PJETTrjOMTOMEÏNT VOÜR GRCCVDiWETTELLT- KE GELIJKSTELLING VAN MAN EN VROUW. Het hoofdbestuur van de Yereemiïine voor Vrou wenkiesrecht heeft, uitvoerende een opdracht van die jongste algemeene vergadering van deze vereeniging, •en centraal comité benoemd1 ter regeling van een petitionnement voor grondwettelijke gelijkstelling ran man en vrouw. Dit comité bestaat uit de da- mee: dr. Aletta Jacobs, presidente; J. O. v. Lanschot Hubrecht, vice-presidente; Jo van Buuren-Huys en J. van Diesen-O'berink, secretaressen; dir. G. Doeters van Leeuwen-v. Maarseveen, penningmeesterea; J. Baarveldt-Haver en Martina G. Kramers. BUITENLAND. STABSNIE UW S. Tegen 15 Februari heeft dit comité een bijeen komst te Amsterdam belegd, waarin verschillende «prekers en spreeksters doell en beteekenifl van be doeld volkspetitionnement zullen uiteenzetten. KOPERDIEFSTAL. Bij de inventarisatie van de gemeentelijke electri- «che centrale te Delft bleek, dat er 600 K.G. koper vermist werdl uit één der magazijnen. Als ver dacht het koper te hebben ontvreemd, zijn door de recherche te Delft aangehouden een alectricien en een losse werkman, die het ontvreemde voor 200 aan een opkooper hébben verkocht. HOOG WATER. De Maas is vallende, maar het gaat niet hard. Gis termiddag 12 uur was de stand 3.88 M. of 46.89 boven N. A. P., dat ie 10 cM. lager dan bij den hoogsten •tand op Zaterdagmiddag. De rivier is nog buiten hare oevers, en de geheele omtrek staat blank. In de dorpen Limmel, Heugen en Borgharen wordit het verkeer met een pont onderhouden; de arme dorpe lingen hebben het hij het vriezende weer en den scherpen wind hard te verantwoorden. Uit Grave wordt nader gemeld, dat de Maas daar nog steeds wassende is, zoodat da Beersche Maas reeds werkt over eene lengte van 1600 M., met een diepte van 15 cM. De provinciale weg van Ouyk naar Grave is onder water geloopen. MELKOORLOG. Door het comité, dat actie voert tegen d'e verhoo- ging van den melkprijs door de Hengelosohe Coöpe ratieve Melkinrichting, werd een strooibiljet ver spreid, waarbij die Hengelosohe burgerij werd1 uitge- noodigd, om Zondagmorgen bij die melkfabriek te genwoordig te willen zijn, om da vani de fabriek ver trekkende melkkarren te volgen, teneinde te weten te komen, wie nog producten van genoemde inrich ting betrekke*. Vele ingezetenen hadden, schrijft de Tel., aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en zoo zag men in het vroege ochtenduur de melkkarren van de coöperatie ve melkinrichting door de stad rijden, gevolgd door eenige wielrijders en wandelaar» en vergezeld van po litie, walk ongewoon verschijnsel' veel nieuwsgierigen trok en menigeen op die been bracht. Alles liep or delijk en zonder ongeregeldheden af. Met onvermoeiden ijver blijft het comité ageeretn tegen de melkprijsverhoo-ging. Volgens inlichtingen van dat comité wordt nog slecht» door 160 gezinnen melk van de coöperatieve melkinrichting betrokken. Het getal voor d'ie inrichting in dienst zijnde melk- vensters slonk reeds van 13 tot 6. Het comité wordt van vele zijden gesteund en de poging der melkin richting, om de aan haar geleverde melk tegen den prijs van 9 cent per liter te Hengelo aan den man gebracht te krijgen, blijkt te zullen mislukken. Van buiten de gemeente wordt reeds zooveel melk inge voerd tegen dien prijs van 8 ct. per liter, dat in de behoefte kan worden voorzien. De volgende week zal een derde melkkar uit Delden te Hengelo gaan venten met melk tegen den prijs van 8 ct. per liter. Het