproepen der getuigen bleek reeds, dat er een scherp onderscheid! wordt gemaakt tusschen mi litairen en burgers. Een eigenaardige® aanblik bor den de mensehen, die m den kolenkelder te Zabern werden opgesloten, jongens van 15—<18 jaar, die er heelemaal niet als staatamisdadigers uitzagen. Kolonel von Reutter wordt geschetst als een zeer lange, slanke man met scherpe, energieke gelaats trékken en grijze snor. Men zegt, dat hij op den Nieuwjaarsdag van den Kroonprins een gellukwensch heeft gekregen, waarvan de bedoeling zou zijn hem tot krachtig optreden aan te moedigen. De kolonel siprak met beslistheid en overtuiging, zoodat men dien indruk kreeg, dat de beruchte ge beurtenissen van Zabern zich afgespeeld hebben, ge lijk hij ze schetste en dat de militaire macht lang niet de blaam verdient, dlia ze heeft gekregen. Hij begon met te verklaren, dat al wat zijn onder geschikten, luitenants, onderofficieren en manschap pen gedaan hébben, op zijn bevel is geschied en dat hij alleen d:e verantwoordelijkheid diaarvoor te dra gen had. Hij- had zich in den avond van den 28s-te-n November verplicht gezien, niet alleen het aanzien van het leger, doch ook het sterk geschokte gezag van die regeering te beschermen. Hij1 voelde zich gerechtigd en verplicht, bij storing van da openbare ordé, als militair bevelhebber voor het onvoorwaardelijk herstel der ordle te zorgen, als de burgerlijke overheid diat niet deed. Zoodra echter voor hèm het tij'dstip van zelfstandig ingrijpen ge komen was, moesten naar zijne opvatting allé maat regelen tot herstel van de orde van hem alléén uit gaan en da burgerlijke overheid had zich daarnaar te schikken, tot de orde hersteld was. Dat stond in de kabinetsorder van 1820 en wat de koning heeft ge zegd, geldt voor den Pruisischein soldaat. Vast was hij overtuigd, dat, door de gevangenhou ding van d'e menschen in de kazerne, verdere onregel matigheden waren voorkomen. Hij had dien avond gezegd, dat het 'onder zekere omstandigheden zeer goed zou zijn, wanneer er bloed vloeide. „Want wij verdedigen 'het aanzien en de eer van het geheele leger. Ik heb mij opzettelijk sterk uitge drukt, niet uit bloeddorstigheid, maar omdat ik dacht, zeg ik tegen hem: Wij maken maar grapjes dan gaat hij heen en zegt aan de burgers, dat het niet zoo erg is en dan komt er nooit een eind aan d'e onregelmatigheden. Ik had' de overtuiging dat onze regeering de teugels op dien grond sleepen liet." Hij was er zich niet van bewust, -dat hij de men schen onrechtmatig gevangen hield. Het gevoel van onbevoegdheid' had hij niet gehad en had -hij nog niet. In een dergelijk geval! zou hij ook nu niet an ders handelen, omdat hij naar zijn beste weten ge handeld had'. En het vertrouwen in de politie had hij verloren. Hiermede eindigde zijn verhoor. De volgende getuigen hébben alvast twee dingen duidelijk gemaakt. In de eerste plaats aan wie de kolonel de macht op straat in handen gaf. Luitenant Schadt, de tweedé beklaagde, is een jong mannetje met een aankomend! snorretje. Hij; sprak voortdu rend van „het volk®" (het plebsI), dat waarschijnlijk niet heeft geweten, wellk een buitengewoon gewich tig man een officier is. Hij behoort tot het type, dat vol verachting op de „buggesi" neerziét, tot welken rang of stand zij1 mogen behooren, welken leeftijd zij hebben bereikt, wat zij in bun leven hebben gedaan. Hij ziet enkel een klove tusschen militarisme en ei- vilisme - dat leger en volk één moeten zijn, -leert men in Duitschland enkel het volk, niet het leger. Het gelach, dat herhaaldelijk op zijn getuigenis volgde, bereikte hét hoogtepunt toen die 21-jarige drager van 's konings rok verklaarde iemand te heb ben gearresteerd, die.had willen lachen)! Zulke personen waren in Zabern dlien avond' hand havers van wet en gezag! Een tweede belangrijk feit kwam aan het licht toen de eerste burgerlijke getuige, de districts-direc teur Mahl uit Zabern werd geboord, een joviale, be weeglijke man, zelf Elzassetr, een dia zijn Elzaseers kent, die verzekerde, dat wat kolonel v. Reutter op roer noemde, niets was dan een opstootje. En dui delijk deed hij uitkomen, dlat de militaire overheden zich hebben gedragen alsof zij baas waren; zij ne geerden eenvoudig het burgerlijk besituur en dé ko lonel sloeg tegen hem een toon aan, die alleen in de kazerne pleegt te worden gehoord, zoodat de stadhou der den directeur verboden had zich tot den kolonel •te wenden! Wij zullen het hierbij laten. De volgende dagen zullen verder leeren, in hoeverre de voorsteilling van het gebeurde, door den kolonel gegeven, juist of on juist is. Teekenend voor den gemoedstoestand van den man, die overal haaf tegen de militairen meent te ontdekken, is nog zijn beschuldiging, dat de post de brieven met beleedigenden, gemeenen inhoud lui tenant v. E-orstner kreeg er 14001 bezorgde, maar brieven achterhield, waarin de officieren werden geprezen. STANDBEELD JO-H AN DEI WITT. Het comité voor een -standbeeld voor Jiohan de Witt beeft een zeer belangrijk bedrag ontvangen, verza meld door de Algemeene Maatschappij van Levens- ver zekering en Lijfrente te Amsterdam, de bijdragen van een groot aantal levensverzekeringsmaatschappij en in Nederland voor een te 'si-Gravenhage op te richten standbeeld voor Johan de Wi-tt, dien. grondleg ger van de l-evens ver zeker ing-swetenschap DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. Naar de Tijd verneemt, zal de heer- EL Ter Laan geen burgemeester van- Zaandam worden. De oor zaak hiervan moet hierin gelegen zijn, dlat de commis saris van de Koningin in Noord-Holland, mr. Van Leeuwen, onoverkomelijk bezwaar had tegen het pro pagandistische karakter van dezen sollicitant. Ge vraagd, of hiji na aventueele benoeming dit karakter zou afleggen, heeft de 'heer Ter Laan zich volle vrijheid gereserveerd, weshalve dé commissaris der Koningin hem niet kon aanbevelen. De Telegr. evenweL verneemt, datt de benoeming van den beer Ter Laan tot burgemeester van Zaan dam zeer spoedig in de Stct. zal verschijnen. PEST OIP JAVA. Een regeeringstelegram' betreffende pestgevallen op Java, gedurende 17 tot en met 30 December, ver- meldlt de volgende gevallen: Af deeding Malang 321 nieuwe pestgevallen, 305 dlooden, Kediri 17 nieuwe gevallen, 10 do oden; Madi- o-en 20 nieuwe gevallen, 22 doodlen; 'ToeLoengagoeng 5 en Soerabaja 13 doodelijka gevallen; Pa-ree 73 nieu we gevallen, 03 doodeu; Ma-getan 7 nieuwe gevallen, 0 doo-den; Betrbék 7 nieuwe gevallen, 5 do oden; Ban- gil 2 nieuwe gevallen, 1 dood'a; Grise© 1 geval. In die vorige periode Madioem nog 2 doodelijka gevallen en N gawi nog 1. DE PORTEIFEUILLEIKIWESTIE EN DE S. D. A. P. Naar Het Volk meldt, heeft bet partijbestuur der S. D. A. P. Zaterdag te Amsterdam vergaderd. Be sloten werd tot instelling van een commissie ter voorbereiding van de behandeling der portefeuille