mei'k-comité is voornemens, bij de burgerij lijs ten aan te bieden om gelden bijeen te krijgen, tenein de de gevoerd wordende actie tegen de melkprijsver- hnoging door de Hengelosohe Coöperatieve Melkin richting met kracht door te zetten. DE MOORD OP HET KNAAPJE DE KLERK. De in verband met dezen moord door de Amster- damsche justitie gezochte Reinirus Eukaasen, bijge naamd Boeren Jantje, heeft Woensdag in Doetiu- cheui vertoefd, iiij vervoegde zich dien avond bij den heer J. van Z. en maakte zich daar bekend ais sen oud-dorpsgenoot. (De heer v, Z. ia ook in Jtldrik geboren). Bóeren-Jantje ver Lelde, dat de as van zijn kar gebroken was, zoodat hij moest overnachten, en vroeg een oedxag ter leen, dat hem gegeven werd. iiij is toen in het hotel de Gouden Leeuw, een dier eerste hotels te Doetinchem, gaan logeeran. Nadat de heer v. Z. Zaterdagmorgen m de bladen het bevel tot inhechtenisneming van Bóeren-Jantje had gelezen, stelde hij de politie met zijn ontmoeting m kennis. Opmerkelijk is het, dlat een zoontje van den heer v. Z. tegenover zijn moeder de opmerking maakte, dat da man, die bij zijn vader was, precies op een aap geleek. Naar da moeder van den gezochts heeft medege deeld, was Boeren-J antje zeer intiem met den be- ruchtem Frans Rosier. OOK EEN PROPAGANDIST. Men schrijft aan het Soer. Hibld. uit Soemenep: Hadji Dj an is een ijverig lid van den Sarekat la- lam en besteedde zijn dagen om zooveel mogelijkleden voor zijn vereeniging aan te werven. Daartegen nu zijn geen 'bezwaren, als hij zoo verstandig ware ge weest om dé menschen niet te willen dwingen als lid toe te treden. Dit nu deed hij wel. Zoo heeft hij het huis van een inlander, dien hij vergeefs had pogen over te halen om lid dér vereeniging te worden, kalmweg in brand gestoken. Dezer dagen had Hadji Djan zich voor den land raad te Soemenep voor deze daad' te verantwoorden. Hij ontkende beslist iets van dien 'brand) af te weten, doch de verklaringen van twee inlandscha getuigen waren zoo bezwarend dat Hadji Djan een jaar dwang arbeid buiten den ketting tegen zich hoorde eischen. De veroordeelde gaat in hooger beroep bij dien raad van justitie te Soerabaja. HET VLTEGSCHANDAAL. Na de droeve ervaringen, die de Fransche lucht- kunstenaar in Nederland heeft opgedaan, was het voor Ohevillard tenminste een pleister op de wonde, dat bij nader onderzoek de secretaris van het thans voorgoed beruchte Haagsche vliegcomite geen Neder lander bleek te zijn. Deze heer, schrijft de N. R. Ct., i« Duitscher en na zijn meerjarig verblijf in ons land nog niet als Nederlander genaturaliseerd. Deze me- dedeeling ontlokte den heer Poumet, manager van Chevillard, dé verzuchting: „De F rinse hen en Duit- schers zijn het nu ook nooit eens, zelfs niet in een ander land." Het rechtsgeding tegen den secretaris van het co mité zal naar alle waarschijnlijkheid geen doorgang vinden. De rechtsgeleerde raadsman van heit Fran- sehe legatie te VGravenhage, mr. F. H. Carbentus Gamtaen, meende dit te moeten ontraden. Men kent de NvwHerWindsdhe eegwirm; P>nk at> «en» v$er«® van een kikvotechf Hier zit gajuüch de wijsheid va» deae onverkwikke lijke historie in opgeslotenl Hedenmorgen wordt gemeld, dat morgen een klacht bij den officier van justitie zal werden ingediend. ZUIGELINGEMKEUKENS ENZ. De Amsterdaimsche soc. dein. raadsleden Pothuis, Oudegeest, Loopuit, Vliegen en Kleerekoper, stellen den raad voor: B. en W. uit te nioodigen: a. in alle zittinglokalen van dien gemeentelijken geneeskundigen dienst consultatiöbureau's voor moe ders met zuigelingen te doen houden; b. goed geregelde voorlichting in de gezinnen in te «tellen, mede ter 'bevordering dier natuurlijke voe ding en van een geregeldl bezoek aan de in a genoem de bureau's en de voedselverstrekking aan de moe ders uit te breiden; c. waar die onmogelijkheid van natuurlijke voe ding dooT de moeder van de zijde van den arts wordt geconstateerd, zoo noodig, voedsel voor den zuigeling te doen verstrekken. EEN SNUGGERE SCHILDWACHT. Een schildwacht staat op post bij het kruithuisje, en heeft in opdracht, iedereen te verbieden met een brandende sigaar in dé buurt te komen; hij ziet een officier aankomen, die rookt, en beveelt dézen de si gaar weg te werpen. De officier is niet zoo goed, of 'hij gehoorzaamt aan het bevel en werpt z'n sigaar weg. Maar terwijl de officier zich verwijdert, ziet hij, omkijkende, hoe de achiMwacht zijn sigaar heeft opgenomen, en lustig in het schildwacht-huisje staat te dampen. Hij' keert op zijn «chreden terug, en vraagt den soldaat naar dien» handelwijze. Tot zijn verbazing krijgt hij1 het volgende antwoord): „Luit'nt, ik moet de sigaar wel aanhouden, om strak» bij het aflossen van de wacht de brandende si gaar te toonen als bewijs tegen u." (Hbld.) IJS. Hieronder volgen eenige aan de N. R. Ot» ontleen de ijsiberichten: Gisteravond zijn dé vuren aan de Zuiderzee te Edam gedoofd» De haven ia dichtgevroren. Het scheepvaartverkeer te Groningen en omge ving is nog niet gestremd» De schuitevaarders van Winschoten op Gronin gen v.v. hebben dén dienst gestaakt. Ten Z.O. van Stavoren an tueschen Marken en Amsterdam heeft zich reeds zooveel ijs gevormd, dat het de scheepvaart ©enigszins belemmerde. De boo ten van de firma Verschure en Co. (SneekAmster dam, Zaandam an Rotterdam) hebben gisteren den dienst gestaakt. Aan de oostkust van Texel bevind zich veeil ij». De haven is er grootemdeel» vrij van, zoodat de vis- schersvloot kon uitzeilen. Te Veendam worden morgen wedstrijden op de lange baan gehouden. DOODGEVROREN. Aan den weg tuaschem Heyen en Homrnaraum (Limb.) werd het lijk gevonden van zekeren Jan Wil- lemsen, 63 jaar oud, een bekend straattype, algemeen Klokkejan genaamd. Hij was horlogemaker van be roep. Daar dé ongelukkige veel misbruik maakte van sterken drank en men een nog gedeeltelijk met alco hol gevulde flesch hij1 hem vond, vermoedt men, dat hij zich in dronkenschap neergelegd heeft om te «la- pen en soo is doodgevroren. UIT HENSBROEK. Bij de gehouden stemmingen voor Heemraad van den polder de Wogmeer is gekozen de heer C. UrBem te Hoogwoud en voor hoofdingeland de heer A. Kla ver te Hensbroek. UIT GRAPT. Toen de heer P. M. K., wonende tusschen Graft en Noordeind, Zondag jj. naar de kerk wilde rijden, struikelde het paardl bij! het opgaan van dé hooge kluft aldaar, met het ongelukkig gevolg, dat de wa gen omkantelde en ondersteboven kwam te liggen. De inzittenden, man, vrouw en 3 kinderen kwamen er gelukkig met enkele schrammen af, doch de wa gen was zeer gehavend» KORTE BERICHTEN. De groothertogin van Luxemburg zal 20 dezer bij haar bezoek aan H. M. de Koningin ala staats hoofd worden ontvangen met het ceremonieel tegen over regeerendé souvereinen gebruikelijk. Te Ohé en Laak(Limb.) is, meldt dé N. R. Crt., uit dé Maas opgevischt het lijk van een man, wiens handen met een touw aaneen waren gebonden» De 19-jarige paeudo-officier is door de Haag sche rechtbank wegens oplichting tot 4 