kwestie op het aanstaande verkiezingscongres. Tot le den d'er commissie werden benoemd de heeren Duys, Dijkgraaf, van der Goes, Jets, Mendels, Oudegeest, de Roode, van den Tempel, Troelstra, Schaper, Vlie gen en Wi-baut. Als secretaris werd de heer Mattihijsen aan de com missie toegevoegd. Naar aanleiding van een brief van 3 partij genoo ten, die krachtens hun functie gewoonlijk deelnemen aan de partij-conferenties, was de vraag ingekomen om een dergelijke conferentie te beleggen, ten einde den inwendigen toestand te bespreken. De conclusie van het partijbestuur was, dat er voor een diergelijke conferentie geen aanleiding ia. De inwendige toestand der partij is over het alge meien goed. En voor zoover er door het groote mee- ningsversohil over de portefeuille-kwestie iets aan hapert, is er door een partijconferentie toch niets aan te doen. Gemengd nieuws. BESLAG LEGGEN NEET GEOORLOOFD. Het gerechtshof te Arnhem heeft, uitspraak doen de in de zaak van een pensionhoudster te Amsterdam tegen een gemeente-ambtenaar te Enschede, de vraag beslist, of men als schuldei-schor bet recht heeft be slag te doen leggen op het salaris van iemand, die in dienst is van een gemeente of van een ander over heidsorgaan. Het hof, deze vraag ontkennend beantwoordende, overwoog d'at onze wetsvoorschriften hieromtrent hebben bedoeld belemmeringen in de publieke admi nistratie te voorkomen, waarom elk beslag in den gewonen vo-rm- op zulke bezoldigingen uitdrukkelijk wordt verboden bij' de wet van 1816. Mitsdien werd bet beslag door de pensionhoudster 'bij deurwaard'ers- exploit gelegd op het) -s-a-laris toekomende aan den gemeente-ambtenaar in kwestie, van onwaarde ver klaard en eischeresse in de proceskosten veroordeeld. (HbIcL> EEN BOEfVEN-VEREENIGING. Te Soekaboemi is, zoo werd aan het Bat. Nieuws blad medegedeeld, een nieuwe inlandsche vereeniging opgericht, genaamd! Sarikat Monjet. (Alpenvereeni ging). Deze naam getuigt van zelfkennis, is eigenlijk nog te mooi van klanlk, want bet doel der vereeniging is elkander te steunen bij stelen, dobbelen en.-over spel! Hoe dat gaat, elkaar „steunen1" bij overspel, wordt niet vermeld. De vereeniging moet reeds meer dan 200 leden tel len, dé zetel is kampong Tji-aul, de president is een gewezen oppasser (natuurlijk 1) Men vraagt zich af, of deze vereeniging misschien reeds vertakkingen bezit te Bandoeng. Eir wordt hier toch, als men de berichten uit de kampongs ge- loovem moet, in de laatste weken opvallend veel ge stolen, meest bij inlanders en dlam altijd op een zeer brutale manier. Zoo hoordé het blad een geval van een inlandsche vrouw, die voor een waarde van 900 aan bijouteriën en goederen verloren heeft. De die ven hébben haar zelfB de armbanden van de polsen, de ringen van dé vingers en de oorbellen uit de ooren genomen. Het merkwaardige is, dat dé vrouw van deze mani pulaties niets heeft gemerkt, waaruit men zou opma ken, dat de dieven met een bedwelmend middel wer ken. Dat er veel gegapt wordt, daarvan weten vooral de kaartlegsters mee te praten, bij wie de bestolenen letterlijk keu-maken, in de hoop van baar eenige aanwijzing te verkrijgen. WEER EEN ONTSPORING. De reizigers, die Zaterdagavond met den sneltrein van ongeveer half elf uit Holland te Groningen aan kwamen, brachten bet bericht, dat er bij Zwolle weer een spoorwegongeluk met een personentrein bad plaats gehad. Aan het hoofdstation is dit de