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. H. M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op een adres van ingezetenen dér gemeente Doornspijk met het verzoek, te vernietigen een besluit van den gemeenteraad, waarbij de heer Draaier werd benoemd tot wethouder. De raad van Rotterdam besloot gisteren zonder discussie tot het aangaan eener gddleening van 12 millioen gulden. Hierdoor groeit dé schuldenlast der gemeente tot 118.052.400. Bij Baflo is gisternacht da ruim 20-jarige ar beider W. de B., uit Winsum, in een twist doodgesto ken. Gistermorgen is onder verdenking van het ple gen van onzedélijke handelingen met schoolkinderen naar Zwolle overgebracht het hoofd der bijzondere school te Staphorst. 'Te Ierseke is gisteravond de landbouwschuur van B. Verbeel afgebrand» In dé vlammen 'kwamen om 5 paarden en 12 koeien. Te Hoogeveen viel een 2-jarig jongetje in een pot met kokende boerenkool. Hij overleed aan de bekomen brandwonden. Laatste Bert oh ton. TWEEIDE KAMER. 's GRAVENHAGE, 13 Januari. Dé Tweede Ka mer verwierp met 33 tegen 31 stemmen dé motie van den heer Ter Laan, om ook voor de ingelijfden voör Maart 1912 de derde herhalingeoefening te laten ver vallen. B. H. HELDT. ARNHEM, 12 Januari. In het Diaeonessenhuis alhier is op 72-jarigen leeftijd overleden de heer B. H. Hel'dt, oud-lid der Tweede Kamer. (B. H. Heldt werd in 1841 te Amsterdam geboren, werd' in 1863 meubelmakersgezel en richtte in 1870 het Alg. Ned. Werkliedenverbond op, waarvan hij voorzitter werd en was sedert 1877 redacteur van1 de Werkmansbode, het orgaan van den Bond» In 1885 ward hij tot Kamerlid voor Smeek g«kez«a «a had sitting tot TW. De overWndeoe i« rkWér in dé orde van dén Nederlandsche Leeuw. Redactie Alfkm, Ot.) DUITSGHLAND. Naar aanleiding van het vrij sprekend vonnis in d« Zabern-kwestie verneemt het Berliner Tageblatt, dat in den Rijksdag een nieuwe interpellatie over Zabera is te wachten, in te dienen van vrijzinnige en vermoedtelijlk ook van sociaal-de mocratische zijde. Den Rijkskanselier zou daarbij o. m. worden gevraagd hoe hij zich in de toekomst de verhouding tusschen militair en civiel gezag voor stelt. Bekend is geworden, dat de voorzitter van den krijgsraad te Straatsburg twee telegrammen heeft la ten verzenden, behelzende„Vrijspraak, beste groe ten, Pellet". Hierdoor heeft de Zabermsohe zaak een nieuwen kant gekregen. Voordat het vonnis was uitgesproken heeft d'e voorzitter deze telegram men afgegeven om die op het oogenblik, dat het von nis uitgesproken werd, te verzenden aan de twee mannen, die nog voor het begin van het proces het felst partij trokken ten gunste van kolonel von Reut- ter, n.l. den Berlijnschen politde-president von Jagow en jonker von Oldenburg. FRANKRIJK. De president, da vice-president en de financieel agent van het Oomptoir dfEscompte te Parijs hebben aan den directeur van de „Figaro" een schrijven gericht, waarin zij op de meest besliste manier verklaren, dat er geen letter waar ie van het verhaal in dé „Figaro", volgens hetwelk het Oomp toir d'Escompte 200.000 zou hebben gestort in de handen van minister Caüieux voor varkiezingsdoel- 8 inden. SERVIë. De Turtksch-iServische vredesonderhan delingen worden in diplomatieke kringen ais afge broken beschouwd, omdat de onderhandelaars sedert veertien dagen niet bijeen zijn gekomen. De reden zou zijn, dat Turkije nieuwe eischen stelt op punten, die reeds lang als afgehandeld worden beschouwd, en ook reeds driemaal besproken zijn. ALBANIë. Voor den krijgsraad te Wal'ona ston den 12 leider» terecht, beschuldigd met 200 man te Walona te zijn aangekomen met het opzettelijk doel een beweging uit te lokken vijandig aan den geko zen vorst voor den troon. Ook enkele burgers, die bij den aanslag betrokken zijn, werdén voor den krijgsraad' gebracht. Voorzitter is de Nederlandsche kolonel De Veer, de chef der gendarmerie. De be handeling der zaak zal naar men verwacht zes dagen duren. Een gevecht hadl gisteren plaat» tusschen de troepen van Ess ad-pasja en de gendarmes van de' voorloopige regeering bij 'het dorp Godolaaci. De troepen van Essad trokken zich terug. MONTENEGRO. De algemeene verkiezingen ver liepen zonder eenig incident. De uitslag schijnt een meerderheid te verzekeren aan het aan het bewind zijnde gematigd liberale kabinet. ZUID-AIFRIKA. De staking d'uurtl nog steeds voort, te Durban heeft ze zich zelfs aanmerkelijk uitgebreid. De helft der arbeiders van de spoorweg- werkplaatsen van Salt River nabij1 Kaapstad (meest jongelieden) hebben het werk neergelegd. Na afkon diging van de staking 'begaven ze zich in optocht naar Kaapstad. Zij beproefden 'het tramwegpersoneel over te halen zich bij do «taking aan te sluiten, d'och zonder suoce». Een bekend socialistisch leider, Harrieon, werd ge arresteerd, naar aanleiding van een redevoering, waarin hij den spoorwegarbeiders opwekte een spoor brug in de lucht te doen springen. Men heeft dan ook een aanslag beproefd' om de spoorwegbrug bij Veertienstro omen te doen sprin gen, daar deze brug voor 'het verkeer van groote be- teekenis is. De aanslag mislukte, maar de verbin dingspunten zijn beschadigd en da rail» zijn geheel uit de sporen gerukt. In Germistonpark trok een aantal arbeiders in op tocht naar de gevangenis, en dreigden die te zullen vernielen, als 'n raadslid, tevens leider der arbeiders beweging, die in hechtenis werd gesteld, niet werd losgelaten. Een sterke afdeeling bereden politie ver strooide de menigte. De toestand wordt nog «teeds ernstiger. De Bond van Spoorwegpersoneel en Havenarbeiders heeft een oproep tot staking gericht aan de dokwer kers te Kaapstad' en de andera havensteden, waaraan voorloopig nog niet is voldaan. Burgers ondersteu nen vrijwillig de regeering door dienst te doen als buitengewone politie-beambte of op andére wijze. Er zijn groote vergaderingen gehouden, waarin de staking wordt veroordeeld en de regeering «teun wordt beloofd. Stemmingen gehouden in dé vakvereenigingen van de winkel- en magazijn-bedienden, de kantoorbedien den enz. te Johannesburg, waren allen ten gunste van da algemeene staking. Dé tot) dusver bekend ge worden uitslagen omtrent dé stemming onder de mijnwerkers toonde gelijk resultaat. Someiagie uededeellnge*. BUTTENLANDSCH WEERBERICHT. Evenals gisteren in Noorwegen valt heden in Noord-Zweden d'ooiweer in onder krachtigen Zuid- Westelijken wind; in Oost- en Zuid-Duitschland en Frankrijk is de vorst toegenomen. Hier en daar is er de lucht opgeklaard^ maar over het algemeen blijft de bewolking zwaar en valt nog een weinig sneeuw. Langs het Kanaal waait krachtige Noord-Oosten wind. Op de Britsche eilanden blijft het somber met temperaturen even boven het vriespunt, alleen in Ierland ook even daaronder. DE TWEEDEI OVERSTROOMING AAN DE DUITSCHE O'O'STZ-EEKUST. Door de woedende zee hebben zich vreeselijke too- neelen in de plaatsjes Laase en Damkerortafgespeeld. In de heide dorpen, die totaal verwoest zijn, steeg het water Zaterdagmiddag zoo snel, dat dé bewoners slechts in alle haast het leven