N. Gron. Ot. maar al te waar gebleken, niettegenstaande er spoorwegbe ambten waren, die beweerden, dat „er niets te doen was." De trein, die te 7.15 uit Utrecht vertrokken is, en die te 9.15 uit Zwolle moest vertrekken, werd op het station te Zwolle „opgetrokken," ten einde die reis naar Groningen te vervolgen. Terwijl men met het overtrekken bezig was, is het achterste rijtuig van den trein (een O-rijtuig) ontspoord en omgevallen. De passagiers waren- reedis in dén trein gestapt, ge lukkig evenwel was er im bet bewuste rijtuig geen enkele passagier. Men heeft d'eni ontspoorden wagen spoedig, weer in de rails teruggebracht. Het geval heeft groote consternatie veroorzaakt. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan een verkeerden wiss els tand. Bij het bij' dit ongeval door het blad ingestelde on derzoek bleék ook, dat het vermoedén Woensdag avond door verschillende reizigers uitgesproken, als zou er te Wijster een ontsporing zijn geweest, maar dat zulks door de maatschappij' liever geheilm zou worden gehouden, inderdaad! op goede gronden be rust. Ook Zaterdagavond kreeg bet blad d-ooT de bonding van sommige beambten tegenover de pers den indruk, dat van hoogar band geheimhouding iB bevolen. De bo-emeltrein, waarmede bet ongeluk is voorge vallen, is met 50 minuten vertraging uit Zwolle ver trokken en 30 minuten te laat te Groningen aange komen. Door barder te rijden, beeft men -die 20 mi nuten kunnen inhalen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ BETLEN. NaaT de N. Gr. Ot. verneemt, i-s bet nu zeker, dat de betrekkelijke autoriteiten bet officieel rapport umtrent -de eigenlijke oorzaak van bet spoorwegonge luk in zijn geheel zullen bekend' maken. Na-der blijkt dat de verongelukte wagen van 1887 as. Evenwel was bij- nog onlangs dbor de hoofdin spectie nagezien, en men meende dat bet een goede wagen was. De zegsman, in bet midden latende wat de eigenlijke hoofdoorzaak van bet ongeluk is, wees er op, dat men niet te veel waarde aan de bewering moet hechten, als zo-u in den wagen zelf de oor zaak liggen. Evenwel hij- mocht niet verdér gaan dan deze bewering naar voren te brengen. BRANDSTICHTING Gisternacht werd! de brandweer te 'e-Grovenhage gewaarschuwd voor een uitslaande® 'brandi op die Houtmarkt. Op dé bovenverdieping van een sedert 1 dezer onbewoond perceel was brandi ontstaan. De kap van het huisje is gedeeltelijk verbrand, terwijl de zoldering van dia bovenverdieping doorgebrand1 is, Eenige deuren en vensters werdle® verschroeid. Dit brandje in een geheel ledig staand huis heeft naar het oordeel van de politie eeni verdacht karakter, daar op een hoop voddén in een kaïst een brandende bouts- koolbriquet is gevonden, terwijl ook, naar nader bleek, op da benedenverdieping, onafhankelijk van den brand in het bovengedeelte van het huisje, een oogenbïïk brand moet ontstaan zijn. DE INDISCHE FARTU, Naar aanleiding der 'berichten omtrent het bemid delend optreden van mr. F. J. Troelstra in zake d'e Indische partij, heeft dleze verklaard, dat hij uit het onderhoud met da geïnterneerden reeds vóór de be- grootingsdebatten den indruk bad ontvangen, dat hunne opvattingen omtrent de verdér te volgen tac tiek zoodanig waren, dat er voor de regeering geen grond kon zijn het intemearingsbesluit te handhaven. Deze meening werd bevestigd door de overeenstem ming, die in ©ene conferentie der sociaal-democrati sche Kamerfractie