konden redden. Door den hevigen noordenwind stegen dé golven al hooger en hooger, zoodat weldra dé op het strand getrokken visschersbooten zonken, waardoor dén bewoners als laatste toevlucht nog slechts de daken dér huizen overbleef. Daar zaten mannen, vrouwen en kinderen bijna dertig uren lang in bun doornatte bleeding en wachtten op redding. In Laase stortten de bui zen door den golfslag in; de bewoners redldlen zich zwemmende op de naastbijzijndé huizen, totdat de eene toevlucht na de andere verdween, op het hoog ste duin na, waar ze op redding wachten. Het plaatsje Damkerort is geheel verdwenen. De zee golft er overheen en niets wijst meer aan, waar het vreedzame dorpje stond. Ook het visscherwdorp- je Nest staat geheel onder water. Da bewoners der plaatsje» Laase, Damkerort en Nest zijn echter allen gered. Door de sneeuwstormen, die ook aan de Duit- sche Oostzeekust zooveel schade aanrichtten, werden 50 recruten overvallen en verdwaaldten, zoodat ze tot nog toe niet op dé plaat» van bestemming aankwa men. Men gelooft, dat allen in dien sneeuwstorm be, vroren zijn. KORTE1 BERICHTEN. Bij Grodno, in het district Odessa heeft een troep wolven 8 menschen verslonden. Een hevige vulkanische uitbarsting heeft plaats gehad op het Japansche eiland Sakoura- chima. De stadi Gagschima en omliggende dorpen staan in brand. Bij een ontploffing van kolenstof in de Rock Castle mijn te Birmingham (Alabama V. S.) werden 12 werkliedien gedood. Er waren ruim 2O0 man in de schacht op het oogenblik van de ont ploffing. Harry Thaw, de door den moord op zijn mede minnaar bekende bi ieuw-Yorksche mill'ionair is door eenige psychiaters onderzocht. Zij komt tot de slot som dat Thaw niet meer lijdt aan de geestesafwijkin- gen en dat er geen gevaar bij is hem tegen borgtocht op vrije voeten te stellen. Bij een dynamietontploffing in Leri- da (Noord-S'panje) werden vier arbeiders gedood en 16 gewond. De Poolreiziger, kapitein Wilitaki, heeft een nieuw eiland ontdekt in de Siberische IJs zee, tusschen Nova-Zemibla en de Nieuw-Siberische eilanden. In het Belgische station Herzele reed een losge raakte kolenwagen op een personentrein; de machi nist en drie reizigers werden gedood, 15 anderen meest zwaar gewond Miss Sylvia Pankhurst heeft nu, nadat ze in dé gevangenis de honger-, dorst- en slaapstaking had toegepast, ook een spree k-s t a k i n g inge steld. Te Leoben (Oostenrijk) is een 88-jarige wasch- vrouw ter dood veroordeeld wegens het verdrinken van haar zesjarig zoontje, waarvoor haar geen onderhoudsuitkeerimg meer werd toegekend. Het stadje Oastelguglielmo bij Novigo (Italië) is geheel afgebrand. De 3000 bewoners zijn dakloos. ARRONDISSEMENT SkRECHTlB ANK. Uitspraken van heden. W. J. H., lijnwerker Hollandsch Spoor, het doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door «toomver- rnogen, 1 maand hechtenis. Joih. O., koopman, Hoorn, ged., heling, 6 maanden gevangenisstraf. B. v. H., arbeider, Hoorn, diefstal, 3 maanden ge vangenisstraf. G. V., boerenknecht, Westwoud, J. B. v. K., land man te "Hoogkarspel en J. B., landman te Westwoud, het plegen van openbaar geweld, da beide eersten een week hechtenis, de derde vrijgesproken. V. B.f veehouder, Amna-Paulowna, melkverval- sohing, 14 dagen gevangenisstraf. P. B., vrachtrijder en B. H., koopman, beiden te Alkmaar, diefstal, resp. 4 en 2 maanden gevangenis straf met last tot onmiddellijke gevangenneming en overbrenging naar het Huis van Bewaring. T. P., los werkman, Alkmaar, diefstal, vrijgespro ken. J. P., landbouwer, Heiloo, mishandeling, 14 dagen gevangenisstraf. G. J. arbeider, Zijdewind) en N. M., koopman, Hoogwoud, mishandeling, 1 week gevangenisstraf en 15 boete subs. 6 dagen hechtenis. E. Oh. W., zonder beroep te Helder, gelegenheid geven tot het bevorderen van ontucht met een min derjarige, een maand gevangenisstraf. CADETTENSCHOOL. De Generaal-Majoor A. Hoogeboom, Inspecteur van het Militair Onderwijs, bezocht heden de Cadet tenschool. Men seint ons uit 's-Gravenhage: Op een desbetreffende vraag van den heer Eland antwoordde de minister van oorlog, dat de Cadetten school' in ieder geval gehandhaafd blijft, zoolang geen wijziging bij de wet i® gébracht in het militair onder wijs, hetgeen nog wel eenigen tijd zal duren. HISTORISCH GENOOTSCHAP. Tot lid van het Historisch Genootschap te Utrecht is o.m. benoemd de heer dr. W. B. Peteri, alhier. BENOEMD. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft, meldt de N. H. Crt., benoemd tot kapelaan te Alkmaar (H. Dominicus) dén Weleerw. Pater fr. B. G. 0. ten Brink, O. P., die assistent was te Rotterdam (H. Hart van Jezus). ZANG VEREENIGING OPGERICHT. Alhier is een kinderzaugvereeniging met aanvan kelijk veertig leden opgericht. De vereeniging draagt den naam „De kleine stem" en zal onder leiding van den heer Andersom staan. PHYS'IOA. Voor het Natuur- en Letterkundig Genootschap S. N. S. S. trad Maandagavond als spreker op de heer Gerard Ras met het onderwerp „Aus Heimrich Hei ne's Leben und Dichtung." t Is er, vroeg spr., wel een Duitsch lyrisch dichter uit het begin der vorige eeuw, die ons zoo modern schijnt, wiens liedéren zoo over heel de wereld ge zongen worden als de liederen van Heine? Is er ech ter wel een dichter, over wiens beteekenis zoo heftig gestreden wordt? Heine is nog niet dood. Van hem kan men zeggen, dat „sein Oharakterbild in der Ge- schichte séhwankt." Spr. schetste de Heine-vereer- ders en de Heine-bestrijders en typeerdie de houding der Duitsche anti-semieten. Heine is een tragische figuur, geboren als hij is op de grens eener oude, on dergaande en eener komende, nieuwe wereld. Er zijn eigenlijk drie Heinefiguren: de romanticus, ua 1830 de liberale strijder en daarna de stervende dichter. Spr. schilidierdé de politieke verhoudingen in Duitsehland tusschen 1800—11830. Napoleon is de overweldiger van het feudale D'uitschland, voor ve len de liberale held. Vandaar Heines Napoleonkultus» Geestelijk is Heine een kind der groote romantische kuituurperiode. De Romantiek beteekendé de vlucht uit de droevige werkelijkheid in dé wereld der phantasie. Heine is een typisch romantisch ka rakter. Heine's jeugd en studiejaren werden door spr. nader geschilderd, den invloed van Schlegel, van Hegel, het 'bezoek aan Goethe. Heine's jodendom was dé vloek van zijn leven, zijn tragedie. Uit de onder drukking van zijn ras is veel onzuivers in zijn han delingen te verklaren. Uitvoeriger behandelde spr. „Das Buch dér Liedter," en demonstreerde aan eeni ge der bekendste gedichten het romantisch karakter van Heine. Hij wees op de natuurbeschouwing der romantici, op de vermenschelijking van planten en dieren, op het karakter der romantische liefde. Heme is ook de eerste Duitsche dichter, die de zee in haar wisseling, haar «temmingen en kléuren heeft weerge geven (Nordseebilder). Het proza van Heme, zoo rijk «n schitterend, is helaas i* Holland weinig kand. Spr. behandeld* „die JUisebildier, die

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2