met de geïnterneerden omtrent de noodzakelijke grondslagen en tactiek eener levensvat bare Indische beweging wendl verkregen. Begrijpende dat de Indische regeering van da Kamer geen votum zou krijgen ter afkeuring van het gevallen besluit, maar dat door mededeeling van het werkelijke stand punt -der geïnterneerden, zooals dit na bovenbedoeld overleg was vastgesteld, de regeering het niet zou kunnen handhaven, heeft mr. Troelstra reeds vóór dat de mini-ster in de Kamer had gesproken, dezen eene verklaring voorgelezen, -door de geïnterneerden onderteekend, waarin die grondslagen en tactiek wa ren opgenomen. Deze verklaring ia daarna door de geïnterneerden aan den minister toegezonden, tege lijk met een verzoek om audiëntie na dé rede van den minister. Mr. Troelstra verklaarde voorts nog, dat hem in 'dieze zaak aangenaam had getroffen ©enerzijds de houding van dé geïnterneerden -die geen stap wensch- ten te -doen, waardoor op hun eigen overtuiging en waardigheid inbreuk werd gemaakt eu anderzijds die van den minister, die van ben geen enkelen zoo-dam- gen stap beeft geëisebt. Carrosserielabrikant, V g verschillende type's voorradig. Nu Is het de tijd uw carrosserie te bestellen om voor het a.s. seizoen vroegtijdig gereed te zijn. Prachtige gelegenheid tot Proefwagen disponibel. Telefoon 572. NIET VERGETEN. Ruim 30 jaar geleden, in 1883, werd in bet do-rpj Heino (Overijssel)) een afschuwelijke moord gepleegd, Het Gerechtshof te Arnhem veroordeelde een dér dader®, Arends, tot levenslange gevangenisstraf, wel ke later werd veranderd in een straf van 30 jaren. Nogmaals werd déze straf verminderd, zoodat Arends 7 Augustus 1913, 50 jaar oud, op vrije voeten werd gestald, na een bijna 30-jarig verblijf in de gevange nis. De mededader Schepop wist naar Duitschlandl uit te wijken; bij' werd door den Duitschen rechter ter dood veroordeeldi, een vonnis dat in levenslange ge vangenisstraf werd veranderd. Hij verblijft nog steeds in de gevangenis. Zijn vrouw, die in Dusaed- dorf woont, beeft al die jaren haar man niet verge ten. Toen zij vernam dat Arends in Nederland gra tie verkreeg, stelde zij pogingen in bet werk om voor baar man da vrijheid te verkrijgen. Haar eeni ge wenscb is baar laatste levensjaren met baar man te mogen doorbrengen. Het is nog niet bekend of baar verzoek ingewilligd zal worden, maar als bewijs van onwankelbare liefde is baar streven vermeldens waard'. KORTE VREUGDE! Zondagmiddag miste te Wagemingen dé chef der fa. Albert Heijn uit zijn geldkistje, d!at bij onder een kast had staan, het bedrag, dat daarin aanwezig be hoorde te zijn, n.l. 012. Bij onderzoek door -die po litie bleek, dlat de dief zich vermoedelijk in het pak huis had laten insluiten en vervolgens door het ach terhuis was binnengekomen. Het geldkistje bleek met een valsehen sleutel geopend-om het de zwaarte te laten behouden, waren er gewichten ingelegd. Voorts bleek een boodschappenfiets vermist. De ver denking viel op een vroegeren bediende, te Velp woonachtig. Het rijwiel werd in de gracht van Bil joen, gevonden. De verdachte werd ten huize zijner moeder gearresteerd en heeft des nachts ten slotte den diefstal bekend. Van het ontvreemde geld werd 040 bij hem teruggevonden. JANUARI. Onze meteorologische medewerker van Beukenslot schrijft ons: Januari' is dé tweede maand van dén m-eteoro-logi- schen winter, Februari dé derde en de laatste. Inder daad valt in Januari hert hartje van dien wintertijd, al lengen ook de dagen, en al neemt de kracht van de zon voortdurend toe. Hét is werkelijk dé maand van de kou. Vooral in dé laatste vijftig jaar- werd het feit waargenomen, dat wijl het er in December vrij goed afbrachten, maar dat het aantal voratda- gen in Januari groot was. Een Januari-vorst is eohter veel aangenomen dan een ijsperiode in December. Na mid-Januari bezwij ken de bloemen op de ruiten voor dien middagzon, en in December kunnen de ijsbloemen het zonnetje trotseeren. Ook doordat de dagen! langer zijn, mer ken wij minder id© onaangename zijde van het vries weer. Na 15 Januari verschijnen soms reedis enkele voor boden van de lente: hier en daar steekt reeds een sneeuwklokje baar kopje hoven het mos, de hazelaar loopt uit, eniz. Toch mist de bewering, dat bet na half Januari niet meer hard vriezen kan, allen grond. De zeer lage temperaturen, die z.g. minima, d. z. abnormaal lage temperaturen, slechts gedurende enkele uren geregistreerd, kwamen meest voor in het tweede gedeelte van) Louwmaand. Het Siberisch win- terhoog gaat n.L tegen dien tijd niet zeïdlen uit wan delen, het komt naar onze omgeving afzakken, nade rende vanuit het Noord-Oosten, en gewoonlijk spoe dig weer in Zuid-Oostelijke richting aftrekkende. Wij zien hier de thermometer dan dlalen bij een Zuid- Oostelijken' wind, dus niet bij een Noordl-Ooster, zoo- als gewoonlijk hét geval is, en in boe 'n minimum van tijd bier een Siberische koude kan heerschen, heeft men bemerkt omstreéks 20 Januari 1907, toen de vorst van één nacht voldoende was in den avond regende bet nog notabena om bet V te doen stollen. Herinneren wij bet ons goed, dan ié toen de thermometer in den tijd van narawelijk» een half etmaal niet minder dan 215 gr. F. gedaald. Bestendig is zoo'n Januari-vorst bijna nimmer. Strenge heeren regeeren niet lang, meenden onze vaderen. En merkwaardig is bet te zien, dat op een abnormaal snelle thermometriscbe daling bijna steeds een even h-arde dooi volgt. Een goedten, een ou-dar- wetschen winter krijgen wij alléén,, wanneer een die pe stoTm-depressie, die ons een wilden Zuid-Wester heeft gebracht, over ons land gaat, op de voet ge volgd door een barometrisch boog. Dan ruimt de wind van Zuid-West naar No-ord-West, eerst régent bet, dan valt er hagel, eindelijk sneeuw, en a-lis den volgenden avond de wind pal Noord is geworden, is de temperatuur tot nabij! het vriespunt gedaald. Het hoog slaat zijn tenten d-anl spoedig in Noord-Europa op, de wind waait uit Noord-Oost, de winter is géko- men! Maar dé kans, dlat een winter van dit type zal verschijnen, is in Januari niet grooter dan in December. Januari kan ook reeds booge temperaturen opleve ren. Een zomerschen dag krijgt men, wanneer het eene slecht-weer-gébied ons land is gepasseerd, ter wijl het andere, dat vanuit het Westen nadert, nog niet dicht genoeg in onze nabijheid is, om ons weer te -beheer schen. Zoo'n zomersche dag in Januari, dus een dag van zonneschijn en mildheid, is bijgevolg niet te vertrouwen. Als de zon schijnt, moet het frisch wezen, anders doet men goed, op regen bedacht te zijn. In den avond neemt men het naderen van een slecht-weer-gébied waar door het fonkelen der sterren. UIT HEER-HUGOWAARD. Heden werd alhier door notaris Gottmer te Obda-m voor den heer O. Appelman publiek verkocht, een

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1